MAANDAG 18 JANUARI 195, DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 28ste Jaargang No. 8625 3)e £cid&cfi£6oii/fca/itt 9F ABONNEMENTSPRIJS bedraagt brj vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent pel week i 2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. - Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 tl GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V „Twee op één"-stelsel Het moet bekeken worden! Eenvoudig, omdat 't lang niet a priori vaststaat, dat door dit stelsel de jeugdwerkloosheid niet zou kunnen worden ingekrompen. Integen deel! Het is zeker, dat door dit stelsel in ieder geval minder jonge menschen aan den ar beid worden ontwend. Dus er moeten zich wel zéél ernstige bezwaren tegen verzet ten, om een niet-invoering te motiveeren! 't Is echter duidelijk, dat de Overheid hier zou moeten medewerken. Aan par ticulier initiatief alléén kan een dergelijke zaak niet worden overgelaten. Wij nemen in dit verband met belang? stelling kennis van de volgende mededee- ling in „het Handelsblad". Ten gemeentehuize te Hengelo is op ini tiatief van den „Kring Twente voor ont wikkeling en ontspanning van werkloo- zen" een vergadering gehouden ter bespre king van de opleiding van werklooze tex tielarbeiders. Aanwezig waren vertegen woordigers van het Ministerie vap Sociale Zaken, van gemeentebesturen, van werk geversorganisaties en commissie van toe zicht op het Nijverheidsonderwijs en van commissies voor cultureele werkloozen-zorg in Twente. De heer N. H. de Graaf, hoofd-contro- leur, verbonden aan het Departement van Sociale Zaken, afdeeling cultureele werk- loozeiuorg, hield een inleiding over de opleiding van werklooze textielarbeiders in het „twee op één"-stelsel. Spr. stelde na mens het Departement voor, te overwegen of door het z.g. „twee op één" stelsel meer jeugdige werkloozen in de textielbedrijven kunnen worden opgenomen. Dit stelsel, dat reeds in enkele bedrijven van ons land is ingevoerd, beoogt, als be kend, bij het aannemen van jeugdige werk krachten in den leeftijd van 14 tot 21 jaar, als er plaats is voor één, er toch twee aan te stellen, die ieder een halven dag in het bedrijfsleven worden op genomen en het andere deel van den dag aan de vakopleidingscursussen zullen deel- nemn. Bij de bedrijven van de telefoon centrale in Den Haag en de staatsmijnen in Limburg heeft dit stelsel in de practijk de gewenschte resultaten opgeleverd. De regeering is bereid bij eventueele in- in plaats van één werkkracht voor volle da- voering voor de textielindustrie in Twente de grootere sociale lasten, welke uit dit stelsel voortvloeien van de werkgevers over te nemen. Na deze inleiding volgde een uitvoerige gedachten wisseling, waarbij door verschil lende besprekers bezwaren tegen bedoeld stelsel werden ontwikkeld. De vergadering benoemde vervolgens een commissie, om dit vraagstuk te bestudeeren. Oók voor volwassen arbeiders zou het ,.twee op één"-stelsel overwogen kunnen worden. Hier zou het, ongetwijfeld, op grootere moeilijkheden stuiten. Maar ook dat voor volwassen arbeiders deze moei lijkheden onoverkomelijk zijn, staat o.i. lang niet vast! IntusSChen zien wij met belangstelling uit raar het resultaat van een onderzoek der Twentsche Comissie. Zij heeft reeds, zoo als hierboven medegedeeld, voorbeelden uit de practijk vóór zich. dat 't kan en goed gaat. RÜSLANDS HANDEL MET HET BUITENLAND. Nederland neemt zesde plaats in. MOSKOU, 18 Jan. (A. N. P.). Vol gens opgave van het hoofdbureau der doua ne bedroeg de buitenlandsche handel der Sovjet .Unie in elf maanden van het vo rige jaar 2.456.000 roebel, tegen 2.392.531.000 roebel in rezelfde periode van 1935. Hier van kwam op rekening van den uitvoer 1.238.876.000 en van den invoer 1,217.249.000 roebel. In het handelsverkeer met de Sov jets neemt Nederland de zesde plaats in, na Engeland, Duitschland, Amerika, België en Iran, en vóór Frankrijk, Japan, Tsjecho- Slowakije en Turkije. De uitvoer naar Nederland bedroeg 50.455.000 en de invoer uit Nederland 64.710.000 roe bel. Dankbetuiging van Z. H den Paus Zijne' Hoogwaardige Excellentie Mgr. Paolo Giobbe, de Apostolische Internuntius in Den Haag, ontving uit Vaticaanstad het volgende op 10 Januari gedateerd schrijven. Hoogvaardige Excellentie, De Heilige Vader is Uwe Hoogwaardig ste Excellentie, de autoriteiten en alle ge- loovigen der edele Nederlandsche natie bij zonder dankbaar voor het hartelijk ge meenschappelijk medeleven in zorg voor zijn kostbaar welzijn. Voor de vurige gebeden, met zulk een verheven ijver gericht tot den Heer, vraagt Zijne Heiligheid aan den Gever van alle goeds een waardige belooning; en, met het vurig verlangen, dat eeD zoodanige kinder lijke aanhankelijkheid voor den Vader der Christenheid moge voortduren, schenkt Hij allen van ganscher harte Zijn Zegen, Met gevoelens van oprechte en bijzondere hoogachting verblijf ik van Uwe Hoog waardigste Excellentie de dienaar w.g. E. KARDINAAL PACELLI. Haarlems Bisschop richt zich tot zijn Diocesanen Gisteren is in alle kerken van het Bis dom Haarlem onderstaand schrijven voor gelezen van Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem. Beminde Geloovigen. Nu Wij op het punt staan den eersten verjaardag te vieren Onzer plechtige Bis schopswijding, zijn Wij vervuld van in nige dankbaarheid voor de onnoemelijk vele zegeningen, welke in dit jaar over Ons zeiven en over Ons Bisdom gekomen zijn. Diep zijn Wij getroffen door de algemeene daadwerkelijke medewerking eri steun, welke Wij gestadig mochten ondervinden van Onze beminde Priesters en van al Onze dierbare Diocesanen. Een woord van bij zonderen dank willen Wij richten tot al degenen, die geluisterd hebben naar Ons woord, ook als het niet met hun eigen inzicht strookte een woord van dank aan allen, die zoo mild en zoo rijkelijk gehoor gaven aan onze herhaalde oproep tot steun aan de noodlijdende parochies dank ook aan allen, die Ons steunden door hun vol hardend gebed. Dat gebed verkrijgt voor Ons den zegen Gods. En Ons gebed wordt zeker verhoord als Wij het aan God aan bieden door de handen van de Allerzaligste Maagd en Moeder Gods Maria, onder wier bijzondere bescherming Wij Ons ambt en Ons iBsdom hebben gesteld, en aan wie Wij Ons Bisdom hebben toegewijd. Omdat Wij diep overtuigd zijn van Onze behoefte aan Gods hulp en van uw verlan gen om Ons daarin te steunen, durven Wij u opwekken om ook dit jaar met Ons de novene te houden van 2 tot 11 Februari, d.i. van Maria Lichtmis tot en met het feest van Hare verschijning te Lourdes. Dan bidden Wij iederen dag een gedeelte van den Rozenkrans. Waar dit geschikt kan ge schieden en waar dit door de eerwaarde heer en Pastoors en Rectoren wordt ver langd, geven Wij hun bij dezen gaarne ver lof om gedurende die dagen gemeenschap pelijke oefeningen te houden met uitstel ling van het H. Sacrament. Tevens schrij ven Wij voor, dat op Zondag 7 Februari in alle kerken en kapellen de toewijding aan de H. Maagd publiek zal worden her nieuwd. Met blij vertrouwen gaan Wij dan de toekomst weer tegenjoet. Gegeven te Haarlem 13 Januari 1937. f JOANNES PETRUS, Bisschop van Haarlem. KERKNIEUWS BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot Rector te Amsterdam (St. Elisabeth- gesticht) den Weleerw. heer L. Ph. J. Pau- lussen; tot Pastoor te Heemskerk den Weleerw. heer L. C. van der Nou weiand; tot Pastoor te Zuidenneer den Weleerw. heer A. L M. Rusch, thans Kapelaan te Amsterdam (H. Vincentius a Paulo). Tweebekende zweef vliegers neergestort Vliegtuig in vriile bij Nootdorp INSTRUCTEUR P. BOSCH GEDOOD HOEKSTRA BRAK EEN BEEN. De twee instructeurs van het Neder- landsch Instituut voor Zweefvliegen de heer en J. K. Hoekstra en P. Bosch vlogen Zaterdagmiddag in het motorvliegtuig van het instituut, den Pander PH-AIT. Het schijnt, dat omstreeks half vier nabij Nootdorp het toestel nadat het in de „vrille" was gebracht op ongeveer 800 meter hoogte, niet meer door de piloten er uit gebracht kon worden, waardoor een catastrofe helaas niet meer kon worden vermeden. Het toestel werd geheel vernield. De heer Bosch werd doodelijk gewond, terwijl de heer Hoekstra een been bleek te hebben gebroken. Beiden werden naar het ziekenhuis St. Antomushove te Voorburg vervoerd, waar de heer Bosch na aankomst is overleden. De toestand van den heer Hoekstra is naar omstandigheden redelijk wel. De heer Hoekstra was met het Pander toestel van het Nationaal Zweef instituut, dat gebruikt werd om zweefvliegtuigen de lucht in te sleepen aldus de „Tel." omstreeks drie uur opgestegen om den heer Bosch nog eens in de lucht enkele vlieg- details bij te brengen. De heer Hoekstra is hoofdinstructeur van liet Nationaal Zweef- instituut en in het bezit van het gewone vliegbrevet, de heer Bosch was als instruc teur voor het zweefvliegen werkzaam en heeft op 12 November op Ypenburg zijn motorvliegbrevet A gehaald. De eigenaar van een boerderij aan den Polderweg te Stompwijk, de heer C. Mooy man, zag hen op groote hoogte in lucht allerlei toeren verrichten, welke een vlot verloop hadden. Toen het Pandervliegtuig ter hoogte van zijn boerderij was gekomen, zoo vertelde de heer Mooyman, zag hij eens klaps, dat er iets met het toestel niet in orde was. De motor bleef gewoon doorwerken, maar het toestel verloor ineens hoogte en kwam als een dwarrelend blad naar be neden. Men kon zien, dat de bestuurder alle pogingen deed om uit de vrille te ge raken en werkelijk, op een 50 meter van den grond, scheen het of het de bestuurder zou gelukken om het sportvliegtuig weer omhoog te trekken. Het geleek even stil te staan in de Lucht. Doch toen was het ineens weer mis en volgde een snelle en noodlottige daling. Het toestel was precies boven den hoek van Jn weiland, dat omringd is door een breede sloot. Even raakte de Pander den grond en daarop rolde het toestel een twintig meter verder, waarbij het eenige malen over den Kop sloeg. De vleugel kwam in aanraking met prikkeldraad, dat om het weiland is en met een grooten slag bleef het toestel voor de sloot liggen, terwijl een gedeelte van de machine boveri water bleef hangen. De heer Hoekstra bij kennis. De heer Mooyman, die het ongeluk vlak boven zijn hoofd had zien gebeuren, snelde met nog een paai boeren naar de plaats van de ramp en zag, dat de eerste bestuurder, die de heer Hoekstra bleek te zijn, vol komen bij kennis was. De tweede bestuur der, de heer Bosch, die achter den heer Hoekstra zat, verloor veel bloed en was reeds bewusteloos. Toen de heer Mooyman met behulp van de anderen de beide piloten uit het toestel wilde halen,'wilde de heer Hoekstra'dit eerst niet hebben, daar zij beiden met rie men aan het toestel vastgebonden waren en zij beiden zoo leelijk in de knel zaten, dat het niet zoo gemakkelijk zou gaan, hen te bevrijden. Direct werden de geneesheeren in Stomp wijk en Voorburg gewaarschuwd, die spoe dig ter plaatse waren met de politie en de burgemeesters van Nootdorp en Stompwijk, de heeren H. C. A. M Schölvinck en W, J. H. J. M. Keyzer. Men maakte nu de beide slachtoffers uit het vliegtuig los en bemerkte weldra, dat de toestand van den heer Bosch hopeloos was. Daarentegen bleef de heer Hoekstra bij volle kennis Toen kort na het ongeval een ander* sportvliegtuig uit Ypenburg boven het terrein van het ongeluk kwam vliegen, om poolshoogte te nemen wat er eigenlijk gebeurd was, wuifde de heer Vreeselijk auto-ongeluk tusschen Ede en Arnhem. AUTO TEGEN EEN BOOM IN BRAND GEVLOGEN. Inzittende dame verbrand, twee heeren gewond. Gistermorgen omstreeks half twaalf is op den betonnen weg EdeArnhem, een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat één per soon het leven heeft gekost, terwijl twee personen ernstig gewond werden. Eén auto, bestuurd door den heer Kehrer uit Huis ter Heide, welke in de richting Arnhem reed, is vermoedelijk door de gladheid van den weg geslipt. De auto, die tegen een boom terecht kwam, welke op opgeveer 20 M. afstand van den weg stond, raakte vrijwel onmiddellijk in brand. De heer Renes, die met zijn wagen ook in de richting Arnhem reed, en even te voren door den heer Kehrer was inge haald, trachtte nog met behulp van het toegeschoten publiek mevrouw Kehrer, die naast den bestuurder gezeten was, en reeds het bewustzijn verloren had, uit de auto te bevrijden, hetgeen echter niet mocht gelukken, zoodat mevrouw Kehrer in de vlammen omkwam. De bestuurder en nog een heer. die ach terin den wagen gezeten was, werden bei den ernstig aan de beenen gewond. Deze beide slachtoffers zijn per ziekenauto naar het gemeenteziekenhuis te Arnhem ver voerd. De inspecteur van politie Beemsterboer uit Arnhem en Je commissaris van politie Hulsman uit Ede, waren met eenige agen ten uit beide gemeenten, spoedig op de plaats van het ongeluk aanwezig. Het verkeer, dat op den met ij zei bedek ten weg levensgevaarlijk was, was na het ongeluk eenigen tijd gestremd. Het stoffelijk overschot van mevrouw K. is naar het lijkenhuisje te Ede ver voerd. Nader vernemen wij nog, dat het onheil plaats vond op een recht gedeelte van den weg, tusschen de woning van den heer Slagmolen en „'t Planken Wambuis". De wagen van den heer Kehrer had toen naar schatting een snelheid van 80 tot 90 kilo meter. Onlangs heeft men de daar langs den weg staande boomen gekapt. De auto, welke door de gladheid slipte, vloog over het rijwielpad en over een droge sloot te gen een Verder in de heide staanden boom, waar zij terstond in brand vloog, waarvan mevrouw Kehrer het slachtoffer werd. De heer Renes, die met zijn wagen pas seerde, gelukte het den bestuurder en den achter in de auto zittenden heer van der Heuvel uit Mühlheim/Ruhr uit den bran denden wagen te trekken. Beiden hadden gecompliceerde beenbreuken opgeloopen. Pogingen, die in het werk werden ge steld om het vuur te blusschen, bleven vruchteloos, vooral nadat de benzinetank van de auto was gesprongen. De toestand van de gewonden, die in het gemeente-ziekenhuis te Arnhem zijn opgenomen, is niet levensgevaarlijk. De resten van de auto zijn naar het po litiebureau te Ede vervoerd en in ver band met het onderzoek in beslag geno men. Gistermiddag heeft de substituut-of ficier, mr. J. Th. E. C. baron Speyart van Woerden, zich op de plaats van het ongeluk op de hoogte gesteld, van het tragische gebeuren. Voor een photo verwijzen wij naar pag. 8 Hoekstra den bestuurder van dit toestel zelfs nog toe. Het toestel was totaal vernield. Het werd onder bewaking van de maréchaussee ge steld, om heden naar Ypenburg te worden overgebracht. Vanwege den Rijkslucht vaartdienst hebben later ambtenaren een uitvoerig onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk ingesteld. Nog niet lang geleden had de heer Hoek stra een klein ongeval met de „Schelde- musch" waarmede hij een noodlanding moést uitvoeren, hétgeen hij zeer bekwaam aeed juist in het midden van de Rijswijk- sche wielerbaan. Het slachtóffer, de heer Bosch, was 25 jaar oud en niet gehuwd. Op pag. 5 geven wij een photo van het ongeluk. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Nieuwe strijd om Madrid en Malaga. De antwoorden van Rusland en Frankrijk in zake de vrijwilligerskwestie. De Duitschers in Marokko. (3de blad). Duitscbe bisschoppen op audiëntie bij den Paus. (3de blad). Een lastercampagne tegen den hertog van Kent. (3de blad). In Noord-China zou een wapenstilstand zijn bereikt. (3de blad). Gruwelijke moord in België. (Buitenl. Ber. (3de blad). Oproer in Canadeesche gevangenis. (Bui tenl. Ber. 3de blad). Treinramp in China. (Buitenl. Ber., 3de blad). BINNENLAND. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn., 1ste blad). Op den weg EdeArnhem vloog gisteren een auto tegen een boom in brand; de in zittende dame verbrandde, twee andere in zittenden werden gewond. (1ste blad). Leerling-machinist te Amsterdam cloor locomotief overreden en gedood. (Gem. Ber. 3e blad). OMGEVING. Doodelijk vliegongeluk bij Nootdorp. (lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Voetbal: Uitstekend geslaagde lei dersdag van het District Leiden van den D.H.V.B. Ajax werd eerste afdeelings- kampioen in den K.N.V.B. Gelijke spelen voor clubs uit Leiden en Alphen. (2de blad) Dank van H. M, de Koningin De Gouverneur-generaal ontving van H. M. de Koningin het volgend telegram: „Ontvang voor uw gelukwen- schen mijn oprechten dank. Ik ver zoek U, allen die gelukwenschen zonden, mijn erkentelijkheid over te brengen." get. WILHELMINA. P. G. HOCKS

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1