DINSDAG 9 FEBRUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER 1 IETS KOUDEB. DE BILT SEINT: Krachtige tot matige Westelijke tot Zuid- Westelijke wind, tijdelijk opklarend, aan vankelijk nog kans op regenbuien, en kouder. Hoogste barometerst,: 765,2 te Biarritz. Laagste barometerst.: 740.8 te Aberdeen. Terwijl de weinig beteekenende hooge drukking over Scandinavië zich Noord- Oostwaarts uitbreidde, heeft de depressie zich Noord-Noord-Oostwaarts verplaatst, zoodat de kern nu op de Noordzee ligt, terwijl in het Zuid-Oosten een vrij be langrijk hoogedruk-gebied opkwam, dat zich over Midden-Europa uitbreidde. In Scandinavië hield de zeer strenge vorst aan, terwijl in Duitschland de vorst zich weer tot bij Hamburg uitbreidde Behalve in Zuid-Duitschland, werd het bijna over al kouder in West-Europa. Op den Oceaan naderden weer nieuwe depressies. In Oost- Duitschland en Oostenrijk valt vrij veel sneeuw, in West-Duitsehland regen. In Frankrijk klaart de lucht op; de Britsche Eilanden hebben ook opklarend weer, on derbroken door sneeuw- of regenbuien. Over Denemarken waaien stormachtige Zuid-Oostelijke winden, op de Noordzee en om het Kanaal stormachtige Westen winden. In onze omgeving is afnemende bewolking en afnemende Westelijke tot Zuid-Westelijke wind te wachten. Aanvan kelijk wordt het kouder, later weer iets zachter. LUCHTTEMPERATUUR. 5.8 gr. C. LICH'J OP VOOR VTZT8ERS e. a. Van Dinsdagnamiddag 5.32 uur tot Woensdagmorgen 6.57 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 10 Fe bruari voorm. 2.10 en nam. 2.34 uur. ROND DE GEMEENTE- BEGROOTING Verschenen is het Algemeen Verslag van het verhandelde in de Secties van den Ge meenteraad bij het onderzoek van de Ont- werp-Begrooting der gemeente Leiden voor het jaar 1937 met de Memorie van Ant woord van Burgemeester en Wethouders. Zooals men ziet, gaat deze schriftelijke behandeling vooraf aan de mondelinge, die over twee weken plaats heeft. ;t Meest frappeert ons de opmerking de geargumenteerde opmerking van meer dere leden, dat de begroeting in werkelijk heid niet sluitend is; alléén op papier heb ben B. en W., zooals deze leden opmerken, een vermindering van uitgaven geraamd, welke nog niet is tot stand gebracht en misschien ook geen werkelijkheid zal worden (zooals b.v. bezuiniging op bewaar school-onderwijs) en deze alvast in de be grooting .verrekend. B. en W. antwoorden op deze opmerking, maar wij betwijfelen, of dat antwoord bedoelde leden overtuigen zal. Over twee weken zal dat in den Raad een interessant en belangrijk onderwerp voor een zakelijk debat kunnen zijn. Een lid maakt er aanmerking op dat het College van B. en W. nog al 'ns niet homo geen is. B. en W. antwoorden hierop o.i. heel juist dat zulks de schuld is van den gemeenteraad, welk het College aldus heeft samengesteld! Van eenige zijden is in het Voorloopig Verslag opgedragen op instelling van contactcommissies voor verschillende on- derdeelen van het maatschappelijk leven. Deze commissies, bestaande uit belangheb benden en deskundigen op speciale terrei nen, brengen advies uit aan het gemeente bestuur. Hierop antwoorden B. en W.: „Het is ons bekend, dat in de gemeente Nijmegen een proef wordt genomen met de erkenning van adviseerende instanties, als in het ver slag bedoeld. Deze regeling is voornamelijk 'op initiatief van den handeldrij-venden middenstand in het leven geroepen. Na drukkelijk is op den voorgrond gesteld, dat van de plaatselijke overheid geen invloed zal uitgaan tot instelling van de bedoelde contact-commissies. Indien van een derge lijk initiatief in onze gemeente blijkt, zijn wij gaarne bereid de zaak nader in studie te nemen". B. en W. verklaren zich naar aanlei ding van gestelde vragen gaarne bereid, de mogelijkheid van oprichting hier ter stede van een textielschool te onderzoe ken. Wij juichen dit voornemen van B. en W. ten zeerste toe en hopen, dat het tot uitvoering kan en zal komen! Teneinde het beplakken en bevuilen van den openbaren weg en van de straatwan- den zooveel mogelijk tegen te gaan, is bij B. en W. het denkbeeld in overweging om met de politieke partijen een regeling te treffen, waarbij haar onder bepaalde voor waarden vergunning wordt verleend aan nader aan te wijzen bruggen borden aan te brengen, waarop verkiezingsreclames kunnen worden geplakt. Ook een heel goed denkbeeld! Ter zake van de reorganisatie van de Lichtfabrieken werd op de begrooting van 1936 een post van ƒ35.000 uitgetrokken. Inmiddels werd die reorganisatie verder uitgewerkt en voorbereid, met het resul taat, dat een welomschreven plan thans in een vergevorderd stadium verkeert, aan de hand waarvan de raming van de besparing voor 1937 kon geschieden. De afvloeiing van overtollig personeel nam in 1936 reeds een aanvang door niet- vervanging van met pensioen of uit ande ren hoofde vertrokken personeel. De besparing, hierdoor verkregen, ge voegd bij de lagere uitgaven aan loonen voor losse werklieden, hebben voor 1936 een totaal-bedrag van rond ƒ26.000.be dragen. In het algemeene schema van afvloeiing zal in het bijzonder voor ontslag in aan merking komen het oudere en pensioenge rechtigde personeel, hetgeen echter niei uitsluit, dat ook ander personeel moet af vloeien, zoo het belang van den dienst dit noodzakelijk maakt aldus B. en W. in hun antwoord op desbetreffende vragen. Morgen nog wat hors d'oeuvres van het begrootings-maal. Dr. KEY RAADSLID. Dr. M. Key, heeft zijn benoeming als op volger van den heer Vos (Vrijz. Democr.) in den gemeenteraad aangenomen. Dr. M. Key, die 46 jaar oud is, heeft zich sedert 1929 hier gevestigd ais vrouwen arts. Voordien had dr. Key eenzelfde prac- tijk te Nijmegen. R.K. BOND VAN OVERHEIDS PERSONEEL „ST. PAULUS". .T aar f eestviering. Zondagavond vierde de afd. Leiden van Overheidspersoneel in het St. Antonius- patronaat haar jaarfeest. De voorzitter, de heer ter Haak, opende op de gebruikelijke wijze en bracht bij voorbaat reeds dank aan het Muziekgezelschap der St. Josephs-Ge- zellenver. „Frans Schweitzer" en aan de Tooneelver. „Vondel" van den R.K, Volks bond voor hun medewerking aan dezen avond. Spr. hoopte, dat alle aanwezigen zich zouden amuseeren hetgeen wel het ge val is geweest. De muziek zette een pittig nummer in en de stemming was spoedig aanwezig. Hierna kwam „Vondel" aan het woord om met een klucht in één bedrijf de stemming te verhoogen. De spelers de den de aanwezigen schudden van het lachen. Hierna volgde een korte pauze, waaronder het Muziekgezelschap zich weer deed hooren. Daarna werden door het jongste lid van het gezelschap een paar soli's op de Accordeon gegeven, wat met een welverdiend applaus werd beloond. Daarna werd het afgetreden bestuurslid, de heer L. de Heiden, gehuldigd voor zijn vele werken in het belang van organisatie en leden verricht. Voor zijn langdurig be stuurslidmaatschap werd hem een stoffe lijk bly'k van weerdêering door de organi satie aangeboden. Hierna was weer het woord aan „Von del", welke wederom een kluchtig stukje opvoerde, waar niet minder om gelachen is. Alles met alles een mooie avond, welke veel te spoedig om was. Met een woord dank aan het Muziekgezelschap en aan „Vondel" sloot de voorzitter dit welge slaagde jaarfeest, waarna men nog een kort poosje gezellig samen bleef en men nog een dansje kon maken. De leden, die niet aan wezig waren om welke reden ook, hebben veel moeten missen en het bestuur hoopt, dat dit jaarfeest den vriendschapsband weer hechter zal hebben gemaakt. AAN DE GEVOLGEN VAN EEN AANRIJDING OVERLEDEN. De 57-jarige W. J. S., aardewerkfabrikant te Leiderdorp, die Donderdagnamiddag omstreeks 6 uur op den Maresingel alhier door een verkeerd manoeuvreerende vrachtauto werd aangereden en met ver schillende fracturen naar het Acad. Zie kenhuis werd vervoerd, is thans aan de be komen verwondingen overleden. VOLKSBONDS-NIEUWS. De Jaarvergadering. Morgen-, Woensdag-avond te 8 uur, wordt in het Bondsgebouw, Sieenschuur 15, de jaarvergadering gehouden van de afd. Leiden van den Ned. R. K. Volksbond. De agenda vermeldt o.m.: Notulen, Jaar verslagen, Begrooting en Bestuursverkie zing. Aftredend zijn de heeren: J. A. M. v. Oijen, J. P. M. de Keuning, S. P. Strijk, E J. Neuteboom en D, Haverkorn. Allen zijn herkiesbaar, behalve de heer S. P. Strijk, die heeft bedankt. ALs tegen-candidaten zijn gesteld de heeren: (in alphabetische volgorde): J. Bekkering, W. Bull, H. ter Haar, W. v. Hug- ten, Th. v. d. Kleij en A. de Kruif. Wij vertrouwen dat de leden deze ver gadering in grooten getale zullen bezoeken. Retraite Volksbond. Allen, die mede willen gaan naar de Retraite van Zaterdag 27 Februari tot 2 Maart a.s., worden beleefd verzocht spoedig hiervan kennis te geven aan het secretariaat Morschweg 154a. Ook van de buitengemeenten kunnen Volksbondleden zich aansluiten. De penningmeester zal Zaterdagavond van 7 tot 8 uur in den Volksbond zitting houden tot het afhalen der kaarten (zaal 6). Geeft u spoedig op, daar het aantal kaarten beperkt is en het bestuur zoo noodig meerdere kaarten kan aanvragen. Deelnemers krijgen later be richt van een bijeenkomst om de reisgele genheid te bespreken. Meldt, u spoedig aan het adres van den secretaris J. v. d. Weijden, Morschweg 154a, Leiden. VOOR DE SPAANSCHE KINDEREN. De afdeeling v. d. Katholieke Kinder uitzending hier in Leiden, (aangesloten bij het Katholieke Comité voor nationale ram pen te 's-Bosch), ontving de volgende ge gevens van het Centraal Bureau van het Ned. R. K. Huisvestingscomité te 's-Her- togenbosch. „Het Dagelijksch Bestuur van het Ned. R. K. Huisvestings-Comité heeft besloten, een steunactie voor de slachtoffers van den Spaanschen burgeroorlog te beginnen. Op de eerste plaats zal het streven zijn aan uitgewekenen en in het bijzonder aan de kinderen hulp te bieden. Het ligt vooralsnog niet in ons voornemen de kinderen hier te lande onderdak te ver schaffen. Daartegen bestaan zeer ernstige bezwaren. Het is bovendien niet zoozeer noodig, omdat hetzij in Zuid-Frankrijk, het zij in Portugal voldoende gelegenheid ge vonden wordt, de uitgeweken kinderen on der te brengen. Uiteraard is voor deze steunactie geld noodig. Het blijkt niet mogelijk, om door bemiddeling van de bladen een algemeene inzameling te houden Daarom doen wij een krachtig beroep op onze afdeeliingsbesturen en correspondenten, om in de plaats hun ner inwoning, op de wijze, die in verband met de locale omstandigheden het meest geschikt zal zijn, op korten termijn een in zameling van steungelden te organiseeren. De opbrengst worde overgemaakt aan het Centraal Bureau van onze Stichting, Hekel laan 6, alhier, Gironummer 34348. Wij vertrouwen, dat onze medewerkers zich ten zeerste zullen inspannen, om deze inzameling te doen slagen, opdat het Huis vestings-Comité ook ditmaal zijn oude roep op charitatief gebied ten volle zal kunnen handhaven. Daar er vermoedelijk door andere Comité's wel kinderen zij het in beperkt getal hier te lande zullen worden ge plaatst, vestigen wij er Uwe aandacht op, dat als deze kinderen ook ten Uwent onder dak zouden worden gebracht, het alle aanbeveling verdient, door Uwe plaat selijke activiteit zorg te dragen, dat deze kinderen in katholieke gezinnen worden opgenomen". Wénneer de Kath. Kinderuitzending, hier in Leiden, belast wordt met de plaatsing van bovengenoemde kinderen, zal vanaf deze plaats een beroep gedaan worden op oe zoo bekende medewerking onzer Katho lieke Stadgenoten. De 48-jarige J. v. d. K alhier is gister middag bij het uitwijken voor een juffrouw aan de Haarlemmervaart te water gereden. De drenkeling werd door handreiking op het droge gebracht. MUZIEK. BRAM MARTIJN. Openbare les. Voor ons ligt het programma, dat. door de leerlingen van Bram Martijn zou wor den voorgespeeld. Niet minder dan 24 nummers voor piano tellen wij erop. Een verheugend verschijnsel, dat Martijn zich aan een aanzienlijk aantal leerlingen mag "wijden. Mag wijden! Hoeveel hangt er niet af van de toewijding, die dan ook den naam van den leeraar vestigt. Toch keken wij argwanend naar de lengte van 't pro gramma, want voegt men al de vermelde muzieken bijeen, wat een lijvig boekdeel zou dit vormen! Maar 't viel mee vlug werd er afgewerkt, hoewel 't toch vrij laat was voor wij „huis toe" gingen. In 't kleine vangt men aan, zóó is 't ook in de kunst.' 't Was een sonatine van Kuh- lau, menuet van Beethoven en een num mertje van Gills. Er is goed gestudeerd, en er waren er bij die met durf het po dium betraden. Goed zoo! Hier en daar zelfs een glimpje van eigen opvatting. Een aardige onderbreking gaf de Marcia Cas- tagnole van Morks, en noode misten wij het enthousiast geklapper van de lieve jeugd. Om tot den ernst weer te keeren werd de Romance van Beethoven gespeeld en een nummertje van Streabog. Ook in samen spel werd er geoefend, een leuk stel, de twee gebroeders, die de quatremains van Kohier lieten hooren. Er zit in sommige kinderen een zekere gevoeV.ghe d voor mu ziek. Zoo was 't met Dornröschen van Wen zei, Frenella van Ganshals en de Ba- carolle van Tschaikowsky, ietwat be schroomd maar welluidend en ambitieus gespeeld. Dan kwam de gast aan de beurt, een jonge violist, leerling van den heer Biitz. die in samenspel met den heer Mar tijn, het le deel van Mozart's sonate f. gr. voordroeg, en wij moeten zeggen, dat aanleg bij dit jongmensch niet t.e looche nen valt. Torsten Petre was vertegenwoordigd met twee nummers, door twee leden uit één familie met veel toewijding gespeeld; dan nog een paar Kuhlautjes en ook Cle- menti ir een sonatedeel, dat wij ons iels soepeler denken. Ook een transcriptie over een werk van von Weber, een num mertje, dat misschien wel eens door een modern stukje vervangen had kunnen worden. Want als wij het programma be kijken. ontbreken behalve Tschaikowsky de modernen, en daar zijn er toch integen- zeggeJijk de noodige onder, aan wie een plaats op een programma mag worden in geruimd. Het lo deel van concert Es-dur van Mo- zart docr den heer Hekker, waarbij de leeraar de orkestpartij op het tweede kla vier speelde, was een der glanspunten van den avond. Vader Haydn zal misschien wel eens goedkeurend in zijn vuistje ge lachen hebben, toen hij zijn geestige mu ziek nog eens weer hoorde voor vierhandig klavier. Niet iedereen treedt even gemakkelijk op, en er waren er onder, die zich uiterst Madrid van Valencia afgesneden. NATIONALISTEN BEZETTEN DEEL VAN DEN VERBINDINGSWEG. Madrilenen thans ingesloten. Een speciale correspondent meldt: Voor Vaciamadrid door de nationalisten, die den gesneden door de nationalisten, die den weg bezetten even boven de samenvloeiing van de Jarama en de Manzanares. De regeeringstroepen hebben thans geen enkele weg meer voor de evacuatie. Alle groote wegen worden van nabij of van verre door de nationalisten beheerscht. De gevolgen hiervan zijn zonder weerga in de geschiedenis van het beleg der hoofdstad. Zeven groote wegen leiden uit Madrid. Geen enkele is meer in handen van de re geeringstroepen, zoodat een vrije verbin ding met het Oosten der lands niet meer aanwezig is. De weg van Madrid naar Avila, richting la Coruna is afgesneden onmiddellijk buiten de hoofdstad. De weg van Madrid naar Burgos is afgesneden te Lozoyuela in de Sierra. De weg van Aragon is afgesneden voor Siguenza. De weg naar Valencia is sinds vandaag voor Arganda af gesneden. De drie overige wegen naar Aranjuez, Toledo en Maqueda zijn geheel bezet door de rechtschen. Wanneer het opperbevel der regeerings troepen het besluit zou nemen zich niet te laten opsluiten in Madrid als in een fort en het gevaar te loopen van hongersnood en gebrek aan munitie, is er thans voor de evacuatie nog slechts één oplossing: Uit Madrid trekken naar Guadalajara, vandaar den weg nemen van Cuenca tot Valencia, een lange moeilijke en netelige weg. In officieele kringen te Madrid is men van meening, dat het nieuwe offensief der rechtschen nog slechts in het begin is en dat het zonder het minste oponthoud voort gezet zal worden. gespannen gevoelden. Toch kranig, zich zelf te overwinnen, ook al slaagde soms iets minder naar wensch. Er volgden een gavotte van Hofman en étude van Heller. Dan werd, niet meer of niet minder, het laatste deel uit het c-moll concert van Beethoven gespeeld, door den heer Montanus, eveneens gesecundeerd- door den leeraar. Dat een virtuosenwerk bij iemand die puur voor zijn genoegen musiceert, niet heel en al to zijn recht komt, daar valt niet aan te tornen, maar uit alles blijkt, dat op de pianoklassen se rieus gestudeerd wordt en de leerlingen klassiek geschoold worden. Ook de heer Blitz heeft zijn leerling in deze richting voorbereid. Wij hoorden Erick Noach in de romance van Beethoven. De jonge Noach heeft een weiluidenden toon, streeft naar voordracht en is ongetwijfeld een leerling voor wien studeeren geen straf is. Met toewijding werd Traumerei uit Schumann's Kinderscènen door mejuffr. Rie van den Bos gespeeld, en last not least het le deel uit Beethovens „Pathétique". Onnoodig te zeggen, dat na elk nummer een storm van applaus opklonk. Er was een groot aantal toehoorders, en elkeen verheugde zich in het succes der jongeren. Aan 't slot sprak kapelaan Sanders, even eens élève van den heer Martijn een elo quent woord van aanmoediging en dank en als tastbaar bewijs van waardeering boden twee kleine debutanten den heer Martijn een kist sigaren aan en mevrouw Martijn ontving van hen een fraaie tuil bloemen. Een succesvolle avond voor den jongen leeraar! J. K. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. EERVOL ONTSLAG VLOOTAALMOEZENIER. Bij K.B. van 2 Februari 1937 is met in gang van 1 Februari 1937 aan den heer J. A. P. Albada Jelgersma. op zijn verzoek eervol ontslag verleend als vlootaalmoeze- nier. RIJKSTUINBOUWSCHOOL BOSKOOP. Bij beschikking van den minister van iandboouw en visscherij zijn, voor het tijd vak van 1 Februari 1937 tot 1 September 1937, benoemd tot tijdelijk leeraar aan de rijkstuinbouwschool te B o s k o o p, W. C. van Gelderen te Rotterdam en B. C. van den Steenhoven te 's-Gravenhage. DE VASTENBRIEVEN I. De Bhoppen richten zich ieder jaar in het begin van de Vasten tot priesters en leeken met vermaningen en raadgevingen, waartoe zij zich door hun hoog ambt en groote verantwoordelijkheid gedrongen ge voelen. Wij hebben gisteren afgedrukt het Vas- tenmandement van den Bisschop van Haar lem, waarin wordt voorgehouden, hoe het Kindschap Gods moet worden sterk ge maakt en bewaard door een christelijk ge zinsleven. Z.H.Exc de Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. Johannes de Jong spreekt dit jaar over het nieuwe aeidendom en katholieke plicht. Het mandement vangt aldus aan: „Toen Christus veertig dagen en nachten gevast had, werd Hij door den duivel be koord. „Deze nam Hem mee naar een hoogen btirg en toonde Hem alle konink rijken der wereld en hun heerlijkheid. En AGENDA LEIDEN. Donderdag, Leidsche Kunstkring „Voor Allen", piano-recital van Jan Sme- terlin, Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 Febr. a.s. waarge nomen door de apotheken: J. C. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594, J. E. M. ten Dijk, Haven 18 tel. 85 en mej. J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel 274. hij zeide: Dit alles zal ik U geven als Gij neervalt en mij aanbidt." Deze bekoring, beminde geloovigen, die Christus om ons te onderrichten en te ster ken heeft toegelaten, is de groote beproe ving van onzen tijd. De booze vijand tracht ons, evenals Christus, te verleiden den waren God te verloochenen en valsche go den te aanbidden, die ons rijkdom en geluk beloven Het gaat niet meer om enkele leer stellingen, 'het gaat om de fundamenten van den godsdienst en de menschelijke sa- meleving. Het bestaan van een God, schep per van hemel en aarde, wordt geloo chend; het oude Christendom heet afgedaan. En andere goden worden ten troon gehe ven, die mén de menschheid als de hoogste waarden wil laten erkennen en als het hoogste gezag gehoorzamen: de mensche lijke gemeenschap, het superieure ras, de almachtige staat. Met misbruiking van den naam van den waren God worden deze aardsche machten met een religieuse sfeer omgeven. En ons wordt voorgespiegeld, dat zij ons geluk, rijkdom en welvaart, roem en grootheid zullen schenken. Wij zelf, beminde geloovigen, zijn er ge tuigen van, welk een afgrond de wereld te gemoet gaat, als zij deze valsche goden blijft aanbidden. De waarheid wordt ge weld aangedaan. De redelijke vrijheid wordt onderdrukt, de vrijheid zelfs, God volgens zijn geweten te dienen. Gelukkig worden hier op aarde en genieten van dit leven wordt voorgesteld als het eenige doel van den mensch. En daar de genot middelen ten slotte beperkt zijn, wordt een verbitterde strijd gevoerd van volkeren en van standen en van afzonderlijke indivi duen om zich van een gedeelte dier midde len meester te maken. Of iets geoorloofd is, wordt niet gevraagd. Er is immers geen God, die het goede beloont en het kwade bestraft. De -mensch maakt zijn eigen wet ten en laat zich daarbij slechts leiden door hetgeen hem voordeelig of aangenaam is." Mgr. wijst dan er op, dat wij tegenover het nieuwe heidendom moeten stellen een leven van katholieke plichtsbetrachting: „In twee zinnen vat de Goddelijke Za ligmaker onze plichten te samen: „Gij zult den Heer uw God beminnen met heel uw hart, met heel uw ziel en heel uw verstand. Dit is het grootste en eerste gebod. En het tweede, daaraan gelijk: „Gij zult uw naaste beminnen als u zelf". Daarmee regelt Hij onze verhouding tot God en tot den even- mensch. Vooral in onzen tijd moeten wij het groote gebod der liefde beoefenen, ons geloof beleven naar de maatschappelijke zijde, in zijn verhouding tot den even- mensch. Dat het communisme zooveel aan hang vindt, komt vor 'n groot deel door er gerlijke misstanden, waarvoor ook de Chris tenen mede aansprakelijk zijn. Wij mogen onze oogen niet sluiten voor deze evidente waarheid. Willen wij de valsche goden overwinnen, dan moeten wij het Christendom ook wer kelijk in toepassing brengen. Dit vormde de kracht der oude christenen. Zij hebben God liefgehad boven alles, trouw tot in den dood. Zij hebben hun evenmensch bemind gelijk zich zeiven, zoodat de heidenen vol bewondering zeiden: „Ziet, hoe zij elkan der liefhebben". Zoo hebben zij de wereld kunnen winnen voor Christus." Z. H. Exc. Mgr. Arnold Frans Diepen, Bisschop van s-Hertogenbosch, behandelt in Zijn Mandement den plicht van de naastenliefde. Mgr. eindigt aldus: Ik besluite dit herderlijk schrijven, B. G., met het woord van den Apostel dei- heidenen, het woord, dat de christenen in zijn tijd opriep en den weg wees naar de zegepraal van het Christendom over de toenmalige van God vervreemde wereld: „In liefde geschiede alles wat gij doet" (II Cor. XVI, 16). U allen, B. G., bied ik dat woord van Paulus aan als het veilig richtsnoer, dat u in uw persoonlijk, in uw publiek en in uw gemeenschapsleven tot geluk en vrede voeren moet, als de fiere wapenspreuk, waaronder ieder van u het zijne heeft bij te dragen, in woorden en in werken, om de moderne wereld door Christus te her overen. „In liefde geschiede alles wat gij doet" zij het parool, dat bijzonder de leiders en leidsters, dat de kerngroepen onzer Ka tholieke Actie en allen, die de wereld thans van den ondergang willen redden, zelf ten volle moeten beleven en altijd en overal aan anderen moeten doorgeven en doen beleven. Méér liefde en welwillendheid dus in onze gezinnen! Méér liefde en minder baatzucht in onze stands- en vakorganisaties, zoo in eigen boezem als tegenover elkander! Méér liefde en hulpvaardigheid jegens de armen en ongelukkigen! Méér liefde en méér voorkomendheid in ieders sociaal en ieders economisch le ven! Méér onbaatzuchtige samenwerking voor het algemeen welzijn! Zoo moge Christus' rijk zegevieren over godloosheid en onrecht, over liefdeloos heid, haat en ontevredenheid, naar het woord van den Apostel: „Laat u door het kwade niet overwinnen, maar overwin het kwade door het goede". (Rom. XII, 21).

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2