DINSDAG 9 FEBRUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT ïWEEDE BLAD - PAG. 7 BINNENLAND TEGEN „SANEERING" BLOEMBOLLENVAK Vereeniging met 1400 leden opgericht De vereeniging telt meer dan 1400 leden. In café Brinkmann te Haarlem is Maan dagmiddag door de leden van het Anti-Sa- neeringscomité officieel opgericht de „Ver eeniging tot behoud van het bloembollen vak in Nederland" (Anti-Saneering), ge vestigd te Haarlem. De voorzitter, de heer W. Murk uit Hil- legom, heette de talrijke aanwezigen wel kom en wees op de voorgeschiedenis van de Anti-Saneeringsbeweging. Alvorens tot een vereeniging over te gaan wenschte het comité de interesse van tenminste 1000 vakgenooten. Plaatselijke propagandisten zijn er na de vergadering van 9 November 1936 op uit getrokken en het resultaat is geweest, aldus spreker, dat 1400 vakgenoo ten als lid genoteerd zijn. Verschillende lijsten moeten echter nog binnenkomen, zoodat het aantal belangrijk grooter ge schat mag worden. De statuten omschrijven het doel der vereeniging als volgt: „Doel is de bevordering der belangen van het Ned. Bloembollenvak in het algemeen, doch in het bijzonder door het bestrijden van de door haar voor dat vak ongewenscht geachte saneeringsmaatregelen. Het anti-saneeringscomité werd indertijd geboren uit den drang om te komen tot op heffing van de maatregeeln, die zooge naamd naar gezondmaking van het bloem bollenvak moesten leiden. Het resultaat, al dus spr., is o.a. het volgende geweest: 1. dat vele vakgenooten, waaronder vrijwel de meesten kleinkweekers, hun be drijf zoo hebben moeten inkrimpen, dat zij er hun levensonderhoud niet meer konden uithalen. 2. dat de teelt in het Buitenland, aan gemoedigd door onze onverantwoordelijke vakgenooten, is toegenomen en wel zoo, dat er op het oogenblik reeds meer hectaren bloembollen in het buitenland geplant staan dan hier in Holland. 3. dat elke vakgenoot overstroomd wordt door een lawine van papier en een overmaat van voorschriften. 4. dat men automatisch een categorie van kweekers gekweekt heeft, die uitslui tend surplus-soorten telen. 5. datrmen dusdanige prijzen, onder* het mom van het vak weer rendabel te maken, vaststeld, die den buitenlandschen afnemers in den toekomst onherroepelijk aanmoedigt, om andere producten, dan de onze te koo- pen, waardoor eveneens automatisch een surplus gekweekt wordt. 6. dat men jonge kweekers zoo goed als uitschakelt om zich zelf een bedrijf te stichten. 7. dat men zijn vrijheid kwijt is, doordat allerlei ambtenaren alle mogelijke controle op alles wat men doet, komen uitoefenen. 8. dat die gezondmaking heeft geleid tot het onderling geknoei, waardoor de han delsmoraal van het vak omlaag gebracht werd. De nieuwe vereeniging wil terugkeeren tot het principe „Ieder kweek er baas op eigen erf'. Spr. meende, dat prijs en pro ductieregeling vernieling tengevolge heeft en dat zoodoende ook het bloembollenvak onrustbarend aftakelt. De mogelijkheid, dat het areaal, waarvoor thans vergunning is verleend om bloembol len te telen het volgend jaar nog kleiner zal worden dan reeds is vastgelegd en de geruchten over een aftrek van 24 pet. over de kweekers-nota en van 16 pet. over de factuurbedragen der uitgevoerde bloem bollen zeggen genoeg. De nieuwe vereeniging zal in organisato risch verband de echte gezondmaking be spoedigen en spr. riep daartoe aller een drachtige medewerking in. Met algemeene stemmen werd daarna tot oprichting der vereeniging besloten. De vergadering koos bij acclamatie tot voorzitter de heer W. Murk, die reeds al het voorbereidend werk in het comité ver richtte. Verder tot secretaris dr. Dijt en tot leden de heeren: Jac. de Brabander, P. de Zeeuw, K. Grullemans, P. Bakker en Zn., M. Zandbergen, J. Saai, G. Boeyer, J. Rotteveel, J. Roozen, van Dalen en J. Hoogstraten. Als assistenten van dr. Dijt treden op de heeren 't Mannetje en de Graaf. Daarna kwamen de statuten en het huis houdelijk reglement aan de orde. Daarin komt o.a. voor, dat tenminste 10 leden in een zelfde gemeente of in elkanders nabij heid woonachtig een afdeeling zullen vor men. De benoeming van den algemeen se cretarispenningmeester, die te Haarlem moet wonen, geschiedt voor 5 jaren. Hij geniet een jaarwedde. De contributie werd op 1.per jaar gesteld, doch kan in bijzondere gevallen tot 0.50 verlaagd worden. Beide reglementen werden daarna goed gekeurd en zij zullen in werking treden op den dag, dat de K^ninklijké goedkeuring op de statuten is ontvangen. Bij de rondvraag werden nog eenige zakelijke kwesties besproken waarna de vergadering werd gesloten. 1ouuA,$<wotvd$ cot uur vóór zonsopgang zijn geluidssignalen verbo* ^BjSBSy den: knippert dan met de kopUchten als attentlesein' GELUIDSSIGNAAL VERBODEM fefrl DE RIJKSBEGROOTING VOOR 1937. KARAKTER EN STREKKING VAN HET ALGEMEEN REGEERINGSBELEID. Het alternatief: communisme of nationaal- socialisme wijst de Regeering met beslistheid af Aan het antwoord deT Regeering op de algemeene beschouwingen der Eerste Ka mer over de Rijksbegrooting vóór 1937 is het volgende ontleend: De politiek van aanpassing. Natuurlijk denkt de Regeering er geen oogenblik aan te ontkennen, dat in haar be leid fouten zullen zijn aan te wijzen, maar nog altijd is zij van meening, dat de poli tiek van aanpassing door haar gevolgd, de juiste is geweest. Die aanpassing toch heeft er reeds voor het verlaten van den gouden standaard toe geleid, dat Nederland mede kon profi- teeren van het herstel van de wereldcon junctuur en dat het thans van die verbeter de conjunctuur de volle vruchten geniet. Beschouwingen over ons Staats bestel. Juist met het oog op een wonderlijke gedachtenverwarring betreurt de Regee ring, dat de aanhangers van het nationaal- socialisme hebben nage'aten om een prin- cipieele uiteenzetting te geven van het door hen bepleite regeeringssysteem. Ook de grieven, die hunnerzijds tegen het bestaande bewind werden ingebracht, geven blijk van op zijn minst genomen zon derlinge opvattingen. Wanneer toch de klacht wordt geuit, dat de Regeering bij haar gezagshandhaving een bepaalde volks groep blijkt te onderdrukken, dan mag de wedervraag worden gesteld of in een dic tatoriaal geregeerd land het voor de wild ste verbeelding denkbaar kan worden ge acht, dat eenige partij zich een vrijheid van critiek zou zien toegestaan als in Nederland aan de nat.-socialistische partij wordt ge laten. En wanneer van die zijde het alternatief wordt gesteld: communisme of nationaal- socialisme, dan wijst de Regeering zulk een alternatief met beslistheid af. Niet alleen omdat geen van beide richtingen in Neder land ooit een rol van beteekenis spelen zal, maar vooral omdat de probleemstelling zelve niet deugt, opdat men niet behoeft te kiezen, omdat er een betere weg is, omdat ons huidig staatsbestel, gelouterd van en kele euvelen die het aankleven, voor het Nederlandsche volk het meest beschikte is. Het nationaal-socialisme kan, wil het ooit iets bereiken in den geest van het fascis tisch gekleurde staatsidee, onmogelijk in overeenstemming met de Christelijke be ginselen regeeren, zal daartegen voortdu rend in botsing komen met wat door Chris- J tenen tot de heiligste goederen gerekend wordt. Daarom blijft de regeeringspolitiek gericht op handhaving van ons huidig Staatsbestel, op verzet tegen eiken vorm van dictatuur, hetzij van natio- naal-socialistische, hetzij van commu nistische signatuur. Daarom ook is de Regeering voorshands niet bereid tegenover de Nationaal-Socialistische Beweging een andere houding aan te nemen dan zij tot heden heeft gedaan en zij vindt bevestiging voor de juist heid van haar zienswijze in het Voor loopig Verslag, waar gesproken wordt over de beteekenis van de belofte van trouw die bij de N.S.B. jegens den Lei der wordt gevorderd. Financieel regeeringsbeleid. De ontwikkeling van zaken als gevolg van de monetaire gebeurtenissen in Sep tember 1936 zal moeten worden afgewacht. Voorloopig heeft de Regeering den indruk, dat de loop der rijksmiddelen (niet-kohier- belastingen) tot eenige tevredenheid aan- leiding mag geven. De Regeering heeft tot nu toe gepoogd, om alle tekorten van noodlijdende gemeen ten voor rekening van het Rijk te nemen. De middelen om daarin effectief te voor zien, zijn echter bij een bedrag, dat zoo vele miilioenen zou moeten gaan beloopen, niet meer aanwezig. Intusschen wil de Regeering de gemeen ten, welke ondanks bijzondere bijdragen uit het Werkeloosheidssubsidiefonds en/of rijksonderstand haar begrooting niet slui tend kunnen krijgen," helpen bij de finan ciering van de nog overblijvende tekorten. Sociaal-economisch regeerings beleid. De kwestie van de voortzetting van de aanpassingspolitiek ziet de Regeering in hoofdzaak aldus, dat het ook thans nog noodzakelijk zal zijn er voor te zorgen, dat de op het stuk der aanpassing aan het in ternationale prijspeil reeds bereikte resul taten niet teniet gedaan worden door een ongemotiveerde stijging van de binnenland- sche kosten en prijzen. Het gevolg immers hiervan zou zijn, dat opnieuw een prijsdispariteit met het bui tenland zou ontstaan. De maatregelen, welke de Regeering reeds genomen heeft, hebben de doelmatigheid dezer politiek be wezen. De stijging van de kosten van levensonderhoud is binnen zeer nauwe grenzen beperkt gebleven. De gulden. Wat betreft het niveau, waarop te zijner tijd tot stabilisatie van den gulden zal moeten worden overgegaan, meent de Re geering zich op dit oogenblik nog niet te kunnen uitspreken. Zij is evenwel voor nemens zich daarbij te laten leiden door de eischen, welke de rentabiliteit van het be drijfsleven en de financieele positie des lands ter zake zullen stellen. Intusschen kan echter reeds op menig gebied worden geconstateerd, dat het Ne derlandsche bedrijfsleven op internationaal gebied de concurrentie met succes kan voe ren. DE NATIONALE VLAG. ROOD, WIT EN BLAUW! Bij de voorbereiding eener wettelijke re geling van de vaststelling van kleuren en type van de Nederlandsche vlag is geble ken, aldus lezen wij in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Begrooting van Binnenlandsche Zaken, dat zich daarbij verschillende juridische vra gen voordoen. Het ligt in de bedoeling binnen zeer kor ten tijd een Koninklijk besluit uit te lok ken, waarin het rood, wit en blauw wordt vastgelegd als de nationale kleuren. Binnen afzienbaren tijd hoopt de Regee ring maatregelen te nemen, waardoor de geheele materie geregeld wordt. MASSAAL PROTEST DER ST. JOSEPHS- GEZELLEN TEGEN GODSONTEERING. 1000 leden Zondag te Amsterdam bijeen. Meer dan duizend St. Josephsgezellen uit de steden en dorpen van het district Amsterdam zijn Zondagmorgen bijeenge komen in den Gezellenburcht aan de Stad houderskade te Amsterdam, waar zij de beide bovenzalen geheel vulden. Deze in drukwekkende bijeenkomst heeft bij mon de van centraal-praeses H. Drost een mas saal protest doen hooren tegen .de hemel tergende Godsonteering, waartoe de cen trale der Godloozen te Moskou heeft be sloten. Boven het spreekgestoelte was een kruis aangebracht tegen een achtergrond van oranje-zwarte Kolpingskleuren. De bijeen komst werd bijgewoond door districts-prae- ses W. H. Simons, oud-centraal-praeses v. d Ven en den heer W. A. Schade van Wes trum, secretaris van den Raad van Bestuur van Amsterdam I. De Kolpings Lijfwacht opende met haar vlaggen de bijeenkomst, waarna het dis trictskoor van vice-praeses E. Paap leiding gaf aan den gezamenlijken zang van het Congreslied. De spreker, centraal-praeses H. A. J. Drost, beklom daarop het spreek gestoelte. Op 7 Februari, aldus begint te Moskou, het broeinest der godloosheid, een inter nationaal congres van Godloozen, waaraan 1600 afgevaardigden uit 46 landen ook uit Nederland deelnemen. Hier zal de Godshaat internationaal worden georgani seerd, hier worden nieuwe methoden uit gedacht tot verdrijving van God uit het zieleleven der menschen. Altijd zijn er menschen geweest, die persoonlijk met God hebben gebroken, maar de systema tische bestrijding van God kon slechts een uitvinding zijn van dezen tijd. En deze actie wordt gevoerd, alsof er op aarde geen vier honderd millioen Katho lieken zijn, die heel hun leven willen ma ken tot één Godsbelijdenis. De Amster- daiwche St. Josephsgezellen, zij, die be- hooren tot de bloem van dit machtige le ger, willen hiertegenover getuigen van hun geloof in God, hun trouw aan Christus en de Kerk, zij zouden geen Kolpingsbloed in de aderen hebben, wanneer heel dat gebeuren hen koud liet. Hun protest gaat uit over stad en land en daarbuiten en moet aanzwellen naar alle zijden tot een wereldkreet van verontwaardiging ever dit hemeltergend, menschonteerend drij ven. Hoe ver is Europa van huis uit Katho liek, toch afgedwaald na 2000 jaren Chris tendom! Is het niet teekenend, dat juist thans een Internationaal Eucharistisch Con gres wordt gehouden meL innig meel°ven van heel de bevolking, in Azië, op de Phi- lippijnen, een Missieland. Onze moderne wereld daarentegen pleegt socialen Gods- moord. De moderne mensch, zoo heeft de Paus gezegd, ontsteelt aan God den we- reldtol. Daartegenover moeten wij ons ge loof stellen, om te redden, wat nog te red den is, te voorkomen, wat nog te voorko men is. Wij willen Gods zegen, niet Gods vervloeking over de menschheid. Vooral onder de arbeidersklasse wordt in deze dagen van crisis, werkloosheid en armoe het zaal van den godshaat uitge strooid door satan'sche propagandisten. Het is echter niet Gods wil, dat al die so ciale ellende over de menschen komt. Het is Gods wil. dat er liefde hcerscht en recht vaardigheid en zoo een ware vrede op aar de. Maar juist zij, die er God een verwijt van durven maken, zijn er zelf schuldig aan. omdat zij het geloof in God hebben verstikt. Er is slechts één keus tegenover deze Godslastering: buigen voor God of barsten in wereldrampen en wereldrevoluties. Te rug naar God beteekent terug naar vrede- en welvaart. Zoolang zij bestaat heeft de Kerk de so ciale rechtvaardigheid georedikt. Wat zou Europa zijn zonder Kerk? Wanneer wij protesteei*en. geldt dit ook den grootmachten der wereld, die het ge wroet van het communisme zien en die zwijgen. Onze broeders in Christus in Spanje, Mexico en Rusland worden vervolgd, maar men zwijgt. Wanneer Joden worden vervolgd, komt heel de wereld in rep en roer en daarmee kunnen wij instemmen maar waarom laat het de wereld koud, als Katholieken worden gemarteld en ver volgd? Duistere machten wroeten, ook hier in Nederland. Zij speculseren oo de laagste instincten, zij weten het roofd'er te wek- ken zelfs in ons nuchtere, rustige volk, als het vergiftigd is door den droesem der on derste lagen. En dan wordt het ook in ons land mogelijk, zooals thans in het on gelukkige Soanje, dat de roode vlaggen op onze kerken worden geheschen, dat ook hier de Internationale van het Godloozen- I dom wordt aangeheven Wij jongeren, doen een beroep op onze Ministers, dat zij maatregelen treffen, om aan het communistisch gewroet een einde te maken. Het constructieve deel van ons volk heeft het recht, dat het destructieve deel aan banden word gelegd. Nogmaals wees spreker op het afschrik wekkend voorbeeld van het roode Spanje, op leiders als Caballero en la Passionata, handlangers van Moskou, op generaal Kle- ber, die de verdediging van Madrid orga niseerde en er zich op beroemt, dat zijn in ternationale brigade voor 99 pet. uit god loozen bestaat. Voor of tegen God is vandaag de alles beslissende vraag en spr. herinnerde met nadruk aan 's Pausen waarschuwing aan al degenen, die uit geldzucht en harteloos heid het communisme wapenen in de hand geven tegen de Kerk. Tot hoe droeve erva ring heeft Katholieke laksheid op sociaal gebied reeds geleid. Wij moeten den chris- telijken geest terugwinnen en daarmee den christelijken vrede. Aan het slot van zijn rede keerde spr. zich tegen het nationaal-socialisme en waarschuwt er voor. Want al scheidt een breede kloof beide stelsels, één brug ver bindt hun stroomingen: de bedreiging van het Christendom. Als ik dit zeg, riep prae- ses Drost uit, ben ik niet politiek, maar verdedig ik de heiligste rechten van den Katholiek, den christelijken geest. Met de verzekering van trouw aan Jezus Christus, onzen Koning tot in eeuwigheid, beëindigde spr. zijn langdurig toegejuichte rede. Telegrammen aan Bisschop en Kamerfractie. Na de akte van Eerherstel en een mas saal gezongen Credo, deelde praeses Drost onder groote instemming den aanwezigen mede, dat twee telegrammén zouden wor den gezonden: één aan Z. H. Exc. Mgr. Huibers, bisschop van Haarlem, waarin trouw worot gezworen aan God en Kerk en één aan den voorzitter der Katholieke Kamerfractie, waarin namens 12.000 St. Josephgezellen in Nederland gevraagd wordt, dat deze, volgens Christelijke be ginselen, tot heil van gezin en maats rhappij door sociale maatregelen hst co mm irisme en de godloosheid den voedingsbodem zal ontnemen. Met den gezamenlijken zang van Aan U o Koning der eeuwen gingen dc gezellen uiteen. ,Tijd" KATHOLIEKE ONDERWIJZERS VERBOND. De Voorzitter en de Secretaris van het Katholieke Onderwijzers Verbond hadden 8 Februari een onderhoud met Z. Exc. den Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen ter bespreking over: 1. het Wetsontwerp tot wijziging van de L. O.-wet 1920; 2. de regeling van het tuchtrecht der onderwijzers; 3. het doen medetellen van de diensttijd als kweekeling met akte voor de periodie ke verhoogingen, zoodra de kweekelingen zullen benoemd zijn als onderwijzer in vast dienstverband; 4. het vraagstuk dei*4 werklooze onder wijzers in het algemeen; 5. de wachtgelders-misère. Z. Exc. verleende een zeer welwillend gehoor, zegde overweging der verschil lende naar voren gebrachte zaken toe en toonde Zijn bijzondere belangstelling voor de regeling van het tuchtvraagstuk. NOG STEEDS DE UITLATING VAN HITLER. Het Eerste-Kamerlid Van Vessem (N.S. B.) heeft den minister van Buitenlandsche Zaken gevraagd, op welke vroegere open bare verklaringen Hitler's uitlating sloeg. Voorts heeft hij gevraagd, of het juist is, dat den tijdelijken zaakgelastigde te Ber lijn is opgedragen bij de Duitsche regeering inlichtingen in te winnen omtrent de betee kenis van de verklaring. HET FIASCO DER TRIBUNES IN DEN HAAG. Haagsche Raad stelt de beslissing over het verzoek tot kwijtschelding uit. De Haagsche raad behandelde gistermid dag het verzoek van de Commanditaire Vennootschap Handel Mij. C. de Ruiter te Amsterdam, om van de pachtsom van 82.800 voor de tribunes langs den bruids- weg een bedrag van 75.000 te restitueeren. Aangezien de burgemeester ,mr. S. R. de Monchy, thans buitenslands is, werd beslo ten dit punt tot èen volgende vergadering aan te houden, indien de rechtskundige ad viseur, mr. Mulderije, dan een schriftelijke volmacht heeft ingediend, wat thans niet gebeurd was, zoodat het verzoek feitelijk heden niet in behandeling kon worden ge nomen. Een telegram was ingekomen van de Commissie voor bijzondere nooden te Amsterdam, om het verzoek van de firma De Ruiter te steunen. ZOMERDIENSTREGELING NED. SPOORWEGEN. Gaat dit jaar in op 22 Mei. Naar het „Hbld." verneemt, zal de zomer dienstregeling van de Nederlandsche Spoor wegen dit jaar ingaan op Zaterdag 22 Mei, en eindigen waarschijnlijk op Zaterdag 2 October. Groote veranderingen in deze dienstrege ling zullen ditmaal niet voorkomen, noch in de binnenlandsche noch in de buiten landsche verbindingen. Wel zullen in de daaropvolgende zomer- diensregeling, die van Mei 1938, groote wij zigingen aangebracht worden; deze houden verband met de electricifatie van het mid- dennet. TOSCANINI NAAR NEDERLAND. Hij zal twee concerten van het Residentie- Orkest dirigeeren. De wereldberoemde Italiaansche diri gent Arturo Toscanini heeft aan een des betreffende uitnoodiging van het bestuur van het Residentie-Orkest gevolg gegeven en zich bereid verklaard, twee concerten te geven met het Residentie-Orkest en wel op Donderdag 4 Maart te Den Haag en I Zaterdag 6 Maart te Rotterdam. Dat is de eerste maal, dat Toscanini in Nederland zal dirigeeren. VOORLOOPIG VERSLAG DER K.N.I.L.M. OVER 1936. Aan het Jaarverslag van de K.N.I.L.M. is het volgende ontleend: Over het algemeen genomen kan het ver voer in 1936 iets beter genoemd worden dan dat in 1935. Op de regelmatige lijnen werden ver voerd 13714 passagiers (vorig jaar 12245), 68647 Kg. goederen (vorig jaar 69816) en 27102 Kg. luchtpost (vorig jaar 22836). Evenals vorige jaren werd gedurende den drogen moesson een derde dienst Batavia Bandoeng onderhouden. Op 8 Februari 1936 werd de ltfn Java BandjermasinBalikpapan geopend, die van het begin af een succes bleek. De door trekking van deze lijn naar Tarakan kon door het nog niet gereed zijn van het vlieg veld aldaar in 1936 nog niet*plaats hebben. (Zü werd inmiddels op 9 Januari 1937 een feit). Verdere uitbreiding van het binnen- landsch luchtnet had niet plaats, terwijl de opening van internationale verbindingen naar Indo China, de Philippijnen en Austra lië nog op zich liet wachten, omdat de on derhandelingen met de buitenlandsche re geeringen nog gaande zijn. Door het uitvoeren van een geslaagde ex tra vlucht BataviaManilla en terug, waar bij de vlucht ManillaBatavia in één dag werd gemaakt, toonde de K.N.I.L.M., dat zij van haar zijde gereed is de verbinding met de Philippijnen te beginnen. Wat de luchtkaarteering betreft wordt gezegd: De opname van het gebied van 10 mil lioen H.A. in N.-Guinea had een bevredi gend verloop, zoodat eind 1936 ongeveer van het werk gereed was. Verder werd in Zuid Sumatra ruim 300.000 H.A. in kaart gebracht, terwijl ver dere opdrachten werden verkregen voor een gebied van 150.000 H.A. op Java, 1.00.000.000 H.A. op Sumatra en een be langrijk gebied in Noord Borneo. De luchtvloot bestond op 31 December uit: 2 Fokker FVTIb vliegtuigen met 3 Lynx motoren. 2 Fokker FVTIb vliegtuigen met 3 Titan motoren. 2 Fokker FXII vliegtuigen met 3 Wasp Sr. motoren. 3 Douglas DC-2 vliegtuigen met Wright Cyclone motoren. 2 Dragon Six vliegtuigen met 2 Gipsy motoren. In 1936 kan een dienstregelmaat van bijna 100 pet. worden gehandhaafd. De K.N.I.L. M.-vliegtuigen legden in 1936 een afstand af van 1.100.000 K.M., de productie op de regelmatige lijnen bedroeg 1.439.401 ton/ K.M. De onderhandelingen met het N. I. Gou vernement omtrent een nieuwe subsidie overeenkomst kregen in 1936 haar beslag. In plaats van 400.000.zal de K.N.I.L. M. voor de komende 3 jaren slechts een subsidie van 240.000.per jaar ontvangen, waardoor zij naar verhouding van ge presteerde diensten een van de laagst ge subsidieerde luchtvaartmaatschappijen ter wereld is geworden; eigenlijk kan men zelfs niet meer van een subsidie spreekn, omdat deze steun ongeveer in zijn geheel weder door de K.N.I.L.M. aan het land terug be taald wordt in den vorm van benzine-ac- cijns, landings- en stallingsgelden, belastin gen enz. EIWIT UIT ONDERMELK GEBRUIKT IN TEXTIELINDUSTRIE Nieuw procédé van de A.K.U. Naar de A.K.U. aan de „Tel." mededeelt. heeft de N.V. Research te Arnhem, waar in het onderzoekingswerk voor A.K.U. en H.K.I. geschiedt, zich reeds eenigen tijd beziggehouden met de fabricage van een nieuwe grondstof voor de textielindustrie. Het merkwaardige van dit nieuwe spin- product is, dat de grondstof, waarvan uit gegaan wordt, niet de bekende cellulose is, maar een uit ondermelk gewonnen eiwit, Daar ook wol opgebouwd is uit dierlijke eiwitten, zou men het product met recht „melkwol" kunnen noemen. Aan het nieu we product is de naam gegeven van „Lac- tofil", wat in het Hollandsch beteekent „melkdraad". Voor de proeven is medewerking ver leend door de Arnhemsche Melkinrichting „Camiz" (directeur J. C. Penning). De proeven zijn ihans zoover gevorderd, dat op verschillende plaatsen in den lan de verwerkingsproeven met de nieuwe ve zel plaats gevonden hebben, die een be rm edigend resultaat 'gaven. Ten kantore van de A.K.U. zijn reeds verschillende lappen aanwezig, die geheel of gedeeltelijk uit het nieuwe product ver vaardigd waren in de Textielschool te Til burg (directeur de heer Handels). Zij heb ben verrassend veel overeenkomst met die, welke uit echte wol vervaardigd zijn, De A.K.U. acht het nieuwe procédé van zeer groot belang, daar het perspectieven opent, om ondermelk in een waardevol product om te zetten. Anderzijds heeft ons land natuurlijk niet die behoefte aan nieuwe grondstoffen ter vervanging van de schapenwol, zooals dit in Duitschland, Italië en Japan het geval is.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7