NIEUWE REGELING VAN PERSONENVERVOER PER AUTO. 28ste Jaargang DONDERDAG 21 JANUARI 1937 No. 8628 Sh £cid6di£(5oti/fca/tit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ÏF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent pet week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Hei Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, tojj viAjruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 S.D.A.P. en Communisme A. B. K. komt in zijn „Oproerige krab- bels" in de socialistische pers op tegen wat de „Leidsche Courant" heeft geschreven naar aanleiding van strevingen in de richting van het Communisme, welke in de S. D. A. P. kunnen worden geconsta teerd. „Schei toch uit" zegt hij. Een afwijkende meening kan in onze partij best geduld en gedragen worden. „Daar kunnen we te gen!" En is er onder de katholieken dan geen verschil in standpunten? Neen daar gaat het niet om. De minderheid in de S. D. A. P., die het Communisme vriendelijk en zelfs hartelijk gezind is, vindt niet tegenover zich een partij, die recht-uit en vierkant ver klaart: Gij kunt geen twee heeren dienen; n.l. S. D. A. P. en Communisme! Het gaat er niet om, dat men in kwesties van tac tiek van inzicht in wat de consequenties van de beginselen verlangen verschil van meening verdraagt. Zulk een verschil van meening kunnen ook w ij verdragen minstens zoo goed als wie ook! Het gaat hier om stelsels, die tegen over elkaar staan. Stelsels, die tegenover elkaar staan althans als de S. D. A. P. Weet wat zy wil en inderdaad een democratische party wil zijn en blijven! Tusschen twee tegenover elkaar staan de stelsels moet men kiezen: óf het een óf het ander. En niet: het een en, voor een groot percentage, óók het ander. „Zouden we niet liever tot ernstiger punten op de dagorde overgaan?" vraagt A. B. K. aan ons. En wij antwoorden hem: Een der meest ernstige punten van de dag orde is: dat wy ons positief, beslist ver zetten tegen de dictatuur van het Com munisme! En dat een partij, die zich plaatst op het standpunt van absoluut ver zet tegen het Communisme en dat moé ten consequent doen alle democratische partijen durft eischen van haar le den, dat zij óók aldus spreken en schreven en ageeren tegen het Communisme. En daarin schiet de S. D. A. P. o.i. nog te kort. Dat wilden we opmerken! Slachtoffers der golven. SCHEEPSRAMP IN CHINA TWEE HONDERD DOODEN? Jn den mist is op .de Westrivier, onge veer vijftig kilometer te Zuiden van Kan ton, een stoomboot op een rif geloopen en gezonken. Van de vierhonderd opvaren den werden er tweehonderd gered, de an dere zyn om het leven gekomen of wor- een vernust. SCHEEPSRAMP BIJ FEHMARN Marinevaartuig met 25 opvarenden vergaan. In een zwaren sneeuwstorm is gisteren teri Westen van Fehmarn het Duitsche ma rinevaartuig „Welle", dat was uitgevaren om een zeilschip en een bergingsvaartuig te helpen, vergaan. De 25 opvarenden zijn omgekomen. POOLSCHE MOTORLOGGER OP DE DUITSCHE KUST GESTRAND. De gedeeltelijk Nederlandsehe bemanning gered. Volgens te Scheveningen ontvangen be richt is op de kunst van de Oostzee, 70 myi van Kiel, gisteren de motorlogger G. D. IJ. 126, eigendom van de N.V. vische- rijmaatschappij Mewa te Scheveningen, schipper Corn, de Graaf, uit Scheveningen, gestrand. - De bemanning, bestaande uit 9 koppen, onder wie eenige Scheven in gers, is door een reddingboot van het schip gehaald en te Prerow behouden aan wal gebracht. Het schip was geladen met 500 kantjes haring, die de „G.D.IJ. 126" in Gdynia (Polen) moest afleveren. De oorzaak van de stranding is een he vige sneeuwstorm, waarbij nog kwam, dat de zee ten deele met ijs geblokkeerd was. Nog enkele schepen van dezelfde maat- schappy, die ook naar Gdynia onderweg zijn, zijn in Kiel binnengeloopen. HET VERGUNNINGSSTELSEL GEWIJZIGD Het reguement autovervoer personen, dat gisteren in het Staatsblad is versche nen, zal op 15 Februari in werking tre den. Het bevat de algemeene regelen voor het vervoer van personen met motorry- tuigen. De vergunningen voor de exploitatie van autobussen, welke thans door Ged. Staten behandeld worden, zullen by dit reglement binnen de. competentie vallen van een speciale commissie, wel ke te 'sGravenhage zal zetelen en door de Kroon zal worden benoemd. Evenals thans, zal beroep op de Kroon van beslissingen van deze commissie mo gelijk zyn. Dit alles geldt voor bussen, welke ge= regelde diensten onderhouden. Autobussen, welke niet op geregelde tijden rijden en dus niet in genoemde ca tegorie vallen worden door het reglement toerbussen genoemd. Voor het exploiteeren hiervan ïs ver gunning noodig van den inspecteur van de verkeers-inspectie, wanneer deze bus sen het interlocale verkeer onderhouden; wanneer zij binnen één gemeente bly- ven, is vergunning noodig van het ge meentebestuur. Eveneens vergun ning van het gemeentebestuur is noodig voor het exploiteeren van taxi's en huu r-a uto's. Benoemingen In het propagandablad der R. K. Staats party „De Opmarsch" lezen we over „be noemingen" een beschouwing, die wy hier afdrukken zonder commentaar hoewel er hier en daar wel plaats zou zyn voor een kantteekening. Het bedoelde artikel volgt hier: Een abonné uit Hillegersberg schrijft ons: Aan wie de schuld, dat de Katholieken bij benoemingen worden terzijde gesteld of als minderwaardigen niet in aanmerking komen? Wij hebben nu toch drie Katho lieke Ministers. Hebben deze geen invloed op sollicitaties? Schuldvragen zyn met steeds gemakke- lyk op te lossen. Ook de vraag, waaraan de achterstelling der Katholieken valt toe te schrijven, is niet met een enkel macht woord te beantwoorden. Het feit, dat er onevenredigheid bestaat tusschen het aan tal Katholieken en niet-Katholieken in bijna alle takken van openbaren dienst, ontkent niemand. De achterstelling kan men echter by na nooit bewijzen als een gevolg van anti-Katholicisme. Men zal immers nooit toegeven, dat bepaalde can- didaten niet worden benoemd, omdat zij Katholiek zyn. Nu moet men onderscheiden tusschen de ambten in takken van rijksdienst en die in diensten van lagere organen, pro vinciën en gemeenten. Over de laatste oordeelen de Ministers meestal in het ge heel niet. Daar moeten dus de Katholieke afgevaardigden, die ten deele immers zelf benoemen, ook zelf waken. Wat de ambten in ryksdienst betreft, ook hiér moet men onderscheiden. Er zyn ambten, waarvoor de geheele ministerraad voordraagt. Daar kan men dus nooit de verantwordelijkheid op één minister leggen, al draagt ieder minister heel zeker een 'deel der verantwoordelijk heid, óók in het geval, dat de benoeming I hem niet rechfstreeks aangaat. Er zijn verder ambten, waarvoor be paalde colleges voordragen. Zoo ontvangt de minister van Justitie voor de betrek kingen van notaris en rechters, aanbeve lingen van Kamers van Toezicht en rech terlijke colleges. De minister kan van zulke aanbevelingen afwyken. Men be grijpt echter, dat dit niet steeds zoo ge makkelijk is. Er zijn tenslotte ambten, waarvoor de verantwoordelijkheid prac- tisch in Indië ligt. Weliswaar kan de mi nister van Koloniën ter verantwoording geroepen worden, maar men kan partijdig heid, ook in Indië, bijna nooit bewyzen. Want dan klinkt voortdurend de bewering, dat er geen geschikte Katholieke candida- ten zijn. Als ze er wél zijn, zyn de anders denkenden altyd geschikter. Er zyn Katholieke ministers geweest ook onder de huidige ministers die zoo nu en dan geprobeerd hebben, den schro- melyken achterstand van de Katholieken wat in te halen. Soms komt het ons echter voor, dat dit krasser zou kunnen geschie den. Een vrijmoedigheid als niet-Katho- lieke ministers bij benoemingen herhaal- delyk vertoonen, mocht anderen soms tot voorbeeld strekken! Evenwel, voegen wij er bij, dat de Ka tholieken zelf moeten zorgen voor vol doende sollicitanten, óók voor dezulke, die j niet direct aanspraak maken op hooge posten, want die zyn nu eenmaal zeldzaam i en meestal slechts na langen dienst te be reiken. Treinbotsing in Amersfoort Alléén materiëele schade In den afgeloopen nacht is op het sta tionsemplacement naby den Soesterweg een treinongeval gebeurd, waarbij geen persoonlijke ongelukken voorkwamen, doch wel groote materieele schade werd aange richt. Omstreeks half twee reed een binnenko mende trein uit Apeldoorn en bestemd voor Utrecht op een stilstaand convooi van ruim twintig goederenwagens. Van laatstge noemden trein werden de eerste vier wa gens geheel in elkaa. gedrukt. Een aantal ontspoorde. Van der trein uit Apeldoorn werd de locomotief vrij ernstig beschadigd. Onmiddellyk is men aangevangen met het opruimingswerk, waarby gebruik werd gemaakt van een grooten kraanwagen. Nader vernemen wy omtrent de trein botsing in Amersfoort: Tegen kwart voor twee hoorden omwo nenden van het spoorwegemplacement een vreeselijken slag, onmiddellyk gevolgd door een hevig gekraak. Het bleek, dat een goederentrein uit Zwolle (niet Apeldoorn, zooals in het eerste bericht werd gemeld) op een aantal goederenwagens, welke vóór het vrachtgoederenbureau stonden, was in gereden. De schade, welke door deze botsing is aangericht, blykt zeer groot te zyn. Niet minder dan twaalf wagens, waarvan de meesten van den trein uit Zwolle, liggen uit de rails. Van deze wagens schoven vier in elkander. Zy werden volkomen ver splinterd. Gelukkig bevond zich hierin geen treinpersoneel, zoodat persoonlijke ongelukken niet zijn voorgekomen. De ove rige wagens werden bijna alle min of meer errstig beschadigd. De lading is na genoeg intact gebleven. Van den trein uit Zwolle is de locomotief aan de voorzyde ernstig beschadigd. De binnenkomende trein had even voor de botsing gestopt voor een onveilig signaal, waardoor hy op het moment van het ongeval nog slechts een betrekkelijk geringe snelheid had. Niette min was de botsing zeer hevig. De losse wagens stonden op het spoor, waarop in den regel de nachtgoederen- trein uit Zwolle binrenkomt. Gebleken zon zijn, dat de verant woordelijke ambtenaar verzuimd heeft, het spoor vrij te maken en evenmin den binnenkomenden trein over een ander, niet bezet spoor, heeft geleid. De stationschef, ir. H. Burger en I. G. v. Hille, ingenieur der tractie, waren spoe dig op het terrein van het ongeval aan wezig. Onmiddellyk werden de spoorweg autoriteiten te Utrecht gewaarschuwd. Tegen half vyf arriveerde een kraanwa gen en werd een aanvang gemaakt met de opruimingswerkzaamheden. Door het ongeval is geen stagnatie ont staan, aangezien de betreffende lyn alleen des nachts in gebruik is. Honderd personen door koude overleden Een koudegolf, welke Transjordanië teis tert, heeft tal van slachtoffers gemaakt. Tot nu toe zouden honder personen om het le ven zijn gekomen. DR. H. W„ BLöTE Morgen veertig jaar arta De heer H. W. Blöte, rustend arts, thans wonende te Voorburg .voordien gevestigd alhier, herdenkt morgen, Vrijdag, den dag, waarop hij 40 jaar geleden aan de uni versiteit alhier tot arts werd bevorderd. De heer Blöte is een medicus die boven tal van zijn collega's heeft uitgeblonken door het vele en baanbrekende werk, dat hy op het gebied van de bestrijding der tuberculose heeft verricht. Verschillende publicaties hierover, vooral over de be handeling van deze ziekte met de fonte nel, zyn van zyn hand in brochurevorm of in wetenschappelijke tijdschriften ver schenen. Te Leiden, waar hij tot aan het neerleggen van zyn practijk woonde, had hij een uitgebreide practijk en met leed wezen is onder zijn talrijke patiënten des tijds het besluit vernomen, dat hij zich uit de practijk terug trok. De heer Blöte werd 8 Februari 1866 al hier geboren volgde de gemeentelijke H. B.S. alhier en deed in 1885 het eindexa men. In hetzelfde jaar werd hy aan de universiteit alhier als student in de lette ren ingeschreven, doch daarna voelde hy zich meer aangetrokken tot de medische studie, waarheen hij dan ook in 1887 om zwaaide. In 1890 slaagde hij voor het tweede natuurkundig examen en werd toen assistent bij den hoogleeraar in de physio- logie, wijlen prof. Einthoven. Hij bleef dit tot aan zijn artsexamen, den 22sten Januari 1897, waarna hy spe ciaal werd belast met het onderwijs en het practicum in de histologie. Hij bleef aan het laboratorium van prof. Einthoven ver bonden tot 1911, toen dit vak werd ge voegd bij het leervak in de anatomie, waarvoor toen een speciale lector werd benoemd. Begin November 1927 legde hy zyn practijk neer om zich metterwoon te Voor burg te vestigen Hij nam toen tevens ont slag als schoolarts, welke functie hij tal van jaren heeft vervuld. Door electrische stroom gedood Droevig ongeluk te Sassenheim Gisteravond is te Sassenheim de 23-jarige Duitsche dienstbode in dienst by de familie Muckel door de electrische stroom gedood. De familie M., welke bij kennissen op vi site was, had het meisje vooruit naar huis gestuurd, om de wasch binnen te halen. Toen de familie thuis kwam vond men het meisje boven op haar kamertje in be- wusteloozen toestand. De ontboden genees- heeren konden slechts de dood constatee- ren. Men vermoedt, dat het meisje met natte handen, bij weigering van het licht, het bal lonnetje heeft trachten aan te draaien en daarby het snoer boven de lamp heeft aan geraakt. Met zekerheid kan echter niets worden medegedeeld, daar de politie, welke een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld, het diepste stilzwygen bewaart. Het meisje was afkomstig uit Leipzig in Duitsohland en was medegekomen met de familie Muckel, welke eveneens in de na- byheid van Leipzig woonachtig is, doch voor eenige tyd in Holland vertoeft. Dit nummer bestaat uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een échec der Spaanse he regeeringst roe pen bij den Cerro de los Angeles. (2de blad). t Italië'is niet van plan het viermogend- hedenpact te doen herleven. (2de blad). Scheepsrampen in het buitenland. (1ste blad). Talrijke slachtoffers van de koude in Transjordanië. (1ste blad). BINNEJILAND. Een treinbotsing in Amersfoort, waar bij geen persoonlijke ongelukken; veel ma terieele schade. te blad). In het Staatsblad is verschenen het re glement autovervoer personen. (1ste blad). Mededeelingen betreffende de a.s. Jam boree. (2de blad). OMGEVING. Te Sassenheim is een meisje door den electrischen stroom van een lichtnet ge dood. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het voorl. Ned. elftal verloor gistermid dag met 32 van Southend United (3de blad). Het Ned. elftal voor den voetbalwed strijd tegen Duitschland. (2de blad). Wat de K. N. A. C. in 1936 deed en wat zij in 1937 van plan is. (3de blad). De Ford-equipe-v. Beeck Calcoen, op weg naar de startplaats voor de Sterrit- Monte Carlo, in Noorwegen ingesneeuwd. (lste blad). DE SPAANSCHE BURGEROORLOG. Mededeelingen van regeeringszijde. MADRID, 21 Jan. (A.N.P.) Om 9.10 uur vanochtend zyn vliegers der opstan delingen boven de hoofdstad verschenen. Het kwam tot gevechten met jachtvlieg tuigen der regeering, welke direct waren opgestegen. Men hoort het geknetter der machine geweren en ziet de jachtvliegtuigen acro batische toeren uitvoeren boven de huizen om den kogelregen te ontgaan. Eveneens hoort men op grooten afstand ontploffingen. De driemotorige toestellen der opstandelingen hebben waarschynlyk de stellingen bij Madrid gebombardeerd. Gisteren werd Malaga gebombardeerd. Uit Malaga wordt gemeld, dat vliegtui gen der opstandelingen gisteren de naaste omgeving der stad hebben gebombardeerd. Zy hebben weinig schade aangericht. Mededeelingen van de zijde der opstandelingen. SALAMANCA, 21 Jan. (A.N.P.) In het gisteravond om acht uur door het hoofdkwartier der opstandelingen uitge geven communiqué wordt verklaard, dat zich in het Noorden op alle fronten de ge wone vuurgevechten hebben voorgedaan. In het Zuiden werden de vijandelyke troepen uit hun stellingen in den sector van Marbella verdreven. Het bericht, dat Cerro de los Angeles door de regeeringstroepen zou zyn bezet, wordt stellig tegengesproken. Wel wordt toegegeven, dat de regeeringstroepen een hevigen aanval hebben ondernomen, doch daaraan wordt toegevoegd, dat deze werd afgeslagen, waarbij een groote hoeveel heid materiaal werd buit gemaakt. SNEEUWSTORM IN DE OOSTELIJKE STATEN VAN AMERIKA. Uit New York wordt bericht: De eerste sneeuwstorm is neergedaald op New York. Hij kwam uit N.W. richting van de kusten van New Foundland. De sneeuw ligt 10 c.M. dik. 9000 arbeiders zijn met 600 auto's den gefceelen nacht bezig geweest met sneeuw ruimen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1