DINSDAG 5 JANUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 SPORT VOETBAL FEYENOORD-STADION KRIJGT PARKEERTERREIN. Voor 6000 auto's. Met de uitvoering van de plannen tot den aanleg van een parkeerterrein voor het Feyenoord-stadion is thans een aanvang ge maakt. Het stadion heeft van de Mij. Var kensoord, die terreinen in de nabijheid be zit, een terrein gehuurd, dat geschikt is voor het parkeeren van 6000 auto's. De plannen worden thans uitgewerkt en bin nenkort zal het terrein kunnen worden in gericht en opgeleverd. De volgende maand of uiterlijk in de maand Maart zal het Stadion in gebruik genomen worden. DUITSCHLAND—NEDERLAND. De voor Nederland beschikbare plaatsen uitverkocht. Er blijkt voor den interland-wedstrijd DuitschlandNederland, welke op 31 Ja nuari a.s. te Dusseldorf wordt gespeeld een overweldigende belangstelling te bestaan. De aan den K. N. V. B. verstrekte 8000 plaatsen zijn uitverkocht en er worden thans pogingen gedaan nog meer kaarten van de Duitschers te verkrijgen. CRICKET DE DERDE TOETSWEDSTRIJD AÜSTRALIë—ENGELAND. Op den derden dag van den te Melbour ne gespeelden toetswedstrijd Australië Engeland zette Australië haar tweede in nings voort. Aan het slot van den speeltijd was de stand 194 runs voor 5 wickets. De eerste innings van Australië had, naar men weet, 200 runs voor 9 wickets (gesloten) opgele verd, die van Engeland slechts 76 voor een zelfde aantal wickets. De score der tweede'innings van Austra lië verliep als volgt: O'Reilly c. en b. Voce 0 Fleetwoord Smith c. Verity b. Voce 0 Ward c. Hardstaff b. Verity 18 Rigg lbw. b. Sims 47 Brown c. Barnett b. Voce20 Fingleton not out 39 Bradman not out 56 Extra's 14 Totaal194 voor 5 wickets SCHAKEN. HET TOERNOOI TE HASTINGS. De resultaten in de zevende ronde van het schaaktourpooi te Hastings waren: Vera MenchikEliskases y.y. Sir Thomas Vidmar afgebroken in gelijken stand. Tylor Aljechin 01. FineKoltanowski afge broken in gelijken stand. WinterFeigin 0—1. Fine wist zijn afgebroken partij tegen Koltanowski bij de voortzetting te win nen, zoodat Aljechin de leiding van het schaaktournooi te Hastings dus weer aan den Amerikaan heeft moeten afstaan. Fine heeft volle zeven punten uit zeven partijen, terwijl Aljechin er 6y heeft. De stand in de hoofdgroep na de zevende ronde luidt thans: 1. Fine 7 punten: 2. dr. Aljechin 6y; 3 en 4 prof. Vidmar en Eliskases, beiden 3 K punt; 5 en 6 Tylor en Feigin, beiden 3 pun ten; 7. Koltanowski 2);. punt; 8, 9 en 10 Vera Menchik, Sir Thomas en Winter, ieder 2 punten. In de reservegroep a wist Prins zijn par tij tegen Ritson Morry, die reeds bij het afbreken een betere stelling voor onzen landgenoot vertoonde, te winnen. DE OUDST BEKENDE PARTIJ SCHAAK TER WERELD. Het beroemdste document der Europeesche schaakhistorie. De oudste partij schaak ter wereld, waar- van we het verloop vinden opgeteekend, al dus lezen we in het „Vad.", is neergelegd in een handschrift van de Göttinger univer siteitsbibliotheek. Deze belangrijke oorkon de treffen we aan in een Latijnsche perka- mentcodex, die 33 bladen in octavoformaat bevat en uit het laatste decennium van de 15e eeuw stamt. Het handschrift is ont staan in het Fransche taalgebied; vermoe delijk is het afkomstig van het Lotharing- sche hof te Nancy. Op den Franschen oor sprong van het manuscript wijzen vooral de Fransche benamingen van de schaak figuren, die in de diagrammen van het schaakprobleem zijn aangeteekend. De koning wordt met een R (roi), de dame met da, het kasteel met ro (met de in de Middeleeuwen gebruikelijke beteekenis rochus of roch), de looper met fo(fol) en de pion met p aangegeven. In den tekst betreffende de schaakpartijen draagt ech ter de looper den naam Alphinus, terwijl het paard met eques of miles, de dame slechts met den naam Regina wordt aan geduid. Het handschrift is daarna een tijd op ver schillende plaatsen in Bohemen bewaard en is vervolgens in het bezit van een medicus, dr. Fr. Börner uit Wolfenbüttel, geraakt, die waarschijnlijk in Göttingen zal hebben ge studeerd en het document in 1572 aan de Göttinger universiteitsbibliotheek ten ge schenke gaf. De inhoud van het manus cript is het onderricht voor een vorst, die met „magnifice Dornine", „serenissime Princeps" of met „Vos" wordt aangespro ken; wat zijn naam en zijn land betreft, be schikt men evenwel over geen enkele aan wijzing. In totaal zijn in het handschrift 12 partijen of spelopeningen, waarvan de achtste partij tot den 33en zet bekend is, en 30 problemen, die door diagrammen worden verduidelijkt opgeteekend. Het Göttinger handschrift is niet alleen van beteekenis, omdat daarin voor het eerst heele partijen zijn weergegeven, het is ook afgezien daarvan het alleroudste dociment betreffende het schaakspel, dat we bezit ten. In de Middeleeuwen werd tot ongeveer de tweede helft van de 15e eeuw uitsluitend volgens de oud-Arabische regels gespeeld. In dit Arabische schaakspel was de dame, de Fersin of Fers, de zwakste figuur van het spel. Zij kon alleen schuin vooruit of achteruit naar het dk-htsbijzijnde veld. Ze mocht bovendien van haar oorspronkelijke standplaats of van het veld van de achtste rij, waar een pion de waarde van koningin had gekregen, een sprong naar het derde veld maken, hetzij rechtuit, hetzij links of recht of schuin. Een onbelangrijke rol speel- de verder de looper, die de benaming Alfil (de olifant), Alphinus senex (de oude) of ook stultus voerde. Hij kon alleen schuin over een veld, onverschillig of dit door een figuur beze+ was of niet voorwaarts of ach terwaarts springen naar het derde veld. Kasteel, paard en pion werden op dezelfde wijze gehanteerd als in het moderne schaak spel. Elke pion, die de laagste rij bereikte werd een koningin. De koning mocht net als in het moderne schaakspel slechts één plaats per kéér worden verschoven. Wan neer hij nog op zijn oorspronkelijke plaats en niet schaak stond, kon hij een spror.g naar het derde veld in elke richting uitvoe- Een schaakpartij vorderde in de Mid deleeuwen door het moeilijke manoeuvree ren met den looper en de dame uiterst lang zaam. Het moderne schaakspel, dat tegen bet einde van de 15e eeuw opgang begon te maken, werd daarom in Duitschland „Currentschach", loop- of snelspel, en in Italië alle rabiosa, het onstuimige, storm achtige spel genoemd. Overigens werden in verband met het langzame vordere van een Aarabische partij schaak door be:oemde meesters openingsopstellingen, z.g. Tabijas of Mansubas uitgevonden, vanwaar eerst een spel werd begonnen. De overging naar het moderne schaken greep in de tweede helft van de 15e eeuw, omstreeks 1475, plaats, en deze hervorming van het spel begon in Spanje en Zuid- Frankrijk. Het Göttinger handschrift bevat in zijn partijen reeas talrijke nieuwe vondsten, die essentieeie elementen zijn ge worden van het moderne spel. Dame en loopers maken in het handschrift dezelfde sprongen als in het moderne schaakspel. De beginsprong van de dame van haar oor spronkelijke positie en van elke nieuw ont stane koningin is weggevallen Daarentegen is de koningssprong, die één maal gemaakt mag worden naar het de:de veld, in gebruik gebleven. Daaruit heeft zieh de rochade van ons modern schaken ontwikkeld. In de partijen van het Göttin ger handschrift wordt de rochade nog in twee zetten gemaakt. Eerst verplaatste men het kasteel, bij den volgenden zet sprong de koning. In lateren tijd versmolten kas teel en koningszet tot één en deze samen gestelde zet wordt sedert dien tijd rochade genoemd. De glorie, het eeiste document betreffende het nieuwe scliaakspel te zijn, wordt het Göttinger handschrift betwist door een werk van den Spanjaard Lucer.a. Toch zijn de schaakhistorici, hoewel niet één stemmig, van meening, dat het Göt tinger handschrift ouder is dan het werk van Lucena, temeer, daar de Spanjaard geen al te groot schaakmeester schijnt te zijn geweest en hij dikwijls weer in de oude speelmethode vervalt. Waarschijnlijk heb ben echter zoowel de anonieme auteur van het Göttinger handscnrift als Lucena, deze echter volkomen oncritisch en onzelfstan dig, als gemeenschappelijke bron een ouder werk gehad, dat verloren is geraakt. Het schaakspel, dat ons in de partijen van het Göttinger handschrift beschreven wordt, staat op verrassend hoog peil, ter wijl de schaakproblemen van het document daarentegen sterk tegenvallen. De auteur van het handschrift is ongetwijfeld bekend geweest met het wezen van den centrum- strijd. Zijn spelopeningen zijn reeds syste matisch geordend en wel brengt hij in de eerste 8 partijen „open" en in de overige „gesloten" spel. De derde partij, die men later van de z.g. Spaaiische partij, die men later op naam gezet heeft van den Spaan- schen meester Lopez, wiens werk in het jaar 1561 het licht zag. Het handschrift vormt dus de inleiding tot de eerste groote ontwikkelingsperiode van het moderne schaakspel, die met Polerio (1594) en Greco (1621 en later) haar hoogtepunt be reikt. Laten we oom Frits nu ondergra ven. Neen. liever tante Jo, daar schieten we vlugger mee op. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. l'Amité. Deze Hiilegomsche Tooneel- vereeniging gaf gisteravond in Hotel Flora haar 132ste uitvoering. Aanvankelijk was de belangstelling slechts matig, later zeer goed. Voor 't eerst werd op tijd begonnen en als deze goede daad permanent wordt verricht, komt ook 't publiek wel op tijd: net is maar om één keer te doen. De voorzitter heette voor den aanvang de belangstellenden welkom en bood na mens de Vereeniging z'n beste wenschen aan voor het nieuwe jaar. Daarna begon het spel: „De Lijfrente", blijspel in 4 bedrijven door G. von Moser. Dit aai'dige stuk werd heel goed gespeeld. Had het eerste bedrijf niet zulk een groo- ten inhoud, 't 2e was oneindig beter en ook 3 en 4 vroegen veel ^an speelsters en spe lers. Wij kunnen alle 11 medespelers (speelsters) niet afzor.derlijk behandelen; dat is ook niet noodig Maar wel verdienen heel bizonder vermelding Schmoll (Theo van Leeuwen), Willem van Sïokkum (An- dré Beijersbergen) en Zippe (Wim Jansen). Daarmee bedoelen we geenszins, dat de overigen Zich niet uitnemend van hun taak kweten. Aan allen gaarne lof. Costumes en décors waren uitnemend verzorgd en de muziek van The Roto Colour Players hield er de feeststemming volledig in. Na de uitvoering bleef men nog een poos gezellig bijeen. KATWIJK Geboren. Willem z. van W. van Rijn en W. Krijgsman Barend Pieter Jacob Gerard Bernard z: van P. J. Snel en J. Tuinenburg Willem z. van C. Haasnoot en C. van der Boon. Ondertrouwd: J. Haasnoot en D. Messemaker H. Hoek en L. van Duy- venvoorde J. Kuyt en D. Ouwersloot N. P. van Dijk en M. van Duyn P. W. Vlasveld en A. A. van Rijn. Getrouwd: A. Kulk en J. Sneijer H. Hol en H. N. Bakkenes J. Zwaan en K. van Beelen D. van der Plas en D. van Duijn J. Minneer en A. Sidderius. Overleden: Willem van Duyn 10 m. z. van G. van Duy en G. van der Boon Cornelia Harteveld 93 j. wed. van C. Kor- pelshoek. LISSE. ORANJEFEEST. Gistermorgen zijn alhiei de feestelijk heden geopend ter viering van het Vors.e- lijk huwelijk van HK.H. Prinses Juliana en Z.D.H Prins Bemhard. Van 8 uur tot 8.30 uur werd vanaf de toren van de R. K. kerk de reveille geblazen en koraalmuz.ek gegeven door de plaatselijke muziekcorp sen. Dat leek ons nu juist bij het triestige weer geen aangenamt standplaats. Tege lijkertijd trokken een drietal herauten te paard dooi het dorp om door trompetge schal den volke kond te doen dat de fees telijkheden waren geopend. Zij werden voorafgegaan door drie te paard gezeten vlaggendragers, een vlag in de Lippische, een in de nationale en een in de Lissesche kleuren, terwijl voor deze de agent van politie Nieuwenhuis, eveneens te paard, uitreed. Te 10.30 uur had jp het Gemeentehuis de officieele opsning der feestelijkheden plaats door den burgemeester, dr. S. baron van Wijnbergen, alwaar mede tegenwoor dig waren de leden van den Gemeenteraad, het college van B. en W., de leden van het ee re-comité en van het Oranje-comité. De burgemeester, tevens voorzitter van het Oranje-comité, heette de aanwezigen wel kom en verklaarde, dat de dag welke aan staande is, van groote beteekenis is voor ons Koningshuis en ons Vaderland. Spreker is verheugd en trots op de aangebrachte straatversieringen dooi heel de gemeente Lisse.*Het werk van de straatcomité's waar deert hij ten volle. Door het Oranje-comité is veel, ontzaggelijk veel werk verzet en spreker, die in nauw contact heeft gestaan met dit comité door zijn voorzitter, dr. Marcus, weet dat het dit heeft gedaan uit ware Oranjeliefde. Spreker verklaarde daarna de feestelijk heden vooa geopend! Alsnu kwamen een achttal auto's voor en nam de officieele rondrit een aanvang. Jammer, duizenmaal jammer, dat het ruwe weer met slagregen van Zaterdagavond de versierden zulke parten heeft gespeeld. Oudejaarsavond woei reeds een eereboog op den Stationsweg om en had het slinger werk heel wat te verduren. Nadat alles Zaterdag weer verzorgd en hersteld was, stak de wind des avonds weer hevig op. Verschillende eerebogen heeft men toen inderhaast voorzien van schoren, om alge- heele ravage te voorkomen. Onnoodig te zeggen, dat het er Zondagmorgen op ver schillende plaatsen treurig uitzag. Velen toch hadden er menig uurtje voor in de kou staan prutsen om iets moois tot stand te brengen, temeer daar er prijzen aan waren verbonden. Gistermorgen vroeg is een en ander weer vlug bijgewerkt opdat, als de Jury kwam ter beoordeeling, alles in orde was. Van 25 uur gisternamiddag hadden kin derfeesten voor alle kinderen van de 1ste tot en met de 4de klas der Lagere Scholen plaats in de Hubaho onder leiding van hét onderwijzend personeel. Wij zullen volstaan met te vermelden, dat tractaties plaats had den en Professor Antonini met zijn goochel toeren, Oudhollandsche Poppenkast en met August, de loopende en levende en spre kende pop. optrad. Eer. namiddag van ge not voor de jeugd. Van 2 30 tot 6 uur hadden 'in het 3e ge bouw van het H.B.G. behendigheidswed strijden plaats voor jongens van 14 tot en met 17 jaar, waarvoor ook een groote deel name was. Bovendien werden in den namiddag in de Veilingszaal van de Hobahc vier ver tooningen gegeven van de Oranjefilm. De twee eerste vertooningen werden gegeven tegen 15 cents entree en wel om 1 uur en 2.20 uur; de twee laatste hadden plaats te 3.40 en te 5 uur en deze waren gratis toe gankelijk Op alle voorstellingen was het bezoek groot. Ten slotte zou te 7 uur de feestelijke illuminatie worden ontstoken en te 7.30 uur een Lichtstoet worden georganiseerd, welke een optocht door de versierde straten zou houden. Daar het weer zich hiertoe niet leende vond dit pretje geen doorgang. In de daarvoor bestemde gelegenheid was er tot 1 uur gelegenheid tot dansen! Het weer liep op dezen eersten feestdag niet mee! Vandalisme. In den nacht van Zon dag op Maandag heeft (hebben) een per soon (verschillende personen) de aange brachte straatversieringen in de Kanaal straat, Grachtweg en eenige andere stra ten voor een Heine gedeelte vernield en omver getrokken. Alhoewel men tot op he den toe nog niet hierover had te klagen is het thans toch gebeurd. Men heeft de poli ce hiervan in kennis gesteld en naar wij hebben vernomen is de politie op het goe de spoor en zal het vermoedelijk niet lang duren of men heeft den dader of daders te pakken. TER AAR St. Lidwinavereeniging. Precies zeven uur werd de feestvergadering, ten bate van bovengenoemde vereeniging, geopend door den pastoor met den chr. groet en een hartelijke verwelkoming aan allen, bizonder aan den burgemeester. Op kernachtige wijze werd opnieuw het doel voor oogen gesteld van deze ideale vereeniging, n.l. de verzorging van arme kraamvrouwen en kinderen. Na nog een krachtige aansporing steeds dit schoene werk te blijven steunen, wordt den aanwezigen die in een flink getal waren opgekomen een gezellige avond toegewenscht. Als eerste nummer van het programma kregen wij enkele zangnummers ten ge- hoore onder leiding van mej. Lebesq'ue. Op verdienstelijke wijze werden „Stille Nacht", „Ave Maria" en „Resonet in Lau- dibus" uitgevoerd door het koor van de Graal. Terstond volgde hierop de opvoering van „Wroeging", een spel van liefde en haat in drie bedrijven, door Guill. Dumont. Alleen staand meisje, avonturierster en kennisje, j drie figuren waarom het stuk draaide, drie j slachtoffers van de mondaine wereld. Het j geheele verloop weer te geven zou ons te j ver voeren; wij willen er dan ook mee vol staan om hulde te brengen aan de dames, I die zich op uitnemende wijze van haar taak hebben gekweten. Vragen uiteraard de hoofdrollen meer spelkennis, hiervan wa ren de speelsters zich bewust; ook de klei- j nere figuren werkten uitstekend en zoo was het geheel „af". Na elk bedrijf applaus. Tijdens de korte pauze werd een verlo ting georganiseerd, welke geschiedde in een vlot tempo cn waaraan mooie prijzen ver bonden waren, o.a. kaas, eieren, koffie, thee, kussens, kleedjes, taart, tabak, enz. Dit was een zeer interessant intermezzo. ,,'t Nieuwe dienstmeisje", klucht in één bedrijf, ging vlot en aardig. Na het laatste optreden van het dameskoor met het „Lip- pe Detmuld, Hoempa Orkest" en „In de dorpsherberg mochten wij een leuke klompendans in ouderwetsche kleederdracht aanschouwen. Het leuke „span" had aller oog, en bij de dans met begeleiding van accordeon, werden de lachspieren menig keer opgewekt Dit beteekende tevens het slot. Nog voor elven sloot pastoor deze alles zins goedgeslaagde feestavond en keerde een itder voldaan huiswaarts. De Lidwina- vere.cnigmg zal hierdoor haar mooie werk kunnen voortzetten, al moeten wij niet ver geten, dat een dergelijke organisatie veel kosten me» zich brengt. Meer dan een bui tenstaander kan bevroeden. VOORHOUT. Ledenvergadering „Nooit gedacht" Deze vereeniging hield een vergadering in café „Groot Boerhave" onder voorzitterschap van den heer G; Hekker. De notulen, voor gelezen door den secretaris, den héér J. B. v. Werkhoven, werden onder dank goed gekeurd. De tweede voorzitter, de heer H. G. War- menhoven, had nu het woord, om een uit eenzetting te geven van enkele belangrijke punten o.a. het doel aezer vergadering en voorlezing van het programma van 't ton- knuppelen hetwelk gehouden zal worden op 6 Jan. a.s ter gelegenheid'der alhier plaats hebbende feestelijkheden. Allereerst besprak ie heer Warmenhoven het doel dezer vergadering. In samenwer king met het Oranje-comité alhier had het bestuur eer wedstrijd georganiseerd, welke zal gehouden worden op het terrein achter café „Groot Boerhave". Aan dezen wed strijd kunnen alle mannelijke gemeen tenaren alhier meedoen, boven de 18 jaar. Door de groote deelname, welke hiervoor bestaat, zullen de deelnemers in twee groe pen verdeeld worden, waarop elke groep op één ton zal knuppeien. Doordat, vooral den laatsten tijd, veel nieuwe leden zich opgegeven hebben, zette de heer Warmenhoven het doel der vereeni ging ook uiteen, hetwelk hierop neer komt, dat aan de leden een festiviteitje zal ge geven worden, bestaande uit tonknuppelen. Hierbij zij bekend gemaakt dat de vereeni ging nu 60 leden telt. De contributie be draagt 0.10 cent per maand. Nu las de heer Warmenhoven het pro gramma voor van den a.s. wedstrijd. Aller eerst maakte hij hierop bekend, dat de Édelachtb. heer Burgemeester G. Bulten zich bereid had verklaard bij den aanvang een openingswoord te spreken. De loting zal plaats hebben om 11 uur voormiddags in café „Groot Boerhave", waarna de wed strijd om 1 uur nam. aanvangt. De prijzen zijn als volgt: 2 stuks 1ste prijzen bestaan de elk uit 4 pond carbonade en 2 pond vet; 2 2e prijzen bestaande elk uit 1 bon voor kruidenierswaren ter waarde van 2.25; 2 3de prijzen bestaande elk uit 1 bon voor manufacturen ter waarde van 2. Troostprijzen: 2 stuks 1ste troostprijzen be staande elk uit 2 pond carbonade, met nog meerdere nader te bepalen troostprijzen. Hierop volgde nog een geanimeerde rond vraag waarna de voorzitter met een dank woord sloot. Een 15-tal nieuwe leden gaven zich dezen avond op. VOORSCHOTEN. Graalwacht. Zondag 10 Januari a.s. zal in het Bondsgebouw de Graalfilm vertoond worden. Wie nog niet voldoende van de Graal weet, moet deze film beslist komen zien. Maar ook zij die meen en voldoende op de hoogte te zijn kunnen nu genieten van de heerlijkste opnamen van de Graal-acti- viteiten, den groote dag in Haarlem, de Vrouwen van Nazareth, het religieuze dan sen enz. enz. Door 'n zeer gevarieerd pro gramma wordt voor afwisseling gezorgd! Ontwikkelingscursus Liturgie. Prof. A. Beijersbergen Henegouwen heeft zich be reid verklaard een cursus te geven in Li turgie en zal daarbij gebruik maken van gramofoonplaten. Alle meisjes boven 17 jaar, dus van Congregatie-groep B, kunnen zich voor dezen cursus opgeven. De cursus duurt slechts 5 weken en wordt gegeven in 't Graalhuis. Waarschijnlijk aanvang Woensdag 13 Jan. Onkosten bedragen slechts 15 cent per week! Men kan zich op geven bij Vernèdepark 12 of schriftelijk aan de pastorie. ZILK Personalia. Voor het diploma steno typiste van het instituut Pont slaagde mej. M. de Groot B.d., opgeleid door de eerw. Zusters der St. Jozefparochie te Hillegom. Te Amersfoort slaagde mej. N. de Groot B.d. voor het diploma Godsdienstonderwijs. ate Behalve de nieuwste verkeers- voorschriften moet u óók nog de oudste ongevallenoorzaken (roe keloosheid en drankmisbruik!) kennen! PROFESSOR SLIM EN ZOON. 103. De dagen verliepen en de katjes in de mosterdpot werden hoe langer hoe grooter. Er waren er zelfs bij die heel hoog uitgroeiden een mooie frissche groene kleur kre gen. Maar de anderen begonnen ook langzamerhand te ver anderen. 104. Die werden eerst heel dik en daarna schoten er alle maal gele meeldraden uit te voorschijn. Deze waren bedekt met een laag stuifmeel die zich langzamerhand door de ka mer begon te verspreiden. De geleerde man haalde nu iets bijzonders uit. Door een geheimzinnige vinding, waar nie mand achter kon komen, maakte hij reuzen wilgekatjes.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10