BOMMEN OP DE SPAANSCHE HOOFDSTAD Amerika kondigt wapen embargo af DONDERDAG 7 JANUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. fi Geen conductrices! In de „Tijd" van gisteravond wordt over genomen ons protest tegen het feit, dat de directie der N. Z. H. T. M. op haar lijnen conductrices wil aanstellen. De „Tijd" schrijft daarbij: O. i. komt dit protest zeer van pas. In dezen tijd, nu honderdduizenden mannen en jongens zonder werk loo- pen, bestaat er alle reden, om vrou wen-arbeid slechts in specifiek-vrou- welijke beroepen toe te laten. En nie mand zal het wegverkeer als een ideaal-werkkring voor vrouwen be schouwen. Toch kan men zeer goed vermoe den, waarom de tramdirectie dit be sluit genomen heeft. Bezuiniging! Vrouwelijke werxkrachten zullen ze ker veel minder kosten dan volwassen mannelijk personeel. En jongens kan men in de functie van conducteur ook al bezwaarlijk te werk stellen: de verantwoordelijkheid is daarvoor te groot. Daarom gaat de tramwegmaat schappij over op conductrices! Wij hebben steeds aangedrongen en doen dat nog op sterke beper king van den vrouwenarbeid: niet al leen van de gehuwde, doch ook van de ongehuwde vrouw. Hoezeer wij ook begaan zijn met het lot van alleenstaande vrouwen en met dat van de vrouw-kostwinster: wij achten de werkloosheid van mannen een grooter euvel. Daarom blijven wij er op aandringen, dat de regeering want die alleen kan hier regelend op treden den vrouwenarbeid op kan toren en fabrieken verder beperke. Maar daarnaast moet zij dan ook maatregelen nemen om te voorkomen, dat de bedrijven daardoor op kosten gejaagd worden, die zij niet dragen kunnen. Zoo zou zij aan bedrijven, die slechts vrouwenarbeid kunnen betalen, in sommige gevallen een toeslag op de uitbetaalde loonen moeten geven. Door de besparing op den werkloozen- steun zou zij dan tóch nog goedkoo- per uitkomen. Van den anderen kant zou zij door bemiddelend optreden moeten bewerken, dat arbeiders, die ter vervanging van vrouwenarbeid weer worden ingeschakeld, zoo noodig, met een lager loon genoegen nemen. Een geringer loon is voor hen toch beter en eervoller, dan een steunuit- keering." Met wat de „Tijd" in overweging geeft zijn wij het volkomen eens. Maar wij zijn niet blind voor de moeilijkheden, die vast zitten aan de uitwerking van het denk beeld, om in bedrijven, waar tot nu toe vrouwen en meisjes werken, dien vrou wen-arbeid op te heffen. De moeilijkheden zijn echter veel min der voor een bedrijf als N. Z. H. T. M. In dit bedrijf wil men den vrouwen-arbeid in voeren. En dat mag zeker niet. Ook niet ter wille van noodzakelijke be zuinigingen. Want, eenmaal ingevoerd, blijft het zoo ook als de tijd beter wordt. De noodzakelijke bezuiniging moet dan maar worden gevonden in minder comfort voor reizend publiek, zoover men daarmede maar eenigszins gaan kan, en op andere wijzen. Wij willen geen conductrices! Wij; 't is onze overtuiging, dat wij dit kunnen neerschrijven namens het publiek! De wereld in vogelvlucht Uit Spanje valt niets anders te melden dan dat de hoofdstad Madrid gisteren op nieuw door een luchtbombardement is ge troffen. Wij zijn daaromtrent slechts inge licht door een telegram van regeeringszij- de, die het natuurlijk voorstelt, alsof der gelijke bombardementen absoluut nutte loos zijn en ook niets uithalen. Overigens is in de omgeving van Madrid nog wat ge vochten, de nationalisten hebben eerügen vooruitgang gemaakt, wat wordt toegege ven door de regeeringstelegrammen die spreken van een terugtrekken op ordelijke wijze naar stellingen, door het opperbevel aangewezen. Iedereen weet wat dat betee- kent, n.l. een nederlaag. Amerika heeft thans het wapen-embargo uitgebreid tot den Spaanschen burgeroor log. Net op tijd heeft het Spaansche schip „Mar Cantabrico" de haven van New-York kunnen verlaten met een lading oorlogs tuig voor de Spaansche regeering. Men heeft nog op allerlei wijzen getracht, het vertrek van het schip tegen te houden, tot dat het wapen-embargo van kracht zou zijn, maar dat is niet gelukt. Uit Duitschland wordt bericht, dat de bischop van Meissen, Mgr. Peter Legge, die in 1935 tijdens de beruchte deviezen pro cessen werd veroordeeld t t een geldboete, vermindering van straf heeft gekregen en dat hij binnenkort toestemming zal krijgen om zijn bisschoppelijke functie te hervat ten. Hiermede zou alweer een donkere bladzijde uit de Duitsche historie omgesla gen zijn. Er blijven echter nog genoeg on vervulde wenschen over. LEEST DE ADVERTENTIES IN W DAGBLAF HET AMERIKAANSCHE EMBARGO OP WAPENS. Het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden heeft de resolutie ten aanzien van het embargo op wapens, met 403 stemmen voor en één tegen, aangenomen, zoodat deze thans aan president Roosevelt ter on- derteskening is voorgelegd. De tekst van de dooi het congres aange nomen resolutie in zake een embargo op voor Spanje bestemde wapens luidt: Zoolang de staat van burgeroorlog, welke thans in Spanje heerscht, zal voortduren, zal het onwettig zijn wapens, munitie en oorlogsudrustingen uit de Vereenigde Sta ten of zijn bezittingen uit te voeren naar Spanje, oi naar vreemde landen met het doel dit materiaal naar Spanje te re-expe- dieeren of ten gebruike van een der beide strijdende partijen in Spanje. Wapens, munitie en oorlogsuitrustingen, waarvan de uitvoer verboden is, werden opgesomd in de proclamatie van president Roosevelt, uitgevaardigd op 10 Augustus 1936. Alle voor den uitvoer naar Spanje van wapens munitie er oorlogsuitrustingen verleende vergunningen zijn ipso facto geannuleerd. Een boete van ten hoogste 10.000 dollars staat op overtreding, evenals een gevangenisstraf van ten hoogste één jaar. De president zaj het oogenblik aan geven waarop de omstandigheden, welke tot deze resolutie hebben geleid, zullen heb ben opgehouden te bestaan De „Mar Cantabrico" heeft tijdig zee gekozen. Het Spaansche ss. „Mar Cantabrico", ge laden met wapens voor Spanje, is om 13 uur 45, New Yorkschen tijd, in zee ge stoken, nog vóór het congres de resolutie betreffende het wapenembargo had kun nen aannemen. Slechts een kist losse stuk ken was niet aan boord genomen. Welis waar hebben schepen van de kustwacht en een vliegtuig de „Mai Cantabrico" buiten Sandy Hook nog aangehouden en het schip gedwongen terug te keeren naar Brook lyn, maai daarna heeft de „Mar Cantagrico" toch nog verlof tot uitvaren gekregen. Het schip wat aangehouden op grond van een wettelijke kwestie, die geen verband hield met het embargo op wapens. Het is het lichtschip „Ambrosa' reeds gepasseerd en bevindt zich thans buiten de territoriale wateren der Vereenigde Staten Ook nog om andere redenen is gepoogd het vertrek van het schip te beletten. De Amerikaansche vliegers Acosta en Berry, die de Spaansche regeering een pro ces willen aandoen ceneinde betaling te verkrijgen van een oedrag van 6.000 dol lar, dat zij te vorderen hebben wegens diensten, die zij aan het regeeringsfront hebben verleend, hebben beslag willen leggen. Kort na het vertrek van het schip heeft de federale reenter aan de advocaten de documenten ter handgesteld, welke noodig waren voor de beslaglegging, doch het schip was reeds vertrokken voordat deze op de kade waren aangekomen. BINNENLAND KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN. H. M. de Koningin heeft benoemd tot grootkruis in de huisorde van Oranje, den minister van Staat, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, commissaris der Koningin in Zuid-Holland. De Koningin heeft luitenant-generaal jhr. W. Roëll, commandant van het veld leger, benoemd tot Groot-Kruis in de huis orde van Oranje. H. M. de Koningin heeft den burgemees ter van rs-Gravenhage, mr. S. J. R. de Monchy benoemd tot commandeur in de huisorde van Oranje. EEN KRANS GELEGD OP HET GRAF VAN PRINS HENDRIK TE DELFT. Vanochtend vroeg heeft de secretaris van Prins Bernhard, jhr. ir. W. G. Röell, een bezoek gebracht aan de Nieuwe Kerk te Delft. Jhr. Röell arriveerde om half acht. Hij werd ontvangen door den comm. van den koninklijken grafkelder, den burgemeester van Delft, mr. G. van Baren, die in ambts gewaad was en den ambtsketen droeg en den heer D. Houtzager. Jhr. Röell vertoefde eenigen tijd in den grafkelder, waar hij een krans van Arons kelken namens het vorstelijk bruidspaar op de kist van wijlen Prins Hendrik legde. Om acht uur vertrok jhr Röell weer naai de residentie. GELUKWENSCH UIT PARIJS. Ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana heeft Alfred Bour, waar nemend president van den gemeenteraad van Parijs, het volgend telegram aan de Prinses gezonden: Parijs, dat niet heeft vergeten het be zoek, waarmede de Nederlandsche Konink lijke Familie in 1931 de stad vereerde, zendt aan Uwe Koninklijke Hoogheid en aan Zijne Hoogheid Prins Bernhard van LippeBiesterfeld zijn zeer eerbiedige en warme geluk wenschen bij deze heuglijke gebeurtenis, waarbij de gemeenteraad en de bevolking van Parijs in gedachten te genwoordig zullen zijn. WEER EEN LUCHTAANVAL OP MADRID. Omstreeks den middag hebben gisteren veertien bombardementsvliegtuigen, die door verscheidene jagers begeleid werden, kleine bommen laten vallen op de wijk Villaverde in het Westen van Madrid en op andere districten to. aan Catro Caminos. De bevolking verliet inderhaast de straten. Een tweede eskader, bestaande uit dertien toestellen, verscheen boven de wijk Tetoean de las Victorias. Na een levendig gevecht slaagde de luchtverdediging var Madrid er in de aanvallers te verdrijven. Gistermiddag na kwart voor vier is het luchtbombardement van de hoofdstad zeer hevig geworden. Bommen van groot kali ber vielen achtereenvolgens in de wijken van de Puerta del Sol, de Telefonica en in de omgeving daarvan. Het gebouw Tele fonica werd tusschen het begin van het bombardement en gistermiddag vijf uur getroffen door een tiental bommen, die de muren doorboorden en vrij belangrijke schade aanrichtten. Wel was ei eenige ver warring in de straten der bedreigde wijken, maar men heeft geen paniek kunnen waar nemen. De trams bleven rijden, ondanks ,de vaak neerregende steenen. Om vijf uur werd \et weer rustig en hernam het leven zijn gewonen loop. De strijd om Madrid. In de late avonduren namen de gevechten voor Madrid in hevigheid af Op de linie Majadahonda las Rosas hebben de regee- ringstroepen met succes tegenstand gebo den zoodai de tegenstanders hun stellingen niet hebben kunnen verbeteren. Hevige gevechten aan front van Cordoba. Aan het front van Cordoba, in de omge ving van Porcuna, op de grens tusschen de provincie Cordoba en Jaen, is verbitterd gevochten. Na een verwoeden strijd heb ben de regeeringstroepen een aanval hun ner tegenstanders afgeslagen. Blijkens het officieele communiqué der regeering gaan de regeeringstroepen door met het versterken der stellingen, die zij kort geleden in het dorp Solodosos in den sector van Guadalajara hebben verworven. In der. sector van Madrid duurde de strijd ten Zuiden van Plantio den geheelen dag met groote hevigheid voort. De regee ringstroepen bleven iich tot laat in den namiddag hun stellingen verdedigen om zich daarna op ordelijke wijze terug te trekken cp de door het opperbevel aange wezen linies (hetgeen beteekent, dat zij den nederlaag geleden hebben). De vijan delijke luchtmacht bombardeerde onze stellingen, doch, zoo vervolgt het commu- qué de regeeringstroepen hebben zes vij andelijke toestellen neergehaald. Van de andere fronten valt niets te vermelden. Bomaanval op Almeria. In den afgeloopen nacht heeft een toestel van de luchtmacht van Franco drie bom men op Almeria later vallen. Daardoor [werd een huis vernield. Vijf menschen wer den gedood. GELUKWENSCH VAN RIJKS KANSELIER HITLER. Rijkskanselier Hitier heeft H. M. de Ko ningin Wilhelmina telegrafisch gelukge- wenscht ter gelegenheid van het huwelijk van Haar dochter. De huwelijksreis van het Prinselijk Paar. Naar de „N. R. Crt." verneemt, zal een deel van de huwelijksreis van Prinses Juliana en Prins Bernhard bestaan uit een tocht per auto op de Britsche Eilanden! OOST EN WEST VIEREN MEDE. De hoofdsteden baden in het licht. Uit Batavia d.d. 6 Januari: De feestver lichting van de hoofdstad van Ned. Indië ter gelegenheid van het Prinselijk huwe lijk is allerschitterendst geslaagd. De hoofdstraten en pleinen bieden een fantas- tischen aanblik aan. Niet alleen de groote gebouwen, doch ook talrijke particuliere woningen zijn geïllumineerd, waarbij van de meest uiteenloopende middelen gebruik is gemaakt. Aan de auto-karavaan namen honder den motorrijtuigen van aFe soorten deeel. De stoet, welke door heel Batavia is ge trokken, besloeg een lengte van verschil lende kilometers. Uit Paramaribo d.d. 6 Januari: Na een steeds toenemende belangstelling is de vooravond van het huwelijksfeest reeds enthousiast gevierd. Geheel Paramaribo is versierd en de openbare en particuliere gebouwen vertoonden een feestelijke illu minatie, zooals totnutoe nooit was aan schouwd. DE AALSMEERSCHE BLOEMEN TENTOONSTELLING. Bezoek van Prins Bernhard. Openingsrede van minister Deckers. Na hun bezoek aan Schiphol hebben Z. D. H. Prins Bernhard, Prins Aschwin en de overige bruiloftsgasten gisteren hun uit stapje vervolgd in de richting van Aals meer. Omstreeks drie uur kwamen zij bij het tentoonstellingsgebouw aan. Het gezelschap werd ontvangen door den burgemeester van Aalsmeer, den heer J. Kastelein en door het tentoonsteliingsco- mité. Een dochtertje van den directeur der vei ling en een zoontje van den voorzitter van het comité boden den beiden prinsen een bouquet witte en roode anjers aan, waar voor deze vriendelijk dankten. Vervolgens werd een rondgang gemaakt door de tentoonstellingshallen, waarbij de heer J. C. M. Mensing den Prins van voor lichting diende. Prins Bernhard nam met waardeerende belangstelling kennis van de fraaie inzendingen, die ook door de dames en heeren van het gezelschap zeer werden bewonderd. De opening. In een ander gedeelte van de tentoon stellingsgebouwen geschiedde de officieele opening, welke werd verricht door den mi nister van landbouw en visscherij, mr. dr. L. N. Deckers. Allereerst complimenteerde de minister het bestuur der C.A.V., met het 25-jarig bestaan en schetste vervolgens de beteekenis van de veiling voor het bedrijfs leven, en voor de kweekers. Z. Exc. roemde de werklust en den ijver van ie Aalsmeer- sche kweekers, die in dezen tijd niet bij de pakken neer bleven zitten, doch het hoofd fier omhoog hielden. Spr. ging achtereen volgens de ontwikkeling na van de vissche rij ei' den land- en tuinbouw, waarin de bevolking van Aalsmeer een bestaan heeft gevonden. Met betrekking tot de moeilijke toestan den in den tuinbouw merkte de minister op, dat men de internationale crisis ten slotte niet kan opheffen met den nationa- len regeeringssteun. Spr. spoorde den kweekers aan met moed en volharding door te blijven -gaan, dan zal men zeker, met de hulp der regee ring en achter de leiders van het bedrijf, door de duisternis in het licht komen. De minister verklaarde vervolgens de tentoon stelling geopend. Het vertrek van Prins Bernhard. Te ruim half vier verliet Prins Bernhard en zijn gezelschap, waarbij ook de heer Plesman, directeur der K.L.M. zich had aangesloten, de expositie, waarna men per touringcar naar den Haag terugkeerde. DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR GOUDA EN OMSTREKEN. Gistermiddag vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken. Met algemeene stemmen werd de heer Hermann A. Schreuder Sr. als al gemeen- voorzitter herkozen. Tot voorzitter der afd. Grootbedrijf werd gekozen not. J van Kranenburg en de heei A. C. van Beek te W o e r d e n tot voorzitter der afd. Klein bedrijf. Verschillende commissies werden onveranderd samengesteld. De Nieuwjaarsrede van den voorzitter werd beantwoord dooi not. J. van Kranen burg, die hoopte, dat cie zware tint, welke over de beschouwingen lag, spoedig zou verdwijnen voor een lichte streep, die steeds breeder het gebied van handel en nijverheid moge verlichten. Een felicitatie-telegram werd verzonden naar het Vorstelijk Bruidspaar. Vergunningen voor Kleinverkoop op af betaling zijn verleend aan L. Hardus te B o s k c o p, M. v. d. Bergh en O. J. Geer- ling te Schoonhoven. De heer A. Th. Ultee te Wo erden heeft colportage-vergunning gekregen. De binnenvaart heeft zich, vooTal bij den aanleg van wegen en nieuwe bouw werken, zij het tegen uiterst concurreeren- de prijzen, nog weten staande te houden. De aardewerkindustrie ver keert nog steeds onder dezelfde omstandig heden. Ze moet leveren tegen uiterst lage prijzen, ten gevolge van de wijze, waarop de buitenlandsche concurrentie met dum ping-prijzen de Goudsche industrie op de Nederlardsche markt verdringt. De in uit zicht gestelde regeeringsmaatregelen ter verbetering van de toestanden op de bin- nenlandsche markt zijn nog steeds uitge bleven. In de zilverindustrie was de laatste maanden eenige opleving te con- stateeren. In navolging van andere groote bedrijveii is men zich ook gaan toeleggen op de verwerking van andere, onedele me talen. De wasscherijbedrijven von den in 1936 geen be eer jaar dan de vooraf gaande. Doordat het publiek meer en meer zich heeft moeten aanpassen, is de totale kwantiteit waschgoederen, die voorheen naar de bleekerij werd gestuuid. in groote mate verminderd. Er zijn enkele bedrijven, voor welke deze vermindering zeer merk baar is. De garen- en touwindustrie uit de klacht, dat bij her afsluiten van han delsverdragen onvoldoende rekening wordt gehouden met de belangen van deze in dustrie. In den huidigen toestand ziet men nog geen zoodanige lichtpunten, dat voor 1937 op belangrijke vooruitgang mag worden gehoopt. De handeldrijvende Midden stand heeft nog steeds de slagen te ver duren die voor een goed deel zich reeds niet meer op den gruothandel doen gevoe len. Het was bekend, dat het voor deze groep van Nederlandsche staatsburgers slecht was Dat het echter zoo nijpend was als uit het werk in het door de Kamer ge stichte Borgstellingsfunds vooi den Mid denstand is gebleken had in de verste verte niet kunnen worden vermoed. Voor alsnog heeft de middenstand nog geen en kel voordeel gezien van de gewijzigde muntverhouding hier te lande. HET PLAN-DETERDING. Naar een correspondent ons meldt, is een regeling in voorbereiding voor den uitvoer van eieren naar Duitschland, over eenkomstig het plan-Beterding. Deze uit voer betreft vermoedelijk een partij van 50 millioen stuks. In verband met dit bericht verneemt de „N. Rott. Crt." van betrouwbare zijde, dat het in de bedoeling van hen, die de aan- koopen van den heer Deterding regelen, heeft gelegen deze partij eieren te laten uitvoeren door een bevriende relatie in den Achterhoek. Het Nederlandsche eiercontrolebureau heeft echter gemeend, dat deze transactie niet aan een enkelen persoon, maar aan den heelen handel ten goed moet komen. De in het bovenstaande bericht bedoelde regeling wordt thans voorbereid, nadat vanwege het eiercontrolebureau hierover te Berlijn besprekingen zijn gevoerd. NIJMEEGSCHE PROFESSOREN ONDERSCHEIDEN. Het heeft Z. H. den Paus behaagd tot Huisprelaat van Zijr.p Heiligheid te benoe men Mgr. prof. dr. J. H. E. J. Hoogveld, en tot Geheim Kamerheer prof .dr. Fr. A. M. van Welie. De toestand der bedrijven. In de gistermiddag gehouden vergade ring der Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Gouda en Omstreken heeft de voorzitter de hee: N. A. Schreuder Sr., in zijn Nieuwjaarsrede geconstateerd, dat in dit district het economisch leven nog sterk de kenteekenen eener depressie bleef vertoonen. De structuur van di» rayon is een zoodanige, dat ook van de depreciatie van den Nederlandschen gulden niet on middellijk de voordeelen zich doen gevoe len. Zoo heeft de muntdepreciatie, die spe ciaal voor exportbedrijven een gunstige werking diende te hebben, de k a s-p osi- t i e niet geholpen, omdat gelijktijdig daar mede de restitutie van de heffing, welke op Kaas drukt bij export, zoodanig werd terug gebracht, dat feitelijk kan worden gezegd, dat deze heffing niet meer bestaat. Daar tegenover is de handej door hei intrekken van deze restitutieregeling ernstig gedu peerd mei zijn voorraden, die onder de be paling van deze regeling waren ingekocht en waarop dus belangrijke verliezen drei gen. Bijzonder ingrijpende dingen hebben by deze export van kaas vorig jaar niet plaats gehad. Dt afzet van net product blijft ech ter groote zorgen bieden en laat aan den afzethandel weinig winstkansen. De prijzen zijn in 1936 iets betei geweest. Voor der Boomen enFlanten- handel geeft het afgeloopen jaar nog allerminst reden tot juichen, al geeft de export wel het beeld van een langzame stijging na de diepste inzinking in 1933 '34. Het hoopvolle ligt vooral in den uit voer naar Engeland en Duitschland. De gang van zaken in de p ij p e n i n- d u s t r i e was vrijwel stationnair met een tendenz naar meer werk. De prijzen lig gen echter nog zoovel onder het normale, dat van een loonend bedrijf geen sprake kan zijn Zoolang de buitenlandsche con currentie de Nederlandsche markt blijft be werken met prijzen, die onder elke rede lijke limiet liggen, zaï deze toestand aan houden. In de meubelindustrie vertoon de zich direct na de depreciatie van de munt een opleving. p De steenindustrie heeft het niet florissant gehad. CONTINGENTEERING VAN VLEESCH VERLENGD. Die van schapen loopt af. De contingenteering van vleesch zal per 16 Januari worden verlengd, waarbij de onderstaande bepalingen betreffende de basistijdvakken, de autonome percentages en de periodes zullen worden vastgesteld: Contingent. Basistijdv. Perc. Periode versch gekoeld enbevror. rund en kalfsvleesch 1/1 1936 tot 1/7 1936 100 br.-gew. 12 mnd „Ander" vleesch 1931-'32 20 br.gew. 12 mnd Slachtpaarden 1931-'32 20 aant. st. 3% mnd De contingenteering van schapen zal, na afloop van de tegenwoordige contigentee- ringsperiode op 16 Januari niet wor den voortgezet. HET ZOUT WORDT GOEDKOOPER. In verband met concurrentie uit het buitenland. Naar we vernemen, heeft de Zout-con- ventie de zoutprijzen verlaagd in verband met de steeds toenemende concurrentie van het buitenlandsche zout op de Neder landsche markt. TAXE GEDEELTE CONSUMPTIE- MELK. Nederlandsche Zuivelcentrale, 10 Jan. tot en met 16 Jan. 1937 consumptiemelk, regeeringscontract, taxegedeelte 6.25 cent, eventueel verhoogd met premie of vermin derd met afdracht voor de kwaliteit, oVer- melk regeerings-minimumprijs 5 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. Notariaat. Bij Kon. besluit is de aan notaris D. Muur- ling aangewezen standplaats de gemeen U i t h oorn, op zijn verzoek veranderd i de gemeente Nèeuwer-Amstel.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6