DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux? PAPENGRACHT 32, LEIDEN 28ste Jaargang DONDERDAG 28 JANUARI 1937 No. 8634 9F ABONNEMENTSPRIJS bedraagt by voonrittetalbi: V oor Luiden 19 cent pei week 2-50 per kwartaal By onze Agenten 20 rent per week i 2.60 per kwartaal Franco per post J 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver» krygLaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I! GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT; Gewose Advertenties 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur &x verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen, ■I De conductrices In het maafidblad voor het personeel der N Z. H. T. M. wordt door een lid van het personeel verdedigd de maatregel van de directie, om conductrices aan te stellen.. De schrijver van dit artikel houdt daar bij o.m. den stelregel voor: „Niemand mag critiek oefenen, of hij r.oet tevens een be teren weg kunnen aanwijzen". Deze stelregel past volkomen in het kader van wat wij zelf eergisteren schreven over critiek. En toch tóch hebben wij de directie der N. Z. H. T. M. becritiseerd, zonder aan te geven, hoe 't dan wel moest? Neen, dat is niet waar. Wij hebben geschreven, dat bezuinigingen op alle mogelijke moreel geoorloofde wijze moesten over wogen en ingevoerd worden, voordat men er ook maar over dacht, om conductrices aan te stellen. Natuurlijk kan van ons niet verlangd worden, dat wij die bezuinigingen in con- creten vorm zouden aangeven. Wel mag van de directie der N. Z. II. T. M. of van dengene, die de directie ten deze verdedigt, worden verwacht, dat wordt aangetoond of althans medegedeeld, dat in derdaad alle andere bezuinigingsmaatrege len zijn beproefd. Maar in die verwachting worden we te leurgesteld! In bedoeld artikel worden genoemd: sala risverlaging en tariefsverhoóging; beide be zuinigingsmiddelen zijn uitgeput. Maar zijn dat nu de eenige manieren om te bezuini gen! Als dat waar is, dan kan iedereen, die op de lagere school heeft leeren rekenen, ge plaatst wórden in de directie van een be drijf, welk dan ook, met de speciale op dracht, om in dat bedrijf te bezuinigen,, en het aldus te.... saneeren! Neen, hier wordt ingevoerd een maatre gel, die de directie der N. Z. H. T. M. zelf „beroerd" vindt (zoo staat 't in bedoeld ar tikel). De directie zal zich dus levendig kunnen indenken, dat het publiek ook niet sympathiek staat tegenover dezen maatregel! En dat ^irom.een meer uitvoerige motiveering op haar plaats is, van belang is. Of die eventueele moti-eering ons en andere critici bevredigen zal, weten wij na tuurlijk niet. Maar dat er alle reden voor is, haar te geven hierover moeten de directie en wij het o.i. wel volkomen eens zijn. De schoolstrijd in Duitschland Kardinaal Faulhaber aan de ouders „In Regensburg is den Katholieken kinderen het Kruisteeken en het handen vouwen bij het gebed ver boden." De volgende verklaring, die op Zondag j.l in alle kerken Man de hoofdstad van Beieren is voorgelezen, werpt een schril licht op de toestand van de Katholieke Kerk in Duitschland. Deze verklaringen zijn van groote beteekenis, omdat het nog de eenige mogelijkheid is, om zich nader te oriënteeren over den toestand der Katho lieken in het Derde Rijk. De een te verklaring heeft betrekking op de strijd tegen de Christelijke school, die in Beieren in vollen gang is en die naar aanleiding van het inschrijven der leerlin gen voor de scholen op 31 Januari zeer heftig woedt. Zij luidt als volgt: „Aan de Katholieke ouder, van Mun- chen! Aanstaanden Zondag is het te Mun- chen de inschrijving voor het aanstaande schooljaar. In de afgeloopen week heeft men de leerkrachten van ambtswege ge dwongen, propaganda te maken voor de gemeenschapsschool. Te dien >inde werden de ouders naar de school genoodigd, of in hun huizen bezocht. Dc partij stelde zich eveneens in dienst van deze propaganda en zelfs de kinderen werden op onverantwoor delijke wijze in den schoolstrijd betrok ken. Wij zouden ons geweten zwaar belasten indien wij in deze beslissende uren zouden zwijgen. Daarom wenden wij ons tot u, katholieke ouders, en vermanen u aan uw verantwoording te denken, en uw kinderen in de belijdenisschool te laten inschrijven. Het is niet waar, indien beweerd wordt, dat in de gemeenschapsschool het gods dienstig onderricht evengoed gewaarborgd is, als in de belijdenisschool. In een ge meenschapsschool in Regensburg heeft men den Katholieke kinderen verboden 't Kruis teeken te maken »n hun handen bij het ge bed te vouwen. In Regensburg heeft men het Kruis uit de scholen verwijderd, en werden door verantwoordelijke personen tijdens een bijeenkomst van onderwijzers te Munchen de grondwaarheden van het Christendom in het belachelijke getrok ken. Het is der ouders recht en plicht, een dam op te werpen tegen zulke gevaren. Het is hun recht, want de belijdenisschool werd door het staatsrecht gewaarborgd, en wie zijn kind laat inschrijven voor de belijde nisschool maakt slechts van zijn staatsbur gerlijke rechten gebruik. Het is hun plicht, want slechts in de belijdenisschool zijn alle leerkrachten tot een sterke eenheid ver enigd Daar alleen is het terrein voor een werkelijke godsdienstige opvoeding. Daarom, Katholieke ouders, laat u niet in de war brengen in uw trouw jegens de Belijdenisschool. Schoolfeesten, publieke spelen en zelfs cadeautjes voor de kinderen moeten u de ernst van uw beslissing niet doen vergeten. Denkt aan uw verantwoor ding voor de zielen van uwe kinderen, en behoudt voor hen de Katholieke school, die u en uwe ouders zulke trouwe diensten be wezen heeft. Meldt uw nieuwe schooljeugd aanstaande Zaterdag aari voor de belijdenisschool. Meldt de kinderen, die reeds de belijdenis school bezoeken, weer aan in de belijdenis school. Meldt de kinderen, die de gemeenschaps school eenigen tijd bezocht hebben, weer aan voor de belijdenisschool! Handteeke- ningen, die u voor de wettelijke inschrij vingstermijn afgedwongen werden, zijn niet geldig voor de wet. Handelt als Katholieken, bewust van uw verantwoordelijkheid. Wij weten, dat deze trouw aan het geloof voor u in sommige omstandigheden geen gering offer betee- kent maar het zijn gezegende offers, geze gend voor u en uwe kinderen, die u voor deze mannelijke trouw eens zullen danken. In het besef van onze verantwoording -voor God en geleid door de liefde en de zorg voor de Katholieke jeugd vermanen, wij u dringend: behoudt voor uwe kinde ren de belijdenisschool! OOK DE PROTESTANTSCHE KERK WAAKT VOOR DE OPVOEDING DER JEUGD. De voorzitter van het bestuur der Evan gelische Kerk van de Oud-Pruisische Unie, heeft ouders en opvoeders dringend ver maand te waken tegen de anti-christelijke strekkingen, die zich vertoonen bij de op voeding der jeugd. Hij noodigt hen uit trouw te blijven aan den geest van het Christendom. Geen enkel gezag aldus zegt hij kan den ouders hun verantwoor delijkheid ontnemen. WORDEN DE CONFESSIONEELE SCHOLEN OPGEHEVEN? Wet zou 30 Januari in Duitschland ingaan. Naar een Un. Press-bericht in de „Msbd." meldt, zou de Duitsche regeering in ver band met de voor het nazi-regime gewich- tigen herdenkingsdag van 30 Januari as. besloten hebben, een wet uit te vaardigen, waarbij in het geheele rijk de confessionee- le scholen worden opgeheven en een enkel type school wordt ingevoerd, dat zoowel voor Katholieke als voor Protestantsche leerlingen geldt. Het is een reeds lang gekoesterde wensch van de nazi-partij, dat het schooltype zal zijn een vereenigde niet-confessioneele school, ondanks het krachtig protest der Katholieken, die op het behoud der confes- sioneele scholen aandringen. Een school-hervorming, in den geest, als door de nazi-partij gewenscht, zou het con flict tusschen de Kerk en het rijk ver scherpen. Niettemin blijft men, ondanks alles, in Katholieke kringen hopen, dat de aange kondigde onderhandelingen tusschen de Katholieke bisschoppen en Je regeering, op het laatste obgënblik de ramp vóór de con fessioneele school nog zu^ier kunnen af weiden. De nieuwe Rijksweg Amsterdam-Sassenheim De steeds blijkende groote belangstelling voor den nieuwen weg AmsterdamSas» senheim door den Haarlemmermeerpclder geelt aanleiding nog eens een kort over zicht te geven van den stand der werk zaamheden. Het wegvak van den Sloterweg te Am sterdam tot den Spaarnwouderawarsweg (verbindingsweg met Schiphol) weed in November 1935 voor het verkeer openge steld. Het gedeelte hiervan ten Zuiden van de Noordelijke ringvaart is slechts „voor- loopig gereed", omdat hier een voorloopige klinkerverharding is aangebracht, welke zal worden vervangen door een aslaltverhar- ding, zoodra de aardebaan geheel tot rust zal zijn gekomen. In den loop van dit jaar zullen, onvoorziene omstandigheden voor behouden, gereed komen de wegvakken: Spaarnwouderdwarsweg Vijfhuizer dwars weg en KruiswegBennebroekerdwarsweg —Venneperdwarsweg, terwijl het in de be doeling ligt dat in het volgend jaar zullen volgen de dan nog ontbrekende wegvakjten Vein den Vijfhuizerdwarsweg naar den Kruisweg, van den Venneperdwarsweg Lisserdwarsweg naar de Ringvaart en het in Zuid-Holland gelegen gedeelte van de Zuidelijke Ringvaart tot Sassenheim. De geheele weg wordt aangelegd met twee 6 M. breede rijbanen voorzien van een asfaltverharding, ter' weerszijden opge sloten door 0.50 M. breede kantstrooken van beton. De beide rijbanen zijn geschei den door een middenberm. Ook op de brug gen zijn of worden de rijbanen gescheiden. Alleen op de brug over de Noordelijke ringvaart en op het viaduct over den Spaarnwouderdwarsweg is zulks niet het geval omdat deze ku^twerken werden ge bouwd op een tijdstip, dat op den weg een viersporige rijbaan werd gedacht. Langs de Zuidcostzyde van den weg wordt een vrijliggend rijwielpad gemaakt; op het gedeelte SloterwegSpaarnwouder dwarsweg zijn twee rijwielpaden aange legd. Het rijwielpad loopt over de viaduc ten niet door; het rij wiel verkeer kruist het verkeer op de dwarswegen gelijkvloers. Alle dwarswegen worden door viaducten overspannen. In den Haarlemmermeerpol der zijn de kunstwerken voltooid met uit zondering van de brug over de Hoofdvaart en de hierlangs gelegen Hoofdwegen en die over de Zuidelijke Ringvaart. Met de uitvoering van deze kunstwerken zal spoe dig worden begonnen. De opritten naar de viaducten verkrijgen een helling van 1:50. Tusschen de Ringvaart en de aansluiting bij Oegstgeest (aansluiting aan den vier- sporigen weg), het Zuid-Hollandsche ge deelte van den totaal 30 K.M. langen weg, worden een zestal viaducten, twee bruggen en een tweetal groote duikers gebouwd. Deze zijn thans alle in uitvoering; het via duct nabij de Postbrug is zelfs al geruimen tijd gereed. De aardebaan van het in Noord-Holland gelegen gedeelte van den nieuwen Rijks weg is geheel voltooid. In Zuid-Holland is de aardebaan in aanleg. Het hiervoor be- noodigde zand wordt iets oostelijker ter weerszijden van de spoorbaan Haarlem- Leiden gevonden, waar groote zanddepots zijn aangelegd. De asfaltverharóingen op de wegvak ken SpaarnwouderdwarswegVijfhuizer dwarsweg, KruiswegBennebroekerdwars weg en BennebroekerdwarswegVenneper dwarsweg zijn in uitvoering; de verharding op het laatstgenoèmde wegvak is nagenoeg gereed. Het ligt in de bedoeling in aansluiting op het opengestelde wegvak Sloterweg Spaarnwouderdwarsweg naar gelang van de vordering van het werk achtereenvol gens ook andere aansluitende wegvakken open te stellen voor het verkeer. Tenslotte kan worden medegeleeld, dat de kruising van de „Blauwe tram" bij de Postbrug te Oegstgeest een ongelijk vloer- sche zal worden. Komende van Oegstgeest gaat de tram in de toekomst na de Postbrug rechts ter zijde van den. snelverkeersweg mede om hoog over het thans eenzaam in de" ruimte staande v iaduct en over het volgende via duct over den spoorweg LeidenHaarlem, om vandaar af te dalen en even verder met een viaduct onder den autoweg door, bij de Klinkerbergerbrug weer op den ouden weg uit te komen. Ook het snelverkeer van 'sGravenhage naar Sassenheim en de an dere gemeenten ten Westen van den nieu wen weg zal door dit viaduct plaats vin den. De wereld in vogelvlucht Wanneer de gezondheidstoestand van Z. H. den Paus niet achteruitgaande is, maar zelfs een verlichting van smart ver oorlooft, dan is dat zeker niet toe te schrij ven aan gunstige berichten over den Kul- turkampf in Duitschland, Integendeel er wordt zelfs gemeld, dat op 30 Januari de algeheele afschaffing van de confessioneele scholen zal worden afgekondigd en dat overal de eenheidsschool zal worden inge voerd. Gezien de heele ontwikkeling van den strijd tusschen Kerk en Staat in Duitschland, ligt een dergelijk besluit ge heel in de lijn, zoodat de afschaffing van de confessioneele school binnenkort al of niet op 30 Januari -- wel een feit zal worden. De strijd der Katholieken en ge- loovige Protestanten in Duitschland wordt wel heel zwaar. Met de aanstelling van een nieuwen hoo- gen commissaris voor Dantzig hebben de nationaal-socialisten in deze Vrije Stad al weer een voorsprong gekregen. Men heeft te Genève nl. ee$ comprorpis berèikt, dat hierop neerkomt, dat de nieuwe hooge commissaris zich voortaan niet meer za! mengen in de binnenlandsche aangelegen heden van Dantzig en zich uitsluitend zal bezig houden met de buitenlandsche poli tiek van den Dantziger Senaat. Daarmee hebben de nationaal-socialisten, die de meerderheid hebben, de vrije hand gekre gen om de oppositie rustig den nek om te draaien. Of de Nederlandsche candidaat voor dezen hoogen post, vice-admiraal de Graaff, de benoeming zou aanvaarden, was nog niet zeker. Zooals gisteren reeds bleek uit een verklaring van den Nederlandschen reggeringspersdienst, is de Nederlandsche regeering over de benoeming van een Nederlander niet bepaald enthousiast, om dat zij moeilijkheden verwacht, wanneer het den hoogen commissaris niet gelukken zou steeds alles partijen tevreden ie stel len. Naar thans blijkt, heeft vice-admiraal de Graaff dan ook voor de eer bedankt. De Belgische kabinetscrisis is uitgeloo- pen op een uittreden van den socialist Vandervelde. Hij schijnt in de Spaansche kwestie en in de kwestie met Italië over het spreken van Dégrelle voor den Turyn- schen zender 'n zoo onver .traagzaam stand punt in te nemén, dat de premier v. .Zee land het beter oordeelde hem uit het mi nisterie te dringen. VOORNAAMSTE NIEUWS BliiTESLAND, De nieuwe hooge commissaris voor Dant zig. (2de blad). De socialistische minister Vandervelde uit het Belgische kabinet getreden. (2de blad). Zoon van Trotsky te Moskou gearres teerd. (2de blad). De overstroomingen in Amerika. (2de blad. De strijd om de confessioneele school in Duitschland. (1ste blad). BINNENLAND. Herdenking -van het vorstelijk huwelijk door de RJK. Universiteit. (2de blad). De debatten over de grondwetsherziening in de Tweede Kamer. (Ie blad). De nieuwe weg AmsterdamSassenheim. viste blad). De contingenteering van basterd-suiker zal binnenkort worden opgeheven. (1ste blad). Sedert 1 Januari j.l. is de regeling van den uitvoer van onze zuivelproducten on der werking van de landbouwcrisiswet ge bracht. De zuivelorganisaties zijn weer in geschakeld. (1ste blad). Tariefsverlagingen bij telefoon en tele graaf (2de blad). De koude en de vorst doen zich thans in ernstige mate gevoelen. Ameland en Schiermonnikoog geïsoleerd. Verschil lende schepen in het ijs. (3dé blad). Het Ned. stoomschip „Jonge Jacobus" bij de Portugeesche kust gezonken, (3de blad). BINNENLAND ONZE ZUIVEL-EXPORT Sedert 1 Januari 1.1. onder de Landbouwcrisiswet De zuivelorganisaties weder ingeschakeld Ressorteerde de regeling van den uit voer van onze zuivelproducten voorheen onder het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart op grond van de Crisisuitvoerwet, sedert 1 Januari 1.1. is daarin verandering gekomen en is de ex portregeling onder werking van de Land bouwcrisiswet gebracht en overgegaan naar het departement van Landbouw en Vis- scherij. Aan deze overgang is voorafgegaan een gemeenschappelijke vergadering van de drie centrale landbouworganisaties met het College van Regeeringscommissarissen, ge volgd door een uitgebreid overleg van ge noemd college met de organisaties van be langhebbenden, zijnde de V.V.Z.M., de F.N. Z. en de bond van kaashandelaren. De zaak is nu zoo geregeld, dat door het dagelijksch bestuur van de Ned. Zuivel- centrale een exportcommissie is benoemd bestaande uit vertegenwoordigers van de drie organisaties van belanghebbenden, nl. de heeren G. J. Blink, J. A. Geluk en A. van Wijnen. Aan de ambtenaren van het Landbouw- crisibureau is onder dagelijksch toezicht van bovengenoemde exportcommissie de uitvoering van de exportmaatregelen opge dragen. Door deze regling zijn dus de belangheb bende zuivelorganisaties wederom in de uitvoering van den zuivelexport ingescha keld. VERLENGING VAN CONTINGENTEERINGEN Beperking invoer van basterdsuiker wordt binnenkort opgeheven De contingenteering van basterdsuiker zal binnenkort worden opgeheven. De con- tingenteeringen van de andere suikërsoór- ten blijven voorloopig gehandhaafd. Voorts zal de contingenteering van gres- buizen per 1 Februari a.s. voor den duur van 6 maanden worden verlengd. Als ba sis-tijdvak is vastgesteld 1933/1934, het percentage bedraagt 50 van het bruto-ge- wicht. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bovengenoemd percentage alleen betrek king heeft op de autonome landencontin genten, derhalve niet op de bij handels verdrag verleende contingenten, welke in vele gevallen hooger zyn.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1