DONDERDAG 7 JANUARI 19 j. DE lE'DSCHE COUR AN i EERSTE BLAD - PAG. 4 HET VERWISSELEN DER RINGEN. Thans trad prof. Obbink wederom naar voren lot het verrichten van «ie ceremonie van he: verwisselen der ringen. Plechtig klonk zijn stem: „Deze ringen mogen voor U het symbool zijn van de onkreukbaxe en onverbrekelijke trouw, die gij elkandei hebt toegezegd". Onmiddellijk hierop zette het orgel de zegenbede in, welke staande door allen werd medegezongen: U zeegne God. Hij stelle U tot een zegen. Gezegend zij uw hoofd, uw hart, uw wegen. Uw aardsch, uw eeuwig lot. O God, verhoor En schenk ons deze bede: Toon hun Uw gunst, doordring hen van Uw vrede, Licht met Uw licht hen voor. DE BIJBEL OVERGEREIKT. Nadat de laatste orgeltonen verklonken waren, heeft prof. Obbink aan Prins Bern- hard een Bijbel uitgereikt, het geschenk, dat elke man ontvangt bij de kerkelijke inzegening zijns huwelijks. De aangeboden Bijbel is in quarto for maat, gebonden in zwart leder. Prof. Obbink zeide daarbij ongeveer het volgende: „Gij hebt reeds vele geschenken ontvan gen. Geen van deze overtreft in innerlijke waarde het geschenk, dat ik U aanbied na mens den Kerkeraad der Nederduitsch- Hervormde gemeente van 's-Gravenhage: een huwelijksbijbel. De Kerkeraad biedt U dezen Bijbel aan in het vertrouwen, dat hij voor U zal zijn een lamp voor Uw voet en een licht op Uw pad. Dat gij veel daarin zult lezen en er kracht uit putten". Daarna ging de predikant voor in dank gebed. De slotzang „Halleluja, eeuwig dank en eere" (enz.) werd nog door de gemeente ge zongen, gevolgd door het uitspreken van de zegenbede. Tot siot zong het kooi psalm 138, den lof psalm, van J. P. S weel inek-. Daarna werd het „Onze Vader" gebeden, dat eveneens staande werd aangehoord, waarna de slotzang were aangeheven, waarvan de laatste 4 regels: „Vader, sla ons steeds in liefde gade, Zoon des Vaders, schenk ons Uw genade, Uw gemeenschap, geest van God. Amen, zij ons eeuwig lot. staande door allen werden medegezongen. Onder den koorzang trokken de Prinses en de Prii^s hun handschoenen weder aan, waarbij de Prins de Prinses even behulp zaam was. om haaT armband vast te maken. Het orgel hief tenslotte den bruilof ts- marsch ✓an Mendelssohn Bartholdy aan onder de tonen waarvan de'bruidsstoet de kerk verliet. De plechtigheid was te ruim 1 uur ten einde. Het bruidspaar en ae overige leden van den bruidsstoet wero door de commissie uit den kerkeraad, die ook bij de ontvangst aanwezig was, uitgeleide gedaan. HET VERLATEN VAN DE KERK. Het was ruim 1 uur toen de deuren van de kerk weer opengingen. Het Militaire Huis van de Koningin steeg weer te paard, en in het voorportaal van de kerk vormde zich een dubbele eerehaag van officieren van het korps rijdende artillerie, van Gre nadiers en Jagers, die in hun schitterende uniformen een fraaien aanblik boden. De officieren der blauwe huzaren stel den zich mede in afwachting op, en nadat de galakoetsen, welke het jonge paar voor afgingen, waren afgereden, reed de Gou den Koets opnieuw voor den kerkingang. Weer volgden commando's, weer negen de vaandels en voor de tweede maal weer klonk plechtig het Wilhelmus. De klokken van den toren begonnen té luiden, de eerehaag van officieren kruisten de sabels en onder dezen „eereboog" ver liet het Prinselijk Paar de kerk, harte lijk toegejuicht door de met spanning wach tende menigte, welke huldebetuiging door Prins en Prinses vriendelijk neigend werd beantwoord. Ook KonJngin Wilhelmina, thans verge zeld van hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg, die naast haar in de glazen koets plaats nam, schreed onder de ge kruiste sabeis door. Opnieuw luide toejuichingen van het pu bliek en minzaam groette Hare Majesteit na het afrijden de stram saluecrende eere fronten der officieren. De Zegetocht En dan begint de zegetocht van het jonge bruidspaar en voor de eerste maal krijgen de tienduizenden wachtenden langs den 5 K.M. langen bruidsweg Prinses Juliana en haar echtgenoot Prins Bernhard der Nederlanden toe te juichen. En men juichte alsof er geen einde aar. zou komen. IN DE OMGEVING VAN HET PALEIS. In het laatste gedeelte van de route, in de Parkstraat en de Oranjestraat waren er geen tribunes meer waar de stoet zou pas- seeren, doch achter de afzettingen en voor al achter vitrines en vensters wachtten ook hier duizenden. Hier, aan het einde van de route, had het publiek nog langer moeten staan wachten dan elders, doch dit had geen invloed op de stemming, wan+ hoe later het werd, des te nooger steeg de span ning. De behoefte tot juichen uitte zich telkens ais het verscnijner. van een agent van de motorpolitie oi een auto met offi cieren hoop gaf, dat het langverwachte mo ment zou zijn aangebroken. Het was twee uur, toen de kop van den stoet van de Parkstraat de Oranjestraat indraaide, en het p^cis No«c=^cinde in zicht kwam. -n Terwijl in de Parkstraat nog een enthou siast gejuich weerklonk ter eere van het bruidspaar en H.M. de Koningin, kondigde het geschetter van de trompetten dei gele rijders aan, dat het einde van de route was bereikt. De triomftocht van het jonge paar na dert het einde. Voo. het Koninklijk pa leis aan het Noordeinde is alles in afwach ting van de komst van het jonge paar. DE TERUGKEER IN HET PALEIS. De wachtenden op den terugkeer van den koninklijken stoet nabij het paleis Noordeinde en de aldaar opgestelde troe pen wisten uit de radio-reportage, die, dank zij de luidsprekers, ook hier uitste kend te volgen was, dat de k '"dienst meer dan een half uur later dan aanvan kelijk was vastgesteld, was begonnen, zoo dat men er ook op rekende, dat pas kort voor twee uur op terugkeer van den stoet gerekend kon worden. Tegen 1 uur kwam er echter weer wat leven rondom het paleis. De eere-wacht van officieren der blauwe huzaren keerde terug en stelde zich tegenover het paleis op. Gedurende eenigen tijd verdwenen de officieren in het paleis, om echter spoedig weer op hun pot terug te keeren. De burgemeesters er. hun dames, die bij het vertrek van den stoet een plaats ach ter de afzetting op de trottoirs tegenover het paleis hadden gehad, keerden geza menlijk terug en de tribune van het agent schap der Nederlandsche Bank vulde zich opnieuw. Ongeveer vijf minuten voor twee klonk uit de Paleisstraat 'n hoornsignaal en even later verscheen de marechaussee, gevolgd door gele rijders en huzaren, die den stoet openden. De statiekarossen met bruids meisjes en bruidsjonkers reden voor. Ten deele nog staande op het voorplein stegen de inzittenden yit, om allen op het bordes het jonge paar te kunnen ontvangen. Een ovatie aan het Paleis Noordeinde Onder luid gejuich en hoerage roep reed de gouden koets tot voor het bordes en terwijl de Koninklij ke Militaire Kapel het Wilhelmus inzette, dat het publiek uit volle borst meezong, was Prins Bern hard zijn jonge gemalin behulp zaam bij het uitstappen. Onder de toejuichingen van het publiek bleven beiden, omringd door de bruidsmeisjes en bruids jonkers, voor de deur wachten tot de Koningin en Prinses Armgard uit de glazen koets waren gestegen. Opnieuw weerklonk het Wilhel mus; terwijl het gejuich aanhield, begaven allen zich naar binnen. De politie had op het trottoir te genover het paleis het publiek tot voor het gebouw van de Neder landsche Bank toegelaten. Een hernieuwd daverend gejuich tn een „lang zullen zij leven" weerklonk toen het jonge paar achter de ge sloten balcondeuren verscheen. Reeds stonden de troepen gereed om af te marcheeren, toen de bal condeuren opengingen en de Prin ses en haar gemaal op het balcon naar buiten traden. Het werd een grootsche ovatie. Te kwart over twee werden de militaire cordons ingetrokken en terwijl de politie de afzetting van het Noordeinde nog hand haafde, marcheerde de verschillende troe pen-formaties af. WEINIG WERK VOOR DEN GENEES KUNDIGEN DIENST. De groote organisatie, welke de gemeen telijke geneeskundige dienst, in samenwer king met andere lichamen, voor vandaag op touw had* gezet, heeft tot hedenmiddag gelukkig nog weinig dienst behoe ven te doen. Slechts enkele flauwgevallen personen meerendeels dames heeft zij te verzor gen gehad. Geen enkel noemènswaardig ongeval verband houdende met de feestdrukte heeft zich tot dusver voorgedaan. DE RUIKERS. De bruidsruiker van Prinses Juliana be stond uH witte orchideeën (Phalanopsus) en was met kant afgewerkt De twaalf rui- Kers van de bruidsmeisjes waren uit zacht- rose anjers samengesteld, met fluweelen linten in dezelfden tint als de ceintuur, be- hoorende bij de japon. HET HUWELIJKS-DéJEUNER. Aan het huwelijks-déjeuner ten paleize Noordeinde hebben ongeveer 210 personen deelgenomen. Er was een groote tafel met verscheidene kleine tafels. Tot de genoodigden behoorden, behalve de vorstelijke gasten, o.m. de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, alle groot-officieren van de Koningin, de Mi nister-president dr. Colijn, de Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Mr. de Graeff, de deken van het Corps Diplomati que, de Zweedsche gezant von Adlercreutz. en de gezanten van Duitschland, Graai Zech—Burkersroda, en van Groot-Brittan nië, sir Hubert Montgomery. Voorts de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland. Minister van Staat, jhr. mr. dr. van Karnebeek, de gouverneur der re sidentie, luitenant-generaal jhr. W. RoëL. de burgemeesters van 's Gravenhage, Am sterdam en Rotterdam en alle officieren van het Militaire Huis van H. M. de Ko ningin, die in den koninklijken stoet hadden meegereden, o. m. Z. H. Pangeren Adipati Ario Mangkoe Uegoro VII, die meegere den had als adjudant i. b. d. van H. M. de Koningin. ZIE VERVOLG OP PAG. 5. Een bijzondere huwelijks plechtigheid te Oegstgeest Vandaag is alhier in't huwelijk getreden mej. T. W. v. d. Meer, die den 30sten April 1909 op hetzelfde uur is geboren als Prinses Juliana, met den heer M. J. v. Stijn. Er was te Oegstgeest voor het huwelijk van de eenvoudige bruid groote belang stelling. Het huwelijk werd wegens ongesteld heid van den burgemeester van Gerrevink voltrokken door secretaris Reitsma. Na voorlezing en teekenen der gebruike lijke acte hield de heer Reitsma de vol gende toespraak: Geachte mijnheer en mevr. van Stijn. Van harte wensch ik u geluk met uw zooeven gesloten huwelijk. Ook uw fami lie en degenen, die in uw huwelijk belang stellen, van harte gefeliciteerd. Nadat ik u de wettelijke rechten en plichten u voorgehouden heb,zij het mij vergund u nog met een enkel woord toe te spreken. Zoo even zijt gij in den echt verbonden Dit feit is in de eerste plaats voor u zelve van groote bêteekenis. U verlaat thans het ouderhuis of het huis, waarin gij eeni- ge jaren hebt doorgebracht, om een eigen huis te stichten. Voor de buitenwereld zou dit feit al licht bijkans onopgemerkt gebleven zijn, ware het niet, dat uw huwelijk wordt vol trokken juist op den dag, waarop duizen den zich opmaken om een glimp op te vangen Van een andere bruidstoet. Velen, zeer velen begeven zich heden naar onze Residentiestad om onze Kohinklijke Bruid, H.K.H. Prinses Juliana op haar bruidsdag toe te juichen. Onze Koninklijke Bruid gaat ook heden, net als gij bruid, naast den man harer keuze, den weg naar stadhuis en kerk, om de bezegeling van een hechte band van liefde en trouw te erlangen. Waart gij aanvankelijk eenigszins be schroomd en wildet gij op dezen nationa- len feestdag niet de aandacht van buiten staanders en de welwillendheid der be trokken ambtelijke instanties opeischen, gij zaagt toch ook in den loop der gebeur tenissen een zeer treffende aanwijzing, en uw liefde voor het Oranjehuis deed u de laatste schroom overwinnen. En zoo geschiedt het dan, dat gij me vrouw van Stijn, die op denzelfden dag geboren zijt als H.K.H. Prinses Juliana, ook uw huwelijk ziet voltrekken op den zelfden dag als het Hare. Moge het u samen als man en vrouw welgaan in het leven en moge veel geluk en voorspoed uw deel zijn. Ook uw weg zal zijn doornen hebben, maar het spreekwoord: gedeelte smart is halve smart, heeft rijken zin. En daar naast, in eendrachtig samengaan, is ge deelde vreugd, dubbele vreugd. Moge gij de waarheid hiervan en inzonderheid van het laatste rijkelijk ondervinden. Gij weet echter, dat voor dit alles een hechte grondslag noodig is. Moge het u gegeven zijn, dat uw liefde en trouw tot elkander steeds rijker en die per worde, doordat zij haar steunpunt vinden in het fundament van uw geloof aan den God, die deze gaven in uw harten legde. En blijve ook uw liefde voor ons Vor stenhuis bestendigd tot in lengte van da gen. Na voltrekking van het burgerlijk hu welijk had de kerkelijke inzegening plaats, die geschiedde door pastoor de Vette. De belangstelling in de kerk was even eens zeer groot. LAATSTE BERICHTEN AVONTUURLIJKE LOOPJONGEN. Een 18-jarige Amsterdammer, loopjon gen, bij een banketbakker te Amsterdam, toog op 28 December met 35 van zijn baas naar Parijs. Het rondbrengen van taartjes leverde hem blijkbaar te weinig avonturen op. Zijn bedoeling was in Parijs dienst te nemen bij de Spaansche troepen. Het liep hem echter niet mee, hij kon geen plaatsje in het vreemdelingenlegioen krij gen. Na een week was zijn geld op en hij meldde zich bij den consul aan. De jeugdi ge avonturier is naar Amsterdam getrans porteerd, en aan de politie overgeleverd. INBRAAK TE DOETINCHEM. In den afgeloopen nacht is ingebroken in het pakhuis van de firma L. L. de Wolff te Doetinchem. De dieven hebben na het indrukken van een ruit de buitendeur ge» opend en vervolgens de binnendeur gefor ceerd. Er wordt een partij bontvellen ver mist ter waarde van ruim tweeduizend gulden. Als eenig spoor heeft men enkele vingerafdrukken gevonden. TELEGRAMMEN DE RADIOREDEVOERING VAN DEGRELLE. Ontstemming in België. BRUSSEL, 7 Januari. (A N. P.) Po litieke kringen en de Belgische bladen be treuren, dat de Italiaansche regeering heeft gemeend de radio ter beschikking te moeten stellen van den Rexist Degrelle. Men acht dit gebaar des te onvriendelij ker, daar Brussel eenige weken geleden te Rome heeft laten weten, dat, - aangezien Degrelle niet tot de Belgische radio-zenders werd toegelaten, het onaangenaam aan deed hem uit Italië te hooren spreken. Een socialistisch senator zal vanmiddag der regeering de aag stellen, wat zij denkt te doen tegenover deze „fascistische uitdaging". De* ,Vinbtième Siècle" (Katho liek) zegt dat „de regeering van Rome door een Belgisch politicus, die een binnenland- sche politieke campagne wil voeren voor de radio te ontvangen, een onvriendelijke daad begaat jegens ons land. Het is on duldbaar, dat men meent zich in onze bin- nenlandsche politiek te moeten mengen." HET EINDE DER STAKING IN DE FRANSCHE METAALINDUSTRIES. RIJSSEL, 7 Januari. Met diepe vol doening vernamen de 8.000 stakers in de metaal-industrie en hun ruim 30.000 fa milieleden het einde van de staking, wel ke 53 dagen heeft geduurd. Het geleden loonverlies wordt op 40 millioen francs ge schat, terwijl de bestellingen welke ki de zen tijd hadden kunnen worden afgeleverd op minstens 500 millioen francs worden ge schat. MEDEDEELINGEN VAN SPAANSCHE OPSTANDELINGEN. AVILA 7 Jan. (AN.P.). De mist, welke enkele dagen boven het front voor Madrid hing, is heden door eer stralende zon ver- I paagd. De colonnes Baron, Buruega, Es- camez en Ascensio hebben den opmarsch I naar het Westen, Oosten, Zuiden en Noor- den hervat. De talrijke versterkingen, wel- I ke de regeeringstroepen hadden opgewor pen tusschen Maja da Honda, Pozuefo en Aravaca zijn door een hevig artillerie-bom- I bardement vernield. Bij El Plancio werden j de regeeringstroepen verdreven uit hun stel- langen, waarbij zij aanzienlijke verliezen j leden. j Dagelijks neemt het aantal overloopers I van de regeeringstroepen naar de rijen der j opstandelingen toe. Deze mannen worden niet gestraft, doch zij moeten werken aan het herstel van vernielde bruggen en wegen. i In de universiteitsstad en het Casa del Campo was alles rustig. Eenige schermut selingen werden geleverd aan den weg naar La Corogna. Bij het vallen van den avond zijn enkele vliegtuigen der regeering bij Brunette omlaag geschoten. De voornaamste actie had plaats in de vallei van de Manzanares in Noordelijke richting onder leiding van generaal Orgaz. De leiding der regeeringstroepen scheen te verwachten dat de aanval gericht zou wor- Iden tegen het Escórial en in den nacht we-d cavalerie hieraan gedirigeerd. Plowing richtte de aanval der ni»n «V»i evenwel del P««^ El

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 4