DONDERDAG 7 JANUARI 1937 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 1 BUITENLAND DUITSCHLAND. Bisschop krijgt straf vermindering. MGR. LEGGE IN FUNCTIE HERSTELD. Persoonlijke interventie van Hitier. Naar de „Tel." meldt, is door persoonlij ke tusschenkomst van Hitier aan den bis schop van Meissen, Mgr. Peter Legge, zijn broeder dr. Theodor Legge en den vica ris-generaal dr. Soppa, die in het gerucht makende deviezenproces van November 1935 veroordeeld werden, een gedeelte van de opgelegde straf kwijtgescholden. Krachtens deze begenadiging is thans de geldboete van 100.000 mark, waartoe de bisschop van Meissen veroordeeld was, ge schrapt. De straf van vijf jaar tuchthuis, waartoe dr. Theodor Legge veroordeeld was, is veranderd in een jaar gevangenis straf. Ook is het vonnis van vijf jaar ver lies van burgerrechten opgeheven. Dr. Soppa, die vier jaar in een tuchthuis moest doorbrengen, heeft thans een gevangenis straf van een jaar gekregen. Deze straf zou intusschen reeds zijn afgeloopen, indien niet door het hooger beroep de straf eigenlijk pas later was ingegaan. Binnen afzienbaren tijd zullen nu zoowel dr. Theo dor Legge als dr. Soppa in vrijheid gesteld worden. Voorts gaat het gerucht, dat de bisschop van Meissen, gemachtigd zal worden, zijn bisschoppelijke functies te hervatten. Eenige maanden geleden werd gemeld, dat zijn opvolger zou zijn de Oostenrijksche bisschop Hudal, die te Rome verblijf houdt, doch de zetel bleef onbezet. VLIEGVERBOD VOOR EEN GEBIED TEN OOSTEN VAN DE ODER. Het Duitsche ministerie van luchtvaart, heeft tot nader order het vliegen boven een gebied, gelegen tusschen de Oder en de Poolsche grens, verboden. Het verboden gebied wordt in het Noorden begrenst door de Warthe, tusschen Landsberg en een punt op eenige kilometers afstand van de Poolsche grens, in het Zuiden door de Oder tusschen de stadjes Qrossen en Tschi- cerzig, in het westen door een lijn, getrok ken tusschen Landsberg en Crossen, in het Oosten door een lijn, evenwijdig aan de Poolsche grens getrokken. De verordening zegt, dat het verbod niet geldt voor militaire vliegtuigen en dat alle vliegtuigen, die van Polen komen of zich daarheen begeven, om het gebied heen moeten vliegen. Het ministerie van luchtvaart heeft nog nooit een dergelijk verbod van langen duur voor een zoo groot gebied afgekondigd. Men gelooft, dat de maatregel een zeer bepaald militair doel heeft; wellicht heeft hij be trekking op den aanleg van versterkingen in het boschrijke en heuvelachtige terrein tusschen de Oder en de Poolsche grens. OOSTEHRIJK. HERTOG VAN KENT ZAL BEZOEK BRENGEN AAN EX-KONING EDWARD. De hertog van Kent wordt einde dezer week op het kasteel Entzesfeld verwacht, waar hij zijn broer, den hertog van Wind sor een bezoek zal brengen. ITALIË. LEIDER DER T"XISTEN SPREEKT VOOR ITALIAANSCHE RADIOZENDER. De leider van de Rex-beweging in Bel gië, Leon Degrelle, heeft gisteravond voor radio-Tui ijn een rede'gehouden, welke door andere Italiaansche zenders wed gere- layeerd. Na te hebben herinnerd aan het natio nale opbouwwerk van Mussolini, gaf hij een uiteenzetting van het programma der Rexisten, terwijl hij besloot met er op te wijzen, dat fascisme en Rexisme een ge- meenschappeüjken vijand hebben in het „Sovjet-barbarisme, dat de Europeesche beschaving bedreigt". Degrelle ontving eveneens de vertegen woordigers van de Turijnsche pers, voor wie hij een verklaring aflegde over het Rexisme, welke hij besloot met de woor den: „Het jaar 1937 zal het beslissende jaar zijn." Uit Brussel wordt gemeld, dat de rede van Degrelle in België duidelijk te volgen was. Daar de Belgische regeering Degrelle heeft verboden voor de Belgische radio te spreken, gelooft men, dat zij tegenover de Italiaansche regeering haar misnoegen zal uitspreken over de vergunning, die aan den Rexistenleider verleend is, om van de Ita liaansche zenders gebruik te maken, ten einde krachtiger propaganda tegen haar te kunnen voeren. LUCHTVAART TWEE ITALIAANSCHE WATERVLIEG TUIGEN VERONGELUKT. Boven het Bracciano-meer in Italië zijn twee militaire watervliegtuigen met elkaar in botsing gekomen. Beide toestellen stort' ten neer. De twee bestuurders zijn om het leven gekomen. Veilig voor Griep en Keelpijn De antiseptische tandpasta Ivorol zuivert den mond van bacteriën en vermindert besmettings gevaar in fjjden van griep en verkoudheden. BUITENLANDSCHE BERICHTEN SLEEPBOOT OVERVAREN. Twaalf opvarenden verdronken. Lloyds meldt uit Gijon, dat het uitgaande Britsche stoomschip „Stanhill" in botsing is gekomen met de Spaar.sche sleepboot „San Antonio" welke kort daarop zonk. Twaalf opvarenden zijn verdronken. HET REDDINGSWERK OP DE KASPISCHE ZEE WORDT VOORTGEZET Het reddingswerk op de Kaspische zee wordt nog steeds voortgezet. lederen dag cirkelen vliegtuigen over de zee en steeds worden nieuwe vastgevroren visscherssche- pen ontdekt. De vliegeniers werpen levens middelen en kleedingstukken omlaag om de in nood verkeerende visschers zooveel mogelijk te helpen. HITTEGOLF IN JAPAN. Vanuit het Zuiden van den Stillen Oce aan is een hittegolf naar Japan getrokken, zoodat hiei een midzomersche temperatuur is ontstaan Velen trekken uit de stad naar buiten om zich te verlustigen in de schoon heid der pruimebloestms. Het meteorologisch observatorium voor spelt evenwel, dat deze hittegolf nog van avond plaats zal maken voor een felle koude, zoodat gevaar bestaat voor het uit breken van een griep-epidemie. Gistermiddag stond het kwik in de ther mometer op 20,5 graad Celsius. 15 graden hooger dan normaal. GEVECHT TUSSCHEN ROOVERS EN HERDERS. Nabij Safed in Palestina zijn zeven Sy rische herders, die met hun kudden de Palestijnsche grens waren overgestoken, door een rooverbende overvallen. De her ders boden evenwel krachtigen tegenstand en doodden een der roovers. LETTEREN EN KUNST Het Schild. Apologetisch Maand schrift. Ui tg. der A.V. Petrus Canisius. De Januari-aflevering van het Schild, wiens jaarbegin niet samenvalt met het begin van het kalenderjaar, heeft aan de jaarwisseling toch een zij het zeer be scheiden plaatsje ingeruimd Eerst heele- maal aan het einde treffen wij een heil- wensch aan en wel eer zeei schoone: God zij met ons. Wij wenschen met den steller van dit woord aan de geleerde exegeten, theologen én apoiogeten, die in het Schild schrijven dat God ook in het komende jaar met hen zij en met hun geest. Ten vervolge van net artikel „De god delijke overlevering m de Kerk" zet pater A W tei Maat O.P thans uiteen, hoe uit den Bijbel zelf het bestaan eener godde lijke overlevering blijkt. De H. Boeken van het Nieuwe Testament zijn voor bij zondere doeleinden geschreven en niet be doeld ais een volledige samenvatting van Christus' ieven en ieei Dat blijkt ai zeer duidelijk uit de brieven van St. Pauius, welke echte gelegenheidsbrieven zijn; dat blijkt uic verschillende teksten in de H. Boeken. <xie met zooveel woorden te ken nen geven, dat er ook een mondelinge overlevering is geweest. Pater ter Maat zal de bewijsvoering voor het bestaan der over levering - welke overlevering, zooals men weet, door de Protestanten wordt ge loochend in een volgend artikel voort zetten. Jan Taal is reeds geruimen tijd bezig met het belichten van bijbelteksten, welke het primaatschap van St. Petrus aantoonen. Ook nu heeft hij een korte beschouwing over dat thema naar aanleiding van Lucas 22 32 „En gij, als gij bekeerd zult zijn, bevestig uw broeders" J. Lammertse Lzn. bespreekt voorts de persoon en den arbeid van den Duitschen theoloog Karl Barth, een predikant, die ook in ons lam. zijn invloed doet gevoelen. Aan de hand van een levensbeschrijving van Karl Barth door dr. Berkhouwer wordt nagegaan wie deze bekende theoloog is en wat zijn leer is. Voor niet-theologen een niet gemakkelijk te volgen artikel. In de serie „Erasmus en Luther" is in deze aflevering het zesde artikel versche nen. De geleerde schrijver, H. Reijnen, zal in de volgende aflevering deze interes santé artikelenreeks oeëindigen. In de Vragenbus :reffen wij een vraag aan, welke velen zich waarschijnlijk wel eens gesteld hebben, als zij luisteren naar het avondgebed van den K.R.O. en den zegen hooren van pastoor Perquin door de radio: heeft deze zegen waarde? Het ant woord luidt, dat er in een sacramentale zooals de priesterlijke zegen is, twee ele menten te onderscheiden zijn, n.l. de sub jectieve gesteltenis, waarin het ontvangen wordt en de objectieve waarde van het sacramentale op zich. Mag de objectieve waarde van een radio-zegen iets geringer zijn dan de zegen door een aanwezigen priester, de subjectieve gesteltenis van den ontvanger kan bewerken, dat de uitwer king van den radiio-zegen zeer groot is. UIT DE OMGEVING DE HUWELIJKSFEESTEN. Een schitterend geslaagde Oranje-avond. Gisterochtend zou om 10 uur de wedloop door Lisse plaats vinden. De slechte weers omstandigheden noodzaakte het comité om dit plan te laten varen, doch opgeven deed men zulks niet. De wedloop had plaats en wel in het groote gebouw van de Hobaho, waarbij om het hardst werd gestreden. Het talrijke aanwezige publiek amuseerde zich dan ook uitstekend. Des middags hadden de volksspelen, n.l. Koekslaan, Kussenslaan, Mandjesdragen, Harddraverij met handicap plaats eveneens in de Hobaho. Hierbij was de menschen- meriigte ontzaggelijk groot. Voor deze spe len waren vele prijzen in natura beschik baar gesteld. Des avonds werden in alle kerken dank- en bedestonden gehouden. Na afloop van deze godsdienstoefeningen werd een aanvang gemaakt met de offi- cieele eere-bij eenkomst in het gebouw van de H.B.G. Massale bijeenkomst. Ware eenheid in de Oranjeliefde. Lisse in Oranjegloed. Woensdagavond, de vooravond van den huwelijksdag, had in deze gemeente de of- ficieele eere-avond plaats in de H.B.G. Het groote veilingsgebouw was omgetooverd in een keurig gearrangeerde zaal, die rijkelijk was versierd met groen, oranjedoek, vlag gen en de producten van de bloembollen streek. De hyacinthengeur kwam den bezoe kers tegemoet, terwijl de indruk, welke men verkreeg bij het entree, verbluffend en in drukwekkend was. De sub-commissie, die de werkzaamheden aan dezen avond heeft verricht, komt dan ook een woord van lof toe. Bij den aanvang van hel program ma was deze groote ruimte dan ook tot in den nok toe gevuld en naar schatting wa ren er ongeveer 3000 bezoekers. Op het eere-podium hadden plaats geno men het eere-comité en het Oranje-comité, terwijl er afzonderlijke podiums waren voor de zangvereenigingen en de muziek korpsen. Aanwezig waren de Edelachtb. heer Bur gemeester, dr. S. van Wijnbergen, eere voorzitter, de heeren geestelijken t.w. Pas toor G. P. A. van Zuylen, Pastoor N. W. Sentenie, predikant dr. Th. Ruys Jr., pre dikant G. Tichelaar, de artsen F. G. H. Haase, A. J. Duymaer van Twist, M. de Graaf en J. M. van Dijk; J. C. K. Graaf van Lynden, Wethouder P. Warmerdam, J. C. de Haan, gem.-secr., raadsleden, de kape laans van de parochies in deze gemeente, de jury-leden ir. K. Volkersz en J M. J. G. Henkus; de directies van de Hobaho en H. B.G. en vele andere autoriteiten. De straat- en buurtcomité's waren vertegenwoordigd door de voorzitters en secretarissen. Gedu rende het binnenkomen der bezoekers speelden de muziekkorpsen „Adolf Kol- ping" en „Trou moet Blij eken" vaderland- sehe liederen. De voorzitter van het Oranje-comité, dr. H. A. Marcus, begon zijn openingswoord met een welkom tot de genoodigden, en de bezoekers en sprak zijn groote voldoening uit over de massale opkomst. Deze avond is belangrijk, omdat hetgeen zal geschieden op dezen avond, het hoogtepunt is van do feestelijkheden in deze gemeente. Het is voor spreker een voldoening om thans met de geheele burgerij van Lisse le kunnen spreken. Ter gelegenheid van de verloving van onze Prinses met Prins Bernhard is een klein comité gevormd, dat uiting hebben willen geven aan de vreugde over dit feit. De feestelijkheden bij deze gelegenheid ge organiseerd zijn geheel geslaagd. Toen stond vast, dat bij het sluiten van het hu welijk Lisse zou feest vieren is een Oranje comité gevormd en door den Burgemees ter geïnstalleerd. Het werk is begonnen en thans vieren wij dan feest. Het moest een grootsche demonstratie vormen van onze trouw aan het Vorstenhuis en een uitleving van onze feestvreugde. Het is evenwel een groote voldoening te kunnen zeggen, dat deze feestvreugde zich ook heeft kunnen uitbreiden tot de leniging van de materieele nooden van onze bevolking. Immers bij de gehouden volksspelen is een groot bedrag aan prijzen, welke in natura werden ver strekt, ten goede gekomen aan dit deel dei- bevolking. Alle deelnemers, ruim 500, kre gen een pakket met waren, ongeacht de prfjzen voor de winnaars. De voorzitter bracht daarom dank aan de milde gevers, om het te kunnen volbren gen, Hulde bracht hij aan de straat- en buurtcomité's voor hunne werkzaamheden en de geleverde prestaties. De aange- Drachte versieringen en verlichting hebben de stoutste verwachtingen overtroffen. (Applaus). Spreker kon zich dan ook in denken, dat de jury een moeilijke taak had om de beoordeeling juist te doen. De uitslagen zijn: Straatversiering: le prijs Grachtweg— Haven; 2e pr. Meer- en Houtstraat; 3e pr. Vreewijk; 4e pr. Nieuwstraat; 5e pr. Heere- wegVierkantPostkantoor; 6e pr. Ka naalstraat; 7e pr. Veldhorststraat en 8e pr. Heereweg Zuid. Een eervolle vermelding verkreeg Landzicht. Gevelversiering: le prijs Lieverse, Grachtweg; 2e pr, R. H. C. Tromp, Heere weg; 3e pr. W. Verduyn, Heereweg; 4e pr. H. Groenewegen Kanaalstraat; 5e pr. M. Veldhuyzen van Zanten „Magnolia" Heere weg; 6e pr. G. van Parijs, Achterweg; 7e pr. H. A. Marcus, Heereweg; 8e pr. mevr. van der Meij-Grullemans, Heereweg; 9e pr. J. M. van Til, Heereweg; 10e pr. li. Slecht- kamp, Heereweg; lie pr. W. A. Simonis, Grachtweg; 12e pr. J. Goudkade, Heereweg; 13e pr. W. van der Peet, Heereweg; 14e pr. P. Warmerdam, Heereweg; 15e pr. J. Mes man, Julianastraat en 16e pr. fa. Cammen- ga en Co., Heereweg. Spreker vervolgde na deze bekendmaking met een woord van gelukwensch tot de winnaars en zijn dank uit te spreken aan de jury voor de moeilijke en zware taak, die deze zoo goed hebben verricht. Het uitspreken van een dankwoord is vol gens spreker een gevaarlijk iets, doch spre ker kan het niet en mag het niet nalaten. In het algemeen betuigt spreker zijn dank, namens het Oranje-comité aan alle bedrijven, particulieren en instellingen, die er toe hebben bijgedragen om dit feest te maken tot een grootsch feest. Een afzon derlijk dankwoord sprak spreker tot de di recties van de Veilingsvereenigingen H.B.G. en Hobaho, die door de beschikbaarstelling van hunne gebouwen, die groot zijn en veel ruimte bieden, de diverse volksspelen, kin derspelen en dezen avond hebben moge lijk gemaakt, dank aan de zangvereenigin gen en de harmoniën voor hunne belange- looze medewerking, dank aan den dirigent, den heer J. Th. Westerdaal en H. Hermans voor hun moeite zich getroost om de stuk ken te doen instudeeren. De beteekenis van dezen avond is, zeide spreker, onze aanhankelijkheidsbetuiging aan ons Vorstenhuis in onze eenheid door Oranje. (Hartelijk applaus). Als spreker zal hedenavond voor u ver schijnen den Hoogedelgestr. heer W. G. de Bas, Majoor der Artillerie b. d., een der beste kenners van de geschiedenis en de gebeurtenissen van het Oranjehuis. Hiermede was het openingswoord ten einde. De gecombineerde zangkoren, t.w. de gem. zangver. „Looft den Heer", „St. Gre gorys" en „Excelsior", het dubbel mannen- kwartet „Dubbel Vier", het dameszangkoor „Cantabilé", zongen thans onder leiding van den dirigent, den heer J. Th. Wester daal uit Amsterdam, „Wilt heden nu tre den". Onder dezelfde leiding zong vervol gens de gecombineerde kinderkoren resp. „Jubellied", „Naar den Dam" en „Een oud sprookje". Deze zangnummers verwier- van een daverend applaus. (Wordt vervolgd), LEIMUIDEN. Loop der bevolking over het jaar 1936. De bevolking bedroeg op 31 December 1935 2108, waarvan 1068 mannen en 1040 vrouwen. Gevestigd in 1936 51 mannen en 64 vrou wen. Geboren in 1936 33 mannen en 26 vrou wen. Totaal 1152 mannen en 1130 vrouwen. Vertrokken in 1936 60 mannen en 71 vrouwen. Overleden in 1936 8 mannen en 6 vrou wen. Totaal 1084 mannen en 1053 vrouwen. Totaal 2137 zielen per 1 Januari 1937. UIT DE RIJNSTREEK NIEUWKOOP. Vereenigde Smeden-industrie. Het is bekend hoe onze van ouds be staande smeden-industrie, een bedrijfstak van circa 40 kleine patroons, sinds lang een schier hopeloozen strijd heeft gevoerd om haar bestaan. De concurrentie van het grootbedrijf, de economische crisis, het ge brek ten slotte aan bedrijfskapitaal zijn alle even zoovele factoren, die het voort bestaan bedreigen. Toch is eenige opleving merkbaar en schijnt eenige of zelfs een behoorlijke toe komst allerminst te zijn uitgesloten. De eerste stoot heeft hieraan gegeven de Jaarbeurs te Utrecht, waarop men enkele jaren achtereen met een stand is uitgeko men, wat een steeds toenemend succes heeft opgeleverd en waardoor allerhande relaties zijn verkregen. De tweede stoot ging uit van de organisatie, die, hoe moei lijk ook, energiek, zij het nog in beperkt ge tal, volhoudt en doorzet. Wij hadden een onderhoud met den hul digen voorzitter, den heer H- Voorsluijs, die met voldoening wees op de aanwezige perspectieven. De propaganda wordt geza menlijk gevoerd, waarvoor optreedt de heer W. van Koert Gzn., die ook belast is met alle de voorkomende administratieve werk zaamheden. De voorzitter liet zich met veel lof ovei* hem uit, hij weet den handel aan te toonen, dat de smeden werk weten te maken, dat kwalitatief in orde is tegen prijzen, die dank zij vooral ook de elec- trische energie concurreerend zijn. Het gevolg is ook, dat althans van gemeente wege dezen winter zoo goed als geen steun is uitgekeerd behoeven te worden. De heer Voorsluijs sprak met veel lof ook over het gemeentebestuur, speciaal den Burgemees ter, die steeds beschikbaar is om de smeden met raad en daad bij te staan. ZEVENHOVEN. ORANJEFEEST. Begunstigd door mooi winterweer werden hier de Juliana en Bernhardfeesten gehou den. Des morgens om 9 uur waren er op de scholen kinderspelen en tractaties. De kinderen deden eerst spelletjes ieder voor zijn klas; er werden verschillende prijzen beschikbaar gesteld. Daarna kregen de kinderen chocolademelk en gebakjes en een plaat. Omstreeks 12 uur gingen zij allen opgeruimd huiswaarts. Om 1 uur moesten zij allen weer present zijn op de speelplaats, waar de kinderen in optocht werden opgesteld om een zanghulde te brengen bij den Burgemeester, daar kwa men de kinderen van de beide scholen bij een en zongen onder leiding van den heer Kerkhoven eenige liedjes, waarna de heer Visser een kleine rede uitsprak. Na een dankwoord van den Burgemeester werden de kinderen verrast niet een reep choco lade. Vervolgens ging net gezamenlijk naar het dorp en werd op den viersprong ge keerd en in optocht opgemarcheerd naar het bondsgebouw in het Noordeinde, naai de filmvertooning. Op hun reis werden de kinderen nog ver rast door een kindervriend, dr. Lucardie, die de kinderen binnenriep in zijn garage en hun onthaalde op een beker chocolade melk met gebakje, wai de kinderen in het koude jaargetij ten goede kwam. Dat de kinderen daarvoor dankbaar waren, laat zich begrijpen! Ongeveer 3 uur werd een filmvertooning gegeven tot 4.30 uur en hiermede was het programma voor de schoolkinderen geëin digd. Zij hadden volop genoten en zullen zich dezen feestdag nog lang blijven her inneren. Des avonds om 7.30 uur werd een film vertoond, ook in het Bondsgebouw. Voor dien tijd was de zaal al reeds geheel ge vuld. De Burgemeester sprak het openings woord en zeide een telegram te hebben ge zonden aan het Bruidspaar namens de ge meente, in feestviering bijeen. Om 10.30 uur v/as de film afgedraaid, maar velen waren niet erg te speken over de film. Zij hadden een mooiere verwacht. Nu is het moeilijk ieder naai zijn zin te maken, maar dit schijnt toch nog niei het gemiddelde te halen. De verlichting viel er nog al in, hel gemeen.ehuis en toren waren heel aardif verlicht Bij verschillende particulieren was ook versiering aangebracht. $an. eindigt Uur wrrVuuui! 150 M Waar H zoo'n bord staat is het einde van een voorrangsweg in zicht, verderop moet u zich dus weer aan het normale voorschrift houden: .SÉ! RECHTS GAAT VOORl" PROFESSOR SLIM EN ZOON. r«9 107. Die muis kon daar natuurlijk onmogelijk blijven zit ten als er gasten kwamen en de professor besloot dan maar eens op de muizenjacht te gaan. Heel voorzichtig sloop hij naderbij, maar de muis deed net of hij niets zag. 108. Net toen de professor hem wilde pakken wipte hij weg en was in een paar sprongen de heele kamer doorge- vvipt. De professor achter hem aan. „Eens kijken of ik jou niet te pakken kan krijgen," zei de professor tegen de muis.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11