STADS NIEUWS De Spaansche Kardinaal Primaat aan den President der Baskenregeering 28ste Jaargang WOENSDAG 3 FEBRUARI 1937 8639 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent pei week 2.50 per Kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEï'OONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 In Spanje is geen klassenstrijd ontbrand, maar een godsdienst-oorlog De Aartsbisschop van Toledo en Primaat van Spanje, Kardinaal Goma y Toma heeft een open brief gericht aan Don José An tonio Aguirre, den President der Baski- sche regeering in Bilbao, welk schrijven bedoeld is als een antwoord op de rede voering van den President, waarin deze de houding van het Spaansche Episcopaat had aangevallen. De Kardinaal legt ei* den nadruk op, dat het Episcopaat geen polemiek wenscht te voeren; hij hoopt slechts dat zijn schrijven onder de Baski- sche bevolking, die over de houding der Spaansche Bisschoppen volkomen in on wetendheid is gelaten, zoo ruim mogelijk verbreid zal worden. Vervolgens weerlegt de Kardinaal de bewering van den Presi dent, dat de strijd zou gaan tusschen het egoïstisch kapitalisme en een diepen zin voor sociale rechtvaardigheid, dat de oor log. die thans in Spanje gevoerd wordt geen Godsdienstoorlog zou zijn. Wat de eerste bewering betreft, zoo ant woordt de Kardinaal, geloof ik, dat geen 12 mannen de wapens hebben opgenomen ter verdediging van hun bedrijf of om de aanvallen der overweldigers af te slaan. Wanneer wij een zekere sociale onrecht vaardigheid als een der oorzaken van de Spaansche catastrophe erkennen, dan be strijden wij toch op de meest beslissende wijze de bewering, dat hiér èen klassen strijd ontbrand zou zijn. Een aanleiding is nog geen oorzaak en de eischen der arbei ders zijn nooit meer geweest dan een aan leiding tot den oorlog. Deze is juist in die streken, waar deze aanleiding in geringe re mate voorhanden was, wel het meest gruwzaam geweest, namelijk in Asturië, in Viscaya, en in Catalonië, waar de arbeids- loonen en hun sociale arbeidsvoorwaarden op één lijn gesteld konden met die van de beste betaalde arbeidskrachten van Europa. De oorlog is uitgebroken op een tijdstip, toen een reeks van bepalingen en wetten de arbeiders beschermden en hen in staat stelden, om zich eigendommen te verschaffen en opgenomen te worden in de bedrijfsgemeenschap; de oorlog is ook thans nog niet beslist in die streken, waar de Sovjets den boventoon voeren, en waar thans onder de arbeiders onderling een felle strijd is ontbrand. Heel het verloop van dezen oorlog is niet geweest een beroo- ving van de rijken en van de bezittende klassen ten gunste der armen en ten bate van het algemeen welzijn; maar het was slechts een plunderen ten voordeele van de brutaalste en van de machtige leiders. Ook generaal Franco heeft door zijn op treden niet de partij, opgenomen voor de bezittende klasse, want hij verkondigt in alle toonaarden de noodzakelijkheid van een grootere sociale rechtvaardigheid. Tenslotte zijn tienduizenden vrijwilli gers in Franco's leger meegetrokken, die niets bezaten dan een geweer in handen en de liefde tot God en het Vaderland in hun hart. Nadat de Kardinaal uitvoerig heeft stil gestaan bij de gruwelijke priestermoorden, bespreekt hij de verhouding van het Epis copaat tegenover de Basken, hetgeen neer komt op een herhaling van de voornaam ste inhoud van het Herderlijk Schrijven, dat door de Baskische Bisschoppen 5 maan den geleden werd uitgevaardigd. De Kar dinaal heeft een open oog en oor voor de wenschen van het Baskische volk, die autonomie verlangen, ook de Kardinaal toont zich geen tegenstander van de ver wezenlijking van hun streven, mits er een onoplosbare band blijve bestaan met het groote Vaderland en onder volkomen er kenning van de deugden en de tradities van het Baskische volk. „Maar, Senor Aguirre", zoo vervolgt de Kardinaal, „gij zijt een heel verkeerden weg ingeslagen; ter verdediging van de tradi tie en van het Vaderland hebt gij een bondgenootschap gesloten met personen, die ieder Vaderland en traditie missen, die op grond van hun program en hun poli tieke leer zich tegen iedere traditie en va derland kantten; bij het pogen om in den schoot van het Baskische volk de reinheid van onzen heiligen godsdienst te bewaren, die in Viscaya meer als in welke andere streek ter wereld ook, diep beleefd en in praktijk gebracht wordt., heeft men de dwaasheid begaan een gewapend bondge nootschap te sluiten met diegenen, die 1 gens het woord der Duitsche Bisschop- i als eerste punt van hun program hul- n ..de verbanning van den naam Gods uit het openbare leven en uit de harten der menschen". Nog voor de Duitsche Bisschoppen dit woord gesproken hadden, Senor Aguirre, hadden Uw bondgenooten dit programmapunt op den geheiligden bo dem van Spanje, die thans in handen der Communisten is, op vreeselijke wijze in daden omgezet. Kijk slechts naar Catalonië en Valencia, Murcia, Nieuw Castilië en het grootste deel van Andalusië: er zijn geen kerken meer, geen priesters, geen eere- dienst, Christus en God zijn er uitgeban- De Kardinaal besluit zijn Herderlijk Schrijven met een dringende uitnoodiging tot den President om deze waarheden kalm te overwegen en terug te keeren, nu het nog tijd is. De wereld in vogelvlucht In Amerika heeft men de staking met gekruiste armen, van Frarakrijk afgeke ken. De stakers komen op de fabriek, gaan met gekruiste armen staan en weigeren de fariek te verlaten", 't Is inderdaad wel een afdoend middel, maar een onwettig en on toelaatbaar middel, zoodat de eigenaars van de fabriek terecht de hulp van de overheid inroepen om aan dezen toestand een eind te maken. In de Chevroletfabrie- ken te Flint in Michigan gaat het nu hard tegen hard. De stakers, die de fabrieksge bouwen bezetten, weigeren gevolg te ge ven aan de bevelen van de overheid om er uit te gaan en thans zijn troepen gecon signeerd, die dreigen met machine-gewe ren. Ondanks dat volharden de arbeiders in hun verzet; en als zij geen levensmid delen meer kunneo, krijgen, gaan zij in hongerstaking. Nu de zaken e zóó voor staan, zal het heel wat tact kosten om deze affaire zonder stukkenmakerij tot een goed einde te brengen. De Zweedsche koning is thans op bezoek bij den Belgischen koning. Zij zijn, zooals men weet, sinds het huwelijk van koning "Leopold met prinses Astrid, familie van elkaar. Het spreekt van/elf, dat het be zoek van den Zweedschen koning de nog niet geheelde wond, door den tragischen dood van koningin Astrid geslagen, op nieuw open reet, en er zijn ook verschei dene woorden gewijd aan de nagedachte nis van deze diep betreurde vorstin. Te vens is de gelegenheid aangegrepen om nadere besprekingen te voeren over het initiatief van Colijn inzake samenwerking met de Oslo-staten om te geraken tot ver laging der tol-muren. Moge dit nieuwe initiatief meer succes hebben als het ver drag van Ouchy, dat een doode letter is gebleven. INTERNATIONAAL EUCHARISTISCH CONGRES. MANILLA, 3 Februari. De pauselijke legaat heeft hedenmorgen in de kathe draal der Onbevlekte Ontvangenis een plechtige Mis opgedragen, waarin hij de zegen des hemels afsmeekte over alle lan den die daadwerkelijk of geestelijk aan het congres deelnemen.'Talrijke kerkelij ke hoogwaardigheidsbekleeders woonden de plechtigheid bij. Later op den ochtend bracht de legaat een bezoek aan de katho lieke universiteit van Sint Thomas. VERKEER DOOR SNEEUWSTORM GESTAGNEERD. ISTANfeOüL, 3 Febr. (A. N. P.). Op de zee van Marmora heeft gisteren een zware storm gewoed, welke voor de scheepvaart groot gevaar opleverde. Ook op het land heeft het verkeer hinder van het zware weder ondervonden. Zoo is nabij Dearbe- kin een trein in de sneeuw blijven steken en duurde het twee dagen voordat de lijn was vrijgemaakt. Op andere plaatsen zijn alle verbindingen verbroken, verscheidene personen zfjn door de koude bevangen en l gestorven. V De loonsverlaging, Een debat over loonsverlaging is vaak niet gemakkelijk. Men praat langs elkander heen. Er zijn menschen, die in geen geval loonsverlaging willen aanvaarden, en er zijn er, die wij zouden haast zeggen: in ieder geval loonsverlaging aan vaardbaar en zelfs wenschelijk vinden. Laat dezulken nu maar 'ns met elkaar praten! Daar zijn er, die in loonsverlaging in het algemeen een verslechtering zien van den oeconomischen toestand, er* er zijn er, die een algemeene loonsverlaging als hét groo te middel beschouwen om den oeconomi schen toestand te verbeteren. Wat vaststaat is, 'dat zeer velen over de kwestie van loonsverlaging spreken met een gemak en een beslistheid, omgekeerd even redig aan hun kennis van en inzicht in dit oeconomisch en sociaal moeilijke, veel-kantige vraagstuk. Onder die zeer. vélen behooren ook zeker „een aantal leden'-' der Tweede Kamer! Bij de behandeling van het wetsontwerp inzake het algemeen verbindend en onver bindend. verklaring van collectieve arbeids overeenkomsten in de afdeelingen der Tweede Kamer hebben „een aantal leden" gesteld tegenover „zeer vele", wat het aantal eenigszins drukt— als „hun vaste overtuiging" te kennen gegeven, dat de tegenstelling tusschen de arbeidsvoor waarden in de beschutte bedrijven en in de onbeschutte „een van de belangrijkste oorzaken van de heërschende werkloos heid" is. De Volkskrant maakt aan het adres dier Kamerleden de volgende opmerkingen: Hiermee is wel uitgesproken, wat de N. R. Crt." nu al vier jaar of is het vijf? heeft verkondigd, maar noch dit blad noch het „aantal leden" heb ben hun bewering aannemelijk ge maakt. Uit den treure is verzekerd, dat hoofdoorzaak van de werkloosheid is de internationaledepr -.ssie en de na tionale autarkische neigingen. Welnu, indien dit zoo is, hoe kan dan het loon- verschil tusschen, de beschutte en de onbeschutte bedrijven (is het verschil wel zóó groot als te verstaan wordt gegeven: verdient een bakkers- of een slagersgezel zooveel meer dan b.v. een textielarbeider?)ook een van de be langrijkste oorzaken van de heerschen- de werkloosheid zijn? Wij zien in de.telkens herhaalde be wering een stelselmatige poging tot loondruk, een poging ook om de arbei ders in de onbeschutte bedrijven te gen die in de beschutte op te zetten. Lieten de eersten'£zkh opzetten, dan zou het gevolg spoedig zijn dat hun loon nogmaals onder handen werd ge nomen. Het redelijke,geenszins hooge loon in de beschutte bedrijven is een rem tegen nog verdere loondruk in de onbeschutte. Vandaar het kabaal. Inderdaad de agitatie tegen de loonen in de z.g. beschutte bedrijven is erg door zichtig. Daaraan zijn'zeker niet vreemd de menschen, die de oplossing van de econo mische crisis in hun. vestjeszak dragen: Blijf drukken, hard drukken op het knop je: loonsverlaging, en. gij zult uiteindelijk de oplossing uit alle economische narigheid bekomen! ZWARE SNEEUWSTORM IN JAPAN. Trein gekanteld, 30 slachtoffers. TOKIO, 3 Febr. (A. N. P.). In het.Noord westen van Japan en.op het eiland Hok kaido woedt een zware sneeuwstorm. In de prefectuur Yamagata is een trein ge kanteld, waarbij dejlig slachtoffers vielen. Kamerlidmaatschap vervallen verklaard Gisteren is in de Tweede Kamer behan deld het opnemen van bepalingen in de Grondwet: „strekkende tot het openen van de mo gelijkheid, leden van vertegenwoordigen de lichamen, die een streven tot uitdruk king brengen, gericht op verandering van de bestaande rechtsorde met toepassing of bevordering van onwettige middelen, van hun lidmaatschap vervallen te verkla ren". Het ontwerp bepaalt dat leden van ver tegenwoordigende lichamen, welke zich aan genoemd feit schuldig maken, van hun lidmaatschap vervallen kunnen wetrden verklaard, doch slechts wanneer ten min ste 2/3 van het aantal leden waaruit de Kamer, de Staten of de Gemeenteraad be staat, zich er vóór verklaren. De wet zal hieromtrent een uitgewerkte regeling moe ten maken; wie van een bepaald lidmaat schap vervallen wordt verklaard, kan dan tegelijkertijd worden ontzet uit het lid maatschap van andere vertegenwoordigen de collegs, waarin hij eventueel zitting heeft. Zijn plaats blijft in de loopende pe riode onbezet. Het betrokken college zelf neemt dus de beslissing, maar alleen wat den Gemeenteraad betreft, is een beroep daartegen mogelijk, namelijk op Gedepu teerde Staten, wier beslissing dan weer door de Kroon kan worden vernietigd. In- tusschen zijn er amendementen ingediend, welke de beslissingen omtrent deze ver- vallen-verklaririgen aan het college zelf willen ontnemen. Vandaag spreekt minister de. Wilde. Het staat wel vast, dat het regeerings- voorstel er heden doorgaat, maar, als het opnieuw in stemming komt in de nieuwe Kamer en dan een 2/3-meerderheid moet hebben (vereischt voor een grondwetsher ziening in tweede lezing), dan is een ver werping hoogst waarschijnlijk. Of de uit slag der verkiezing moet ons héél erg meevallen! Dit nummer bestaat uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Zweedsche koning op bezoek in Bel gië. (2de blad). Wijziging in de Duitsche Rijksregeering. (2de blad). Ook Litwinof onder verdenking? (2de blad). Het gaat bij de staking in de Chevrolet- fabrieken te Flint in Amerika hard tegen hard. (2de blad). Nieuwe bedreiging voor Cairo in Ame rika wegens den was van de Ohio. (Bui- tenlandsche Berichten, 2de blad). BINNENLAND. Gcdachtenwisseling in de Tweede Kamer over de Grondwetsherziening inzake revo- lutionnaire volksvertegenwoordigers. (2de blad). Het IJsselmeer en de Wadden nog steeds in den greep van het ijs. (3de blad). Deelneming van II. M. de Koningin bij de ramp der „Jonge Jacobus" (3de blad). Verpleegde van oudeliedenhuis te Schijn- del pleegt een aanslag op mede-verpleeg de. (1ste blad). SPCRT EN WEDSTRIJDEN. Gisteravond heeft Nida Senff het wereld record 200 M. rugslag van mevr. Holm Jarrett aanzienlijk verbeterd; ook Ida v. Feggelen en Dini Kerkmeester bleven bin nen het oude record. De A. Z.-zwemmer II. Smitshuyzen verbetert het Ned. record 200 M. schoolslag.- (3de blad). UIT DEN LEIDSGHEN RAAD. Aan het begin van de middagzitting der raadsvergadering van Maandag herdacht de burgemeester het plotselinge verschei den van het Vrijz. Democr. raadslid, den heer Vos. Wij hebben aan de perstafel den heer Vos altijd ten zeerste gewaardeerd als een van de weinige sprekers in den raad, die zijn betoog logisch en helder vist op te bouwen en woord voor woord ver staanbaar te maken. Hij was ook de man, die voorstelde, dat de raadsleden tijdens het spreken zouden staan, hetgeen een voortreffelijke maatregel is gebleken. Maandagmiddag heeft de heer Vos alle raadsleden tegelijk doen opstaan; helaas was het ditmaal tot het aanhooren van de rede aan zijn nagedachtenis gewijd. Daarna hernamen het leven en de eischen van het oogenblik weer hun rechten en werkte de raad zioh op zijn gemak een avondzitting was toch onvermijdelijk door de agenda-punten heen. Onevenredig uitvoerig werd stilgestaan bij het voorstel om het baggerwerk opnieuw ondershands te verpaohten aan de N.V. Kuyffs Vuil- en Baggerbedrijf te Nieuwkoop. Wij hebben les gekregen in de techniek van het baggeren en het verschil geleerd tusschen bagger baggeren en water bag geren; bovendien is er breedvoerig gepraat over de wenschelijkheid van vol loon, 70 pet. loon of 50 pet! loon bij onwerkbaar weer, doch ten slotte is de oude regeling gehandhaafd met 1 stem meerderheid. Wij zullen er niet over nabaggeren. Een ander voorstel, waarbij de tongen los kwamen, was de verplaatsing van het militaire oefenterrein van het Schutters veld naar een stuk grond nabij den Haag- weg, omdat het Schuttersveld bestemd is voor bouwterrein.. Evenals thans op het Schuttersveld het geval is. zal het nieuwe terrein ook gebruikt worden voor het hou den van openbare volksfeesten, mits deze geen revolutionair doel hebben en er geen revolutionaire of anti-militairistische pro- paganda vvordt gemaakt. Ofschoon er eigen lijk geen enkele politieke party in Neder land meer is, die ronduit toegeeft revolu tionair te zijn en ofschoon met name de S.D.A.P. sinds de dreigende opkomst van het fascisme al haar best doet, elk revolu tionair tintje van zich af te wasschen, ver wonderde het ons toch absoluut niet, dat uit den linkerhoek verzet rees tegen deze „anti-revolutionaire" bepalingen. De heer v. Eek begaf zich in diepzinnige beschou wingen over het begrip „revolutionair", verdedigde vrye meeningsuiting en vreesde willekeur, maar de bedoeling was mede in verband met het tweede gedeelte van zijn voorstel duidelijk, n.l. om het nieuwe ter rein te kunnen gebruiken voor openlucht bijeenkomsten van de S.D.A.P. Daartoe moestén twee barrières worden opgeruimd; wat evenwel niet gelukt is, want ze staan er nog. Voor de 3-October-vereeniging be- teekent deze verplaatsing een strop, omdat ze voor nieuwe kosten komt te staan en bovendien het Schuttersveld voor de 3- October-feestelijkheden veel gunstiger ge legen is dan het nieuwe terrein buiten de stad. Zonder hoofdelijke stemming, evénwel niet zonder debat is voorts besloten tot uitbreiding van de zweminrichting de Zyl. Een poging van den heer Goslinga om de Sportstichting een ongewenscht bad te, la ten nemen eindigde in een 284 neder laag. Met dezelfde stemverhouding had de raad in de vorige zitting den heer Gos linga in z'n hemd laten staan de uit drukking is van den heer Goslinga zelf toen deze voorstelde om de zweminrichtin gen niet onder de Sportstichting te doen vallen. Dit gelijke resultaat ontlokte den heer Wilbrink de ondeugende opmerking, dat het hemd thans even lang was als den vorigen keer! Het slot van de middagzitting werd ge vormd door een bespreking over de op luchting van een centrale werkplaats voor jeugdige werkloozen, waartoe werd be sloten. De heer Wilmer brak nog een lans voor het bijbrengen van meer vakkennis in deze werkplaats, wat van andere zijde bestreden werd. Waarom dat evenwel niet mag, is ons niet duidelijk geworden. De avondzitting was nagenoeg geheel gewijd aan „het" groote onderwerp van den dag: de reorganisatie van de Stedelijke Werkinrichting. Nergens wordt zoo lang en

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1