BIOSCOPEN DONDftstiMG 21 JANUARI 1937 DE LL1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Bezoek der Indische Vorsten Aan Universiteit, Museum voor Volkenkunde en Acad. Ziekenhuis. Hedenmiddag hebben de Indische vorsten met gevolg, die ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana hier te lande vertoeven, een bezoek aan Leiden ge bracht. ontvangst in de Senaatskamer. Het hooge gezelschap waarbij slechts niet tegenwoordig waien de vorst Mangoe- nogoro VII er zijn echtgenoote, werd ont vangen in de Senaatskamer der Universi teit, waar tal van professoren aanwezig waren. De rector magnificus, prof. dr. J. van der Hoeve sprak de hooge gasten hierna als volgt toe: Prinses, Dames en Heer en, die naar Europa zijt gekomen om als vertegenwoor digers van het Oost Indische deel van het Nederiandsche Rijk aanwezig te zijn bij het huwelijk van onze geëerbiedigde en geliefde Kroonprinses, wij hee.en U van ganscher harte welkom in Leiden en prijzen ons gelukkig dat gij U wel hierheen hebt willen begeven omdat hierdoor wederom wordt getoond welk een plaats de Leidsche Universiteit, waar een Kern, een Snouck Hurgronje, een Vollenhoven doceerden, in neemt in het Nedenandsch Indisch leven. Aan deze Universiten komen Oost en West tesamen vinden jongelieden van Ne- derlandschen en Indischen stam gelegen heid zich te bekwamen in ai datgene -wat hen in staat zal stellen actief deeJ te nemen aan het Bestuur van uat groote en schoone gedeelte van het Neaerlandsche Rijk, dat in Indië is gelegen; hier kunnen de voort brengselen van Oostersch en Westersch geestesleven uitgewisseld en banden voor het leven geknoopt worden tusschen de bewoners van alle deeler. van ons gezamen lijk Rijk. Leiden is van oudsher een centrum van Oostersche wetenschap geweest, waarin zoo spoedig zulks mogelijk was Indië be trokken is geworden. In den aanvang wa ren de professoraten alleen verbonden aan de Indische inrichting voor Bestuursop- reiding; reeus in 1877 echter zijn zij aan de Universiteit overgegaan en sindsdien belangrijk uitgebreid, zoodat thans de op leiding tot taai- en bestuursambtenaren aan ae Universiteit gebonden en de examens daarbij academische exan.ens zijn Natuur- en cultuurhistorisch onderzoen wordt op instigatie van Leiden in Indië met grooten geestdrift beoefend. Bovendien is Leiden geworden tot een belangrijk centrum van tropische Genees kunde en heeft de Vereeniging Instituut voor tropische Geneeskunde Rotterdam- Leiden in Rotterdam eer. ziekenhuis waar menig Indonesiër behandeld is geworden. Veel moge er in de jaren sinds door de vestiging der Indische Inrichting voor Be- stuursopleiding te Leiden en door de aan stelling van Kern, de groote belangstel ling, die aan onze Universiteit voor Indië bestond, haar officieele bevestiging ver kreeg, in de wereld veranderd zyn, onver- arderd bleef de band die Leiden aan In dië bindt en de groote liefde, die aan Lei den's Universiteit voor Indië wordt ge koesterd. Wij zijn overtuigd, dat door het bezoek van zoovele vorstelijke personen uit In- sulinde aan deze Universiteit die band we derom wordt aangehaald en hechter ge maakt. Gedurende de uren, die gij heden in deze stad zult vertoeven, wenschen wij U het een en ander te laten zien, dat met de Universiteit in middellijk of onmiddellijk verband staat, waarna de Burgemeester van Leiden U in het Gemeentemuseum de Lakenhal zal ontvangen. Deze toespraak werd namens alle dele gaties beantwoord door den vertegen woordiger van Z.V.H. den Soesoehoenan van Soerakarta, P. A. Soeriohamidjojo, die als volgt sprak: De Leidsche Universiteit neemt voor ons onder de andere universiteiten een bijzon dere plaats in. Enkele van mijn familie leden hebben hier gestuaesrd of studeeren nog, zoodat ik mij met deze universiteit als door de banden des bloeds verbonden voel. Bovendien heeft deze universiteit •hart voor Indië en zijn bevolking Deze liefde wordt door de Javanen met een even groote wederliefde beantwoord. Twee van de grootsten onder U. prof. van Vollenhoven en prof Snouck Hurgronje zijn helaas van ons heengegaan Maar hun nagedachtenis staat met gouden letters diep gegrift in het geheugen van het Javaan- sche volk. Het is voor mij een eer hier op deze plaats te mogen spreken waar eens de man nen hebben gestaan, die Nederland be roemd hebben gemaakt. Hooggeleerde heeren professoren, ik dank u allen voor uw hartelijke ontvangst. Deze middag zal in mijn herinnering blij ven voortleven. Prof v d. Hoeve dankte den spreker voor zijn woorden en bood alle gasten eenige boekwerkjes aan over de Senaats kamer en de Universiteit Hierna volgde een persoonlijke-kennis making en werd de Senaatskamer met haar groote verzameling portretten in oogen- schouw genomen. Na een bezichtiging van het groot audi torium vertrok het gezelschap naar het Mu seum van Volkenkunde, waar enkele af- deelingen werden bezichtigd en vervol gens naar het Acad. Ziekenhuis waar de afdeeling oogheelkunde van prof. v. d. Hoeve werd bezichtigd. Ten slotte werden de hooge gasten in de Lakenhal door het gemeentebestuur ont vangen. Op een en ander komen we morgen na der terug. PRAATAVOND VOOR BEKEERLINGEN. Morgen, Vrijdagavond praatavond voor bekeerlingen van Leider en omstreken in het Lidwina-huis, Zoeterwoudsche Singel, te 8.30 uur. Allen zijn hartelijke weikoml VEREENIGING „OUD-LEIDEN". Over de beteekenis der Genealogie. Oud-Leiden geeft blijken van jeugdige vitaliteit; een groote verscheidenheid van behandelde onderwerpen is wel in staat het winterprogram aantrekkelijk te maken voor velen. Dit is ook wel de reden van een telkens „volle zaal" De voorzitter, pro fessor Knappert, zeide wèl verheugd, maar daarom niet verbaasd te zijn over de groo te opkomst van een dankbaar en belang stellend publiek. De spreker van den avond jhr. van Be- resteyn stelde zich zelf voor als genealoog van geboorte hij vilde ons verhalen uit zijn jarenlange practijk. De officieele we tenschap wil nog wel eens afwijzend staan tegenover den genealoog, maar de genea logie moet beschouwd worden als een hulp wetenschap, die evenals de heraldiek som tijds kan leiden tot goede conclusies en aardige vondsten. De genealogie is van veel jonger datum dan de heraldiek, die reeds in de middeleeuwen zeer minutieus beoefend en geregeld was. Als voorbeeld wees. de spreker hier op het wapen der Bourbons, met de 3 Fransche lelies, waar bij door minieme verschillen en kleine merkteekens zoogenaamde „brisures" is vast te stellen, aan welken zoon van welxen vader of grootvader het wapen be hoort. De heraldiek is achteruitgegaan. Met de Fransche revolutie werden van gra ven en huizen alle wapens weggekapt. Dat de genealogie in een zoo slechten reuk staat, dat de genealogen als hyena's wor den aangezien, die de archieven onveilig maken; hiervan ligt de schuld bij de fan tastische stamboonen, bij de vele verval- schingen ook te goeder trouw gepleegd. Men heeft in vele families wèl het wapen, maar men mist de bronnen. Het is ook nog niet zoo heel lang, dat de archieven voor het publiek toegankelijk zijn en pas sinds 1912 zijn ook de notarieele archieven be reikbaar voor het publiek. In de laatste decennia is de belangstelling in hooge ma te toegenomen. Er zijn in ons land zeker 1000 genealogiën en familievereenigingen, waarvan de meeste in druk verschenen. Wekelijks komt er nieuw werk bij. In Duitschland is dit nog véél meer het geval. Zelfs zijn er, ook in ons land, meerdere fa milies met een eigen tijdschrift, een re dactieraad. In vroegere tijden ging het om de afstamming, die in vele gevallen van groot belang was en dikwijls tot proces sen aanleiding werd. Voor opname in een of andere Orde werd een zeker aantal kwartieren geëischt. Om opgenomen te worden in de abdij van Thorn, moesten de adellijke vrouwen 10 adellijke kwartieren kunnen tconen. Het Duitsche Huis stelt nu nog als eisch 4 adellijke kwartieren van 200-jarigen adel dom. De Maltheserridders eischen hon derd en de Joanniters slechts vijftig jaren adeldom. Bestond dus vroeger een practische be oefening der genealogie, tegenwoordig wordt deze kennis meer beoefend in ver band met de biologie. De erfelijkheidsleer 2cekt de afstamming en de soort der men- schen We zien dus naast de historisch be langstellenden in de genealogie, nu biolo gische belangstellenden. De genealogie is dus een hulpwetenschap voor de geschiedenis, voor de schilder kunst, voor de bouwkunst. Als wetenschap is ze pas vanaf de 18e en 19e eeuw be oefend geworden. In dit verband werden als eersten genoemd de genealogische ta bellen van Hiihner in de 18e en van prof. Gatterer in de 19e eeuw. Na de pauze werd door jhr. van Bere- steijn een vraag beantwoord hem gesteld door oud-burgemeester C. P. I. Dommisse, uit Katwijk, die zich bijzonder voor ge nealogische onderwerpen interesseert en van wiens familie een genealogie in druk verschenen is. De heer Dommisse verzocht de beantwoording van de vraag, hoe het zit met den ouden Burgerlijken Stand. In 1811 zijn de volksregisters gekomen; daar vóór moesten de kerken in hun registers de doop en de huwelijken noteeren. De heer van Beresteijn zeide, dat na de invoe ring van de Burgerlijke Stand door Napo- 'eon de registers uit de kerkelijke archie ven zijn overgebracht, maar dat ze vooral van de Katholieken zéér schaarsch waren; practisch zijn er vóór 1600 géén doopre gisters, en de trouwregisters waren er wel, maar zeer onaccuraat, wat de jaartallen Betreft. Ook was de scheiding tusschen Protestant en Katholiek niet geldend bij begrafenissen, die bij de Kerkvoogdij ge registreerd werden. Hierop deelde de heer Dommisse mee, hoe hij in Vlissingen aan de registers der Kerkvoogdij had kunnen vaststellen wie de moeder was van Michiel de Ruyter, over welk feit verschil van meening des tijds had bestaan. Na nog door meerdere voorbeelden aan de hand van schilderijen en reproducties van schilderijen te hebben aangetoond, dat de genealogie een groote hulp kan zijn bij de dateering en vaststelling der perso nen, die zijn uitgebeeld, evenals van den kunstenaar zelf, brak jhr. van Beresteijn een lans voor het behoud der onderschrif ten. in tegenstelling met de verwijdering daarvan, zooals die heeft plaats gehad in het Rijksmuseum en in het Mauritshuis. Het was een interessante en leerzame avond, waarop alle bezoekers zullen geno j ten hebben van de vlotte en geestige wij- I ze, waarop die spreker zijn onderwerp be lichtte en belangrijk wist te maken voor I zijn talrijk gehoor. Terecht zei prof. Knap pert in zijn slotwoord, dat velen nu niet meer alleen aan genealogie zullen denken als aan iets vervelends, daar zij er nu mee mochten kennis maken als met iets dat onderhoudend is en welsprekend. M. van der Schrieck. BOND VAN POLITIEAMBTENAREN TOT BESCHERMING VAN DIEREN. G'Sterenavond hield ae afd. Leiden en Omstreken van den Bond van Politie ambtenaren in Nedenand tot Bescherming van Dieren een propagauda-avond in „Zo- merlust" De voorzitter, de heei Uitendaal, opende de vergadering met eer. bijzonder woord van welkom aan de heeren v. d. Anker, In specteur van de Ned. Vereen, tot Bescner- rring van Dieren, Mennes, direcieur v d. Markt- en Havendienst Mr. Hugenhoitz, rechtskundig adviseui en Buissink, pen ningmeester van den Bond en de leden van ae afdeeling den Haag. die hij goede buien noemde. Ook de Leidsche Geitenfokver- eeniging was vertegenwoordigd en werden als goede dierenbes^heimers welkom ge heel en. Van den Commissaris van Poiitie was Cenchi van verhindering Ingekomen. As slot van deze uueiding heette hij welkom de neeren Van Uaieu chef afdee ling Diergaarde te 's-Gravenhagt en Stein- metz, wonende aldaar. Eerstgenoemde als spreker voor dezen avond, laatstgenoen.de ais vertegenwoordiger van de films, welke zouden worden vertoond. Op zeer duidelijke wijze heeft de heer Van Dalen verteld over het leven der vogels en had aaarbij de gelegenneid te wijzen op de gevallen, lat onze kustvogeis vaak in z.g olievelden komen, wat uite.n- delijk voor hen doodeiijk is Om die geval len zooveel mjgelijk ie beperken, mogen de schippers binnen 50 mijlen uit de kust geen oiie storten. Vervolgens werden wij verplaatst in den Haagschen Dierentuin door het vertoonen van een film waardoor men mede door het gesproken woord een goeden kijk kreeg op het leven dei dieren a caar. Na de pauze Dracht dt heer Buissink de groeten van het Hoofdbestuur over en werd een füm vertoond over de feesten ter ge legenheid van de veno^ing en het huwe lijk van H K.H Prinses Juliana en Z H. Prii.s Bernhard Deze film gaf een mooi overzicht van de verschillende opiochten en versieringen, alsmede de illuminatie in die dagen te 's-Grav on Dage. Tot sloi volgdt een komische film die de aanwezigen hartelijk deed lachen. Aan het eindt der vergadering dankte de voorzitter de neeren Van Dalen en Steinmetz voor het gebodene, er op wijzen- ue, dat ieder zijn meening kan hebt en over het leven van dieren in gevangenschap, doch dat men thans heeft kunnen zien hoe de dieren in den Dierentuin te Den Haag icven en verzorgd wurden. Eenige leden traden toe tot den Bond. PROPAGANDA-AVOND LEIDSCHE JEUGD LUCHTVAART CLUB. In de bovenzaal van Café-Rest. „de Har monie" waarin vooi deze gelegenheid en kele zeer fiaaie vliegtuigmodellen waren tentoongesteld, hield de Leidsche Jeugd- .uchtvaart Club een druk bezochten propa- gamta avond De voorzitter de heer J. Robert, opende deze bijeenkomst mei een woord van wel kom en deelde mede, dat Ir. van Hattem wegens ziekte verhinderd was zijn voor genomen lezing te houden." Hierna gai hij het wo-rd aan den secre taris van de Céntrale Jeugd Commissie, die net doel en streven van de Jeugdiuchtvaart- organisaties uiteenzetten Getuige de h.er aanwezige ui ode hen, aldus spr., verrichten de leden zeer leerzaam werk door het ont werpen en bouwen van vlieg- en zweef- vliegtuigmodellen. Reeds werden ieder jaar wedstrijden georganiseerd en ook voor dezen zomer is een grootsch plan opgesteld voor wedstrijden met modelvliegtuigen. Er zijn hier te lande reeds 39 clubs, welke nauw samenwerken met de clubs uit Bel gië en Engeland. In een met iichtbeelaen geïllustreerde ezmg spras de heer Hagelen vervolgens over de ontwikkeling dei K.L.M Voor deze interessante en leerzame .ezing dankte de voorz.tier en verleende het woord aar den heer Verwaai, die sprak over modellenbouw en het nut van het zweefvliegen en de resultaten daarvan. Op de ledenvergadering, welke na afloop plaats vond, werden de heeren H. J. Zeelt, Laan van Poelgeest 26. Oegstgeest en D J. H Hoogerwaard, tot bestuursleden gekozen, respa als secretaris en penningmeester. Leidsche Speeltuinvereeniging „Zuiderkwartier". Bovengenoemde vereeniging hield Dins dagavond in de zaal van „Zomerlust" een feestavond voor de kinderen van haar leden van 9 tot 14 jaar Om half 8 opende de voorzitter, de heer Metseiaai dezen avond met een woord van welkom aan alle aan wezigen, in 't bijzonder de vertegenwoor digers van de Womngbouwvereenigingen Ons Doel" en de „Tuinstadwijk". Nadat ipreker de aanwezigen had medegedeeld, dat het programma geheel werd verzorgd door de kinderen van het tooneelclubje, onderafdeeling van „Zuiderkwartier", wenschte hij allen een genoegelüken avond. Hierna bracht het Jazzgezelschap „The Blue Rhym Boys" eenige nummers ten ge- hoore. Daarna was de beurt aan het too neelclubje, die achtereenvolgens twee heel aardige tooneelsiukjes opvoerde, wat, ge hoord het applaus, na elk stuk bij groot en klein zeer in den smaak viel. Er werd heel aardig en vlot gespeeld. Tusschentijds wer den de kinderen op diverse versnaperingen getracteerd. Na de kinderen een aanspo ring te hebben gegeven toch vooral mee te doen aan de a.s. huisv'ijt. en potplanten- kweekwedstrjjd, sloot de voorzitter om 10 uur dezen geslaagden avond, waarop het bestuur met veel genoegen kan terugzien. BOTERNOTEERING. De commissie-noteering voor Nederiand sche boter is heden vastgesteld op f 0.66 per K.G. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Trianon: Oranje-Hein Komisch Dagelijks 8 uur Volwassenen Luxe Vrouwtje Komisch Zondags bovendien 2--7 uur Zaterd. en Woensd. matinée 2 uur. Lido: Meisjes-Lyceum Romantisch Dagelijks 8.15 uur 'olwassenen De lieveling der Romantisch Zonaag doorl. voor •rouwen stelling van 27 uur Zaterd. en Woensd. matinée 2.30 uur. Luxor: Allotria Komisch Dagelijks 8 uur Volwassenen De vrouw, die den Dramatisch Zondags bovendien moed had 2—7 uur Zat., Woensdag en donderdag matinée 2 uur. N.B De „Filmac" in Trianon-Thsater (prinselijn huwelijk) wordt deze week geprolongeerd; toegang van 2 tot 6 uur. UIT DE RUNSTREEK WOERDEN DOOR VALLEND IJZER GETROFFEN Arbeider zwaar gewond aan het hoofd Gistermiddag om half vijf had een ern stig ongeluk plaats op het Stations-empla cement der Nederl. Spoorwegen. Men is hier momenteel druk bezig met de werk zaamheden voor de electrificalie. Hiervoor bouwt men z.g. transformatie-stations, met een betonnen onderbouw, waarop een 7 M. hooge ijzerconstructie kemt. Toen nu gistermiddag een dienstdoende opzichter, de 26-jarige Paap uit den Haag, langs de- zm bouw liep, viel plotseling de ijzercon structie naar beneden. De man werd op het hoofd getroffen en bleef ernstig ge wond liggen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Per auto werd het slachtoffer, dat een schedelbreuk had be komen, naar het R.K. ziekenhuis overge bracht. Zijn toestand is ernstig. De man was pas de eerste dag bij deze werkzaam heden als opzichter aanwezig. ACADEM1ENIEUWS LEIDEN. - Geslaagd: candidaatsexamen geneeskunde de dames C. M. Caljouw, Vlissingen; J. W. Lindeijer, Rotterdam; J. Merkelyn, Den Haag; C. M. Jamin, Rotterdam; T. E. Zwaagdijk, Den Haag; de heeren E. de Wind. Den Haag; H. Dekema, L e i d e n; J. C. A. Th. Gentis, Den Haag; F le Cosquino de Bussy, Am sterdam; F. Houdijk, Rijswijk; P. L. Eg- gink, Oegstgeest; A. S. Danner, Den Haag; Tan Hong Jam, Leiden; D. R. Martini, Rijswijk; R. Slotema. Den Haag; H. O. W. Schreuder. Den Haag; A. Th. M. Bakker, R ij p w e t e r i n g; J. Th. Ber nard, Rotterdam; ,H. A. v. d. Flier, Den Haag; P. A. Visser, Den Haag; K. Backer, Rotterdam, J. C. v. d. Graaf. Rotterdam; J. S. Knip, Rotterdam; P. Crezee. Rotter dam; J. v. d. Broek. Melissant; C. Lely, Den Haag; A. Lubbers, Den Haag; L. H. Geerdes. Schiedam; doctoraal examen indisch recht, de heer J. H. Willems. Den Haag; doctoraal examen Arische taal, de heer S. Paranavitana, Colombo. LAATSTE BERICHTEN DE HUWELIJKSREIS VAN HET PRINSELIJK PAAR. Prins Bernhard zal deelnemen aan een jachtpartij. De Poolsche pers bericht, dat Zaterdag a.s. een groote jachtpartij zai worden ge organiseerd op de bezittingen van de gra ven Stadnicki nabij Nowy Sacz in Sub- karpatisch Polen. Prins Bernhard der Nederlanden zal aan deze jacht deelnemen. MINISTERS DECKERS EN GELISSEN DOOR DEN ZWEEDSCHEN KONING ONTVANGEN. De Koning van Zweden heeft heden de Nederiandsche ministers Gelissen en Dec kers, vergezeld van den Nederlandschen gezant te Stockholm, van Nagell, in audiën tie ontvangen. De ministers brachten ook een bezoek aan minister-president Hans- son, den minister van buitenlandsche za ken ad interim Westman en de ministers van handel en landbouw. Vanavond zullen de Nederiandsche mi nisters de gasten zijn van den Koning op een diner ten paleize. NIEUWE VORM VAN GEMEENTELIJKE RECLAME. Tramwagen met reclame-etalages. Naar wij vernemen zal ihet ingang van 15 Maart een nieuwe vorm van gemeen telijke reclame zijn intrede in de hoofd stad doen. Van dezen datum af zullen de Amsterdammers eiken dag een motorwa gen van de tram met volgwogen door de stad zien trekken, waarvan de laatste met een aantal etalages als reclamewagen zal zijn ingericht. In de avonduren zal deze wagen verlicht worden. In zakenkringen bestaat voor dezen nieuwen vorm van ge meentelijke reclame groote belangstelling. DRIE VREEMDELINGEN GEARRESTEERD. Naar Nederland gekomen om als zakken rollers hun slag te slaan bij het Vorstelijk HuweHjk. Op Drie-Koiiingenavond heeft de vreem delingendienst te Rotterdam, bij de hotel controle, welke, in verb; nd met het den volgenden dag plaats vindende vorstelijke BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Jacoba Fredrika, d. v. J. F. v. Loe en G. Blansjaar. Cornelia, d. v. J. D. Waasdorp en C. Abrahams. Antonius Jozef, z. v. P. Lagas en C. Fuchs. Jacoba Johanna, d. v. W. Meijer en J E Kriek. Pleuntje d. v. A. Verdonk en N. Boere. Jacobus Martinus, z. v. C. Bax en G. Hoek. Catharina, d. v. G. Timmerman en E. Verzaal. Leonardus Martinus Johannes Maria, z. v J. M. Pothuizen en M. de Zwart. Karl Richard, z. v. D Zonneveld en A. Höpken. Johanna Maria, d. v. G. M. Koelewijn en A. M. H. Burgmeijer. Jo- nanna, d. v. H. v. Egmond en J. v. Beelen. Petrus, z. v. J. Hogervorst en H. M. Sie- val. Maria Magdalena, d. v. M. Levarht en A. Molenaar. Ondertrouwd: W. F. Arbouw jm 26 j en C. M. de Water jd. 21 j. G e h u w d: E. Th. v. Mosseveld wedn. en M. J. P. Wijsman jd. A. den Os jm en S. M. Dam jd. B. Sjouke jm en A. Gor- ree jd. J. Sladek jm en A. P. M. Jansen jd. P. Zweistra jm en H. v. Hooidonk jd F. A. Kok gesch. m en J. A. J v. Luyte- laar jd. A. de Wolff jm en J. Grosneweg jd. J. A. Blanken jm en L v. d. Blom jd. Overleden: J. M Sloos-v d. Heemst wed.e 81 j. A. de Kiewit-Galbiers vr. 29 j. M. Staphorst-Fasseur wed.e 74 j. huwelijk, intensief geschiedde, tfrie man nen aangehouden, die blijkbaar met an dere bedoelingen uit het buitenland naar hier waren gekomen dan alleen om in Den Haag het schouwspel van het huwelijk te kunnen gadeslaan De mannen waren niet rechtstreeks naar Nederland gereisd, doch zij waren slechts ze°r povertjes voorzien van bagage, via Keulen en Brussel naar Rotterdam gekomen. Zij deelden mede handel te driiven resp. m schapenwol, hui den en textielwaren, doch konden noch za kenbrieven overleggen, noch zakenrelaties in binnen- of buitenland noemen. Merk waardig was bovendien, dat de drie man nen, die voorgaven elkander niet te ken nen, kaartjes hadden van een reisbureau van opeenvolgend serienummer. In de ba gage van de mannen werd niets verdachts gevonden. Bij een nauwkeurige passen- controle bleek echter de pas van den tex tielhandelaar vervalscht te zijn. De ant woorden, welke de mannen gaven, waren zeer sluw en de politie slaagde er aanvan kelijk niet in bewijzen tegen de mannen, di° men er van verdacht zich met zakken rollerij bezig te houden, te krijgen. Tenslotte is echter een van de mannen door de mand gevallen Hij vertelde, dat zij elkander kenden en in een bioscoop in hun woonplaats bij de vertooning van het journaal, de voorbereiding voor het vorstelijk huwelijk in Den Haag hadden gezien. Zij hebben daarop hun laatste geld, zevenhonderd kronen, ongeveer vijftig tot zestig gulden per man, uitgelegd voor het bekostigen van de reis naar Rotterdam. Op een vraag, waarom zij niet naar Den Haag waren gegaan, antwoordden de mannen, dat zij Den Haag niet kenden doch Rotter dam wel. Het ingestelde onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de drie mannen bekende zakkenrollers zijn. Een hunner is zelfs reeds twaalf keer deswege veroor deeld. De n.annen zijn ook aanwezig ge weest in Marseille, toen daar in 1934 den moord op Koning Alexander is geoleegd. De drie mannen zijn in het hoofdbureau van politie ingesloten. Naar de identiteit van den mxtielhandelaar, die met een val- sche pas ons land is binnengekomen, is het onderzoek nog in vollen gang. INBRAAK IN ANTIQUITEITSWINKEL. In den afgeloopen nacht hebben onge- wenschte gasten een bezoek gebracht aan den antiquiteitswmkel op den hoek van Groest en S puis teeg, te Hilversum. Men heeft zich toegang verschaft door het uitnemen van twee ruiten aan de ach- I terzijde van het percel, waarna een aan den binnenkant aangebracht luik kon wor- i den weggeschoven. j Voorts is een deur geforceerd, zoodat men via bijkeuken en keuken in de toon- kamer kon komen, waaruit een groot I aantal zilveren voorwerpen ter waarde i van ongeveer tweehonderd gulden zijn gestolen. VV1SSELNOTEEU1NGEN (AMSTERDAM! 8.957/,

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3