dlMcmnr, STADS V NIEUWS MONTE MORIS D0M3EPCAG4 "EBRUASl 1937 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER I WEINIG VERANDERING DE BILT SEINT: Krachtige tot matige Zuidelijke tot Zuid- Westelijke wind, zwaar bewolkt tot be trokken, waarschijnlijk eenige regen, wei nig verandering in temperatuur. Hoogste barometers*.: 768.2 te Budapest. Laagste barometerst.: 732.8 te Blacksod. In den toestand kwam weinig verande ring. De kern van het hoogedrukgebied ligt nog ovei Zuid-Oost Europa, terwijl een uitgestrekt lagedrukgebied over den Atlantischen Oceaan ligt. Op de Britsche Eilanden, in onze omgeving, langs den Noorschen kust, 'n Noord-Duitschland en in West-Frankrijk waaien meest krachtige Zuid-Westelijke winden, D-ï lucht is zwaar bewolkt tot betrokken en plaatselijk valt lichte regen. In Midden-Zweden en Lap land steeg de temperatuui belangrijk, de vorst is echter nog zeer streng. Stensele meldt: minus 25 gr. Celsius. In Polen drong de dooi nog verder door, er lag vanmorgen enkel nog een gebied van zeer lichte vorst in het Zuid-Oosten van het waarnemings gebied. De bergstations in Duitschland en Zwitserland melden helder weer. doch meest met krachtigen wind, be Alpensta tions tot 2500 meter melden nog dooi, de Jungfraujoch op ruim 3400 meter meldt minus 3 graden als temperatuur. LUCHTTEMPERATUUR 11 gr. C. LICHT OP VOOR FLITSERS e. a. Van Donderdagnamiddag 5.22 uur tot Vrijdagmorgen 7.06 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee: op Vrijdag 5 Febr. voorm. 9.15 en nam. 9.39 uur. UIT DE OMGEVING LpIDSCHENDAM. Begrafenis N. J. Scheffers. Onder vele blijken van belangstelling is giste ren het stoffelijk overschot van N. J. Scheffers, Chef-veld wachter te Leidschen- dam ter aarde bestela. Om 10.30 uur werd in de Parochiekerk te Leidschendam de gezongen requiem mis opgedragen door den geestelijk advi seur van den R. K. Pol tiebond „St. Mi chael", Veur en Omstreken, kapelaan Went- holt. Door collega's en leden van St. Mi- chaël werd de kist de kerk binnengedra gen. In de H. Mis en ook op het Kerkhof waren o.m aanwezig: burgemeester Keij- zer, de brigade-commandant van de Rijks- veldwacht, de Brigade-commandant van de Kon. Maréchaussees, Rijksveldw. Tol, de Gemeente-Secretaris en Gem. Opzichter, ambtenaren van Gemeente en Lichtbedrijf, wethouder Vay Wyk en eenige raadsleden, afgevaardigden van St. Michael uit Den Haag en Wassenaar en bestuur en leden van de plaatselijke afüeeling, vele colle ga's uit Stompw\jk, Veur. Wassenaar, Voorburg. Voorschoten. Zoeterwoude, Zoe- termeer, Rijswijk en Nootdorp. Na de H. Mis trok de begrafenisstoet, voorafgegaan door het omfloerste vaandel van St. Mi- chaël en een groove deputatie van collega's, burg. Keijzer. enz. naar het R. K. Kerkhof, terwijl nog een achttal collega's als slip- pendragers fungeerden. Op het kerkhof was een groote belangstelling; de begra- genisplechtigheid werd verricht door Pas toor Kammers. Ten slotte brachten alle collega's, enz. een laatsten groet aan den doode, wien zij op waardige wijze de laat ste eer bewezen hadden. Een drietal kransen var. den Politiebond St. Michaël, het Gemeentebestuur van Stompwijk en van de plaatselijke andere collega's dekten de baar. TER-AAR. Geboren: Apolonia Clazina Cornelia d. van L. J. RekelhofHoogervorst Jo hannes Jacobus z. van J. Versluysde Jeu Johannes Theodorus Cornells z. van J. Th. LeliveldVink Johannes Antho- nius z. van H. A. Verhaarv. d. Jagt Gerrit z. van P. den Bravenden Otter. Maria Theresia d. van N. J. Hogen- boomJansen. Vertrokken: P. Vis, naar Zoeterwou de C. Fr. Droogh, naar Noordwijk. Gevestigd: J. R. Rietbroek van Lei den K. J. Berkhemer van 's Graven- hage A. M. J. Christophe van Ensche dé A. M Groen in 't Woud van Rijnza- terwoude B. Ruiter van Oldemarkt. EERW. ZUSTER ELODIE. t In den ouderdom van 73 jaar is giste ren in het gesticht der Zusters van Liefde aan-de Pelikaanstraat overleden de eerw. zuster Elodie. Zuster Elodie (mej. Maria Jansen) werd 6 Februari 1864 te Nijmegen geboren en was vele jaren te Arnhem bij het onderwijs werkzaam. De laatste veertien jaar ver bleef zy in het gesticht aan de Pelikaan straat. Morgenochtend te half negen zal in de kapel van het gesticht de H. Uitvaartdienst plaats hebben, waarna de begrafenis op het kerkhof aan de Zijlpoort. Vereeniging van Kath. Gemeenteraads leden in Statenkieskring Leiden. Als een Doornroosje heeft deze vereeni ging vier jaar lang gedommeld en gedut. Nu is zij wakker geschoten uit de slaap Zij heeft de betrokkenen bijeen geroepen tot 'n nieuwe actie, maar een béétje slaperig en soezerig bleek de geest in de vereeniging nog wel te zijn, want van de 76, die voor het lidmaatschap in aanmerking komen, waren er 20 gisteravond verschenen in de foyer van den Burcht. De voorzitter der vereeniging, mr. A. Tepe, gaf een verklaring waarom het 4 jaar heeft geduurd vóór de vereeniging opnieuw vergaderde. Het afnemende bezoek aan de vergaderingen en de contributie-kwestie waren enkele van de voornaamste oorza ken, dat de vereeniging in den dut ging. Spr. achtte het echter zeer gewenscht, dat de vereeniging herleefde, om de Katholieke raadsleden van voorlichting te dienen. Door dr. Van Haren, directeur van het Adviesbureau voor Gemeentepolitiek .der R K. Staatspartij, werd vervolgens een toe spraak gehouden, waarin de verhouding tusschen het raadslid eenerzyds en party en kiezers anderzijds onder de oogen werd gezien. Ter inleiding wees spr. erop, dat de ge meenteraad van nature een politiek lichaam is, omdat naar den Raad afgevaardigd worden de vertegenwoordigers van de ver schillende levensbeschouwingen, die in de bevolking leven. Men smaalt veel op de partyen, doch de parijen zyn even oud als de staat zelve. Wat ligt meer voor de hand, dan dat zij, die over de groote vragen des levens het zelfde denken, zich aanéénsluiten en men- schen in de volksvertegenwoordiging kie zen, die hun beginselen deelen? Zelfs in een land als Duitschland zijn er verschil lende groepen, die het bewind trachten te duwen in een richting, welke zy het beste achten. In hoeverre is een raadslid gebonden aan de party aan de groep van ingezetenen, die hem afvaardigde naar den Raad. Som mige raadsleden gedragen zich als de bood schappenjongens van organisaties. Dat is onjuist. Er meet echter eenige band be staan tusschen raadslid en party. Maar verder dan het beginsel gaat deze gebon denheid niet. In alle andere vraagstukken dient het raadslid een volkomen zelfstan dig standpunt in te nemen. Deze onafhan kelijkheid ontslaat hem echter niet van de partij-organisatorische verplichting over leg te plegen met zijn Katholieke mede raadsleden in een Katholieke raadsfractie. De meerderheid van de fractie kan de minderheid echter niet dwingen. Men doet echter beter elkaar in 't openbaar niet in 't haar te zitten. De taak van het raadslid is de laatste tientallen jaren zeer uitgebreid. Vraagstuk ken van den meest alteenloopenden aard worden aan hen voorgelegd. Daarom ver wondert het spr. dat zoovelen in de oude sleur blijven voort werken en zich niet de moeite getroosten advies te vragen bij de speciaal daarvoor in het leven geroepen in stantie: het bureau voor gemeentepolitiek der R. K. Staatsparty. Daarom wekte spr. op, tot uitwisseling van gedachten over actueeie onderwerpen in de vereeniging van Katholieke gemeenteraadsleden. Daar om spoorde spr. aan de lezing van het maandblad ,De Gemeenteraad", dat be schouwingen wijdt aan alle problemen, voor welke een raadslid wordt geplaatst. Spr. wess ten slotte op het goede voor beeld in den Statenkieskring Gouda, waar 71 van de 72 Katholieke raadsleden ver- eenigd zijn en het tijdschrift „De Gemeen teraad" lezen. Na deze rede werd een aangename dis cussie gevoerd over de volgende punten, punten. De contributie blijft vastgesteld op 4.50 De leden kunnen individueel of gezamen lijk in een fractie zich abonneeren op „De Gemeenteraad" (abonnement f 1.75). Naar aanleiding van enkele opmerkingen werd besloten, dat de KatholieKe raadsfractie in een gemeente zich zal wenden tot de plaatselijke afdeeling der R. K. Staats partij om, voorzoover noodig, geldelijke bij drage voor contributie en abonnement. Als dit geen succes heeft, berichtte men dit aan J het bestuur van de Vereeniging van Katho lieke Gemeenteraadsleden in Statenkies kring Leiden. Besloten werd tot toetreding bij de Lan delijke Federatie (contributie bedraagt 0.25 cents). Op voorstel uit de vergadering werd be sloten, de bestuursverkiezing uit te stellen. Het bestuur blijft aan tot de volgende ver- j gadering, doch is op voorstel van den voor zitter aangevuld met den heer Lombert, uit i Leiden. R.-K. COMITÉ VOOR WERKLOOZEN. Gisteravond werd een vastenavondfeest in het Bondsgebouw gehouden, belegd voor de vrouwen van de R.-K. werkloo- zen. Om 8 uur opende de voorz., de heer Nijhuis, dezen avond met den chr. groet en heette allen van harte welkom, in het bijzonder den geest, adv., prof. A. Cleo- phas, die nog even tijd gevonden had om dezen avond te kunnen mede maken met de vrouwen der leden. Deze avond was belegd om eens een echten vastenavond te vieren, om alle we derwaardigheden des levens te vergeten. We kunnen gerust zeggen, dat de da mes hebben genoten, want het „Duo Aal en Louis" heeft ze geducht laten lachen en allen waren al zeer spoedig in een vroolijke stemming. Maar overal komt een eind aan en de avond was te gauw om, toen de voorzitter zyn dankwoord uitbracht aan bovenge noemd Duo voor zijn mooie voordrachten die waren gegeven. Omstreeks half elf gin gen allen zeer voldaan weer huiswaarts, nadat de voorzitter dezen avond geslo ten had met den chr. groet. Tevens zij vermeld, dat de "ollecte van den KRO-avond voor de R.-K. werkloo- zen heeft opgebracht ƒ24.37. KINDERFEEST R. K. VER. VAN GEZINSHOOFDEN. De afd. Leiden van de R. K. Vereeni ging van Gezinshoofden heeft niet minder dan 350 kinderen harer leden gistermiddag een recht gezelligen middag bereid Het St. Antoniusclubhuis aan de Mare zag gistermiddag de glundere kinderge zichten feestelijk gestemd bijeen voor het kinderfeest, dat wederom was georgani seerd en waar door de filmafdeeling der K.S.A. een serie allerleukste films werden vertoond, die de kinderen meermalen deden schateren van het lachen of deden brullen van pleizier, vooral wanneer iemand door agenten werd achtervolgd. Dit schynt toch steeds een bijzondere attractie te zyn. De pauzes tusschen de films werden op wel zeer welkome wijze gevuld door het aanbieden van versnaperingen, welke er „als koek" ingingen. Het bestuur heeft den kinderen een recht aangenamen middag bereid, welke nog lang in hun herinnering zal voortleven. 3 OCTOBER-VEREENIGING De jaarvergadering Gisteravond is in café-restaurant „De Harmonie" de jaarvergadering gehouden van de 3 October-vereeniging onder voor zitterschap van den heer W. v. d. Laan. De voorzitter herinnerde in zijn ope ningswoord aan het feit, dat in 't afgeloo- pen jaar het 50 jarig bestaan der 3 Octo ber-vereeniging werd herdacht. Spr. me moreerde de feestelijke herdenking op 13 Mei en voorts ook het 3 Octoberfeest zel ve, dat ook in het teeken van het jubi leum stond en dat zoo uitnemend geslaagd is. Spr. sprak woorden van dank voor ve ler groote medewerking. De tweede secretaris, de heer Nieuwen- huizen Segaar, las de notulen, die onveran derd werden goedgekeurd. Vervolgens bracht de secretaris, de heer Wichers Rol- landet, zijn jaarverslag uit. Daarin bracht hij allereerst hulde aan den afgetreden secretaris, den heer N. G. Spaargaren, die gedurende 17 jaar op zco onovertrefbare wijze het secretariaat heeft waargenomen. Ook in dit verslag werd herinnerd aan het 5Q-jarig bestaan der vereeniging en aan de feestelijkheden die ter gelegenheid daarvan hebben plaatts gevonden op 13 Mei: de tentoonstelling in de Lakenhal, de receptie in maison Bruyns, de serenade van de burgerij. Uitvoerig stond spr. daarna stil bij de feestelijkheden op den 3 Oc- toberdag, waarbij hij in 't bijzonder her innerde aan den prachtig geslaagden op tocht, een optocht zooals Leiden nog slechts zelden heeft gezien. Vooral werd hulde ge bracht aan den heer Bern. de Koning, die het leeuwenaandeel in de voorbereiding en organisatie van de optocht heeft gehad. De deelname aan de taptoe aan den vooravond was zoo overweldigend, dat de plechtigheid in het v. d. Werffpark niet goed tot haar recht kon komen. Het be- stuur overweegt dan ook voor de taptoe i een andere regeling. De uitdeeling van de i feestgave geschiedde aan een record aan- tal personen. Hiermee is steeds een groo- j te uitgave gemoeid en alleen reeds om dit traditioneele gebruik te handhaven, wekte spr. de Leidenaars op om lid te worden van de 3 Octcbervereeniging. Het bezoek aan het Schuttersveld was zeer groot. Er waren 72737 betalende be zoekers. Ook was het bezoek van buiten de stad aan de feestviering overweldi gend. De Spoorwegen vervoerden naar Leiden 20.000 reizigers, de N.Z.H.T.M. 38671 en de H.T.M. 38064. In het verslag werden voorts dankbare woorden gewijd aan de nagedachtenis van den heer Felix H. A. Driessen, een der op richters der vereeniging en vele jaren be stuurslid. Onder dank aan den secretaris werd het verslag goedgekeurd. Aan het verslag van den penningmees ter, den heer P. Boot Jr. is het volgende ontleend: De uitgaven bedroegen 27388.05 (o.a.: uitdeeling haring en wittebrood 986.04, revue 2709.24, sterrit 1229.66, cptccht 11029.56, avondfeest 7232.20). De ontvangsten bedroegen 25402.17 (o.a.: contributie 4731, rente 434.32, opbreng sten Schuttersveld 17541.49, sterrit 412.90, revue 1579.75). Het nadeelig saldo bedraagt dus 1985.88. De voorzit ter deed voorlezing van een gunstig ac countantsrapport van den heer R. Ynte- ma. Namens de kascommissie bracht mr. F. H. v. d. Tas gunstig verslag uit, zijn diep respect uitsprekende voor het werk van den penningmeester en van het ge heel bestuur der 3 Octoberver., dat uit de bescheiden wel duidelijk blijkt. De pen ningmeester werd daarna van zijn gehou den beheer gedéchargeerd. Medegedeeld werd nog dat het ledental 3000 bedraagt en stationair is gebleven. By de bestuursverkiezing werd in de vacature-Driessen gekozen de heer W. A. Commandeur, terwijl herkozen werden de heeren C. J. van Spall, Ir. D. Boogerd, N. G. Spaargaren en R. de Wilde F.Gzn. Besloten werd de contributie op 1.50 te handhaven. De voorzitter sprak zyn beste wenschen uit voor een spoedig en algeheel herstel van het bestuurslid, den heer de Koning, die in het St. Elisabeth-gesticht wordt ver pleegd. Zijn toestand is gelukkig gunstig Bij de rondvraag bracht de heer v. Set ten v. d. Meer dank aan het bestuur vcor zijn vele werk in het afgeloopen jaar. De voorzitter sloot de bijeenkomst met een op wekking aan allen om mede te werken aan de uitbreiding der vereeniging. DR. R. SIMONS OVER HUIDZIEKTEN. Wat een kapper ervan weten moet. Op uitnoodiging van het bestuur der Leidsche Kappers vakschool hield gister avond dr. R. D. G. Ph. Simons, assistent van de afd. voor hu;d- en geslach'sziekten aan het Acad. Ziekenhuis alhier, voor de cursisten dezer school in de bovenzaal van het Nutsgebouw »en causerie over de huidziekten, welke by den .renscr kun nen voorkomen en we'.ke voorat de kap per dikwijls het eerst kan constateeren Dr. Simons behandelde dit onderwerp op wel zeer populaire wijze, zoodat zijn toe hoorders het gemakkelijk konden volgen en begrijpen. Hij wilde geen anatomie van de huid geven, doch de huidziekten zelf bespreken en begon met te vertellen, dat men in het algemeen van een huidziekte een sombe ren indruk krijgt. Sommigen meenen, dat een huidziekte erfelijk kan zijn, hetgeen spr. teneenenmale kan ontkennen. Wel zijn er besmettelijke huidziekten. De huidziekte, welke zich door schil fers op het hoofd openbaart, is niet be smettelijk, doch een korstvorming wel. Daar zijn echter nog meerdere gevallen van huidziekte en een der meest voorko mende is wel de baardschurft. Op deze ziekte moet een kappei nauwlettend toe zien, want nog onlangs zijn bij een kap per op een doro in de omgeving der stad zeventien gevallen van deze ziekte bij cliënten van hem voorgekomen. Een kap per kan zich daartegen wapenen door zijn instrumenten te desinfecteeren evenals een dokter zulks doet en dat is hij ver plicht tegenover zijn cliëntèle, zoowel als voor zichzelf om den goeden naam van zyn zaak te behouden. Een andere vorm van huidziekte is de schimmelziekte, welke door een micros copisch klein diertje wordt overgebracht en welke in verschillende soorten zijn te onderscheiden. Men heeft etterige huidziekten, wrat- en geslachtsziekten. Spr. waarschuwt vooral voor de wrat-besmetting. Wanneer een kapper n.l. bij een klant een wrat stuk snijdt en zijn mes onvoldoende desinfec teert heeft een volgende klant over acht maanden eveneens een wrat, omdat de in cubatietijd acht maanden vraagt. De ge slachtsziekte op het hoofd is te onderken nen uit het pleksgewijs uitvallen van het haar. In verdachte gevallen moet een kapper zijn klant waarschuwen, maar daartoe moet hy de verschillende getallen ook weten te onderscheiden. In het algemeen geldt de stelregel, dat puistjes enz. in het niet behaarde gedeelte niet besmettelijk zyn, in het behaarde gedeelte wel. Kaalheid van het hoofd behoudt men bij lidteekens, bij ouderdom, bij roos en bij schimmel. De haargroei kan zich herstel len bij syphilis (een vers-hijnsel aLof er mot in het haar zit) en ronde kaalheid. Alle kaalheid is niet besmettelijk behal ve de kaalheid door favus, welke spr. niet beter kan aanduiden dan dat zij valt waar te nemen door de muizenlucht van het haar. Over deze huidziekte weidt spr. dan uitvoeriger uit en zegt, dat zij heel goed uitgeroeid kan worden. Zij komt bijna alleen voor bij kinderen, die het bijv. kun nen krijgen door eikaars hoofddeksels op te zetten of zij kunnen het krijgen van de moeder, wanneer deze de ziekte in haar jonge jaren heeft gehad en daar niet van af geholpen is. Een röntgen bestraling met een sterkte van 100.000 volt is noodig om het hoofd dan weer rein te krijgen en deze behandeling vereirht zeer veel zorg. Doch dan kun nen de kinderen ook weer een flinken krullokop krijgen. Nog verschillende behartigenswaardige wenken werden den ursisten door dr. Simons meegegeven en we twijfelen er niet aan, of zij zullen er hun voordeel mee gedaan hebben. Dit bleek trouwens wel uit de verschil lende vragen, die den inleider na de pauze werden gesteld. Aan het einde van den avond dankte de heer v. d. Vlist namens de L. K. V. dr. Simons hartelijk voor zijn uiteenzetting. AGENDA LEIDEN. Donderdag „Geloof en Wetenschap", le zing A. F. J. Portielje „Instincten en ondervinding bij de dieren", „In den Vergulden Turk" te 8.15 uur. Vrijdag. R.K. Reclasseeringsver. afd. Lei den, zitting gebouw St. Vinc.-Ver. Hoogl. Kerkgr. 32, 8—9 uur. Vrijdag. Ledenvergadering R.-K. Transport arbeiders „St. Bonifacius", Bonds gebouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 1 tot en met Zondag 7 Febr. a.s. waargeno men door de apotheken: G. L. Reijst, Steenstraat 35, Tel. 136 en A. J. Donk, Doe- zastraat 31, Tel. 1313 en J. Doedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, Tel. 274. VERGEET HEDENAVOND DEN VR00LIJKEN AVOND NIET ENORM SUCCES HnHHRHHn HET RIJKSVERGUNNINGSSTELSEL IN HET TAXI- EN AUTOMOBIEL VERHUURBEDRIJF. Onder presidium van den heer D. ten Cate Brouwer, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land, vond in het gebouw van dien Kamer een vergadering plaats tusschen vertegen woordigers van de Ned. Unie van chauf feurs en overig automobielpersoneel, van den Ned. R.K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius", van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders en van de Vereeniging van Taxi- en Luxe Automobielverhuurinrichtingen voor Rijn land. In deze vergadering is men Jot volkomen overeenstemming gekomen omtrent een gemeenschappelijk door werknemers- en werkgeversorganisaties bij de Gemeente- Besturen in het district van voornoemde Kamer in te dienen adres. In dit adres zal in concreten vorm de wenscheJijkheid van de voorwaarden, die men aan de bedrijfs- vergunning verbonden zou willen zien, worden kenbaar gemaakt. Aan het einde van de vergadering be tuigde de heer Van der Heijden, sprekende namens de Rijnlandsche vereeniging, aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken zijn dank voor de genoten gastvrijheid en voor den steun, die inzonderheid de voor zitter der Kamer met haar secretaris aan die vereeniging heeft verleend. De heer Swiebel, sprekende namens de arbeiders-organisaties, sloot zich hierbij aan en dankte den heer Ten Cate Brou wer in het bijzonder voor zijn van onpar tijdigheid getuigende leiding bij de ge meenschappelijke besprekingen. Wij vernemen nog, dat het adres de be trokken Gemeente-Besturen spoedig zal be reiken. Swammerdam-herdenking. Op Vrijdag 12 dezer zal het feit, dat Jan Swammerdam 300 jaar geleden werd geboren, worden herdacht in een plech tige bijeenkomst in het Groot Auditorium der Leidsche Universiteit te 2.15 uur, waar dr. A. Schierbeek een herdenkingsrede zal uitspreken. Introducties zijn te verkrijgen bij dr. C. A. Crommelin, Kamerlingh Onnes Labo ratorium te Leiden. De Konijnensportvereeniging Leiden en Omstreken hield een bijeenkomst, waar als spreker optrad dr. Halung uit Delft, met als onderwerp: „Erfelijkheidsfactoren en doelbewuste kruisingen". Uitvoerig zet te spreker de verschillende onderdeelen uiteen, en de velen vragenstellers werden door hem beantwoord. Een en ander was voor de vele aanwezigen zeer interessant en leerzaam. Daar vele leden van zuster verenigingen mede aanwezig waren, was de ruime zaal van café Centrum geheel gevuld met liefhebbers en fokkers van raskonijnen en aanverwante huisdieren.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2