Wh ZATERDAG 9 JANUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. Ih AFDEELING LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND. Deze rubriek verschijnt des Zaterdags om de veertien dagen Brieven, vragen en mededeeiingen te richten aan een der redactieleden: Mej Zr J v d ABEELEN, Mevr J FEHMERS—BOER KNOTTNERUS, Mej. M. R. J. NIEMER, Mej. M. L. J. VAN ES. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Het Bestuur wenscht U, geachte Leden en uwen gezinnen van harte een Zalig Nieuwjaar! Algemeene Bestuursvergadering Maan dag 11 Januari half negen in den Vergul den Turk, Br eestraat. Jaarvergadering Donderdag 14 Januari acht uur in de kleine Stadsgehoorzaal. Voorlezing van de jaarverslagen der afdee- ling en der onderafdeelingen, afgewisseld met zang van het Graalkoor onder leiding van den heer Mizée. VER. „SANCTA VERONICA". In de eerste rubriek van 1937 voor allen een Zalig en voorspoedig jaar toege- wenscht- dat 't allen, donatrices en mede werksters. dit jaar goed moge gaan, zoowel lichamelijk als geestelijk, is onze oprechte wensch. Tevens een hartelijk woord van dank, voor 't vele dat ons in 1936 geschonken werd. Hoeveel menschen hebben wij hier mede gelukkig kunnen maken, leed ver zachten en gebrek kunnen lenigen. Wij danken onze donatrices en de geef sters „in natura" en tevens onze vele mede werksters, zoowel de dames van de mid dag- en avondzittingen, als de groote schare thuiswerksters. U allen tezamen stelt ons in staat veel goed te doen, onder arme en stille arme gezinnen. Door Uw daadwerkelijke belangstelling ir ons werk, was 't ons mogelijk over het afgeloopen jaar, meer dan veertien-hondera stuks klee ding uit te geven! Iedere vrouw za] zich kunnen indenken, hoeveel werk hiervoor moest verzet worden, daar al deze stuks grootendeels door onze medewerksters gratis vervaardigd zijn. Wij staan nu weer aan 't begin van een nieuw jaar, waarin ook nog veel gebrek geleden zal worden, daar de economische toestand nog niet veel verbeterd is. Wij zul len van U allen, weer Uw onmisbare be langstelling moeten hebben, als wij ons mooie werk ook dit jaar willen voortzet ten. Helpt ons daarom financieel en daadwer kelijk tot heil van vele stad- en geloofsge- siooten! Wegens de nationalt feestdag op den len Donderdag in Januari, houden wij onze eerste middagzitting dit jaar op Donderdag 14 Januari van 35 uur, Vincentiusge- bouw, Hoogl. Kerkgracht 32. Maakt U allen een kloek besluit en komt eens materiaal halen, om te naaien of te breien, wat U maar wilt. Onze magazijnmeesteresse heeft reeds een groote stapel gereed liggen en hoopt, dat alles Donderdag zal worden afgehaald. Ons gironummer 260700 houdt „perma nent zitting" en hoopt ook dit jaar op een gunstig onthaal of beter gezegd,, geregeld bezoek". (Ons gironummer staat ten name van penningmeesteresse Sa Veronica, de Mey v. Streefkerkstraat 17). Secretariaat is gevestigd Mare 23. VER. „HULP IN DE HUISHOUDING EN DE BABY" Bij net begin van t937 wenschen wij al onze weldoeners, oekende en onbekende een Zalig en gelukkig Nieuwjaar. Moge God U zegenen voor al het goede, dat ge in het afgeloopen jaai deed, ook aan onze Vereeniging. Wij gaan vol vertrouwen dit jaar ons vereenigingswerk weder hervat ten, overtuigd als wij zijn dat velen met ons mede-arbeiden, ieder naar vermogen. Wij vragen op de eerste plaats Uw gebed. Vele thuiszittenden, hier denken wij voor al aan zieken en ouden van dagen, kunnen door gebed, door hun lijden op te offeren, Gods zegen over ons werk afsmeeken. Ver volgens aan hen, die gaarne een aalmoes voor de armen afstaan, vragen wij: helpt ons ook dit jaar met Uw stoffelijke gaven. Het afgeloopen jaar moesten wij helaas met een tekort sluiten. In een der volgende ru brieken verschijnt ons jaarverslag over 1936. Leest dit eens met aandacht en de cijfers, daar genoemd geven U een duide lijk beeld, hoeveel er noodig is om eeniger- mate 't schrijnend leed van zoovele arme moeders te verzachten Maar Goddank, nog nooit hebben wij vergeefs een beroep op uw offervaardigheid gedaan. Aan haar, die dit jaar weder baby goederen willen ver vaardigen, zeggen wij: alles is welkom, maar net meest noodige is wel wi.tte luiers, flanelletjes en truitjes. Zoo noodig geeft onze magazijnmeesteresse U gaarne 'n fla nelletje als model. Onderstaand noteeren wij U nog eens de bekende adressen, waar Uw liefdegaven vol dankbaarheid worden aanvaard. Dank U! God moge het U vermelden! Het bestuur: Mevrouw H. Colla, Magazijnmeesteresse, Mare 51, telef. 985. Mej. A. v. Deene, Penningmeesteresse, Hooge Rijndijk 76. Giro-adres: R. K. Vei. „Hulp in de huis houding en de baby", gironummer: 173307. Bureau van aanvragen om hulp is ge vestigd bij de 2e secretaresse Mej. E. Tim» mermann Kort Galgewater 4, geopend elke Woensdagmorgen van 912 uui. Verieie inlichtingen worden gaarne ge geven door de le secretaresse Mevr. J. van Kampenhout, Haarlemmerstraat 125, tele foon 1744. IMTERPAROCHIEELE MEDEDEELINGEN. Commissaris A. v. Remundt heeft we gens werkzaamheden ontslag moeten nemen. In zijn plaats is nu benoemd P. Reizevoort. Bestuui sleden, die deelnemen aan den socialen Zondag van „Katholiek Leiden", dragen zorg vóór half negen in de H.B.S.- kapel te zijn. De Liedertafel houdt a.s. Woensdag te 8.15 uur een korte ledenvergadering, waar na gewoon de repetitie volgt. Allen s.v.p. present! De Collectanten voor den Plaatjesdag van as. Zondag, komen voor definitieve af spraken en regelingen bijeen Vrijdagavond te half negen. Dinsdagavond is er ditmaal geen ver plichte vergadering en is de zaal gesloten. VOOR HET DISTRICT. Alle benoodigdheden voor den „Plaat jesdag" ten bate der jeugdwerkloozen-zorg moeten door de diverse afdeelingen ge haald worden in het Gezellenhuis te Leiden as. Vrijdagavond tusschen 7 en 8.30 uur. ONS GOUDEN FEEST. De plannen. Onze St. Josephs Gezellenvereeniging gaat feestvieren. Vijftig jaar moeizaam ka tholiek-sociaal en cultureel werk is wel een reden om dankbaar ovei te zijn enfeest te vieren. Want dankbaarheid en vreugde willen zich uiten, niet alleen als spontane afsluiting van 50 jaar Gezellen werk, maar veel meer om nieuw enthousiasme te ver krijgen voor de verre toekomst. Daaraan wil dan ook beantwoorden het program der feestelijkheden, zooals het door vice-Praeses en Senior is ontworpen en reeds de goedkeuring van den Raad van Bestuur en het Commissariaat. Behoudens mogelijke wijzigingen zal in dit jaar het volgende gebeuren. Tentoonstelling. Op Vijjdag 19, Zaterdag 20 en Zondag 21 Febr. zal in de zalen van „Den Burcht" een werkelijk grootsche tentoonstelling ge houden worden. Aan de afd. „bloemen" wordt deelgenomen door tientallen Gezel len van Roelofarendsveen, Lisse, Sassen- heim, Warmond, Voorhout en Oegstgeest. Deze afdeeling zal tot in de perfectie ge arrangeerd worden door den weled. heer Jonker, chef van den Plantsoendienst der gem. Leiden, die zich voor dit doel ten zeerste bereid heeft verklaard. Aan de afd. „huisvlijt en vakwerk" nemen deel ruim 30 Gezellen van Leiden, alsmede Gezellen van Sassenheim, Roe lofarendsveen en Zoeterwoude. Ook de „Graal" zal hierbij mei een stand uitkomen. Deze tentoonstelling met zulk een goede deelname en zeer mooie resultaten van der Gezellen arbeid zal bewijzen: arbeidsken- nis brengt arbeidersliefde. Revue, Zondag 4 en Maandag 5 April zal de op voering plaats hebben van onze jubileum revue „We komen er wel". Er wordt door onze onderafdeelingen van zang, muziek en tooneel hard gewerkt om puik voor den dag te komen. Daar in Febr. vanzelfspre kend de vastenavond-uitvoering etc. ver valt zal 4 April tevens plaats hebben de voor het MENU AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD OUDE /1NGEI 120 'ifc 719 DOE2Q/TQOOT 22 «tuut» LEIDEN gewone ochtendviering met H. Mis, alge meene H, Communie en ontbijt. Het hoogtepunt. Daar de Gez. Ver. definitief is opgericht den 9en Juli 1887 zal ook in Juli het hoog tepunt moeten voorkomen. Dien dag is er geen gelegenheid voor, maar wel Zondag 11 Juli Dan is er 's morgens een H. Mis met algemeene H. Communie en (zoo mogelijk) een feestelijk ontbijt, waarbij huldiging der gouden en zilveren jubilaris sen. Te half elf wordt in de Petruskerk een plechtige Hoogmis opgedragen, om God te danken voor de zegeningen van 50 jaar Gezellen werk. 's Middags houdt de Raad van Bestuur receptie en daarna volgt een groote feestvergadering (zoo mogelijk voor het heeie district) alwaar Centraal-Praeses Drost een feestrede zal uitspreken. Deze feestdag zal worden voorafgegaan door een triduum, te geven door den Centraal- Praeses, in de Lodewijkskerk op data 7, 8 en 9 Juli. Tooneel-uitvoering. In October worden dan de gebruikelijke uitvoeringen gegeven, waarvoor de tooneel- club het plan heeft met een zeer mooi spel voor het voetlicht te treden. Vermoedelijk zal er dan geen ochtend viering zijn en krijgen de leden, evenals voor de revue, hun kaarten thuisbezorgd. Dooden-herdenking. In November zal op een Zondag plaats hebben de herdenking van alle gestorven Gezellen. In alle parochiekerken dei stad zal een H. Mis worden opgedragen voor hun zielerust, waarna 's middags een pië teitvolle samenkomst plaats heeft op het kerkhof alwaar een gezamelijk gebed wordt verricht voor onze gestorven Kol- pingbroeders. Dit is dan het vijf-deelig program, het geen veel belooft en ook,... veel werk eischt. Hoofdcomité. Het hoofdcomité, belast met de alge meene leiding, is aldus geformeerd: Vice- Praeses H. Schrama, voorzitter; Senior Steph. Menken, secretaris; leden: J. A. Vreeburg (Rd. v. Bestuur), W. Overpelt lafd Gehuwden), C. v. d. Mee] (ass. Se nior) en de ex-Senioren A. P. Vreeburg, P. N. Brouwer en Jurr Vreeburg. De comité's voor financiën, pers en pro paganda, alsmede die voor loterij en fancy- fair zijn ook volledig nu samengesteld. Diversen. Daarto- rekenen wij allereerst de leden en donateursactie, welke deze maand ge voerd wordt en waarvan een goed resul taat wordt verwacht. Voor de financiering wordt een groote loterij geoorganiseer-d, alsmede een fancy- fair, welke kort na de revue uw steun gaarne aanvaardt. Ter verduidelijking mogen we er bij voegen, dat we voor de feestviering ons „feestfonda" heboen waarvoor alle Ge zellen twee jaar lang hebben gespaard. Maar de financiering eischt een steviger grondslag voor wat de vereeniging betreft. Daarom wordt een beroep gedaan op ka tholiek Leiden. En nu, alle hens aan dek en vol goeden moed vooruit! Trouw aan Kolpirig! TAFEL-TENNIS IV. Art 11. De terugslag. Bij den terugslag en iederen daarop vol genden slag moet de bal direct in het veld van den tegenstander geplaatst worden, hetzij over of langs net net. Het is geen bezwaar als de bal hierbij het net of de palen raakt. Volgens art. 10 moet de bal in het speel veld van den tegenstander neerkomen, na eerst in eigen veld gestuiterd te hebben. Art. 11 zegt nu dat hierna door den tegenstander teruggeslagen moet worden, direct in het speelveld van de serveerder, zonder dat hij weer eerst zijn eigen speel veld raakt. Art. 12 Ongeldige ballen. Een bal is ongeldig: a. wanneer deze bij het serveeren het net of de palen raakt mits het serveeren verder volkomen in orde was. b. wanneer er geserveerd wordt, voor dat de tegenstander gereed is. Indien de tegenstander echter probeert den bal terug te slaan dan wordt hij beschouwd alsof hij tot spelen gereed was; c. wanneer een speler, buiten zijn schuld, bij het slaan wordt gehinderd; d. wanneer een dei spelers, buiten zijn schuld een punt verliest zooals voorge schreven bij artikel 13(c) (d) (e) of ar tikel 14. Ad. a Is bij het terugslaan geen bezwaar dat de kal het net of de palen raakt, bij het serveeren is dit wel het geval. Ad. b. Het is zaak voor den serveerder om eerst te kijken of de tegenstander klaar is, en deze geen bezwaar maakt tegen het beginnen. Ad. c Hierbij moeten we sportief zijn en de beslissing geheel aan den scheidsrech ter overlaten, ook als het in een zeer be langrijk spel een der laatste punten geldt. K. Z. DE HEILIGE FAMILIE. Als niet anders wordt aangegeven Glo ria en Credo. De Prefatie en het gebed „Communicantes" van Driekoningen. Kleur: Wit. ZONDAG 10 Jan. Feestdag v. d. H. Fa milie. Mis: Exsultet. 2e gebed v. d. Zondag (onder het octaaf van Driekoningen); 3e v. h. Driekoningenoctaaf. De heilige Kerk stelt vandaag aan de katholieke huisgezinnen tot voorbeeld de heilige Familie: jezus, Maria en Joseph. Met de woorden van de H. Paulus wijst de Kerk er de echtgenooten op, hoe zij in liefde met elkander moeten leven, in liefde voor elkander de kracht moeten vin den elkanders gebreken te verdragen en gaarne te vergeten. Die liefde is de grond slag en voorwaarde voor de ware vrede van Christus in de christelijke huisgezin nen. Naar het voorbeeld van de heilige Familie moet in ieder katholiek huisgezin heerschen oprechte godsdienstzin en moet er naar worden gestreefd alles, wat in het huisgezin wordt gedaan, te doen in den Naam van Jezus Christus, tot dankbare eer aan God. (Epistel1*. Bij de offerande wor den de ouders er aan herinnerd hun kin deren eiken dag, voorzoover het van hen afhangt, beter aan God op te dragen door een echt katholieke opvoeding. De kinderen, zonder uitzondering, dus ook de grooteren, zoolang zij bij vader en moeder thuis zijn, worden gewezen op het verheven voorbeeld van Jezus, Die, of schoon God, nederig gehoorzaamde gedu rende geheel Zijn verborgen leven (dus ook toen Hij twintig jaar was en ouder) aan twee menschen: Maria en Soseph. „Heer Jezus Christus, geeft toch, dat in onzen tijd van verslapping van de huise lijke tucht en van opstand tegen het ouder lijk gezag onze roomsche vaders en moe ders en kinderen mogen leeren uit het ver heven voorbeeld van het heilig Huisge zin". (Gebed). MAANDAG 11 Jan. Mis v d. 6en dag onder het Driekoningenoctaaf: Ecce adve- nit. (Als op 6 Jan.) 2e gebed v. d. Zon dag onder het Driekoningenoctaaf; 3e v. d H. Hyginus, #Paus en Martelaar. Of: De H. Mis v. d. Zondag onder het Driekoningenoctaaf: In excelso. 2e gebed v. h. Driekoningen octaaf; 3e v .d. H. Hy- ginus. DINSDAG 12 Jan. Mis v. d. 7en dag on der het Driekoningenoctaaf:: Ecce. 2e ge bed ter eere van Maria! Reus, qui salutis; 3e voor Kerk of Paus. WOENSDAG 13 Jan. Octaafdag van Driekoningen. Mis: Ecce advenit (als op 6 Jan. met eigen gebed en Evangelie). Wat de heilige drie Koningen ons leer den door hun nederig neerknielen in den stal van Bethlehem zegt de heilige Evan gelist Joannes ons duidelijk op dezen dag: „Deze (het Kind van Bethlehem) is de Zoon van God". Johannes beroept zich op het wonder bij den Doop van Christus, toen de Heilige Geest nederdaalde en de Va der openlijk getuigde: „Deze is Mijn wel beminde Zoon". DONDERDAG 14 Jan. Mis v. d. H. Hil- larius, Bisschop, Belijder en Kerkleeraar: In medio. 2e gebed v. d. H. Felix, Mar telaar. N.B. Vanaf dezen dag weer de ge wone Prefatie en het gewone gebed „Communicantes". Met veel andere bis schoppen bestreed de heilige Hilarius, bis schop van Poitiers, vooral door zijn ge schriften de ketter Arius. Dit had zijn ver banning tengevolge. Hilarius behoort ook tot de voornaamste kerkelijke Hymnedich- ters. VRIJDAG 15 Jan. Mis v. d. H. Paulus, Eerste Kluizenaar: Justus. 2e gebed v. d. H. Maurus, Abt. Geen Credo. Op vijftienjarigen leeftijd vluchtend voor de kerk vervolgers Decius en Valerianus, verborg de heilige Paulus zich in de woes tijn, waar hij tot het einde van zijn leven (hij werd 113 jaar) het eenzame kluize naarsleven beoefende op heldhaftige wijze in gebed en versterving. De palmboom ver schafte hem kleeding en voedsel en God spijzigde hem wonderlijk door dagelijks een raaf brood te laten brengen. Zaterdag 16 Jan. Mis v. d. H. Marcellus I, Paus en Martelaar: Statuit. 2e gebed ter eere van Maria; 3e voor de Kerk; 4e voor den Paus. Geen Credo. Kleur: Rood. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN. Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZATERDAG. Mis v. a. H.H. Berardus en Gezellen, Martelaren: Multea tribulatio- nes. 2e ge"bed v. d. H. Marcellus; 3de voor den Paus. ALB. M. KOK, Amsterdam. Pr. VAN M'N BOEKENTAFEL Pech met de „Boemerang", door Wouter Walden. Uitg. Gebroeders Kluitman, Alkmaar. Als Eric Wessen op de H.B.S. bevorderd is, mag hij voor belooning met z'n zusje Netieke in een pension aan zee logeeren gaan. Freddy van Dongen, Erica's vriend, is met zijn zusje Paula eveneens van de partij. In hun vrijen tijd vervaardigen zij een zeilboot „de Boemerang" evenals de vliegmachine, waarop hun vader piloot is. Talrijke wedstrijden worden met 't zeil bootje gehouden, maar de „Boemerang" verliest het telkens weer tegen „De On overwinnelijke" tot de eindstrijd voor Eric gunstig is, daari~zijn tegenstander er schipbreuk lijdt. Een vlot verhaal voor jongens van 8 tot 1011 jaar. Pol Dom teekende voor deze uitgave de illustraties. De krant van Kees, door L. Rogge veen. Uitg. G. G. van Goor en Zo nen, Den Haag. Kees van Dam wil journalist worden en op de U.L.O. doet hij reeds zijn best om dit levensideaal te bereiken. Dan sterft zijn vader; kan niet verder studeeren; wordt knecht bij zijn oom, den kolenhan delaar. Dit baantje staat hem niet aan. Gaat zelf een krant uitgeven. Het succes olijft n. t. uit. En toch wordt op hem de aandacht gevestigd en wordt hij verslag gever bij: „Plaatselijk Belang". Een aantrekkelijk verhaal; eenvoudig en gevoelvol beschreven; een boek voor onze 1214-jarige jongens. De illustraties van Tjeerd Bottema zijn uitnemend. Prijs geb. 1.50. 300.000 Mijlen door het luchtruim, door M. J. A. Artz. Uitg. van G. B .van Goor en Zonen, den Haag. De 18-jarige Rolf Gunters is zonder werk gekomen. Hij vindt een notitie-boekje met aanteekeningen omtrent een tocht naar de maan. Dan wordt hij verslaggever; komt in kennis met een vliegenier, die ook plan heeft naar de maan te vliegen. Ze gaan samen. Het wordt een sensationeele vlucht en na talloos veel avonturen bereiken ze de maan. De terugreis wordt ook voorspoe dig volbracht. Een prachtboek, dat iedere jongen van 12 16 jaar eenige uren van gezonde ont spanning zal verschaffen. De keurige illustraties zijn van Hans Borrebach. Hanna's vlucht, door Sanne van Havelte. Uitg. van Holkema en Warendorf, N.V. Amsterdam. Treffend doet dit verhaal ons een blik slaan in het hart van een jong, modern meisje, Hanna van Eek, dat met enthou siasme het leven ingaat. Zij komt in con flict met haar vriend Bob en ontvlucht hem. Tenslotte leidt een verzoening tot het sluiten van een duurzame huwelijks band. De schrijfster heeft de literatuur voor oudere meisjes met dit werk, dat uitmunt door levendigheid en realiteit, maar voor al ook door heldere visie op de beide hoofdpersonen, ten zeerste verrijkt. Rie Reinderhoff verzorgde keurig het illustratief gedeelte. Het Buurtje, door Anna Hers. Uitg. van Holkema en Warendorf, Am sterdam. De schrijfster geeft hier een boek voor jongere menschen, speciaal voor aanko mende meisjes, die den tijd van gewone meisjesboeken achter den rug hebben en boeken willen lezen, waarvan niet alleen een beschavende invloed uitgaat, maar die tevens richting geven bij de karakter vorming. Er is veel droevigs in dit boek: de dood van Annelie's moeder; de geschiedenis der familie Lubowski en de treurige af loop, wanneer Annelies en Marya, het dochtertje van rechter van Son wegloo- pen, bang naar een kostschool gezonden te zullen worden. Door dit avontuur wordt Marya ziek en sterft. Eindelijk vinden we Annelies terug als dienstmeisje in betrek king bij den rechter, en zij gaat een be ter leven tegemoet. Rie Reinderhoff zorgde ook hier voor de ilustraties. De Luchtvaart-Almanak.. Uitg. v. Holkema en Warendorf, Amster dam. In deze almanak, bestemd voor 1937, vinden we, zooals we trouwens verwachten mogen, alles, wat in betrekking staat tot de luchtvaart, in den meest uitgebreiden zin van het woord. Wie dan ook van dit verkeer of beter dit bedrijf iets meer wil weten, dan de doorsnee dagbladlezer in zijn blad te hooren krijgt, hij koope dit werkje en zal het antwoord vinden op elke vraag, die gesteld kan worden, voor zoover dan dit het luchtvaartverkeer be treft. De Nederlandsche jeugd vindt ook weer zooals verleden jaar een prijsvraag, die haar kans biedt een gratis retourreisje te maken naar Berlijn, Londen of Parijs. Het Gezin aan de veenplas, door C. Wilkeshuis. Uitg. Gebroeders Kluitmans, Alkmaar. Tusschen de boerderijen langs den groo- ten weg van het dorp, staat de kruideniers winkel van Hiet Hommema. Wij maken kennis met zijn kinderen, die spannende gebeurtenissen beleven, waarvan het avon tuur met de weggedreven boot; de snoek- vangst en de schaatswedstrijd de voor naamste zijn. Het kinderleven en vooral de natuurschoonheid van Friesland, is zóó buitengewoon knap uitgebeeld, dat wij de raad geven: „Koopt dit werkje, gij zult er geen spijt van hebben". Geschikt voor meisjes van 10 tot 13 jaar. J. G. I.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10