DE MOEILIJKE VRIJWILLIGERS- KWESTIE De Duitschers in Marokko BUITENLAND Stilstaan verbock MAANDAG 18 JANUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. Hernieuwde drulc op Madrid en Malaga rmr- DE STRIJD OM MADRID De nationalisten hebben Zaterdagmorgen opnieuw een aanval ondernomen om de stellingen, die zij Vrijdag in den sector van Moncloa hadden verloren, te heroveren. Zij hebben eenige uren lang vrij krachtigen druk uitgeoefend, doch de stellingen der legeeringstroepen hebben geen wijziging ondergaan meldt Madrid. Een ontploffing in den rechtervleugel van de hospitaal kliniek heeft den nationalisten aanleiding gegeven tot het doen van een aanval, doch tot nu toe zijn zij hierbij op verwoeden tegenstand gestuit. Van Zaterdag op Zondag is den geheelen nacht door aan het front voor Madrid ge schoten. Zondagochtend werd het vuur evenwel bijna geheel gestaakt. Om 4 uur gistermiddag is de strijd in den sector van Usera opnieuw ontbrand. De rechtsche troepen, die hun basis heb ben te Carabanchel Alto en Villaverde, hebben een krachtigen aanval ondernomen op de stellingen, die de regeeringstroepen ongeveer 2 weken geleden hebben ingeno men. De Verdedigingsraad van Madrid ver klaart, dat de regeeringstroepen bij San Fernando door een verrassende actie erin zijn geslaagd hun stellingen te verbeteren. De regeeringstroepen vielen gisterochtend aan in de universiteitswijk. In een mededeeling van het hoofdkwar tier der opstandelingen wordt gezegd, dat lichte vuurgevechten zijn gevoerd aan het front van de vijfde, zesde, zevende en acht ste divisie. Aan het front voor Madrid heb ben de troepen van Franco hun voorposten iets op doen rukken, waarbij den vijand ernstige verliezen werden toegebracht. KRACHTIGE DRUK OP MALAGA De nationalisten blijven een krachtigen druk uitoefenen op den sector Estepona, waarbij zij samenwerken met de luchtmacht en de ramine. De regeeringstroepen bieden energiek weerstand en worden daarbij ge steund door hun luchtstrijdkrachten. Het consulaat der Vereen. Staten te Ma laga is vernield door bommen gedurende de laatste luchtgevechten. Het bombarde- mént is door den Amerikaanschen consul te Gibraltar ter kennis gebracht van het staatsdepartement. De consul en het per soneel hebben het gebouw verlaten. Men meent te weten, dat er geen enkel slacht offer is gevallen. TREIN MET UITGEWEKEN KINDEREN ONTSPOORD Naar vernomen wordt, is een trein met kinderen die de Spaansche hoofdstad wa ren ontvlucht, op 60 k.m. afstand van Ma drid ontspoord. Ongeveer veertig kinderen werden ge wond, ofschoon niet ernstig. De kwestie der vrijwilligers RUSLAND WIL GEEN EENZIJDIGE MAATREGELEN Russisch antwoord op Britsche nota In antwoord op de nota van de Britsche regeering van 9 Januari inzake de kwestie der vrijwilligers voor Spanje heeft de Rus sische regeering op 15 dezer den Britschen ambassadeur een nota overhandigd, waar in er in de eerste plaats op gewezen wordt, dat de vertegenwoordiger der Sovjetregee- ring in de non-interventie-commissie te Lenden nog op 4 December aan den voor zitter der commissie een schrijven heeft gezonden, waarin voorgesteld werd, de ver plichting tot niet-inmenging uit te brei den tot het zenden van vrijwilligers naar Spanje, terwijl de Sovjet-regeering op 29 December opnieuw bevestigd heeft, in tè. stemmen met het denkbeeld, dat de be trokken mogendheden een overeenkomst zouden sluiten, waarbij het zenden van vrijwilligers naar Spanje verboden wordt, en een doeltreffend controlestelsel te orga- niseeren. De bedoelde documenten, aldus wordt in de Russische nota verklaard, ge ven antwoord op het voorstel, dat de nota der Britsche regeering bevat. De nota vervolgt dan: Naar de meening der Sovjet-regeering zouden eenzijdige ver bodsbepalingen van den kant van een deel der landen, die in de Londedsche commis sie vertegen woorigd zijn, wanneer de ove rige dezer landen niet slechts vrij zijn van deze verplichtingen doch ook practisch doorgaan met het zenden van troepen naar Spanje, niet alleen niet aan het doel be antwoorden, doch ook neerkomen op in menging ten gunste der opstandelingen. Dergelijke maatregelen schijnen in het bij zonder voorbarig, wanneer in aanmerking genomen wordt, dat de opstandelingen tot dusver niet eens hun principieele toe stemming hebben verleend tot het instellen van controle, noch duidelijk en onvoorwaar delijk hun goedkeuring hebben gehecht aan staking van het zênden van troepen onder den naam „vrijwilligers" naar Spanje Op grond van deze overwegingen acht de Sovjet-regeering, ofschoon zij ook thans niet zal overgaan tot het zenden van vrij- wiligers, het van geen nut, den weg van eenzijdige maatregelen te bewandelen. HET FRANSCHE ANTWOORD Voorloopige toestemming Fransch antwoord op Britsche nota inzake vrijwilligerskwestie Het Fransche ministerie van buitenland- sche zaken publiceerd den tekst van de nota, die op 13 dezer ter hand gesteld is aan den Britschen ambassadeur, in antwoord op de 10 dezer door hem overhandigde nota in zake het vertrek van „vrijwiligers" naar Spanje. De Fransche regeering wijst er in deze nota op, dat zij besloten heeft, het parle ment volmachten te verzoeken, die haar in staat zullen stellen, alle maatregelen te ne men, die zij noodig oordeelt om aanwerving voor Spanje te verhinderen. De regeering, zoo wordt verklaard, zal dan harerzijds bereid zijn, als de andere betrokken regee ringen van hun kant dezelfde verplichtin gen op zich nemen, die dan gelijktijdig in toepassing moeten worden gebracht. De Fransche regeering verklaart het eens te zijn met de Britsche regeering, dat, in dien eenmaal tot verbodsbepaling beslo ten is, deze toegepast moeten worden, zon der te wachten op de instelling van een volledig stelsel van controle op het zen den van oorlogsmateriaal naar Spanje. Volgens de reeds opgedane ervaringen echter, zoo vervolgt de nota, is het alles zins duidelijk, dat het gevaar bestaat, dat verbodsbepalingen, zoolang niet een der gelijk stelsel tot stand is gekomen, hun doel missen, en onder deze omstandigheden "al de toepassing er van slechts in voorloopi- gen zin overwogen kunnen worden. Indien derhalve binnen redelijken tijd, na de afkondigng van de verbodsbepalin gen de onmogelijkheid zal zij gebleken, met algemeen goedvinden een doeltreffend controlestelsel toe te passen, zal de Fran sche regeering zich volkomen vrij achten, hetzij om de aangegane verplichtingen op te zeggen, hetzij om, ondanks de ondervon den moeilijkheden, een internationale a- menwerking te organiseeren, die een doel treffende controle mogelijk zal maken. WEDEROM ITALIAANSCHE VRIJWILLIGERS GEDEBARQUEERD. Wederom is een grqot contingent Ita- liaansche vrijwilligers te Cadiz op 12 Ja nuari j.l. aan land gezet. Een geloofwaar dig Britsch ooggetuige vertelt, dat de ont scheping in den loop van den avond ge schiedde. de ooggetuige, die uit Cadiz te Gibraltar is teruggekeerd, raamt dat 4000 Italianen aan land gingen. Zij waren met een groot transportschip, dat naam noch vlag voerde, naar de stad gebracht. Genoemde reiziger voegde aan zijn verhaal nog toe, dat men in Sevilla, Jerez en Cadiz meer Marokkanen en Ita lianen ziet dan Spaansche soldaten. DE TOESTAND IN MAROKKO. Mededeelingen van den correspondent van de „Times". De „Times" publiceert een niet gecensu reerd telegram van zijn bij zonderen cor respondent te Meilila aangaande de Duit- sche activiteit in Spaansch Marokko. Uit een vluchtig bezoek aan de Spaansche zone valt de conclusie te trekken, dat de Duitschers hier geen andere troepen heb ben dan die, welke in het Spaansche vreem delingenlegioen dienst doen. Maar tot deze laatste behooren vliegers, die in het bezit zijn van de belangrijkste vliegvelden. De Duitsche vliegers droegen de uniform van het vreemdelingenlegioen tijdens het be zoek der Britsche marine-officieren. De Duitschers zijn thans werkzaam in de kust- oentra, doch niet in het binnenland. De Duitsche invloed op de inboorlingen bestaat uit propaganda en het uitdeelen van ge schenken. De Duitsche oeconomische penetratie is nog steeds belangrijk. Zij neemt toe ten koste van andere landen. De correspondent verklaart, dat de Spaansche hooge commissaris hem een vrij geleide had verstrek? voor een bezoek aan de Spaansche zone en aan alle steden, wel ke onder Spaansch souvereiniteit staan. Toch hield deze vrijheid een be langrijke uitzondering in: de vergunning het vliegveld van Mé llila te bezoeken. De oorrespondent geeft te kennen, dat hij te Meilila en te Tetoean tal van jonge Duit schers in geheel nieuwe burgerkleeding heeft ontmoet, die geen Spaansch spraken 'en van wie verondersteld werd, dat het bedienden waren van de transportmaat schappij Himba. „Mijn onderzoek en mijn waarnemingen", aldus besluit de correspondent, „hebben mij tot de conclusie gebracht, dat deze mannen volslagen militaire vliegers zijn, die dagelijks samenwerken met de strijd macht van Franco aan de Zuidkust van Spanje". INTERVIEW MET GENERAAL FRANCO. In het groote hoofdkwartier te Salaman ca heeft een speciale vertegenwoordiger van Havas een onderhoud gehad met gene- DE BOTERHAM ROEPT! Hollen, me het eerst thuis is Moeder heett TEN HOEVE's ROGGEBROOD beloofd en daar zijn ze als de kippen bij. Ten Hoeve's Roggebrood is voor elk kind het allerbeste voedsel. Krachtig en smakelijk! I VRAAQT UW BAKKER.' GEBR. TEN HOEVE DEN HAAC, ROTTERDAM TEL.333298 TEL.53949 raai Franco, die zich bereid verklaarde de hem gestelde vragen zonder omwegen te beantwoorden. Het onderhoud vond plaats in een salon van het bisschoppelijk paleis. De eerste vraag van den correspoflfcent betrof de berichten aangaande de ontsche ping van Duitsche troepen in Marokko. „Er zijn geen Duitsche soldaten in Franco. „Ik spreek de beweerde ontscheping van Duitsche troepen of vrijwilligers in onze bezittingen in Noord-Afrika formeel tegen. Er kan vandaag evenmin als gisteren spra ke van zijn, dat de nationale Spaansche re geering ook maar een enkel stukje natio naal grondgebied zou afstaan". De opmerking van den correspondent, dat het internationale karakter van den ooidog in Spanje, onvermijdelijk onrust moet verwekken, ontlokte den generaal de opmerking: „Het internationaal karakter van dezen oorlog is niet onze zaak. Wij hebben dit nooit gewenscht. Wij zullen slechts tot het eind toe strijden, teneinde de communistische machten van ons grond gebied te verdrijven. Italië en Duitschland voeren elk op eigen wijze denzelfden strijd en hierin ligt het geheim van hun sympa thie voor ons. Weliswaar genieten onze le gers den steun van een klein aantal buiten- landsche technici, doch aan het front val len slechts Spanjaarden en Spaansche on derdanen en zijn het met uitzondering van enkele vreemdelingen, die op regelmatige wijze in ons legioen zijn opgenomen, Span jaarden, die voor God en vaderland ster ven". Op de vraag van den correspondent of de ontruiming van Madrid door de burger bevolking verandering in zijn plannen heeft gebracht tot het innemen van de hoofdstad, antwoordde Franco: „Er is niets veranderd. Madrid zal val len zooals was voorzien. Het hééft welis waar groote politieke beteekenis, doch van Madrid hangt het lot van den oorlog niet af. Het besluit, Madrid te verdedigen stel de ons voor de moeilijkheid ons van de stad meester te maken en den dood van vele on- schuldigen te veroorzaken, of den oorlog elders voort te zetten. W-ij hebben de moei lijkheid andere opgelost: wij zullen Madrid nemen en niet verwoesten. De komende ge beurtenissen, waarover ik, zoo ge begrij pen kunt, niet kan spreken, zullen het u be wijzen. Ik wijs u er nog op, dat het de eer ste keer is in de wereldgeschiedenis, dat een aanvaller een wijk heeft aangewezen, waarin de non-combattanten zich konden terugtrekken. Wij zullen den oorlog op mi litaire wijze winnen. Ik zeg niet, dat dit in een week of in zes maanden zal geschieden, doch wel, dat wij hem geheel zullen win nen en op het geheele grondgebied". „Hoe zal het nieuwe Spanje er uit zien?", vroêg de correspondent verder en de ge neraal antwoordde hierop: „Allereerst zal het een vrij Spanje zijn. In het buitenland vergist men zich nog steeds omtrent onze beweegredenen, en stelt men ons voor als voorvechters van een klas senstrijd en als vijanden van het volk. Wij zullen den klassenstrijd onderdrukken, willen den arbeid zijn waardigheid en vrij heid hergeven en met het volk tegen de slechte rijken zijn. In dit opzicht hebben wij reeds vele maat regelen getroffen, zoo met betrekking tot de werkloosheid en de openbare gezond heid. Wij hebben een vakvereemgingsorga- nisatie gevormd, die zich later tot een cor poratie zal ontwikkelen en zullen het land vrede geven". „Wat zal het toekomstig uiterlijk zijn van Spanje tegenover het buitenland?", vroeg de correspondent tenslotte. „Wij hebben van niemand iets te vragen. Wij wenschen zoo spoedig mogelijk betrek kingen te hernieuwen, die tevoren met alle landen zonder uitzondering werden onder houden. Wij zullen echter al onze krachten inspannen de betrekkingen met de Spaansch-sprekende landen van Amerika te verstevigen". Het onderhoud, dat een half uur duur de, werd ,in de Fransche taal gevoerd. Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Maar bij 80 km per uur is die remweg niet 32, maar 64 meter! VAN HET VATIBAAN. 's PAUSEN GEZONDHEIDSTOESTAND. De radiorede van den Paus op 7 Februari. Naar aanleiding van de in het buitenland verspreide geruchten omtrent een radio rede van den Paus op 7 Februari deelen welingelichte kringen nader mede, dat het hier den Pauselijken zegen betreft, dien hij ter gelegenheid van de sluiting van het Eucharistische Cangres in Manilla per radio wilde geven. De Paus zal deze zegen doen voorafgaan van eenige inleidende woorden. Over 's Pausen gezondheidstoestand wordt nog aan de „Msbd." gemeld: Z. H. de Paus verleende ook Zaterdag verscheidene audiënties in den salon van zijn particuliere vertrekken, waar Hij in den rolstoel gezeten was, die met witte da mast bedekt is. De toestand van den'H. Vader is tame lijk goed, daar de pijnen in beide beenen iets minder hevig zijn. Prof. Milani bezoekt echter drieanaal daags den Paus', opdat niets verzuimd wordt bij het verplegen van den hoogen lijder, die, ondanks de geconstateerde ver betering in Zijn toestand, nog steeds aan storingen in den bloedsomloop en van de hartswerking lijdt. BEL0SE, BRANDSTOFFENSCHAARSCHTE. Het Brusselsche blad „Dernière Heure" maakt bekend, dat de Belgische regeering besloten heeft, alle invoercontingenten voor buitenlandsche steenkool op te heffen in verband met de schaarschte aan brandstof fen in België. GUITSBHLANB, BELANGRIJK HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN KARDINAAL BERTRAM. Moderne Hunnen en Tartaren in aantocht. In een nieuw Herderlijk Schrijven herin nert Kardinaal Bertram, Aartsbisschop van Breslau eraan, hoe eenmaal in de Middel eeuwen Duitschland overstroomd werd door de Hunnen en Tartaren en stelt dan de vraag: „Zijn thans vanuit Rusland niet dezelfde voorteekenen merkbaar? Thans, nu Europa siddert bij het zien van de ver volging van het Christendom en de ver nietiging van iedere christelijke beschaving in Rusland en Spanje. Zware hamerslagen dreunen aan de poorten van Duitschland. Het Herderlijk Schrijven geeft dan een karakteristieke beschouwing over de anti christelijke stroomingen, die over heel Duitschland zijn waar te nemen. Men be weert, dat het Christendom heeft afgedaan en dat het machteloos in puin valt, omdat het niet geëigend is voor onzen volksaard. Dezelfde uitlatingen, die ook het ons vijan dig Bolsjewisme bezigt. De Kardinaal drukt dan verder zijn angst en bange vrees uit voor de jeugd, die door de verwarring in de ideeën der menschen m onrust wordt gebracht, die uit haar evenwicht wordt geslagen door den laster aan het adres van Kerk en Priesters en die langzaam maar zeker totaal vergiftigd wordt door den invloed van de redeneerin gen der Moderne Heidenen. Wij zijn bang voor de Duitsche jeugd, die toch niet zal kunnen ontkomen aan den nadruk van de hal-klinkende slagzinnen, die de vijanden van Gods Kerk in de wereld slingeren. De Bisschop besluit dan met een oproep om trouw te blijven aan den Fülirer en Reich: „Wij zijn ervan overtuigd, dat de Führer en de regeering met ernstige zorgen vervuld zijn over Duitschlands positie in den belangenstrijd der volken, en over het behoud van den Internationalen Vrede. Wij zullen zooveel in ons vermogen is, offer vaardig deze zorgen deelen, maar wij mo gen daarbij de eveneens ontzettend zware zorgen erver de religieuse toekomst van Duitschland niet vergeten. Donkere tijden, zoo besluit Kardinaal Bertram zijn Herderlijk Schrijven, eischen een klaar inzicht, sterke liefde en rotsvast Godsvertrouwen. Zij eischen een volharden in trouwe eensgezindheid van volk, Staat en Kerk. EEN GEPEPERD ANTWOORD De „Osservatore" tegen een nationaal- socialistisch orgaan Uit Rome wordt ons bericht: De „Osser vatore' bevatte in haar jongste nummer een felle repliek op een artikel in het „Schwar- ze Korps" van 24 December j.l„ waarin op hatelijke wijze critiek derd uitgeoefend op de inrichting van de Pauselijke Acade mie van Wetenschappen. De „Osservatore" drukt bijna het ge heel artikel af en voegt daaraan toe: Deze toon in de Duitsche journalistiek is een duidelijk bewijs van onwetendheid en ge meenheid. Wij hebben den tekst van het artikel niet zonder een gevoel van afschuw letterlijk gepubliceerd, omdat anders nie mand ±ou gelooven dat een tijdschrift, dat als het orgaan van Hitiers lijfwacht wordt beschouwd, onder zijn vlag en in naam van eeh staatshoofd zich tot dergelijke belee digingen kon laten verleiden, beleedigingen tegen een souverein vorst, beleedigingen aan het adres van den Paus zelf, met wien Hitler m naam van het Rijk diplomatieke betrekkingen onderhoudt en een R. K. Ver. v. Kraamverzorging voor alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau Boerhaavestr. 30 verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 24 UUR tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 3420. Aanvragen (schriftelijk) adres Boerhaave- straat 30. daat gesloten heeft. Ieder commentaar is hier verder overbodig". Het Vaticaansch orgaan besluit dan: „Het is onbegrijpelijk, dat de Duitsche regeering die heel de pers onder controle heeft der gelijke uitvallen tegen den Paus toelaat, terwijl een gerechtvaardigde critiek der katholieken op de godslasteringen b.v. van Rosenberg verboden is. DE BISSCHOPPENCONFERENTIE TE FULDA. Nieuwe "plannen voor een audiëntie bij Hitier. Volgens een bericht in de „Basler Na- tionalzeitung" is de vergadering van het Duitsche Episcopaat, die oorspronkelijk op 14 Januari was vastgesteld reeds een dag eerder begonnen. Aan de besprekingen werd door 26 bis schoppen en kardinalen deelgenomen. Om 9 uur 's morgens werd met de be raadslagingen aangevangen. De besprekin gen namen ruim 9 uur in beslag. Als eenigst punt op de agenda stond het vraagstuk van de Rijkswet betreffende de Duitsche Jeugd. De bisschop van Miinster, Graaf von Galen, heeft over dit onderwerp een inleiding ge houden. Alle aanwezigen waren van oor- deel, dat de rljksjeugdwet in verschillend opzicht onvereenigbaar is met het Concor daat. Het destijds gewenschte onderhoud van de vertegenwoordigers van het Episcopaat met Hiti^r heeft tengevolge van het korte tijdsbestek niet meer plaats gevonden. De Bisschopsconferentie heeft thans besloten een hernieuwd verzoek tot Hitier te rich ten, om een delegatie van 5 personen, leden van het Duitsche Episcopaat, met aan het hoofd kardinaal Faulhaber, in audiëntie te willen ontvangen. DUITSCHE KERKVORSTEN TE ROME. Te Rome zijn aangekomen H.H. Em. de kardinalen Bertram, Schulte en Faulhaber en H.H. Exc. de bisschoppen von Galen en Preysing. Duitsche Katholieke kringen hechten groot belang aan deze Rome-reis der Duit sche prelaten. Gisteren zijn zij door Z. H. den Paus in audiëntie ontvangen. In welingelichte kerkelijke kringen ver bergt men niet, dat deze audiëntie niet al leen betrekking heeft gehad op aangelegen heden, welke slechts afzonderlijke bisdom men betreffen, doch ook de tegenwoordige kerkelijke situatie in Duitschland heeft ge golden. Deze toestand heeft den laatsten tijd in de kringen van het Vaticaan werkelijk on gerustheid gewekt. Gelijk men weet, is de toestand onlangs verscherpt, doordat een wet werd uitge vaardigd, volgens welke alle kinderen in het rijk in één organisatie onder Baldur von Schirach moeten worden ondergebracht. Von Schirach staat, zooals bekend, onder ndeuw-heidenschen invloed. Deze wet is naar Katholieke opvatting niet vereenigbaar met de bepaling van het Concordaat, volgens welke de Kerk ook het recht op de jeugdopvoeding behield, doch men hoopt, dat een compromis be reikt zal kunnen worden. STAATSMONOPOLIE VOOR JEUGD OPVOEDING. Rede van Rosenberg te Detmold. I11 een te Detmold gehouden rede, ver klaarde rijksleider Rosenberg o.a., dat een voornaam punt, .-^waarvan de nalionaal-so- cialistische beweging nooit zal afstappen, wordt gevormd door den eisch, dat de op voeding van de komende generaties alleen en uitsluitend door de nationaal-socialisli- sche regeering en den nationaal-socialisti- schen staat geschiedt, opdat niet na 30 of 40 jaar weder partijen zullen zijn ontstaan, waarvan het machtcentrum niet meer in Duitschland ligt. Rosenberg verklaarde voorts, dat de po litieke geschillen tusschen Duitschland, Ita lië, Frankrijk en Engeland familie-aange legenheden zijn, die de Sovjet-unie niets aangaan. Sfe °P bruggen, binnen 8 m straathoeken, autobushaltes, Vjïpwï uitritten, brandkranen, enzoo.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9