RIJKSPENSIOEN VflV Aan den vooravond van het Intern. Eucharistisch Congres te Manilla. De Spaansche burgeroorlog DINSDAG 2 FEBRUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 De Intocht der Congresgangers. De beteekenis van deze Wereldhulde aan Christus Eucharisticus. (Van een bijzonderen correspondent). Reeds in de Baai van Manilla kan men vanaf de boot de hooge koepel van het reusachtige altaar zien, dat op de Luneta- splanada is opgetrokken. Boven alle gebouwen en kerken uit over- heerscht een groot kruis in den vorm van een monstrans deze katholieke stad, die daar als een oase ligt te midden van het heidensche Oosten, Japan, China, Indië en de eilanden van de Stille Zuidzee. Manilla is thans als dat andere Jeruza lem, dat verlicht wordt en waardoor de glorie van den Heer is opgegaan. Groote schijnwerpers werpen een zee van licht tegen dit altaar en dit kruis, dat daardoor nog des te scherper zich aftee- kent tegen den donk'eren avondhemel. Een hooge koepel uit nagebootste Nipa- palmblaren rust op drie majestueuse zui len. Onder deze indrukwekkende koepel bevindt zich het altaar, dat aan drie kan ten met glas is afgesloten, opdat de wind die vanuit de baai over deze waterrijke stad strijkt, het voltrekken der H. Hande lingen op het altaar niet zou verstoren. Men vraagt zich wellicht of, waarom de koepel boven het altaar slechts door drie zuilen geschraagd wordt. De architect Nakspiel heeft dit met opzet gedaan, want deze drie zuilen verzinnebeelden de drie hoofdstammen van het volk der Philippij- nen: de Ilocanen in het Noorden, de Tapa- logen in het midden en de Visoya-stam in het Zuiden van het eilanden-rijk. Zooals de koepel deze zuilen overdekt en tot één geheel vereenigt, zoo heeft ook het chris telijk geloof de ver uiteenwonende stam men dezer eilanden tot één geheel, tot één christelijke natie vereenigd. Wat samenwerking vermag. Het welslagen van het Internationaal Eucharistisch Congres van Manilla, dat reeds bij voorbaat is verzekerd, is voor een goed deel toe te schrijven aan de welwillende samenwerking tusschen de geestelijke en wereldijke autoriteiten. De regeering was zelfs bereid om de jaarlijksche manoeuvres van land en zee-strijdkrachten die gewoon- lijk in begin Februari gehouden worden, uit te-stellen opdat officieren en manschap pen aan het Congres zouden kunnen deel nemen. De geestelijke voorbereiding van het Congres bestond o.m. in een plechtige vie ring van de „Negen Eerste Vrijdagen" die op 6 Juni 1936 werd ingezet en die op 5 Februari a.s. haar bekroning zal vinden. In iedere kerk en kapel van dit uitge strekte eilandenrijk werden 9 achtereen volgende Eerste Vrijdagen gevierd onder buitengewoon groote deelname der bevol king. In den nacht van Donderdag op Vrij dag a.s. zal in de Kathedraal van Manilla een plechtig Heilig Uur worden gehouden door alle priesters die aan het Congres deelnemen. Om 12 uur 's nachts -(dus wan neer het in ons land Donderdagmiddag half vier is) begint in Manilla een Pontificale H. Mis die speciaal wordt opgedragen om vele en heilige priesters voor het Verre Oosten te verkrijgen. Eucharistisch Missiecongres De H. Vader heeft immers als zijn vu rige wensch te kennen gegeven, dat dit Eucharistisch Congres het karakter zal dragen van een Missiecongres. Want de PhiLippijnen, het eenigste "Christelijke land in het Verre Oosten, dat totaal omringd is door het heidensche China, Japan en Tn- dië, bloedt uit diepe wonden. Want zoowel het groot gebrek aan pries ters en de invloed van de godsdienstlooze openbare school zijn oorzaak dat het Ka tholicisme op de Philippijnen zijn welda- digen invloed niet verder kan ontwikkelen. Tijdens de nachtelijke aanbidding van Donderdag op Vrijdag zal dan ook uit de harten van de honderdduizenden mannen, die van alle windstreken der geheele we reld en van alle eilanden der Philippijnen naar Manilla zijn opgetrokken, een vurig en eendrachtig gebed opstijgen om talrijke én heilige priesters. Want duisternis overdekt de wereld en de volkeren zijn daar in het rond gezeten in de schaduw des doods. En vanuit de Philippijnen moet een licht opgaan ter openbaring aan de heidenen. Temidden van deze zeeën en rotsen vor men de Philippijnen de pleisterplaats voor de legioenen der Missionarissen, die komen en gaan van en naar China, Japan en Oceanië. In meer dan 80 talen en dialec ten zal de Congres-Hymne weerklinken over de uitgestrekte vlakte, l°ngs de rui- schende palmboomen, die aan de stad en omgeving van Manilla een typisch Oos- tersch karakter geven. Blijvende vruchten Het Eucharistisch Congres in Manilla zal ook van groote beteekenis zijn voor de opleving van het geloof op de Philippijnen. De Spanjaarden drukten op dit eilanden rijk het katholieke stempel. Van de Ameri kanen leerden de bewoners te strijden voor hun geloof en hun overtuiging. Deze dubbele erfenis van eeuwenoud geloof en traditie zal heerlijker dan ooit in dez^Jda- gen te Manilla tot uiting komen. Temidden van het mystieke Oosten, dat vcor de Euro peanen steeds een raadsel blijft, zal de we reld-gebeurtenis van bet Internationaal Eucharistisch Congres een diepen indruk makïn op de Katholieken en ook op de iet-Katholieken van de Philippijnen, vcor •via de eenheid des geloofs in Christus, de eenheid van geloovigen, priesters en bis schoppen in de universeele Kerk Gods on der de zichtbare leiding van den H. Vader te Rome zich zal manifesteeren in de te genwoordigheid van Christus in de H. Hostie tot aan het einde der eeuwen. De wereldhulde aan Christus Eucharisti cus zal vanuit Manilla, als vanuit een an der Jeruzalem over het heidensche Oosten en over heel de wereld uitstralen. Surge, illuminare Jerusalem, quia gloria Domini super te orta est. Sta op, wordt ver licht Jerusalem, want de heerlijkheid des Heeren is over u opgegaan!" AANKOMST VAN KARDINAAL LEGAAT. MANILLA, 2 Febr. Kardinaal Dou gherty, de pauselijke legaat bij het inter nationale eucharistische congres, dat hier ter stede gehouden wordt, is gisteren aan boord van de „Conté Rosso 3" aangeko men. Hem werd een schitterende ont vangst bereid in het paleis „Malacanan", toebehoorend aan president Manuel Que zon, dat tot officieele woning van den le gaat zal dienen. Een enorm aantal deel nemers aan het congres is reeds in Manilla aangekomen. Heden heeft kardinaal Dougherty zich. begeven naar het heiligdom van „Onze Lieve Vrouw voor den vrede en goede reizen", gelegen te Antipolo op 27 K.M. van Manilla. Het duurde bijna twee uur, voordat de auto van den legaat de plaats van bestemming had bereikt, daar langs den weg de geloovigen in dichte rijen ston den opgesteld en den kardinaal om zijn ze gen vroegen. Alle dorpen waren in vlag- gentooi en zelfs waren eerebogen opge richt. De kardinaal knielde neer voor het miraculeuze beeld en gaf na een plechtig gezongen „Salve Regina" den pauselyken zegen aan de menigte, om vervolgens naar Manilla terug te keeren. EEN BOODSCHAP VAN DE DUITSCHE BISSCHOPPEN. MANILA, 2 February In het klooster „Asuncion" is ter eere van den pauselijken legaat een banket aangericht, waaraan 34 personen deelnamen. De con gresleiding heeft een boodschap ontvan gen van de Duitsche bisschoppen, welke als volgt luidt: „De bisschoppen van alle Duitsche dio cesen, te Fulda vereenigd, aanbidden even als gij de Heilige Eucharistie en smeeken God, dat het congres den vrede uit het Oosten moge laten nederdalen over de ge heele Katholieke wereld". DE CORTES BIJEEN Rede van Largo Cabellero De Cortes, die gisteren te Valencia bij eengekomen zijn, nebben door handopste ken hun goedkeuring gehecht aan de spoed procedure en de we is voorstellen der regee ring. Alle decreten, die de laatste maanden door de regeering zijn uitgevaardigd, zijn derhalve geratificeerd en hebben rechts kracht verkregen. Minister-president Largo Caballero, die daarna het woord voerde, verklaarde, dat, hoewel de snelle aanneming der wetsvoor stellen vertrouwen in de regeering betee- kent, hij zich verplicht voelde verantwoor ding af te leggen over de activiteit der re- geering, hoofdzakelijk wat de internationa le politiek betreft. Largo Caballero zeide o.m.: „De regee ring heeft zich in beginsel met controle ten aanzien der vrijwilligers bereid verklaard, echter met de opmerking, dat deze con trole uitsluitend tot het opstandelingen kamp beperkt diende te worden. De regee ring heeft zich bovendien het onbetwist bare recht voorbehouden, dat iedere op wettige wijze tot stand gekomen regeering bezit, de wapens te koopen, die zij noodig heeft. De kwestie der controle is trouwens nog niet opgelost. Het doet mij een genoegen, u te kunnen mededeelen, dat in de tweeslachtigheid van het buitenland een wijziging te onzen gun ste is gekomen. Niemand twijfelt meer aan onze overwinning, zelfs zij niet, die de meeste sympathie voor de opstandelingen koesterden. Om de overwinning te beha len is het beslist noodzakelijk, dat allen zonder uitzondèring het gezag der regee ring erkennen". Largo Caballero deed in dit verband een beroep op de eensgezind heid der partijen. „Nadat de oorlog gewon nen is, zullen wij allen onze vrijheid her nemen, opdat Spanje den weg kan kiezen, dien het wenscht te volgen". De premier verklaarde, dat Spanje niet een burgeroorlog in den eigenlijken zin des woords doormaakt, doch een oorlog tegen indringers. Nadat Largo Caballero zijn rede had ge ëindigd, nam de vergadering bij acclamatie een motie aan, waarin vertrouwen wordt uitgesproken in de regeering. In de motie wordt voorts gezegd, dat de Kamer haar zitting „sine die" verdaagt en de regeering volmachten geeft om rustig te arbeiden tot de overwinning zal zijn behaald. GEEN NIEUWS VAN DE FRONTEN Een officieel communiqué van het groo te hoofdkwartier der nationalisten deelt BUITENLAND VAN HET_VATICAAN DE II. VADER VERLEENT WEER AUDIëNTIE^. Een dankbetuiging aan Nederland. De Romeinsche correspondent van de „Tijd" seint: De gezondheidstoestand van Z. H. den Paus blijft naar omstandigheden bevredi gend. Nu de Heilige Vader dagelijks verschil lende audiënties verlee* zullen deze voortaan weder op de gebruikelijke wijze in de „Osservatore Romano" worden ver meld, zooals dat bij de dagelij ksche audiën ties in het studeervertrek van Zijne Heilig heid het geval was. Ook worden voorbereidingen getroffen voor een zitting van de Ritencongregatie in de particuliere appartementen van den Heiligen Vader, waaraan de Paus, op den rolstoel gezeten, zal deelnamen. De „Osservatore Romano" maakt bijzon dere melding van de vele brieven, welke den Heiligen Vader uit Nederland zijn toe gezonden. Ook vele kinderen hebben den Paus ontroerende betuigingen van liefde gestuurd. Het Vaticaansch orgaan herinnert er aan, dat de Paus Nederland zoo dikwijls als voorbeeld heeft gesteld wegens zijn intens Katholiek leven, zijn missie-ijver en de Katholieke werkzaamheid op sociaal ge bied en op het gebied van de pers, de film en de radio. De brieven, welke Z. H. de Paus uit ver schillende diocesen van Nederland heeft ontvangen, aldus de Osservatore Romano, dragen een geur van fyn-gevoelige deelne ming en tegelijk een eenvoudige en ver trouwelijke liefde. Zy bieden niet alleen wenschen en gebeden aan, maar bevatten vaak ook allerlei raadgevingen voor een voorsDoedig en volledig herstel. Z. H. heeft een dankbetuiging in de Ne- derlandsche taal laten opstellen, welke aan allen zal worden toegezonden. De Gouden Roos. De H. Vader is voornemens ten teeken van Zijn bijzondere hoogachting van 't ko ningshuis van Savoye op 7 Maart a.s. de Gouden Roos te wyden, welke Hij dan aan koningin Helena bij gelegenheid van den veertigsten verjaardag van haar huwelijk met koning Victor Emanuel door bemidde ling van den apostolischen nuntius, Mgr. Borgongini Duca, wil doen toekomen. BELGIE GESCHIL BELGIESPANJE OVEK DE BORCHGRAVE BIJGELEGD. Het geschil tusschen België en Spanje, naar aanleiding van den moord op den Bel gischen diplomaat de iorchgrave, is bijge legd. De minister vran Buitenlandsche Za ken, Spaak, heeft in den gistermiddag ge houden ministerraad rapport uitgebracht over de bespreking, die hij einde der vo rige week te St. Quentin met zijn Spaan- schen collega del Vayo heeft gehad. Hij heeft de nieuwe nota voorgelezen, dat hij gistermorgen van de Spaansche regeering had ontvangen en deze wtrd door de Bel gische regeering als bevredigend be schouwd. ESTLAND. GRENSINCIDENTEN MET RUSLAND. Estlandsche grenswachter verdwenen. Naar uit het aan het Estlandsch-Russi- sche grens gelegen plaatsje Wasknarwe (Syrenetz) gemeld wordt, is een Estland sche grenswacht sedert Zaterdag spoorloos verdwenen. Bovendien wordt medegedeeld, dat ein de der vorige week tien Estlandsche vis- schers bij de uitoefening van hun bedrijf op het Peipus-meer, naar men zegt op HETZIl GROOT OF KLEIN, IEDEREEN EEN RAAD VAN ARBEID DOOR MIDDEL VAN DE Wm mede, dat van geen der fronten iets bijzon ders te vermelden valt. NIEUW RECHTS OFFENSIEF TEGEN MALAGA OP KOMST? Uit goede bron wordt vernomen, dat de nationalisten die op een tiental K.M. van Malaga geconcentreerd zijn, zeer binnen kort, gesteund door de vlootstrijdkrachten, een aanval zullen ondernemen op Malaga, dat door 40.000 miliciens verdedigd wordt. SPANJE'S MARTELAREN Een droeve statistiek Vóór den burgeroorlog telde de Spaan sche clerus, aldus meldt de „Osservatore Romano", 6'0 aartsbisschoppen en bisschop pen, 33.500 priesters en 20.640 religieuzen. Het Spaansche college te Rome heeft thans een statistiek samengesteld, waarvan de cijfers gebaseerd zijn op de gegevens uit twee honderd brieven van bisschoppen en priesters uit Spanje en de verklaringen van 188 Spaansche priesters en 8 bisschoppen, die Rcme hebben bezocht. Uit al die gegevens volgt, dat in Spanje door de rooden veertig a vijftig percent van alle priesters zijn vermoord, benevens elf bisschoppen. In negen bisdommen bedraagt 't percen tage der geëxecuteerde priesters 80; te Malaga zelfs 90. Volgens uit 23 bisdommen ontvangen rapporten zijn daar nagenoeg alle kerken in brand gestoken. Men heeft nog geen statistiek kunnen op stellen nopens de verliezen, welke de reli gieuzen hebben geleden. Estlandsch gebied, door Sovjet-Russische grenswachters gevangen genomen en naar Rusland gebracht zijn. Men neemt aan, dat den grenswachter hetzelfde lot is ten deel gevallen. De Estlandsche autoriteiten hebben stap pen ondernomen, teneinde de vrijlating der visschers te verkrijgen. RUSLAND STALIN'S GROOTE SCHOONMAAK. De executies bevestigd. Het telegraafagentschap der Sovjet-Unie meldt, dat op 1 Februari de door het mili taire gerechtshof uitgesproken doodvonnis sen zijn voltrokken. Radek en Sokolnikof weer voor het gerecht? De correspondent te Moskou va nde „Daily Tel." verklaart, dat Radek en So kolnikof wel eens opnieuw voor het ge recht zouden kunnen verschijnen, beschul digd van het afleggen van onvolledige be kentenissen Nieuwe arrestaties. Uit Moskou wordt vernomen, dat Belo- borodof en Uglanof gearresteerd zijn. Zij zouden tijdens het laatste proces door de beklaagden zijn genoemd als deelnemers aan een tegen Stalin gerichte samenzwe ring. Kroepskaja niet in arrest gesteld. Uit Moskou wordt gemeld: De geruch ten die gisteravond te Parijs de ronde de den over een arrestatie van de weduwe van Lenin, worden vandaag door het de partement van buitenlandsche zaken te gengesproken. De geruchten worden „ab surd" genoemd. CONFLICT TUSSCHEN STALIN EN WOROSJILOF BEVESTIGD. Bevestigd wordt, dat een ernstig conflict is ontstaan tusschen Stalin en maarschalk Worosjilof, die in verband met het politie ke proces te Moskou de verdediging op zich genomen heeft van generaal Toechatsjefski die onder strenge bewaking zou zijn ge steld.. Worosjilof zou Stalin hebben te ken nen gegeven, dat nij er riet mee accoord kon gaan, dat zijn generaals als verraders jegens den staat worden behandeld. JAPAN DE NIEUWE REGEERING. Men verwacht, dat het nieuwe kabinet, dat een wapenstilstand belichaamt tus schen de positivisten en ^.e nationalisten van gematigde richting, geen langen le vensduur zal hebben. Tevens meent men thans, dat de Tweede Kamer niet zal wor den ontbonden, maar weer bijeen zal ko men, aangezien de vloot levendig wenscht, dat de begrooting goedgekeurd wordt, op dat men het vlootbouwprogram zal kun nen voortzetten zonder hindernissen. AMERSKA STAXINGSRELLETJES TE FLINT. Fabrieken van Chevrolet d^or stakers bezet. Drieduizend stakers hebben gisteren fa briek No. 4 van Chevrolet te Flint bezet, nadat een tevoren in het werk gestelde po ging een andere fabriek te bezetten geiën- digd was met.relletjes en vechtpartijen. De streek is thans bezet, op bevel van gouverneur Murphy, door 1200 manschap pen van de nationale garde, die gewapend zijn met machinegeweren en traangas. Men verwacht, dat zich nog meer ordeversto ringen zullen voordoen in Detroit en an dere steden, wanneer de General Motors zullen trachten vandaag hun te kennen ge geven voornemen uit te voeren en alle ge sloten fabrieken zullen openen. Nader wordt omtren. de staking met ge kruiste armen in de Chevroletfabrieken gemeld, dat vier dagen geleden het werk hervat was. Tijdens de pogingen om de ar beiders uit de bezette werkplaatsen te ver wijderen ontstonden botsingen, waarbij schoten gelost werden. Een der gewonden moest naar het ziekenhuis worden overge bracht. De overige gekwetsten worden in de fabrieken verpleegd. Voorts wordt vernomen, dat de General Motors een klacht hebben ingediend bij rechter Gadola, met den eisch de stakers, die „onwettig" talrijke fabrieken hebben bezet, daaruit te verwijderen. Tweeduizend loontrekkenden van Buick en achtduizend zeshonderd van de Belcofa- briek in den staat Indiana hebben het werk hervat. In den afgeloopen nacht om twee uur posteerde de nationale garde zich rondom de Chevroletfabrieken. De gouverneur heeft den soldaten bevel gegeven niet door te dringen in de gebouwen, tenzij zich rel letjes mochten voordoen. Tijdens de relletjes, die gistermiddag uit gebroken zijn in de fabrieken van Che vrolet, zijn twintig personen gewond, twee hunner bekwamen ernstige verwondingen. Volgens de „Daily News" aarzelt gouver neur Murphy nog met het afkondigen van den staat van beleg, hoewel de gewapende macht reeds voorbereidingen treft, aange zien aangekondigd is, dat binnekort „stoot troepen" zullen aankomen, bestaande uit aanhangers van Lewis, den vakvereeni- glngsvoorvechter in de Vereenigde Staten. Deze stoottroepen zyn aangeworven onder de mijnwerkers en staalarbeiders in ver schillende Amerikaansche §taten. Vrouwenbrigade in Flint. De vrouwen, zusters en vriendinnen dei- stakers in de automobielindustrie hebben gisteravond nadat de troepen gearriveerd waren, een brigade gevormd. Zij dragen roode mutsen en roodwitte armbanden. Het is haar voornemen tot het uiterste haar verwanten en vrienden, die de fabrie ken bezetten, te verdedigen, wanneer de troepen vandaag tusschenbeide mochten ko men om hen uit de werkplaatsen te verwij deren. BUITENLANDSCHE BERICHTEN DE GEVOLGEN VAN DE OVERSTROOMINGEN. Men raamt het aantal personen, dat bij de overstroomingen in de Ver. Staten om het leven gekomen is, thans op 400 en dat dergenen, die hun woonsteden hebben moe ten verlaten op een millioen. De Ohio wast nog steeds. 4500 man houden de wacht op de dyken by Cairo tot de was van'de Ohio het hoog tepunt zal bereiken. Zij staan gereed iedere kleinere doorbraak onmiddellijk te herstel len. Voor het geval, dat groot gevaar zal dreigen, worden booten gereed gehouden om hen weg te voeren. Het roode kruis deelde mede, dat reeds meer dan 8.300.000 dollar bijeen is gebracht voor de slachtoffers van de overstrooming. Opkoopers koopen tegen lage prijzen goederen en vee in de getroffen gebieden. Thans 378 dooden. Omtrent den 'toestand in het overstroo- mingsgebied wordt nog nader gemeld, dat de rivier Ohio tusschen Pittsburg en Louis ville is teruggeloopen, maar dat het water langs den geheelen loop van de Mississippi over een lengte van 1200 mijl van Cairo tot New-Orleans langzaam gestegen is, waarbij de binnendijken werden afgebrok keld en de groote stutdijken ernstig be dreigd. Tiptonville, waar het dijkstelsel sterk verbeterd was, kwam hierdoor op nieuw in gevaar,. Te Memphis bereikte het water een peil van 47.8 voet, hetgeen 1.2 voet hooger is dan tijdens den watersnood van 1913. Het gevaar voor epidemieën nam toe, aangezien de vluchtelingen de stad bin nenstroomden zonder zien aan te melden voor pokkeninenting en anti-typhusinjec- ties. De burgemeester van Louisville, Ne ville Miller, heeft bekend gemaakt, dat het centrum der stad ..a het wijken van het hooge water zal worden herbouwd. Krotten zullen worden opgeruimd, nieuwe verkeers wegen aangelegd en waterkeeringen ge bouwd om in de toekomst rampen te voor komen. In het dal van de Ohio en de Missis sippi was het weder zoo goed als het in geen weken geweest is. Hoewel voor het weekeinde regen voorspeld wordt, meent men, dat de watersnood hierdoor niet zal worden verergerd. Nader wordt uit Cairo aan de Mississippi gemeld, dat het water nog slechts 15 centi meter van den top der dijken, welke met houten barricades zijn versterkt, is ver wijderd. Het water blijft de dijken beuken en men verwacht, dat binnen veertig uren Cairo zal zijn bereikt. ZESHONDERD WINTERSPORT- ONGEVALLEN OP ééN DAG Het aantal ongelukken dat Zondag te Weenen en omgeving heeft plaats gevon den, is nog aanmerkelijk hooger dan aan vankelijk werd gemeld. Volgens Stefani zouden er bij het beoefenen van de winter sport ongeveer 600 ongevallen zijn gesigna leerd, zoodat de 350 ambulances, die op zes tig verschillende plaatsen waren opgesteld, den geheelen dag veel werk hadden. Veer tig personen hadden bij het skiën zeer ernstige verwondingen opgeloopen, die vol gens de verklaringen van de geneesheeren, hoofdzakelijk te wijten zijn aan de onerva renheid van de personen, die zich aan deze sport waagden en in sommige gevallen ook aan gebrekkige uitrusting. Te Weenen wa ren sommige ziekenhuizen zoo bezet, dat men er bedden heeft moeten bijzetten. Een skiër is tijdens zijn skitocht aan hartver lamming gestorven. NOODLOTTIGE SLEDETOCHT VAN POOLSCHE BOEREN. Vier hunner gedood en vier gewond. Nabij Kattowitz heeft een trein op een overweg een slede verpletterd, waarin zich acht boeren bevonden, die op weg waren naar de stad. Vier hunner werden gedood en vier gewond. AUTOBUS DOOR TREIN GEGREPEN. Drie dooden, zestien gewonden. Nabij Graz is op een spoorwegovergang een autobus door een trein gegrepen. Drie inzittenden van de bus zijn om het leven gekomen, zestien anderen werden ernstig gewond.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6