STADS NIEUWS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN LEIDEN VIERT ZIJN ORANJE-FEEST ZSste Jaargang DINSDAG 5 JANUARI 1937 No. 8614 3)e£cicbeli£(3oti/fcmvt IF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt brj rooruitfcetaKng: Voor Leideo 19 cent pei weeki 2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van. ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Ondragelijke gewetensdwang Er zijn menschen, die, als zij over het nationaal-socialisme in Duitschland spre ken en oordeelen, de oogen sluiten voor de werkelijkheid. Anders zouden zij die wer kelijkheid moeten veroordeèlen veroor- deelen met hart en ziel! Drukken wij ons niet te sterk uit? Neen, geen speldeknop overdrijving ligt in deze uitspraak. Zéker moet iedere Katholiek de door en onder het nationaal-socialisme in Duitschland ge schapen toestand hartgrondig afkeuren. Zé ker moet iedere Katholiek het beschouwen als een ramp, indien in ons vaderland een zelfden toestand zou ontstaan. Zéker moet iedere Katholiek bereid zijn, om offers te brengen, zware offers, om ons vaderland, de Katholieke Kerk in ons vaderland te .be waren en te behoeden voor een toestand, als in Duitschland door en onder het na tionaal-socialisme is gaan heerschen. Een toestand van ondragelijke gewetens dwang. Ondrag-elijke gewetens dwang zoo wordt de toestand gety peerd door de gezamenlijke Duitsche Bis schoppen in een officieel Schrijven! Wij hebbem van dat Schrijven gisteren een samenvatting gegeven. Wij willen er hier nogmaals een gedeelte van afdrukken omdat het gelezen en herlezen moet worden, opdat iedere Katholiek daarnaar zijn oordeel vorme over het nationaal-so cialisme in Duitschland. „De gewetensdwang op gebied van on derwijs heeft in veel plaatsen ondragelijke afmetingen en vormen aangenomen. Wij, Bisschoppen, kunnen nooit een godsdienst onderwijs erkennen, waarbij uit het jeug dig kinderhart het geloof aan Christus meer wordt uitgeroeid als ingeplant, en dat door een onderwijzer gegeven wordt, die zelf niet op den bodem der Katholieke ge- loofs- en zedeleer staat. Wij beschouwen met groote zorg dat de opgroeiende jeugd vervreemd wordt van ziel-zorger en kerk en dat de jongens en meisjes in veel arbeidskampen niet eens hun Zondagsplicht kunnen vervullen, zon der aan den spot hunner kameraden te wor den prijsgegeven. Wij zijn met groote zorgen vervuld als wij zien 'hoe de eerbied voor den Chris- telijken godsdienst vernietigd wordt, hoe godslastering en bespotting van de Katho lieke geloofsleer en inrichting der Kerk verspreid worden, hoe in openbare toespra ken een toon domineert, die voor het op bouwend werk van den Führer geen hulp beteekent en den Duitschen naam geen eer aandoet. Wij zijn vervuld met zorg als wij constateeren, hoe stelselmatig opgehitst wordt om het lidmaatschap van de Kerk op te zeggen, hoe vooral ambtenaren met alle middelen, zelfs met broodroof worden be- invloed om hun kinderen van de bijzonde re school weg te nemen, zelf uit de Kerk te treden en zoo verraders te worden van hun Doopbelofte. Wij begrijpen niet waar om aan de uitoefening van den godsdienst, de zielzorg, het predikambt, aan het recht van vergaderen en de vrijheid van druk pers beperkingen moeten worden opge legd". Zoo is 't in Duitschland. Hier in ons land zou 't zóó niet gaan, als wij een nationaal- socialistisch regiem zouden hebben! Wie dit beweert, kan voor deze bewering geen en kelen grond aanvoeren, die inderdaad bevre digend en geruststellend is! De wereld in vogelvlucht Behalve Duitschland, dat zoo gevaarlijk opereert in de Spaansche wateren, heeft thans ook Italië getoond, dat het geenszins van plan is om zich uit het Spaansche avontuur terug te trekken. Deze twee mo gendheden, die aan het einde van het vo rige jaar een afspraak hebben gemaakt om op het gebied van de buitenlandsche poli tiek één lijn te trekken, werken elkander in de hand en daar het moeilijk aan te ne men is, dat zij zich zulke groote offers ge troosten aan manschappen en munitie al leen en uitsluitend ter liefde van generaal Franco, vraagt men zich af, wat de uitein delijke plannen zijn van Hitler en Musso lini met Spanje. In Londen is men pijnlijk verrast door het bekend worden van het feit, dat de laatste dagen duizenden Ita- liaansche „vrijwilligers" te Cadix aan land zijn gezet. Dat is wel een mooi antwoord op het Engelsch-Fransch verzoek om de non-interventie-overeenkomst thans wer kelijk effectief te maken door het sluiten van eejr overeenkomst inzake het zenden van vrijwilligers. Men wacht en treuzelt met antwoorden en verscheept intusschen met alle macht massa's „vrijwilligers" en belooft daarna plechtig, zooiets niet meer te zullen doen. Zoo gaat het in de politiek. Naar verder wordt gemeld, schijnt Fran co in de omgeving van Madrid weer een offensief te hebben ingezet. Zal ook deze aanval wederom doodloopen? Bij dezen toevloed van vreemde soldaten aan weers zijden, komen de Spanjaarden zelf op den achtergrond te staan. Zij laten anderen hun burgeroorlog uitvechten. Overigens schijnt half Europa aan griep te lijden. In Engeland zijn, naar gemeld wordt, de artsen reeds overwerkt door de vele griep-patiënten. WAT ANDERE BLADEN LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. NATIONAAL? De Maasbode schrijft: Natuurlijk laten wij, Nederlanders, ons niet in onze feeststemming storen door het mieserig zoeken van spijkers op laag water aan gene zijde van onze oostgrens. Maar even mag toch wel worden vastgesteld, hoe het orgaan van den heer Mussert, dat bij uitstek „nationaal" heet te zijn, bij deze gelegenheid precies dezelfde wanklanken laat hooren als er uit Duitschland tot ons doordrongen. Wat de redactie over het zgn. vlag-incident heeft op te merken is louter een echo van de onbescheiden eischen, welke het nazi-regiem ons Nederlanders blijkbaar zou willen stellen. Het blad maakt zich mede tot tolk van de dwaze klacht, dat in Nederland de Duitsche vlag verdonkere maand zou worden en de Duitsche Volks liederen zouden worden genegeerd. Onderdehand worden alle landgenooten, die de aanmatigende zienswijze van de anti-nationaal-denkende redactie niet dee- len, voor „Marxisten" uitgekreten! De heer Mussei-t heeft herhaaldelijk ont kend, dat zijn „beweging" iets met het Duitsche nationaal-socialisme te maken heeft. Uit alles bleek intusschen, dat zij niet anders dan een imitatie is van het huidig regeeringssysteem bij onze ooster-buren. Feiten als het nu gesignaleerde bewijzen bovendien, dat er nog inniger verband be staan moet dan zuiver materieele gelijke nis. Door zich in de onderhavige aangelegen heid publiek aan de zijde van de Duitsche critiek te scharen, legt de heer Mussert zijn kaarten toch wel zoo open, dat geen natio- naal-voelend Nederlander zich bij zulk een „nationale" beweging moest kunnen thuis voelen. Het dacht ons goed, op deze on-vader- landsche mentaliteit bij een partij, die het monopolie meent te bezitten van vader landsliefde, extra de aandacht te vestigen. fta iOUOJt, s atxmdS tot 1/a uur vóór zonsopgang zijn geluidssignalen verbo den: knippert dan met d koplichten als attentieseir GELU/DSSIGHAAL VERBODEN I Een Juliana-eik in den Leidschen Hout geplant Feestvieringen in Schouwburg en Stadsgehoorzaal DE BOOMPLANTING IN DEN LEIDSCHEN HOUT. DE BOOMPLANTING IN DEN LEIDSCHEN HOUT. Nadat de leden van de Contact-Commis sie met den burgemeester en zijn echtge- noote het défilé van den Middenstandsrop- tocht vanaf de trappen der Stadsgehoor zaal hadden gadegeslagen, vertrokken zij per auto's naar den Leidschen Hout, waar door de afd. Leiden der Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde de Juliana-eik zou Worden geplant. Daar waren de bestuursleden der afd. Leiden, de heer A. N. Ballego, J. Kriest en J. Mater reeds aanwezig, toen de stoet, waaronder zich ook bevonden de wethou ders mr. Tepe, v. Stralen en Verwey, be nevens de gemeente-secretaris, mr. dr. C. E. van Strijen, op het terrein arriveerde. (Wethouder Splinter was door ziekte ver hinderd). In een kring schaarden de aanwezigen zich rond den jongen boom, terwijl in een kleinen kring meisjes en jongens gereed stonden om den boom in te graven. Namens de afd. Leiden en Omstreken der Kon. Mij voor Tuinbouw en Plant kunde uitte de heer A. N. Ballego er zijn groote vreugde over, dat de afd. in staat gesteld werd haar gehechtheid aan het Vorstenhuis en haar liefde voor het Bruids paar te toonen door het planten van dezen eikeboom. Spr. wees erop, dat de tuinbouw veel te danken heeft aan het Vorstenhuis. H. M. Koningin Emma was tijdens haar leven beschermvrouw der Mij en H. M. Konin gin Wilhelmina nam daarna haar plaats in. Beide vorstinnen lieten geen gelegenheid onbenut om den tuinbouw te helpen, waar zulks mogelijk was. En het langdurig be zoek van H. M. de Koningin aan de Von Siebeldt herdenkingstentoonstelling was het beste bewijs van haar belangstelling. Geestdrift voor de vorstelijke verloofden en dankbaarheid voor het vorstenhuis bracht de leden der afdeeling er toe dezen boom te planten. Vervolgens bracht spr. dank aan den bur gemeester, als voorzitter van den Leid- sche Hout, dat deze vereeniging dezen boom heeft willen aanvaarden;'dank bracht hij ook aan de Contact-Commissie, dat zij dezen boomplant in het feestprogramma heeft willen opnemen. De burgemeester verrichtte hierna den eersten steek voor de plechtigheid en de kinderen plantten daarna den boom. Een kinderkoortje onder leiding van den heer Mizee zong daarna „Wij willen Hol land houen". Vervolgens nam de burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, het woord en zeide, dat de Leidsche Hout dezen eik gaarne aanvaardde en hij uitte er zijn vreugde om, dat deze hier is kunnen wor den geplant. Deze daad ligt geheel in het streven dezer zoo sympathieke vereeniging. Spr. wees vervolgens op de bijzondere be- teekenis van den eik voor de Westersche volkeren. De eikeboom is het zinnebeeld van kracht en duurzaamheid en de plek, waar de boom staat is hiervoor speciaal gereserveerd. Vroeger echter dan aanvan kelijk verwacht werd kon de boom geplant worden. Spr. voegt hieraan den wensch toe, dat het geluk, dat wij het Jonge Bruidspaar toe wensch en, even duurzaam moge zijn als de eik is. Gaarne aanvaardde spr. namens den Leidsche Hout dezen boom en hij zeide, dat er uitstekend voor zal worden gezorgd. Hierna werden twee coupletten van het Wilhelmus gezongen en de plechtigheid was ten einde. Het geheel werd opgeluisterd door de Graal, die met een haag van vlaggen, ge opend met het rood wit-blauw en gesloten met het geel-rood, op dezen winterschen najaarsdag voor een frissche, levendige om lijsting zorg droeg. Voor den eik wordt een uit hardsteen gehouwen gedenksteen geplaatst, waarop gebeiteld staat onder een vergulden kroon: ,.Juliana-Eik 4 Jan. 1937. Tuinbouw - en Plantkunde". Met de auto's werden allen daarop weer naar de stad teruggebracht, om in het Luxor Theater een voorstelling bij te van de Oranje-film. DE FEESTAVOND IN DE STADSGEHOORZAAL. Het avondfeest, dat in de Stadsgehoor zaal werd gehouden, mogen we wél- ge slaagd noemen. Er heerschte een geestdrif tige Oranje-stemming in de stampvolle zaal, welke o.m. verscheidene malen tot uiting kwam in het zingen van het -Wilhelmus. Toen te ruim half acht de burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, vergezeld van den rector magnificus, prof. dr. J. v. d. Hoeve en den garnizoenscommandant, VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Nadere bijzonderheden over 's Pausen ziekte. (2de blad). Londen pijnlijk verrast door het zenden der Italiaansche vrijwilligers. Hevige aan vallen bij Madrid. (2de blad). Overal heerscht griep. (Buitenl. Ber. 2de biad). BINNENLAND. Benoorden 's-Hertogenbosch zijn heden nacht acht wagons van een goederentrein ontspoord, waardoor groote materieele schade werd aangericht. (1ste en 3de bl.). OMGEVING. Ernstig auto-ongeluk onder Wassenaar. (2de blad). Brand te Veur. (2de blad). overste Koningsfeld, de feestelijk met vlaggendoek versierde zaal binnentrad, stond daar voor het podium de mobiele co lonne van de Leidsche Burgerwacht onder commando van den heer D. Gijs'oerti Ho- denpijl in stramme houding opgesteld. De commandant der Leidsche Burger wacht, overste M. van Mens, ontving den burgemeester .en stelde zijn manschappen aan hem voor, waarop de burgemeester de troep inspecteerde. Toen de genoodigden hun plaatsen had den ingenomen sprak de voorzitter der Contact-Commissie, mr. G. H. E. Nord Thomson, een kort welkomstwoord, waarin, hij vooral welkom heette den burgemees ter, die steeds met de Contact-Commissie had meegeleefd, den rector magnificus, die de universiteit vertegenwoordigde en daardoor wederom het bewijs leverde, dat Leiden en universiteit één zijn, den gar nizoenscommandant, door wiens medewer king de banden tusschen garnizoen en burgerij weer zijn versterkt, en ten slotte verwelkomde hij alle verdere aanwezigen. Na erop gewezen te hebben, dat deze feestavond niet bedoeld was als een avond van Kunst, doch van prettig vermaak, ver leende spr. het woord aan den burgemees ter, nu-. A. van de Sande Bakhuyzen, die de volgende rede uitsprak. Toespraak van den burgemeester. Ik mag u een bekentenis doen. Toen voor het eerst mij de vraag voorgelegd werd, wat doen wij nu bij gelegenheid van het huwelijk in Leiden, was mijn eerste ge dachte: niets bijzonders. De uitbarsting van vreugde bij de verloving was even spontaan als trouwens zeer begrijpelijk en algemeen. Mij scheen het, dat het huwe lijk zoo spoedig daarop, en vallende in den winter, geen aanleiding zou worden tot een grootsche viering, zoo al in de Residentie, dan toch niet zoo alom in den Lande als wij nu zien gebeuren. Mijn advies luidde dan ook toen, spaar uw krachten totdat Lei den het voorrecht zal hebben van een spe ciaal bezoek van het jonge vorstelijke paar, zooals trouwens Amsterdam zijn krachten daarvoor spaart. Toen mij echter duidelijk werd, dat men anders wilde en dat men dat zeer bepaald wilde, dat met andere DE WAGEN VAN DE LEIDSCHE MIDDENSTANDSCENTRALE IN DEN OPT OCHT

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1