GEMENGDE BERICHTEN BS m :ïii iUROL. verzacht en geneest SPORT DONDERDAG 28 JANUARI 1937 DE „tlDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 DOOR EEN LOCOMOTIEF DOODGEREDEN. Oude man te Rotterdam het slachtoffer. Gistermiddag liep de 68-jarige J. de J., wonende aan de Putschelaan t Rotterdam, in deze laan dicht langs het hek, dat de straat van de trambaan van de R. T. M. scheidt, toen uit de richting Rosestraat een locomotief kwam bestuurd door J. H. van S., uit Hellevoetsluis. De J. merkte de ma chine blijkbaar te laat op, hij werd gegre pen en tegen de straat geslingerd. Hij be kwam een gapende hoofdwonde, terwijl hem beide beenen onder de knie werden verbrijzeld. In zorgwekkenden toestand is de man opgenomen en naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij in den loop van den middag is overleden. GEVAARLIJKE SPEELGOEDBALLONS. Ten huize van de familie H. aan de Cor nells Drebbelstraat te Hilversum ontplofte een ballonnetje, zooals die in bepaalde za ken bij he doen van inkoopen ten geschen ke worden gegeven. Vermoedelijk geschied de de explosie doordat de ballon in aanra king met een brandende kachel kwam. Er ontstond een vrij groote vlam, waardoor het hoofdhaar van een anderhalf jarig doch tertje geschroeid werd. Voorts sprong in de kamer een ruit. De zaak is dus gelukkig afgeloopen. Te recht waarschuwt de commissaris van po litie te Hilversum dan ook met deze voor- v/erpen niet in de nabijheid van brandende kachels e.d. te komen. VOORTDUREND NOODWEER OP DE NOORDZEE. Opvarenden van de treilers in IJmuiden zijn het er allen over eens, dat zij in geen jaren zulk een slechten winter hebben meegemaakt als thans. Het geheele visch- gebied der IJmuidensche treilers wordt we ken achter elkaar bijna onafgebroken door stormweer geteisterd, waardoor niet alleen het leven op zee zwaar en gevaarlijk is, maar ook de vangsten en dus ook de verdiensten gering zijn. Het gebeurt maar al te vaak, dat dagen achtereen het net niet overboord komt en dat de booten niet anders kunnen doen dan met den kop op de golven te blijven ronddobberen. „Liggen steken" heet dit in de zeemans taal. Vele treilers komen met schade binnen, als verlies van zeil of giek, van scheeps- boot enz. Het bezaanzeil verloren de Mary IJM. 189, de Alma IJM 44 en de Gloria IJM 37, de Witte Zee IJM 167, de Bloemendaal IJM 71 en de Cornelis IJM 15. De Limburgia IJM. 54 waarvan reeds be kend was geworden, dat het schip veel schade aan dek had bekomen, liep giste ren binnen. Het bleek, dat de berichten geenszins overdreven waren. Het achter dek was letterlijk schoongeveegd. De boot en de klampen, waarin deze rust, waren weggeslagen en het bezaanzeil was aan flarden. Een zware ijzeren watekeering op den bak was geheel achterover gebo gen. DE SCHEEPVAART LIGT STIL. Uit Sehellingwoude wordt ons gemeld: Zoover het oog reikt, is het Buiten IJ ge heel met grondijs bedekt. De scheepvaart ligt stil, behoudens enkele stoomboot maatschappijen, zooals de Zwolsche en Lemmer-diensten. Schepen, die op het oogenblik nog in het Buiten-IJ liggen, doen pogingen, om in het Binnen-IJ een veili ger reede te zoeken. Vele booten zijn van koers veranderd en gaan via Vreeswijk over de Lek en de IJssel naar Zwolle en omliggende plaatsen. Schepen, voor Friesland bestemd, gaan, voor zoover het mogelijk is, door het Noord-Hollandsch Kanaal. De dienst voor Harderwijk en omliggende plaatsen ligt geheel stil. ENKHUIZEN—STAVOREN GESTAAKT. De veerdienst thans gestaikt. De veerboo* „R. van Hasselt", van den dienst EnkhuizenStavoren is vanmor gen, ter hoogte van den vuurtoren „de Ven", in het drijfijs blijven steken. De boot verliit, zooals gewoonlijk, te kwart over negen de haven. Reeds spoedig k'-eeg men met het vele drijfijs te kampen. B ai ten het Krabbersgat gekomen bleek het ijs zoo dik te zijn, dat de boot niet meer voor of ach teruit kon. De andere veerboot, he. motorschip „W. F. van Wijck" wordt thans in orde gebracht om de „Van Hasselt" behulpzaam te zijn en zoo mogelijk de passagiers over te ne men. Gelukt dit niet dan zal men probee- ren met ijsvletten de passagiers uit hun benarde positie te verlossen. Officieel wordt medegedeeld, dat de veerdienst wordt stop gezet. De veerboot uit Stavoren is hedenoch tend niet vertrokken. De reizigers voor Noord-Holland, die hedenochtend met den trein van 10.07 uur uit Leeuwarden ver trokken, werden naar Friesland's hoofd stad teruggebracht om over land hun reis te vervolgen. ZWEEDSCHE MOTORBOOT IJMUIDEN BINNENGESLEEPT. Vanmorgen omstreeks elf uur is de weedsche motorboot „Soya 2" de haven van IJmuiden binnengesleept door twee deeDbooten van de f'rma Wijsmuller. De „Soya" verkeerde voorg iats IJmui- in nood. NEDERLANDSCH SCHIP IN NOOD. Uit Londen wordt gemeld: Van het Nederlandsche stoomschip de Jonge Jacobus op reis van Antwerpen naar Alexandrië, dat zich op 20 mijl ten westen van Burlings bevindt, is luik nummer 1 gebroken. De Jonge Jacobus seinde om 19 u. 42 m.: zinken zeer snel. De bemanning in de reddings booten. Nader wordt gemeld- Bij de Middel! and- sche Zeevaart Comoagnie, directie Wam- bersie en Zn., te Rotterdam is radio-tele grafisch bericht ontvangen, dat h-r stoom schip „Jonge Jacobus" van deze reederij in den storm voor de Portugeesche kust in nood verkeert. Het schip bevindt zich in zinkenden toestand en de bemanning, be staande uit 23 koppen, is vannacht om twaalf uur in de reddingbooten gegaan. De eerste noodseinen werden gistermid dag om half vijf uitgezonden. De kapitein, de heer P. J. Jager, tele grafeerde, dat een der luiken was ingesla gen en hij vroeg om assistentie. Hij hoop te na het afnemen van den storm Lissabon te bereiken. Het schip bevond zich op dat oogenblik twintig mijl ten Westen van de Berlinga-eilanden. In den laten avond werd beririit omvan gen, dat het schip «nel zonk. Te midder nacht hebben de opvarenden het sch;p in de sloepen verlaten. De Jonge Jacobus (ex Slot Weena) 1757 ton bruto en 1065 ton netto, van de N.V. Maatschappij stoomschip Jonge Jacobus (Middellandsche Zeevaart Comp. N.V. dir.) te Rotterdam, is in 1921 bij de N.V. Scheeps werf v.h. de Groot en van Vliet te Slik kerveer gebouwd. De „Jonge Jacobus" was op 18 Januari met stukgoederen van Antwerpen vertrok ken en was op weg naar de Levant De eerste haven, welke zou worden aange daan was Alexandrië De bemanning be staat voor een gedeelte uit Spanjaarden, de officierm zijn Nederlanders. Volgens een hedenochtend uit Lissabon ontvangen telegram is de „Jonge Jacob us" nabij de rotsen aan ern der eilandjes aan den grond geloopen. Het schip is ernstig DE DIEFSTAL VAN EEN POSTAUTO TE EINDHOVEN. Twee arrestaties Omtrent den diefstal van een postauto te Eindhoven, welke Maandagavond is ge pleegd, vernemen wij thans, dat de politie met acht rechercheurs een huiszoeking heeft gedaan bij twee personen, n.l, den 29-jarigen J. M. O., wonende Boschdijk, Eindhoven, en den 35-jarigen F. D., wo nende Hugo de Grootstraat. Beide perso nen zijn in arrest gesteld. Zij ontkennen alle schuld, doch de poli tie meent aanwijzingen te hebben om hen in arrest te houden. ZIJN PATROON BESTOLEN. Noodlottige poste-restantebrief van zijn vrouw. Op den 7en Januari verdween een inwo ner uit Den Haag met een som van 2800 gulden, die hij uit de brandkast van zijn patroon, een advocaat, met een sleutel, dien hij in zijn bezit had weten te verkrij gen, had genomen. De dief vluchtte naar Duitschland en was bij Emmerich de Duit- sche grens gepasseerd. Hij bezocht o.a. Hannover en München en in de tweede helft der vorige week ar riveerde hij in het mijnwerkersdorp Streif- feld, gemeente Merkstein, dicht bij de Limburgsche grens gelegen op bezoek bij familie. De Haagsche politie, zoo meldt het „Vad.", had er blijkbaar de lucht van ge kregen, dat de vrouw van den voortvluch tige met haar man correspondeerde en een brief voor hem had verzonden, poste-res- tante naar het postkantoor te Herzogen- rath, in de onmiddellijke nabijheid van Kerkrade gelegen. Maandag vervoegde zich een Haagsch rechercheur bij de ge meentepolitie van Herzogenrath. Vergezeld door den Polizei-Hauptwacht- meister Krings begaf de Haagsche politie man zich naar het postkantoor om den dief te wachten. Na korten tijd kwam hij in derdaad den brief in ontvangst nemen. Hij werd onmiddellijk gearresteerd en is nog denzelfden dag in de gevangenis in Aken opgesloten. De 100 gulden en 1200 marken, die nog op den dief werden gevonden zijn in be slag genomen. VAN HET SMOKKELFRONT. Autoverhuur en opium. Dezer dagen hebben manschappen van de brigade Zundert der Kon. marechaussee een goed vangst gedaan. Twee marechaus sees, die Vrijdag j.l. patrouillediensten ver richtten langs de grens tusschen Zundert en Rijsbergen, troffen langs een der vele binnenwegen een onbeheerde auto aan. welke naast het nummer de letter G voer de, meldt het „Vad.". Daar in den verren omtrek niemand viel te bekennen, wie de bestuurder van den auto kon zijn, bleef een der marechaussees bij de auto op post staan, terwijl de tweede rap port ging uitbrengen bij den brigadecom mandant te Zundert, opperwachtmeester Kramer. Deze laatste onderzocht aan wien het be treffende autonummer van de letter G was uitgegeven, waarbij bleek, dat dit num mer stond ten name van een garagehouder uit Hilversum. Opperwachtmeester Kramer stelde zich hierop telefonisch in verbinding met de politie te Hilversum, welke reeds na en kele uren het tegenbericht gaf, dat de auto Op .het Sparta-terrein te Rotteidam speelde Woensdag een elftal van den Rotterdamschen voetbalbond een wedstrijd tegen Noord-Roemenië. Spelmoment voor het doel der gasten 1 Ruwe handen mUS& Ruwe huid. Schrale lippen Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. verhuurd was aan een zekeren van P. uit Hilversum, een aan lager wal geraakten aannemer, die door de politie aldaar ge zocht werd op vermoeden, dat hij aan ver schillende inbraken aldaar schuldig was. De opperwachtmeester stelde na dit be richt de auto onder permanente bewaking. Het geduld der politiemannen werd hierbij op langen proef geste1 d, want eerst in den loop van Zondag dus na 2 dagen be merkten de op post staande marechaussées twee mannen, die zich naar de auto bega ven. Bij aanhouding bleken dit te zijn de gezochte aannemer v. P., benevens een zekere G., die eveneens op vermoeden van inbraak door de politie te Hilversum werd gezocht. Beiden werden overgebracht naar het arrestantelokaal tier brigade Zundert van de Kon. marechaussée en daar voorloopig in bewaring gesteld. Hiermede bleek deze zaak echter niet te zijn afgeloopen. Zondagmiddag immers ontving opper wachtmeester Kramer telefonisch verzoek om assistentie te verleenen 'aan het grens- kantoor te Wernhóut, waar een Belgische taxi was gearriveerd, waarvan de chauffeur weigerde zijn papieren te laten zien of uit te stappen. Toen de ter assistentie uitge zonden marechausséee hierop den wagen onderzochten vonden zij daarin verborgen een hoeveelheid van 7 y2 kg. opium. De chauffeur, een Griek van nationaliteit, werd overgebracht naar de marechaussée- kazerne te Zundert, waar hij na langdurig verhoor bekende, dat de opium bestemd was voor de reeds eerder gearresteerde Hil versummers van P. en G. Nadat de justitiedeskundige in het dis trict Breda, de heer N. P. v. d. Schatte Oli vier, had geconstateerd, dat de smokkel waar gezuiverde opium was, werd een na der onderzoek ingesteld naar de anteceden ten van den gearresteerden Griek. Hierbij bleek, dat deze reeds eerder op vermoeden van opiumsmokkel was aangehouden. Hij is ter beschikking van den officier van justitie te Breda gesteld. De Hilversummers v. P. en G. zijn naar de politie van die plaats op transport ge steld. SCHAKING. Door de recherche te Amsterdam is gis teravond aangehouden de minderjarige C. Ranzijn. Zij bevond zich in gezelschap van zekeren P-, afkomstig uit Alkmaar. Het. meisje had met Kerstmis de ouderlijke wo ning te Heiloo verlaten P. zal waarschijn lijk wegens schaking vervolgd woiden. SNEEUWBAL-SYSTEEM. Misleidende circulaire. Het Centraal genootschap voor kinder- herstellings- en vacantiekolonies te Am sterdam, verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat door een bureau te Am sterdam circulaires verspreid worden, waarin in uitzicht wordt gesteld, dat door toezending van een postwissel a 25 cent men langs den weg van een sneeuwbal systeem 64 gulden terug kan bekomen. Een bepaald bedrag zou dan ten goede komen aan het genootschap. Het genootschap heeft geen toestemming gegeven tot het noemen van zijn naam en stelt er ook geen prijs op langs dezen weg als bevoordeelde te worden aangewe zen. Een klacht bij de politie is ingediend. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen is onveilig tot Katwijk op Woeasdag 3 en Donderdag 4 Februari a.s., telkens van 10.30 tot 14.30 uur wegens schieten met geschut. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het strand eerst weder toegankelijk is, na- dat de roode vlaggen welke de onveilige I strook aanduiden, zijn ingehaald. DE WEDSTRIJD. DUITSCHLAND—NEDERLAND. Laatste training van het Ned. elftal. Ondanks de felle koude en den snerpen den wind heeft gisteravond op het nog ge deeltelijk met sneeuw bedekte V.U.C.-ter- rein te 's-Gravenhage het bijna volledige Nederlandsche elftal, dat a.s. Zondag tegen Duitschland zal spelen, voor de laatste maal getraind. Onder leiding van den altijd even ener gieken Bob Glendenning werden de gebrui kelijke oefeningen gemaakt, terwijl de le den van de keuze-commissie zich -op tem peratuur trachtten te houden door een par tijtje sneeuwballen gooien. Teruggekomen in het gezellige, warme clubhuis, waar ook de bestuursleden van den K.N.V.B., de heeren Lotsy en Lamey, aanwezig waren, hield de voorzitter van de keuze-commissie, de heer H. J. Herberts, een kort opwekkend speechje tot de spe lers, die Zondag de Nederlandsche kleu ren in Düsseldorf zullen verdedigen. „Wij hebben tegen Duitschland nu 5 wedstrijden gewonnen, 4 verloren en 5 ge lijk gespeeld, aldus de heer Herberts, Duitschland zal alles er wel op zetten om de balans in evenwicht te brengen, wij moeten daar-alle pogingen tegenover stel len om onzen voorsprong te behouden. Temeer nog, omdat we aan de elf onge slagen uit-wedstrijden er eentje moeten toevoegen om het dozijn vol te maken. Er bestaat voor den wedstrijd van Zon dag een geweldige belangstelling. Van bei de zijden zijn de grootste voorbereidingen getroffen. Ik ben blij, dat jullie in zoo grooten getale zijt opgekomen, slechts twee ontbreken er. Bakhuys wegens familie-om standigheden en Smit, die zijn knie nog even wilde sparen. De duizenden Nederlan ders, die jullie naar Düsseldorf zullen be geleiden en de tienduizenden, die den wed strijd op andere wijze zullen volgen ver wachten, dat jullie dezen wedstrijd, den eersten bovendien in 1937, minstens tot een eervol resultaat zult brengen. Met den vol len inzet van jullie krachten en met hon derd procent overgave zullen jullie moe ten spelen, maar denkt er aan, dat fair- beid ook het sieraad moet zijn van den Nederlandschen speler". Speciaal van Spaendonk, die Zondag a.s." voor het eerst in het Nederlandsch elftal zai uitkomen, heette de heer Herberts nog welkom. En ook richtte hij zich met een woord van dank tot Anderiessen, die on danks het kleine geschil met de keuze commissie, besloten had, zijn sportbroeders in den zwaren wedstrijd van a.s. Zondag niet in den steek te laten. HOE DUITSCHERS ONZE INTERNATIONALS ZIEN! Willy Busse, een welbekend Duitsch sportjournalist, heeft' den oefenwedstrijd van onze ploeg tegen Southend bijgewoond en daarover in de „Fussball Woche" een uitvoerige beschouwing geschreven. Hij komt daarbij, naar wij in de „N.R.Crt." lezen, tot de volgende conclusie: „Neder land voelt zich met zijn voorhoede van i hooge klasse en zijn beproefde middenlinie, sterk genoeg om Duitschland te slaan. Ne derland verwacht van de strategische or ganisatie van het Duitsche spel niet zoo- veel kracht, dat het. ondanks zijn minder I goede verdediging tegenover vroeger ge rekend, in staat zou zijn deze berekening te doen mislukken". Met andere woorden I derhalve, dat Nederland op zijn sterke voor hoede vertrouwt en derhalve niet verde digend zal spelen. In het bijzonder heeft Busse aandacht aan Bakhuys besteed. Hij wijst er op, dat hij reeds eerder een andere zijde van Bak huys heeft gezien en wel toen Bakhuys met Oost-Nederland tegen West-Duitschland, eenmaal door Münzenberg volkomen in be dwang werd gehouden en eenmaal (toen hij voor den ijzeren Reingold uit den weg ging en slechts een half uur meespeelde) door Steplian tot werkeloosheid werd ge bracht. „De spil van Southend, de veteraan Turner, heeft Bakhuys zóó afdoende be waakt, dat het publiek volle 85 minuten op een schot van den verafgoden schutter heeft moeten wachten". Hij geeft verder het volgende beeld van onze spelers, waarbij hij in de eerste plaats opmerkt, dat de drie invallers zeker niet zwakker zijn dan de oorspronkelijke spe lers. „Van Male is niet zwaar, maar hij is moedig en slechts weinig krachtiger dan Leo Halle. Hij vangt den bal zeker en is zeer bewegelijk. Pellikaan kan men niet als een tweede keuze beschouwen. Men moet aannemen dat hij als een van de vier op den voorgrond tredende Nederlandsche halfs overcompleet is. Hij speelde en vocht als een Engelscuman, zakelijk en stevig met een goede balbehandeling. De jonge Heet- jans nog een beetje haastig, doch overigens een volbloed voorwaarts met grooten aan leg. Wat Wilders betreft, die als opvolger van Anderiessen voorloopig van de baan is, moet men reeds een beperking maken. „Hij zet met zijn uitsluitend op stevig spel gebaseerde speelwijze de klasse der Hollandsche verdedigers als Denis, v. Kol en v. Run niet voort. Weber liet in de twin tig minuten, die hij meespeelde, zich ken nen als een stevig verdediger. Zijn gestalte maakte indruk, maar hij kon de technische handighejd van de Engelschen niet altijd volgen. Zijn roode krullenbol was bij hooge ballen nog het best". „Caldenhoven ziet met zijn magere lange figuur en zijn lichte haren er een beetje oud uit. Verrassend is echter de wijze waar op hij af en toe den vijandelijken aanval verstoort. De totaal indruk is, dat Neder land wat de verdediging betreft, zwakker is dan in den tijd van Van der Meulen, Denis, van Run en van Kol. Bas Paauwe kunnen wij met Tibulski van Schalke ver gelijken. Alleen is deze tengere figuur met het jongensgezicht veei levendiger. Tech nisch ontgaat hem niets en zijn afwisselend afgeven met lange en korte passen is eerste klasse. Daarbij is hij natuurlijk een typisch Nederlandsche vechter. Van Heel, reeds in 1928 bij het Olympisch tournooi te Amster dam een van de meest op den voorgrond tredende spelers, schijnt onverwoestbaar. Zijn technisch schitterend spel wordt nog meer waard, door zijn onovertrefbare han digheid in den strijd om den bal. Voor alle Hollandsche halfs geldt, dat zij specialisten zijn, wat het afnemen van den bal betreft". „Wels is te vergelijken met Elbern, hij is echter nóg kleiner dan deze speler. Hij be schikt evenwel over dezelfde snelheid en handigheid; zijn specialiteit is het handig controleeren van den bal, dien hij vol komen beheerscht. Van Spaandonck moet men als een toekomstman zien. Hij is slank en goed gebouwd. Hij heeft gevoel voor het spel en is er op uit om doelpunten te maken. Zijn spel is echter nog niet tot volle ontwikkeling gekomen. Aan Bakhuys hebben wij reeds enkele woorden gewijd, waarbij zijn zwakke zijden gememoreerd werden. Hij is even lang als de Italiaan Piola, maar hij bezit niet diens tempera ment en ook niet diens goede balcontrole. Maar Bakhuys blijft toch een der meest gevreesde middenvoors van het vasteland. Onbewaakt kan hij „verschrikkelijk" schie ten. Bovendien moet men voor zijn snel doorgeven, waarbij het geluk hem vaak helpt, oppassen". „Van Nellen is niet minder gevaarlijk. Het geheel vormt een goede voorhoede, waarbij nog komt een groote mate van on berekenbaarheid, die het Nederlandsche spel uiterst gevaarlijk maakt". Aan het slot van het zeer tütvoerig en stellig lezenswaardig artikel (vooral lezens waardig omdat een buitenstaander fouten dikwijls sneller opmerkt, dan wij, die de zelfde spelers reeds zooveel jaren in actie hebben gezien en door het vele goede, vaak het minder goede uit het oog hebben ver loren) vertelt de schrijver zijn ervaring bij de Duitsche spelers te Duisburg. Men weet, dat de spelers een week te Duisburg onder Herzberger hebben ge oefend. Toen Busse het een en ander over zijn Rotternamsche spionnage verteld had, merkte Herzberger op: „Derhalve alweer aanvallend spel, zooals voor twee jaar te Amsterdam! Nu, wij kennen de Nederland sche spelers heel precies en we zullen ons spel daarop wel inrichten. En wat er met Bakhuys was we zullen ons niet laten beetnemen! Hij kreeg een enkele maal een kans en reeds was het gebeurd! Hij heeft derhalve, ondanks alles toch een doelpu*- geschoten".

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10