Driehonderd-jarig jubileum van den Tulpenhandel DONDERDAG 28 JANUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD-PAG. 11 1637 FEBRUARI 1937 tweede kamer Vergadering van heden. GRONDWETSHERZIENING. Voortgezet wordt de behandeling van de wetsontwerpen betreffende de Grondwets herziening. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer DE WILDE, is verheugd dat deze ontwerpen hier in zoo rustige sfeer kun nen worden besproken. Van den aanvang af heeft de Regeering zich op het stand punt gesteld dat met deze herziening aller minst kan worden gewaagd van een we reldschokkende gebeurtenis. Doch niet te voren is te zeggen, hoe de ontwikkeling van schijnbaar kleine aangelegenheden zal kunnen zijn. Terecht is opgemerkt door den heer Go- seling dat, ware er in 1933 een staatscom missie benoemd voor onderzoek eener ra dicale grondwetsherziening, het resultaat niet anders zou zijn geweest, dan het nu is t.a.v. de partieele herziening. Er valt fun damenteel thans in onze Grondwet niet veel te veranderen. Ook daarop wees de heer Goseling. Ons volk b.v. is vrij om de genen te kiezen waardoor het zich in deze vergadering wil doen vertegenwoordigen. Dit berust op de Grondwet in harmonie met de gevoelens van de groote meerder heid van ons volk. Doch we leven snel, en de Regeering heeft getracht, daarmede rekening te hou den. De heer Westerman bleek weinig in genomen met het parlementaire stelsel. Ons volk is echter zeer gesteld op ons par lementaire stelsel, met zijn vrijheid van godsdienst, onderwijs, enz. Aan elk stel sel echter kleven gebreken; aan Regee ring en Staten-Generaal de taak, die ge breken zooveel mogelijk te herstellen. Het gaat om het belang van ons volk, zijn ze delijken en stoffelijken vooruitgang. En het volk is er niet voor den vorst, de vorst is er voor het volk. Dit woord van den Zwijger geldt ook nu, en ook voor het par lement. Ook is de bedoeling van het moge lijk maken, dat bepaalde leden van het parlementaire stelsel te verzwakken. Als er parlementaire stelsel te verzwaken. Als er sprake is van reactie waarover de heer De Visser het had dan van reactie tegen dreigende verwording van het parlemen taire stelsel. Zoo is het ook met de vrijheid van drukpers; haar grootste vijanden zijn zij die er misbruik van maken. Tegenwoor dig zijn daarbij de excessen talrijker dan vroeger en meer systematisch. De Regee ring echter heeft art. 7 niet aangetast, om dat ze de tegenstellingen niet wil toespit sen en omdat er voldoende kan worden op getreden. De heer Albarda wilde een „droit de reponse". Het droit de réponse. Spr. vraagt zich af, of dit in staat is, mis bruiken voldoende te keeren. Het is de vraag of het altijd in vollen omvang kan worden toegepast. Hoe het zij, art. 7 der Grondwet verzet zich tegen het „droit de réponse" niet. Dat er een wet mogelijk is, een verschijningsverbod in houdend, achten sommigen, met name de heer Albarda, verontrustend. Het verbie den van een dagblad is geen censuur. We kennen in ons land in den bedoelden vorm geen censuur. Wel ten aanzien van de ra dio is er een voorafgaande keuring van wat er gesproken zou worden; de heer Al barda heeft dit aan den lijve ondervon den. Ten aanzien van de drukpers bestaat geen voorafgaande keuring; daar is er al leen de verantwoordelijkheid volgens de strafwet. Een wet, houdende de mogelijk heid van een verschijningsverbod, zou met de noodige waarborgen omringd moeten zijn. Het gevaar voor iets anders ware in ons land eenvoudig niet te duchten. Ware het theoretisch mogelijk dat iemand, die critiek op een kamerlid uitoefent, twintig jaar gevangenisstraf zou krijgen, in de praktijk is dit in ons land toch absoluut ondenkbaar. De vrijheid van drukpers ligt ten slotte in de rechtsopvatting en de ze den van ons volk. Aan ons allen dus de taak, die goede zeden te propageeren. Is de Eerste Kamer overbodig. De argumenten van den heer Albarda tegen de Eerste Kamer die enkele oogen- blikken soms zou bijeenkomen om de le den het presentiegeld te doen toucheeren, kan spr. niet deelen. Ten eerste is zoo een korte vergadering gewoonlijk de aanlei ding van een afdeelingsvergadering. Bovendien is het karakter der Eerste Kamer geheel anders dan dat der Tweede. Er kunnen personen lid van zijn, die uit hoofde van hun ambt niet lid der Tweede Kamer kunnen zijn. Het verwijt van cu mulatie wordt er ook grootendeels door voorkomen, wijl er geen jaarlijksche vaste toelage wordt toegekend. Om die redenen wenscht de Regeering geen verandering L o. v. de Eerste Kamer. Een van de bedoelingen van vertegen woordigende organen is, te komen tot de centralisatie der wetgeving. Ten dezen wordt tegemoetgekomen aan de wenschen van den heer Joekes wat betreft het meer tot zich trekken van deskundige elemen ten. De wijze van benoeming van den voor zitter der Eerste Kamer heeft nog nooit eenige moeilijkheid opgeleverd. In den oorlogstijd en de crisisjaren zijn er steeds meer wetten gekomen met over dracht van bevoegdheden aan de over heid. Bovendien is deze overdracht een deel van de materie der sociale wetge- ving. Die overdracht is inhaerent aan de materie zelve: het uitvoeren van allerlei aangelegenheden bij algemeene maatrege len van bestuur. Intusschen acht spr. het duidelijk dat het zeer moeilijk is, normen te stellen, hoe ver de delegatie mag gaan. Aan de wen- ben van den heer Goseling te dezer zake zal spr. gaarne zijn aandacht wijden. Overigens komen verschillende punten vanzelf bij de afzonderlijke wetsontwer pen aan de orde. De heer Lingbeek had eenige desiderata. O.m. dat de koning den Ned. Herv. gods dienst zoun moeten zijn toegedaan, de voor gang worden gegeven aan de Herv. Kerk; gewaakt moet worden tegen roomsche o verheerschin g. Spr. vreest dat als de heer Lingbeek hier de baas ware, het met de ware vrij heid gedaan zou zijn. Wat de heer Lingbeek wil, zou alleen .te verwezenlijken zijn door tyrannie. Spr. bestrijdt het beroep dat de heer Lingbeek deed op Groen van Prinsterer te dezer zake, door andere citaten uit wat Groen van Prinsterer heeft geschreven, voor te lezen. De heer Groen van Prinste rer heeft niet aan een of andere Kerk de voorkeur willen geven. Principieel is ver keerd, wat de heer Linkbeek wil en de histcrie heeft geleerd dat een Kerk met de macht, zoqals de heer Lingbeek di wil, tot verval komt. De her Lingbeek wil staatsvoogdij van de verkeerde soort, daar tegen moet de regeering zich met alle kracht verzetten. De algemeene beschouwingen woren ge sloten. De VOORZITTER deelt mede dat het de bedoeling is, de eindsemming over de wets ontwerpen te houden zoodra ze alle zijn af gehandeld. Aan de orde zijn de wetsontwerpen be treffende het inkomen der kroon, en be treffende de schadeloosstelling en het pen sioen van de leden der Tweede Kamer. Deze worden gezamenlijk behandeld. De heer GOSELING (R.K.) heeft eenige nauwkeurige berekeningen betreffende de koojkracht van het geld gemist. De sala rissen der ambtenaren kunnen soepeler ge regeld worden, de hier bedoelde geldbe dragen echter worden vastgelegd in de grondwet. Als men rekening houdt met 1000 onkosten, dan wordt de vergoeding der Kamerleden feitelijk teruggebracht niet tot 4000.maar tot ƒ3000.Om veel demagogie te voorkomen, ware het beter geweest, als deze bedragen ongenoemd wa ren gebleven. De mogelijkheid bestaat toch ook dat de kosten van levensonderhoud weer zullen stijgen, beter ware het, de des betreffende bedragen niet te doen regelen bij de grondwet maar door den wetgever. Ook aan het voorstel om het inkomen der kroon van 1,2 millioen op 1 millioen te brengen, kan spr. zijn stem niet geven. UIT DE OMGEVING LELVIUIDEN Tooneeluitvoering. Gisteravond gaf de R.K. Tooneelvereeniging „St. Genesius" haar tweede winteruitvoering in de zaal van mejuffrouw wed. Sneeboer. Opgevoerd werd hel stuk „Sam en Moot doen aan bok?en", in drie bedrijven, waarvan het eerste speelt in een park, het tweede en derde in het kantoqr van een variété-thea ter. Personen, die in het stuk voorkomen, zijn: Samson, Moot, Knuppel, leeraar in schermen en boksen, Hirrenman, variété- direcieur, Jackson, neger-bokser, Stevens, portier, een garderobe- en programma juffrouw, de directeur eener film-maat schappij, een oud heertje, een persfotograaf en een politie-agent. De costuums en de tooneeldécors waren fijn, ook de zaal was aardig versierd. Even over achten opende de kapelaan deze tweede uitvoering. Hij sprak de hoop uit, na eerst allen een hartelijk welkom te hebben toegeroepen, dat ook deze avond weer allen zouden medewerken om zooveel mogelijk stoornis te voorkomen, opdat iedereen volop zou kunnen genieten van het vroolïjke spel. De pauzen zouden aange vuld door 't hier zoo gunstig bekend The Marinucci's Accordeon Ensemble. Verder wenschte spreker allen een prettigen, ge- zelligen avond en gaf het woord aan de spelers tot het afwerken van het schitte rend programma. Na een paar vroolijke stukjes muziek door het ensemble, die de stemming er in brachten, ging het scherm op, en konden we genieten van het mooie spel. Er werd goed en vlot gespeeld. De verschillende rollen waren in goede handen en goed ingestudeerd. De spelers leefden in hun rol mee, zoodat alles goed van stapel liep( vooral Samson en Moot hadden een zware rol, waar zij van het begin tot het eind goed inbleven. Ook de wed. Radder speelde haar rol voortreffelijk. Kwamen in het eerste bedrijen de lachspieren nog al in werking, in het tweede en derde be drijf werd er heel wat van deze gevor derd. Dat het stuk in den smaak was ge vallen en allen zich goed hadden geamu seerd, bleek wel op het einde van het laat ste bedrijf. Aan het daverend applaus, dat de spelers voor hun werk beloonde, kwam bijna geen einde. Dezen avond toonde Ge nesius, dat de vereeniging goede krachten bezit, maar geen te zware stukken onder handen moet nemen. Gedurende de pauze had nog een kleine verloting plaats. Na het afwerken van het programma dankte de kapelaan de aanwezigen voor het aandachtig volgen van het spel en al ler medewerking. In het bijzonder dankte hij de spelers, die gedurende zes weken weer alles in 't werk gesteld hadden om de zen avond zoo gezellig mogelijk te maken, en niet te vergeten het Accordeon-ensem ble, die er nog een poos den moed moesten inhouden. Tevens wenschte hij allen verder nog een gezelligen avond, maar sprak de hoop en den werisch uit het was een uit voering van een katholieke vereeniging dat de naam dezer vereeniging zal worden hoog gehouden. Tenslotte beval hij de ver eeniging nogmaals aan in een voortduren de belangstelling van allen. Hierna gingen de beenen nog eens van den vloer en bleef men nog een poos ge zellig bij elkaar De speculatiekoorts der Nederlan ders van vóór drie eeuwen, welke I eindigde in een oplichterij op groo- ten schaal! Het zal binnenkort juist driehonderd jaar geleden zijn, dat Nederland een einde maakte aan den windhandel in tulpen en zich eerst ernstig ging toeleggenop den normalen handel in alle soorten van tul penbollen, waarmee 'n bloeiend bedrijf be gon tusschen ons kleine land en het bui tenland. De tulpenkoorts begon einde 1934; zij ving aan te Haarlem, waaruit de specula tiekoorts over geheel Nederland volgde. Het was Duitschland, die ons voorging in de tulpenteelt. Toch heeft de opkomst der tulpenteelt aanvankelijk lang niet zoo'n groote vlucht genomen, zooals dat bij onze Oosterburen het geval was. Maar toen de tuip eenmaal burgerrecht had verkregen, was het moeilijk te zeggen, in welk land de aftrek van tulpen grooter was, dan bij ons. De bollenhandel werd een handelsarti kel op zich en werd vaak gebruikt als voor werp voor zware en dikwijls niet minder bedrieglijke speculaties. In de 17e eeuw nam de tulpenhandel zulk een fabelachtige afmetingen aan, dat schatten gelds aan de bloemen werden be steed en niet alleen door de welgestelden, maar ook en vooral door de kleine bur gers, die in den bloemenhandel een groote toekomst zagen en door de geraffineerde handelslui werden bedrogen. Heele tuinen en hoveps kocht men af, enkel en alleen om de bloemen te bezitten, welke men soms niet eens had gezien, of waarvan de stelen niet eens boven den grond uitsta ken. Het duurde ook niet lang, of de herber gen werden omgeschapen in een soort van tulpenoeurzen, waar zwaar werd gehan deld, of liever gegokt. De tulpenkoorts werkte zóó aanstekelijk, dat velen hun ge regeld werk in den steek lieten om hun geluk in den tulpenhandel te gaan beproe ven. Om een handel in tulpen te beginnen, had men niet veel geld noodig. De ge kochte tulpen werden immers niet gele verd, daar de bollen zich nog in den grond bevonden. Zooals men dat kan noemen, kocht en verkocht men dus „op termijn". AI vrij spoedig ontaarde deze speculatie in een oplichterij op grooten sch?al. Tenge volge van de enorme vraag naar zeldzame soorten bood menig koopman iets aan, dat slechts in zijn verbeelding bestond, terwijl het ook niet zelden voorkwam, dat een zelfde partij tweemaal werd verkocht, om dat men den eersten kooper had vergeten! Zooals gezegd, iedereen begon tulpen te kweeken en ieder kweeker trachtte door het uitvinden van een nieuwe soort op een gemakkelijker wijze rijk te worden. Alle mogelijke ambachtslieden werden door de speculatiekoorts aangegrepen. Te Haarlem, het middelpunt van den bollenhandel, gok ten de bakkers, de wevers, de spinners, de LAATSTE BERICHTEN HET ISOLEMENT VAN AMELAND. MOTORTJALKSCHIP IN HET IJS. Ook de postboot zit nog vast. Het motor-tjalkschip „Onderneming5 schipper Hofker te Nes, dat Dinsdag van Amsterdam naar Nes vertrok, is gisteren op de Waddenzee in het ijs vastgeraakt. Door het slippen van het anker is het schip door den ijsgang duizend meter in westelijke richting teruggezet. Het zit thans ten zuiden van Ballum door het ijs inge sloten. Van den wal af heeft men met het schip verbinding kunnen krijgen. De schip per en zijn knecht blijven aan boord. De postboot „Waddenzee" zit nog steeds onwrikbaar vast voor de Friesche kust op vijftig meter afstand van de pier van Hol- werd. Ameland is hierdoor nu reeds vijf da gen van de buitenwereld afgesloten. De post is inmiddels van Holwerd naar den Helder vervoerd. Het lag in de bedoeling haar van middag per autogiro-vliegtuig naar Ame land te brengen. Hoewel de toestand op Ameland voor de bewoners uiterst onaangenaam is, gaat het leven op het eiland zijn gewonen gang. De levensmiddelenvoorraad is voorloopig voldoende en ook is er geen gebrek aan medicamenten. Juist één dag voor het ver breken der verbinding was een zending geneesmiddelen op het eiland aangekomen. Indien er echter binnenkort geen veran dering in de situatie komt, zal het er echter ernstiger gaan uitzien, doch op het oogen- blik bestaat er geen enkele reden voor on gerustheid. DE VEERBOOT VAN SCHIERMONNIKOOG AAN DEN GROND. Een speciale vlucht van de K.L.M. naar de Waddeneilanden? Ook Schiermonnikoog was vandaag ge- isoleerd van het vasteland, aangezien de postboot vanochtend te Oostmahorn aan den grond raakte tengevolge van den la gen waterstand. Ook de motorreddingboot „Insulinde" van de Noord- en Zuid-Hollandscha Redding maatschappij zit in de haven van Oost mahorn vast. Naar wij vernemen, worden op het oogen- blik onderhandelingen gevoerd om de K.L. M. een speciale vlucht naar de eilanden Ameland en Schiermonnikoog te laten ma ken voor het overbrengen van post en goe deren. De hardgevroren stranden vormen schoenlappers, kooplieden, enz. op een dik wijs schandelijke en onverantwoordelijke manier. In zijn „Economisch Historisch Jaar boek" van 19261927 wijdt prof. dr. mr. N. V. Posthumus een tweetal artikelen aan dezen abnormalen windhandel en vertelt, hoe de verkoop der bollen oorspronkelijk „per aas" geschiedde. Een aas was onge veer 1/20 gram. Allengs werd de trans actie uitgevoerd per duizend aas tegelijk, terwijl de gewone soorten per pond, mand of per tuin werden verhandeld. De prijsschommelingen in den tulpen handel waren ongelooflijk; meermalen kwafti het voor, dat de bollenkweeker den eenen dag een veld tulpen had gekocht voor en het veld den daaropvolgenden dag weer kon verkoopen voor een prijs van 500. Met opzet werden de prijzen de hcogte in gejaagd en voor werkelijk bijzon dere soorten van tulpen betaalde men onge hoorde sommen. Zoo bracht b.v. één en kele bol van de soort „Semper Augustus 5 14.600 gulden op, terwijl ïn 1637 te Alk maar 120 stuks tulpen werden verkocht tegen den prijs van 80.000 gulden! Te Amsterdam bedroeg de omzet in één week met minder dan 10 milioen gulden. Een zinking kón natuurlijk niet uitblijven. Drie jaar had deze krankzinnige handel voortgeduurd, drie jaar lang had men for tuinen gemaakt en weer verloren. Er werd geld verdiend, maar even hard werd het weer verloren. Toen echter kwam de on vermijdelijke inzinking, die de menschen tevens tot betere inzichten zou brengen. Veel koopers bleken niet in staat hun schulden te voldoen. Wettelijke maatrege len moesten worden genomen. Als uit den hemel kwam het moment, waarop niet meer werd geleverd en niets meer werd geaccepteerd, terwijl daardoor tevens aan het licht kwam, dat geheele partijen, welke meermalen waren verhandeld, eenvoudig niet bestonden! Een groote paniek was hiervan het ge volg en zelfs de Staten van Holland wer den verzocht er tusschenbeide te komen, om de zaak te regelen. En om aan dezen cnhoudbaren toestand een einde te ma ken, kwam op 24 Februari 1637 de geza menlijke groote bloemisten uit de Hol- landsche steden te Amsterdam bijeen. Op deze belangrijke vergadering werd beslo ten alle koopers van tulpen, die een koop hadden gesloten vóór het einde van No vember 1936, te bedienen. Alle koopen, welke hierna waren gesloten, dienden te worden vervallen. Van de lagere transac ties zou eveneens afstand mogen worden gedaan, echter op voorwaarde, dat men 10 procent van de koopsom zou geven aan den verkooper, zulks bij wijze van schadever goeding. Het gevolg van een en ander was, dat de waarde van de bollen geweldig daalde en de handel tot meer normale afmetingen werd teruggebracht en Holland met een bij de buitenlanders had naam ge maakt als „bollenland". thans een uitnemende gelegenheid tot lan den. Zooals men weet bestaat omtrent derge lijke vluchten een regeling tusschen K.Li M. en de posterijen, welke laatste een op dracht daartoe kunnen verstrekken. Een beslissing is evenwel nog niet genomen. De toestand op de overige Waddeneilan den is nog normaal. MOTORSCHIP IN DE GOUWZEE IN MOEILIJKHEDEN. Hedenmiddag te een urn? is de motor sleepboot „Geesje" onder kapitein Hart man naar de Gouwzee bij Marken vertrok ken om een motorschip, dat in het ijs be kneld zit, hulp te gaan verleenen. Dit schip, waarvan de heer Steenberg kapitein is, was gisteern in de Oranjesluizen geschut. In de Gouwzee hebben de motoren den dienst geweigerd, daar de leiding van het koelwa ter bevroren is. Het schip heeft hedenmor gen om hulp gevraagd. De vrouw van den schipper is reeds van boord gehaald. De „Geesje" zal trachten het motorschip te Amsterdam of te Volen- dam binnen te brengen. OOK MARKEN GEÏSOLEERD. Het Buiten IJ is thans geheel bedekt met een dikke ijslaag, waardoor het scheep vaartverkeer door de Oranje-sluizen vrij wel stilgelegd is. Er komt geen schip meer binnen. Alleen voor stoomschepen met zeer krachtige machines is de vaart nog mogelijk. Voor zeil- en motorvaartuigen is dit echter uitgesloten. Tengevolge van den zwaren ijsgang is het niet meer mogelijk het eiland Marken per vaartuig te bereiken. De N. Z. H. T. M heeft haar bootdienst naar het eiland vanmorgen gestaakt, waardoor het geheel geisoleerd is. Het is nog niet mogelijk het vasteland van het eiland af loopend over het ijs te bereiken. VEERBOOTEN VAN DEN DIENST ENKHUIZEN—STAVOREN TERUG IN ENKHUIZEN. De beide veerbooten van den veerdienst EnkhuizenStavoren zijn hedenmiddag uit het ijs bevrijd en in de haven te Enkhuizen binnengeloopen. De passagiers kunnen zich met den eerstvolgender trein naar hun woonplaats begeven. Twee booten van den Urker stoombootdienst zitten nog in het ijs bekneld. Zij trachten zich zonder hulp uit het ijs te bevrijden. Dit was hun heden middag twee uur nog niet gelukt. DOOR DE KOUDE BEVANGEN EN OVERLEDEN. Vanmorgen is de 83-jarige heer B. Bouw man te Angeren tijdens de vroegmis door de koude bevangen. De man werd van de H.H. Sacramenten voorzien. Even later is hij in de kerk overleden. SPORT AUTOMOBILISME DE STERRIT NAAR SIONTE CARLO. Men nadert het eigen land. De Nederlandsche deelnemers aan den sterrit naar Monte Carlo naderen het eigen land. Wie gedacht mocht hebben dat dege nen, die Stavanger, Tallinn en Umea tot startplaats hadden gekozen, op het tweede gedeelte van hun tocht het gemakkelijker zouden krijgen, heeft het volkomen mis gehad. Zoo maakt een telegram uit Ber- iijn melding van het feit, dat de Ford équipe van van Strien wel op tijd aan de controle aldaar is gearriveerd, doch men had vele lekke banden gehad op 't traject WarschauBerlijn t en gevolge van het feit, dat de wegen in erbarmelyken toestand waren. De M.G.-èquipe van Oosten en van der Mark was hedenmorgen zeven uur nog niet te Berlijn gearriveerd. Uit Padua ontvingen wij, door bemidde ling van de K.N.A.C. oericht, dat de Neder landsche équipes van dr. Sprenger van Eyk met Lincoln Zephyr, van der Hoek met Packard en Zeehuisen met B.M.W. op tijd aan de controle aldaar zijn aangekomen. De tocht ging verder naar Ljubljana, op ruim 300 K.M. van Padua gelegen. De Umea-rijders en Stavanger-deelne mers bevinden zich momenteel op weg naar Hamburg, welke stad zij in de middaguren zullen bereiken. WILT U IETS WETEN Vraag J. J. Z. inzake obligatie R'dam- sche Schouwburg. Antwoord: Wend u tot een bankin stelling. Vraag inzake cursus vliegtuig-meca nicien. Antwoord: Wij kunnen u omtrent dezen cursus geen inlichtingen geven. Wend u tot den commandant van de militaire luchtvaart-afd. te Soesterberg. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMV. MIJ. NEDERLAND. TAJANDOEN (thuisr.) vertr. 27 Jan. van Batavia. KON. NED. STOOMB. MIJ. OBERON, Amsterdam naar Malta v. o., vertr. 27 Jan. van Gibraltar. SIMON BOLIVAR (uitr.) an-. 24 Jan. te CristoDal. VAN RENSSELAER (thuisr.) vertr. 27 Jan. van Paramaribo naar Madera. KON. HOLL. LLOYD. ZAANLAND (uitr.) vertr. 23 Januari van Santos. KON. PAKETV. MIJ. BONTEKOE arr. 23 Jan. van Batavia te Hongkong. LEMATANG arr. 26 Jan. van Singapore te Saigon. RANTAUPANDJANG vertr. 26 Jan. v. Port Louis (Maur.) naar Rèunion. ROGGEVEEN van Lourenzo Marques n. Batavia vertr. 23 Jan. van Sabang. HOLLAND—AMERIKA LIJN. LEERDAM Rotterdam naar New Orleans vertr. 23 Jan. van Galveston. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALCYONE (thuisr.) vertr. 26 Jan. van Rio Janeiro. ROTTERDAMSCHE LLOYD. INDRAPOERA (uitr.) arr. 27 Jan. te Singapore. SLAMAT (thuisr-.) vertr. 27 Januari van Colombo. SOEKABOEMI vertr. 27 Jan. van Rot terdam naar Batavia via Antwerpen. STOOMVAART MU. OCEAAN. AENEAS van Dairen naar Rotterdam, arr. 25 Jan. te Yokohama. CYCLOPS. Rotterdam-Japan vertr. 25 Jan. van Algiers. DOLIUS. Ja va-Amsterdam vertr. 25 Jan. var^Port Said. EURYLOCHUS, Batavia naar Amster dam, vertr. 26 Jan. van Marseille. LAOMEDON, van Batavia naar Londen- Amsterdam, 26 Jan. 2.50 uur nam. 250 mijl Z. van Lands End. MENESTHEUS. Japan-Rotterdam, arr. 26 Jan. te Hongkong. PROMETHEUS, van Liverpool naar Ba tavia, rr. 26 Jan. te Aden VEREEN. NEDERL. SCHEEPV. MU. HollandAfrika Lijn.). HEEMSKERK (uitr.) pass. 26 Januari te Gibraltar.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11