WAT IS DUITSCHLAND VAN PLAN IN MAROKKO? Duitschers te Melilla ontscheept Franco valt opnieuw Madrid aan ZATERDAG 9 JANUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 VQAGEM OVED OriJ GELOOF Vraag 145. Is het niet gewenscht, ja zelfs plicht, dat de parochiegeestelijken hun inkoopen doen bij parochianen, die hen toch steunen, en niet, met uitschake ling van dezen, rechtstreeks bij den groot handel, zelfs bij niet-katholieken bultende parochie? Antwoord. Uit de plicht der geloovi- gen om voor het tijdelijk onderhoud der eigen geestelijkheid te zorgen volgt niet de plicht der geestelijkheid om hun inkoopen te doen bij de parochianen. Van een strikte rechtvaardigheidsplicht tenminste kan hier niet gesproken worden. Wel kan men toegeven, dat het van den kant der parochiegeestelijkheid g e- wenscht is, zulks te doen, en wel op grond van billijkheid en naastenliefde. En feitelijk zullen de parochiegeestelijken ook wel hun gewone inkoopen doen bij pa rochianen; dit is ook de gewone praktijk. Meerdere malen echter kunnen, en zul len er wel redenen aanwezig zijn, om van de gewone praktijk af te wijken; in het algemeen genomen geldt als reden reeds een zekere mate van vrijheid, die toch ook de priesters hebben, om hun inkoopen te doen daar, waar zij dit willen doen; in het bizonder kunnen redenen van particulieren aard, b.v. familierelaties, een bizondere aanbieding e.d. een aanleiding zjjn voor het afwijken van den gewonen regel. Vraag 146. Wat is beter: te bidden voor de bckeering der zondaars of (te bid den) ter eere van het H. Hart van Jesus en het Onbevlekt Hart van Maria tot eerher stel voor de versmadingen beiden Heiligen Harten aangedaan. Antwoord. Een onmiddellijk antwoord op deze vraag kan niet gegeven worden; we kunnen niet zeggen, dat het eerste be ter is dan het tweede, noch omgekeerd. Is het dan de moeite wel waard, om een dergelijke vraag in de Vragefibus te be antwoorden? Toch wel! Want degene, die de vraag heeft gesteld, is zeker niet de eenige, die zich het hoofd erover breekt, tot welke intentie hij nu eens zal bidden, en of hij wel genoeg rozenhoedjes bidt ter eere van den H. Antonius voor de zielen -in het vagevuur, en niet te weinig heilige Communies „opdraagt" ter eere van het Onbevlekt Hart van Maria voor de bekee ring der ongeloovigen. „B idden", in den uitgebreiden zin van het woord, is: zijn hart verheffen tot God. En als men dat doet, aanbidt men God, en geeft men eerherstel d.w z. herstelt men, maakt men goed, wat anderen verkeerd deden door de zonde. Dus het gebed heeft alt ij d een eerher stellend karakter, ook al neemt men zich niet bepaald voor, nu eens te gaan bidden tot eerherstel. „Bidden" in den engeren zin van het woord, beteekent: vragen; bidden tot God is dus: aan God gunsten vragen, hetzij voor zichzelf, hetzij voor anderen. Dit is dus een bepaalde soort van gebed, n.l. het smeekgebed. We kunnen aan God alle geestelijke en tijdelijke gunsten vragen voor .ons zelf en voor anderen, maar moeten ons niet al te bezorgd maken, of we nu, als we voor an deren bidden, sommigen niet vergeten hebben; het beste is, zich in zijn smeek gebed aan te sluiten bij de gebeden der H. Kerk, Vraag 147. De Kerk viert het feest der Onnoozele Kinderen op 28 December, en de komst en aanbidding der Driekoningen, die toch vóór de kindermoord te Bethlehem heeft plaats gehad, pas tien dagen later. Welke reden heeft de Kerk daarvoor ge had? Antwoord. Alvorens een verklaring te geven betreffende de viering der feesten, moge eerst iets gezegd worden over de volgorde der gebeurtenis sen uit de kinderjaren van Jesus. Want hierover bestaat bij velen een ver keerde voorstelling. Men kan moeilijk veronderstellen, dat Maria en Josef na de geboorte van Jesus in den Kerstnacht lang in de stal van Bethlehem gebleven zijn. Want, al stelden de Joden aan hun verblijf geen hooge eischen, toch kan men moeilijk aannemen, dat dé H. Familie al dien tijd in een stal bleef wonen. Uit het Evangelie van Mat- theus (II, 9 en 11) blijkt dan ook, dat zij hun intrek genoemen hebben in een huis te Bethlehem. We kunnen niet met zeker heid vaststellen, of Josef toen van plan was weer naar Nazareth terug te keeren ook al heeft hij dit later feitelijk gedaan. Acht dagen na de geboorte heeft dan, wellicht reeds in het huis te Bethlehem, de besnijdenis plaats, bij welke plech tigheid ook het Kind volgens Joodsch ge bruik zijn Naam kreeg. Op den veertigsten dag na de geboorte gaan Maria en Josef met het Kind naar den tempel, te Jerusalem, om twee voorschriften van de Joodsche wet te ver vullen; het eerste schreef voor, dat iedere eerstgeborene van het mannelijk geslacht aan God moest worden toegewijd, het twee de, dat een moeder na de geboorte van een knaap haar zuiveringsoffer moest brengen. Na de vervulling van deze voorschriften is de Heilige Familie weer teruggekeerd naar Bethlehem. De Aanbidding der wij zen uit het Oosten moet minstens een jaar na de Geboorte gesteld worden. Ze hadden de verschijning van de wonderbare ster gehad n a Jesus' geboorte, en hadden daarna nog een lange reis te maken, alvo rens zij het land der Joden bereikten. Ze ker hebben ze ook het Goddelijk Kind niet in de stal aanbeden, er staat trou wens in het Evangelie „dat de ster bleef staan boven de plaats, waar het Kind was" en ook: „En toen zij het huis waren binnen gegaan" (Matth. II, 11). Het Kind Jesus moest toen reeds minstens een jaar oud zijn, want, als de Wijzen niet meer bij He rodes terugkomen, laat deze alle knaapjes van Bethlehem en omstreken vermoorden van twee jaar oud, en daaronder. Sommigen meenen nog in het feit, dat Ma ria bij de opdracht in den tempel „het of fer der armen" bracht, een aanwijzing te zien, dat toen de aanbidding der Wijzen nog niet had plaats gehad: anders zou zij zeker van het goud, dat de wijzen bracht- ten, het offer van een lam gemakkelijk kunnen gebracht hebben, en het ook zeker gedaan hebben. Dan volgt de kinder moord van Bethlehem en de vlucht naar Egypte. Hoelang de H. Familie in Egypte is gebleven is ook weer niet met zekerheid te bepalen; we kunnen alleen zeggen: eenige jaren; omdat de Geboorte van Jesus plaats had in de laatste jaren van Koning Herodes, en de H. Familie weer uit Egypte terugkeerde, toen een en gel aan Josef had gezegd, dat Herodes ge storven was. En dan vestigt zich de H. Familie te Na zareth. De H. Kerk viert al deze gebeurtenis sen uit de Kindsheid van Jesus in den Kersttijd. Maar de Kerk houdt zich daarbij niet aan de juiste volgorde der ge beurtenissen, en natuurlijk zeker niet aan het tijdsverloop tusschen die verschillen de feiten. Trouwens: inhetalgemeen genomen viert de Kerk sommige feesten met pre- ciese tijdsberekening (Hemelvaart en Pink steren veertig en vijftig dagen na de Ver rijzenis; Maria boodschap op 25 Maart, ne gen maanden voor de Geboorte); andere feesten met verwaarloozing van tijdsver loop en zelfs van de volgorde der gebeurte nissen. Betreffende uw vraag, waarom Drieko ningen gevierd wordt na Onnoozele kinde ren moge worden opgemerkt, dat tot in de IVe eeuw het feest der Geboorte en dat der Verschijning (Driekoningen) in vele kerken tesamen werden herdachl, nog vóór het feest der Onnoozele Kinderen was inge voerd, en ook, dat de eigenlijke benaming voor het feest op 6 Januari is: De Ver schijning des Heeren, te verstaan namelijk van Jesus Openbaring aan de Drie Wijzen, als de Zoon van God bij Zijn Doop sel in de Jordaan, en als de Wonderdoener bij het eerste wonder te Kana. Vraag 148. Nogmaals: „Wee haar, die zwanger zijn en zoogen in die dagen". Een andere verklaring?? Antwoord. U hebt een andere ver klaring gevonden van den tekst, waar over in de vorige vragenbus een vraag ge steld en beantwoord was. In een boekje: „De Zondagsschool" zouden die woorden „Wee haar, die zwanger zijn en zoogen in die dagen" beteekenen: „Wee dengenen, die verslaafd zijn aan het aardsche genot en de goederen dezer wereld". U kunt dat boekje niet meer vinden; ik ken het ook niet. Het doet er ook niet toe; want de ver klaring moge erg mooi en vroom klinken, de juiste verklaring is zij niet. Er is niets op tegen om die woorden van Christus in hun letterlijken zin te verstaan, en de Schriftuurverklaarders doen dit dan ook. Toevalligerwijze zag ik in de laatste af levering van het apologetische tijdschrift „Het Schild" dezelfde vraag onder de Cor respondentie beantwoord. En terecht ver wondert de schrijver (de Z.E. Pater O.) er zich over, hoe zoovelen in dat „wee" een bestraffing of een berisping zien! Die goe de moedertjes hebben toch geen schuld? Neen, natuurlijk niet. Dat „wee" is juist een betuiging van medelijden en deernis met haar. En hij stelt dan voor, om voortaan maar te vertalen en te lezen: „Ongelukkig (of: te beklagen) zijn zij, dieenz." Correspondentie-adres: Mr. A. Diepen- brock, Pr., Hageveld, Heemstede. ....zouden wij den automobilist wel willen toeschreeuwen, die 'n auto gaat voorbijrijden, welke op zijn beurt al bezig is een voorrijder in te halen, 't Nieuwe voorschrift zegt immers: GEEN DRIE WAGENS NAAST ELKAAR DUITSCHE TROEPEN IN i SPAANSCH MAROKKO. Vernomen wordt, dat sedert een tiental dagen groote contingenten Duitsche troe pen, alle gewapend en in uniform, te Me lilla aan land gezet en in verscheidene wij ken der stad ondergebracht zijn. De officieren hebben maatregelen ge nomen, welke doen gelooven, dat op een verblijf van langen duur gerekend wordt. Drie Duitsche torpedojagers en verschei dene Duitsche onderzeebooten zijn in de haven voor anker gegaan. Voorts wordt gemeld, dat de ijzermijnen van Zeghanghan nabij MeliLa op intensieve wijze geëxploiteerd worden door Duitsche werkkrachten, die eveneens in havens van de Spaansche zóne van Marokko aan and zijn gezet. De aankomst der Duitschers in Marokko heeft in hoogè mate ongerustheid veroor zaakt te Londen en Parijs, weiker regee ringen zich reeds over deze kwestie met elkaar in verbinding hebben gesteld. De Fransche regeering acht den daardoor geschapen toestand zjei ernstig. Wat de Engelsche houding aangaat, zoo zegt men, die zou nog niet kunnen worden gedefinieerd met het woord „ongerust heid" maar wel is het mogelijk te zeg gen, dat men te Londen de gebeurtenissen in Marokko met de grootste aandacht volgt. Wanneer het aan lano zetten van oorlogs materiaal in de Spaansche zóne al op zich zelf geen schending vormt van de inter nationale accoorden buiten het niet-inmen gingspact, zijn diplomatieke kringen toch van meening dat een aan land zetten van vreemde troepen een geheel andere zaak zou zijn. Officieele kringen leggen in ieder geval den nadruk op'de nauwe samenwer king van de regeeringen te Londen en te Parijs in de Spaanscne crisis. Dagelijks komen Italianen en Duitschers te Cadix aan. Personen, die kortelings uit Cadix te Gi braltar zijn aangekomen; verklaren, dat vrijwel dagelijks te Cadix door schepen zonder vlag of naam detachementen Duit schers en Italianen in uniform aan land worden gezet. WAT DE ENGELSCHE PERS ERVAN ZEGT. De meening vai» de „Times". Ten aanzien van de infiltratie van Duit schers in Spaansch Marokko merkt de „Times" op, dat Duitschland in deze zóne een handelsmonopolie heeft gevestigd en dat de haven van Ceuta in een moderne versterking is getransformeerd, gewapend met zwaar Duitsch geschut. Duitsche in genieurs hebben daarvoor de aanwijzin gen gegeven. „Zelfs indien het Duitsche Rijk daarmede zijn actie eindigde, zou het reeds het b'egin zijn van een ernstige be dreiging voor den status van de zóne, maar volgens geruchten uit geloofwaardige bron wordt Zondag te Ceuta een belangrijke Duitscne strijdmacht verwacht. Men kan niet vaak genoeg herhalen, dat de integri teit van Spaansch Marokko door Frank rijk wordt beschouwd als een vitaal belang, dat de huidige regeering niet uit het oog zal verliezen". De „Manchester Guardian" gelooft, dat „zelfs indien de aanhangers der Spaansche regeerinfc de overwinning zullen behalen, zij Spaansch Marokko niet zullen kunnen, misschien zelfs niet zullen willen herove ren". Men acht het dus zeer wel mogelijk, dat het „Marokkaansche probleem", dat Europa vóór den grooten oorlóg zoo zeer heeft bezig gehouden, thans onder een anderen vorm oprieuw zal schijnen Te Londen weet men evengoed als te Parijs, dat Duitschland in Marokko kuipt, zöoals het dat eertijds heeft gedaan. Voor het oogenblik heeft het probleem evenwel nog geen buitengewonen ernst, zijn evo lutie zal afhangen van het resultaat van den burgeroorlog en van de houding van Duitschland". Engelsche openbare meening wordt ongeduldig. In een commentaa; op 't Engelsch-Itali- aansche accoord schrijft het liberale week blad „Economist": „In plaats van een triomf voor onze diplomatie, begint dit ge vaarlijk veel te lijken op een tweeden ne derlaag misschien een nog zwaarderen tegenover Italië en Duitschland. Een overwinning kan in dit laatste stadium niet meer verkregen worden, tenzij onze regee ring en de Fransche zonder dubbelzinnig heid haar gemeenschappelijke vastbesloten heid te kennen geven zich te verzetten tegen iedere actieve inmenging in Spanje met aile middelen, die haar ter beschikking staan". Het linksche tijdschrift „New Statesman and Nation" schrijft: „Maandag werd de tekst gepubliceerd van het gentlemens agreement, dat de traditioneele goede be trekkingen tusschen Downingstreet en Rome herstelde. Dinsdag vernamen wij wat voor een „gentleman" Mussolini is. Tus schen de onderhandelingen over en de on- derteekening van het accoord zond hij een expeditieleger van ruim 10.000 man naar Cadiz". Voor 'den conservatieven „Spectator" wordt de positie van Engeland en Frankrijk in snel tempo ondragelijk en zullen de po gingen tot handhaving van de noninterven tie slechts kunnen worden voortgezet, wan BUITENLAND néér Duitschland en Italië bereid zijn van het verbod tot iedere buitenlandsche in menging in Spanje een werkelijkheid te maken. Wanneer men deze politiek zal moe ten laten varen, zal het eerste resultaat daarvan zijn, dat de Spaansche regeering onder normale voorwaarden zal kunnen worden voorzien van wapentuig door Groot-Brittanje en Frankrijk. En de geva ren van een dusdanige ontwikkeling zijn maar al te duidelijk, wanneer men reke ning houdt met het optreden van de Duit sche oorlogsschepen in de Spaansche haven. STRIJD BIJ MADRID HERLEEFT. Een der zwaarste gevechten uit den oorlog aan den gang. Sinds gistermiddag is het gedonder der kanonnen nog heviger geworden. Geen enkel nauwkeurig bericht is ontvangen over den strijd in den sector van het Noord- Westen van Madrid, waar de zwaarste slag schijnt geleverd te worden van den Spaan sch en burgeroorlog. Gisternacht trachtte de rechtsche strijd macht over het geheele front aan te vallen, doch zij stiet op heftigen tegenstand. In of ficieele kringen wordt niet verheeld, dat de toestand ernstig is, maar hij wordt verre van wanhopig genoemd. Om elf uur gisteravond heeft het geschut aan het Madrileensche front zijn actie her vat. Met regelmatige tusschenpoozen weer klinkt het dof gebulder der zware stukken. In de buitenwijken der stad hoort men het geluid der mortieren en mitrailleurs. Ook de luchtmacht neemt aan dit nieuwe ge vecht deel. Mededeelingen van het rechtsche hoofd kwartier. Het officieele communiqué van het hoofd kwartier der nationalisten vermeldt, dat de operaties in den sector Pözuelo-Aravaca voortgang vinden. De troepen nebben het dorp Aravaga, dat bezet werd, gepasseerd. Ook verscheiden in de buurt liggende loop graven en stellingen werden genomen. Men schat de verliezen van den vijand bij deze gevechten op ver over de duizend man. DE HOUDING DER V. S. Amerika heeft geen bezwaar tegen blokkade. Uit Washington seint Havas: Op hetzelf de oogenblik, waarop Roosevelt zijn hand- teekening plaatste onder de resolutie be treffende het wapen-embargo voor Spanje, gaf men van gezaghebbende zijde te ken nen, dat de regeering der Vereenigde Sta ten zich niet zou verzetten tegen een blok kade van de Spaansche kusten, wanneer de Europeesche regeeringen hiertoe mochten besluiten. Alle voorzorgsmaatregelen zouden wor den genomen om te verhinderen, dat de aanwezigheid van Amerikaansche schepen in de dan geblokkeerde zone tot een bron zou kunnen worden Wan internationale in cidenten, daar de Amerikaansche regeering wenscht te vermijden, betrokken te worden in de Spaansche zaak. Uitvoervergunning ingetrokken. Zoodra Roosevelt de wet op het em bargo had geteekend, heeft de commissie van. toezicht op den handel in munitie de uitvoervergunningen die Richard Dineley verleend waren voor de verscheping naar Spanje van geweren, vliegtuigen, machi negeweren en munitie ter waarde van ruim vier millioen dollar, ingetrokken. De douane-autoriteiten te New York heb ben het departement van staat medege deeld, dat Robert Cuse na het vertrek van de „Mar Cantrabrico" zijn uitvoervergun ningen heeft teruggegeven. DE INBESLAGNEMING DER LADING VAN DE „PALOS". De Spaansche ambassadeur te Londen heeft het Britsche ministerie van buiten landsche zaken gistermiddag medegedeeld, dat zijn regeering bereid is, de vraag, of de lading van de „Palos" al of niet uit oor logstuig bestond, aan de commissie voor de niet-inmenging te onderwerpen. Wanneer de commissie zal beslissen, dat niet van oorlogstuig gesproken kan wor den, zal de Spaansche regeering volkomen bereid zijn, de lading terug te geven. HET LIJK VAN BORCHGRAVE OPGEGRAVEN. Het Belgische ministerie van buitenland sche zaken deelt mede, dat het lijk van ba ron de Borchgrave gistermorgen te Fuen- carral is opgegraven in het bijzijn van Spaansche autoriteiten, den Belgischen zaakgelastigde en den consul te Madrid. Men constateerde, dat het lichaam drie wonden vertoonde, veroorzaakt door revol verschoten in het linkerbeen, den schouder en het oor. Dit laatste schot moet van dicht bij zijn gelost. Uit dit alles blijkt, dat de Borchgrave is vermoord. Het lijk is op een baar gelegd en naar het hoofdstedelijke kerkhof gebracht. Het onderzoek wordt voortgezet. GIJZELAARS TERECHTGESTELD. Volgens berichten, afkomstig van uitwij kelingen uit Santander en Bilbao, zouden tijdens de recente bombardementen dezer beide steden door de opstandelingen 195 gijzelaars terechtgesteld zijn te Santander en 190 te Bilbao. VAN HET VATICAANs BELANGSTELLING VOOR EUCHARISTISCH CONGRES. Pauselijke radio-rede op 7 Februari. Het Internationaal Eucharistisch Con gres, dat begin Februari te Manilla zal worden gehouden, heeft, ondanks de ziekte van den H. Vader, Diens bijzondere be langstelling. Aan het oorspronkelijk programma, dat voor het congres is vastgesteld, zal niets worden veranderd. De H. Vader is voor nemer op 7 Februari, den sluitingsdag van het congres, via de radio de deelne mers toe te spreken en hun na de slot- plechtigheid Zijn zegen te geven. CHINA* NIEUWE MOEILIJKHEDEN IN HET NOORDWESTEN. Negen generaals in het Noordwesten van China, die troepen van Tsjang Sjoe Liang en van Jang Hoe Sjen onder hun bevelen hebben, hebben in een rondzendtelegram verklaard, dat zij de regeering van Nan king niet kunnen gehoorzamen. Zij bewe ren, dat de daden van Nanking niet in overeenstemming zijn met het programma, dat Tsjang Kai Sjek heeft goedgekeurd tijdens zijn verblijf te Sianfoe. In het bij zonder maken zij er bezwaar tegen, dat tien divisies van het leger der centrale re- geëring in Toengkwan liggen. Er zouden reeds botsingen zijn voorgekomen. De regeeringstroepen, die de provincie Spensi ontruimd hadden, hebben rechts omkeert gemaakt. Zij zijn op den tegen stand van de troepen van generaal Jang Hoe Sjeng gestooten. De verbindingen tusschen Peking en Sjensi zijn nog steeds verbroken. Volgens berichten uit Chineesche bron, komende uit Toengkwan aan de grens van Sjensi en Honan, is de toestand in N. W. China nog steeds ernstig en dreigt hij nog te verer geren. De gouverneur van Kansoe„ Joe Soe Tsjoeng, en die van Sianfoe, Jang Hoe Tsjeng, hebben geweigerd orders van Nan king aan te nemen. Jang Hoe Tsjeng heeft zich opgeworpen tot civiel en militair gou verneur van de provincie Sjensi. De sa menwerking tusschen Tsjang Soe Liang en de communistische troepen schijnt snelle vorderingen te maken. De troepen van Tsjang Sjoe Liang vreezen, dat deze tegen zijn wil te Nanking wordt vastgehouden en eischen zijn terugkeer naar Sianfoe. BRITSCH MEISJE VERMOORD? Uit Nanking wordt vernomen, dat in. de nabijheid van de stad het lijk van een jong meisje is gevonden, vermoedelijk miss Pamela Werner, een dochter van den vroe- geren Britschen consul te Foetsiou. Het schim* dat hier sprake is van r~' J 1 ABFRIKA. ROOSEVELT'S BEGROOTING. Milliarden-cijfers. President Roosevelt heeft bij het Con gres de begrooting ingediend voor het be lastingjaar, loopende van 1 Juli 1937 tot 30 Juni 1938. De totale uitgaven beloopen 6.158.000.000 dollar, met inbegrip van de schuldaflossing, doch exclusief de kosten ter bestrijding van de werkloosheid, wel ke op maximaal 1.537.123.000 dollar wor den geschat. Voor leger en vloot wordt 980.763.000 dollar uitgetrokken, het hoog ste cijfer, tot dusver in vredestijd bereikt. De totale ontvangsten worden geraamd op 7.293.607.000 dollar, zoodat het bruto- overschot bedraagt 1.135.607.000 dollar, te verminderen met de kosten van werkloos heidsbestrijding. De belasting op de onver deelde winst wordt niet herzien. Voor het loopende jaar 1936/37 wordt het tekort ge schat op 2,6 milliard, namelijk de ontvang sten 5,8 milliard en de uitgaven 8,4 mil liard. In 1936 beliepen de ontvangsten 4,1 mil liard en de uitgaven 8,8 milliard. BUITENLANDSCHE BERICHTEN TRAMONTSPORING MET ERNSTIGE GEVOLGEN. Te Seattle in den staat Washington is een wagen van de stadstram in een bocht ont spoord en tegen een betonnen paal gebotst. Een passagier werd gedood en vijftig zwaar gewond. AARDBEVING IN TIBET? Het meteorologisch instituut van Wa- kayama (Japan) heeft gisteren een hevige aardbeving geregistreerd, waarvan het epi centrum op 3240 K.M. afstand moet liggen, vermoedelijk in Tibet. Het is waarschijnlijk, dat de eerste be richten over deze aardbeving, die even he vig is geweest,als die, welke Quetta ver woest heeft, eerst over geruimen tijd zullen worden ontvangen. EEN GOUKLOMP VAN 1051 GRAM. In Siberië heeft men in een goudmijn een goudklomp met een gewicht van 1051 gram gevonden. DE AUTOMOBIEL-PRODUCTIE VAN ITALIë. Uit de cijfers gepubliceerd door het Ita- liaansche automobiel-registratie-bureau blijkt, dat de productie van personen-auto's gedurende 1936 gewonen voortgang heeft gevonden, ondanks de economische belege ring van Italië. In de periode JanuariNovember wer den 30450 personen-auto's vervaardigd r geregistreerd.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5