MAANDAG 18 JANUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 7 HOE WORDT HET WEER REGEN EN WIND. DE BILT SEINT: Krachtige tot matige Zuidoostelijke tot Zuidelijke wind. Betrokken tot zwaar be wolkt met tijdelijke opklaring. Regen of sneeuw en temperatuur om het vriespunt in het Noordoosten, in het Zuidwesten tijdelijk regen met weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst: 782.8 te Sortavala in Finland. Laagste barometerst.: 731.9 te Vestmanoer. Het karakter der luchtdrukverdeeling verandert niet van beteekenis. In Finland blijft de luchtdruk bij voortduring zeer hoog en het weer helder, met strenge tot matige vorst. Het stationnaire gebied van lagen lucht druk is dichter naar onze omgeving ge komen en de secundaire depressies, die over de Britsche eilanden trekken, met snelle doch kort durende barometer-dalingen, doen haar invloed gevoelen aan de Oost zijde van het Kanaal en de Noordzee. Over het continent stormt het over een breed gebied uit Zuidoost en wordt de vorstlucht uit het binnenland naar de Oost zee getransporteerd, die wel spoedig zal dichtvriezen. Op korte afstanden komen groote tem peratuurverschillen voor. In Midden- Duitschland is de temperatuur tot 3 graden onder normaal, in Midden-Frankrijk en in Bretagne 6 tot 7 graden boven normaal. Het warme gebied bedekt nog het Zuid westelijk deel van ons land. De regen bleef beperkt tot het Westen. Op het vasteland is de bovenlucht helder en droog en valt geen sneeuw. Het is te verwachten, dat de vorstlijn dicht ten Oosten van ons land zal blijven en het vorstgebied kan zich bij het ver zwakken van de activiteit der depressies, verder naar het Westen gaan uitbreiden en ons land bedekken. S tormwaarschuwingsdienst. Geseind van de Bilt vanmiddag om 14 05 uur aan alle posten: „Wordt verwacht storm uit het Zuidwesten". LUC HTTEMPERATUUR. 5.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Maandagnam. 4.41 uur tot Dinsdag ochtend 7.30 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 19 Janu ari voorm. 7.uur en nam. 7.24 uur. De wereld in vogelvlucht De berichten uit Spanje maken melding van nieuwe gevechten rondom Madrid en van een herhaalden druk op Malaga. Suc cessen worden overigens niet gemeld. Dat is in 't kort alles wat omtrent de krijgs verrichtingen te vermelden valt. Gewichti ger blijft de vrij will igerskwestie. Op de bekende Britsche nota hebben thans Rus land en Frankrijk geantwoord. Frankrijk is het mét Engeland eens, dat was reeds bekend, maar nieuw is, dat Frankrijk al leen voorloopig zijn toestemming heeft ge geven. Het zal medewerken om de vrijwil- ligerstroom af te dammen en daarmee niet wachten totdat een bevredigend con trole-systeem is gevonden. Maar wanneer na eenigen tijd blijkt, dat de andere re geeringen (speciaal natuurlijk Duitsch- land en Italië) het Fransche voorbeeld niet volgen en voortgaan met het zenden van vrijwilligers, zal ook Frankrijk zich niet meer gebonden achten. Sovjet-Rusland zegt, reeds lang een te genstander te zijn van het zenden van vrij willigers en ook nu geen vrijwilligers te zullen zenden. Maar zoolang de andere re geeringen zich niet verbinden, gevoelt ook de Sovjet-regeering er niets voor, zich een zijdig vast te leggen. Het blijkt wel, dat een resultaat niet ge makkelijk verkregen zal worden. Berich ten over het ontschepen van telkens nieu we contingenten ftalianen te Cadiz doen aan deze zaak natuurlijk ook allerminst In Duitschland zijn de bisschoppen te Fulda bijeen geweest en hebben zij den toestand der Katholieke Kerk onder het Hitler-regiem besproken. Wat het resultaat van hun besprekingen is geweest, is na tuurlijk niet bekend, maar vijf afgevaar digden van het Duitsche episcopaat, drie kardinalen en twee bisschoppen, zijn naar Rome gereisd, waar zij in een audiëntie met den Paus hebben gesproken. Men kan wel vermoeden, welke kwestie hoofdzake lijk besproken zal zijn, n.l. die over de op voeding der Katholieke Duitsche jeugd, waarvan het nationaal-socialisme het mo nopolie voor zich opeischt. BINNENLAND HERZIENING DER GRONDWET. DINSDAG 26 JANUARI IN DE TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is thans bijeengeroe pen in openbare vergadering tegen Dinsdag 26 Januari. Na het trekken der af deelingen staat een regeling van werkzaamheden op de agen da. Wat dit laatste punt betreft, zal de voorzitter aan de Kamer voorstellen, in deze vergadering een aanvang te maken met de beraadslaging over de wetsontwer pen in zake herziening van de Grondwet. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING VOOR K. TER LAAN. Bij K.B. van 15 Januari 1937 is aan K. ter Laan op zijn verzoek, met ingang van 8 Februari 1937 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Zaandam, met dankbetuiging voor de langdurige en be langrijke diensten door hem als burge meester bewezen, met benoeming tevens tot Ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw, TEGEN DE WERKLOOSHEID IN HET BLOEiMBOLLENBEDRIJF. De bedrijfsraad van het bloembollenbe- drijf heeft aan de bèsturen van de werk: geversorganisaties in het bloem bollen be drijf een rondschrijven gezonden, waarin wordt uiteengezet, dat alle bruikbare mid delen moeten worden rangewend om de werkloosheid te beperken. Vast staat, dat er in het bedrijf nog heel wat werk achterwege blijft, dat bij een be tere bedrijfstcestand zeker zou worden ver richt. Indien de bedrijfsraad over de noodige gegevens beschikt, ware door bespreking met de voor werkverschaffing en werkver ruiming aangewezen instanties overleg te zoeken om voor dit extra werk, een sub sidieregeling t.e verkrijgen. Indien vast staat, dat werkelijk extra werk wordt ver richt, dan kan dat aldus het rondschrij ven nooit voor de openbare kassen kost ten veroorzaken. De bedrijfsraad verzoekt, daarom de be sturen der werkgeversorganisaties deze aan gelegenheid met haar leden en andère werkgevers te bespreken en zijn streven cm de werkloosheid zooveel mogelijk te temperen, te steunen. HEFFING OP BOTER. De heffing op boter is voor de week van 17 t/m 23 Januari, behoudens tusschentijd- sche wijziging, weder vastgesteld op 85 cent per kilogram. WERELDJAMBOREE 1937. De raadsman van kolonel Diemont deelt ons het navolgende mede: Toen het aan kolonel Diemont bleek, dat de moeilijkheden in het bestuur der stich ting „Wereldjamboree 1937" niet binnen afzien baren tijd tot oplossing te brengen waren, heeft hij gemeend, teneinde .de Jamboice zelve niet in gevaar te brengen, zich te moeten terugtrekken. Aangezien op dat moment kolonel Die mont het eenig overgebleven lid dei* stich ting wereldjamboree 1937 was, heeft hij in een brief d.d. 31 December j.l., gericht aan den hoofdverkenner, vice-admiraal Rambonnet, dezen tot voorzitter dier stich ting benoemd en zelf ontslag genomen. Ko lonel Diemont heeft dus tot een „jurictiscne oplossing" medegewerkt. Onjuist is echter het bericht, dat clit is geschied op initiatief van vice-admiraal Rambonnet of diens raadsman. Het voornemen hiertoe is zelf standig bij kolonel Diemont opgekomen en zander voorafgaand overleg met den hoofdverkenner of zijn omgeving uitge voerd. ty DE SPELLING-KWESTIE. De Vries en Te Winkel op kweekschool- eind-examens en hoofdakte-examens. Zooals ons blad reeds meldde, heeft de inspecteur voor de onderwijsopleiding op last van den minister aan de directeuren van rijks- en bijzondere kweekscholen mededeeling gedaan, dat bij de kweek schoolexamens en bij de examens tot ver krijging van de hoofdakte de schrijfwijze van De Vries en Te Winkel gevolgd moet worden, wat betreft de buigings-n en de voornaamwoordelijke aanduiding en ver- vangings, zoolang de lijst van kennelijk mannelijke woorden niet is vastgesteld. Naar aanleiding van deze aanschrijving heeft het Tweede-Kamerlid M o 11 e r zich tot den minister van Onderwijs gewend met cie vraag of deze meent dat in een Konink lijk besluit, in dit geval dat van 18 Juli 1936, wijziging kan worden gebracht door een rondschrijven van een inspecteur al of niet op tast van den minister. De heer Moller wijst er voorts op, dat dooi dit nieuwe voorschrift verwarring en chaos op spellingsgebied wordt' veroorzaakt, doordat binnen enkele jaren drie keer de spelling van regeeringswege is gewijzigd, en wederom vooi de vierde maai zal gewij zigd worden, nadat bovengenoemde lijst zal zijn vastgesteld. Tensiotte vraagt het Kamerlid of de mi nister voornemens is de mededeeling van een inspecteur ten spoedigste te doen in trekken. Ook het Tweeed-Kamerlid T h ij s s e n heeft zich over dezelfde aangelegenheid met schriftelijke vragen tot minister Slote- maker de Bruine gewend. Hij wenscht na dere verklaringen van de strekking van het rondschrijven Moet dit, vraagt hij, aldus worden verstaan dat bij de aanstaande kweekschooleindexamens en hoofdakte examens: a de naamvals-n zal moeten worden ge schreven bij alle woorden, die in de woor denlijst van De Vries en Te Winkel als „mannelijk" worden opgegeven? b. de voornaamwoordelijke aanduidingen hij en zijn (met de verbuigingsvormen) en zij en haar (met de verbuigingsvormen) moeten worden gesenreven, al naar het zelfstandigheden betreft, welke in de woordenlijst van De Vries en Te Winkel als mannelijk" of „vrouwelijk" worden op gegeven? Indien het antwoord op deze vraag ont kennend luidt, wat is dan de bedoeling van genoemd rondschrijven? Indien het antwoord bevestigend luidt, is cie minister dan van meening, dat het mo gelijk zai zijn in de nog resteerende vijf maanden den aanstaanden candidaten da noodige gewenning bij te brengen aan zulk een afwijking /an wat tot heden op alle scholen onderwezen werd? Indien het antwoord op deze laatste vraag bevestigend luidt, is de minister dan bereid mede te deelen. op welke adviezen zijn oordeel berust? Ten slotte vraagt de heer Thijssen of de minister bereid is, indien nadere adviezen hem daartoe aanleiding geven, voor de in 1937 af te nemen examens de vrijheid toe te staan, bij het schriftelijk werx de regels te volgen, die voor de examens in 1936 gol den, subsidiair in 1937 bij het schriftelijk werk de raadpleging van een woordenlijst toe te staan. DE ANTI-REVOLUTIONNAIRE PARTIJ. Dr. Colijn zal in de verkiezingscampagne dertig spreekbeurten vervullen. Op het Centralen Convent der anti-revo- iutionnairè partij verklaarde minister Co- iijn te willen waarschuwen, om bij de ver kiezingen niet met wenschen naar voren te komen waarvan niet met volkomen ze kerheid gezegd kan worden, dat ze voor in williging in aanmerking komen. Wie ook aan het bewina zal komen, komt voor de noodzakelijkheid te staan eener zij ds om den achterstand in de geldmidde len in te halen, en anderzijds, om de posi tie van het land sterker te maken te mid den van de internationale economische on zekerheden. Als wij met beloften zouden komen, die direct als onvervulbaar moeien worden teruggenomen, dan doet dat af breuk aan onzen zedelijken invloed op ons volk, ook al komt die niet in de stembus- cijfers tot uitdrukking. De beteekenis van een partij wordt niet door die cijfers be paald, maar wel door de zedelijke kracht, welke van haar politiek uitgaat. Minister de Wilde van zijn kant wees er op, dat de komende parlementaire periode zeer belangrijk belooft te worden. De in ternationale -toestand blijft in hooge mate precair, daarom is het weerbaar maken van ons volk een primordiale eisch, die aan de overheid gesteld kan worden. Ook de economische toestand is in hooge mate moeilijk. De regeering kan, in ver band met het autarkische streven in het buitenland, de toestand niet radicaal ver beteren. De sociale toestand is eveneens zeer moeilijk. Het gevaar van een blijvend groot aantal werkloozen bedreigt ons, mede door de gewijzigde techniek. Dan is er de drang naar nieuwe vormen m het staatsleven. Van groote beteekenis is het, dat wij, anti-revolutionnairen, daar bij een rol spelen. De voorzitter deelde mee, dat de beide anti-revolutionnaire ministers bereid zijn, na de officieele candidaatsteliing voor de partij te gaan spreken. Dr Colijn stelde zich voor 30 spreekbeurten beschikbaar. COMMISSARIS VAN POLITIE TE GOUDA Bij K. B. van 14 Januari is benoemd tot commissaris van politie te Gouda de heer C. rless, inspecteur van politie eerste klas se te Rotterdam. De heer C. Hess werd geboren te Rot terdam in 1893. Op 1 November 1919 kwam hij te Rotterdam bij het politiecorps als in specteur-titularis; in 1921 werd hij inspec teur 2de klasse en in 1930 inspecteur 1ste klasse. Sinds 1 Maart 1935 deed inspecteur Hess dienst bij de Centrale Recherche te Rot terdam. Mr. H. M. G. Kloppenburg, f In den ouderdom van 35 jaar is te 's-Gra- venhage overleden mr. H. M. G. Kloppen burg, oud-kantonrechter te Rotterdam. De begrafenis van het stoffelijk overschot is bepaald op Dinsdag a.s. om kwart voor 12 op Nieuw Eik en Duinen. Mr. Kloppenburg werd 17 Juni 1851 te Rijssen (Overijsel) geboren. Iiij studeerde rechtswetenschappen aan de Leidsche Uni versiteit en promoveerde op stellingen in 1874. Drie jaar later trad hij in dienst van de rechterlijke macht en wel als griffier van het kantongerecht in Terneuzen. In 1885 werd hij tot kantonrechter aldaar be noemd en- in 1895 in dezelfde functie te Schiedam. In 1900 werd mr. Kloppenburg tot kantonrechter te L e i d e n benoemd en in 1910 te Rotterdam, waar hij tot zijn 80ste jaar als kantonrechter fungeerde. „Tel." AGENDA LEIDEN. Maandag, R. K. Bakkerspatroonsvereen. „St. Clemens", Hotel Central, 8 uur Maandag, Fritz Hirsch Operette „Prinzen- hochzeit", Schouwburg. 8.15 uur. Maandag, 8—11 uur Beyersche Kermis in het St. Antonius Clubhuis, Mare 43, tegenover Marekerk. Doorloo- pende filmvoorstellingen. Vertoo ning van de Huwelijksfilm. Af scheid en vert-ek missionarissen uitHartebrugskerk. Toegang 0.10, ten bate Kath. Jeugdwerk. Maandag, R.K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph", jaarfeest, Zomerlust, 8 uur. Donderdag, Filmvoorstelling „naar het Oer- land van de Dajaks", Stadsgehoor zaal, 8 uur. Donderdag, Genootschap van den Stillen Omgang, Gebouw St. Jos. Gez. Ver., Rapenburg 52, 8.15 uur. Donderdag, R.K. Reclasseeringsvereeniging afd. Leiden. Zitting gebouw St. Vine.-Ver., Hooglandsche Kerk- gracht 32, 8—9 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst dei- apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 Jan. a.s. waargeno men door de apotheken P. du Croix, Ra penburg 9, telefoon 807 en E. B. de Metz, Kamerl. Onnesl. 28, telef. 3553 en J. Doe- dens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. Toediening H. Vormsel Gisteren heeft Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem het H. Vormsel toegediend in de kerk van O.L.Vr. Hemelvaart en den H. Jozef. Mgr. arriveerde om ruim half vijf aan de pastorie, waar gevormd was een eerehaag van Graal. Kruisvaart en Ver kenners, die zich later weer opstelde in het middenpad der kerk. Om vijf uur diende Mgr. het H. Vorm sel toe aan 280 kinderen der parochie, 127 jongens en 153 meisjes. Omstreeks zeven uur betrad de Bis schop wederom, thans in groot or naat met cappa magna en groot ge volg, de kerk, die geheel gevuld met fa milieleden en belangstellenden een ty pisch beeld van de gezinseenheid, die de leden der Katholieke Kerk verbindt! Voor in hadden de vormelingen plaats genomen, nu de volwassenen van Leiden en omgeving. Na bekleed te zijn met de liturgische gewa den, hield de Bisschop tot de vormelingen een predikatie, waarin Mgr. den diepen zin ontleedde en op de vormelingen toe paste van de Sacramenteele formule van het H. Vormsel: Ik teeken u met het tee- ken des Kruises en sterk u met het Chrisma des heils, in den Naam van den Vader en den Zoon en den Heiligen Geest. Amen. De Bisschop diende vervolgens het H. Vormsel toe aan 62 volwassenen, n.l. 22 mannen en 40 vrouwen. Bij deze plechtigheid fungeerden als troondiakens deken A. H. J. M. Homulle en pastoor Ign. Smeets O.F.M., diaken was pastoor Th. Beukers, subdiaken rector R. Reynen. De lagere assistenties' werden waargenomen door verschillende eerw. heeren der Leidsche geestelijkheid, ter wijl de zeereerw. heer Bank, secretaris van het Bisdom, als caeremoniaris fun geerde. Na afloop celebreerde de Bisschop een Pontificaal Lof met dezelfde assistentie. Be halve de voorgeschreven gezangen en ver schillende gregoriaansche gezangen zong het koor Jesu duicis memoria van Victoria en Ave Maria van Arcadelt, beide uit de zestiende eeuw, voor vierstemmig gemengd koor. Vanmorgen om 9 uur heeft de Bisschop een stille H. Mis opgedragen in de Harte- brug-kerk. Mgr. werd geassisteerd door deken Homulle en pastoor Smilz. Daarna heeft Mgr. het H. Vormsel toegediend aan 114 kinderen der parochie. 57 jongens en 57 meisjes. Om 12 uur heeft Mgr. Huibers in de St. Petruskerk het Heilig Sacrament van het Vormsel geschonken aan 219 kinderen, 105 jongens en 114 meisjes. Ten slotte heeftZ.H.Exc. om 2 uur in de St. Leonarduskerk aan den Haagweg aan 85 kinderen, 47 jongens en 38 meisjes het H. Vormsel toegediend. MEJ. A. E. GROLL. t In den ouderdom van 80 jaar is hier ter stede overleden mej. Anna Elisabeth Groll, penningmeesteresse van de Vereeniging voor Misvormden, een trouw medewerkster van wijlen dr. Murk Jansen en een der op richtsters van de Anna-Kliniek voor Ortho- paedie alhier. Van de Anna-kliniek aan de Meezenstraat waait dc vlag thans halfstok vanwege het overlijden van deze bijzondere vrouw, die de ziel en de stuwende kracht dezer inrich ting was en tot op haar hoogen ouderdom met ongekende vitaliteit haar belangstel ling bleef toonen voor dit door haar en wij len dr. Murk Janssen begonnen werk. Het vorig jaar, op den 14en September, toen zij onder overgroote belangstelling haar tachtigsten verjaardag mocht herden ken, was zij nog zoo fier en trotsch op de haar verleende onderscheiding tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, dat zij daar over geen woorden genoeg kon vinden. De thans overledene heeft een zeer werk zaam leven achter den rug. éis V Geboren te Batavia op 14 Sept. 1856, kwam zij op jeugdigen leeftijd met haar ouders naar Holland en vanaf 1866 woon de zij te Leiden. Gedurende zestien jaren had zij zitting in het bestuur van het thans Kon. Genoot schap „M. S. G." en vanaf 1904, toen zij dr. Murk Jansen leerde kennen, wijdde zij zich voornamelijk aan de belangen der Mis vormden. Aanvankelijk belast met zijn boekhou ding en correspondentie, wijdde zij allengs al haar zorgen aan zijn medische publica ties en werd deelgenoote in- en onvermoeid medewerkster aan zijn groote plannen: de stichting van een Vereeniging voor Mis vormden in Nederland en den bouw van een moderne kliniek voor Orthopaedie. Zij vond een nieuwe levenstaak in de behartiging der belangen van de vele onge- lukkigen, die door hun misvormingen zich in de Maatschappij sterk achtergesteld voe len en met dr. Murk Jansen is zij er in ge slaagd deze Vereeniging, waarvan zij uit den aard der zaak wederom de finantiën beheerde, tot grooten bloei te brengen. Als kroon op haar werk mocht zij ten slotte mede leiding geven aan den bouw en de inrichting van de naar haar genoem de Anna Kliniek voor Orthopaedie in de Meezenstraat, waaraan zij ook na den dood van dr. Murk Jansen al haar krachten wijdde. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal Woensdagmiddag te 2 uur plaats heb ben op de begraafplaats aan de Groene- steeg alhier. VER. VAN TAXI- EN LUXE AUTO VERHUURINRICHTINGEN VOOR RIJNLAND. In een vorige week gehouden vergadering van taxi-ondernemers uit Leiden en om streken werd besloten tot oprichting van de Vereeniging van taxi- en luxe automo- bielverhuurinrichtingen voor Rijnland. De vereeniging is gevestigd te Leiden. Het be stuur bestaat uit de heeren H. Kanbier, voorzitter, W. C. A. van Kerkhoff, pen ningmeester, P. van Ulden, le secretaris en Th. J. van der Heijden, secretaris-advi seur. Het secretariaat van de /ereeniging is gevestigd H. Rijndijk 105, Leiden. In ver band met het komende Rijksvergunnings stelsel stelt de vereeniging zich voor haar wenschen zoo spoedig mogelijk aan de Ge meentebesturen ter kennis te brengen. Zij heeft zich daartoe o.m. in verbinding ge stold met de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland en met de Hoofd besturen van de Moderne-, R.K.- en Chr. werknemers-organisaties in het transport bedrijf. Geslaagd voor het examen boekhouden enz., „Vereeniging van leeraren in het boekhouden" de heeren J. Kwaadgras, Lei den; J. van Rijn, Katwijk aan Zee; J. P. W. Scholtz. Leiden; j. M. Westen, Leiden; allen leerlingen van den heer J. A. Jan sen, Kamerlingh Onneslaan 15, alhier.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2