DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Het Internationaal Eucharistisch Congres te Manilla De schoolstrijd in Beieren 28ste Jaargang ZATERDAG 6 FEBRUARI 1937 No. 8642 3)e£ckióeIveSou/fccmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitVetifing: Voor Leid-iti li» cent pei week J 2.ï>U per wartaal Bij onze Agenten.20 cent pel week f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is vooi de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II G1R0N UMMÈR 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangebodeh of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o, geïllustreerd Zondagsblad. De godloozen-actie en een nog grooter gevaar. Morgen is er een groot godloozen-congres in Moscou. Niets ter wereld kan ons meer ergeren èn bedroeven, dan dit feit! En angst en vrees omklemt ons, als wij denken aan de gevolgen van de wereld actie tegen God, die in onzen tijd op ver schillende wijzen en uit verschillende wereld-centra wordt gevoerd en geleid. Maar is er nog niet een gevaarlijke pro paganda, dan die welke wij hier op 't oog hebben? Wij willen hier enkele gedachten neer schrijven uit de werken van den beken den schrijver Emil Friedler. Friedler zegt: Het is niet de regelrechte propaganda tegen godsdienst en geloof, welke het meest schade aanricht, maar die indirecte methode, die iedere scherpe aanval vermijdt, die het godsdienstige eenvoudig behandelt alsof het nipt bestaat. Vooral aldus Fiedler de kranten ver- toonen avond aan avond glansnummers van regelrechte propaganda voor een a- religieuze (godsdienstige) levensbeschou wing zoowel in het verzwijgen van den godsdienst als in de reclame voor de „groote" mannen en hun geschriften. En Fiedler betoogt dan verder, hoe ge vaarlijk is de invloed van geschriften, welke niet regelrecht zijn gericht tegen het geloof dat deze laatste gevaarlijk zijn, weet ieder maar die eenvoudig geen positief christelijk geloof aanhangen, die „neutraal" zijn. Iemand aldus Fiedler behoeft maar regelmatig voor menigeen zijn eenige maanden voldoende een krant te le zen, wier levensbeschouwing een andere is, dan het positief christelijk geloof, en ik garandeer je, dat alle' balken van zijn geloof zeer spoedig van „houtwormen" wemelen en voor het dragen van een be schuttend dak onbruikbaar geworden zijn. Daarbij behoeft hij geen enkel anti-gods dienstig, anti-katholiek of anti-kerkelijk tijdschrift te hebben doorgewerkt. En in zijn „Vaarwel" (een boek voor jonge menschen) schrijft Fiedler: „Maakt van je geest geen vuilnisbelt, waar ieder toevallig passeerende scribent zijn afval kan deponeeren. Wie wil zich een eigen huis bouwen, en zal ieder voor bijganger allervriendelijkst uitnoodigen naar eigen smaak en believen een paar steenen op te metselen. Die echter zyn geestelijk huis wil bouwen moet nog veel zorgvuldiger toezien op de menschen, wel ke hij mee laat werken. Wie zijn christen dom wil maken tot en solied en goed ge grondvest huis, en tot een eigen thuis, waarin hij zich veilig en geborgen voelt, die moet een stevige afrastering om zyn bouwplaats zetten, met den vastberaden wil, eiken onbevoegde den toegang te wei geren". Deze gedachten van den voortreffelijken Fiedler mogen ons er van doordringen, dat er grooter gevaren zijn, zelfs nóg groo ter, dan een aperte, een open, doelbewuste godloozen-actie. 't Zou stumperig zijn, als er door ons werd gepreekt en geschreven tegen de godloozen-actie, terwijl wij gemoedelijk binnenshuis halen en onder ons laten doorwerken het gevaar van de a-religieuze, de godsdienstlooze, de z.g. neutrale levens beschouwing! BOTSING TUSSCHEN TWEE BRITSCHE VLIEGTUIGEN Nadat te middernacht de plechtige alge- meene H. Communie der mannen had plaats gehad, werden gistermorgen in alle kerken van Manilla H.H. Missen opgedra gen. In het Lunetapark celebreerde Mgr. Th. Heylen een Pontificale Hodgmis bij gele genheid van zijn 81sten verjaardag. Gisternamiddag om vier uur hebben alle Bisschoppen en priesters zich in de kathe draal verzameld voor een plechtige aan bidding, waarbij de Kardiaal-Legaat een Latijnsche rede hield, die kort maar in houdrijk was. Hij stelde de verheven waardigheid van het priesterschap in het licht en herinner de er aan, hoe grocte h üligen als St. Fran- ciscus van Assisië en St. Philippus Neri de ze waardigheid niet of slechts na lang te genstreven, hadden durven aanvaarden. In het kort stelde de Kardinaal-Legaat de beteekenis van het priesterschap, vooral in verband met de Eucharistie, in het licht, om vervolgens te wijzen op de hooge hei ligheid, die van den priester moet geëischt worden, wiens handen, naar het woord van S Chrysostomus, „lichter moeten zijn dan een zonnestraal, om hel Vleesch des Hee- ren te deelen". Een echte tropische stortregen maakte het gisteravond onmogelijk bijeen te komen voor de tweede algemeene vergadering, die op de Luneta Esplanade zou gehouden wor den. De redenaars spraken via het radio zendstation. De toespraak van den H. Vader zal a.s. Zondag des middags te 1 nur 20 Ned. Tijd door het Vaticaan en de radio-zender te Manilla worden uitgezonden. In de drie meest centraal gelegen kerken der Congresstad bleef vannacht het Aller heiligste ter aanbidding uitgesteld. Heel den nacht waren de bedehuizen met geloovigen gevuld en 'n de stad zag men, van de eerste avonduren tot diep in den nacht, groepen menschen zich kerkwaarts LONDEN, 6 Febr. (A.N.P.) Ter hoog te van Alexandrië zijn gisteren twee mi litaire vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen. De beide inzittenden van een der toestellen werden gedood, de piloot van het tweede toestel heeft het leven kun nen behouden. De wereld in vogelvlucht Z. H. de Paus heeft een zeer welkom ver- jarings-cadeau gekregen, n.l. een aanzien lijke verbetering van zijn gezondheidstoe stand. Er worden weer allerlei plannen ge maakt en zelfs wordt overwogen de open bare audiënties wederom in te voeren. Wel een bewijs, dat de verbetering van aan- merkelijken aard is. Uit Rusland komen thans sensationeele berichten, waarachter men voorloopig wel een vraagteeken kan zetten. In verband met de vele arrestaties en de geruchten om trent samenzweringen, waarvan men het fijne niet weet, heerscht er natuurlijk een zekere geladen atmosfeer, waarin een onbe- teekenend voorval in de straten van Mos kou uitgroeit tot een klein oproer. Dé be richten worden evenwel streng gecensu reerd, zoodat men niet weet, of men hier te maken heeft met een opgeblazen voor val of met ernstige onlusten, die door de censuur tot iets onbeteekenends zijn gere duceerd. Dat er "in „hoogere" kringen een spanning heerscht, welke binnen korteren of langereen tijd wel eens kan uitbarsten, kan men veilig aannemen. Gisteren was het Radek, vandaag is het Worosjilof of Litwinof, morgen zijn het weer anderen, die in ongenade vallen bij den rooden Czaar. Kwamen gisteren eenige berichten bin nen, die den indruk wekten alsof de strijd in Spanje herleven zou, vandaag blijkt die opleving alweer te zijn ingezakt. De situa tie wordt langzamerhand vrij vreemd; men staat maar tegenover elkaar en ziet toe hoe lang de ander het uithoudt. Vechten durft men blijkbaar niet, omdat beide par tijen tegen elkander opwegen. Wachten de strijders nog altijd op een ingrijpen van buiten af, of meenen ze, dat de beslissing wel vanzelf zal komen? In Amerika heeft president Roosevelt onverwacht een ingrijpend wetsvoorstel ingediend, dat het onmogelijk moet ma ken, wat in de afgeloopen regeerperiode van Roosevelt geschied is, dat n.l. de rech telijke macht successievelijk alls maatre gelen van den president om het herstel uit den crisis te bevorderen ongrondwettig ver klaarde. Of het zoo gemakkelijk zal gaan, dit ontwerp door het Congres te doen aan nemen, is nog de vraag. spoeden of, na verrichte aanbidding, naar hun huizen of-hotels terugkeèren. In de vroege ochtenduren openden hé den ook de andere kerken van Manilla haar poorten, en vulden zich ook deze hei ligdommen met pelgrims, terwijl in de Es- planada de Luneta alreeds de eerste toebe reidselen getroffen werden voor „den dag der kinderen", die daar om 6 uur 30 met een algemeene H. Communie der kinderen een aanvang heeft genomen. Z. H. EXC. MGR. L. HEYLEN GISTEREN 81 JAAR. De groote promotor der internationale Eucharistische congressen. Gisteren vierde Z. H. Exc. Mgr. Ludo- vicus Heylen, bisschop van Namen en voorzitter van het permanente comité voor internationale Eucharistische congressen, te Manilla zijn een-en-tachtigsten ver- Ondanks dezen eerbiedwaardigen leef tijd denkt de steeds actieve bisschop nog allerminst aan rusten. Integendeel als een jeugdige globe-trotter heeft de grijze kerkvorst de vermoeiende reis naar het Verre Oosten zonder den minsten hinder volbracht en thans vertoeft hij in de Phi- lippijnsche hoofdstad, waar hij evenals op alle voorgaande internationale Eucharis tische congressen alle plechtigheden re gelt. Gisterochtend heeft Mgr. Heylen op het hoofdaltaar in het Luneta-park voor twin tig-duizend personen zijn eerste Pontifi cale Hoogmis op dit congres opgedragen. Ook in zijn éigen diocees schijnt Mgr. Heylen het woord rusten^niét te kennen. Steeds is hij waakzaam, steeds als een vader zorgend voor de hem toevertrouw de geloovigen. Want een vader is deze kerkvorst in den schoonst en zin van het woord, wiens zorgen ook uitgaan naar de stoffelijke belangen van de honderddui zenden, waarover hij als geestelijke her der is gesteld. Lode wijk Heylen werd den 5en Febr. 1950 te Casterle bij Turnhout in de Kem pen geboren. Na eerst te Turnhout aan het college der Jesuieten te hebben gestudeerd, nam hij in 1875 onder naam van broeder Tho mas van Canterbury het witte kleed van den H. Norbertus aan. In 1881 ontving hij de H. Priesterwijding en ging vervolgens studeeren aan de Gregoriaansche univer siteit te Rome, waar een van zijn mede studenten niemand minder dan de latere Paus Pius XI was. In 1887 werd pater Heylen door het ka pittel van Tongerloo gekozen tot Norber- tijner abt van dit beroemde convent. Den 23sten October 1899 werd hij bisschop van Namen en in December 1901 ving hij zijn werkzaamheid aan als president van de Internationale Eucharistische congressen. „Msbd." MüNCflEN (K.WP.), 5 Febr. 1937. Bij de aangifte der nieuwe leerlingen voor de lagere school, die bij den aanvang van het nieuwe schooljaar den leerplichti gen leeftijd hebben bereikt, werden in de stad München 7457 kinderen ingeschreven; hiervan werden er 7100 aangemeld voor de Nationaal-Socialistische Gemeenschaps school en slechts 357 vaor de confessioneele school (in Beieren voor de Katholieke School). Uit deze cijfers blijkt, dat derhalve 95,2 procent der ouders de Nationaal-Socialis tische Duitsche Gemeenschapsschool geko zen hebben, terwijl slechts 4.8 procent de beslissing durfde nemen om hun kinderen naar de Katholieke school te zullen sturen. In het vorig jaar bedroeg dit percentage: 65.11 procent voor de. Gemeenschapsschool en 34.89 procent voor de Bijzondere School. Kardinaal Faulhaber heeft vanaf den kansel in alle kerken van zijn Aartsbisdom een scherp protest laten voorlezen tegen de methoden die gevolgd zijn om deze over winning te behalen. De ouders worden aan een ongehoorde en onrechtmatige drang onderworpen; bij de Rijksregeering zal een formeel protest worden ingediend tegen deze onwettige methoden, waarmee deze schoolstrijd dit jaar gestreden werd. De Kardinaal beklaagt zich bijzonder over de wijze, waarop de kerkelijke autori teiten in het verkeer, met hun geloovigen belemmerd worden; dit is geheel in strijd met het Conterdaat; hrieven, die door den Bisschop naar de Geestelijkheid worden gezonden, worden door .de Gestapo onder schept, terwijl de leeken zelf aan den lijve onderzocht worden, of zij niet ir het bezit zijn van publicaties die door de kerkelijke autoriteiten in het licht gegeven worden. In antwoord op deze verklaring van Kar dinaal Faulhaber d:e vanaf den kansel werd voorgelezen, neeft Gouwleider Wagner felle aanvallen gericht tegen de Katholie ken. Op het laatste oogenblik hebben de geestelijken van München nog de volgende verklaring aan de Katholieken doen toe komen. die wel een zeer scherp licht op den feilen schoolstrijd in München werpt, wes halve wij de woordelijke tekst hiervan hier onder laten volgen: „Van bepaalde zijde is bezwaar gemaakt heden hebben bevat" Wij hebben gezegd, in de mededeelingen die j.l. Zondag vanaf den kansel werden voorgelezen. Er werd het bezwaar geopperd als zouden deze ver klaringen „zakelijk onjuist zijn en onwaar heden hebben bevat" Wij haddén gezegd dat in een gemeenschapsschool te Regens- burg verboden was om het kruisteeken te maken en de handen te vouwen tot gebed. Wij constateeren thans opnieuw, dat op 9 December 1936 aan de kinderen in de Hans- Schemm-school in Regensburg-Schotten- heim in alle klassen aan de kinderen ver boden werd om het kruisteeken te maken en de handen te vouwen tot gebed. - Toen hiertegen .geprotesteerd werd ver klaarde het hoofd der school, dat dit ver bod door het districtsbestuur was uitge vaardigd en dat men daar zijn beklag moest indienen. Wij hadden gezegd dat op verschillende plaatsen het Kruis uit de scholen verwij derd was'. Wij herinneren slechts aan de gebeurtenissen in Oldenburg: hetzelfde ge schiedde in Waibstadt in Baden en het is ook in ons eigen Diocees voorgekomen dat men kruisbeelden van de eereplaats ver wijderde om ze in een hoek op te hangen. Wij hadden gezegd dat de grondwaar heden van het Christendom door verant woordelijke autoriteiten in het belache lijke waren getrokken. Wy constateeren het feit, dat bij gelegen heid van de Onder wij zersdag van de af- deeling München op 12 December 1936 door de ver apt woordelijke Onderwijs-autoritei- ten te München woordelijk is gezegd: „Wij zijn op aarde om onzen volksaard in stand te houden". Verder gaf de redenaar te kennen: „Dat is heel wat anders als wanneer in het eerste Catechismus-onderricht de kapelaan de kleine kinderen lastig valt met de vraag: „Waartoe zijn wij op aarde?" Waarop de kleine dan opdreunen moet: „Wij zijn op aarde om God te erkennen, Hem lief te heb ben, en Hem te dienen om daardoor in den Hemel te komen", waarbij deze zin onder groote hilariteit der vergadering op den lijzigen, zangerigen schooltoon werd opge dreund. Tijdens diezelfde vergadering was er ook sprake over de „leer van den Tim mermanszoon van Nazareth" terwijl de Ka tholieke Kerk met het Bolsjewisme op een lijn gesteld werd. Wij protesteerden ook op de meest plech tige wijze tegen de ongehoorde opwerpir.g, alsof door de confessioneele school de Duit sche volksgemeenschap vernietigd zou wor den, zooals op bijzonder duidelijke wijze tot uitdrukking kwam in de radiovoor dracht die Donderdagsmiddags gehouden werd. Wanneer door de confessioneele school de Duitsche volksgemeenschap vernietigd werd, dan zou de President van het Duit sche Rijk zeker nooit of te nimmer het in standhouden en opnieuw oprichten van Bijzondere Scholen in een plechtig Staats verdrag gewaarborgd hebben. Waarachtig wij nemen God en Uzelf tot getuigen dat door de Bijzondere School niets uiteen ge reten wordt, wat God zelf met een volk*en zijn lot verbonden heeft Wij willen slechts dat huisgezin, school, onderwijzers en kin deren, onder de zegen van dezelfde belijde nis staan, opdat zoo de volle opvoedkundige waarde van onzen Heiligen Godsdienst tot uiting kome. Wij hadden altijd nog gehoopt dat de stemming dit jaar toch nog een vrije wetensvolle beslissing voor de Katholieke ouders zou zijn. Onze verwachtingen zijn echter bitter teleurgesteld. Met alle moge lijke middelen is reclame gemaakt voor de Nationaal-Socialistische Gemeenschaps school; op vergaderingen, waar heel het onderwijs-apparaat werd opgecomman deerd, door alle partij-instanties in het ge weer te roepen, dooi een voortdurenden druk uit te oefenen op Rijks- en Gemeente ambtenaren, en zelfs op het personeel uit particuliere bedrijven, verder door pro clamaties in de dagbladen, aanplakbiljetten, strooibiljetten en de radio, terwijl ten slotte zelfs de hoogste autoriteiten herhaal delijk voor de Gemeenschapsschool m het strijdperk zijn getreden, kortom met alle middelen is eer. grenzelooze propaganda gemaakt, waarbij speciaal ontelbare malen de wettelijke bepalingen geschonden wer den, waarin gezegd wordt dat de onderwij zers zich van iedere beïnvloeding op ouders of voogden in verband met hun vrije keuze dienen te onthouden. Daarl genovei wartn wij vu.w.7 de ka VOORNAAMSTE NIEUWS BUITEKLAHD. De gezondheidstoestand van Z. H. den Paus aanmerkelijk verbeterd. (2de blad). Volgende week zal von Ribbentrop de Duitsche koloniale eischen te Londen ter sprake brengen. (2de blad). Onlusten te Moskou? (2de blad). Een ingrijpend voorstel van president Roosevelt. (2de blad). BIHKEjlUIJB. De Tweede Kamer heeft de wetsontwer pen betreffende de Grondwelsherziening afgehandeld. Donderdag heeft de eind stemming plaats. (2de blad). Prijzen van varkens boven het zouters- gewicht. (2de blad). Regeering en wereld-jamboree (2de blad). Motorrijder te Hilligersberg rijdt in groep feestgangers, waarvan er twee ge dood werden. (1ste blad). tholieke Geestelijkheid), afgezien dan van de verklaring vanaf den kansel, beroofd van iedere mogelijkheid om de ouders openlijk voor te lichten. Iedere actie van onze oudersvereenigingen was verboden. Men is zelfs tot ops gekomen met de ken* nelijke bedoeling om een. Herderlijk Schrij ven aan de ouders te verbieden, ofschoon volgens art. 4 van het Rijksconcordaat het verkeer der Diocesane Autoriteiten met de geloovigen, voor alles wat de uitoefening van hun herderlijk ambt "betreft, de volle vrijheid is gegarandeerd. Het Bisschoppe lijk Paleis en de Pastoriën werden dag en nacht door de politie bewaakt, teneinde te verhinderen dat dit Herderlijk Schrijven zou worden uitgevaardigd, een gedeelte van de oplaag van het Herderlijk Schrijven werd in beslag genomen, terwijl zelfs kerk bezoekers aan den lijve werden gefouilleerd of zijn de desbetreffende stukken niet in hun bezit hadden. Bovendien heeft men zelfs van hooge regeeringszijde beweerd, dat de feiten die voor iedereen te bewijzen zijn, en die door ons naar voren waren gebracht, onjuist en niet terzake zouden zijn. In verband met bovenstaande zijn wij van oordeel dat de voorwaarden voor een vrije wilsakt der ouders niet meer aanwezig zijn. Katholieke Ouders kunnen weliswaar geen afstand doen van hun recht dat hun door de Wet en het Concordaat gewaarborgd is, maar wij moeten constateeren dat men de ouders onmogelijk gemaakt heeft onder zoo'n zwaren druk dit recht in waarachtige staatsburgerlijke vrijheid uit te oefenen. Zoo blijft ons toch nog een laatste weg open: Wij zullen tegen deze stemming die men onder de bovenomschreven omstandig heden slechts als een looze stemming kan- kenmerken, bij de hoogste regeeringsauto- riteiten in. het rijk protesteeren. Dwang schaft geen nieuw recht en derhalve zal het recht op de Bijzondere School nooit ver dwijnen. Droevig einde van een feest. ERNSTIG VERKEERSONGELUK. Twee dooden. Op den Grintweg in de gemeente Hille- gersberg, is vannacht een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan twee menschen het le ven heeft gekost. Na afloop van een feestavond in Lom merrijk liep een groepje feestgangers op weg naar huis op den Grintweg, toen met groote snelheid een motorrijder naderde. Deze schijnt het groepje niet gezien te hebben. Hij botste althans tegen den meest links, hoewel nog rechts van den weg loopenden 21-jarigen de Haan, uit Hillegersberg op, die werd meegesleurd en eenige meters verder bleef liggen. Ook de motorrijder, de 25-jarige Houweling uit Bergschenhoek, kwam te vallen en bleef liggen. Dr. van Dijk, die telefonisch werd ge waarschuwd, kon slechts den dood van beiden tengevolge van schedelfractuir constateeren. Fen dame, die naast den heer de Ha„n -.ié gcioopen, werd !;ch gewone..

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1