De Spaansche burgeroorlog De Grondwetsherzieningsdebatten WOENSDAG 27 JANUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 BUITENLAND Eenzijdige voorlichting trf. BELGISCHE SOCIALIST HUYSMANS OVER ZIJN BEVINDINGEN IN SPANJE. Een onderhoud met de Madrileensche pers. De voorzitter van de Belgische Kamer en burgemeester van Antwerpen, C-c.mile Huysmans, die naar Madrid is gekomen aan het hoofd eener delegatie van Belgische socialistische parlementsleden, heeft gister avond voor de Madrileensche pers de vol gende verkering afgelegd: „Wij zijn naar Madrid gegaan om ons rekenschap te geven van de gruwelen van den oorlog, welke de hoofdstad van het re- publikeinsche Spanje doorstaat. Men vindt over bet algemeen in België, tenminste bij onze politieke tegenstanders, dat de ptrs- bericnten over de schade, die aangericht werd en de gruwelen, die gepleegd werden door de opstandelingen, overdreven zijn. Ik heb helaas geheel de droeve waarheid kunnen constateeren: de arbeiderswijken zijn vernield, de monumenten verwoest, de gezinnen in rouw gedompeld, een lijst ver meldt de namen van 60U vrouwen en kin deren, die gedood werden door de vliegtu:g- bommen of door de granaten van de artil lerie. Generaal Franco heeft aan de pers ver klaard, dat het een misdaad was, Madria te hebben verdedigd. Ik antwoord hierop, j dat het een grootere misdaad is de hoofd stad te vernielen. Niets werd door de over weldigers gespaard. De kunstschatten van het Prado-museum, dat door vier bommen getroffen werd, konden slechts voor ver nieling gespaard blijven, doordat ze tij dig naar elders werden overgebiacht. Wij vinden het bedroevend te moeten consta teeren, dat generaal Franco uitgaat van het principe: men moet slagen, demoralisee- ren, niemand of niets ontzien. Niettegenstaande hetgeen den laatsten tijd beweerd is, heb ik de vaste overtuiging, dat generaal Franco Madrid met in zijn be zit zal krijgen. Ik baseer mij op twee fei ten: de kracht van het ideaal der repu- blikeinsche strijders en hun militaire or ganisatie". Huysmans voegde hieraan toe: „Ik bewon der de houding der bevolking, het leven is hier normaal. De trams doorkruisen de straten. De voorstellingen der bioscopen en schouwburgen gaan gewoon door en de straten zijn vol publiek. Het is een won der van stoicisme en wilskracht". Op de vraag, wat hij dacht van de inter nationale politiek antwoordde Huysmans: ,.De politiek van niet-inmenging, welke tot nu toe gevolgd werd, mag niet worden voortgezet. Zij werd immers gegrond op den eerbied voor de verplichtingen, welke de partijen tot het verdrag op zich hadden genomen. Zij kan echter niet meer gerecht vaardigd worden, wanneer men de houding van Duitschland en Italië in aanmerking j neemt. Frankrijk moet begrijpen, dat inge- J val van een overwinning van generaal Franco, het voor dit land. een omsingeling beteekent en tevens bedreiging met een oorlog. Wat ons Belgische socialisten het meest treft, is wel, dat wij maar al te goed weten, wat het grondgebied zal zijn, waarop de eerste slag zal worden geleverd". Huysmans ging voort: Ons bezoek aan Spanje heeft ook een humanitair doel: de stichting van een Belgisch hospitaal uit de fondsen van de Belgische socialistische par tij. Hier heb ik de gekwetsten bezocht, waaronder een Belgische vrijwilliger, die aan het been getroffen was door een dum dum kogel. Dergelijke verwondingen zijn geen uitzonderingen, doch komen integen deel herhaaldelijk voor en al de leden der Belgische socialistische delegatie zijn zeer onder den indruk gekomen van deze wree- de wijze van oorlog voeren. De formalitei ten, noodig voor het stichten van dit hos pitaal zijn vergevorderd, zoodat de plan nen binnenkort tot uitvoering georacht zul len kunnen worden. Morgen, aldus besloot Huysmans, zal de delegatie naar Valencia vertrekken, om dan via Barcelona naar België terug te keeren. DE STRIJD OM MADRID. In het communiqué v?n den verdedigings- raad te Madrid van half tien gisteravond wordt o.a. het volgende medegedeeld: Aan het centrale front is in den sector van Aranjuez hevig gestreden. De regee- ringstroepen hebben de opstandelingen te ruggedrongen en een tegenaanval onderno men. Afgezien van een heftig treffen in den sector van Pardo valt van het front van Madrid niets anders te melden, dan een licht geweer-, mitrailleur- en mortiervuur. De Spaansche ambassade te Londen heeft gisteravond echter medegedeeld, cat op alle fronten rondom Madrid een hevig kanon vuur wordt onderhouden. Vele burgers zouden gedood of gewond zijn. Aan het Noordelijk front hebben de regeeringstroepen eenige geslaagde ma noeuvres uitgevoerd, waarbij hun aanzien lijke voorraden levensmiddelen m handen zijn gevallen. In Teruel zou muiterij onder de opstandelingen zijn uitgebroken. Regeeringstroepen zouden Lopera binnen dringen. Het dagblad „Claridad" publiceert een telegram, dat uit Andujar zou zijn ver zonden, volgehs hetwelk regeeringstroepen VAN HETJYATBSAAN 'S PAUSEN TOESTAND. Gunstige berichten. Men seint uit Rome aan de „Msbd.": De H. Vader voelde zich gisteren zoo goed, dat Hij zich in den rolstoel op de log gia naast Zijn particuliere vertrekken liet brengen, waar Zijne Heiligheid langen tijd vertoefde. De pijnen in de beenen zijn bijna geheel verdwenen. De wonden beginnen iets te genezen. Desondanks moet de H. Vader zich zeer ontzien,, daar de storingen in de bloedcir culatie zich met tusschenpoozen steeds weer plegen te herhalen. Een bekend Italiaansch arts, heeft de volgende verklaringen over den gezond heidstoestand van Zijne Heiligheid af ge legd: Bij Z.H den Paus gaat het om een typi sche ouderdomsziekte, een „seniele ver zwakking der bloedvaten en zenuwen", waardoor de bloedsomloop verstoord wordt en de beenen niet meer voortdurend van het noodige bloed kunnen worden voor zien. Dit is de reden, waarom zich de been wonden niet meer sluiten en steeds weder zeer hevige pijnen veroorzaken, die even wel niet permanent zijn, doch afwisselend verminderen en toenemen. Pijn stillende middelen mogen den ver heven patiënt niet worden toegediend, op dat het hart niet gestoord wordt. De be handeling vindt piaats door middel van be stralingen met zoogenaamde kwartslampen en door middel van verbanden. Een zui ver plaatselijke behandeling derhalve. Wanneer de H. Vader in Zijn rolstoel plaats neemt, mag Hij zich niet bewegen, terwijl Hij in den stoel even onbeweeg lijk moet liggen als anders in bed. Deze toestand, met dagelijksche wijzigin gen en met afwiselende pijnen, kan naar het oordeel van den arts vele maanden, zelfs nog een jaar zoo voortduren Alles hangt er van af, of het hart sterk genoeg blijft en of er zich geen verdere complica ties voordoen. BELGiE Dreigende kabinetscrisis MEENINGSVERSCHILLEN IN HET KABINET Kabinetswijziging op komst? Sedert eenigen tijd doen zich meenings- verschillen voor tusschen minister-presi dent van Zeeland en den minister van bui- tenlandshe zaken, Spaak, eenerzijds enden minister van openbare gezondheid, van der Velde, anderzijds. Deze meeningsverschillen bestaan vooral ten aanzien van de buitenlandsche betrek kingen van België: over de houding, die de regeering moet aannemen tegenover de re geering te Valencia ten aanzien van den moord op baron de Borchgrave, alsmede tegenover de Italiaansche regeering met betrekking tot de redevoering, die de Rexistenleider Dégrelle voor de Italiaan sche radiozenders beeft gehouden. Tusschen de drie staatslieden heeft gis teravond een langdurig onderhoud plaats gehad. Na afloop dezer bespreking bleek van der Velde het niet eens te zijn met de opvattingen van van Zeeland en Spaak, legen hedenochtend is de kabinetsraad bij eengeroepen, en het is niet uitgesloten, dat deze tot een kabinetswijziging zal leiden. STORMACHTIGE ZITTING VAN DEN SENAAT Tijdens de behandeling in den senaat van de interpellatie over het geval van den ko lonel der gendarmerie Vigneron, die door den minister van nationale verdediging is ontslagen, omdat hij tijdens de betooging van 25 October 1936 naast Dégrelle had ge- £taan, en die daarna tot senator is be noemd, hebben zich vrij ernstige inciden ten voorgedaan tusschen Rexistische en Vlaamsch-Nationalistische senatoren. De zit ting meest in verband hiermede tot twee maal toe geschorst worden. De minister van Defensie verklaarde, dat de tegen Vigneron genomen maatregel volkomen gegrond is, omdat hij heeft deel genomen aan een verboden betooging, waar van het doe] was, de regeering omver te werpen. In h^t verdere verloop der zitting ver klaarde minister-president van Zeeland in te stemmen met het besluit van den minis ter van Defensie. Vandaag wordt over deze interpellatie gestemd. DUITSCHLAND BINNENLANDSCHE GRENS WIJZIGINGEN De Rijksregeering heeft in haar bijeen komst van gisteren onder meer een wets ontwerp, houdende eenige wijzigingen der binnenlandsche grenzen, goedgekeurd. Altona en Wansbeck worden met Ham burg samengevoegd tot een Groot-Ham burg. De rijksstad Lübeck, Eutin, Cuxha- ven en Birkenfelde worden bij Pruisen in gelijfd, terwijl Wilhelmshaven bij Olden burg wordt gevoegd. ENDEIAË3D BOODSCHAP VAN DEN KONING AAN HET PARLEMENT In het Lagerhuis heeft Baldwin gisteren een boodschap van den koning aan het par lement voorgelezen, waarin hij het aanbe veelt in overweging te nemen bijzondere en permanente maatregelen in te voeren met het doel de ononderbroken uitoefe ning van de koninklijke macht te vergemak kelijken gedurende de minderjarigheid van den vorst bij zijn troonsbestijging en gedu rende iedere periode, waarin de vorst niet in staat is zijn functie te verrichten, even als gedurende een afwezigheid van den vorst uit het koninkrijk. De koning herin nert aan de maatregelen, die tijdelijk geno men moesten worden om de voortzetting van de koninklijke macht te verzekeren gedurende de ziekte van zijn vader in 1936, v/aaraan lnj toevoegt, dat het in de bedoe ling van zijn vader en zijn voorganger lag de aandacht te vestigen op deze kwestie. Met algemeene stemmen heeft het La gerhuis zijn goedkeuring gehecht aan deze koninklijke boodschap. Baldwin zou vandaag nog een wetsont werp indienen betreffende de buitenge wone maatregelen, die de koning in zijn boodschap gevraagd heeft. ZWITSERLAND COMMUNISTEN VERWEKKEN ONGEREGELDHEDEN Voor den aanvang en na afloop van een bijeenkomst, georganiseerd ddor de Zwit- sersche nationale jeugdorganisatie te Chaux de Fonds, waar o.a. het woord werd ge voerd ducr den voormaligen bondsraad Musy, over het onderwerp „Waarom is het communisme in Zwitserland onmogelijk?" is het tusschen de communisten en leden van bovengenoemde jeugdorganisatie tot relelt.jes gekomen. De politie zag zich genoodzaakt charges uit te voeren en zelfs van traangasbommen gebruik te maken. Tal van personen wer den gewond. Pas na middernacht was de orde hersteld. Van deze relletjes is dr. Eugene Bourquin, arts te Chaux de Fonds, lid van den Grooten Raad van Neuchatel en leider der nationale jeugd, het slacht offer geworden. De dokter, die ineen was gezakt, werd het lokaal van de nationale jeugdorganisatie binnengedragen, waar hij spoedig daarna overleed. Om 3 uur 's ochtends gelastte de rechter van instructie de arrestatie van twee com munisten, die vlak bij Bourquin waren ge zien cp 't moment, dat hij neerviel. Het lijk vertoont geen enkele zichtbare wond. RUSLAND NOG EEN ARRESTATIE Gemeld wordt, dat ook Belobordoff, die indertijd bevel gegeven heeft tot de terecht stelling van het gezin van den Tsaar, ge arresteerd is. TWEEDE KAMER Gisteren zijn in de Tweede Kamer de debatten over de Grondwetsherziening be- E gonnen. Daarbij is in eerste instantie het woord gevoerd door den voorzitter der E fractie van de R. K. Staatspartij, den heer Goseling, en door den voorzitter der E fractie van de S. D. A. P., ir. Albarda, en voorts door de heeren Rutgers van Ro- E E zenburg (Chr. Hist.) en ds. Lingbeek (H. G.). ri in reeds in de straten van Lopera zouden strijden. De stellingen der opstandelingen werden bij Porcuna aangevallen door regeerings troepen. Een Russisch schip op een mijn geloopen. Het omroepstation van San Sebastian, dat in handen der nationalisten is, heeft mede gedeeld, dat een Russisch stoomschip, dat op weg was naar Santander, op een mijn geloopen en vergaan is. Vrijwel de geheele bemanning zou om het leven gekomen zijn. Controle op de vreemdelingen üi Portugal. De Portugeesche minister van binnen landsche zaken heeft medegedeeld, dat de politie de papieren van alle vreemdelingen in Portugal zal onderzoeken en dat reeds enkelen, die gevaarlijk voor de veiligheid van het land worden geacht, zijn uitgewe zen. BU9TENLANDSSHE BERIBHTEft DE ONTPLOFFING BIJ DE ANACONDA COPPER. 55 dooden. Officieel wordt medegedeeld, dat bij de ontploffing in de schacht van de Anacon da Coppermijn in Chili 55 personen om het leven zijn gekomer of nog worden vermist. DUITSCH VISSCHERSSCHIP VERGAAN. Twaalf opvarenden verdronken. Tijdens de orkanen die de laatste dagen hebben gewoed, is het Duitsche visschers- schip „Uhlenhorst" van de Deutsche Hoch- seefischerei A.G. vergaan. Alle 12 opvaren den hebben den dood in de golven gevon den. MIJNVEGER IN NOOD? Het Poolsche schip „Batory" heeft op de Noordzee gedurende den storm noodseinen opgevangen, die werden uitgezonden door den Britschen mijnveger „Ametist". Het Poolsche schip heeft zich onmiddellijk naar de aangegeven plaats gehaast, doch de mijnveger werd niet gevonden. GRIEP TE WARSCHAU, In de Poolsche hoofdstad lijden meer dan 100 000 menschen aan griep. De zie kenhuizen zijn overvol en men heeft 150 dokters en 50 apothekers in extra-dienst genomen. Talrijke scholen zijn gesloten. Gistermiddag heeft de Tweede Kamer na het trekken der afdeelingen, een aan vang gemaakt met de openbare behandeling van de wetsontwerpen betreffende het in overweging nemen van voorstellen tot wij ziging van de Grondwet. De heer GOSELING (R.K.), die de alge meene beschouwingen opent, zegt, dat dit herzieningswerk niet bepaald met laaien de geestdrift begroet is. De beteekenis van de voorstellen is niet zeer groot genoemd; zij zullen geen inzet bij de verkiezingen zijn. Spr. had het beter geacht, wan neer de regeering leiding had ge geven bij het onderwerp ter be studeering door een commissie van mannen met kennis van de par tijen op staatkundig-maatschappe lijk en staatsrechtelijk gebied. Prof. Aalberse heeft deze aangele genheid in 1933 reeds besproken. De regeering ontkent echter nog steeds, dat bepaalde gebeurtenis sen van den dag historische ver schijnselen zouden zijn. Op het laatste oogenblik is een staatscom missie ingesteld. De regeering heeft niet de gele genheid benut om verschillende groepen tot gezamenlijke bezin ning te brengen. Spr. houdt niet van nakaarten, doch meende deze opmerkingen niet te mogen na laten. Spr.'s partij wenscht zich te verzetten tegen eiken vorm van staatsmacht en zal niet dulden, dat de kroon een ornament wordt. Zij wil het nationale koningschap behou den. Het vrij gekozen parlement moet daar naast behouden blijven, aan de vrijheid van ons volk mag niet getornd worden. Deze overtuiging leeft in breede kringen van ons volk. Voor een betere aanpassing aan een vrije geordende staatsgemeenschap in Nederland is meer noodig dan een grondwetsherziening. Een volgende regee ring moge daaraan denken. Dwang moet ons vreemd blijven, doch leiding bij de oplossing van groole vraag stukken moet er zijn. Spr. betreurt, dat de kwestie van de de- legatie van wetgevende bevoegdheid, o.a. I tot uitdrukking komend in de Machtigings- I wet, niet in deze herziening is betrokken. IHet staatsnoodrecht voor echte machti gingswetten dient een grondwettèlijke ba sis te bezitten. Dit vraagstuk is thans onopgelost gebleven. De minister moge hiervan acte nemen. Wat het belangrijkste is. De voorstellen omtrent de openbare lichamen van beroep en bedrijf noemt spr. het belangrijkst. De door spr. ingediende amendementen willen de fundamenten ver sterken en de materie nog concreter rege len. De heer LINGBEEK (H.G.) gelooft, dat de regeering, die met deze Grondwetswijzi ging het revolutiespook wil bestrijden, zich beter had kunnen baseeren op de beginse len van Groen van Prinsterer. Een zwarte sinaasappel! Tegenover de revolutie had zij het evan gelie moeten stellen. Nu zij dit niet ge daan heeft, noemt spr. deze herziening niet principieel. Het Protestantsch-Cnristeiijk karakter onzer natie komt niet tot uit drukking. Zoo had bepaald moeten wor den, dat de Koning den Ned. Herv. gods dienst belijdt; een Roomsche Oranje is even onbestaanbaar als een zwarte sinaasappel. Voorrang worde erkend van ae Hervormde Kerk; in de openbare school moet een eereplaats worden gegeven aan den Bijbel en waarborgen dienen te worden gegeven tegen een katholieke overheersching. De heer ALBARDA (S.D.) meent niet veel te behoeven te zeggen bij deze alge meene beschouwingen. Het voornaamste oogmerk van de herziening was destijds beperking van de vrijheid van drukpers, doch daarvan is nu afgezien. De Regeering meent, dat ook zonder Grondwetsaerzie- ning een verschijningsverbod mogelijk is. Spr. noemt dit verontrustend. Want er is geen grooter gevaar voor de pers denkbaar, die immers in tijden van spanning bij de gratie van de overheid zou moeten leven. Natuurlijk moeten excessen worden tegen gegaan. Waarom treft de Regeering geen regeling in zake het droit de réponse? Spr. bepleit vervolgens een vaste scha deloosstelling aan de leden der Eerste Ka mer. Instelling van een Kamer voor het Be drijfsleven moet achterwege blijven. Het corporatieve beginsel is voor de samenstel ling van de Sta ten-Generaal onbruikbaar In het Parlement behooren geen vertegen woordigers van belangengroepen, omdat daar slechts algemeene volksbelangen moe ten worden behartigd. De heer RUTGERS VAN ROZENBURG (C.-H.) betoogt, dat een tijdelijk verschij ningsverbod niets te maken heeft met cen suur. De Regeering had dus het voorstel der Staatscommissie zeer goed kunnen over nemen. zonder aan de persvrijheid geweld aan te doen. De heer VERVOORN (Pl.B.) gelooft, dat ordening een ramp zou zijn voor het be drijfsleven. De organisatie van de maat schappij moet men aan de maatschappij zelve overlaten. Drukpersvrijheid is prach tig, doch tegen excessen moet krachtig kunnen worden opgetreden. De huidige toestand is niet geheel bevredigend. De verkiezing van de Eerste Kamerleden behoort beter te worden geregeld. Spr. is voor gezonde democratie, doch hier en daar zal gecorrigeerd moeten wor den. De vergadering wordt hierop verdaagd tot Woensdagmiddag 1 uur. EERSTE KAMER Het octrooi van de Ned Bank Het wetsontwerp aangenomen. In de gisteravond onder voorzitterschap van mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk gehouden vergadering van de Eerste Ka mer was aan de orde het wetsontwerp tot verlenging en wijziging van het aan de Ne- derlandsche Bank verleende octrooi. De heer DE MARCHANT ET D'ANSEM- BOURG (N.S.B.) herinnert aan de motie- Teulings in de Tweede Kamer en aan de opmerking van den minister, dat een ver der gaande wijziging der Bankwet thans niet noodig zou zijn wegens de benoeming eener desbetreffende staatscommissie. Spr. is het hiermede niet eens. Spr. ziet hierin een liberaal beleid; dat spr. afwijst, doch als men die commissie spoedig instelt, is deze wet niet logisch. De quaestie zal dan toch binnenkort principieel worden behan deld. Spr. is verwonderd over de houding van de R.K. Staatspartij ten deze in de Tweede Kamer. Na de devaluatie acht spr. strenger toezicht van de Regeering noodig. De MINISTER VAN FINANCIëN, de heer OUD, hoort van den spreker critiek op de houding van een der politieke partijen in de Tweede Kamer. Spr. heeft daarvoor niet op te komen. Wat spr. betreft, beter had hij het gevonden als de heer de Mar- chant uiteengezet had, hoe het bankwezen wel moet functionneeren. Zijn eigen standpunt heeft spr. in de verschillende stukken uiteengezet. Deze afgevaardigde schijnt te denken, dat men alleen princi pieel is als men met ingrijpende wijzigin gen komt. Men kan echter ook principieel zijn, door zijn standpunt te behouden. Overigens zal de Staatscommissie niet alleen de positie der Ned. Bank onderzoe ken, doch het bankwezen in het algemeen. Spr. vertrouwt, dat de commissie er spoe dig zal zijn. Overigens kan spr. geen in vloed oefenen op het werk der Staatscom missie. Komt zij tot belangrijke voorstellen, dan zal er wel eenige tijd mede gemoeid zijn. De continueering van het octrooi kan dus niet over te korten termijn gaan. Bo vendien merkt spr. den heer De Marchant op, dat het initiatief voor een eventueel wetsontwerp van de regeering zal moeten uitgaan. Het parlement heeft er niet zonder meer over te beslissen. Intusschen doet het spr. genoegen, dat de heer De Marchant in de anderhalf jaar, dat hij hier zitting heeft., de waarde van het Parlement hooger heeft leeren schatten, niet alleen, doch zelfs is doorgeslagen tot overschatting. Het wetsontwerp wordt z. h. st. aange nomen met aanteekening, dat de heeren De Marchant et d'Ansembourg en van Ves- sem (beiden N.S.B.) geacht willen worden te hebben tegengestemd. De vergadering wordt te 8.50 uur ge sloten. Tusschen 'n haii uur na zonsonder gang en 10 uur 's avonds hebt u voor waarschuwingsseinen de keus tus schen den hoorn en 't knipperen met He koplampen. Tusschen 10uur*savonds en 'n halfuur vóór zonsopgang zijn geluids signalen verboden (behalve in 'n noodgeval). Overbodige geluidssignalen zijn altijd verboden evenals 't gebruik van on redelijk sterke autohoorns! iSST... STILTE

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6