""'M GEKLEURDE BLOUSES. HET BESTELLEN VAN PATRONEN Patronen van in ieze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen by „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, indien niet anders staat aangegeven, 0.58 Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel Gekleede blouses worden des middags en 's avonds gedragen en de modellen worden zoowel in als boven den rok gedragen. Vestblouses zijn het aangewezen model voor meer gezette dames, doch niet in geruite zijde, zoo als de rechter blouse aangeeft, doch van effen zijden crêpe of andere weefsels. Links beneden is een satijnen blouse met mou wen, die naar de pols toe wijder worden en met zeer smal bandje zijn afgewerkt. Hoog sluitende kraag en chabot, die langs den omtrek geajourd is. Aan hals en taille kleine platte strikjes. Bo ven links is een zeer eenvoudig model in wollen jersey met pas en driekwart lange ruim inge zette mouwen. Rechts zien wij een cloqué blouse met ruime mouwen, die aan de pols met een elastiek afgewerkt zijn. Om liggende kraag met garneering van plissé's of ingeperste plooien. SCHOENEN, CEINTUURS EN HANDSCHOENEN. Het is tegenwoordig volstrekt niet ver bazingwekkend, indien men bovengenoem de drie, onderling zoo geheel afwijkende dingen, in één adem noemt. Zij zijn steeds onderling of althans paarsgewijze afge stemd op het geheel, dat men draagt. Hoe men ook over de mode moge denken, zeker is, dat zij er steeds op uit is een harmo nisch geheel te vormen; meer wellicht dan ooit het geval is geweest. Zulks behoeft volstrekt geen extra uitgaven met zich te brengen, alleen overleg en smaak om alle details een passend geheel te doen vor men. Ceintuur, schoenen en handschoenen zijn dezen winter vaak uit verschillende soor ten leer samengesteld en matte en glim mende soorten, soms zelfs kleuren worden gecombineerd. Een paar schoenen met ges pen voor 's morgens ziet men b.v. van anti lopen- en boxleer, terwijl men zeer Veel perforaties toepast in den vorm van kleine motieven.. Zwart wild en glacéleer ziet men gecombineerd voor meer gekleede modellen, terwijl suède en box-leer ook voor wandelschoenen verwerkt wordt, doch dan in zwaardere kwaliteiten. Mo lières zijn weer modern, zij het dan ook in eenigszins gewijzigde modellen b.v. met overslag, waaraan franje geknipt is om de gaatjes en veters te bedekken. Vooraan staande fabrikanten wagen voorzichtige pogingen om weer laarsjes aftrek te doen vinden. Wij zagen zoo'n paar élegante da meslaarsjes van zwart mat chevreauleer met roode veters. Inderdaad is het zeer practisch gedacht voor najaar en winter, niet alleen als be scherming tegen koude, doch ook tegen regen. In ieder geval staan ze héél wat eleganter dan overschoenen, die de voet een lompen vorm geven, zoodat de moge lijkheid deze laarsjes „erin" te krijgen niet zoo gering zal zijn! Sportieve en semi-sportieve japonnen en mantelcostuums zijn veelal uit meerdere kleuren samengesteld en zoodoende is men ook overgegaan tot het vervaardigen van schoenen in twee kleuren. Men ziet b.v. donkerbruin suède met groene inzetstuk- jes af omgewerkt met groen leer en groe ne veters. Verder heeft men verschillen de leersoorten, die passend bij de hoofd kleur van mantel of complet gekozen wor den. Blauw en wit wildleer, rood en groen chevreau, bruin antiloop, roodbruin box in goed geslaagde combinaties. Mooie zwar te zijden of wollen crêpe japonnen met fuchsia, violet e.a. gekleurde ceintuurs wor den gedragen met zwart suède schoentjes met vierkante neuzen! Men vindt een groote verscheidenheid in ceintuurs. Japonnen met opgeknipte taille hebben soms een aan de voorzijde met ve ters gesloten, breede ceintuur, die onwille keurig aan een corset doet denken. Voor gekleede japonnen zijn de ceintuurs een voudig, doch vaak zeer origineel. Metaal, fluweel, zijde, leer en mica (een soort cel- lophaan) touw, stroo en wellicht nog an dere materialen worden min of meer een voudig bewerkt, met kralen en gitten, soms ook met lovertjes. Niet zelden zien we b.v. suède met kleine zilveren metalen plaatjes beslagen, de kleur is nu eens zwart of grijs, dan weer rood, bruin of groen. Smalle ceintuurs van dun suède ziet men met alle mogelijke motieven bewerkt, soms zelfs met letters of munten bezet, verder speelt cellophaan een groote rol. Ceintuurs èn handschoenen laten zich dan ook niet aan banden leggen, doch bieden groote mogelijkheden voor een rijke fantasie. De 'aatste zijn van buitengewoon mooi soepel ?r gemaakt, dat zich heel gemakkelijk tallooze kleuren laat verven. Ongeloofe- lijk veel nuances zien wij dan ook in bruin, blauw, groen, rood en paars van licht tot donker. In blauw is het zwart-blauw z.g. raven-nuance, nieuw, evenals geel, dat aan oker doet denken. Verder cypressen, mos en amandel-groen. Avond-handschoenen zijn van zijde, flu weel, laken, lainé en kant, lang en soe pel, terwijl de bovenkant vaak ruches, vo- lauts of plissé'e heeft óf met pailetten ver sierd is, Modellen van antilopen hebben soms strakke motieven, die op een don keren ondergrond een nieuw planeten stelsel vormen. Inderdaad interessant, want welke vrouw leest niet gaarne een of an der uit de sterren, temeer als zij deze nu maar voor het grijpen heeft! Smakelijke gerechten VOOR DE KOFFIETAFEL. Haringsla, Twee aan stukjes gesneden haringen worden vermengd met 125 gr. aan kleine stukjes gesneden kalsfgehakt, twee hard gekookte eieren, twee appelen, een paar augurkjes, eenige plakken ham, twee a drie aardappelen, een ui. Alle ingrediënten wor den aan kleine blokjes of zeer smalle reep jes gesneden en met elkander in een kom gedaan, bestrooid met peper en zout, door elkander geschept en vermengd met 2 a 3 eetl. slaolie en 2 eetlepels azijn. Afgedekt in de kom laten staan gedurende een uur of zes, daarna op een bedje van sla over brengen en bedekken met mayonaise. Visch-sla. Van resten gekookte visch verwijdert men de graten en verdeelt ze in kleine stukjes, die men mengt met de volgende saus: twee hard gekookte dooiers fijn wrij ven en aanmaken met drie eetlepels slaolie en drjelepels azijn, een lepel mosterd, een zeer fijn gehakt uitje, kapertjes, peper en zout. Eenige uren voor het opdienen aan maken en dichtgedekt laten staan. Aardappelsla. Gekookte nog warme aardappelen wor den overgooien met een sausje van 6 eet lepels slaolie, 4 eetlepels azijn, 4 eetle pels witte wijn, een zeer fijn gehakte ui, peper en zout. Aardappelen vermengen met de saus en het slaatje eenige duren laten staan. Koud vleesch. Koud kalfs- of varkensvleesch wordt aan plakken gesneden en op een schotel gelegd, randen garneeren met plakjes ei, aan waaiertjes, gesneden augurkjes en uitjes, daarna bedekken met mayonaise of remou- lade saus. Hoe te profiteeren van de uitverkoopen Ondanks de grootsche gebeurtenissen, welke begin Januari zullen plaa'.s vinden, n.l. het huwelijk van Prinses Juliana en de vele feestelijkheden, zullen op de meeste plaatsen de uitverkoopen toch doorgaan. Vele huisvrouwen zullen, belust op koop jes, de winkels bestormen en voor weinig geld lappen stof koopen voor jurken en mantels voor zichzelf en voor de kinderen. Als de huisvrouwen dan ook werkelijk goedkoop en toch goed hun kleeding wil len gemaakt zien, kunnen zij niets betere doen, dan het speciaal voor de verkoopen samengestelde nummer van Het Practisch Modeblad aan te schaffen. Dit Uitverkoop- nummer geeft behalve een groot aantal uitgezochte modellen interessante artike len over de uitverkoopen en de wijze, waarcp men góedkoop kleeding kan ma ken. Dit Uitverkoopnummer zenden wij gaarne op aanvraag kosteloos toe, als u schrijft aan Het Practisch Modeblad, Post bus 36, Den Haag, onder bijsluiting van twaalf cents aan postzegels of na giree ring van twaalf cents op postrekening 203203 van Het Practisch Modeblad. Pro fiteert dus van de uitverkoopen! INRICHTING VAN ONS HUIS. Nu de huisvrouw m vele gezinnen steeds op minder hulp is aangewezen, moet het huis zoo practisch mogelijk ingedeeld wor den en is een keuken-eetkamer wel heel gemakkelijk, indien de ruimte zulks toe laat. In een groote keuken worden b.v. een bank en een vasté zitplaats tegen den muur gemaakt, evenals de tafel in lichte kleur verf b.v. zacht geel. De tafel dient tege lijker tijd om alle mogelijke bezigheden aan te verrichten en wordt dan afgedekt met een stuk linoleum. Aardige gordijnen van oranje-achtig geruit katoen passen goed bij het warme geel der meubels, ter wijl het houtwerk der keuken in crème of héél zacht geel is geverfd. Op de bank ko men een paar kussens gevuld met kapok en met een afknoopbaar overtrek met het zelfde materiaal der gordijnen. In een keuken met beperkte ruimte blijft de tafel bestaan, dóch worden eenige op klapbare zitplaatsen aan den muur beves tigd, verder komen er een paar in de zelf de kleur als tafel en zitplaatsen geverfde rieten stoelen bij. Heel practisch is het om de bank met opklapbare deksel te nemen en binnen in een en ander te bewaren, b.v. aardappelen, uien e.d. Inderdaad zal de practijk leeren, dat een op deze wijze ingerichte keuken -eetkamer de huisvrouw veel onnoodig heen en weer loopen bespaard. fiele Oostersche vrouwtjes in haar moder ne kleeding te maken. Hce geheel anders en ook hoeveel een voudiger is het kleeden voor haar gewor den, want de Japansche kimono, die vrij wel bij vrouwen over de geheele wereld bekend is, vereischt een groote vaardigheid, om op de juiste wijze aangedaan te wor den. De kimono is in den lcop der jaren ook gewijzigd. Vroeger droeg men in de hooge adellijke kringen kimono's van zware, rijke bestikte zijde, doch thans zijn deze meestal van dunnen zijden weefsels met bonte bloe men bedrukt, terwijl men ook zeer een voudige uitvoeringen in crêpe-achtige weef sels ziet dragen door de minder-gegoede vrouwen. Onder de eigenlijke kimo, die met niet minder dan zes ceintuurs bijeengehouden wordt, draagt 'de Japansche een onder kleed, meestal van roode gebloemde zijde. Het eigenlijke wonderwerk om zich in zoo'n kimono te hullen begrijpt men pas, nadat men het kleeden van- een Japansche vrouw heeft bijgewoond. Eerst dan dringt het tot de toeschouwster door, hoeveel een voudiger de Europeesche kleeding is. Om te beginnen is het niet mogelijk om alleen de „schijnbaar" eenvoudige kimono aan te trekken. Meestal is de onder-japon eveneens in kimono-model en hierover komt de eigenlijke kimono, die in den aan vang veel te groot lijkt voor het tengere figuurtje. Later begrijpt men echter, dat zes ceintuurs inderdaad niet te veel zijn om het geheel onberipselijk te doen zit ten. De zesde ceintuur is zeer breed en van zware brocaat gemaakt en maakt de trotsch der Japansche uit. Geen wonder, dat deze dan ook gemiddeld 100 yen kost. Deze cein tuur wordt op den rug der draagster in een reusachtigen strik gelegd. De wijde mouwen dezer kimono's heb ben verschillende bestemmingen en be schermen in de eerste plaats tegen koude, omdat men zich in de breede banen kan hullen, terwijl zij bij overgroote warmte als waaier dienst doen! Zij' worden zelfs gebruikt om kleine pakjes na het winkelen in te bergen, hetgeen mogelijk is door het dicht-gestichte ondergedeelte, dat den vorm van een buidel heeft. Heel handig wordt de stof enkele malen omgedraaid, zoodat de inhoud goed bezorgd is de „de buidel" over den arm gehanden kan worden! Men kan eigenlijk pas een kimono op de juiste waarde schatten, indien men er een Japansche mee gezien heeft, eerst dan komt men onder de b'ekoring van dit klee- dingstuk. Het verschil tusschen de Europeesche en Japansche vrouwenkleeding is, dat de eer ste tot taak heeft de silhouette en de schoonheid eener vrouw zooveel mogelijk uit te doen komen, terwijl de Japansche daarentegen door hare wijze van bewegen en door haar aangeboren gratie de schoon heid van een Japansche kimono ten volle doet uitkomen.. king, terwijl vele modellen voor dames- kleeding evenmin geschikt zijn. Eenvoud is een eerste eisch, daar deze zich zoo aan past aan de verschijning van jonge meisjes. Sportieve modellen komen het eerst in aanmerking en zullen door de meeste moe ders gaarne zelf gemaakt worden, hetgeen aan de hand van goede patronen zoo ge makkelijk uit te voeren is. Het model in het midden is wel zeer geschikt en kan b.v. van een ingeweven diagonaal gemaakt wor den of wel van effen materiaal met afste kende knoopen en ceintuur. Coquet staat het nagenoeg gladde schootje, terwijl de rok een opgestikte plooi te zien geeft. De aansluitende mantel heeft een bonte kraag en revers en dubbele rij knoopen. Ruimte aan bovenmouwen van mantel en japon. Voor avondjes moet een aardig vlot mo del worden gekozen, b.v. van tafzijde met glad lijfje en ruimer ingerimpeld heup stuk. Korte pofmouwen en volants langs de hals, die eveneens meerdere malen zijn ingehaald; aan de linkerzijde een breedere volant; midden voor een groote bloem. WAT DE MODE BRENGT. De kleeding van meisjes van 1820 jaar is vaak een probleem, dat niet altijd even gemakkelijk opgelost kan worden. Te kin derlijke modellen komen niet in aanmer- Kleeding dictatuur. In de stad Wolgast was in de zeventiende eeuw een zonderlinge dictatuur, waar de jonge dochters uit „de hooge stand" verbo den werd hare haarlokken over de ooren te laten hangen of oorbellen te dragen. Bij niet navolging van dit verbod, volgden boeten, evenals bij het dragen van gou den halskettingen, zilveren armbanden, zij den weefsels met goud- of zilverdraad cor sages, lange fluweelen en peulche rokken, moffen en met goud of zilverdraad be werkte kleedingstukken. Verder mochten zij geen laag uitgesneden japonnen noch korte mouwen of gekrulde haren hebben. Met het toezicht op de navolging dezer bepaling was een politie-beambte belast, die door den Magistraat dezer stad zelf was aangesteld. VERSTOPTE GOOTSTEEN Een verstopte gootsteen geeft veel onge mak en de oorzaak is meestal te wijten aan het wegspoelen van theebladen, etensres ten e.d. door het afvoer-gat. Heel begrijpe lijk krijgt de afvoerpijp na lang gebruik een dikke aanslag van het vet, dat met het vaten-water weggegoten wordt. Men kan dit. voorkomen door wekelijks, b.v. gelijk met de keukenbeurt, een pan vol kokend water met sterke soda-oplossing, b.v. een pond op 2 a 3 L. door het gat te gieten. Veelal worden verstoppingen hierdoor voorkomen. Om de vier of zes weken moet .men ook heet sodawater door bad- en vaste- waschtafelbakken gieten. Verder kan men een verstopte gootsteen 'weer doen loopfen; indienmen een gum mi-slang aan. de kraan sluit en het andere uiteinde in de pijp brengt, het gat verder dichtstoppen met vaatdoek, daarna de kraan flink laten loopen, zoodat het door de slang geleide water met kracht door de pijp stroomt en eventueele voorwerpen, die oorzaak zijn van de verstoppingen raken los en worden naar de afvoerput ge stuwd. In huishoudelijke winkels kan men ook zeer practische gummi-zuigers koopen, die men over de opening van de afvoerpijp plaatst, nadat men eerst een weinig water in de gootsteen heeft laten loopen; daarna haalt men de zuiger, waaraan een houten handsvat zit, op en neer, waarna het wa ter spoedig weg zal vloeien.. Helpt dit niet, dan plaatst men een emmer onder de kromming van de afvoerpijp, draait de stop, die zich hier bevindt los, waardoor het water in de emmer komt en men met een ijzerdraad de pijp kan doorsteken. ONS PATRON EN HOEK IE. HUISJASJE. Succespatroon VKK 1980. Prijs 0.25 plus 0.05-voor adm.- en verzendkosten. Een fluweelen of wollen huisjasje is bij zonder prettig om even aan te schieten. Ons model, dat van fluweel gemaakt liefst gevoerd wordt heeft een smalle kraag en aangeknipte breede revers, langs aan sluitende mouwen, terwijl de voorpanden niet bij elkander komen, doch een deel van De kleeding der Japansche vrouw Ook Tokio heeft niet minder dan de Europeesche steden zijn mode. De moderne Japansche vrouw heeft zich niet alleen grootendeels aan weten te passen aan de gewoonten der Westelijke landen, doch eveneens aan de kleeding, Zij bestudeert evengoed mode bladen als alle andere vrouwen in Europeesche landen en weet zich buitengewoon goed te kleeden. Haar uiterlijk en silhouette dragen ertoe bij een alleszins bekoorlijke verschijning van deze de japon te zien geven. We stellen dit mo del dan ook gaarne in verschillende ma ten verkrijgbaar, omdat het slanke zoowel als gezette figuren goed kleedt. Aangezien de practijk ons leert, dat deze modellen „wegvliegen" en de voorraad beperkt is, raden wij aan zoo spoedig mogelijk patro nen te bestellen in de maten 40 t/m 48. HUIS- EN KANTOORJAPON. Succespatroon VKK 2049. Prijs per pa troon 0.25 -j- 0.05 voor adm. en ver zendkosten. Deze aardige japon, die hier van een ruit is weergegeven kan ook van een fan tasie-weefsel gemaakt worden, terwijl ook donker blauw met een rood kraagje, be- stikt met smal soutache heel aardig is. Pas in sahuine lijn aan voorzijde met knoop- sluiting; tweebaansch rok met opgestikte zakken, die beide een paar knoopen als garneering hebben. Smalle lakceintuur om het middel. Patronen in de maten 4042 44—46. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. STRAAT: PLAATS: Patroon No. Maat Hierbij ingesloten aan postzegels Indien u tevens het laatste nummer vai Het Practisch Modjb,ad" wenscht te ont vangen gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 11/2, 3 of 6 cents!

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 14