28ste Jaargang MAANDAG 25 JANUARI 1937 No. 8631 3)e£eid&elie(Boii/fcci/nt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN HF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt b§ vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent pel week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. *t* De dorpelingen De verheerlijking van de stad boven het dorp is onder velerlei opzicht een dwaas heid. Wij hebben er al 'ns meer over ge schreven. Als een „stadsmensch" niet kan aarden in een dorp, behoeft dat zeker niet altijd tegen het dorpsleven te pleiten. Een dorp mist vaak „comforts", gemak ken, waarnaar men, ongetwijfeld, redelij kerwijze kan verlangen en welke iemand, die er aan is gewend geraakt, vanzelfspre kend, niet graag wil missen. Maar"een dorp kan voor de persoonlijk heidsvorming van den mensch een zeer gunstigen invloed hebben, omdat daar het gevaar, dat de mensch een soort massa-pro duct wordt, veel geringer is, dan in de groot-stad; omdat daar naast de vorming van het eigen persoonlijke leven tegelijker tijd. het samen-leven in een zekere eenheid en gemeenschappelijkheid van alle stan den gemakkelijker tot z'n recht komt, dan in de groot-stad, waar menschen van den eenen stand meestentijds nooit in een on gedwongen relatie komen met menschen van een anderen stand. Wij weten wel, dat wij, zittend op ons bureau vóór onze schrijftafel, ons er voor moeten hoeden, het dorpsleven te ideali- seeren. Ook de dorpsmenschen hebben hun fouten en zonden en ook onder hen is de meest voorkomende fout en zonde: het ge brek aan naastenliefde! Dorpsmenschen zijn geen heligen, even min als stadsmenschen slechtaards zijn. In dorpen zijn goede en slechte menschen, zooals in steden. Wij beweren alléén, dat het dorpsleven over het algemeen een betere bodem is voor de ware, innerlijke cultuur, dan het stadsleven. En wij zijn het daarom eens met ver schillende gedachten, die wij lazen in het dagblad der N. S. B. in een artikel geti teld „Het dorp als vormschool voor per soonlijkheden". Verschillende overdrij vingen, welke in dat artikel voorkomen, willen wij niet voor onze rekening nemen. In dat artikel wordt de dorpeling hoog geroemd boven de stedeling. En geconsta teerd wordt, dat „de stad de geesten ver engt" en dat „een stadsmensch bij nadere kennismaking zoo vaak tegen een dor per meevalt". Deze laatste zinnen moet de redactie van het N.S.B.-blad goed onthouden, om ze later te plaatsen bijeen statistiek van het aantal stemmen op de N.S.B. uitge bracht door stadsmenschen en door „dor pers". Ongetwijfeld zal de N.S.B. procents- gewijs veel meer stemmen behalen uit de steden met haar „geestes-verenging", dan ze krijgt van de „dorpers", die in dit opzicht-. ons niet zullen meevallen, omdat wij niet anders van hen verwachten! In de „vorm scholen voor persoonlijkheden" zooals het „Nationale Dagblad" de dorpen noemt zal de N.S.B. zeker niet veel stemmen behalen! „In de vormscholen voor per soonlijkheden" stemmen de menschen ver reweg het meest óf op de R.K. Staatspartij óf op een der twee andere oude coalitie partijen! Dat staat vast! Wat beteekent onze pers In een der jongste nummers van de socia listische pers wijst A. B. K. (Kleerekooper) er op, wat het doel is van de socialistische pers. Hij geeft 't aldus aan: Wij moeten onze ideeën de wereld in brengen. Daarvoor dient het dag blad, of het is een onding in onze hand. En wij voegen daar aanstonds bij, dat dit propagandistische zich volstrekt niet moet beperken tot verhandelingen over bepaalde onderwerpen. Neen, de heele krant moet er het kenmerk van dragen, waar zij het ook over heeft. Een aardige attentie aan H. K. H. Prinses 'uliane en Z. K H Prins Bernhard tijdens het verblijf te Krynica. Poolsch© kleuter^ in nationaal eestuum, bieden het Prinselijk echtpaar Hollandsche tulpen aan. (Plaatsing verleend na overleg met den regeerings- persdienst) VOORNAAMSTE NIEUWS Wie daarmee .gezegd acht, dat zij dus in al haar. kolommen, van politiek tot kunst, van weerbericht tót feuilleton, steeds maar vertoogen en redeneeren, aanbevelen en propageeren moet, mis kent onze bedoeling. Het moet er niet opgelegd worden. Neen, de gan- sche inhoud moet er van doortrok ken zijn. Indien het alles geschreven wordt door menschen met een sterke overtuiging en een doordringende roe ping, dan komt dit vanzelf in orde. De lezer wordt dan niet afgestooten door een opdringerig teveel, maar, zonder dat hij het merkt desnoods, meegeno men. Wat hier gegeven moet worden is geen poeiersuiker, die buiten op het baksel wordt gestrooid, maar gist, die het rijzen doet en even smakelijk als verteerbaar maakt. Smakelijkheid is trouwens bij geestelijk voedsel een eer ste voorwaarde voor de verteerbaar heid. Zóó is het inderdaad goed gezien. Als alle Katholieken zoo goed de betee- kenis van het dagblad, het principieele dagblad begrepen als A. B. K., dan was er geen overtuigd Katholiek, die zijn Kerk en zijn Godsdienst lief heeft, ofhij stond in vuur en vlam voor de katholieke pers dan was er onder ons geen enkele propa gandist, geen enkele beoefenaar van het apostolaat van de daad, of hij had op zijn program staan, vóórop: in élk katholiek gezin het katholieke dagblad! Rapport over Duitschland DE DUITSCHE KERKVORSTEN BIJ DEN H. VADER De Paus barstte in tranen los. Naar de K.W.P. uit Vaticaansche kringen verneemt, heeft het bezoek der Duitsche Kerkvorsten aan Rome een diepe ontroe ring gewekt. De toestand voor Katholieken en Protestanten in het Derde Rijk is hoogst ernstig. De H. Vader was aan het einde van het onderhoud met een der Duitsche Kerk vorsten, dat anderhalf uur duurde zoo diep getroffen, door de mededeelingen over de positie der Katholieken in het Derde Rijk, dat de Paus in tranen losbarstte. Voor iedereen uit de naast omgeving van Z.H. die de mannelijke geest van den H. Vader kent is dit feit van geweldige be teekenis, temeer daar de Paus, zelfs in de meest tra gische momenten wanneer Z.H. over de Kerkvervolging in Mexico of Rusland sprak en diep ontroerd was steeds zijn tranen kon beheerschen. De Romeinsche Correspondent van de K.W.P., die met twee der in Rome vertoe vende Duitsche Kerkvorsten een onder houd mocht hebben, waarover wij echter thaps geen nadere mededeelingen kunnen doen, seint ons nader, dat de Duitsche bis- De wereld in vogelvlucht Te Lyon heeft de Fransche minister-pre sident Blum een groote rede gehouden over de verhouding van Frankrijk tot Duitsch land. Blum handhaafde de oude stelling van Frankrijk, dat de vrede niet bevor derd kan worden door tweezijdige ver dragen, zooals Duitschland wil. Frankrijk houdt vast aan het stelsel der collectieve veiligheid in het kader van den Volken bond. Blum acht een algemeene regeling van alle Europeesche problemen mogelijk. Als Duitschland maar wil medewerken. Om Duitschland tot die medewerking te bewegen, wil Blum weliswaar geen ge bruik maken van Duitschlands economi sche nood om met dat land te marchan- deeren, maar aan den anderen kant moet hij toch constateeren, dat geen staat eco nomische medewerking kan verleenen aan een staat, die in steeds sneller tempo voort gaat zich te wapenen. Men kan van Frank rijk niet verwachten, aldus Blum, dat het Duitschland helpt zich wapens te verschaf fen, die steeds wellicht tegen Frankrijk zelf gebruikt zullen worden. Laat Duitsch land zijn vredeswil toonen en Frankrijk is bereid tot samenwerking. Deze rede van Blum is een aanvulling van de groote rede van Eden en men ver wacht. dat Hitler in zijn rede op 30 Januari van antwoord zal dienen. In Moskou is op het oogenblik weer een groot proces aan den gang tegen Radek en 17 andere beschuldigden. Het is wel merk waardig, maar in dergelijke Russische pi-ocessen leggen alle beklaagden altijd de meest ruiterlijke bekentenissen af. Zoo ook hier. Zij bekennen, alles wat de regeering goed uitkomt. Als alles waar is, wat be kend wordt, zou er een wijdvertakte samen zwering hebben bestaan om Rusland aan Duitschland uit te leveren. In .Rusland zelf vindt dat heilig geloof en moet vol gens de telegrammen de verontwaardiging groot zijn. De overstroomingen in de Vereen. Staten van Amerika nemen zulke afmetingen aan, dat men van een nationale ramp spreken kan. Het aantal slachtoffers is naar ver houding tot den omvang van de overstroo mingen weliswaar niet zóó groot, maar door de ellende en het uitbreken van ziek ten kan dit getal, nog aanmerkelijk oploo- pen. schoppen bereid zijn om „zooveel mogelijk is" tegemoet te komen aan de Duitsche re geering, doch ook dan nog is men zeer pes simistisch gestemd of voor de eventueele nieuwe beloften van de machthebbers in het Derde Rijk wel voldoende waarborgen gegeven kunnen worden, daar alle garan ties,- die in het Concordaat uitdrukkelijk werden verzekerd, ijdel gebleken zijn. De overstroomingen in de Vereen. Staten Een nieuwe catastrophe NAMELOOZE ELLENDE. De overstroomingen in de Vereenigde Staten hebben tijdens het week-end een catastrophaal karakter aangenomen. De staten van het Midden-Westen zijn het ergst geteisterd, maar de watergolf heeft thans ook ar.dere gebieden aangevallen, zoodat in totaal tien staten, die een opper vlakte beslaan ter grootte van .Duitsch land, ernstig van cverstiooming te lijden hebben. Talrijke menschenlevens zijn aan deze ramp ten offer gevallen, al heeft men tot nu toe „slechts" honderd lijken geteld. Het aantal dakloozen bedraagt echter op z'n mmst 300.000, terwijl honderd duizenden andere menschen de wijk hebben genomen naar hooger gelegen vei diepingen der hui zen en daar wachten op <len val van het water. De stoffelijke schade, die door de over- strocmingen reeds is aangericht, valt moei lijk te schatten, maar beloopt toch minstens tien millioen dollar. In de geteisterde gebieden heerscht na- melooze ellende. Aan alles is gebrek, hoe wel de autoriteiten zooveel mogelijk hulp verleenen. Record-hoogte van de rivier de Ohio. Het peil van de Ohio heeft thans de re cordhoogte van 51 voet bereikt. Het hoogste peil dat mon tot dusver heeft geregistreerd, is 46 voet, namelijk in 1384. Overal in het dal van de Ohio regent het thans en de inwoners hebben den raad gekregen, naar veiliger oorden te vertrekken. De ergste ramp sedert vele jaren. De staten van het Midden-Westen zijn het ergst door de overstroomingen getrof fen, maar ook uit andere staten zooals Mis souri, Indiana, Pennsylvania, Illinois, Ken tucky en West Virginia komen onrustba rende tijdingen binnen. Overal treden de rivieren buiten de oevers terwijl het wa ter maar steeds $tjjgt. Men neemt reeds aan, dat de ramp de ergste is, die sinds 1913 heeft plaats gehad. In het Kentuckydal hebben, talrijke inwoners hun toevlucht op de heuvels ge zocht, waar zij zich, zoo goed als het in dergelijke omstandigheden gaat, een voor- loopig onderdak trachten in te richten. Intusschen houdt de stroomende regen aan en worden steeds nieuwe gebieden onder water gezet. In vele plaatsen staan reeds talrijke personen gepakt en gezakt, gereed om bij het eerste alarm de vlucht te nemen. In Kentucky is ook als ge volg van de overstroomingen een trein ontspoord, waarbij tal van personen ge wond werden. BUITIHLAND. Groote rede van Leon Blum over Frank- rijk's verhouding tot Duitschland. (3de blad). Het proces tegen Radek c.s. te Moskou. (3de blad). Gevaar van burgeroorlog in China afge wend? (3de blad). De Japansche crisis. (3de blad). De overstroomingen in de V. S. nemen catastrophale afmetingen aan. (Buitenl. Ber., 1ste blad). Groote brand te Cincinnati. (Buitenl. Ber., 1ste blad). BINNENLAND. De voorloopige candidaten voor de Twee de Kamer ki den Kieskring Leiden. (3de blad). De opbrengst van liefdadigheidspostze gels. (3de blad). Oude man en twee kinderen bij brand overleden. (Gem. Ber. 4de blad en 1ste blad). Enkele ernstige verkeersongevallen. (Gem. Ber. 4e blad en 1ste blad). Vervalsching van oormerken voor de varkens. (3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL: De Missiewedstrijd Utrecht Limburg eindigde in gelijk spel (11). Voor den LV.C.B. werden SJ.C., Lisse eii V.V.L. verslagen, Blauw Zwart won. In den K.N.V.B. werden Be Quick cn R.F.C. kampioen; de clubs uit Leiden en omgeving winnen. (2de blad). ZWEMMEN: Startverbod voor Rie Mas tenbroek in Scandinavië. (2de blad). SCHAATSEN: Drie nieuwe wereldre cords van de Noorsche rijdster Laila Schou Nilsen (2de.blad). In vele gebieden is het bedrijfsleven lam geslagen. In sommige plaatsen is de nood zoo hoog gestegen, dat ev gebrek aan drink water heerscht, hetgeen vreeselijke gevol gen kan hebben, indien de hulpacties niet tijdig weten in te grijper.. Noodtoestand te Portsmouth. In de stad Portsmouth ih de toestand Zondag nog verergerd. Op vele 'punten is van de benedenhuizen en de eerste verdie pingen der woningen niets meer te be speuren en reikt het water tot aan de raamkozijnen der tweede étages. Kanto ren zijn gesloten. De openbare diensten electriciteit: gas en telefoon zijn lam gelegd. Niet beter ziet het er uit voor Louisville. Met man en macht is men bezig de stad te versterken tegen den verraderlijken vijand doch men heeft nauwelijks meer hoop. een overstroomir.g te kunnen keeren. die, naar n.en vreest, de hevigste zal worden in de geschiedenis "van de stad. Er zijn reeds 2500 gezinnen uit de meestbedreigde wij ken ondergebracht in pakhuizen, school gebouwen enz. Te Cincinnati zijn 15.000 gezinnen dakloos. In de graafschappen is de staat van beleg afgekondigd. In verband met plunderingen. In Kentucky en Indiana liggen tal van plaatsen verlaten in de onaf zienbare watervlakte. Het water kolkt om de huizen, zoo nu en dan drijven vreemde voorwerpen voorbij, doch menschen zijn n:et meer te zien: de plaatsen zijn vol komen ontruimd. Vele ziekte-gevallen. Uit New York wordt nog geseind: De overstroomingen in de dalen van de Ohio en de Boven-Mississippi hebben in den af- geloopen nacht den omvang van een waar lijk nationale ramp bereikt. Het aantal dooden bedraagt, voor zoover bekend, zestig, terwijl de aangerichte scha de reeds op 100 millioen dollars wordt ge schat. 400.000 personen zijn dakloos. Het gebrek aan voedsel en de wisselval ligheid van het weer doen vreezen voor epidemieën. In zekere gebieden van Ohio en Kentucky zijn reeds honderden geval len van griep, roodvonk en longontstekir- j geconstateerd.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1