De uitvoer van bloembollen in 1936 ZATERDAG 23 JANUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Vermindering van kilogrammen, doch vermeerdering van waarde. DE EXPORTCIJFERS OVER 1936. Zonder eenigen twijfel zullen onze lezers, aldus het „Weekblad voor Bloembollencul tuur", met belangstelling hebben uitge zien naar de cijfers, die het eindresultaat van onzen jaarexport aangeven. Wanneer men alleen het K.G.-cijfer bekijkt, zal een lichte teleurstelling over de achteruitgang van den export met 400.000 K.G. niet uit blijven. Men bedenke hierbij, dat vorig jaar Duitschland en Denemarken ons ex portcijfer zeer hebben geschaad, wat toen nagenoeg weer goed gemaakt werd door een grooteren export naar andere export- gebieden. Een reactie o een dergelijke ex- portvergrooting zou verklaarbaar zijn. Maar wij betwijfelen zelfs, of deze reactie over de geheele export genomen, aanwezig is ge weest, daar in een jaar van een niet best gewas meer bollen in een K.G. zullen zit ten dan in een jaar als 1935, toen het ge was het overdonderende benaderde. Wij zullen hieronder de landengroepen afzonderlijk bezien, waarbij wij zullen op merken, dat sommige groepen achteruit en andere vooruit zijn gegaan. Maar afgezien hiervan willen wij er dan nadruk op leg gen, dat de grootste moeilijkheden gelegen zijn in de landen, die daar betalingsmoei lijkheden gedwongen zijn of zich gedwon gen voelen, ons artikel groote moeilijkhe den in den weg te leggen. Wanneer met name Duitschland en Denemarken weer ons product op de oude schaal konden opne men, dan zou dat de moeilijkheden in het bollenvak sterk verlichten. Dit zijn de meest sprekende voorbeelden waaruit blijkt, dat de ongezonde wereld toestanden ons bedrijf het meest belem meren. Ook in den export naar andere lan den komt dit tot 1 iting zij het in min dere mate en opheffing van deze moei lijkheden alleen kan leiden tot terugkeer van een volkomen gezonden toestand. Maar ook al is momenteel een opleving waar van ook ons vak z;T profiteeren te con- stateeren, daarmede zijn de handelspolitie ke en financieele belemmeringen nog niet direct uit den weg geruimd. ..De groep Noord-Amerika heeft dit jaar 500.000 K.G. meer afgenomen, ondanks het feit, dat Canada dit jaar iets minder kocht. Ook vorig jaar was de export naar de Vereenigde Staten reeds gestegen. Hier doet zich de invloed van het nieuws han delsverdrag kennen, maar ook wordt hier in afgeteekend de economische opleving, die in de Ver. Staten sterk merkbaar is. Dit is weer een bewijs, welke groote be langen ook ons vak heeft bij een opleving over de heele linie, en hoe een terugkeer van meer welvaart, naast de afschaffing van afwerende maatregelen wat in de geschiedenis vaak samen is gegaan noo- dig is voor een verbetering van de positie van ons vak. Onze grootste afnemer, Engeland, heeft dit jaar 300.000 K.G. "minder afgenomen. Het Britsche import-cijfer, dat in stuks luidt, vertoont echter nog een verhooging, waaruit geconcludeerd mag worden, dat de bollen dit jaar lichter waren. Maar de in de laatste jaren sterk vergroote Engel- sche importcijfers in stuks wijzen er ook op, dat het aandeel, dat de bijgoedge wassen in onzen export naar Engeland ge had hebben, is toegenomen. Engeland is een land van bloemenliefhebbers, en zal voor ons steeds belangrijk blijven. Wij hopen, dat het gezonde verstand der Britten zal voorkomen, dat afwerende maatregelen te gen ons product getroffen -worden, daar dit onder de huidige omstandigheden zou be- teekenen dat men daar het eigen volk zou berooven van het genot, dat men in. het gebruik van bolbloemen schept. Maar zelfs dan is hier toch niet meer een zóó groote mogelijkheid tot uitbreiding als in Ame- ka, waar men nog velen kan opvoeden tot het besef, dat ons product een levensver- rijkende vreugde kan schenken. Moge de regeering der Ver. Staten inzien, dat on der iedere onnoodige, afwerende maatre gel ook de eigen inwoners lijden, en dat het gebruik onzer producten zelfs de le venskracht van het Amerikaansche volk kan vergrooten. De groep Duitschland nam weer ruim 125 ton minder af, wat vooral in Duitschland zelf zit. De contingenten voor dat land wor den ook overeenkomstig den wensch der Duitsche Regeering vastgesteld, waarbij een product als het onze zeker niet in het voor deel ligt. De clearing-rekening is nu ver ruimd, doordat de „oude" schuld is afbe taald. Het is te hopen, dat dit bij de toe wijzing ook van onze contingenten tot uiting zal komen, en dat de Ned. onderhandelaren hiervoor zullen arbeiden in de overtui ging, dat wij anders het gevaar loopen ons afzetgebied aldaar blijvend te verliezen, wat ieder en niet alleen de vakgenoot zou betreuren voor dit specifiek Neder- landsche product, dat zonder steun geëx porteerd wordt en voor onze betalingsbasis van zoo groot belang is, omdat er geen bui- tenlandsche grondstoffen in verwerkt zijn. Naar de groep Frankrijk is dit jaar ong. 400.000 K.G. minder verkocht, waarmede de vooruitgang, die vorig jaar geconsta teerd werd, precies is opgeheven. Ook al moet het lichtere gewicht der bollen in aanmerking worden genomen, toch is dit een achteruitgang, die te betreuren valt. De handelspolitiek in de Fransch spreken de landen is in het algemeen niet op een zoo groot mogelijk ruilverkeer ingesteld, terwijl in Zwitserland de concurrentie van de Ned. bolbloemen een tegenwerkende factor is. De ook naar verhouding lagere inkoopprijs van de binnenlandsche, ver geleken met die van de buiten la ndsche, broeiers als gevolg van deze saneerings- maatregelen doet ons hier geen goed. Dat de Russische groep wat meer afge nomen heeft, is verblijdend. De Ned. han delsmissie, die destijds naar de Randstaten is geweest, en waarin ook de administra teur van den Bond van Bloembollenhan delaren was opgenomen, heeft resultaat van het verrichte werk. De vooruitgang, die vorig jaar in den af zet naar „Diversen" vml. landen op het Zuidelijk Halfrond, werd geconstateerd, heeft zich voortgezet. Ook hier liggen nog vooruitzichten. De groep Zweden nam vorig jaar in to taal iets meer af, dit jaar echter ong. 140 ton minder. Denemarken, waarheen met groote opoffering dit jaar bloembollen werden geëxporteerd, is in deze groep ech ter een spelbreker. Dezelfde moeilijkhe den als in Duitschland belemmeren onzen afzet naar Denemarken, waar wij ook dit bezwaar hebben, dat het nagenoeg de zelfde artikelen voortbrengt alsdie, waar- vor ook Nederland een afzet zoekt. Het on gelukkige stelsel, waarin het ruilverkeer tusschen twee landen wordt bezien, en waarbij vergeten wordt, dat invoer uit het eene land export naar een ander land ten gevolge heeft, speelt ons tegenover dit land vooral parten. In het bovenstaande hebben wij alleen aandacht besteed aan de gewichtscijfers. Er moge de nadruk op gelegd worden, dat ondanks het terugloopen van het K.G.-cij fer het waardecijfer is gestegen. Vanzelf sprekend is dit een gevolg van een ver hooging van den norm per K.G., maar de ze verhooging is niet ongemotiveerd. Na de depreciatie van den gulden zal dit waar decijfer in 1937 nog verder stijgen, wat voor het bloembollenbedrijf slechts gunstig genoemd kan worden, zelfs al zou het ge- wichtscijfer hetzelfde blijven. Laten wij er echter alles op zetten om ook het K.G.- cijfers te doen stijgen! De uitvoer-cijfers naar de diverse lan- den-groepen zijn de volgende (met tus schen haakjes het uitvoercijfer over 1935): Groep Noord-Amerika: 6.532.806 K.G. (6.065.535) ter waarde van /3.622.608 (ƒ3.041.855). Groep Engeland: 23.264.363 K.G. (23.747.838) ter waarde van 12.115.463 11.596.437). Groep Duitschland inbegrepen Oostenrijk, Hongarije, en Tsjecho-Slowa- kye): 3.954.618 K.G. (4.081.702) ter waarde van ƒ2.111.129 (ƒ2.011.643). Groep Frankrijk (inbegrepen Bel gië, Zwitserland, Italië en de Balkan): 4.083.706 K.G. (4.485.233) ter waarde van ƒ2.166.599 (ƒ2.094.631). Groep Rusland: 293.351 K.G. (257.659) ter waarde van ƒ164.472 (ƒ154.617). Groep Zweden (Noorwegen, Dene marken en Finland inbegrepen):: 4.899.072 K.G. (5.039.449) ter waarde van 2.681.564 2.538.602). Overige werelddeelen: 485.518 K.G. (442.222) ter waarde van 269.537 203.949). Totaal-uitvoer 43.713.603 K.G. (vorig jaar 44.119.633) ter waarde van ƒ23.131.372 (vorig jaar ƒ21.641.734). BINNENLAND PROVINCIE ZUID-HOLLAND. Uitgifte van ƒ4.600.000 3 pCt. obligation a pari. De Botterdamsche Bankver. en de A'damsche Bank berichten, dat de inschrij ving op 4.600.000 3 y2 pet. obligatiën (tweede conversieleening 1937), in stukken van 1000 ten laste der Provincie Zuid- Holland, zal zijn opengesteld bij hun kan toren te Rotterdam, Amsterdam en den Haag op 28 dezer tegen den koers van 100 pet. met recht van voorkeur voor houders van de per 1 Maart 1937 aflosbaar gestelde 4 pet. obligatiën der le en 2e leening 1936 en vervolgens voor houders per 1 Maart 1937 aflosbaar gestelde 4 pet. obligatiën der 3e leening 1931. De aflosbaar gestelde obligatiën dier lee ningen zullen op den hierboven genoem den datum betaalbaar zijn met 1016.33, zijnde de hoofdsom met de rente tot 1 Maart, verminderd met 2 pet. couponbe lasting van het rentebedrag. (Zooals men weet was op 4 dezer de in schrijving opengesteld op de eerste 3% pet. consersieleening, groot 4.989.000 tegen den koers van 99% procent. Red.). IN- EN UITVOER VAN SPINAZIE- EN RADIJSZAAD Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal binnen afzienbaren tijd het bestaande monopolie van spinazie- en radijszaad worden ingetrokken. In afwachting daar van wordt met ingang van 25 Februari 1937 het prijsverschil bij invoer en het daarmede correspondeerende prijsverschil bij uitvoer gesteld op nihil, terwijl de voorschriften, welke bij uitvoer golden, in zooverre zullen worden herzien, dat ook de controle door den plantenziekten- kundigen dienst vervalt. Wel dient bij invoer, resp. uitvoer nog een monopolie-overeenkomst te worden af gesloten met de Nederlandsche Akker- bouwcentrale. DE GRONDWETSWIJZIGING. OPENBARE LICHAMEN VOOR BEROEP OF BEDRIJF. De Tweede Kameideden Goseling c.s. hebben op de wetsontwerpen tot wijziging van de grondwet een aantal amendemen ten, strekkende tot het openen van de mo gelijkheid, openbare lichamen voor beroep en bedrijf in te stellen. In de eerste plaats wordt voorgesteld, in het eerste hoofdstuk na artikel 3 een nieuw artikel in te voegen, luidende: de wet kan bepaalde vormen van samenwerking in beroep en bedrijf, alsmede op ander ge bied. erkennen en op dien grondslag open bare lichamen instellen. Werkkring en samenstelling dezer licha men worden bij deze wet geregeld. In de toelichting merken de voorstel lers op, dat zij als naaste doel beoogen een verbetering van de systematiek, die zeker in de grondwet van meer dan gewone be- teekenis is. Wanneer men met de regeering de be drijven ziet als „maatschappelijke facto ren", dienen eerst deze factoren in, of be ter gezegd organismen van het maat schappelijk leven in de grondwet erken ning te vinden. Zij kunnen dan den grond slag vormen voor de in te stellen openbare lichamen, die niet zijn organen van het staatsgezag, maar meer volgroeide vormen van samenwerking in het maatschappelijk leven, waaraan in het staatsbestel een pas sende plaats wordt gegeven, opdat er har monie zij tusschen bedrijfsbelang en alge meen welzijn. Nadat aldus in dit nieuw in te voegen artikel de grondslag is gelegd, beoogt een ander ingediend amendement in het door de regeering voorgestelde nieuwe vierde hoofdstuk a de nadere uitwerking door middel van een organieke wet strenger te systematiseeren. Het lichaam voor het beroeps- en be drijfsleven in het algemeen is, naar de meening der voorstellers, in een afzonder lijke bepaling beter op zijn plaats. De plaatsing van dit artikel is zoodanig, dat eveneens toekenning van verordenende bevoegdheid aan dit lichaam mogelijk wordt gemaakt, indien de ontwikkeling daartoe aanleiding geeft. De instelling met andere functie behoeft intusschen hierop niet te wachten. STAATS-SECRETARISSEN. Voorts is door dezelfde Kamerleden een amendement voorgesteld strekkende om tusschen de artikelen 77 en 78 in te voegen een artikel, luidende: De koning kan aan een ministerieel de partement staats-secretarissen benoemen en die naar welgevallen ontslaan. Hunne verantwoordelijkheid wordt ge regeld door de wet. DE EERSTE 'KAMER EN DE BEGROOTING VAN JUSTITIE Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van hoofdstuk 4 (Departe ment van Justitie) der Rijksbegrooting 1937. Van 's ministers beleid wordt gezegd, dat het naar het oordeel van verscheide ne leden, al zou in sommige opzichten eenige meerdere voortvarendheid niet hebben geschaad, waardeering en hulde verdient. Verscheidene leden betuigden hun in stemming met de meer krachtige en af doende wijze, waarop het gezag wordt gehandhaafd, in het bijzonder tegenover hen, die de vrijheid van meeningsuiting misbruiken door anderen te verhinderen van dit recht gebruik te maken. Met be langstelling hadden deze leden kennis ge nomen van de opmerking van den minis ter, dat uit tal van gebeurtenissen van den laatsten tijd is duidelijk geworden, dat althans een aantal aanhangers van de N. S.B. voor openlijk en zelfs georgani seerd terroristisch optreden niet meer terugschrikt. Gevraagd werd of de regee ring hieruit de noodige consequentie zal trekken. Enkele andere leden, betoogden daarte genover, dat de beteekenis van het woord „terroristisch" door den minister te ruim wordt opgevat. Wanneer er een voorstel ling wordt gegeven of een vergadering wordt gehouden, bestaat toch, naast het recht om het gebodene toe te juichen, even zeer een recht om tot uiting te brengen, dat men met hetgeen gesproken of ver toond wordt, niet instemt; het gaat niet aan, dit laatste recht te onderdrukken. Verder klaagden deze leden, dat de N. S.B. vaak op kleine wijze wordt gehin derd, gelijk b.v. het geval was bij het ver voer van de N.S.B.-klok. Eenige leden, gispend de lompheid en brutaliteit, waarmede men van de zijde der N.S.B. poogt bijeenkomsten van tegen standers te verstoren, aldus het Voorloo pig Verslag, meenden, dat politie en jus- tiei daartegen krachtiger nog dan tot dus ver zullen hebben op te treden. In verband met het te Utrecht gebeur de ter vergadering van de vereeniging „De Dageraad", stelden deze leden de vraag, welke maatregelen zijn of zullen worden getroffen tegen de ambtenaren een ambtenaar van een der Departemen ten en een plaatsvervangend kantonrech ter te Haarlem van wie, naar zij meen den te weten, is komen vast te staan, dat zij aan deze wanordelijkheden hebben deelgenomen. Verschillende leden vroegen of de re geering iets bekend is omtrent pogingen van communistische zijde tot ronselarij voor dienstneming in Spanje en zoo ja, welke maatregelen daartegen werden of zullen worden genomen. Wat betreft het feit, dat leden der rech terlijke macht lid zijn en daarvan aller minst een geheim maken van een ver eeniging, waarvan de regeering het lid maatschap voor ambtenaren heeft verbo den, werd gevraagd, of de minister, hetzij Officieele Crisispublicaties STEUN AAN DE PLUIMVEEHOUDERIJ. De Centrale voor Eieren en Pluimvee maakt inzake de steunregeling aan de pluimveehouderij het volgende bekend. Teneinde voor het ontvangen van een uitkeering in aanmerking te kunnen ko men, dienen de houders van vermeerde- rings bedrijven zich tegenover de Centrale te vei'binden de kippen kuikens, welke zij zullen afleveren, te zullen verkoopen voor een prijs van ten hoogste 16 ets. per stuk en de voor broedei bestemde kippeneieren, die zij aan kuikenbroeders zullen afleve ren, voor ten hoogste 4 ets. per stuk. De rokkers dienen dezelfde verplichting aan te gaan, behalve ten aanzien van de kui kens, die ze afleveren aan houders van vermeerderingsbedrij ven. Met betrekking tot af te leveren vrou welijke eendenkuikens en voor broedei bestemde eendeneieren is het noodigt dat de betreffende fokkers en houders van' ver meerderingsbedrij ven een overeenkomsti ge verbintenis aangaan, met dien verstan de, dat de prijzen, waarboven zij niet zul len verkoopen, daarvoor lager zijn gesteld, naarmate de leveringstijd later in het broedseizoen valt. Voor vrouwelijke een denkuikens neemt de prijs, waarboven zij niet m'ogen worden verkocht geleidelijk af van 60 tot 30 ets. en voor broedeieren van 9 tot 5 ets. Wanneer een houder van een vermeer deringsbedrij f zulk een verbintenis heeft aangegaan en ook overigens aan de gestel de voorwaarden voldaan heeft, ontvangt hij een uitkeering van 5 ets. per door hem afgeleverd kippenkuiken en van 12 ets. per door hem afgeleverd vrouwelijk een denkuiken. Voor ieder door hem aan een kuikenbroeder afgeleverd voor broedei be stemd en als zoodanig gebruikt ei, zal hem een bedrag van 3 ets. worden uitge keerd. De uitkeeringen aan de fokkers voor door dezen aan kuikenbroeders af te le veren broedeieren zijn dezelfde als die aan houders van vermeerderingsbedrijven. Voor kuikens door de fokkers af te le veren wordt verschil gemaakt naar gelang deze al dan niet aan een houder van een vermeerderingsbedrijf worden afgeleverd. Gebeurt dit wel, dan zal aan den betrok ken fokker worden uitgekeerd een bedrag van 15 ets. per kippenkuiken en van 36 ets. per vrouwelijk eendenkuiken. De af levering der kuiken® zal daartoe moeten hebben plaats gehad vóór 20 April 1937, uitgezonderd die van lichte rassen, welke uiterlijk 25 April 1937 moeten zijn gele verd. Deze uitkeering zal niet geschieden, wanneer aan den houder van een ver meerderingsbedrijf te'zamen meer kuikens worden geleverd dan het aantal hennen of eenden dat volgens de voorschriften van de Centrale op 1 Januari 1937 op het be trokken bedrijf aanwezig mocht zijn ver hoogd met 50 Dit percentage wordt vastgesteld op 150, indien de betreffende houder van een vermeerderingsbedrijf in 1936 reeds als zoodanig bij de Centrale was aangesloten en toen geen kuikens van een fokker heeft betrokken. Voor kippenkuikens en vrouwelijke een denkuikens die door fokkers aan anderen dan houders van vermeerderingsbedrijven zullen worden afgeleverd, zullen de uit keeringen resp. bedragen 5 ets. en 12 ets. In het algemeen wordt verder nog het voorbehoud gemaakt, dat de uitkeeringen voor of na ontvangst van het advies van den Hoogen Raad der Nederlanden, in saat en bereid zou zijn, mede te deelen of de dezer zake eenige maatregel zal worden genomen. Enkele leden merkten op, dat er onder scheidene leden der rechterlijke macht zijn, die in een politieke partij een vooraan staande plaats innemen. Zelfs zijn er, die lid zijn van deze Kamer. Ook de Haagsche zedenzaak wordt in het Voorloopig Verslag aan de orde ge steld. Eenigen leden had het bevreemd, dat iemand, die door zijn gedragingen reeds jaren gel.eden met de politie in aanraking kwam, niettemin in zoo gewichtige staats ambten kon worden benoemd en bevor derd. Andere leden meenden, dat behoef te bestaat aan een instantie, welke zorg draagt, dat bij overweging van benoeming of promotie van ambtenaren met hetgeen bij de politie te hunnen aanzien bekend is ernstig kan worden en wordt rekening gehouden. Zij wezen ook op de zaak van den commissaris van politie te Nijmegen, ten bewijze, dat de gevaren, welke zij op dit gebied aanwezig achten, geenszins denkbeeldig zijn, KAAS VOOR DUITSCHLAND. Een millioen gulden besteed volgens plan-Deterding. De inkoop van kaas voor Duitschland, welke ter uitvoering van het plan van Sir Henry Deterding aan „De Producent" te Gouda was opgedragen, is beëindigd. In totaal is een hoeveelheid van twee mil lioen kilogram ingekocht, waarmede een totaal bedrag van circa een millioen gul den was gemoeid. De soorten zijn Goud- sche volvet en diverse soorten 40 plus. De levering van de kaas is in vollen gang. De verzending van de Goudsche vol vette boerenkaas uit Zuidholland en Utrecht geschiedt via de pakhuizen van „De Producent" te Gouda. Per dag worden hier 70.000 K.G. verpakt en verzonden. „De Producent" verzorgt ongeveer de helft van de totale hoeveelheid, dus een millioen ki logram. De andere helft wordt rechtstreeks geëxporteerd uit Leeuwarden, Sneek, Alk maar, Hoorn, Edam, Zaandam, Haarlem en enkele tusschengelegen plaatsen. De laatste partij zal op 3 Februari worden verzonden. slechts zullen worden gedaan over ten hoogste 30 eieren per goedgekeurde hen of eend die volgens de voorschriften dei- Centrale op 1 Januari 1937 op het betrok ken bedrijf aanwezig mocht zijn. Een kip penkuiken zal hierbij gelden voor 1 2/3 ei en een vrouwelijk eendenkuiken voor 4 eieren. Over eieren door fokkers en houders van vermeerderingsbedrijven afgeleverd en bestemd voor broedei zal alleen uitkee ring worden gedaan, indien deze inderdaad als zoodanig gebruikt zijn. De fokkers en houders van vermeerde ringsbedrijven zijn dus krachtens deze re geling gehouden,'hun kuikens niet boven 0.16 per stuk te verkoopen, indien zij deze aan de gewone pluimveehouders ver koopen. Een regeling die er toe zal leiden, dat ook de kuikenbroeders niet boven de zen prijs zullen gaan, is in een gevorderd stadium van voorbereiding. Door de groote vraag naar eendagskuikens zou anders de kuikenprijs al te zeer kunnen oploopen. waarvan de gewone pluimveehouder de dupe zou worden. De kuikenbroeders zullen dus goed doen er rekening mede te houden, dat ook zij den verkoopsprijs voor kuikens niet boven 0.16 per kuiken zullen kunnen opvoeren. 's-Gravenhage, 22 Januari 1937. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklas se C, gedenatureerd in het tijdvak 11 Ja nuari 1937 tot en met 16 Januari 1937 1.20 per 100 K.G. zal bedragen. Voor in datzelfde tijdvak gedenatureer de groene erwten van de laagste klasse en andere erwten is de steunvergoeding be paald op 0.70 per 100 K.G. De steunvergoeding voor veldboonen welke volgens de dateering van het dorsch- briefje zijn gedorscht in het tijdvak 11 Januari 1937 tot en met 16 Januari 1937 is vastgesteld op 1.75 per 100 K.G. 's-Gravenhage, 22 Januari 1937. PRIJZEN VARKENS, BESTEMD VOOR UITVOER. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de prijs voor de var kens, welke boven het zoutersgewicht wor den afgenomen en bestemd zijn om levend te worden uitgevoerd, voor de week van 2530 Januari 1937 vastgesteld is op 45 cent p.er K.G. levend gewicht. Dit gewicht zal worden vastgesteld volgens plaatselijk gebruik, dus met inachtneming van de ter plaatse gebruikelijke korting. Z.g. fonds gelden zullen bij de uitbetaling niet wor den afgetrokken. De varkens moeten bij levering in goede conditie verkeeren. Zij moeten gezond en goed ter been zijn en gedurende ten minste 12 uren voor de le vering gevast hebben. Alle varkens, welke naar de meening van de Nederlandsche Veehouderij centrale op de leveringsplaat sen niet in goede conditie verkeeren of niet het vereischte gewicht hebben zullen worden geweigerd. Voorts wordt, aangezien gedurende de eerstkomende weken levende varkens naar Duitschland zullen kunnen worden uitge voerd, met ingang van 25 Januari a.s. tij delijk wederom de gelegenheid openge steld om varkens met een levend gewicht van meer dan 120 K.G. ter levering op te geven. 's-Gravenhage, 22 Januari 1937. HET SALONRIJTUIG, WAARMEE H. M. DE KONINGIN NAAR INNSBRUCK REISDE. Vragen van een Kamerlid betreffende de controle op den toestand der spoorwegrijtuigen Het Tweede Kamerlid, de heer Vos, heeft de volgende vragen aan den minister var. waterstaat gesteld: Wil de minister mededeelen, hoe het te verklaren is, dat de breuk in de veer van het salonrijtuig, waarmede H. M. de Ko ningin op 16 Januari j.l. naar Innsbruck reisde, welke breuk volgens een openbaar gemaakte mededeeling van de Nederland sche Spoorwegen niet kan worden gezien, daar deze door een tuimelplaat verborgen werd, nochtans niet aan de aandacht van het Duitsche personeel is ontsnapt? Is er in het voorgevallene aanleiding ge vonden om de controle op den toestand dier spoorwegrijtuigen te verscherpen? Wil de minister mededeelen, of ook het toezicht op het andere spoorwegmateriaal met voldoende scherpte wordt toegepast? HET PALEIS SOESTDIJK. Naar wij vernemen zal de aanbesteding voor den aanleg en verbetering van de centrale verwarming in het Anna Paulow- nagedeelte van het paleis Soestdijk, het tij delijk verblijf van het prinselijk paar, in de eerste helft van Februari te Amsterdam worden gehouden. Tot de aanleg van een openlucht-zwem bad achter in het park van het paleis, is thans definitief besloten. Als onderdeel van het nationaal huwelijksgeschenk zal aan de achterzijde van het paleis, een gedeeltelijk ondergrondsche bioscoopzaal worden ge bouwd. Aan de achterzijde van het eigenlijke woongedeelte van het vorstelijk paar zullen stalen ramen worden aangebracht, welke in hun geheel omlaag gebracht kunnen worden, zoodat men van de woonvertrek ken uit direct het terras zal kunnen betre den.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6