STADS NIEUWS H. SIÜMS SCHOENWERK ZATERDAG 23 JANUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 7 HOE WORDT HET WEER KOUDER. DE BILT SEINT: Matige Zuid-Oostelijke tot Oostelijke wind, gedeelteilijk bewolkt, aanvankelijk weinig of geen neerslag, kouder. Hoogste barometerst.: 784.2 te Helsingfors. Laagste barometerst.: 721.2 te Isafjord. De luchtdruk veranderingen in het Wes ten blijven groot en snel veranderlijk. Na dat gisteren een sterke stijging op de Britsche Eilanden den wind plotseling had doen afnemen, verschijnt nu in het Zuid- Westen een zeer diepe secundaire van de depressie bij IJsland, die zelf in Noord- Oostelijke richting aftrekt. De hooge druk king is in Finland tot boven 785 m.m. ge stegen. De strenge vorst houdt in Finland en Polen aan, maar in Scandinavië is de vorst afgenomen en in het Zuiden en Wes ten zelfs dooi ingevallen. Aan de Noor- sche kust waait het nog krachtig tot storm achtig uit Oost. In Duitschland nam de vorst in het midden sterk af, in het Westen is lichte dooi ingevallen, maar in de bo venlucht is de temperatuur tot ruim 2000 m., bij München 3000 m. boven nul gra den en er komen temperaturen tot tien graden voor. Om de Alpen heerscht wind stilte met lichte vorst aan den grond, maar dooi in de bergen tot 300C meter. In West- Frankrijk is de lucht betrokken, bij krach- tigen Zuidelijken wind. Bij het Kanaal valt regen, evenals in Engeland. In Ier land en Schotland is de lucht tijdelijk op geklaard en waait het krachtig uit Zuid- Oost tot Zuid-West. Indien de depressie in het Zuid-Oosten zich nog eenigen tijd over Frankrijk blijft uitbreiden, zullen de Oos telijke winden koude aanvoeren, maar bij de hooge temperatuur in de bovenlucht is nog geen vorst van beteekenis te wachten. LUCHTTEMPERATUUR. 9.2 gr. C. LICHT OP VOOR FISTSERS e. a. Van Zaterdagnamiddag 4.59 uur tot Zondagmorgen 7.24 uur: van Zondagna middag 5.01 uur tot Maandagmorgen 7.23 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 24 Jan. voorm. 0.15 en nam. 12.39 uur; op Maan dag 25 Jan. voorm. 1.15 en nam. 1.39 uur. RECHTZAKEN CICHOREI OF WITLOF? Voor de Haarlemsche Rechtbank stond in hooger beroep terecht de 50-jarige tuin der PI. Sch. uit Haarlemmermeer, die bij vonnis van den kantonrechter was veroordeeld tot een geldboete van 100 subs. 50 dagen hechtenis wegens overtre ding van het Crisibesluit 1936 I, Land- bouw-crisiswet 1933 en Crisistuinbouw- beschikking 1936 I. Verdachte had op 11 September op zijn grond witlof geteeld over 171 Are, terwijl hij slechts vergunning had voor 22 Are. Het geval bleek nog al ingewikkeld te zijn en eigenlijk te betreffen de vraag: wat is witlof? Volgens verd. had hij slechts cichorei wortelen geteeld, die eerst na inkuilen witlof kunnen worden. De controleur van de betrokken Landbouwcrisiscentrale vond als deskundige echter alles witlof. Dat was te zien aan het lof van de wortelen. Ci choreiwortelen worden heelemaal niet in de Haarlemmermeer geteeld. De officier van Justitie wees er op, dat verdachte met het -erschil tusschen witlof en cichorei eerst nu aan komt zetten. Verdachten verzinnen altijd smoesjes als ze in hoo ger beroep komen, zeide de officier van Justitie kwaad. Een tweede ambtenaar van de Centrale had ook geconstateerd, dat het veld van verdachte geheel beteeld was met witlof. De deskundige gaf toe. dat men van cichorei witlof kan telen, doch dat gebeurt niet meer omdat zoo'n cichorei een minderwaardig soort witlof geeft, dat onverkoopbaar is. Verdachte bleef er bij, dat alles wat hij geteeld had. cichorei is. De officier van Justitie hield er rekening mede, dat het witlof in beslag genomen was en daarom wilde spr. geen hoogere straf eischen. Spr. verzocht het vonnis van den kan tonrechter te bevestigen. De Rechtbank zal later vonnis wijzen over deze zaak. ONZE OPHAALDIENST. Hartelijk dank aan allen, die hebben medegewerkt om onze actie te doen sla- 't Was maar een actie op betrekkelijk kleine schaal, maar het succes was groot. Enkele weken geleden hebben wij in een circulaire aan enkele parochianen van de Petrus-parochie gevraagd om hun garde robe en linnenkast eens na te zien, moge lijk bevindt zich daarin een en ander, dat niet meer gedragen wordt; na een paar dagen kwamen eenige leden van de St. Joseph-Gezellen eens hooren, (misschien zijn zij bij U nog niet terug geweest, in het begin van de volgende week kunt gij hen dan verwachten) en het resultaat was schitterend. Mantels, jassen, jurken, pak ken, kousen, schoenen, heel veel linnen goed etc. werden opgehaald; gij hebt het gelukkig goed begrepen, wij zijn geen uit dragerij begonnen, maar wij halen het goed op om het dan aan anderen te laten uit reiken. Keurig waren de pakjes verzorgd, versteld, gestreken enz., sommige schoenen schenen voor deze gelegenheid extra ver zoold te zy'n; wij danken U natuurlijk voor deze attentie. Nogmaals hartelijk dank aan allen. De armen van onze parochie en degenen, die door de Vincentianen van de Petrus conferentie werden bezocht, zijn ermede ge baat; wij hebben telkens bij ondervinding, dat er zoo dikwijls een te kort is aan klee- ren. Voortaan zal de St. Joseph-Gezellen een ophaaldienst vormen voor de Vincentianen van St. Petrus; op geregelde tijden komen wij dus terug, b.v. in den tijd van de groote schoonmaak. Wanneer gij in de loop van het jaar een en ander hebt, een enkel berichtje aan on- dergeteekende en enkele Gezellen, zoo noo- dig met bakfiets, komen even bij U aan om alles wat nog draagbaar is weg te halen. Wij danken U. H. Schrama, v.-Praes. GRAALTURNCLUB „ACTIEF". Maandag 25 Januari de groote Jaarljjk- sche Sport uitvoering van de Graalturn- clubs „Actief"!!! Hoe het wordt??? Wat ze doen??? Wie er meewerken??? Alle clubs van „Actief' en dat zijn: 2 damesclubs ouder dan 16 jaar. 2 adspirantenclubs (1216 jaar) 3 kleuterclul?s (612 jaar). Totaal werken er 170 leden mee. Dat is toch niet weinig. Vindt U niet? We vinden het fijn eens te mogen laten zien, wat we kunnen en we kunnen U ver zekeren, dat U zult genieten. U ziet allerlei oefeningen! Heeft U nog geen kaart? Komt U ze dan gauw halen? U zult er vast geen spijt van hebben. Een club van 17D leden, alleen van Leiden, ver dient toch wel Uw belangstelling! Kaarten a 0.30 en 0.50 (belasting in begrepen) kunt U halen aan net Graalhuis Hooigracht 31 of Maandag 25 Januari des avonds aan de zaal. Het loket wordt om half acht geopend en de uitvoering begint 8.15 uur. Zondag kunt U van 11.301 uur plaats bespreken in de Stadsgehoorzaal. U zit heel gezellig aan tafeltjes zoodat U in clubjes bij elkaar kunt zitten. Menschen, die zóóveel haast hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau in hospitaal of huis van bewaring.... AMBACHTSSCHOOL TE LEIDEN. Aan de Ambachtsschool, Haagweg 4, is weer gelegenheid voor aangifte van nieuwe leerlingen Zoo als uit de adver tentie, elders in dit blad, blijkt,: biedt deze inrichting een opleiding voor de meest verschillende vakken. Wij wijzen belanghebbenden er nog eens op. dat een vooropleiding op de Ambachtsschool eiken jongen de kans biedt zich na het verlaten der school in een bepaalde, door hem gewenschte richting verder te ontwikkelen. Een leerling, die hier b.v. een tweejarige opleiding als tim merman heeft genoten, kan zich daarna op meerdere speciale onderdeelen van het houtbewerkersvak gaan toeleggen. Zijn veelzijdige opleiding stelt hem dan in staat zich verder te bekwamen en een werk kring te vinden in het nieuwbouw-timmer- vak, in het scheepstimmervak, in de mo derne betonbouw, doch ook de carosserie- bouw en de vliegtuigbouw vragen bij voorkeur leerlingen, die op de Ambachts school hun algemeene houtbewerkersop leiding ontvingen. Jongens, die een algemeene opleiding in het machinevak volgen, kunnen met de vakkennis, welke zij in twee schooljaren opdoen, zich verder ontwikkelen als ma chinebankwerker, draaier, schaver of fraiser, doch ook als machinesteller (mon teur), mecanicien, machinist, (zoowel in bedrijven als voor de koopvaardij), mo tordrijver en vliegtuigmotorhersteller. Bovendien biedt de Ambachtsschool nog gelegenheid tot opleiding voor electricien, instrumentmaker, meubelmaker en schil der, welke opleidingen elk voor zich ook de mogelijkheid insluiten voor de leer lingen zich na hun schooljaren in de ver schillende richtingen verder te vormen tot bekwame vaklieden. De industrie in 't algemeen vertoont op leving; een ieder begrijpe, dat zij, die in hun vak geschoold zijn en naast prakti sche vaardigheid ook over eenige theore tische ontwikkeling beschikken, in de eer ste plaats in de bedrijven zullen worden opgenomen, doch ook tot de eersten zul len behooren, wien het uitzicht wordt ge opend op een goede levenspositie. Daarom, ouders, wier kinderen een vak moeten leeren en die hun welzijn op het oog hebben, geven wij ernstig in overwe ging: Tracht een plaats voor hen te be machtigen op de Ambachtsschool. JAARUITVOERINGEN VAN DE R. K. MEISJESSPORTVEREENIGINGEN. Het zal niet noodig zijn, maar dan toch uit sympathie een aansporing tot bezoek aan de twee elkander onmiddellijk volgen de uitvoeringen van de twee, nu éénige, R. K. Meisjes, en Damessportvereenigingen. Dit is nu het eerste optreden naar buiten van onze gereorganiseerde sport voor de vrouwelijke jeugd. Heel zusterlijk gaan de Graalturnclub „Actief" en de Damesgym nastiekclub „Groen-Wit" gezamenlijk ons maandenlang program van optreden naar buiten openen; de Graal heeft heel char mant den voorrang gelaten aan Groen-Wit en zoo zal laatstgenoemde club morgen avond en Actief Maandagavond haar pres taties demonstreeren. Van het peil van haar technisch vermo gen heb ik uiteraard weinig verstand, maar wat ik wel weet en wat dan ook de groote reden van mijn aanbevelen is: aan beide kanten is grootelijks goede wil getoond om in een gezonde saamhoorigheid de vele en groote moeilijkheden voor de reorganisatie uit den weg te ruimen. Daarom hoop ik van harte, dat beider op treden een daverend succes moge zijn! Daarom ook hoop ik op een massale be langstelling op beide avonden!!! L, Beune pr. BEZOEK ZUID-AFRIKAANSCHE STUDENTEN. Heden hebben de Zuid-Afrikaansche da mes en heeren studenten hun voorgeno men bezoek aan de stad Leiden gebracht. Te ongeveer 11 uur arriveerden de gas ten per auto's uit Amsterdam, waarna zij in de Senaatskamer der Leidsche Univer siteit werden verwelkomd door den rec tor magnificus, prof. dr. J. v. d. Hoeve. Verder waren bij deze ontvangst tegen woordig de gezant, van Zuid-Afrika, de heer dr. H. D. van Broekhuizen, prof. Bar ge, prof. Krom en prof. v. d. Woude, als mede de secretaris, van curatoren, mr. Id en burg. Toen allen zich in de Senaatskamer ver zameld hadden, sprak de rector magnificus prof. v. d. Hoeve, die over zijn toog de cappa droeg van de Universiteit van Edin burgh. waarvan hij eere-doctor is, het ge zelschap als volgt toe: Excellentie, Dames en Heeren uit Zuid-Afrika tot ons gekomen om bij uw bezoek aan het land van waaruit de eerste kolonisten naar Zuid-Afrika zijn getrokken ook de Univer siteit te bezoeken, die zich steeds door nauwe banden aan Zuid-Afrika verbonden heeft geacht, wij heeten U recht hartelijk welkom binnen deze muren. Reeds bij het eerste betreden van het Academieplein zal aan de rechterzijde uw aandacht getrokken zijn door een groote gedenksteen, gewijd aan lierman Coster, oud-praeses collegii van het Leidsch Stu dentencorps, oud Staatsprocureur van de Zuid-Afrikaansche Republiek, de gedach tenis van wiens leven en sterven voor ons steeds een prikkel geweest is om de be trekking met Zuid-Afrika levendig te hou den. Meerdere der professoren dezer Univer siteit genoten het voorrecht korteren of langeren tijd in uw schoone land te ver toeven en te werken, vooral de band tus schen de sterrekundigen van Zuid-Afrika en van deze universiteit i bijzonder nauw. Herhaaldelijk genieten, waarvoor wij zeer dankbaar zijn, sterrekundigen van deze Universiteit gastvrijheid in Zuid Afrika om in de daarvoor bij uitstek geschikte atmospheer waarnemingen te verrichten, en wij zijn er trotsch op, dat eerlang in de Sterrewacht te Johannesburg een groo te kijker, eigendom van de Leidsche Ster- rewacht, zal mogen worden opgesteld om uwe en onze wetenschappelijke waarne mingen te bevorderen. Sinds de eerste Nederlanders zich in Zuid-Afrika vestigden, zijn onze talen van elkander in vele opzichten gaan verschilen. Eenige eeuwen geleden uitgegaan van het zelfde punt, hebben zij zich ontwikkeld in verschillende richtingen, maar- nog steeds kunnen wij elkander verstaan, het geen vooral vergemakkelijkt wordt door het feit, dat wij ons in zoovele opzichten één van geest voelen en telkens weer be speuren, dat wij allen lote- van denzelfden stam zijn. Van ganscher harte hoop ik, dat de ban den, die tusschen ons bestaan, voortdu rend nauwei zullen worden aangehaald, voortdurend hechter zullen worden. Ladies and gentlemen, who do not un derstand the Netherlandish language, I have the great pleasure to bid, in name of the Senate of the University of Leiden, a fair welcome tu you all. Namens de gasten sprak de heer L. Badenhorst in het Zuid-Afrikaansch een woord van dank voor d* hartelijke ont vangst aan dt Alma Mater, hetgeen allen een bijzonder pl ei zier verschafte. Ook spr. wees op de nauwe ivlaties tusschen de Leidsche Universiteit en Zuid-Afrika en uitte den wensch, dat nog velen hier zouden mogen worden ontvangen of mo gen studeeren. Prof. v. d. Hoeve bood allen gasten ver- Volgens een boekwerk aan, bevattend de beschrijving van de Senaatskamer. Nadat deze merkwaardige kamer was bezichtigd werd een bezoek gebracht aan het Histo risch Museum en het Groot Auditorium, waarna de dames de lunch gebruikten in het clubgebouw der V. V. S. L. en de hee ren op de sociëteit „Minerva". Heden slaagde voor Fransche handels correspondentie (Mercurius-diploma) Mej. A. M. Tendeloo, opgeleid door Mevr. A. Spijker, alhier. VEREEN. VAN TAXI- EN LUXE- AUTOMOBIELVERHUUR- INRICHTINGEN VOOR RIJNLAND In de op 22 dezer gehouden ledenverga dering van bovengenoemde vereeniging zijn de statuten definitief vastgesteld. Het doel der vereeniging is het bevor deren: a. van een goede uitoefening van het beroep of bedrijf van verhuurder van automobielen, voorzoover zij voor perso nen-vervoer gebezigd worden; b. van de belangen van hen, die dit be roep of bedrijf uitoefenen. De vereeniging tracht haar doel te be reiken door goede samwerking tusschen haar leden en het propageeren van een be hoorlijke uitoefening van het bedrijf op zoodanige wijze, dat de belangen van pu bliek en leden beide zooveel mogelijk tot hun recht komen. I.eden kunnen zijn zij, die binnen het gebied van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland uitoefenen het beroep of bedrijf van verhuurder van per sonen-automobielen (met chauffeur) en die geacht worden de noodige bekwaam heid en geschiktheid daartoe te bezitten. Over de grondslagen van de zoo mo gelijk in samenwerking met de arbeiders organisaties bij de Gemeentebesturen in het district van genoemde Kamer in te dienen adressen werd in de vereeniging overeenstemming bereikt. Ernstig zal ge poogd worden de betrokken instanties te bewegen aan alle ondernemers dwingende regels, die aan de vrijbuiterij in het taxi bedrijf een einde maken, voor te schrijven Bedoelde regels willen voorzien in de al gemeene verkeersveiligheid en ordelijkheid, passagiers en derden door een goede ver zekering en voldoende bescherming bij ongevallen overeenkomstig de ter zake door den Minister van Waterstaat te ge ven voorschriften bieden en de bedrijven op gezonde basis stellen. Op uitnoodiging van de Organisatie van Natuurphilosophische en Technologische Faculteiten in Nederland zal Prof. dr. A. SzentGyörgyi uit Szeged (Hongarije) een reeks lezingen in ons land komen hou den. A.s. Vrijdag zal hij hier ter stede spre ken over: „Oxydatie en Fermentatie". Prof. dr. L. K. Wolff schrijft ons naar aanleiding hiervan: Prof. dr. A. Szent— Györgyi is in Holland geen onbekende. Hij heeft n.l. vérscheiden e jaren geleefd, eerst te Leiden, later in Groningen; hij spreekt dan ook uitstekend Hollandsch. Thans is hij hoogleeraar aan een Hongaar- sche Universiteit. Bekend is hij vooral door drie ontdekkingen: le. Hij heeft voor het eerst het scheurbuikvitamine (C) zui ver bereid en geanalyseerd. Werkende bij den bekenden Engelschen physioloog Hop kins, isoleerde hij eerst uit de bijnieren, later ook uit plantenmateriaal een stof, die redoxeigenschappen bezat, maar geheel verschillend was van het door Hopkins geïsoleerde glutathion. Van deze stof met 6 C atomen, waarvan hij eerst meende, dat het een hexuronzuur was, maar die hij later ascorbinezuur noemde, bewees Szent- Györgyi dat ze identiek was met het lang gezochte Vitamine C. 2e In 1936 heeft Szent Györgyi een nieuw vitame ontdekt Hij trof nl enkele patiën ten aan, die klinisch het beeld van scheur buik vertoonden veel bloedingen in huid en slijmvliezen), maar niet genazen met zuiver (synthetisch ascorbinezuur, echter wel indien ze een preparaat kregen, dat naast ascorbinezuur nog onzuiverheden be vatte en uit paprika was gemaakt. Van dit Vitame C. heeft Szent Györgyi kort gele den de chemische formule meegedeeld: het is een flavon. 3e. Zeer belangrijk \tferk heeft Szent Györgyi gedaan over de wijze waarop koolhydraten in het lichaam worden ge- oxydeerd. Daarbij ontdekte hij, dat fu- maarzuur (een C4 verbinding) een zeer gewichtige rol speelt en dat het oxyda- tieve proces bevorderd wordt door een ferment, een fumarase. dat in levende weefsels wordt aangetoond. Ik heb het genoegen gehad om het vo rige jaar een voordracht van Szent Györ gyi bij te wonen en ben toen getroffen dpor zijn zeldzame didactische gaven, waardoor hij een heel moeilijk onderwerp aan zijn toehoorders kon duidelijk maken. Ik twijfel er dan ook niet aan dat de voor drachten van deze zeer oorspronkelijke geest bizonder boeiend en leerzaam zullen zijn en ik kan allen biologen, medici en ook chemici warm aanbevelen naar prof. Szent Györgyi te gaan luisteren. Geveilde Perceclen. Ten overstaan van Notaris H. M. Mar- kusse alhier: Huis en erf Geerestraat 13 in bod 1060, kooper de heer E. van Starkenburg q.q. te Oegstgeest voor 1385. Het bestuur van de R.K. Gem. Zangver. „Pulchri Studio" deelt mede, dat het batig saldo van de Liefdadigheids-operette „De Visschersbruid" ten bate voor de nieuwe vloerbedekking in de St. Petruskerk be draagt ƒ100.371'». Voorwaar een mooi be drag. Aan allen die de uitvoering bezocht heb ben en het mooie doel steunden, hartelijk dank. Hedenmorgen is de 75-jarige A. de R., die op een fiets op den Hooge Rijndijk reed in de richting Wilhelminabrug, toen hij wil de uitwijken voor een vrachtauto, die ach teruit de Ford-garage kwam uitrijden, in botsing gekomen met de stadstram. Hij liep een wonde op aan de linkerhand, terwijl hij klaagde over inwendige pijn. Door den E. H. D. werd hij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. AGENDA Zondag, Groen-Wit Stadsgehoorzaal, Foyer, 8 uur. Maandag, Actief Stadsgehoorzaal, Groote Zaal, 8.15 uur. Vrijdag, R. K. Ver. van Handelsreizigers, „De Harmonie", spreker C. G. Bek kering over de rechtspositie, 8.30 De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Bertel, v, Bockel, v. Driesum, v. d. Meer en Nieuwzwaag. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegst geest wordt waargenomen door dr. Vare kamp, Tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 Jan. a.s. waargeno men door de apotheken P. du Croix, Ra penburg 9, telefoon 807 en E. B. de Metz, Kamerl. Onnesl. 28, telef. 3553 en J. Doe- dens, Wilhelminapark 8, Voor vakkundig gemaakt met ingebouwde steunzolen Schoenmagazijn Haarl.str. 138, Tel. 699, Leiden Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 6869. Haag- sche Clubfauteuilfabriek. Voorschoten. Veurscheweg 45. Stoffeerder^ (speciaal clubfauteuils). (Afkomstig uit: 's-Graven- hage). MUZIEK. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Harp-Trio. Mevrouw Rosa Spier heeft in samenwer king met de heeren Fréderic Denayer alt viool en viola d'amore en Hubert Barwas- ser fluit een heel artistiek concert gegeven, en met belangstelling hebben wij geluis terd naar de verschillende klankcombina ties zooals: fluit en harp in de „Sonate van Sem Dresden", fluit, alt en harp in de „So nate van Debussy", of wel viola d'amore en harp in „Cervetto's Sonate" en fluit, viola d'amore en harp in die van Albinoni. In al deze combinaties treft het zeer in tegreerend, maar meer nog het reine mu- ziek-element: de harp. De'Sonate van Sem Dresden, zooals gezegd voor fluit en harp, heeft ons niet die emotie gebracht, die ons later beïnvloedde. Dresden is sterk ge ïnspireerd door de Fransche moderne school, bezit een meesterlijke beheersching der techniek, maar er ligt een zekere strakheid over. Gemakkelijk te verstaan is zijn werk, dat op intelligentie wijst, niet, wat, naar het ons voorkomt, ook merk baar was aan de luisterende menschen, die ui grooten getale aanwezig waren. Anders werd er gereageerd toen Rosa Spier als soliste een „Barcarolle" van Roger-Ducasse en „Variations pastorales sur un vieux Noël" van Marcel Samuel- Rousseau voordroeg. Zij bezit in haai- spelen iets zeer gedistingeerds. Zij neemt mee in de subtiele klankensfeer van haar sereen instrument waarvan zij al de toongeheimen door en door kent, en openbaart. Geboeid blijft men luisteren naar de groote onder scheiding van nuance, naar de klaterende toonspmsels en zij speelt met een warme liefde, die onweerstaanbaar aantrekt. De „Sonates es dur" van Bach vor fluit en harp moesten wij derven, waarvoor in de plaats de „Sonate" van Debussy voor fluit, alt en harp werd gebisseerd. De Sonate van Cervetto, waarin Fréderic Denayer zoo meesterlijk de prachtige viola d'amore han teerde, en ook de „Sonate a Tre" van Al binoni heeft ons zeer geïnteresseerd om de melodische eindeloosheid cn de objectieve lyriek. Al staat deze muziek wat karak teristieke klankverhouding betreft wijd van Debussy. De harp heeft in beide laatstge noemde sonates ook een andere functie te vervullen. Wie tijdens Debussy's sonate goed luisterde zal bemerkt hebben hoe ont zaglijk rijk de harp is aan toonschakeering, toon psyche en klank-atmosferen. De men taliteit der harpiste bereikt hier een zeld zame hoogte en het achterhalen der klank sfeer, maar ook de harp zélf, is door haar zeer eigene timbre van zoo'n bovennatuur lijke uitwerking. En daarenboven, die stil- bevende alt-melodie door Denayer zoo teer- sensitief in verloren melancholie gespeeld, en Barwaszer die de fijnzinnige muziek- mentaliteit terecht aanvoelde en ontroer de door een zekere schuchterheid waai'door hij beïnvloed werd. Deze muziekuiting was 'n nadere verblijdende kennismaking. De bussy heeft de menschen in verrukking gebracht om zijn sfeer, zijn zonnigen wee moed en gekristalliseerde gevoelsuitstor ting. De avond was prachtig bezocht en het herhaald toeroepen van alle medewer kenden bewees dat het schoone musiceeren veel indruk gemaakt had. J. K

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2