ZATERDAG 23 JANUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 AFDEELING LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND. JAARVERSLAG 1936. Zooals gebruikelijk, slaan wij ook nu wederom bij het einde des jaars een blik in het verledene, om als het ware onze balans op te maken en onze werkzaamhe den te overzien. Er werden dit jaar gehou den 10 bestuursvergaderingen en 2 Algem. Bestuursvergaderingen met de besturen der onderafdeelingen. De voor- en na jaarsvergadering van de besturen der Vrouwenbonden in het Bisdom Haarlem werden door onze presidente en een van de andere bestuursleden bezocht. Afge vaardigd lid van Kath. Leiden is mevr. J. MandersVermeulen. Ledenvergaderingen: 1. In Januari was de jaarvergadering met voorlezing van de jaarverslagen. Na afloop was er 'n lezing van Jan Nieuwen- huis over religieuze kunst in het huisge zin. Mevr. Witte trad af als penningmees- teresse, en was niet meer herkiesbaar, ter wijl de aftredenden: mevr. Simonis en mej. v. Es, die wel herkiesbaar waren, herkozen werden. 2. In Februari was ons jaarfeest. In de groote Burchtzaal werd opgevoerd: „De Rare" van Jac. Ballings door de Ver. Haagsche Spelers onder leiding van P. Balledux. Deze feestavond was een groot succes. 3. In April werd het seizoen gesloten. Mevr. dr. Hillen hield een lezing over dr. Elisabeth KnauckKühne. In de zomermaanden hadden eenige ex cursies plaats, waar veel belangstelling voor was, ook de stemming was als van ouds, buitengewoon. In'September werd het seizoen weer ge opend met een Lof in de Kapel van 't St. Elisabeth Gasthuis en een toespraak door prof. Cleophas. In October hielden de Wit te Zusters van Kard. Lavigerie een lezing over haar missiewerk in Afrika. In November hadden we den heer van Rooyen uit Rhoon op bezoek, die ons be halve 'n zeer gezellige lezing, ook vergastte op snelteekenen en zang. Aan de Bedevaart naar St. Jeroen is wederom tegen 'n reductie door een flink aantal leden deelgenomen. Ter gelegenheid van het jaarfeest werd in de Hartebrugkerk een H. Mis opgedra gen voor de leden van onzen Bond. De rubriek verschijnt nog trouw elke veertien dagen, brengt alle leden op de hoogte van de werkzaamheden en verga deringen, houdt de belangstelling levendig voor de onderafdeelingen en bevordert het contact tusschen bestuur en leden. Het bestuur heeft eenige wijziging on dergaan. In de plaats van mevr. Witte is mej. v. Es tot penningmeesteresse benoemd terwijl mevr. Leesberg reeds na eenige maanden ontslag nam. Ook mevr. Creygh- ton moest wegens vertrek haar functie neerleggen. Het bestuur is thans als volgt samenge steld: Geest. Adv. prof. A. Cleophas; Pre sidente mevr. J. MandersVermeulen; vice-presidente mevr. KluytmansBerger; le secretaresse mej. S. v. Deene; 2e secre taresse vacature; penningmeesteresse mej. W. v. Es; leden: mevr. Melief—1Termetten, mevr. SimonisKortekaas, mej. M. Nie- mer, mej. M. Peperzak. Door de tijdsomstandigheden, zoowel als door overlijden, is ons ledental wederom teruggeloopen. Onze onderafdeelingen waren steeds ac tief en werkten hard. Ook zij hebben door de nog steeds vooxidurende crisis, veel geld te kort, maar zij doen al 't mogelijke om hun prachtig charitatief werk te kun nen blijven doorzetten. Hiermede is ons jaarverslag ten einde nn zijn u de werkzaamheden voorgelegd. Dit werk schenkt niet altijd voldoening en vindt niet overal waardeering, omdat niet iedereen sociaal voelend is en niet ieder een haar tijd begrijpt. We zullen echter wederom met moed het nieuwe jaar beginnen, opdat God ons zijn onmisbaren zegen schenke en onzen arbeid rijke vruchten moge afwerpen! S. v. DEENE. JAARVERSLAG VAN DE RUBRIEK OVER 1936. Allereerst willen we de „Leidsche Cou rant" hartelijk dank zeggen voor haar gastvrijheid in dit afgeloopen jaar. Haar taak tegenover onze rubriek was niet altijd even gemakkelijk, door het on geregelde binnenkomen der copie. En de taak van de redactie, dietoch eens in de 14 dagen zitting houdt om de rubriek te verzorgen, was nog minder ge makkelijk. Gaarne twee kolommen te willen vullen en niet weten waarmee, doordat de copie nimmer op tijd wordt ingezonden en niet genoeg copie hebben, omdat zoovele on derafdeelingen zich in zwijgen hullen is niet gemakkelijk. Behalve de regelmatige aanvragen om geld of kleerenzendingen is er uit de on derafdeelingen toch nog wel iets anders te vertellen, waarvoor de Vrouwenbonds leden zich interesseeren. We beginnen 1937 met nieuwen moed maar vertrouwen dan ook op ieders mede werking en wel het voornaamste is, op tij dige inzending der copie. De Redactie. voor HET MENU AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD oude /inca 120 'EU 7V9 DOEZQ/TQQÜT 22 UU2M3 LEIDEN CURSUS „ZIEKENVERPLEGING IN HUIS". Maandag 8 Febr. behandeling van de zieke zuigeling. Maandag 15 Febr. behandeling van de kleuter. Maandag 22 Febr. besmettelijke ziekten. Maandag 1 Maart behandeling van vol wassenen. Maandag 8 Maart behandeling van het bed, de ziekenkamer enz. Maandag 15 Maart vraagavond. Voor dezen cursus kan men zich opge ven bij mevr. Mandei-sVermeulen, Oegst- geesterlaan 12, terwijl de kosten zullen be dragen 1.voor den geheelen cursus. Elke deelneemster krijgt de lesrooster thuisgestuurd en vindt daarop plaats en aanvang der lessen vermeld. WACHTTOR BIJ HET H. SACRAMENT. Zooals u allen, althans de meesten uwer, geachte lezers en lezeressen bekend is, is het tegenwoordig over de wereld geen tijd van godsdienstigen vrede. Landen, die zoo lang zij de Koning der Altaren in eere hielden, hoog stonden aangeschreven, ver bannen den God der eindelooze liefde en in plaats van Hem als gever alles goeds te beschouwen, wordt onze liefdekoning als de grootste misdadiger behandeld. De da gen, dat de woorden klonken: Kruisig Hem, kruisig Hem, liggen verre achter ons en al staat er geen Pilatus voor ons, om Jezus te doen geeselen, niettegenstaande dat feit, lijkt het wel, alsof de Zaligmaker toen niet genoeg deed voor de verlossing van het menschelijk geslacht. Heden ten dage worden Zijne weldaden met den grootsten ondank vergolden. Men vindt er plezier in Hem achter te stellen en datgene te vernielen wat aan Zijne oneindige goed heid doet denken. Kruisbeelden en Alta ren worden verminkt en priesters geroepen om 't rijk Gods te doen voortleven onder de geloovigen, worden gevangen genomen of moeten in geheim de geloovigen van den godsdienst doen profiteeren. God wordt op zij geschoven en Zondagen worden niet beschouwd, als dag des Heeren, maar als godloozen Zondag. Zoo'n dag is daar op 7 Februari e.k., zoo'n godlooze actie wordt in Rusland gehouden. Kunnen wij. Katho lieken, koud en ongevoelig blijven bij zoo veel oneer, die Gods Majesteit in het Oos ten van Europa wordt aangedaan. Neen, dat mag en zal niet gebeuren. Bij zooveel onverschilligheid moet God eerherstel wor den gegeven, om eenigermate de smaad, Hem elders aangedaan te vergoeden. Daar om noodigen wij eenieder uit en op de eerste plaats de leden van den R. K. Vrou wenbond en van „het wachtuur bij het H. Sacrament" om Zondag 7 Februari en anders op één der volgende dagen de H. Mis van Eerherstel bij te wonen, die gele zen wordt in de kerken dezer stad als protest tegen de misdaden God in verre landen aangedaan. Wij vragen u tevens dringend dien dag eene H. Communie van Eerherstel te doen. Zoodoende wordt de oneer God aange daan .eenigszins vergoed en deze liefdedaad zal ongetwijfeld hier op aarde beloond worden door Hem, die hiernamaals uw eeuwig loon zal zijn. omdat ge voor Zijne Eer hier beneden geleden, gebeden en ge streden hebt. Het Bestuur. „Waarom doe j e je parapluic niet open?" „Die moet ik voor mijn vrouw gaan omruilen!" IN MEMORIAM P. G. HOCKS. Met den dood van den heer Hocks is een zeer verdienstelijk eere-lid aan onze Gez.- Ver. ontvallen. Jarenlang heeft hij de Ge zellen gesteund in de cultureels vorming door zijn boeiende en altoos leerzame voor drachten over literaire en andere vraag stukken. Voor circa twee jaren genoten de Cani- sianen nog van een causerie over „mythen en legenden", een onderwerp waarvan geen mensch veel wist. En het onverwach te deed zich voor, dat de opkomst puik was. Het bestuur vroeg zich af: zal het niet te droog zijn vanavond envreesde. Maar hoe bleek die vrees ongegrond, 't Werd een prachtige avond door een echt „smeuïge" lezing. Zoo was „meester Hocks"; want hij stond tusschen het volk en begreep het. Hoe verheugde hij zich immer over den goeden geest in onze vereeniging en meer dere malen zeide hij ons: Wat moet die Kolping een genie zijn geweest. Geven wij hem, den eenvoudigen katho liek, iets terug voor wat hij voor ons deed. En bidden wij God, dat Hij zijn dienaar opneme in het rijk der zaligen. STEPH. MENKEN, Senior. AAN POLITIEK DOEN. XXIX. In een uitstekend betoog heeft onlangs een bekend spreker gewezen op een fout bij de katholieken in het algemeen en bij de jongeren in het bijzonder. En die fout is de criticasterij op alles en nog wat. Men critiseert niet om op te bouwen, maar als een soort vermaak, een publieke hobby. Het is de infectie van onzen tijd, de kan ker van het huidig gesjacht. Het gaat als een verpestende ademtocht over de wereld en moordt hardnekkig alle ridderlijkheid, eerlijkheid en fatsoen uit. Of het waar is of onwaar, men critiseert en als A. zegt: het kan wel waar zijn, dan zegt B.: het is waar. Wat wij vooral op het oog hebben is de geest von sommige katholieken, die hun katholicisme in verbinding hebben ge bracht met de bacil van politieke groepee ringen, die voor alle katholieken ontraden of verboden zijn. Het is nu eenmaal de geest, die een be paalde groep menschen beheerscht. Is die geest van zulk een partij of beweging in overeenstemming met de katholieke leer, zooals de Bisschoppen ons die voorhouden, dan is de zaak safe en zal het resultaat zijn, dat de door dien bepaalden geest be ïnvloeden groep menschen tot behoorlijke daden komt. Is dat niet het geval, is de geest dus ver keerd, dan zijn de daden vanzelf ook ver keerd. Want wij, menschen, zijn geen luk rake willekeurigheden, maar schepselen met verstand en vrijen wil. Van het den ken komen de daden, of andersom gezegd, de daden staan onder invloed van het den ken. Een foutieve gedachte of leer (door ons als bacil betiteld) voert tot foutieve daden, doordat n.l. het karakter verknoeid wordt. Eenige frappante voorbeelden mogen dat bewijzen. Voor een paar maanden poogde iemand ons wijs te maken, dat de heer X, lid der Tweede Kamer in de katholieke fractie, een verhouding er op na hield, die zeker on katholiek was. Wij vroegen naar de bewij zen. Ja, zijn „lijf-blad" had het vermeld, duswas het zoo! Geen haar op zijn hoofd hield er rekening mee, dat zijn lijf blad van de demagogie moest leven. Toen hebben we de moeite gedaan alles te onderzoeken en het resultaat was, dat van hetgeen „het lijfblad" schreef geen syllabe waar was. Intusschen had het gelaster weer een slachtoffer gemaakt. Ja, dat lasteren zit velen in het bloed. Zij kunnen blijkbaar geen critiek uitoefe nen, zonder te krenken en kwaad te spre ken. Zonder 's mans daden alsmaar goed te praten kan toch vrij algemeen aangenomen worden, dat Colijn geen kwajongen is en zich steeds een geloovig christen heeft ge toond. En toch werden ons onlangs nog dingen verteld, zoo doorzichtig-lasterlijk, j dat ik tot heden niet begrijp, dat zich ka tholiek noemende menschen zich niet de I oogen uit het hoofd schamen om allerlei J verdachtmakingen te lanceeren tegenover j dezen persoon. En hoe kwamen die twee menschen zoo fataal ver? Nummer één slikte de theorie van „Vova", zweerde bij Antoontje, vond de Bisschoppen „onprettig" etc.; nummer I twee had het „nieuws" gehoord van een paar K.D.P.'ers. En langzaam, maar funest I zeker was hun denken zoo krom gegroeid, dat ze het met het achtste gebod maar niet zoo nauw namen. Zoo komt door foutieve I theorie (hetzij in krant of in gesprek) de I karakterloosheid. I We moeten niet zóó aan politiek doen, Als niet anders wordt aangegeven da gelijks Gloria, geen Credo. Gewone Pre fatie. ZONDAG 24 Januari. Zondag, genaamd Septuagesima. Mis: Circumdederunt. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Timotheüs, Bis schop en Martelaar. Credo. Prefatie v. d. Allerheiligste Drieëenheid. Kleur: Paars. Met de gelijkenissen van Christu" (Evan gelie) en van de H. Paulus (Epistel) her innert de H. Kerk ons er aan op dezen eer sten Zondag van voorbereiding op den heiligen Vastentijd, dat wij ons moeten in spannen en moeite getroosten om den prijs te behalen n.l. een onvergankelijke kroon in den hemel. Die inspanning en moeite moet hierin bestaan, dat wij ons lichaam kastijden en dienstbaar maken (aan den geest. Epistel). Omringd van de doodende hartstochten onzer bedorven natuur uit ons zelf hiertoe niet in staat, moeten wij den Heer aanroepen. Hij is onze Sterkte, onze Toevlucht. (Introitus; Gebed). Hij is onze Helper, Die de arme mensch uit de diepte van zijn ellende en zonde om hulp smee- kend, niet. vergeet. (Graduale; Tractus). Daarom met vertrouwen wederom de weg van de boete betreden. God zal om wille van Zijn door Hem geslachtofferden Zoon verhooren en helpen (Stilgebed), Zijn aan schijn weer over ons laten lichten, d.w.z. Hij zal weer zijn voor ons de Goedertierene, de Barmhartige. (Communio). N.B. Vanaf Septuagesima tot aan Pa- schen wordt op de Zondagen en de feest dagen in plaats van het Alleluia met vers gebeden de Tractus. MAANDAG 25 Jan. Mis v. d. bekeering van den heiligen Apostel Panlus: Scio. 2e gebed v. d. H. Petrus, Credo. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Wit. Het Epistel verhaalt ons de gebeurtenis, welke de H. Kerk vandaag herdenkt. DINSDAG 26 Jan. Mis v. d. H. Polycar- pus, Bisschop en Martelaar: Sacerdotes. Kleur: Rood. Uit heidensche ouders geboren ging Po- lycarpus in het jaar 80 tot het ware geloof over. Hij had veel omgang met de Apos telen en ontving veel onderrichtingen van den heiligen Apostel Joannes, waardoor hij vervuld werd met diens geest van liefde, welke hij later als herder der Kerk van Smyrna zoo noodig zou hebben. In het jaar 95 ongeveer werd St. Poly- carpus tot bisschop van Smyrna aangesteld, welke hij zeventig jaren bestuurde. Toen onder keizer Marcus Aurelius een kerkver volging uitbrak, werd Polycarpus gevan gen genomen en gebracht voor de Procon sul. Deze noodigde hem uit den Christus te verloochenen. Maar de heilige ant woordde: „Zes en tachtig jaren heb ik Hem gediend en nooit heeft Hij my eenig kwaad gedaan, doch steeds goed. Hoe zou ik dan mijn Koning en God kunnen lasteren?" Het gevolg was, dat de heilige op den brand stapel moest. Maar de wind keerde de vlammen van hem af. Toen de heidenen zagen, dat de vlammen hem niet deerden, lieten zij hem dooden met het zwaard. WOENSDAG 27 Jan. Mis v. d. H. Joan nes Chrysostomus, Bisschop, Belijder en Kerkleeraar: In medio. Credo. Kleur: Wit. Joannes werd in 347 te Antiochië gebo ren. Zijn moeder, op 20-jarigen leeftijd weduwe geworden, voedde haar kleine Joannes op, d.w.z. zij vormde zijn wil, zijn karakter, uitzaaiend in dat jeugdige hart de eerste zaden van de christelijke vol maaktheid. Ook vergat zij zijn verstande lijke ontwikkeling niet. Door haar zorg stu deerde Joannes in de wijsbegeerte en de letteren, waarin hij wonderlijke vorderin gen maakte. Een schitterende loopbaan lag voor hem open de wereld, maar Joan nes ontvluchtte de wereld. Later heeft hij zich als priester en Pa triarch van Constantinopel beroemd ge maakt door zijn welsprekendheid, welke hij gebruikte tot verdediging en verheer lijking van het katholiek geloof. Terecht draagt hij den naam van „Chrysostomus" „gulden mond". Tot tweemaal toe werd hij door keizerin Eudoxia verbannen, om dat hij in apostolische vi'ijmoedigheid haar berispt had. In ballingschap is de heilige DONDERDAG 28 Jan. Mis v. d. II. Petrus Nolascus, Belijder: Justus (Zie op 31 Jan.) 2e gebed v. d. H. Agnes. Kleur: Wit. Tijdens zijn nachtelijk gebed verscheen de H. Maagd aan den H. Petrus Nolascus en verklaarde hem, dat het haar Godde- lijken Zoon en Haar zelf zeer aangenaam zou zijn, als ter Harer eer werd gesticht een Orde met speciaal doel om de christe nen, gevangen in slavernij bij de ongeloo- vigen, te verlossen. Hieraan gehoorzamend stichtte de heilige samen met den H. Ray- mundus de Pennafort en koning Jacobus van Arragon, de Orde van O. L. Vrouw tot vrijkoop van slaven. VRIJDAG 29 Jan. Mis v. d. H. Francis- cus van Sales, Belijder en Kerkleeraar: In medio. Credo. Kleur: Wit. Na volbrachte studiën trad Franciscus, de zoon van de grafelijk-- familie van Sales, in den geestelijken stand. Als priester be ijverde hij zich vooral om de dwalende Calvinisten (Protestanten) tot het wai-e geloof te bekeeren, waarvoor hij veel ver volgingen moest verduren. 7.000 dwalenden, zoo wordt verhaald, wist hij door zijn heilig en bezielend woord en stichtend voorbeeld tot de Katholieke Kerk te brengen. De H. Franciscus is ook de stichter van de Oi'de der Visitanrxinnen (Zusters van O. L. Vrouw Bezoeking), die arbeiden aan de opvoeding van de jeugd. De heilige stierf als bisschop van Genève in 1622, 55 jaar oud. ZATERDAG 30 Jan. Mis v. d. H. Martina, Maagd en Martelares: Loquebar. 2e gebed ter eere van Maria (Deus, qui salutis); 3e (voor de Kerk); 4e voor den Paus. Kleur: Rood. Om haar standvastigheid in het geloof is de heilige Martina gegeeseld en aan een soort van galg opgehangen. Over haar met ijzeren haken verscheurd lichaam werd ko kende olie en pek uitgegoten. Zij is ook voor de wilde dieren geworpen, welke ech ter hun wreedheid aflegden in het bijzijn van Martina. Ten slotte is zij onthoofd. Op hetzelfde oogenblik deed een hevige aard beving de stad schudden en werden afgods beelden omvergeworpen. De bekeering van veel heidenen was daarvan het gevolg. Mar tina was een kind van dex-tiexi jaren. Op haar graf staat nu een prachtige kerk, waar haar ovex-blijfselen bewaard worden. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZATERDAG. Mis v. cl. II. Hyacintha van Maris-Cotti, Maagd: Dilexisti. 2e gebed v. d H. Martina; 3e voor den Paus. Kleur: Wit. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. doch ridderlijk. Het is eexx beginsel-kwes tie de politiek, en de manier waarop zij wordt gevoex-d moet niet uitgroeien tot laffe daden door criticasterij. En dat zal het ook niet, als' we ons houden aan de leiding d?r Bisschoppen, aan de goede theorie. SEVERUS. HUISVLIJT- EN VAKTENTOONSTELLING. Nog steeds komen er opgave binnen voor de huisvlijt- en vaktentoonstelling. Dat kan ixog, hoor, nog steeds kunnen inzenders opgave doen, alleen zou ik wil len aanraden, om niet langer uit te stellen. De inzenders welke hun invulformulier reeds hebben ontvangen, en nog niet inge vuld retourgezonden hebben, worden vriendelijk vei'zocht dit zoo spoedig moge lijk te doen, geadresseerd aan onderstaand adres. Ook de inzenders van de Vereexiigingen buiten Leiden zorgen nu wel zoo spoedig mogelijk voor voldoende gegevens aan de secr. van de Huisvlijt- en Vaktentoon stelling, Rapenburg 52. 'T IS HEEL GEWOON. De vergadering voor de afd. Gezellen op a.s. Dinsdag, 's avonds om kwart voor ne gen. Agenda: Opening, Notulen, Inleiding, Zangi'epetitie, Rondvraag en Sluiting. Alle Gezellen worden er verwacht; 't is heel gewoon als allen ook komen. Dat „gewone" moeten we handhaven! INSCHRIJVING NIEUWE LEDEN. Wanneer kan ik Gezel wox'den? Als je 17 jaar bent. Eerst blijf je drie maanden aspirant en kan je toonen of je wat waard zult zijn als Gezel. De inschrijving" tot aspirant-lid geschiedt door den Vice-Praeses, bij voorkeur op Dinsdag- of op Zondagavond. TAFEL-TENNIS. V. Alt. 13. Een punt. Een speler wint een punt: a. wanneer zijn tegenstander fout ser veert, met uitzondering van het bepaalde bij art. 12; b. wanneer de tegenstander den bal niet volgens voorschrift xerug slaat, met uit zondering van het bepaalde bij art. 12; c. wanneer de tegenstander of iets wat hij draagt of vast houdt, het net of de pa len aanraakt, zoolang de bal nog in spel is; d. wanneer de tegenstander, of iets wal hij draagt of vast houdt, het speelvlag be weegt, zoolang de bal nog in spel is; e. wanneer de tegenstander met zijn vrije hand het speelvlak aanraakt, zoo lang de bal nog in spel is. c, d en e. Hieronder staat duidelijk om schreven, dat men noch het speelvlak noch het net of de palen aan mag raken of de tafel in beweging brengen. Voor slagen, welke kort over het net gespeeld worden, moet men dus het bovenlichaam over de tafel buigen, wat zeer gemakkelijk aanlei ding kan geven om even met de hand op het speelvlak te steunen. Goede training blijkt hieruit dus noodzakelijk. K. Z. Behalve de nieuwste verkeers- voorschriften moet u óók nog de oudste ongevallenoorzaken (roe keloosheid en drankmisbruik!) kennen!

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10