BALAVOND S. P. WIELINGA Advertentiën BROOD en BANKET BAKKERIJ E.R. BEULINK Hotel „DE ZON'' Groot Populair ORANJEBAL Leidsche Schouwburg LIEFDEWERK ARME PAROCHIES ZATERDAG 16 JANUARI A.S., 9 UUR N.M. DINSDAG 5 JANUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 UIT DE OMGEVING LEID SCHEND AM. K. J. M. V. Op den reunie-avond van leden en oud-leden, waarop zou spreken de heer Peeter van Rooijen, die echter wegens ziekte verhinderd was, sprak nu de heer Van Hessel over petroleum, het winningsbedrijf, enz. Na een korte inleiding van den voorzit ter, waarin hij o.m. zijn vreugde uitsprak over de groote opkomst, bijzonder ook van de oud-leden, verkreeg de heer Van Hes sel het woord. Allereerst beantwoordde spreker de vraag, wat is petroleum. Hoe deze is ontstaan, aldus spreker, hierom trent weet men niets met zekerheid, of schoon natuurlijk wel enkele gedachten worden naar voren gebracht. Na behande ling van de geschiedenis, geeft spr. duide lijk toegelicht met diverse schetsteekenin- -gen, een duidelijk overzicht van de diver se boringen, welke toestellen hiervan noo- cig zijn, de groote moeilijkheden bij de winning, enz. Hierna werden door den heer Van Hessel nog eenige fraaie lichtbeelden vertoond van de diverse toestellen, machi nes, boorvelden, enz., welk een duidelijk beeld gaven van het behandelde. Een in teressante gedachtenwisseling besloot de ze aardige en leerzame causerie. Lichtpaal omgereden. Door een auto van de Dunlop Rubbermaatschappij te Amsterdam werd wederom een verkeers- lichtpaal omvergereden op den hoek van de DamlaanPrinses Julianaweg. STOMPWIJK. Rijwiel ontvreemd. Van het erf van den heer Nouweland aan den Stompwijk- schenweg werd Zondagavond een rijwiel ontvreemd. De politie onderzoekt de zaak. VEUR. VILLA-TJE UITGEBRAND. Brandstichting wordt vermoed. Aan de Leidsche straatweg te Veur is vannacht brand ontstaan in de woning van de koopman A. v. d. Geest. Het boven ste gedeelte van het perceel is uitgebrand; de benedenverdieping kreeg zware water schade. Er wordt vermoed, dat hier brand stichting in het spel is. De marechaussee te Wassenaar heeft de zaak in onderzoek. NIEUWVEEN. De feesten. Het programma voor de alhier te houden feestelijkheden is geheel gewijzigd. De datum is niet zoo air. eerst vermeld 8 Januari maar 7 Januari. Het officieele programma is nu als volgt: Het feest wordt ingezet met vroolijke klokkentonen van 1010.30. Te 1 uur ver zamelen de kinderen zich in de Kerkstraat, vanwaar in optocht naar het in aanbouw zijnde raadhuis wordt getrokken, alwaar in den tuin planting van een Juliana-Bern- hard-boom plaats heeft. Daarna aubade door de schoolkinderen. Te 2.30 uur volks spelen. in de Kerkstraat, om levensmidde len. De volksspelen zullen bestaan in hard- loopen met hindernissen. Ie groep van 18 tot 30 jaar, 2e groep van 30 tot 80 jaar. Door de ijsclub, welke in 't bezit is van een goed gevulde kas, is voor den aankoop dei- levensmiddelen een belangrijk bedrag ter beschikking gesteld. Hulde aan het ijsclub- bestuur voor deze koninklijke gift, waar mede het Comité in staat is gesteld, vele be hoeftige gezinnen te bedenken. Te 6.30 uur fakkeloptocht. Vereenigingen, welke hier aan deel willen nemen, gelieven zich op te geven bij de heeren W. Plomp en J. J. Roo- vers. Het publiek wordt dringend verzocht zich te onthouden, naast de stoet te loopen; hierop zal nauwlettend worden toegezien. Te 8.30 uur ontsteking van het vreugde vuur, daarna concert in de Kerkstraat te geven door het muziekgezelschap van de Kwakel. Op deze heugelijke dag Geen huis zonder vlag! Vrijdag 8 Januari des namiddags te 3 uur in Hotel Schreuder, zal prof. Bartho Mysticus de kinderen met goocheltoeren en poppenkast bezig houden. Wie helpt?? Op de bazar van de T. B. C.-vereeniging voor enkele maanden ge houden, zijn diverse goederen onverkocht achtergebleven. Ten einde deze goederen, bestaande in een smaakvolle collectie handwerken, kleedjes en nuttige huishou delijke artikelen een goede bestemming te geven, zal door het actieve bestuur, welke de kas o zoo gaarne op peil wil houden en zoo mogelijk nog hooger wenscht op te voeren, met toestemming van B. en W. een verloting worden gehouden. Deze goederen zijn gedurende de feestweek in de étalage van den heer H. Akerboom tentoongesteld, en niemand verzuime hieraan de aan dacht te schenken. Het antwoord op de vraag aan 't hoofd van dit stukje geplaatst, zal 't allereerst gegeven dienen te worden door de burgerij van Nieuwveen. Dat voor al in de feestweek, waarin ieder natuurlijk in feeststemming is, door allen nu eens flink de hand in de zak worde gestoken, om de dames meerdere loten voor dit heer lijk werk af te koopen; dit zal zeker ook uw feestvreugde nog verhoogen. Een goede daad gesteld geeft altijd voldoening. Het bestuur verwacht een spontaan me deleven. Wij wenschen dat de verkoop een groot succes moge zijn, temeer daar de blijvende verpleging van een huismoeder voor een groot deel van de opbrengst de zer verloting zal afhangen. Wie helpt? Een ieder neme nu reeds zijn besluit ten goede! Tentoonstelling naaikrans. Klokslag half drie werd deze tentoonstelling door den zeereerw. heer pastoor geopend. Het doet spr. groot genoegen, terwijl hij nog maar korten tijd hier is gevestigd, deze ten toonstelling te mogen openen, en spoort de aanwezigen aan van de verschillende at tracties een ruim gebruik te maken, op dat daardoor de vereeniging zal worden gesteund, haar heerlijk werk te kunnen voortzetten. De school, waar gewoonlijk deze bazar gehouden werd, is op 't oogen- blik niet in stemming zoo'n uitgelezen schare te ontvangen, echter is in hotel Schreuder een gastvrij oord gevonden. Z. Eerw. hoopt, dat de zaal doorloopend bezet moge zijn, en spreekt tevens de wensch uit, dat de edele reeks van dames, die op het podium zijn opgesteld, en de leidsters, he denavond in staat mogen worden gesteld, met nieuwe ijver en nieuw leven, opnieuw het werk aan te vangen. Zijneerw. roept dan alle aanwezige parochianen en gemeen tenaren in 't bijzonder het R.-K. Kerk en Armbestuur, alsmede aan dr. B. Nout en echtgenoote een hartelijk welkom toe, en wijst er ten slotte op, om niet alléén naar binnen te komen, maar vooral over de brug te komen, en het koord van de beurs wat losser te houden, er aan denkende dat alles voor de behoeftigen bestemd is. De tijd van vrijgevigheid, de winter, is daar en omdat de tijd slecht is, moet er juist veel gege ven worden.. Zijneerw. verklaart, na 't pu bliek eenige prettige, en de vereeniging eenige voordeelige uren toegewenscht te hebben, deze tentoonstelling geopend. Zij die de tentoongestelde goederen aan dachtig hebben bezien, zullen zeer zeker de staf van dames, die zich met dit werk hebben belast, alle lof toezwaaien. Een keur van kleedingstukken, geschikt voor oud en jong, van baby tot grootmama, wa ren in groote verscheidenheid te bezichti gen, en zullen aan de behoeftige gezinnen ten geschenke worden gegeven. Verder was een schitterende collectie handwerken overzichtelijk geëxposeerd, welke voor een zeer groot gedeelte gretig koopers heeft ge vonden, terwijl wat ten slotte dreigde over te blijven, door verloting of sjoelbak, een bestemming vond. Den geheelen avond door heerschte in de zaal een opgewekte en prettige stemming. Van de attracties werd een druk gebruik gemaakt, en men kon het de dames alsook de heeren, die welwillend hun medewerking verleenden aanzien, dat het naar den zin ging. Op onze nieuwsgie rige vraag, was steeds het marktbericht: handel vlug. Ofschoon de uitslag ons nog niet bekend is, meenen wij toch nu reeds te kunnen zeggen, dat het resultaat gunstig zal zijn. Het liep tegen tienen, de tijd van sluiting. Door den zeereerw. heer pastoor, daar toe uitgenoodigd, werden eerst de nummers getrokken van de te verloten spreij en ver dere handwerken. De sprei, waarvoor elk een bewondering had, werd gewonnen door den heer Jo Burgmeijer. Een pop, naar wiens geboorteplaats moest worden gera den, bk-ef het eigendom der vereeniging want memand had de geboorteplaats, Gra ve, afgegeven. Deze pop werd vervolgens bij opood verkocht. Hierna sprak, zijneerw. een kort slui- tingswcord, en bracht op de eerste plaats dank aan allen, voor hetgeen zij voor de behoeftige gezinnen, door deze bazar te be zoeken, hebben gedaan, om naast de sjoel- schijven, de zilveren schijven te doen rol len in de kas der vereeniging. Vérvolgens een woord van dank aan den heer D. Schreuder die zelfs met eenige opoffering zijn prettig verblijf ter beschikking heeft gesteld. Een hartelijk dankwoord bracht zijneerw. aan de dames, die de katoen en flanellen tot kleedingstukken, de fijne ga rens tot schitterend kleedjes hebben ver- weT-Kt, alsmede aan allen die daadwerkelijk Let zij financieel, of door met blijmoedig heid geschonken goederen, de vereeniging hebben gesteund. Met den wensch dat de goede God, alles wat heden gedaan is, met de rijkste zegen moge eloonen, en ho pende allen een volgende keer weer terug te mogen zien werd deze goedgeslaagde tentoonstelling gesloten. OEGSTGEEST. HET AUTO-ONGELUK. Een der gewonden overleden. In het Academisch Ziekenhuis te Leiden is gisterenmiddag een der gewonden van het auto-ongeluk, dat Zondagavond op den rijksstraatweg alhier geschiedde, over leden. Het is de vrouw van den bestuurder, mevrouw K. H. van Es-van Wessum uit Amsterdam. De toestand van den heer A. van Es en diens echtgenoote, mevrouw van Es-van der Lei, beiden uit Amsterdam, die minder ernstig werden gewond, is naar omstandig heden redelijk wel. WASSENAAR. BOTSING TUSSCEEN TWEE AUTO'S EN EEN AUTOBUS. Verscheidene zwaar-gewonden. Gisteravond omstreeks 9 uur had op de Rijksstraatweg nabij de Raaphorstlaan een ernstige aanrijding plaats. Op dat tijdstip kwam vanuit de richting Leiden de Noord- wij ksche autobus, bestuurd door P. uit Noordwijk; uit dezelfde richting kwam een luxe auto, bestuurd door v. O. uit Bussum. Deze passeerde de bus links, doch hield daarbij te ver links aan, waardoor hij een auto raakte, die bestuurd werd door Z. uit Amsterdam. Deze laatste auto draaide een halven slag om en werd door de Noord- wïjksche autobus aangereden. In de luxe auto van Z. zaten behalve de bestuurder nog mevr. Z. geb. F., mevr. F., mej. B. en het 9-jarig meisje Z., allen uit Amsterdam, die allen min of meer gewond werden. Zij bekwamen diepe snij wonden en gebroken armen of beenen. Een inzittende van de autobus, mej. Z. uit Rijswijk, werd even eens gewond. Dr. Hubbeling verleende de eerste hulp, waarna de gewonden in twee ziekenauto's werden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis en het Diaco- nessenhuis te Leiden. Na aldaar verbon den te zijn, konden de gewonden weer naar huis gaan, behalve de heer Z., mevr. Z. geb. F. en mej. B., die in het Diaconessen- huis ter verpleging zijn opgenomen. De luxe auto's zijn door de garage Nieuw Wassenaar opgesleept naar het politiebu reau, terwijl nadien ook de Noordwijksche autobus is opgesleept. Tegen v. O. is pro- ces-verbaal opgemaakt. ORANJE-FEEST De eerste dag van de feestviering ter ge legenheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana met ZJD.H. Prins Bernhard is in alle opzichten geslaagd. Terwijl de verlichting van de Langstraat was ontsto ken en het Plein baadde in een zee van honderden electrische lampjes, verscholen tusschen dennengroen en guirlandes m de nationale en Lippische kleuren, trokken de belangstellenden op naar de drie gebouwen, waar feestuitvoeringen werden gegeven. In het R.K. Vereenigingsgebouw was de opkomst goed. De avond werd vrijwel op tijd begonnen met het Wilhelmus door The Funny Boys. Hierna nam kapelaan Thijssen het woord. De spreker wees erop, wat men in deze dagen ziet gebeuren. Geheel den Haag, dorp en stad, het geheele land geeft uiting aan zijn vreugde. Overal hangen de vlaggen uit, overal viert men feest. Er is zegt spreker, reden tot juichen, omdat de jongste telg uit ons Oranjehuis over enkele dagen in het huwelijk zal treden. Op dezen avond zal dit hier fot uiting ko men. Er is vaak gezegd, dat wij Hollanders zoo nuchter zijn. Nu zijn wij het niet meer, waar het geldt de liefde tot het Oranje huis, tot H.M. de Koningin, Prinses Julia na en Prins Bernhard. Spreker hoopt, dat die liefde zal blijven en nog zal groeien, Met applaus werd dit openingswoord on derstreept. Hierna trad de Kruisvaart op met a. Op- marsch; b. huwelijkscantate; c. declama tie, goed vertolkt door B. van den Barse laar, d. bewegingsspel. Vervolgens liet het zangkoor van den R.K. Volksbond zich hooren onder leiding van den heer J. A. Boerkamp. Begonnen werd met enkele na tionale liederen, waarna volgde „De Twee Jagers". De St. Jozefgezellen voerden voor de pauze nog op „Het Duivelsbruggetje" van H. Ghéon. Tijdens de pauze lieten The funny Boys zich hooren. Na de pauze deed de burgemeester van zijn belangstelling blijken. Hij werd verwelkomd door kape laan Thijssen. Allereerst trad het zangkoor weder voor het voetlicht en daarna de Graal met Oran jebloesem, Hoor even, Hollands vlag, Die Winter ist vergangen, het Lippisch Lied, waarbij de kleine Ruygrok van de Werve als een stoer soldaat in stramme houding paradeerde, een parodie op Floris ende Blansefloer, en 't Is feest in Holland, waarvan de laatste strophen door alle aan wezigen werden medegezongen. Aan het eind van den avond bracht ka pelaan Thijssen dank aan de burgemeester MARE 40-44, Tel. 1133 van 25 cent af. Bezorging door de geheele stad. 93 WARMOND Donderdag a.s. Aanvang 8 uur. Entree 10.25 Opvoering ORANJE REVUE op WOENSDAG 6 JANUARI Gaat NIET door. Gekochte kaarten kunnen worden ingewisseld tegen kaarten voor 5 Jan., heden avond aan ioket Schouwburg. Leden en donateurs van de medewerkende vereenigingen Brunhilde, Musica en Litteris Sacrum kunnen hedenavond op vertoon van lidmaatschaps kaart of op een door het be stuur hunner vereeniging af gegeven bewijs aan den Schouwburg 2 kaarten voor alle rangen bekomen tegen betaling van één. 96 WORDT LID VAN HET voor de in het Bisdom Haarlem. Contributie slechts EEN Gulden per drie maanden en U ontvangt GRATIS het Tijdschrift SINT BAV0 ADRES: Administratie „St. Bavo" LEIDSCDEWEC 103, VOORSCHOTEN voor diens aanwezigheid, aan de overige belangstellende dames en heeren en aan alle medewerkenden, waarna tot slot uit volle borst het „Wilhelmus" werd gezon gen. In het Centraal Theater in- de Langstraat kon het niet voller. Daar verzorgde de mu- ziekvereeniging „Excelsior" onder leiding van haar directeur, den heer L. C. Veerman, voor de pauze den avond, terwijl na de pauze door het revue en tooneelgezelschap „De Optimisten" onder regie van den heer C. Scheffel het programma werd voltooid. Goed op tijd werd door den heer D. Hof man, in zijn kwaliteit van Algemeen voor zitter der feestcommissie een openings woord gesproken, waarbij hij tot uiting liet komen dat juist dit bruidspaar ons aller sympathie heeft en ons aller gedachten trekt, omdat dit a.s. huwelijk van zeer ver strekkende beteekenis is voor de toekomst van ons Vorstenhuis, ons volk en vader land. Staande werd hier met begeleiding van Excelsior gezongen ,Lang zullen zij leven", gevolgd door een driewerf hoera, waarop Excelsior gezongen „Lang zullen zij leven", overnam en inzette met het „Wilhelmus", dat eveneens spontaan en uit volle borst door allen werd medegezongen. Het programma bestaande uit een acht tal vroolijke en populaire muzieknummers werd vlot afgewerkt. Zelfs vele nummers werden door de aanwezigen mede gezon gen. Tijdens het concert verscheen burge meester Wiegman, die verdei; een deel van het programma bijwoonde. Het verschijnen van den burgemeester werd door de aan wezigen bijzonder op prijs gesteld, hetwelk door een luid en warm applaus tot uiting kwam. Na de pauze traden de „Optimisten" on der regie van den heer Scheffel voor het voetlicht. Met hun beide nummers n.l.: een schets van den heer Scheffer, zelf geschre ven, getiteld „De Bezuiniger" en een blij spel, geheeten „Koppig", behaalden zij groot succes. Beide nummers werden vlot vertolkt en de lachsalvo's waren niet van de lucht. Door den heer Hofman werd namens de feestcommissie aan „Excelsior" en aan „De Optimisten" namens de feestcommissie har telijk dank gebracht voor hetgeen zij heb ben geboden. Hierna gingen de aanwezigen voldaan huiswaarts. RIJNSATERWOUDE. Nieuwjaarsbedeeling. De particuliere Commissie die elk jaar in deze gemeente een collecte houdt om aan de minderbedeel de ingezetenen op Nieuwjaarsdag een lief degave uit te reiken moch* dit jaar weder om het genoegen smaken een bedrag van ruim 47 bijeen te brengen. Na al de col lectes die alhier de afgeloopen weken plaats hadden is dit voorwaar een mooi succes voor deze commissie. Een woord van hartelijken dank aan hen is hier op zijn plaats. Aan niet minder dan 18 gezin nen kon op Nieuwjaarsdag blijdschap ge bracht worden. WARMOND. Oranjefeest. In hare, op heden gehouden Bestuurs vergadering, werd het programma der fees telijkheden ter gelegenheid van het huwe lijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard als volgt vastgesteld. Woensdag6Januari: 's Morgens 9.30 tractatie der schoolkinde ren, bij welke gelegenheid de Burgemeester met 3 bestuursleden der Oranje-Commissie de scholen zullen bezoeken. 's Avonds 6 uur Kerkdienst in de kerk der Ned. Duitsche Herv. Gemeente en te 7.36 uur Lof in de R. K. kerk. De avond wordt besloten door een feeste lijke samenkomst van de verschillende Prot. Chr. Vereenigingen in de feestzaal van Hotel De Zon. Donderdag7Januari: 's Morgens 7.45 Gezongen H. Mis in de R. K. kerk. 's Morgens 9 uur reveille door beide mu ziekkorpsen en aubade voor het Gemeente huis. Namiddag 2.30 Gecostumeerde voetbal wedstrijd tusschen Veteranen en le elftal S.M.C. 's Avonds 7 uur opstelling Uichtstoet, waarvoor reeds groote deelname is toege zegd. Geldprijzen zullen beschikbaar gesteld; worden, zoowel voor de lichtstoet als voor straat- en gevelversiering. Na afloop wordt in de verschillende feest zalen gelegenheid tot dansen gegeven. Het spijt de Commissie te moeten be richten, dat zij dooi; gebrek aan geldmid delen genoodzaakt was een deel van haar voorloopig, reeds gepubliceerd programma moet laten vervallen. IN DE STADSGEHOORZAAL —am— AVONDKLEEDING VERPLICHT - TWEE ORKESTEN Verzoeke vooral intijds aan te vragen introductie's U|C||\UC Dl lU 00 in te leveren en aangevraagde kaarten at te halen: HlLUllL TilJKl 60 A.s. Donderdag zijn onze magazijnen den geheelen dag gesloten

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8