WINTERSPORT KORTE MANTELTJES APARTE SCHORTEN De lang vergeten schorten beginnen zich langzaam maar zeker weer een plaats te veroveren. Te verwonderen is dit niet, want ze beschermen onze kleeding tegen vlekken, vuil worden enz. Het komt er al leen maar op aan, om aardige, flatteuse mo dellen te kiezen, een feit van groot belang. Men ziet tegenwoordig veel, dat b.v. van dezelfde zijde als de japon een coquet schortje gemaakt wordt, dat weinig opval- b.v. zooals links is aangegeven met of zon der strookje of kant. Het schort er naast is zeer practisch en beschermt de geheele japon evenals het rechter model, dat van zacht gekleurd Zephir is gedacht met kraag, revers en flinke zakken van ge ruite stof. Het middelste schort kan van rechts naar links en omgekeerd gedragen wor den en van links naar rechts geknoopt worden, vandaar de drie kooopen. HET BESTELLEN VAN PATRONEN Patronen van in leze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan- VTaag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, indien niet anders staat aangegeven, f 0.58 Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of pet postwissel. GALOP-KOEK. 500 gr. bloem, 50 gr. suiker, een ei, 50 gr. gehakte amandelen, 40 gr. gist, 125 gr. bo ter - d. L. melk, tikje zout. Bloem zeeven en in kom of pan doen, kuiltje in het midden maken en hierin de gist, lauwe melk en suiker doen en van het midden uit alles vermengen, boter, die week gemaakt is doorkreden, tikje zout, ei en amandelen, daarna in ingevette vorm overbrengen en bij matige hitte bakken. Na het storten flink met gezeefde poeder suiker bedekken. we krachten tracht te verzamelen voor een lange werktijd, die hen in de toekomst wacht, volop wil doen genieten. Onzen indruk, die wij van de shows, waar de sportkleeding voorgedragen werd, kregen is, dat de mode op dit gebied wel zeer practisch is. Eenvoud in lijn en de gelijke materialen werken samen om het gewenschte doel te bereiken, terwijl te vens de vereischte elegance, niet uit het oog verloren is. Het zeer doelmatige z.g. Noorweegscne costuum is geen alleenheer- scheresse meer en andere vormen van jakjes, broeken en rokken worden bij het skiën zoowel als bij schaatsenrijden enz. gedragen. Plus four-modellen zijn wel zeer populair geworden en zijn daarom zoo practisch. omdat ze gemakkelijk in een lange broek veranderd kunnen worden. Wil men het sportieve geheel eleganter ma ken dan worden witte of bont geruite slob kousen gedragen. Mooi zijn slobkousen van overwegend veel roode en andere kleuren jasjes, zoo heeft dit zich thans gewijzigd en wordt de voorkeur gegeven aan Schot- sche ruiten, terwijl de flanellen overhem den van gewone kleine ruitjes zijn ge werkt. Handschoenen, dassen, jumpers, pullovers en kapjes ziet men in groote verscheiden heid van kleur en model. Het eerste complet is van geimpreg- neerd popeline met knoopsluiting midden voor en zijsluiting met veters. Plus four en beenkappen. Het volgende geheel geeft een lange broek aan met getalleerd, hooggesloten jasje met leeren schouder, terwijl de ele gante verschijning er naast in ski-tricoo costume gekleed is met coquette hoed en geïmpregneerde lichte slobkousen. Onderaan is een zacht gele pullover met wollen shawl in de halsopening en jasje van bruin suède. Apart is het geruite jasje met vier zak jes met treksluiting en effen plus four, ter wijl de jonge dame er boven een ruime overblouse heeft van geimpregneerd ga bardine, die zeer practisch is. ROOD TREKT AAN, BLAUW STOOT AF. Wanneer men geblinddoekt met vooruit gestrekte armen in een donkere kamer staat en men een luichtbundel op halfs of wangen richt, gebeurd er niets. Zoodra echter een rood glas voor het licht ge schoven wordt, zal men onwillekeurig bewegen, en wel zóó, dat beide armen in de richting van het licht getsrekt worden, terwijl men, indien er blauw glas vóór het licht geschoven wordt de armen van het licht af gaan. „Rood trekt aan, blauw stoot af". De kennis der kleurenwetten is echter niet nieuw en werd reeds meer dan een eeuw geleden erkend. Toch hebben deze zeer veel invloed gehad op verschillende belangrijke gebieden, n.l. „p dat der photo- chemie, van de phosforiseeren en het gal- vaniseeren. Ook in de biologie is dikwijls bewezen, dat rood verschillende organis men aantrekt, terwijl blauw hen afstoot. In het bijzonder is zulks het geval bij wa tervlooien en een soort van blauwe algen. Naar het Instituut voor dierenonderzoek in Bombay onlangs ededeelde, hebben kleuren eveneens invloed op roof- en an dere dieren. Zoo hebben talrijke proeven bewezen, dat tijgers nimmer een stal met vee bin nen zullen gaan, die hemelsblauw geverfd is. Men zegt eveneens, dat een blauw ge verfde keuken veel minder vliegen trekt dan andere kleuren. Bekend is, dat rood de kleur is, waarop stieren afkomen en buiten zichzelf brengt. Ook op planten hebben kleuren invloed. Rood licht b.v. bespoedigt de groei, maakt de planten echter lang en dun, terwijl blauw licht ze laag houdt, doch tevens ge vuld. APPELTAART. Velen, die de vacantieweken in de ber gen doorbrengen volgen met spanning de weerberichten en hopen, dat deze veel sneeuwval zullen vermelden om volop van de verschillende takken van sport te kun nen genieten. Het heeft er veel van, dat de weergoden ditmaal gunstig gestemd zijn en menigeen, die afleiding zoekt en nieu- zeehondenvel, die tevens zeer sterk zijn. Costumes worden van loden en van ski- tricot gemaakt, dat op speciale wijze gewe ven is. Geruite z.g. plaidweefsels, homespuw en wildleer komen in aanmerking voor de vlotte korte jasjes, die aardige knoopgar- neeringen hebben. Zag men verleden jaar LAPJES STOF VAN DE UITVERKOOPEN. Hoe velen zullen, ondanks de feestelijk heden niet hebben genoten van de uitver- koopen. Het is ook een waar genot voor een niet te hoogen prijs toch goede lapjes stof te kunnen koopen om zelf daarvan kleeren te maken, Doch niet iedereen kan eigen kleeding maken, tenminste: velen meenen, dat zij het niet kunnen. Maar aan de hand van onze mode-premie zal het gemakkelijk gaan. In deze modepremie staat veel in, dat u van dienst zal kunnen zijn. U kunt er ook een geschikt model uitkiezen, waarnaar u japonnen voor uzelf of voor de kinderen maakt. Vraag daarom deze mode-premie even aanbij Het Practisch Modeblad, Post bus 36, Den Haag onder bijsluiting van twaalf cents aan postzegels of per giro op nummer 203203 van Het Practisch Mode blad te Den Haag. Doe het en u zult er veel nut van hebben! nu flink rijzen, doch komt niet in de ope ning van den vorm en later kan men het papier gemakkelijk verwijderen. Over het algemeen kan men als regel nemen, dat alle bakwerk precies volgens de gegeven recepten uitgevoerd moeten worden. De oven moet voldoende voor- gewarmd en daarna getemperd worden. Cake-vormen worden, vooral voor vruch tencakes, gevoerd met een dubbele laag be boterde vetvrij papier. Alle gebak wordt om het te bruin wor den van den bovenkant te voorkomen, af gedekt met beboterd papier. 300 gr. zelfr. bakmeel, 3 eieren, 120 gr. boter, 1 d. L. melk, 1/2 K.G. geschilde en in achten verdeelde appelen, 125 gr. boter. Boter, suiker en eieren tot een roomach tige massa kloppen; de eieren worden eerst één voor één toegevoegd, nadat de boter en suiker volkomen met elkander vermengd zijn; daarna wordt de bloem lepel voor le pel bijgevoegd afwisselend met een scheutje melk. Het deeg wordt in een goed ingevette springvorm gedaan en belegd met de appel-stukjes. Middelmatige warmte oven. Wenken bij het bakken en enkele recepten Indien wij een beslag maken b.v. voor een tulband, dan gebeurt het meermalen, dat, niettegenstaande de vorm slechts voor 2/3 gevuld was, het deeg er toch nog bo ven uit komt en de pijp, die in het midden zit totaal niet meer te zien is. Soms gaat het deeg zelfs in den oven over den vorm heen en de bakster gevoelt zich zeer te leurgesteld. Verschillende oorzaken kun nen hieraan ten grondslag liggen. In de eerste plaats is de werking van de gist niet altijd hetzelfde en verder willen sommi ge huisvrouwen haar baksel wel eens bij zonder „luchtig" maken en vermeerderen de in het recept aangegeven hoeveelheid gist. Verder worden wel eens grootere hoe veelheden krenten, rozijnen enz. bijge voegd dan aangegeven is en wordt de hoe veelheid grooter, dan de vorm kan inhou den en ten slotte hangt het o.m. nog af van de hitte van den oven. Men kan voorzich tigheidshalve het best een of twee vellen boterhampapier oprollen en deze in de ope- ninf van den vorm steken. Het deeg kan ONS PATRONENHOEKIE. Nachtjaponnen en zelfs pyama's hebben als afwerking of garneering kanten e.ntre- deux en zijn van lingeriebatist in zachte kleuren of van effen of gebloemde kunst zijde gemaakt. Bretonsche kant en Valen- gienne worden vooral veel verwerkt, b.v. zooals de modelletjes ter linkerzijde aan geven. Over het algemeen ziet men meer nacht hemden dragen dan pyama's, hetgeen trou wens heel begrijpelijk is, omdat de tendenz, die we waarnemen over het geheele ge bied der mode bijzonder vrouwelijk en flatteus is. ALLERLIEFSTE KINDERJURKJE. Succespatroon VKK 2037. Prijs 0.25 plus ƒ0.05 voor adm. en verzendkosten. in changeant of met een metaaldraadje doorweven. De puntige balsuitsnijding en de mooie, klokkende kraag kleeden zeer af, evenals het aansluitende model, dat mid den vóór een garneering van bijpassende knoopjes heeft. Klokkend schootje en pof mouwen. Patronen in de maten 40 t/m 46. DAMESBLOUSES. Succespatronen VKK 2042, VKK 2059 en VKK 2060. Prijs per patroon 0.25 plus 0.05 voor lm. en verzendkosten. Het nevenstaand model is in zijde ge acht en heeft als afwerking van kraag, habot en manchetten en smalle plissé. Het eheel n.l. blouse en garnituur is in één leur gehouden. De mouwen zijn recht en bben smalle manchetten, terwijl aan het crpand in het midden een kleine split :'t gemaakt. Patronen in de maten 40 De blouse beneden links is van bedrukt .iweel heel aardig, kan natuurlijk ook van ioqué en verschillende andere weefsels gemaakt worden. De nals is hoog aange sloten en heeft een strik, die uitgevoerd is met zijde in de tint. Om het middel smal le ceintuur, eveneens met strik of gesp. Patronen in de maten 4046. Het laatste model rechts is van tafzijde heel mooi b.v. BON VOOR GOEDKOOPE PATBONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode- olad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon NoMaat Hierbij ingesloten f aan postzegels. Indiet. u tevens het laatste nummer van Het Practisch Mod^biad" wenscht te ont vangen. gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst var 11/2, 3 of 6 cents) Alhoewel men nog wel lange bontman tels ziet dragen, wordt de voorkeur gege ven aan de korte, vlotte manteltjes. In de eerste plaats is er natuurlijk een groot verschil in prijs, omdat voor een lange mantel aanmerkelijk veel meer bont ver werkt moet worden. Een andere factor, die eveneens dikwijls den doorslag geeft, is de steeds wisselende mode. Zag men vroeger steeds vrijwel dezelfde modellen, dan is thans ongetwijfeld de bontmantel evenzeer aan mode onderhevig. Moderniseeren is mogelijk, doch veranderingen aan bont mantels moeten vakkundig gebeuren en brengen groote kosten met zich. De kragen zijn nog slechts weinig hoog en met revers, doch thans gelden platte kragen, soms zelfs met enkele plooien of klokken de groote mode. Ver der zijn rechte opstaande kra gen (minden) zeer nieuw, die naar gelang van behoefte om geslagen worden. De model len der korte manteltjes zijn tamelijk wijd, vooral wat de rug betreft. De zeven achtste lange mantels laten nog een deel van de rok -ien, en hiervoor worden vaak bestaande mantels op een voudige wijze veranderd. Biber, Seal Elec tric en andere gladde soorten, niet te ver geten mol, komen hiervoor in aanmerking evenals verschillende mooie imitaties van bontstoffen. Het modelletje, dat wij hier geven kan van vyella ge maakt worden, ook van cachemire of wollen stof. Het ge heel is allerliefst vooral in een zachte pasteltint, terwijl op het ronde pasje een eenvoudige garnee ring kan worden aangebracht. Het voor- en rugpand zijn precies het zelfde, waarom dan als patroon slechts één helft gegeven be hoeft te worden. Schoudersluiting met kleine knoopjes en lusjes, terwijl aan de achterhelft een klein onderbeleg wordt aangebracht. Mouwtjes, die naar den pols toe iets wijder zijn en met een smal bandje worden afgewerkt. Patronen voor meisjes van 35 jaar.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10