28ste Jaargang DINSDAG 19 JANUARI 1937 No. 8626 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Dit nummer bestaat uit drie bladen. BINNENLAND. ÏF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent pel week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Hei Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 V Ons program Wij hebben in ons nummer van Zaterdag gezette aandacht gevraagd voor het ont werp program van actie der R. K. Staats partij. Dit is een belangrijk stuk! Belangrijk, omdat daarin kort en bondig wordt gezegd, wat de R. K. Staatspartij wil. Met het Algemeen Staatkundig Pro gram der R. K. Staatspartij vormt het een geheel, dat basis, leiddraad en einddoel van ons werk op politiek terrein met klaar heid en scherpte, welbewust en doelbe wust aangeeft. Wij -schrijven hier over „ons" program en over „ons" werken. In .een artikel in de „Maasbode" van gisteravond constateert dit blad terecht: Omdat gelukkig de overweldigende meerderheid van de Katholieke Neder- landsche kiesgerechtigden, ook in dit opzicht hun „natuurlijke leiders", de Bisschoppen, volgend, zich als politieke persoonlijkheid vinden in de Katho lieke Staatspartij, mogen wij het ont- werp-program, waarvan de lezers Za terdagavond kennis hebben kunnen nemen in ons blad, aanduiden als „Ons Program". In sterke eenheid moeten wij, Katholieken, er naar streven om ons pro gram te verwezenlijken! Er kan onder ons verschil van meening zijn: over de middelen, waardóór of de wijze, waarop moet worden gestreefd, om ons program tót verwezenlijking te bren gen. Daarover kan gesproken en geschre ven, gedebatteerd en gecritiseerd worden. Vrij en openlijk. Maar met het program 'zelf kunnen wij allen het van harte eens zijn; al zal mis schien de een hier en deander daar er wat bij of wat af willen hebben. Ten slotte moet er in een partij worden gezocht naar een zekere eenstemmigheid, waarin ver schillende meeningen haar uitdrukking vinden. En die eenstemmigheid kan er op het program zijn. En moet er dus ook zijn. Wij zullen ongetwijfeld nog wel 'ns ge Jegenheid vinden, het program nader te be zien. Ons oordeel sluit zich zooals reeds gebleken is uit wat wij Zaterdag opmerk ten volkomen aan bij de einconclusie van de beschouwing in de. „Maasbode", welke wij hier gaarne afdrukken: „Dit program is den strijd waard om de instemming van ons volk. Het laat inder daad geen twijfel bestaan over de vraag, in welke richting en in welken geest de Ka tholieke Staatspartij het Staatsbeleid ge voerd wil zien. Moge het in de komende maanden aan de honderdduizenden katho lieken als een machtige wekroep tegenklin- ken in woord en geschrift, moge het ook de instemming vinden van ons geheele katho lieke volksdeel op zijn minst en de Katho lieke Staatspartij in de gelegenheid stellen, haar stempel te drukken op de komende re- geeringsperiode tot heil van geheel ons volk!" V Tegen ongeloof en nieuw-heidendom De Katholieke Actie „Voor God" heeft haar eerste blaadje uitgegeven ter gratis verspreiding. Het plan bestaat, acht a tien nummers per jaar uit te geven. Wij hebben het eerste nummer vanmor gen ontvangen en de acht pagina's, die het groot is, gelezen. Wij stellen er prijs op, geen dag uit te stellen, wat wij naar aan leiding van deze uitgave willen zeggen. En dat is: Wij kunnen den samenstellers er van van harte gelukwenschen. Inhoud is de gelijk en duidelijk. Een enkel artikeltje had voor den niet-ontwikkelden lezer mis schien nóg wat duidelijker kunnen zijn; maar niemand zal willen beweren, dat (het geheel niet door de breede massa vol- De Geschiedenis van Oranje-Nassau Beter dan in andere steden en streken van ons land is de bevolking van Leiden en omgeving bekend en vertrouwd met de groote figuren uit onze nationale geschie denis. Ieder jaar op 3 October schudden een of meer vaderlandsohe helder het stof der eeuwen van zich af, stijgen te paard en laten zich door het feestvierend publiek bewonderen. Maar wanneer men aan al die kijkers langs den optochtweg stuk voor stuk zou vragen: wie was Willem Lodewijk, wie was de Win terkoningin en wat deed deze vroolijke dame hier? zij zouden het niet weten. Zelfs kan het dien dag ge beuren, dat men het spook van Erigèlbrecht van Nassau of van Prins Willem II in een interview op de proef stelt en ervaren moet, dat deze in gouden harnassen en gepluimde helmen uitgedoste en opgesierde - herreze- nen hun eigen leven totaal vergeten zijn. Er ontbreekt heel veel aan de kennis van de vaderlandsohe geschiedenis bij het groo te publiek. Volgestampt op de schoolban ken met zeven Dirken en een niet na te cijferen aantal Willemen, hebben de mees ten bovendien iedere smaak voor de histo rie verloren. Een man op leeftijd wordt niet geboeid door namen en jaartallen; hij ver langt een inzicht in de karakters van de genen, die ons land bestuurden, van hun drijfveeren en van hun idealeh. Hij wenscht de nationale figuren „levend" voor zich te zien, niet gelijk op 3 October, als poppen, evenmin als heilige helden, die nooit een misstap begingen, maar als menschen van vleesch en bloed. De- directeur van het Koninklijk Huis archief, dr. N. Japikse, heeft een boek ge schreven „De Geschiedenis van het Huis van Oranje-Nassau", en aan eenieder, die belang stelt in de geschiedenis van ons eigen land en in het leven van degenen, die in die geschiedenis een leidende rol ge speeld hebben, is de lezing van dit boek warm aanbevolen. 1) Dr. Japikse heeft dit boek geschreven voor het groot publiek, met ter zijde stelling dus van wetenschap pelijke strijdvragen. Zijn boek is de ver vulling van dien wensch van het groote publiek: inzicht te krijgen (voor zoover dat mogelijk is) van het leven en streven der voornaamste historische figuren. Onder die voornaamste figuren nemen de afstamme lingen van het Huis Oranje-Nassau onbe twistbaar een eere-plaats in. Men kan vei lig verklaren, dat de geschiedenis van ons koningshuis de geschiedenis is van Neder land in de laatste vier eeuwen. Het is niet ieders taak op populaire wijze geschiedenis te schrijven. De geleerde histo rici hebben weliswaar stof. in overvloed, doch hun ontbreekt dikwijls de deugd van nederigheid, welke zich uit in zelf-beper- king en een juist aanvoelen, van hetgeen den doorsnee-lezer verlangt. En den man met flair tot populariseeren ontbreekt het niet zelden aan gedegen kennis. Juist daar om verblijden wij ons over de verschij ning van dit boek van dr. Japikse, omdiat hierin op zeer gelukkige wijze gedeegn kennis en populaire schrijftrant zijn vereend. Het eerste deel van dit werk beschrijft de afkomst van het roemrijke Huis van Oran je-Nassau, dat, gesproten uit het Duitsche bergland, reeds in de 12e eeuw betrekkin gen met de Nederlanden aanknoopte, on bewust nog van de groote rol, welke het daar eens spelen zou. Hoe de Nassauers in Nederland bezittingen kregen en voorname edelen werden, hoe zij behalve graven ook prinsen van Oranje werden wordt in dit boek kort, maar zeer overzichtelijk en be grijpelijk verhaald, waarbij het niet on aardig is te vermelden, dat de grondslag' voor het fortuin van Oranje-Nassau gelegd is op het nog in volle glorie bestaande kas teel Duivenvoorden te Voorschoten. Waren in de latere middeleeuwen de gra ven van Nassau reeds aanzienlijke inwo ners van ons land, hun groote glorie begint eerst met Prins Willem I, die in verzet kwam, niet tegen den Spaanschen Koning, die altijt „gheeert" bleef, maar tegen de tirannie van Alva. Te trachten de psyche te doorgronden van menschen, met wie wij dagelijks in contact staan, is een onderneming, welke dikwijls faalt en bijna steeds feilt. Hoe veel komen kan worden begrepen. En de vorm, waarin het geboden wordt, isuitermate goed. Verschillende pastoors hebben het blaad je reeds besteldter verspreiding in hun parochie (correspondentie-adres is mr. A. Diepenbrock, Heemstede). De bedoelirtg is, het gratis te verspreiden, voornamelijk in de volkswijken, huis aan huis. God zegene dit werk! te meer bezwaren ■zijn er aan verbonden de psyche te ontleden van personen, die reeds eeuwen geleden ten grave zijn gedra gen. Dr. Japikse onthoudt zich wijselijk van een al te diepe analyse. Hij bepaalt zich tot de hoofdtrekken van de karakters, welke duidelijk in het doen en laten der eerste Oranje-stadhouders staan afgetee- kend. Prins Willem I humaan, intelligent, diplomatiek, verdraagzaam, met één groot ideaal voor oogen: de vereeniging van alle Nederlanden tot één, zijn eigen leven le vend gewest. Het karakter van Prins Mau- rits is minder aantrekkelijk: kinap, door-, tastend, koelbloedig, eigenzinnig „en hij kon heel hard zijn". Frederik Hendrik mee gaand vooral;tegenover iijn vrouw!), ver draagzaam, vroom, een groot „belegeraar" doch aarzelend op veldtochten. „Hij lijkt in veel op zijn vader, ook in het aanwenden van liefst zachte middelen; maar hij even aart noch Vader Willem's staatsmanstalent noch diens sterk karakter". Van Willem II, die op twintig-jarigen leeftijd stadhouder werd doch reeds drie jaar later stierf, had men hooge verwach tingen. Van hem werd getuigd, dat hij „van seer goede hersenen ende oordeel" was, een jongeman van groote ambitie. Het eerste deel van dr. Jaipikse's boek eindigt in het eerste stadhouderlooze tijd perk en de opvoeding van Prins Willem III, het kind, dat zulk een beslissende rol zou vervullen aan beide zijden van de Noordzee. Rond deze vijf hoofdpersonen worden ten leven geroepen de andere leder, van het Huis Oranje-Nassau, hun echtgenooten, hun kinderen, hun arme en rijke familieleden, hun voor- en tegenstanders. Wie begint met dit boek open te slaan, leest het ten einde toe uit als een roman, doch een roman, waarin personen optreden, die wer kelijk geleefd hebben en wier leven ver teld wordt op wetenschappelijk-verant woorde wijze zonder verdichtsels en zan der idealiseering. Hier en daar zouden enkele kleine op merkingen te maken zijn. De opmerkingen van dr. Japikse op p. 56, dat bij de doop van Prins Willem I volgens Katholieke ri tus, het zijn Luthersche moeder Juliana van Stolberg en de haren „minder om de vormen dan om het ware geloof te doen" was; de opmerking op bladzijde 69, over het afstaan van dan jongen Prins Willem I aan Katholieke opvoeders, omdat aan de grootheid en de toekomst van het Huis Nassau „godsdienstige of andere overwe gingen niet hinderend in den weg (moch ten) v^rden gesteld" zullen noch bij Ka tholieken, noch bij Protestanten instem ming vinden of waardeering voor een fi guur als Juliana van Stolberg bijbrengen. Maar afgezien van deze opmerkingen, waaraan nog eenige zouden zijn toe te voe gen, is het boek zeer objectief geschreven, met groote kennis van zaken en in een prettigen stijl. Aan allen ,die hun histori sche kennis van ons Koningshuis willen verrijken, zij lezing van dr. Japikse's boek van harte aanbevolen. Het tweede deel, waarin het leven van de Oranje-vorsten van Willem III tot op den dag van heden zal beschreven worden, zien wij met onge duld tegemoet. 1) Dr. N. Japikse Geschiedenis van het Huis van Oranje-Nassau (Zuid-Hollandsche Uitgevers-Maatschappij, den Haag). De wereld in vogelvlucht Eenigen tijd geleden hebben wij in een onzer overzichten van de buitenlandsche politieke situatie eens terloops geschreven, dat het interessant zou zijn, te weten, hoe veel vreemdelingen er in de beide strijden de kampen in Spanje tegenover elkaar staan. Wij hebben thans een antwoord daarop uit Londen. Daar heeft men aan de hand van verkregen inlichtingen een ra ming opgemaakt van het aantal vrijwilli gers, zoowel aan de zijde van de Spaansche regeering als aan de zijde van Franco. Uiteraard zijn het slechts schattingen, daar niemand een precies cijfer noemen kan, maar men komt tot de conclusie, dat er on geveer 40.000 vreemdelingen strijden aan den kant der i'egeering en ongeveer 32.006 aan Franco's kant. Van die laatste 32.006 zouden 20.000 Italianen zijn en 12.000 Duit schers. Op grond van deze cijfers begrijp men de actie van sommige regeeringen on de toevloed van vrijwilligers stop te zettei en de ambitie van Duitscloland en Italic om den achterstand iri te halen. Over de krijgsverrichtingen valt nog a tijd weinig te vertellen. Alleen iin het Zu den schijnt men op het oogenblik wat i vechten. De Duitsche bisschoppen hebben op d I. M. Vos Jzn. t In den ouderdom van ruim 74 jaar is gisteren ten zijnen huize overleden de heer J. M. Vos Jzn., lid van den gemeen teraad alhier en tal van jaren onderwijzer aan de Plantsoen- school alhier. De heer J. M. Vos «verd den 12en Sep tember 1862 geboren en leerde, na de lage re school doorloopen te hebben voor onderwijzer. Na geslaagd te zijn was hij korten tijd als zoodanig werkzaam te 's Gravenmoer,, waarna hij op 1 Maart 1885 werd benoemd tot onder wijzer aan de Plantsoenschool, aan welke school hij gedurende 37 jaar werkzaam bleef, totdat hij op 1 Sept. 1922 bij de on- derwijs-reorganisatie eervol ontslag kreeg. Voorts werd hij op 12 Mei 1901 als leeraar verbonden aan de Herhalingsschool voor jongens, latèr aan den vervolgcur sus, waarna hij' na den cursus 19261927 wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd eervol ontslag kreeg. In 1931 werd hij als lijstaanvoerder voor de Vrijz. Dem. Partij gekozen tot lid van den gemeenteraad, waarin hij dus ruim zes jaar zitting had en in welke hoeda nigheid hij lid was van de commissie voor het onderwijs. De heer Vos nam als Raadslid een heel bijzondere plaats in. Niet op de eei'ste plaats om het feit, dat hij méér dan eenig ander Raadslid der V. D. in den loop der jaren zich schaarde aan de zijde der S. D. A. P.; als regel ging hij mee met een voorstel "van de S. D. A. P. Ook niet op de eerste plaats om zijn gedegen kennis van onderwijs-aangelegenheden. Waardoor hij een bijzondere plaats innam :n den Raad was vóór alles: de frischheid, de vaak sprankelende vernuftigheid, waar mede hij het woord voerde. Nooit vroeg hij het woord, of hij had iets te zeggen, meestal iets raaks en .pittigs! "En hij had dan ook altijd het oor van den Raad. Spe ciaal als het betrof zaken, die zijn heele hart hadden en waarvan hij uitstekend op de hoogte was. Iedereen luisterde graag naar den heer Vos. De Raad verliest in hem een actief, be langstellend en kundig lid. De overledene was o. m. twaalf jaar se cretaris en achttien jaar voorzitter der afd. Leiden van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, door welke functies hij steeds een zeer geziene persoonlijkheid was in de Leidsche onderwijswereld. Ook op sociaal gebied legde de thans overledene een groote activiteit aan den dag. Na vroeger reeds jaren zitting te hebben gehad in het bestuur van het Leid sche Volkshuis aan den Apothekersdijk werd hij na eenige jaren van onderbreking in 1929 wederom in het bestuur gekozen, totdat hij in September van het afgeloopen jaar, toen hij niet herkiesbaar was, moest aftreden als penningmeester. Ook in hei bestuur van de Stichting „Het Leidsche Brokkenhuis" had hij verschei dene j'aren zitting en als zoodanig was hij lid van den Armenraad. Vanaf de oprich ting op 20 Februari 1930 tot de jaarverga dering van 13 Nov. 1935 was hij lid van het bestuur. Voorts was hij verscheidene jaren secre taris van de Vereeniging „Tot Steun". De begrafenis van het stoffelijk over schot zal plaats hebben op de begraaf plaats aan het Groene Kerkje te Oegst- geest. Op verzoek van den overledene wordt dag noch uur bekend gemaakt. NEGEN PERSONEN DOOR INSTORTEND HUIS GEDOOD. JERUZALEM, 19 Jan. (A. N. P.). In het Arabische dorp Zawaja nabij Nazareth is gisteren tengevolge van de hevige regens een huis ingestort. Negen personen zijn hierbij om het leven gekomen en drie werden gewond. conferentie te Fulda een tweetal herder lijke schrijvens opgesteld, die in de kerken zullen worden voorgelezen. Zij handelen beide over de geleidelijke opheffing van de katholieke scholen, waartegen de bisschop- en zioh verzetten, als in strijd met de be- alingen van het Concordaat. Hun stem il evenwel waarschijnlijk wel blijven als m roepende in de woestijn. Wij zijn be- suwd of het bezoek van de vjjf Duit- •he bisschoppen te Rome leiden zal tot ?nige verdere actie. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Twee herderlijke schrijvens van de Duitsche bisschoppen, opgesteld te Fulda. (2de blad). Meerdere krijgsactiviteit in Zuid-Spanje. (2de blad). H. M. de Koningin heeft met haar auto een klein ongeval gehad. (1ste blad). Een concentratie van het R. K. Filmwe zen. (1ste blad). Te Brunssum reed een jeugdig wielrijder gisteravond een echtpaar aan, waarvan de man evenals de fietsrijder gedood werden. (Gem. Ber. 3de blad). LEIDEN. Overleden is het vrijz. dem. gemeente raadslid J. M. Vos Jzn, (Isle blad). OMGEVING. Een R. K. Middelbare Meisjesschool te Voorschoten. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Franschman Cóte won het wereld kampioenschap biljarten cadre 45/1. (3de blad). KONINGIN AAN GROOT GEVAAR ONTSNAPT? Een overdreven bericht INNSBRUCK, 19 Jan. (A.N.P.) Koningin Wilheknina is hedenochtend aan een zeke ren dood ontsnapt, toen de auto, waarmede zij een uitstapje maakte, slipte tot den rand van een stijlen 200 M. diepen afgrond. De wagen kon slechts worden vastgehouden door het snelle optreden van den begelei denden politie-beambte, die met zijn volle gewicht aan de auto ging hangen om deze tegen te houden. Eén wiel van de auto hing reeds boven den afgrond, toen de politie-beambte, die per motorrijwiel de auto volgde, den wagen geheel kon bedwingen. Behalve de Koningin zaten nog drie per sonen in de auto. INNSBRUECK, 19 Jannari (A.N.P.- special). Wij vernemen thans nader, dat het eerste bericht, volgens hetwelk H. M. de Koningin aan een zekeren dood zou zijn ontsnapt, zeer overdreven is. Het gebeuren is terug te brengen tot de volgende feiten. Tijdens een uitstapje per auto zou de wagen een helling nemen, toen midden cp de helling voor een tegenligger even moest worden gestopt. De wagen stond be hoorlijk in volledige rust. Bij het starten in de eerste versnelling nadat de tegen ligger was gepasseerd sloegen de wielen even door, zooals dat wel meer gebeurt op gladde wegen. Onmiddellijk daarna echter pakten de wielen weder, zoodat de wagen verder in de eerste versnelling normaal startte. De wagen is zelfs niet een oogenblik ach teruit gegleden, zooals anders wel geschiedt, zoo goed pakten de wielen dus weer onmid dellijk na het doorslaan. Van slippen, in den eigenlijken zin, is dus geen sprake geweest. De wagen is niet weggegleden, noch achteruit noch terzijde. De motor werkte rustig verder. De helling werd zonder moeite verder gemakkelijk ge- Een afgrond was wel in de buurt, zooals vrijwel overal in deze schoone bergachtige omgeving, maar de wagen heeft zich niet in de richting van den afgrond terzijde be wogen, zooals uit het bovenstaande blijkt, zelfs niet den schijn van glijden aangeno men, zoodat ook de hulp van derden niet noodi gis geweest. Het bericht is derhalve zeeroverdreven geweest en terug te brengen tot een onbe- teekenend voorvalletje, zooals dat wel meer voorkomt. H. M. bevindt zich in uitstekenden ge zondheidstoestand.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1