DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Dankbetuiging van H M de Koningin De nood van S.P.L. 28ste Jaargang ZATERDAG 16 JANUARI 1937 No. 8624 S)e £cicbeli£(3ou/fca/rit OF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt b§ vooruitbetaling: Voor Lelden 19 cent pei week J 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 rent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Hei Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnè's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. - Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. V Een program van actie. Verschenen is het ontwerp program van actie-1937, dat moet worden behandeld en vastgesteld m een Partijraadsvergadering. Dit ontwerp is samengesteld door een Commissie, bestaande uit de heeren rar. Bach, mr. dr. Beaufort O.F.M., ir. H. Be- meimans, H. J. Kuiper, mr. Steenberghe. De Commissie heeft, onder leiding van dien voorzitter van het Partijbestuur en met assistentie van den len en den 2en secreta ris, in een vijftal vergaderingen, waarin steeds alle leden aanwezig waren, een voor ontwerp in gereedheid gebracht. Dit voor ontwerp is de grondslag geweest van de beraadslagingen van.de Commissi met het volledige Partijbestuur in een bijeenkomst op 9 Januari 1937. Onmiddellijk daarna heeft het Partijbestuur in zijn vergadering op denselfden datum het ontwerp vastge steld. Formeel is de gang van zaken anders dan voorheen. De Kringen hebben niet meer het recht amendementen op het ont werp in te dienen. Zij hebben nu van te voren hun verlangens kenbaar gemaakt. Die verlangens zijn in de vergadering van den Partijraad van 14 November 1936 be sproken, in welke vergadering bovenge noemde program-commissie is benoemd. Dit program van actie staat naast het Algemeen Staatkundig Program. In laatstgenoemd program worden de be ginselen beschreven. En ook de richtlijnen welke de Partij, in overeenstemming met de beginselen, in dat program voor haar staatkundige werkzaamheidheeft aanvaard, zijn uiteraard meer algemeen en beoogen leiding te geven aan de werkzaamheid over het geheele breede terrein. Het Algemeen Staatkundig Program blijft dus de grond slag. Het bijzonder program van actie wordt met het oog op een bepaalde legislatieve periode opgesteld. Wie, juist in dezen tijd, de positie en de taak van een waarlijk con structief staatkundige partij scherp ziet, kan omtrent strekking en beteekenis van zulk een program van actie niet in twijfel verkeeren. Het moet de richting aangeven, nauwer en scherper begrensd dan het alge meen program; het moet vooral perspectief wijzen. Wanneer het zou .worden tot een opsomming van daden van wetgevenden, en sterker nog, van besturenden aard, zou het in langgérektheid zichzelf ontkrachten en zijn ware beteekenis vernietigen. Het zou bovendien, vooral in dezen tijd het bij zonder groote gevaar oproepen, dat het de eenig juiste verhouding verstoort tusschen het volk en zijn afgevaardigden, èn tus schen het Parlement en de Regeering. Bovenstaande opmerkingen welker juistheid o.i. niet betwijfeld kan worden zijn ontleend aan de bij het ontwerp pro gram van actie-1937 gevoegde inleiding. Het program laat een klaar en forsch ge luid hooren. Wie er kennis van heeft genomen weet wat de R.K. Staatspartij wil. Mij leze het 'ns met aandacht over. Er is heusch wel minder belangrijke lec tuur, waarvoor tijd wordt gegeven! Duidelijke taal, die' niet kan worden misverstaan, is b.v.: „In overeenstemming met zijn karak ter, geschiedenis en beschaving, moet aan het Nederlandsche volk zijn staat kundige medezeggenschap door mid del van een in vrijheid gekozen volks vertegenwoordiging blijven verzekerd". Duidelijk is ook in zijn kortheid: „Bescherming van de ontwikkelings mogelijkheid van het. levensvatbare kleine bedrijf". Wij zullen zeker aan dit zoo sympathie ke program-punt nog wel 'ns herinneren... En zoo zijn er meer punten, die alle aan dacht verdienen om hun kernachtige, juiste formuleering. Men oordeéle zelf! Men-leze en onthoude! Diep getroffen en erkentelijk voor de groote belangstelling en de tref' fende wijze, waarop Mijn Volk in alle zijn geledingen in alle deelen van het Rijk heeft blijk gegeven mede te leven met het groote geluk Mijner kinderen bij gelegenheid van hun huwelijk, wensch Ik op deze wijze, waar afzonder lijke beantwoording niet mogelijk is, allen hartelijk dank te betuigen voor de Mij toegezonden gelukwenschen. WILHELMINA. H. M. de Koningin naar Igls Uit den Haag wordt gemeld: Gister avond om half zes is H. M. de Koningin van het paleis Noordeinde per auto naar Rotterdam vertrokken, van waar zjj per treip verder zal reizen naar het buiten land. Om vijf uur reeds had zich voor het, na de helle verlichting van de feestdagen zoo donker lijkende, paleis eenig publiek ver zameld om onze vorstin een afscheidsgroet te brengen. Even voor half zes reden drie glanzende hofauto's voor den ingang en met drie hof dames nam H. M. in den eersten auto plaats. In den tweeden stapten de adjudant van H. M. de Koningin generaal-majoor D. G. C. T. de Jonge van der Halen en de or donnans-officier A. J. F. Egter van Wisse- kerke. De stoet werd gesloten door een politie wagen en snel verdwenen de auto's in den donkeren avond, nagewuifd door de wach tende menigte. De derde hofauto werd naar de garage5 teruggereden. Uit Rotterdam wordt gemeld: H.M. de Koningin is gisteravond met den trein van 18.11 nor van het sta tion Delftsche Poort te Rotterdam naar Innsbruck vertrokken, vanwaar zij zich naar Igls zal begeven voor een verblijf van eenige weken. Het uur van vertrek was zorgvuldig ge heim gehouden, zoodat er kort tevoren op het station niets bijzonders te zien was. Toen men evenwel te ruim half zes een deel van het perron afzette en loopers uit legde, terwijl ook op het Stationsplein de politie onder leiding van hoofdinspecteur Bontenbal den toegang tot het station vrij hield, werden de gaande en komende rei zigers weldra opmerkzaam gemaakt op het feit, dat er iets bijzonders aan de gang was. Inmiddels waren op het afgezette gedeel te van het perron verschenen de burge meester van Rotterdam, mr. P. Drooglee- ver Fortuyn, de hoofdcommissaris van po litie mr. L. Einthoven, de commissaris van den actieven dienst, de heer L. van de Pol, ir. Breukelman van de afdeeling ver voer der Nederlandsche Spoorwegen, die de reis tot Geldermalsen zou meemaken, alsmede nog enkele leden van het höogere personeel der Nederlandsche Spoorwegen. Om even over zessen vermoedde men ten onrechte, toen een roode auto met een motorrijwiel naderden, dat de Koningin in aantocht was, doch de drie hofauto's uit den Haag arriveerden pas eenige minuten later. Toegejuicht door het publiek, verliet de Koningin den wagen, waarop zij werd wel kom geheeten door den burgemeester, met wien zij zich voor het vertrek nog eenigen tijd op het perron onderhield. Daarna begaven de Koningin en haar gevolg, zich in den speciaal achter de lo comotief gehaakten Mitropa-wagen, waar op de trein precies op tijd het station ver liet. Prinselijk Paar naar Londen Ingevolge een uitnoodiging van Zijne Britsche Majesteit zal krachtens beschik king van H.M. de Koningin het prinselijk echtpaar tegenwoordig zijn bij de kroning van Z. M. George VI. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Ju liana der Nederlanden zal daarbij Hare Majesteit vertegenwoordigen. Maandag 18 Januari, de eerste dag der Internationale Bidweek, viert de H. Kerk de dankbare herinnering aan de instelling van het Pausschap: Sint Petrus' Stoel te Rome. De vrome en moedige stichteressen van het Liefdewerk van den H. Petrus kozen dit feest als titelfeest van haar werk voor de opleiding der inlandsche geestelijkheid in de Missiën. De parochiale directeuren van S. P. L. zullen dien dag of de daaropvolgende (of dit jaar de voorafgaande) Zondag benut ten om de belangstelling, de gebeden, de offers der Geloovigen voor dit werk te verlevendigen en te vermeerderen en het H. Misoffer doen opdragen voor de leven de en overleden leden en weldoeners. Voor deze actie is dit' jaar wel zeer veel reden. Want: het werk lijdt grooten nood. Het is iets ongewoons dit te lezen: het is immers zulk een bloeiend werk. Toch is er nood en groote nood, omdat de bloei van het werk, hoe gelukkig ook, geheel onevenredig is aan de uitgroei der Priester-opleiding in de Missiën. Op de laatste vergadering van den Al- gemeenen Raad van het werk te Rome in de vorige maand gehouden kwamen ter tafel 111 (goed gelezen: honderd-en-elf) aanvragen; 85 betroffen de oprichting of uitbreiding van klein-seminaries: 23 voor Afrika, 15 voor Indië, 8 voor Indo-China, 4 voor Amerika, 1 voor Europa, 2 voor Japan, 27 voor China, 5 voor Oceanië; 26 aanvragen golden groot-seminaries: 8 voor Afrika. 6 voor Indië, 2 voor Indo-China, 1 voor Europa, 1 voor Japan, 7 voor China, 1 voor Manschukwo. Prachtig bewijs van groei der Missiën en ondernemingsgeest der Missionarissen! Maar, om aan deze aanvragen te voldoen (en er waren zeer dringende onder) was noodig 2.200.000.gulden (dus meer dan twee-en-twintig ton), en er was beschikbaar.... 30.000.— gulden: zegge en schrijve DERTIG DUIZEND gulden, of nog niet één-zeventigste deel. Daarvan ontving het Centraal Groot seminarie voor Manschukwo (het meest noodzakelijke) 20.000.— gulden: Peramiho kreeg 5000.Scandinavië 500.en de paria's van Berwada in Eng. Indië 4500.—. En de anderen kregen.niets. Want om de toegezegde ondersteuningen der Seminaristen op een zeer beperkte wijze te kunnen volhouden heeft het werk op zijn minst elk jaar noodig 900.000.— gulden, en daarmede zijn de middelen vrijwel uitgeput. Is er dan niet een groote nood? Want zonder seminaries is de vorming van een inlandsche clerus volgens alle Missie oversten het missieprobleem een on mogelijkheid. Daaróm grijpen wij de gelegenheid van ons Titelfeest aan. om de noodklok te lui den, en wjj smeeken alle parochiale di recteuren allerdringendst in hun afdeeling het ledental uit te breiden. Wij smeeken de pastoors, in wier pa rochie het werk nog niet werd georgani seerd, daarmede een begin te maken. Wij durven de Geloovigen opnieuw te wijzen op de noodzakelijkheid van dit werk opdat zij edelmoedig er aan bijdra gen: wie 250.— per jaar offert onder houdt de volledige opleiding van een se minarist; wie (in eens of bij gedeelten) ten minste f 2500.schenkt, sticht een beurs welker rente voor de opleiding van seminaristen wordt gebruikt. De adressen der diocesane directeuren zijn: voor Utrecht: Pastoor A. de Wit, As- sendorperstraat 207," Zwolle, postr. 63879; Breda: Mgr. J. M. van Oers, Vic.-Gen., Be gijnhof, Breda, postr. 30119; Haarlem: Pas toor W. Boin, Houtrakpolder, postr. 231858; 's-Bosch: Rector A. Yingerhoets, Lange Nieuwstraat 191, Tilburg, postr. 63684; Werkkamp te Egmond VOORNAAMSTE NIEUWS VOOR EEN ZEER SYMPATHIEK DOEL! Nu eens geen „speldjes" of „bloempjes", maar 'n „Plaatsjesdag". Na de H.H. Missen van a^. Zondag zal men u wederom om een bijdrage vragen. 'n Enkel dubbeltje ten bate van de zorg voor onze katholieke jeugdige werkloozen. En als bijzonder bewijs van dank en er kentelijkheid, zal men u een zeer fraai plaatje uitreiken, voorstellende de H. Ma ria en de H. Joseph ten tijde, van hun ver loving, speciaal voor dit doel ontworpen door den bekenden kunstenaar Adr. v. d. Plas. Men rekent op de hulp van alle Katho lieken van het Bisdom. En terecht, want het geldt hier een zeer sympathiek doel: ni. inrichting en onderhoud van een z.g. „lang" Werkkamp te Egmond, alwaar elk jeugdig werklooze gedurende 6 weken ge heel kosteloos kan verblijven en bovendien mede zal helpen aan een schoon werk, den voorbereidenden arbeid voor de herop bouw van de Egmonder Abdij. Reeds 800 jongeren staan ingeschreven. Met uw bijdrage as. Zondag verricht ge dus een dubbel goed werk: ge steunt het werk voor onze duizenden werkloozen, en ge helpt mede aan een groot cultureel goed: de heropbouw van de Abdij te Egmond. De grootste zorg van het ooganblik is de bouw en de inrichting van een Kapel in het Kamp te Egmond, waar onze jongens dagelijks het H. Misoffer kunnen bijwo nen. Veel is mogelijk, veel zal er kunnen wor den gedaan, indien velen dit werk zul len willen steunen. Waarvoor oprecht en hartelijk dank. Mocht u tot een van de weinige Paro chies behoor en, waar de Z.E. Pastoor geen toestemming kon geven voor den Plaatjes verkoop, stort dan uw bijdrage op giro nummer 278960 t.n.v. penningmeester van Diocesane Commissie Jeugdwerkloozenzorg, Stadhouderskade 55, Amsterdam (Z.). De katholieke dichter A. J. D. v. Oosten beschrijft in volgende regels den toestand van vele jeugdige werkloozen. God-zij dank zijn er ook nog anderen, krachtig en frisch. Maar met alle menschelijke midde len moet worden gewerkt, om de gevalle nen op te heffen, de verzwakten te verster ken en de God-dank nog staanden en ster ken zóó te houden. Niet bitter Heer, en niet ontdaan doch doelloos onder den nood van hun onnut en traag bestaan met handen zonder daad en brood slachtoffers van den Booze groeien zij op voor een langzamen dood de jeugdige werkloozen. Niet bitter, zoo lang hun laatste hoop op U nog niet verging, maar kleiner wordt de ploeg wier Doop hen meer bleef dan een herinnering; want wie beschermt het broze geloof, in den verstooten kring der jeugdige werkloozen?- OPBRENGST RIJKSMIDDELEN 1936 SLECHTS HALF MILLIOEN BENEDEN RAMING. Ongeveer 4 1/2 milloen gulden meer ontvangen dan in 1935. De directe belastingen hebben over het jaar 1936 opgebracht ƒ102.383.819.63 (de raming voor 1936 bedroeg 113.100.000) te gen ƒ99.435.800.74 over 1935. De overige middelen hebben opgebracht: December 1936 ƒ33.684.921.32 (1/12 der ra ming: 30.960.416.67) tegen December 1935 31.387.852.91 en over het geheele jaar 1936: ƒ370.925.387.91 (raming ƒ371.525.000) tegen ƒ366.409.757.59 over 1935. De inkomsten ten bate van het verkeers- fonds hebben over 1936 bedragen: motor rijtuigenbelasting ƒ20.983.122, en rijwielbe lasting ƒ7.632.455, totaal ƒ28.615.577 (ra ming resp. 22.500.000, 7.500.000 en f30.000.000). Roermond: Dr. Fr. Feron, President v. h. Seminarie Roermond, postr. 136555. Met een hoopvol hart zendt ondergetee- kende deze noodkreet uit en stelt haar met vertrouwen onder de bescherming van de groote Patrones van het werk, St. Theresia van Lisieux. Voorschoten, St. Hilarius 1937. TH. M. P. BEKKERS, Postr. 8725. Nationaal Secretaris. BUITENLAND. De offensieven in Spanje hebben nog geen succes gehad. Ontstellende cijfers over de priestermoorden (2de blad). De Fransche Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp inzake het beletten van het vertrek van vrijwilligers naar Spanje met algemeeue stemmen aangenomen (2de blad). BINNENLAND. Volgens het overzicht van den stand der rijksmiddelen per uit. December j.l. be droeg de opbrengst der „overige middelen" over December 1936 ƒ33.684.921. (v.j. ƒ31.387.852) en in 1936 ƒ370.925.387 (v.j. ƒ366.409.757). (1ste blad). H.M. de Koningin is voor eenige weken met vacantie naar het buitenland vertrok ken. (1ste blad). Prinses Juliana en Prins Bernhard zul len de kroningsplechtigheid van Koning George VI van Engeland bijwonen, waarbij de Prinses H.M. de Koningin zal vertegen woordigen. (1ste blad). Ontwerp program R. K. Staatspartij. (2de blad). De wereld in vogelvlucht De Fransche Kamer heeft gisteren het regeeringswetsontwerp, inhoudende mach tiging aan de regeering, om alle maatre gelen te nemen noodig voor het beletten van het vertrek van vrijwilligers naar Spanje, met algemeene stemmen aange nomen. Zelfs de communisten verzetten zich er niet tegen. Hiermede heeft de re- geering-Blum dus het voorbeeld gegeven en een begin gemaakt met het werkelijk efficient maken van de non-interventie. Men hoopt waarschijnlijk, dat Duitschland en Italië nu zullen volgen, maar wij kun nen den indruk niet van ons afzetten, dat speciaal deze beide landen alle middelen te baat zullen nemen om de zaak te rekken. Er zullen trouwens nog meer „vrijwil ligers" voor Franco noodig zijn, want on danks felle aanvallen op Madrid en Ma laga komt hij nagenoeg niet vooruit. Het jongste offensief op Madrid, waarbij het de bedoeling der recbtschen geweest schijnt te zijn om Madrid vanuit het Noorden bin nen te dringen, is, volgens een bericht uit Madrid definitief mislukt. Het wordt thans meer en meer waar schijnlijk, dat de Rijksdag toch op 30 Ja nuari bijeen zal komen. Hitier zal dan een overzicht geven van den binnenlandschen toestand en van de resultaten, gehaald in' de afgelóopen vier jaren. Men weet nog wel niéts definitiefs, maar als de Rijksdag bijeenkomt, kan men wel raden dat Hitier spreken zal en kan men eveneens wel ra den wat hij in groote strekken zeggen zal.' PLAN YAN MINISTER COLIJN. WEERKLANK IN ENGELAND. De „Times" juicht ixt een artikel,-dat ge titeld is „Breuk in de muren" de pogingen toe van Scandinavië en de lage landen langs de Noordzee om te komen tot een verlaging der barrières van den wereld handel. Het blad is van meening, dat het thans, als gevolg van bezoeken van ministers, zeker schijnt, dat de conventie van Oslo krachtig bevestigd en naar alle waar schijnlijkheid uitgebreid is. In een hoek van de wereld tusschen lan den met een kleine bevolking, maar met groote staatsmanswijsheid zal de handel dan vlotter kunnen gaan, doch dat zal slechts een begin zijn, daar Nederland en Scandinavië afhankelijk zijn van afzetge bieden in grootere landen. Scandinavië, aldus de „Times" is onze beste cliënt in Europa en Nederland wil steeds meer van ons koopen. Dit zijn alle belangrijke overwegingen, welke in Britsche oogen de waardeering moeten doen toenemen voor deze geste na„ar een vrijer handelsverkeer. „Times" brengt in het bijzonder hul de aan dr. Colijn.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1