Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 28ste Jaargang ZATERDAG 23 JANUARI 1937 No. 8630 S)e Ccld^clveSoii^cmt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ÏF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent pel week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post S 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: S 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. *t' De eerbied voor gezagdragers Wij kunnen in den eerbied voor gezag en gezagsdragers, voor autoriteiten misdoen door een tekort en door een teveel. In onzen tijd dient voor beide te worden gewaarschuwd hoewel de fout van een tekort veireweg het meest wordt bedre ven. Vooral kan die fout, helaas, worden geconstateerd, als die eerbied offers vraagt, offers van eigen inzicht. Dan missen maar al te veel menschen de geestelijke groot heid en de zedelijke kracht, om een over winning op zichzelf te behalen! Wij willen een paar voorbeelden geven van een tekort en een teveel aan eerbied voor Een tekort aan dien eerbied moet onge twijfeld worden verweten aan de N.S.B., die hardnekkig heeft geweigerd te vol doen aan den uitgesproken wensch van Prinses Juliana klaarblijkelijk óók de wensch van H. M. de Koningin om mee te doen aan het nationaal geschenk en niet een afzonderlijke inzameling te houden! Een te veel aan eerbied voor gezagsdra gers heeft dezer dagen getoond het blad .Nationaal Herstel" van het „Verbond" van dien naam, waarin de omstandigheid, dat bij de verloving en bij het huwelijk der Kroonprinses de zon scheen, als „teeken des hemels" aangewezen werd, als bewijs, hoe zeer het Oranjehuis in de Goddelijke gunst staat. De christelijk-historische „Nederlander" heeft reeds terecht deze uiting aangeduid als profaneerentl, als een beoordeeling van Goddelijke bestieringen naar klein-men- schelijke gezichtspunten. Tot een dergelijke profanatie is genoemd blad gekomen door een overdreven vereering voor het Koninklijk Huis, door wat geheeten wordt: byzantinisme! Wie zich, in nuchterheid, ook maar even bedenkt, komt er niet toe, om zoo iets neer te schrijven! Al dankt hij ook den Gever aller goede dingen voor de gave van een mooien dag, toen héél het volk zoo daar naar verlangde.... Die dankbaarheid is even redelijk en passend, als de gewraakte uitdrukking onpassend en onstichtend is. V Een oproep aan alle democraten I Neen wij hebben niet de minste vrees, dat één onzer lezers er in zal loopen. Nie mand achte ons tot een dergelijke belee- digende veronderstelling in staat! Wij wijzen er op curiositeitshalve! Al geven wij toe, dat het hier betreft een ge vaarlijke curiositeit voor menschen, die niet principieel onderlegd zijn, niet ge woon zijn te denken, of, anders gezegd: gewoon zijn niet te denken. De communistische partij roept alle de mocraten op, om zich achter haar te scha ren ter bescherming van de vrijheid in Nederland! Zij houdt voor dat doel ook een vergadering in Leiden, waarvoor een strooibiljet is verspreid. Communisme èn democratie! Com munisme èn vrijheid! Wie niet ziende blind is ziet onmiddel lijk de tegenstelling in deze begrippen. Neen dan was bijvoorbeeld de com munist dr. Knuttel in den Leidschen Raad eerlijker, toen hij daar ronduit verklaar de wij herinneren 't ons heel leven dig dat het communisme streeft naar de dictatuur de dictatuur van het proletariaat! Zoo is 't ook. Het communisme wil wat het noemt de „dictatuur van het proletariaat" wat practisch neerkomt op de dictatuur van enkele lieden, die zich beschouwen als de vertegenwoordigers van het proletariaat, wat dus m.a.w. practisch neerkomt op een over-heersching van het proletariaat, nu niet door het oude kapitalisme, maar door een „consortium" van andere lieden! Een niet genoeg te vreezen ramp voor de Katholieke Kerk, maar ook voor de vrijheid in onze samenleving, in maat schappij en Staat,, is het communisme. Daarvan z^jn wij allen overtuigd; die over tuiging leeft welbewust en krachtig in ons allen! V De St. Josephs-Gezellen- Vereeniging Een oude, maar nog volop-jeugdige en kern-gezonde organisatie is de St. Josephs- Gezellen-V ereenigin g. Dit is heusch! geen fanfare! Dit schrijven we niet neer, om 'ns te toasten op de St. Josephs-Gezellen-Vereeniging! 't Is onze, in den loop der jaren steeds meer dieper doorgedrongen overtuiging, dat de St. Josephs-Gezellen-Vereeniging in haar opzet en werkwijze nog volkomen be antwoordt aan de eischen van dezen tijd. Zy heeft een program van karakter-vor ming, van geestelijke ontwikkeling, dat ook als speciaal voor onzen tijd schijnt ge maakt te zijn. Zij richt zich tot een categorie van jeug dige personen, voor wie ook in onzen veel- zijdigen organisatie-tijd geen andere of geen even geschikte organisatie bestaat. En daarom zijn wij er trotsch op, dat Leiden z'n St. Josephs-Gezellen-Vereeni ging bezit. En daarom zijn wij er dankbaar voor, dat er wordt gewerkt en geijverd, om die vereeniging sterk te houden en steeds ver der te vervolmaken. En daarom is 't aller plicht, om, waar mogelijk, deze sympathieke, nuttige en noodige organisatie te steunen. De overstroomingen in de V.S. NIET MINDER DAN 82 DOODEN. Een stadswijk onder water gezet. Uit Cincinnati wordt gemeld: Volgens de jongste opgaven bedraagt het aantal per sonen, dat bij de overstroomingen om het leven is gekomen 82. Men heeft de zakenwijk van Portsmouth in den staat Ohio onder water laten loopen om de rest van de stad te sparen. Men vreesde dat de dijk, welke drie millioen dollar heeft gekost, zou bezwijken en daar om heeft men enkele sluizen geopend, zoo dat de zakenwijk onder water kwam te staan. Het spoorwegverkeer met Cincinnati is lam gelegd. De rivieren blijven wassen en beken worden omgevormd in stortvloeden. Op vele plaatsen zijn de dijken gebroken en de zakenwijk van Pittsburg wordt bedreigd. Vliegtuigen, treinen, booten en vracht auto's zijn beschikbaar gesteld voor de hulp verleening in de door de overstroomingen geteisterde streken. Zij voeren vooral klee- dingstukken en levensmiddelen aan. Het aantal slachtoffers zal, naar men vreest, nog toenemen, daar het zeer koud is en het voortdurend sneeuwt. Ook maakt men zich bezorgd over het mogelijke uit breken van een typhus-epidemie. De Ohio- rivier is reeds meer dan twintig meter ge wassen en nog steeds stijgt het peil. De meest bedreigde steden zijn Cincin nati, Louisville (welke stad voor de helft onder water staat), Pittsburg, waar de za kenwijk blank staat en Portsmouth waar 43.000 inwoners geheel door water ingeslo ten zijn. President Roosevelt heeft bepaald, dat militairen aan de hulpactie moeten mede werken. DRIE DOODEN BIJ AUTOBOTSING Tweepersoons-auto door trailer gekraakt Gisteravond is op den Rijksstraatweg tusschen Renswoude en de Klomp een zeer ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij drie dooden zijn te betreuren. Een tweepersoons auto, gemerkt M 48614, is vermoedelijk in volle vaart door een trai ler geraakt en daarna, naar men althans veronderstelde, tegen een boom te pletter gereden. De twee inzittenden, een dame en een heer, moeten op slag zijn gedood. Langs den berm van den weg aan den overkant werd nog een verminkt lichaam van een mans persoon aangetroffen, bij wien eveneens de dood werd geconstateerd. Hoogstwaar schijnlijk bevond deze zich eveneens in de auto. De auto is totaal vernield. De politie te Renswoude heeft zich onmiddellijk tele fonisch in verbinding gesteld mbet de po litie te Arnhem met het verzoek een vracht auto, welke was doorgereden, aan te hou den. De verongelukte wagen was te Arnhem gehuurd. Nader wordt ons geseind, dat de veron gelukte two-seater inderdaad drie perso nen vervoerde, n.l. den heer Nieuwenhuis uit Haarlem, den heer C. D. van de Garde uit Utrecht en een dame, van Lieshout ge naamd. Merkwaardig is, dat op dezen, druk be reden weg, de hoofdverbinding Utrecht Arnhem, niemand het ongeluk heeft zien gebeuren. Het geschiedde op een recht stuk nabij de hoeve „Wolfshaar". Uit de kracht waarmede de auto te pletter is geslagen, maakt men op, dat men met groote snel heid moet hebben gereden. De auto was door een der inzittenden, den heer Nieu wenhuis, die vertegenwoordiger was van de firma Bruijnzeel te Zaandam, gehuurd van de firma Riemer te Arnhem. Dr. de Waard-uit de Klomp constateer de bij de drie personen den dood, als ge volg van een schedelbasisfractuur. Het eerste onderzoek is ingesteld door de marechaussee te Veenendaal, weldra ge assisteerd door den commissaris van poli tie te Ede, aangezien het ongeluk slechts op enkele meters van de grens van Ede was geschied. Kort daarna heeft de commissa ris van politie het verder onderzoek over gedragen aan de gemeentepolitie te Rens woude. Vastgesteld is, dat de auto niet tegen een boom is gereden. Er was op dit stuk geen boom beschadigd en de auto werd half op den weg, half op den berm aangetroffen. Omstreeks het tijdstip, dat het ongeluk moet zijn geschied, is een vrachtauto bij de plaats van het onheil gezien. Men vermoedt, dat deze in aanrijding met de tweezitter is geweest. De politie van Renswoude heeft de lij ken der slachtoffers in beslag genomen en naar het lijkenhuisje te Renswoude overgebracht. Ook de resten van de auto zijn in beslag genomen. De achterstelling Meerdere bladen o.a. de „Gelderlander" spreken er hun bevreemding over uit, dat het voortreffelijk program van actie onzer Katholieke Staatspartij geen zinsnede be vat, betreffende de achterstelling der ka tholieken bij de bekleeding van openbare functies. De „Utr. Crt." vestigt er de aandacht op, dat er geen kieskring is geweest, waarin dit punt niet met nadruk naar voren is ge bracht. „Ja, zelfs nu nog lezen we telkens van afdeelingsvergaderingen, die ter zake mo ties aannemen'. En dan gaat het blad aldus voort: We gelooven, dat een actie-program in het jaar 1937 niet volledig is, als het daar over zwijgt. De katholieke fractie van straks zal, meer dan in het verleden geschiedde, werkzaam dienen te zijn ten aanzien van deze aangelegenheid. Het katholieke volk is zeer sterk gegriefd door die achterstel ling. Ze vormt een gevaar voor de natio nale saamhoorigheicL We doen er dan ook een goed nationaal werk aan, als we ter zake voortdurend voor recht en billijk heid opkomen. In het definitieve program van actie der „ware volkspartij" hopen we nog een en kele alinea betreffende de benoemingen aan te treffen. In den zelfden geest schrijft ook „Ons Noorden": „Wij dringen er nogmaals op aan, dat een zinsnede, zooals wij Dinsdag aangaven, wordt opgenomen. Wat voor bezwaar zou er kunnen zijn tegen een opname van b.v. het volgende: „Bevordering van de deelname van ons volksdeel in de uitvoerende Staatstaak?" Zoo opgevat, zou een dergelijk program punt niet in bijzonderheden afdalen, maar toch duidelijk den spijker op den kop tik ken". Arrogantie Een staaltje van de arrogantie, waar mede het dagblad van de N. S. B. durft schrijven, is wel het volgende: „Is het niet ontzettend dat Mussert gedwongen werd een dagblad uit te geven omdat vele christelijke ouders zich niet langer verantwoord achtten tegenover hun opgroeiend kroost als de leugenpers, die zich nog christelijk noemt, dagelijks in de huiskamer kwam?" Ja het is- ontstellend, als men met zoo veel minachting oordeelt over anderen en met zooveel zelfingenomenheid over zich zelf! VOORNAAMSTE NIEUWS De wereld Staatsabsolutisme Zondag heeft Reichsleider Alfred Rosen berg nogmaals met alle duidelijkheid uit eengezet, wat het nationaal-socialisme in Duitschland wil. Het was bij gelegenheid van de vier-jarenfeesten der nationaal- socialisten in Januari 1933 in Lippe-Det- mold. Hij zeide letterlijk: „Wij hebben nooit om den halven mensch gevraagd; wij hebben steeds den geheelen mensch opgeëischtEen kardinaal punt, waarvan de nationaal-socialistische bewe ging nooit kan afwijken, is de eisch, dat de opvoeding van het komende geslacht alleen en uitsluitend door de nationaal-socialisti sche beweging en den nationaal-socialis- tischen staat zal geschieden". Dit is duidelijke en klare taal. zonder eenige ondubbelzinnigheid. Maar duidelijk en onontkoombaar is dan ook de conclusie, dat het Nationaal-Socia- lisme van Rosenberg door geen katholiek, door geen christen kan worden aanvaard. Teekent de N. S. B. ten onzent protest aan tegen deze verklaring van het Natio- naal-Socialisme door Rosenberg?Zij heeft het niet gedaan en zal het ook wel niet doen. in vogelvlucht Het antwoord op de Engelsche nota in zake de vrijwilligers voor Spanje schijnt Duitschland en Italië heel wat hoofdbre kens te kosten, want het wordt aldoor uit gesteld. Naar vandaag'bekend wordt, had Berlijn gisteren toegezegd, dat het Duit- sche antwoord vandaag (Zaterdag) aan den Britschen ambassadeur te Berlijn zou worden overhandigd, maar op het laatste oogenblik werd medegedeeld, dat de over handiging van het antwoord nog een paar dagen op zich zou laten wachten. Te Rome verzekeren welingelichte kringen, dat de vertraging veroorzaakt is door besprekin gen, welke de Italiaansche regeering voert met andere landen. Het Duitsche en Ita liaansche antwoord zal samengesteld zijn in denzelfden geest als het eerste Italiaan sche antwoord: het zal dus aandringen op een integrale non-interventie. Het zal wij zen op de noodzakelijkheid ieder vertrek van vrijwilligers naar Spanje te verbieden, evenals iedere propaganda ten gunste van een der beide partijen. Met voldoening zal men constateeren, dat Engeland door zijn houding deze poging tot verzoening heeft mogelijk gemaakt. In dezelfde kringen ove rigens, waarin men deze voorspellingen over het Italiaansche antwoord doet, vreest men dat Rusland een onoverkomelijk be letsel zal vormen voor eentoekomstige in ternationale samenwerking. Men heeft ech ter goede hoop, dat de medewerking van Frankrijk kan worden verkregen, want men koestert waardeering voor den goeden wil, waarvan Parijs den laatsten tijd heeft blijk gegeven. Te Londen toont men zich een weinig BUITENLAND. De Kultur-kampf in Duitschland neemt steeds ernstiger vormen aan. (2de blad). Het Japansche kabinet is afgetreden. (2de blad). Ras Desta verslagen. (2de blad). Reeds 82 dooden bij de overstroomingen in de V. S. (1ste blad). BINNENLAND. Op den weg Renswoude is gisteravond een twee-persoonsauto door een treiler ge kraakt, tengevolge waarvan de drie inzit tenden werden gedood. (1ste blad). Dame te Groningen door auto tegen tram geworpen en gedood. (Gem. Ber„ 4ae blad). Te Anita Paulowna is een auto op een on bewaakten overweg door een trein ge grepen; de bestuurder werd gedood. (Gem. Ber„ 4de blad). Twee jongens uit Kcrkrade voor Spanje geronseld? (Gem. Ber„ 4de blad). optimistischer ten aanzien van de Duit sche en Italiaansche antwoorden op de Britsche nota. Uit Afrika komt een naklank over waaien van den Abessijnschen krijg. Ras Desta, de laatste belangrijke Abes- sijnsche veldheer, die, zich niet aan Italië had ondeiworpen, is door een actie op groote schaal onder leiding van maarschalk Graziani op de vlucht gedreven. Toen ras Desta zich op 18 Januari nog niet had over gegeven, gingen de Italianen over tot den aanval op de Abessijnsche schuilplaatsen. De strijd der overgebleven Abessijnen is hopeloos. In Japan is thans een beslissing gevallen in het conflict tusschen het parlement en de regeering. Het Japansche kabinet is af getreden. Of daarmee het conflict opge lost zal zijn is een tweede vraag. Het leger eischt ontbinding van het parlement en nieuwe verkiezingen, waarvan het een be langrijke verschuiving verwacht in de poli tieke verhoudingen. HET VLIEGONGELUK BIJ SENLIS. Begrafenis van de slachtoffers. Omtrent de ter aarde bestelling van de bij het vliegongeluk in de omgeving van Senlis omgekomen employé's van de N.V. Nationale Luchtvaartschool vernemen wij, dat de begrafenis van den heer J. Maltha, werktuigkundige, op Woensdag 27 dezer om 12 uur op de Algemeene Begraafplaats te Schiedam zal geschieden. Het stoffelijk overschot van den chef- werktuigkundige A. Hoeven zal eveneens op Woensdag 27'Januari, echter om 2 uur op de begraafplaats Crooswijk bij Rotter dam, ter aarde worden besteld. Op Donderdag 28 Januari zal de begra fenis geschieden van den bestuurder, den heer A. R. Somers, in leven instructeur van de N. L. S. op Ypenburg, op de be graafplaats te Stadskanaal, 's middags om 2 uur. Van de ter aardebestelling van den sport vlieger Tissot is nog niets bekend. HET DORP MOTRIL DOOR OPSTANDE LINGEN UIT DE LUCHT GEBOMBARDEERD. MADRID, 23 Jan. (A.N.P.) Uit Mala ga wordt gemeld, dat vliegtuigen der op standelingen gisteren het dorp Motril heb ben gebombardeerd. Verscheiden personen zijn bij het bombardement gedood of ge wond, terwijl eenige schade is aangericht.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1