MAANDAG 11 JANUARI 1937 No. 8619 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Dankbetuiging van Prinses Juliana en Prins Bernhard 28ste Jaargang DF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij ▼oonritFet^ing: Voor Leider) 19 cent pel week t 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 rent per week i 2.60 per kwartaal Franco per post 1 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Een verheugende mededeeling Gelukkig er is gekomen een offi- cieele Duitsche verklaring (wij drukken deze hiernaast af), waarin gezegd wordt, dat het „vlagincident" en wat daaraan vastzit als gesloten kan worden beschouwd en berust heeft op 'n ,m i s v e r s t a n d"! Wij verheugen ons daarover, omdat wij een gespannen, min of meer gespannen verhouding tusschen twee landen altijd uit den booze achten! Een dergelijke ver houding kan nooit zijn in het belang dier landen en moet ook, los daarvan, worden be treurd door allen, die zich als ideaal voor oogen houden een volkeren-gemeenschap, gebaseerd op een wederkeerig zoo groot mogelijk vertrouwen. Merkwaardig is 't, dat nu van Duitsche zijde de gesproken woorden van „misver stand", m.a.wdat wordt erkend, dat in Duitschland het feestvieren in Nederland rondom het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard uit Duitschland ver keerd is begrepen en verkeerd is uitge legd. Zoo is het ook in héél de Nederlandsche pers uiteengezet; dat is ook in héél de Ne derlandsche pers betoogd behalve in het dagblad van de N.S.B. „Het Nationaal Dagblad"! Mussert schreef daarin: Het is noodzakelijk, dat het Neder landsche volk de geheele affaire in het juiste daglicht ziet. Het behoort tot onze taak dit te doen en het spreekt vanzelf, dat wij, nationaal-socialisten, weer geheel alleen zullen staan bij het mededeelen van de juiste toedracht van zaken. De waarheid wordt alleen door ons gezegd; waarna de geheele horde be driegers over ons heen valt om het volk wijs te maken, dat wij onwaarheid spreken, dat wij een filiaal van Duitschland zijn, dat wij Hitlerknech- ten zijn, dat wij een satanische macht zijn, dat wij alle zaken op hun kop zet ten, enz. Zoo zijn hun manieren en die ma nieren hebben wij in vijf jaren leeren kennen. Er is geen volk dat zoo stelselmatig bedrogen wordt als het onze Jaar in, jaar uit is het geleerd dat 2x2 5; daarvan was het vast overtuigd. Toen kwamen wij met de taak om het be drog te vernietigen en te zeggen 2 x 2 4 en geleidelijk maar zeker gaat ons volk dit inzien. Een van de belangrijkste noodzake lijkheden bij een Koninklijk huwelijk is correctheid. De eenigen in Neder land, die zicih correct gedragen heb ben zijn wij. Wat doet het Nederlandsche volk? Het vlagt. Waarmede? Met de Neder landsche vlag. Accuord, maarprins Bernhard is toch Duitscher. Waar is de Duitsche vlag? „Het Nationale Dagblad" blijkt nu nog meer Duitsch te zijn, dan ten slotte Duitsch land in zijn officieele verklaring, waarin niet gesproken wordt van een zich niet correct gedragen door het Nederlandsche volk (uitgezonderd de N.S.B.!), maar loyaal wordt erkend, dat er een „misver stand" heeft bestaan; en dat dus een „mis verstand" de aanleiding is geweest van de houding in Duitschland tegenover Neder land eenigen tijd aangenomen! Natuurlijk: wij „kaarten niet na" over wat is gebeurd. Wij constateeren alleen, dat de door „Het Nationale Dagblad" der N.S.B. beschul digde Nederlandsche pers die niet de waarheid zegt! zich in deze kwestie niet behoeft te rectificeeren, en zich, ongetwij feld, wel kan vereenigen met de nu van Duitsche zjjde zelf gegeven verklaring, dat er een „misverstand" heeft bestaan. 's-Gravenhage, 11 Januari. Waar het ons tot ons leedwezen niet mogelijk is, ditmaal allen door de radio persoonlijk te bedanken voor de groote hartelijkheid en aller medeleven tijdens onze bruidsdagen en bij ons huwelijk, willen wij langs dezen weg daarvoor onze bijzondere erkentelijkheid uitspreken. Wij zijn diep getrolien door de algemeene vreugde en door al wat voor ons in deze zoo gelukkige dagen werd gedaan, dat zooveel gloed en luister aan onzen bruidstijd bijzette. Wij betuigen allen daarvoor onzen warmen dank, niet het minst aan hen, die op eenigerlei wijze hebben medegewerkt aan het nationaal huwelijksgeschenk of aan een der vele andere geschenken, welke ons uit het vaderland of uit den vreemde werden toegezonden. Voor den bloemenschat, die ons wederom kwam verrassen, en voor de gelukwenschen uit alle deelen van het rijk en uit het buitenland, be tuigen wij langs dezen weg onze groote erkentelijkheid, waar het ons helaas niet mogelijk is, ieder persoonlijk te beantwoorden. JULIANA BERNHARD. Een officieele Duifsche verklaring Het z.g. ,,Vlag-incident'' De mededeelingen, dat de Duitsche pers weinig of niets heeft vermeld van het Vorstelijk Huwelijk en eveneens een ver onderstelling, dat de film over de huwe lijksplechtigheden niet zou worden vrij gegeven, zijn voorbarig en onjuist geweest. Al is het een feit, dat het zoogenaamd Vlagincident". dat gerezen en intus- schen is opgelost! bij de verslagge ving en speciaal bij de radio-reportage in zijn gevolgen heeft doorgewerkt. Hier laten wij volgen een mededeeling van het Duitsch Nieuwsbureau een offi cieele verklaring dus waaruit blijkt dat de onprettige k west it nu als tot het ver leden behooxend kan worden beschouwd. De mededeeling gever» wij hier onverkort: „Het bericht in de Nederlandsche pers omtrent den weerklank, dien het huwelijk van de Prinses in de Duitsche bladen vond, wordt hier (Berlijn) betreurd, daar het de feiten onjuist weergtett Omtrent de hu welijksplechtigheden zelve bracht de Duit sche pers uitvoerige verslagen en ook tal rijke toto's. Bovendien zonden verschei dene Westduitsche biaden, die in verband met den afstand nog ekening konden hou den met den nieuwen toestand (bedoeld is hier de bevredigende oplossing der vlag- genkwesties, Red. Msb.) eigen speciale ver slaggevers naar Den Haag; andere kranten, die aanvankelijk van plan waren geweest, eigen verslaggevers te sturen, moesten hiervan wegens gebrek aan tijd afzien. Bladen, die een eigen correspondent in Nederland hebben, brachten veelal uitvoe rige verslagen van dezen, zooals bijv. het Berliner Tageblatt. De uitzending van de huwelijksplechtig heden door- Duitsche radio-zenders, welke oorspronkelijk in de bedoeling had gelegen, doch welk plan wegens de bekende gebeur tenissen was opgegeven, kon, doordat de kwestie te laat werd bijgelegd, op techni sche gronden niet meei te rechter tijd wor den bewerkstelligd. Geheei onwaar is het, dat de huwelijks film in beslag is genomen. Het spreekt van zelf dat de filmjournaals in Duitschland de huwelijksplechtigheden bevatten, even goed als elke andere belangrijke gebeurte nis. Gelijk reeds bleek uit de berichten in de Duitsche pers over de feestelijkheden, was de stemming in Duitschland na de oplossing van het misverstand Deslist vriendschap pelijk waarbij m het bijzonder dient ver meld het telegram van den Führer, dat bij zonder hartelijk was gesteld. Door het Duitsche gezantschap in Den Haag werd, zooals bekend, in verband met net vorstelijk huwelijk een feestmaaltijd aangeboden, terwijl aan de viering door de Nederlanders te Berlijn talrijke Duitschers deelnamen. In Duitschland is men van oordeei. dat men in Nederland moet begrijpen dat men in Duitschland gegeven de omstandig heden niet anders handelen kon, dan men heeft gedaan. Nadat de aanvankelijke moeilijkheden waren uit den weg geruimd werd van Duitschen kant alles gedaan om elke ontstemming uit de wereld te helpen". ZUSTERKLOOSTER EEN PROOI DER VLAMMEN Gedeelte van oud kasteel te St. Michels Gestel door brand vernield Gistermorgen omstreeks acht uur is brand uitgebroken in het oude kasteel „-Nieuw- Herlaer" te Sint Michiels Gestel, dat eigendom is van Oostenrijksche ^klooster zusters en waarvan een gedeelte is inge richt tot school van de missionarissen van Cadier en Keer. Het gedeelte van het kloostef waarin de Zusters zijn gehuis vest is uitgebrand. Het klooster is gelegen in het gehucht Den Halder, onder de gemeente St. Mi chiels Gestel. Het vuur greep zoon snel om zich heen, dat het geheele gebouw spoedig in lichter laaie stond. De brandweren van Vugth en Den Bosch verschenen met mo torbrandspuiten, waarmede zij het vuur dermate konden bedwingen, dat gevaar voor overslaan op het vlak nabij gelegen Missiehuis der Paters van het H. Hart spoedig was geweken. Van het brandende gebouw viel echter niets meer te redden. Van de drie verdiepingen, zijn er twee to taal uitgebrand, terwijl de benedenverdie ping zoodanig door waterschade heeft ge leden, dat het gebouw wel gesloopt zal moeten worden. De schade, die op ƒ50.000 wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. Naar verluidt zou de mogelijke oorzaak van het ontstaan van den brand kunnen schuilen in een schoorsteenbrand. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Mr. Dubois, Officier van Justitie van het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, die spoe dig aanwezig was, droeg de leiding der blusschingswerkzaamheden op aan den heer Drijvers, commandant van de brand weer te 's-Hertogenbosch. Deze werd daarbij bijgestaan door de commandanten der brandweren van St. Michiels Gestel en Vught. Aangezien de brand van verre zichtbaar was, was de toeloop van bevolking der om liggende gemeenten, buitengewoon groot. Men meldt aan de „Maandagmorgen": Het klooster, dat thans door den brand is vernield, en herschapen is in een trooste- looze puinhoop heeft groote mannen tus schen zijn muren geherbergd. Ten. tijde, dat het klooster nog toebehoorde aan het Bischoppelijk Seminarie van het Bisdom 's-Hertogenbosch was daar als theologant de Eerbiedwaardige Petrus Donders. Van 1799 tot 1839 was daarin het Bisschoppe lijk Seminarie gevestigd. Toen dit overge plaatst werd naar Haaren heeft het klftos- tergebouw leeg gestaan tot 1840, toen M. v. Beek, Rector van de Latijnsche School te Gemert daartoe in staat gesteld door Mgr. den Dubbelden en Mgr. van Hooydonck resp. Vicaris Apostolicus van 's-Hertogen bosch en Breda het gebouw ging betrek ken om daar het Doofstommenonderwijs te gaan voortzetten, dat hij in Gemert begon nen was. Van 2 October 1940 tot 2 Octo ber 1910^ is op Nieuw Herlaer het Doof- stommenlnstituut gevestigd geweest, waar na het werd overgeplaatst naar het tegen woordige gebouw. Nadat Nieuw Herlaer 3 jaar had leeg gestaan werd. het verkocht om als verblijf te dienen voor de Zusters De wereld in voqelvlucht Het offensief, dat generaal Franco de vo rige week tegen Madrid heeft ingezet, is opnieuw dood geloopen. Of moeten wij spreken van een pauze om even op adem te komen? De aanvallen schijnen inderdaad wel buitengewoon zwaar te zijn geweest, maar dan zijn ze toch niet in overeenstem ming met de behaalde successen. In ieder geval wordt de indruk gevestigd, dat ge neraal Franco thans voornemens is om vast te houden en het offensief binnen enkele dagen met verdubbelde kracht zal hervat ten. Men kan een en ander in verband brengen met de krachtige actie, welke En geland en Frankrijk ondernemen om de niet-inmengingsovereenkomst uit te brei den tot de vrijwilligers. Dat heeft tot ge volg, dat Italië en Duitschland spoed zet ten achter hun hulpactie. Het Fransche persbureau Havas maakt melding van levendige besprekingen, wel ke te Berchtesgaden zijn gehouden over den omvang van de Duitsche hulpverlee- rung. De militaire leiders zouden Hitier af geraden hebben, om thans reeds over te gaan tot een grootscheepsche militaire actie, omdat zoowel het land als het leger nog niet in staat waren om dat te dragen. Het zou nu maar de vraag zijn of Hitier luiste ren wil naar de stem van zijn militaire ad viseurs. Volgens andere berichten van Ha vas zou men zeggen, dat Hitier aanstuurt op een openlijk conflict, want deze berich ten maken melding van een felle pers campagne tegen Frankrijk, waarin o.a. de beschuldiging wordt gelanceerd, dat in Frankrijk een Sovjet-republiek voor Span je wordt voorbereid. Inmiddels heeft de Britsche regeering, gesteund door de Fransche. een nieuwe stap gedaan in Berlijn, Rome, Lissabon en Por tugal om de uitbreiding van de non-inter ventie er door te krijgen. Wij beleven op het oogenblik weer een crisis in de politieke situatie en eens te meer blijkt, welk een buitengewoon ge vaarlijk conflict de Spaansche burgeroor log is. Benedictinessen van Jouare (Frankrijk). In 1919 is het gebouw overgegaan aan de Weenschg Zusters, die thans één van haar eigendommen aldus verloren zien gaan. Het mag evenwel een geluk worden ge noemd, dat de andere gebouwen van Nieuw Herlaer zijn gespaard, anders ware er een historisch monum.nt verloren gegaan. Al leen reeds de klokkentoren van het Missie huis, die van circa 1300 dateert, is een staaltje van wonderfraaie bouwkunst uit het verleden. ROOFOVERVAL TE ZOETERWOUDE Leidsch melkventer met knuppel geslagen en tweemaal te water geduwd Zaterdagavond omstreeks elf uur is de heer S. A. van E. het slachtoffer geworden van een roofoverval. De heer van E., die een melkzaak te Lei den exploiteert en woonachtig is te Stomp- wijk, is toen hij zich per fiets naar huis be gaf onder Zoeterwoude nabij de grens der gemeente Stompwijk door een man met een knuppel van zijn fiets geslagen. De aanrander beroofde hem van zijn portemonnaie, welke ongeveer f 23.in hield, waarna hij den heer van E. ondanks diens tegenspartelen in de Stompwijksche vaart wist te duwen en het daarna op een loopen zette. De heer van E. zag echter kans zich uit zijn benarde positie te be- viijden en sloeg toen op de vlucht in de richting Zoeterwoude. Doch de aanrander, die dit zag, maakte rechtsomkeert en slaagde er in E. in te halen en duwde hem weer in het water. Het is echter den heer van E. andermaal gelukt uit het water te komen, waarna hij zich door oen Zwetpolder in de richting Zuidbuurt Zoeterwoude begaf. Geheel ont daan kwam hij bij den heer van E., een bewoner van de Zuidbuurt aan, die de pulitie gewaarschuwd heeft. De heer van S. heef: den heer E., die aan een arm, een been en het gezicht ge wond was, per auto naar zijn woning te Stompwijk vervoerd. Hij maakt het naar omstandigheden goed. De heer E. kon slechts een vaag signa lement van den dader opgeven. De politie stelt een onderzoek in. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND, Franco's offensief weer onderbroken. (2de blad). Te Berchtesgaden zouden levendige be sprekingen hebben plaats gehad over de Duitsche hulp aan Spanje. (2de blad). Trotzki te Tampico in Mexico aangeko men. (2de blad). BINNENLAND. De huwelijksreis van het Vorstelijk Echtpaar. (2de blad). Gelegenheid, om de aan het Vorstelijk Echtpaar gegeven geschenken te bezichti gen. (1ste blad). Officieele Duitsche verklaring inzake het z.g. „vlag-incident". (1ste blad). Het plan-Deterding in uitvoering. (1ste blad). Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn., 1ste blad). Gedeelte van oud kasteel te St. Michiels- Gestel, waarin Zusterklooster was geves tigd, door brand vernield. (1ste blad). Geldzak met ƒ8000 uit den trein ver mist. (Gem. Ber., 3de blad). OMGEVING. Laffe roofoverval onder Zoeterwoude. (lste blad).-- SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL: In den I.V.C.B. speelde S. J. C. gelijk tegen Excelsior en verloor. H. B. C. een >punt aan G. D. A. In den K. N. V. B. vielen weinig verrassingen te no- teeren. U. V. S. en Lugdunum wonnen, A. S. C. verloor. (2de blad). SCHAATSENRIJDEN: Nieuw wereld record 500 M. dames. (2de blad). ZWEMMEN: Drie wereldrecords van Nida Senff erkend. (2de blad). Reisplannen van Prirjselijk paar Zooals uitvoerig wordt vermeld in ons derde blad zijn de Prinses en de Prins Vrij dag uit de Residentie vertrokken voor hun huwelijksreis, om in Polen Krynica enkele weken de wintersport te gaan be oefenen. Uit Warschau wordt d.d. heden gemeld: Graaf van Sterrenberg (Prins Bernhard) heeft 'n vertegenwoordiger van de „Hlustro- wany Kuryer Codzienn" een onderhoud toegestaan en daarin verklaard, dat hij met zijn gemalin waarschijnlijk een bezoek zal brengen aan de Poolsche wintersportplaats Zakopane en aan Krakau, de oude hoofd stad van Polen, waarover hij zeer schoone dingen heeft hooren vertellen. Misschien zal het jonge paar eveneens een bezoek aan andere Poolsche steden brengen, doch dan pas over twee of drie weken. Prins Bernhard verklaarde voorts, dat hij en zijn gemalin bekoring vinden in een verblijf in Polen, waar de prins reeds langen tijd van plan was op bezoek te gaan en waar hij vele vrienden telt. Krynica noemde hij prachtig. De Poolsche autoriteiten blijven bij een volledig stilzwijgen. Zij verklaren niets te weten van een verblijf in Polen van Prin ses Juliana en den Prins der Nederlanden. DE HUWELIJKSGESCHENKEN AAN HET KONINKLIJK BRUIDSPAAR. Te bezichtigen in het paleis Kneuterdijk. De huwelijksgeschenken aan het konink lijk bruidspaar zullen gedurende eenige da gen voor het publiek te bezichtigen zijn in het paleis Kneuterdijk tegen een toegangs prijs van 25 cent. De opbrengst zal worden aangewend voor liefdadige doeleinden. Met ingang van Donderdag 14 Janua zal het paleis geopend zijn van 1012 v des morgens en van 14 uur des narr dags. De ingang is aan de voorzijde. Des Zondags zal het paleis gesloten -

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1