stads 3 nieuws ZATERDAG 9 JANUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 GEMENGDE BERICHTEN OUDE MAN DOODGEREDEN. Zijn lijk op den weg gevonden. Tussehen Moordrecht en Nieuwerkerk op den Rijksweg Rotterdam—Gouda, is Vrij dagnacht onder de gemeente Nieuwerkerk een voetganger door een auto gegrepen en gedood. De autobestuurder, wonende te Utrecht, reed in de richting Gouda, toen hij ergens mee in botsing kwam. Mij is doorgereden naar Gouda, waar hij de politie van het gebeurde in kennis stelde. Bij onderzoek vond men op den weg het stoffelijk over schot van den 68-jarigen los werkman J. Bongers uit Moordrecht. De auto is in beslag genomen. GECOMPLICEERD VERKEERS ONGELUK. Drie gewonden. Op den Kanaaldijk te Den Dungen is Donderdagavond een gecompliceerd auto ongeluk gebeurd, waarbij drie personen zijn gewond en veel materieele schade werd aangericht. De heer De G. en zijn echtgenoote be vonden zich ter plaatse toen een vracht auto van den heer V. uit Berlicum met groote snelheid naderde. Plotseling slipte de auto, waardoor het fietsend echtpaar werd gegrepen en van den dijk geslingerd. De chauffeur trachtte door krachtig rem men het ongeluk te voorkomen, doch de auto begon hierdoor te slingeren en kan telde van den dijk. De chauffeur van den vrachtauto en mevr. De G. bekwamen bloedende verwon dingen aan hoofd en handen. De heer De G. was er echter erger aan toe. Met ern stige kwetsuren aan schouder, beenen en armen werd hij mij den dokter binnenge dragen. De zwaar gehavende vrachtauto moest per takelwagen worden gelicht. De fietsen waren totaal vernield. Een luxe-auto, -..elke door felle lichten den chauffeur van den vrachtauto had ver blind en hierdoor het ongeluk had veroor zaakt, was doorgereden. BRANDEN TE ENSCHEDE. Donderdagavond hebben te Enschede twee vrij ernstige branden gewoed. Om streeks acht uur werd brand gemeld in het perceel Gronauschestraat 112, hoek Has- senweg, bewoond door het gezin S., dat zich op dat moment buiten de stad be vond. De woning en de aangrenzende meubel makerij brandden geheel uit. Er kon niets worden gered. Een uur later werd brand gemeld in het perceel Gronausch Vestpad No. 23, be woond door het gezin van L. H. H. De be woner, die alleen thuis was. was bezig met vet uit te bakken, toeri de vlam in de pan sloeg. Hij trachtte het vul? met een zak te blusschen, doch ook deze vatte vlam. Het vuur verspreidde zich door de geheele benedenverdieping, welke dan ook groote schade opliep. In beide gevallen was de brandweer spoe dig ter plaatse en wist verdere uitbreiding van het vuur te voorkomen. EEN OUDE VROUW BEROOFD. De onverlaten bonden hun slachtoffer aan handen en voeten. Donderdagavond hebben twee jonge man- ne te Twijzelerheide zioh via een raam in het achterhuis toegang verschaft tot de woning van de weduwe Dijkstra. Na de oude vrouw aan handen en voeten te hebben gebonden, hebben de onverlaten een kast opengebroken en een beurs met het ouderdomspensioen van de weduwe er uit genomen. Eerst Vrijdagochtend ontdekte een ken nis wat er gebeurd was. De vrouw had aan hoofd en hals verwondingen opgeloopen. De daders zijn spoorloos verdwenen. ZIJN VROUW MISHANDELD. Tijdens een twist heeft te Groningen de 2-jarige B. S. zijn vrouw zoodanig" toege takeld, dat zij bloedende wonden aan het hoofd opliep en een bloeduitstorting in den rug bekwam. De vrouw is in het zieken huis opgenomen. S.. die reeds vroeger met de politie in aanraking kwam, is aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Hij zal ter beschikking van den Officier van justitie worden gesteld. MISDAAD OF ZELFMOORD? Vrijdagmorgen is op het landgoed „Dui- vencate" te Nijverdal het lijk gevonden van den arbeider H. V. aldaar, met een schotwond door het hoofd. In de nabijheid van het lijk werd een revolver aangetrof fen. De politie stelt een onderzoek in of èen misdrijf dan wel zelfmoord in het spel is. Het slachtoffer was pl.m. 35 jaar oud en ongehuwd. BRUTALE BEROOVING TE AMSTERDAM. Winkelierster aangevallen. Gisteravond tegen sluitingstijd heeft in een manufacturenwinkel aan de Maas- 'li i'M1 i DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken stonden gisteren de navolgen de personen ingeschreven. Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3. be hangers 29, betonvlechters 30, betonwer kers 74, fundeeringwerkers 1, glazenmakers 2, glazen wasschers 8. graniet werkers 16, grondwerkers 107, heiers 2 metselaars 175, opperlieden 130, schilders 265, sloopers 10, steenhouwers 2, straatmakers 10, hulp- straatmakers 15, stucadoors-Wittel-s 97, tim merlieden 312, Uitvoerders 13 voegers 31, ongesch bóUwarb. ll. Totaal 1343. Fabrieksarbeiders: bleekers 16, lompen- sorteerdefs 18, vellenblootérs 5, steenfabr. arb. 151 zeepfabr. arb. 5, ongesch. labr. arb. 68. Totaal 263. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 99, reizigers, colp. 47, winkelbedienden 43, eta leurs 2, incasseerders 13, musici 7. onder wijzers 8, overheidspersoneel 10, verple gers 5. Totaal 234. HoteUcafé^personeel: huispersoneel 9. kellners 55, koks 10. Totaal 74. Houtbewerkers: bedoenmakers 4, hout bewerkers 96, kistenmakers 6, kuipers 9, lijstenmakers 4, mandenmakers 2, meubel stoffeerders 18, meubelmakers 31, politoer- dex-s 2, ongesch. arbeidei-s 34. Totaal 200. Kleermakers: kleermakers 78, kappers 9, schoenmakers e.a. 13. Totaal 100. Land- en tuinarbeiders: bloemisten 41, landarbeiders 26, tuimieden 39, warmoe- zier6 13, ongesch. landarb. 10. Totaal 129. Metaalbewerkers: bankwerkers 111, blik- bewerkers 28, burgersmeden 49, electri- ciens 56, gasfitters 15, gasmetermakers 4, Instrumentmakers 5, isoleerders 8, kern makers 3, kettingsmeden 27, klinkers 10, koperslagérs 2, lab.bedienden 2, lasschers 0. loodgieters 67, machinisten 22, metaal- boorders 7, metaaldraaiers 12, metaalslij pers 5, metaalzagers 1„ monteurs 20, pia nostemmers 3, polijsters 1, ponsers 5, rij wielherstellers 20, rijtuigschilders 4. scheepstimmerl. 8, stokers 23, tegenhouders 18, verw. monteurs 16, voorslaanders 9, v.iorwarmers 6, vulcaniseurs 1, vuurwer kers 6, wagenmakers 5, ijzerwerkers 56, zandspiters 4, zandvormers 3, ongesch. ar beiders 41, totaal 093. Sigarenmakers: sigarenmakers 9, siga- rensorteerders 1, sigarenstrippers 1. tot. 11 Technici, opzichters: bedrijfsleiders 7, ingenieurs 4, techhikers 7, teekenaars, opz. 18, werkmeesters 14, totaal 50. Textielarbeiders: hekelaars 6, katoen drukkers 24, kluwers e.a. 8, luikers 12, plaatsnijders 24, schrobbelaai'S 1, spinners 43, spoelers 3, staaldraaddraaiers 3» ster kers 2, strijkers 12, wevers 115, wolbewer kers 39, ongesch. textielarb. 60, totaal 352. Transportarbeiders: emballeurs 5. chauf feurs 152, exp. knechten 19, koetsiers 17. loopknechten 52, schippers 99, magazijn knechten 64, spoor- en trampersoneel 9, wakers 5, transportarbeiders 66, losse ar beiders 549, totaal 1047. Typografen: boekbinders 26, boekdruk kers 14, fotografen 2, hulp-vakarbeiders 5, letterzetters 21, steendrukkers 2, totaal 70. Voedingsmiddelenarb.: bakkers 84, mo lenaars 1, ovenisten 5, slagers 55, suiker werkers 22, wijnkooperskn. 10, zoutzieders 3, zuiVelbereiders 2, ongesch. arb. fabr. 46. totaal 228. Vrouwen: apothekersass. 1, kapsters 2, naaisters 16, Maasters 1, winkeljuffrou wen 22, serveersters 3, buffetjuffrouwen 1, strijenksters 3, linnenjuffrouwen 2, kan toorbedienden 35, verpleegsters 2, teeke- naressen 1, bedrijfsleidsters 1, onderwijze ressen 5. huisel. diensten 135, fabr. ar beidsters 5i, kinderjuffrouw 2, totaal 283. Alg. totaal 5083, 3 Jan. 1936 4883, 3 Jan. 1D35 3482, ben. 37 ged. werkloozen. straat te Amsterdam een brutale berooving plaats gehad, waarvan de eigenaresse van den winkel het slachtoffer is geworden, meldt de „Msbd." Het was even voor achten, toen een man den winkel binnenkwam en enkele klei nigheden kocht, waarvoor hij een bankbil jet van vijf en twintig gulden op de toon bank legde. De winkelierster boog zich over de toonbanklade om er het Wisselgeld uit af te tellen en daarvan maakte de man voor de toonbank gebruik om de vrouw plotseling op het hoofd te slaan en een greep in de lade te doen. Behalve het bank biljet, waarmee hij zelf betaald had, griste hij uit de lade ruim een en twintig gulden aan zilvergeld weg. Nog voordat de winkelierster zich van den schrik had weten te herstellen, was dè aanvaller reeds uit den winkel verdwenen. De juffrouw liep hem achterna de straat op, doch de man had toen reeds een zoo grooten voorsprong, dat zij hem met geen mogelijkheid meer kon achterhalen. Onmiddellijk deed de eigenaresse van den winkel aangifte bij de politie van het bureau Pieter Aértszstraat. Zij wist even wel slechts een vaag signalement op te geven. HERINNERINGSBOOM BESCHADIGD. Te Ede hebben den vorigèn nacht Vanda len den eergisteren, ter gelegenheid van het Vorstelijk huwelijk gêplanten herin- neringsbööm, staande naast de Ned. Herv. Kerk, voor een gedeelte van den bast be roofd. Er bestaat groote vrees, dat de boom zal sterven. Deskundigen zullen alle middelen te baat nemen om den herinneringsboom in het leven te houden. De politie stelt een Uitgebreid onderzoek in naar de bedrij vers van deze laffe daad. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Archeologische lezingen en cursussen. Het voorjaars-programma vermeldt de volgende avondlezingen: 19 Januari Dr. J. Breuer, Brussel. De Tongres a Arlon Voyage en Belgique romaine. 2 Februari Dr. W. D. van Wijngaarden, Doel en beteekenis der Egyptische Pyra- miden. 16 Februari Dr. 3p. Marinatos. Kreta, Die Schatze der heiligen Grotte Arkalochi- ros. 2 Maart Dr. F. C. Bursch, Oud-Europee- sche kunst. 16 Maart Dr. W. C. Braat, Een Bataaf- sche woerd te Zetten. Zij, die één of meer lezingen wenschen bij te wonen, gelieven zich daartoe op te geven vóór 14 Januari as. hetzij schrifte lijk bij de Directie of door hun naam te teekenen op de daartoe bij den Museum portier gereed liggende lijst, onder bijvoe ging of betaling van f 1 per persoon voor onkosten. (Postrekening 171035). Zij ont vangen dan tijdig voor elke lezing gratis een afzonderlijke toegangskaart. Inschrijvingen vooi de Najaars-lezingen 1936 zijn ook voor deze Voorjaars-lezingen 1937 geldig. GEVONDEN VOORWERPEN. Sleutels, handschoenen, portemonnaies, rljwielbelastingmerken, ceintuurs, tasch- jes, een witte schildersoverall, armband horloges, een zilveren vulpotlood, een barnsleenen armband, een nummerplaat, een pak, inh. eenige doozen, een reserve wiel, een mes in schede, een verm. gouden ring,' een vlag, een bruine muts, een paar beenpijpen, een bruin dameshoedje, een doos, inh. oude schoenen, een dameshoed, een bankbiljet, een rieten koffer, een zwarte vulpenhouder, 3 handwarmers, een fietspomp, een reserve-autoband met velg, een nikkel dameshorloge, een beleenbrief- je, een rood dictaat cahier, een zak turf, een bruine actetasch, een damesparapluie, een fietsiasch, een blauw étui, een paar zwarte gymnastiekschoenen, een gummi regenjas, een zakmes, een sierspeld, on- derdeelen van een motorrijwiel, twee bril len met hoornen montuur, een handweger, een zwarte gymnastiekschoen, een blauw schort, een paar 2vvarte kinderkaplaarzen, eenige loten, een blauwe overall, een smidshamer, een vulpotlood (verm. zilver), potlooden, een sjaal. Gevonden in het Postkantoor: een hee- renparapluie, een paar grijze heeren hand schoenen. Gevnden in het Telegraafkantoor: een lederen boodschappentasch. Gevonden in de electrisChe tram (stads- lijn): vier paar handschoenen, drie hand schoenen, drie damesparaphiies, een étui, een sjaal. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen eiken werkdag van 1—3 uur namiddag, behalve Donderdags en Vrijdags ten Poütiebureele alhier. Geslaagd voor het examen Boekhouden, Handelsrekenen en Handelsrecht, afgeno men door de Federatie van Handels- en Kantoorbediendenvereenigingen, de heer j. Timmermans Jr.> te Katwijk aan Zee. leer ling van den heer J. A. Christiaanse, al hier. NED. R. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN CENTRALE R. K. ARBEIDERS BEWEGING. Secretariaat: Verl. Bloemistenlaan 45. Zondag: Het gebouw is geopend vanaf des nam. 7 uur. Maandag: Rechtskundig Advies Bureau voor de leden van de Afdeeling Leiden en Omstreken van 6.00—8.00 uUr, Bondsge- bouw, Sleenschuar 15. Maandag: Repetitie R. K. Gem. Zang- vereeniging „Pulchri Studio", 8 uur. Maandag: Kleermakerscursus, 8 uur. Maandag: Repetitie Tooneelvereeniging „Vondel", 8 uur. Dinsdag: Ontspanningsavond Voor de vroUWén van de Werkloozen, 8 uur. Woensdag: Kinderfeest georganiseerd door Prop.ClUb „St. Petrus", 4.306.30 uur. Woensdag: Bestuursraad vergadering, te 8 uur. Woensdag: Bakkerscursus. 8 uur. Woensdag: De Poedelaars. Donderdag: Kinderfeest georganiseerd door Prop.Club ,.St. Petrus", 4.30-^6.30 uur. Donderdag: Damclub „Gezellig Samen zijn", 8 uür. Zaterdag: Spaarbank op het Kantoor, 7 uur. Zaterdag: Bibliotheek, 78 uur. N.B. De Bestuursraad welke Woensdag a.s. wordt gehouden is zeer belangrijk, daarom is aller opkomst dringend ge- wenscht. INTERPAROCHIEELE SINT JOSEPHS- GEZELLEN-VEREENIGING. Gelegenheid om zich als lid van de Ka tholieke Gezellen Vereeniging te doen inschrijven R. K. Jongemannen vanaf 17 jaren ied^ren 3den Maandag van den maand des avonds te half 9 in de Presi dentskamer van het Gezellenhuis, Rapen burg 52. Heden Zaterdag van 8—9 uur Bibliotheek Beurtrooster: Zondag: H. Klein en F. van Hal; Maandag: C. Bilderbeek en C. v. d. Meel; Dinsdag: G. Bot en A. Uphoff; Donderdag: H. Brasker en P. Reizevoort; Zaterdag: G. Cambier en J. van Steen. Zondag: is de zaal geopend van 12.30 2.30 uur en van 7.00—10.15 uur; verplich te bijeenkomst van B.45^-9.45 Uur; om 10.15 uur wordt de zaal gesloten. Van 1—2 uur Bibliotheek. Geen zitting St. Joseph's spaarkas. 8.30 uur Prijsbiljatten. Hoofdprijs een overhemd. 8.30 Prijssj oei bakken voor de jonggezel len. 5 uur Paladijnen bijeenkomst Pastorie. Maandag: Van 8 00—10.15 uur bijeen komst voor de leden. 8.30 uur Tafeltennisclub. Dinsdag. Bijeenkomst voor de leden van 8.00—10.15 uur. Woensdag. 8.15 uur Repetitie Liederta- fel „RebastUn Schat fier'. Installatie nieuwe leden. 9.15 uur Vergadering Rempermanfónds. Donderdag: Bijeenkomst* voor de leden van 8 0010.15 uur. 8.30 Tafeltennisclüb. 8.30 uur Tooneelrepetitie Adolf Kol- ping". Vrijdag: 8.30 uur Repetitie Muziekge zelschap „Frans Schweitzer". Zaterdag: Bijeenkomst voor de leden Van 8.0010.15 uur. Van 8—9 uur Bibliotheek. 8.30 uur Kegelclub „de Poedelaars." Mededeeling: Gezellen begint nu reeds te sparen voor de komende Kerstretraite;- iedere week 15 cents, dan komt men er precies, Op iedere bijeenkomst is hier ge legenheid voor bij den huismeester. KRUISVAART. Cohort: St. Petrus. Burcht: Gareütnarkt 36. Zondag: 4 uur, Missieclub Pater Da— miaan. 5 uur Oranj evendel. Maandag 7.15 uur: Don Boscoban. Maandag: 8.30 uur Tarcisiusban. Woensdag: 7 uür Don Boscoban. 7,15 Godfriedban. Donderdag 7 uur K. J. G. Mis voor Kruisvaarders der St. Joseph Parochie. 8 uur Trommelen. Vrijdag, 7.15 uur Huisvlijt. Zaterdag: 7 uur K. J. C. Mis voor Kruis vaarders der St. Petrusparochie. 2.30 uur Sloyd. 5.00 uur Lodewijksban. Cohort: St. Pancras. Burcht: Anna Paulownastraat. Maandag: 7.00 uur Gedialogeerde H. Mis voor Verkenners en Kruisvaarders. 7,30 uur Servatiusban. 7.30 Uur Adspirantenban II. Dinsdag: 7.30 uur Aspirantenban I. 8.00 uur Vendel St. Joris. 8.00 uur Vendel St. Lode wijk. Woensdag: 7.30 uur Willibrordusban. 8 uur Vendel St. Joris. Donderdag 7.30 uur Hubertusban. 8 uur Vendel St. Lodëwijk. Vrijdag, 7.30 uur: Don Boscoban. 7.30 uur Aspirantenban III. Zaterdag 56 uur Afrekenen 3 cents fonds en Kampspaarbank. Cohort: Aetevne Pater. Burcht: St. Antonius-Clubhuis Zondag, 4 uur Ontspanning. 4.10 uur Aspirantenban I en II. 7 45 uur Causerie vóór jongens boven 15 jaar. Maandag 7.30 uur Antonius-, Hubertus- en Arnoldusban. Dinsdag, 7 uur: Zaagclub. 7.30 uur Vendel St. Jan, zwaarddansen. Woensdag 7 uur Pascalisban. Vrijdag 8.15 uur Opening der Beiersche kermis. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL". Zaterdag: 2.304.00 uur Muloclubs. 2,30 uur repetitie aspiranten sportuitvoe- 3—4 uur gym. kleuters vrije oefening. 45 uur gym. kleuters hoepeïofening. 7.30 uur cadettenclub. 6.30 uur reidansen Muloclubs. 8 uur repetitie reidansen. 8.3010 uur contributiebetalen. Zondag: De leden, die zingen onder de H. Mis van „Katholiek Leiden" in de R. K. H. B. S. moeten er voor zorgen, uiter lijk om 8.15 uur aanwezig te zijn. De leden, die aan het ontbijt bedienen moeten uiterlijk 9 uur in de R.K. H.B.S. zijn. Zondag: 121 uur contributie betalen. 3.30 uur repetitie aspiranten sportuit- voering. 4 uur repetitie vrije oefening kleuters. 6 uur reidansen. Maandag. 89 uur volkszang, handwer ken, missiehandwerken, naaien. charita- tiefnaaien. 8.309.30 uur „Actief" damesafd. I. Dinsdag: 4—5 uür gym. kleuters St. Pe- trüsparochie. (In eigen zaal). Dinsdag: 56 uur gym. kleuters Hee- rensingelschool. 6.30 uur reidansen voor gevorderden. 7.36—9 uur vrije clubs in handwerken en naaien. 8.00—9.45 uur Engelsch en huisvlijt voor gevorderden. Woensdag: 2—3 uur kruiskinderen. 8.00 uur reidansen I en III, naaien en huisvlijt. Donderdag: 8 uur reidansen II en alg. öntwikkelingso] ub 8.30 uur vioolclub. Vrijdag: 6.15—7,15 uur „Actief" meisjes- afdeeling 1. 7.158.15 uur „Actief" meisjesafd, II. 8 30—9.30 uur: „Actief" damesafdeeling II 8 uur Tooneelclub. LAND- EN TUINBOUW Welke fosfoiBUUr-bemesting verdient thans aanbeveling? We schreven enkele weken geleden een artikel, getiteld „Prijs Van het Slakken- meel", waarin We o.m. waarschuwden tegen een misleidende advèrtientie in „De Weg wijzer". Wij hebben toen recht gezet, dat het superfosfaat niet goedkoqper is dan Slakken meel, ook al neemt men de laat ste meststof alleen als fosforzuurmeststof. Sedert dien lazen we in verschillende cou ranten een uitgebreid artikel van den Rijkslandbouwconsulent Ir. Cleveringa, waarin hij de vraag stelt, welke fosforzuur- bemesting thans aanbeveling verdient. Zeer lezenswaard! We moeten slechts een opmerking maken bij de gemaakte prijsvergelijking, die on juist Was, doordat de heer Cl. zich baseer de op prijzen, die niet meer bestaan; na den val van den gulden kon men van een nor maal prijspeil eigenlijk nog niet spreken. Overigens wijst Ir. Cl. met nadruk op een en ander, waarop wij, als van groot belang, ook meer dan eens het licht lieten vallen. Dat verheugt ons, omdat thans het gevaar bestaat dat door misleidende propaganda de boer van de wijs zou worden gebracht en daardoor in zijn beürs zou worden ge troffen Enkele door den schrijver zelf onder streepte gedeelten willen we hier nog even naar voren brengen: „Behalve Algiersfosfaat 2ijn (dus) alle gebruikelijke fosforzuurmeststoffen in grove trekken gekenmerkt door een goede oplosbaarheid direct na het mengen met den grond" Langen tijd is wat anders geleeraard (B-r.) „Na^r onze meening is (dus) het verschil in opneembaarheid (men leze: „polosbaar heid" B-r./ voor de vergelijking van be trekkelijk ondergeschikte beteekenis, hoe wel men er in bepaalde gevallen rekening mede knn houden". „Groote fouten in den kalktoestand moe ten natuurlijk door een afzonderlijke be- kalking borden hersteld. Daar de groote meerderheid der zandgronden neigt en zelfs iéts moet neigen naar de kalkarme zijde, terwijl bovendien in ons klimaat vrij veel kalk uitspoelt (de hoeveelheid, die voor de planten wordt gebruikt, is prak tisch van geen beteekenis) kan slakken- meel hier zeer nuttige diensten bewijzen om het dalen van den kalktoestand tegen te gaan. Men kan daardoor dus kalkmest- stoffen helpen uitsparen". „Hoewel het niet mogelij k is al deze bij - bestanddeelen (kalk, kiezelzuur, magne sium. mangaan), welke voor een niet on belangrijk deel er mede oorzaak van zijn, dat slakkenmeel in de praktijk van ouds zoo hóóg staat aangeschreven, in gelds waarde uit te drukken, dient men er zich toch bij pi ijsver gelijkingen terdege reken schap van te geven, dat deze in slakken meel veel, in superfosfaat veel minder, en in fértifos in 't geheel niet voorkomen" De praktijk zal verstandig handelen, wan neer zij een zoo veelzijdige meststof als slakkenmeel niet lichtvaardig terzij zet". De slotconclusie van den schrijver komt overeen met ons advies: „Laat u bij de keuze der fosforzuurmest stof niet eenzijdig leiden door den prijs per procent opneembaar fosforzuur, maar neem tevens de nuttige en ongewenschte neven werking van b'j bestanddeelen, vooral die dus van slakkenmeel in aanmerking". Proeven met zoete lupinen. Wij vinden in het pas ontvangen Verslag over 1936 van de Rijksproefvelden in het Ambtsgebied van den* heer Brinkman, Rijkslandbouwconsulent te Leeuwarden, melding gemaakt van proeven genomen met zoete lupinen. Eén proefveld was bij den heer W. Draaijer te Minis, 't werd in 't begin van 1936 bemest met ruigen stal mest. Den 29en April werden de lupinen gezaaid op een afstand van 30 c.M., binnen een week kwamen ze op. Aanvankelijk groeiden de planten traag. Ze werden eenige malen geschoffeld en ontwikkelden zich verder goed. In het begin van Juli stond het gewas dicht Den 22en Augustus werd een gedeelte van het gewas geoogst en ingekuild. Het gewas bloeide toen nog iets, maar verscheidene peulen waren reeds waar te nemen. De opbrengst bedroeg aan groene massa 52.000 K.G. per Hectare. Een monster van 10 K.G. is onderzocht met het volgende resultaat: Droge stof 13.1 pet.; Eiwitachtige stoffen 2.2 pet.: Vetachtige stoffen 0.2 pet.; Asch- bestanddeelen 1 pet.: Ruwe celstof 5.8 pet.; Zetmeelachtige stoffen 3.9 pet.; Werkelijk eiwit 1.5 pet.; Verteerbare eiwitachtige stoffen 1.8 pet.: Verteerbaar werkelijk ei wit 1.1 ct.: Zetmeelwaarde 7.1 pet. Een ander proefveld van den heer J. Keu len te Oudemirdum heeft zeer goed ge staan. Niettegenstaande het in t begin van de ontwikkeling eenige wildschade had. ontwikkelde het gewas zich later zeer goed. Het gewas is aan de koeien opgevoerd met uitzondering van een gedeelte, Waarvan vöor eigen gebruik, zaad geWohnen is. Nog opgemerkt kan worden, dat de heer Keu len op zijn proefveld van verleden jaar nog wat zaad gewonnen had. Dit heeft hij in een stoppel van dit jaar uitgezaaid. Na eenige dagen was het zaad reeds opge komen. Bij drie andere landbouwers is de proef mislukt als gevolg van fazanten-, ko nijnen- en onkruidbeschadiging. Snijrogge, gevolgd door lupinen, kan zeer groote hoeveelheden groenvoeder opbren gen. Komt er veel onkruid in het land voor, dan is dat een bezwaar. Meerdere keeren wieden in het eerste gedeelte van den groei van het gewas is dan noodig. De lupinen Worden gretig door de koeien tot zich genomen en deze geven er flink melk van. De zoete lupine bevat niet de giftige stof, Welke in de gewone lupin« voorkomt. Het zaad moet geënt worden. B-r.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7