Na het Vorstelijk Huwelijk DONDERDAG 14 JANUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - P^G. 5 Wij publiceeren hier enkele photo's be treffende het verblijf van het Vorstelijk Echtpaar in Polen, welker opname in ons blad niet in strijd kan worden geacht met den, door ons medegcdeelden, gcëerbiedig- den wensch van 7T. M. de Koningin, aan welken wensch wij, vanzelfsprekend, ge volg willen geven. DE GESCHENKEN IN HET PALEIS KNEUTERDIJK. Wie bedenkt, dat gedurende enkele dagen 7400 bezoekers tot de trouwkamer ten stad- huize zijn toegelaten, mag vermoeden, dat het aantal bezoekers, dat van hedenochtend 10 uur af in het paleis Kneuterdijk te !s-Gravenhage een kijkje is gaan nemen, nog grooter is geweest. In drie zalen zijn de huwelijksgeschenken voor het prinselijk paar tentoongesteld. Onder leiding van mr. J. C. baron Baud, Kamerheer van Prirnses Juliana was gister middag een aantal journalisten toegestaan deze uitgebreide collectie te bezichtigen. Ook enkele fotografen deden hun werk. Een opsomming te geven van al hetgeen hier is verzameld, zou te veel plaatsruimte in beslag nemen en langdradig worden. Bovendien is reeds eerder een beschrijving van de voornaamste aangeboden geschen ken gegeven. Men stelle zich dus tevreden met enkele indrukken. Hun, die dit niet genoeg is, raden wij aan, zelf eens te gaan kijken. In de eerste zaal zijn op een groote tafel enkele belangrijke geschenken uitgestald. Daar ligt de teekening van de 12 cylinder maybach-zeppelin, het geschenk van de Koningin, kunstige ivoren voorwerpen van de Chineesche regeering, het minuscule armbandhorloge van de Zwitsersche regee ring, een zilveren sigarettendoos van den Hertog van Kent, een zilveren spiegel van de Engelsche koninklijke familie, een zil veren doos van de Oostenrijksche regee ring, het prachtige geschenk van het corps diplomatique, zilveren candelabres en zil veren fruitschaal, het sierlijke koffieservies van de Fransche regeering, uitgevoerd in modern porcelein van sevres, een poeder doos van den Koning van Noorwegen, glas werk van Nederlandsche Gezanten, een zil veren bowl van de Engelsche Koningin weduwe en Hongaarsch aardewerk van den regent van Hongarije. Een teekening van het koninklijk jacht brengt het nationaal huldeblijk in herin nering. In de tweede zaal staan de stoelen in de kerk en ten stadhuize door het jonge paar gebruikt en voorts tal van geschenken, waaronder een Gobelin, aangeboden door de moeders en opvoedsters uit de vereeni- ging van Volkenbond en Vrede, waarop de tekst van het bekende telegram geborduurd is, door H.M de Koningin op 18 Mei 1933 aan president Roosevelt gezonden: „Mij is geen reden bekend waarom vreedzame regeling niet de uitsluitende imethode zou zijn om internationale geschil len te regelen. Wilhelmina". Bij het betreden van de laatste en mooi ste zaal treft onmiddellijk de uitstalling van de geschenken van Indische delegaties, LEIDEN. BEIEREN. Van Vrijdag tot en met Maandag a.s. zal in het St. Antonius-clubhuis een Beiersche kermis worden ge houden. Een Beier is een vreedzaam mensch Met veel zin voor pleizier, Begiftigd met een groote snor En daags zes liter bier. Een korte broek, zoo vet als soep, Kniekousen zonder voet, Een lange houten pijp plus nog Een scheerkwast op zijn hoed. Daar maakt men lange reizen voor, Om dit product te zien, Al zittend voor zijn Spatenbrau Vanaf een uur of tien. Eerst twintig uren in den trein Dat kost een massa geld Dan wordt er in het Hofbrauhaus Een liter bier besteld. Een biertje hier. een biertje daar, Wat slenteren op straat, En dan, zoo na een dag of tien, Snel huiswaarts, op zwart zaad. Da's nu voordeeliger te doen En even amusant, Want in het Mare-clubhuis is Heel Beieren beland! En *k geef dus maar den goeden raad. Dat niemand meiere. Maar ieder maakt een week-end naar Het bier en Beieren. TROUBADOUR. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de beide glazen vitrines voor de uitstal ling van huwelijksgeschenken, aangeboden aan het prinselijk paar, belangeloos ter beschikking zijn gesteld door de koninklij ke kunstzaal Kleykamp. De geschenken in het paleis Kneuterdijk zijn van 10 tot 12 en van 1 tot 4 uur (niet van 24, zooals per abuis is gemeld) voor het publiek te be zichtigen. DE PRINSES BEDENKT ZIEKE KINDEREN EN ZIEKENHUIZEN. Men zal zich herinneren dat ter gelegen heid van Tiet prinselijk huwelijk de Neder landsche banketbakkersvereeniging een reusachtige bruidstaart aan het bruids paar heeft aangeboden, die zeer fraai ver sierd was met allerlei figuren en poppe tjes, Deze bruidstaart is aan het huwelijks dejeuner opgediend, maar een zeer groot gedeelte van dit reusachtige stuk is uiter aard overgebleven.' Naar wij vernemen, heeft de prinses nu voor haar vertrek op dracht gegeven de overblijfselen van deze taart te verdeelen onder de zieke kinde ren in een vijftal ziekenhuizen. Menig ziek kind heeft daardoor een gedeelte van de versiering van de bruidstaart als een aar dig souvenirtje ontvangen. Voorts vernemen wij, heeft de prinses eveneens opdracht gegeven de bloemen, die bij haar vertrek aanwezig waren, te doen toekomen aan het roode kruisziekenhuis en de overgebleven bruidssuikers aan het Juliana Kinderziekenhuis. Het verblijf van H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard te Krynica in Polen, Een photo tijdens een uitstapje op de ski's door het vorstelijk echtpaar. grootendeels verzameld in een glazen vi trine. Het gouden servies van den Sultan van Koetei, de armband van de Ned.-Indi- sche bevolking en andere geschenken zijn hier bijeen. Ook de witte waaier van de Belgische koningin-weduwe, met op het handvat een diamanten J., is in de vitrine tentoongesteld. Drie lange tafels, zwaar beladen met geschenken en kleinere tafels zijn in deze zaal neergezet. Op een met gouddraad doorweven kleed van de Poolsche regeering staat glaswerk van den Belgischen koning en van Belgi sche vluchtelingen. Ook de zilveren voor werpen, aangeboden door het personeel van wijlen de Koningin-Moeder, van de Koningin en den Prinses werden op de midden-tafel neergezet. Er is voorts een zeer welgelijkend schilderij van de konin gin-moeder, vervaardigd en aangeboden door mevrouw Payne Best-van Rees. Tegen de muur staan ergens de skies, aangeboden door de Noorsche vereeniging. Uiterst fijn geslepen Boheemsch glaswerk van de Oostenrijksche kolonie in Nederland mag niet onvermeld blijven. Tenslotte zij er op gewezen dat de op brengst van het ontvangen bedrag aan toe gangsbewijzen gelijkelijk verdeeld zal wor den tusschen het nationaal fonds voor bij zondere nooden en het weduwen en weezen fonds van het koninklijk personeel. Het paleis was heden van 10 tot 12 en van 2 tot 4 voor het publiek te bezichtigen. Hoeveel dagen het publiek toegang zal heb ben is nog niet bekend. De eerste foto van de vorstelijk gehuwden na den dag der huwelijks inzegening. gemaakt in hun appartement in het hotel ..Patria" te Krynica in Polen. De ski-sport wordt door de Prinses en den Prins druk beoefend, en menige tocht wordt door de vorstelijk gehuwden in de fraaie omgeving ondernomen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5