ZATERDAG 2 JANUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 DE INZET VAN HET NIEUWE JAAR IN SPANJE BINNENLAND Duitsch oorlogsschip maakt Spaansch schip buit EEN ONPRETTIGE JAARWISSELING. De viering van de jaarwisseling in de nabijheid van de Puerta del Sol is op on aangename wijze verstoord, doordat precies te middernacht een aantal granaten in het centrum der stad vielen. De verdedigingsraad deelt mede, dat aan alle sectoren van het Madrileensche front een krachtig kanonvuur wordt onderhou den. Voor het overige worden geen krijgs- verrichten gemeld. De luchtmacht der re geering heeft het station van Teruel en de versterkingen der stad gebombardeerd. Legerbericht van Queipo de Llano. In zijn radiotoespraak van gisteravond 2eide Queipo de Llano o.a. het volgende: De grootste kalmte heerscht aan de fron ten der Noordelijke legers, behalve in den sector van Guadalajara, waar de republi keinen, gesteund door talrijke tanks, een hevigen aanval hebben ondernomen, zon der evenwel eenig doel te bereiken. Wat de Zuidelijke fronten betreft, in het ge bied van Antequera is ons geschut tijdens een licht kanonvuur in de meerderheid ge bleven. In den sector van Ronda duurt onze opmarsch voort. In den sector van Cordo ba heeft een colonne rechtsche troepen na een gevecht van drie dagen een groot suc ces behaald, door laat in den avond For- tuna te bezetten, dat de vijand thans be zig is te ontruimen met achterlating van een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal. Eskader van opstandelingen gebombardeerd. Een voor Santander kruisend eskader der nationalisten is Donderdagmorgen hevig gebombardeerd door de batterijen der re- geeringsartillerie, welke vlak bij de haven stonden opgesteld. SPAANSCHE BOOT DOOR DUITSCH OORLOGSSCHIP BUITGEMAAKT. vingen en alle vormen van steunverlee- ning om niet, die den strijd zouden kunnen rekken. Ten slotte bevat de nota twee voorstellen. Het eerste wil, dat maatrege len worden genomen, opdat voorkomen wordt, dat het door de regeering te Va lencia naar het buitenland gezonden goud gebruikt wordt voor den strijd, het tweede verlangt, dat alle inschrijvingen voor Spanje voortaan door bemiddeling van het Internationale Roode Kruis geschieden. UNAMUNO OVERLEDEN. De bekende Spaansche schrijver en wijs geer, professor Miguel de Unamuno, is Donderdag na een kortstondige ziekte te Salamanca overleden. Hij heeft den leef tijd bereikt van 72 jaar. Professor de Unamuno, die hoogleeraar in het Grieksch was aan de Universiteit van Salamanca, werd tijdens het bewind van Primo de Rivera, wegens zijn scherpe aan vallen op de regeering naar de Canarische eilanden verbannen. Hij kreeg echter am nestie en vestigde rich in Parijs. Bij het begin van den Spaanschen burgerstrijd heeft hij zijn sympathie uitgesproken voor de beweging van Franco. BUITENLANDSSHE BERICKTE& DRNAMIETAANSLAG OP WONING VAN AARTSBISSCHOP VAN BOEKAREST. Gisternacht zijn in de woning van den orthodoxen aartsbisschop Ramnical Valcea te Boekarest twee dynamietpatronen ont ploft. De patronen, die in de groote ont vangzaal waren neergelegd, richtten groote schade aan en veroorzaaktén een paniek onder het personeel. De aartsbisschop was op het oogenblik van de ontploffing thuis. Er is onmiddellijk een onderzoek ingesteld, doch arrestaties zijn nog niet verricht. Men denkt, dat hier sprake is van een politieke wraakneming, daar de aartsbisschop open lijk partij kiest voor sommige uiterst recht sche partijen, en herhaaldelijk in conflict is gekomen met plaatselijke parlementa riërs der democratische partij en zelfs met de leden van de plaatselijke geestelijkheid. NIEUWJAARSRECEPTIES VAN DE KONINGIN. II. M. de Koningin heeft gistermiddag 12 uur ten paleize Noordeinde de dames en heeren van het corps diplomatique in de gelegenheid gesteld hun nieuwjaars- wenschen en hun gelukwenschen ter gele genheid van het voorgenomen huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana met Z. D. H. Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld aan te bieden. H. M. de Koningin heeft vervolgens des namiddags 5.45 uur de hooge Nederland- sche autoriteiten en te 6 uur de dames en heeren der hofhouding in de gelegenheid gesteld hun nieuwjaarswenschen en geluk wenschen aan te bieden. DE H. VADER ZEGENT DE KATH. ARBEIDERS. Telegram aan de vergadering van het R.K. Werkliedenverbond. Z. H. Exc. mgr. dr. J. de Jong, aartsbis schop van Utrecht, heeft aan het R.K. Werkliedenverbond kennis gegeven, van het volgende, door Z. H. Exc. uit Rome van Z. 'Em. Kardinaal Pacelli ontvangen tele gram. De H. Vader diep getroffen door de kin derlijke gevoelens uitgedrukt door het R.K. Werkliedenverbond in Nederland in verga dering te Utrecht bijeen, verzoekt Uwe H. Exc. over te brengen den vaderlijken dank en de aanmoediging om voort te gaan met hernieuwden ijver, in de tegenwoordige moeilijke omstandigheden, voor de verwe zenlijking van het verheven program van het Apostolaat van den arbeid, voor den vrede van Christus, door het Rijk van Christus. Z. H. is zeer dankbaar voor de wenschen en gebeden tot Zijne intentie uitgesproken en zendt van ganscher harte Uwe H. Exc., voorzitter, bestuurders en alle deelnemers aan de vergadering Zijn bijzonderen Apos- tolischen Zegen. ,v. R.K. MULO-ONDERWIJS. Algemeene jaarvergadering te Utrecht. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht werd Donderdag de 24ste algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging voor R.K. M.U.L.O. In de Kapel van St. Jan de Deo aan de Mariaplaats was des morgens een H. Mis opgedragen tot intentie van de Ver eeniging en van de leden. Er was voor deze vergadering zeer veel belangstelling, zoowel van leeken als van de zijde der kloosterlingen, die aan dit on derwijs verbonden zijn. De voorzitter, de heer L. Bot uit Apel doorn gaf in zijn openingswoord een over zicht van den stand van het M.U.L.O. Ook hier hebben de slechte tijden slachtoffers gemaakt, hier moest een school worden op geheven, daar personeel ontslagen en over al was het' bezuinigen wat de klok sloeg. Toch is niet alles somber geweest, wan neer men op het afgeloopen jaar terugblkt. Want niet alle verslechteringen, die men voor het M.U.L.O. vreesde, zijn doorge voerd. Met name was er vrees voor ver slechtering in de examenregelingen en deze zijn niet doorgegaan. Voor de toekomst ziet het er iets beter uit. Er zijn eenige licht punten, die een nieuwen dag aankondigen. Eenige bezuinigingen, die bij het M.U.L.O. zijn ingevoerd, behandelde de voorzitter even uitvoeriger, waarna hij zijn openings woord besloot met een uitnoodiging aan de vergadering, om met het Wilhelmus het a.s. huwelijk van de Kroonprinses te her denken. Vervolgens werd het jaarverslag uitge bracht, waaraan wij ontleenen, dat de ver eeniging thans bestaat uit 265 vertegen woordigende leden (vorig jaar 263) waar van er twee buitenlanders zijn. Het aantal belangstellende leden steeg in het afgeloo pen jaar van 193 tot 196. Tegenover de 500 katholieke leerkrachten die er zijn is het aantal belangstellende leden wel gering. Voorts maakt het verslag melding van de onderhandelingen met het Katholiek Onderwijzers Verbond over de juiste afba kening van ieders terrein van werken. Dit verslag evenals dat van den penning meester, den heer Swüste uit Utrecht, werd goedgekeurd. Mgr. dr. v. Gils hield daarop een plei dooi ten bate van de stichting „Het R.K. M.U.L.O. examen", welke voor een ernstig financieel tekort staat. Spr. deed een krach tig beroep op de schoolbesturen en kloos ter-oversten, hun bijdragen voor deze stichting te verhoogen. Nadat eenige wijzigingen waren aange bracht in het huishoudelijk reglement, werd de ochtendvergadering gesloten. In de middagvergadering sprak de gees telijk-adviseur der vereeniging, rector W. s. d. Hengel, over de opvoeding tot geloo- ven, een knappe rede, getiteld „Mysterium Fidei". HANDEL MET NOORWEGEN. Accoord over contingenteeringen op komst? Teneinde het handelsverkeer tusschen Noorwegen en Nederland te vergemakkelij ken. is men volgens het blad „Norges Han- dels-og Sjofartstidende" van plan onder handelingen te openen, teneinde een ac coord over de contingenteeringen te slui ten. Een dergelijk verdrag werd dezer dagen reeds gesloten tusschen Noorwegen en Frankrijk. SIR HENRY S PLANNEN. Dezer dagen is een begin gemaakt met de uitvoering. In een onderhoud, dat''de Ned. had met ir. Wigersma, den voorzitter van de stich ting De Waag, waaraan dr. Deterding de uitvoering heeft opgedragen van zijn plan om het teveel aan voedingsmiddelen in Nederland op te koopen en dit ter beschik king te stellen van het noodlijdende Duitschland, verklaarde deze o.m., dat de inkoopplannen reeds vast staan. Daarenboven treden wij, aldus de heer Wigersma, om de prijzen niet los te maken van de marktnoteeringen, slechts via tus- schenpersonen en nooit onder eigen naam bij onze inkoopers op. Mèn kan deze wijze van werken eenigs- zins vergelijken met de transacties van het egalisatiefonds. Ook daarbij treedt men steeds in het geheim onder anderen naam en op andere markten op. En dat is logisch want onze bedoeling is juist niet het opzet ten van de prijzen, maar het verhinderen van de prijsdalingen, die voor de land bouwproducenten juist zoo funest zijn. Dezer dagen werden bereids 30.000 var kens gekocht, millioenen kilogrammen spek en niet minder dan 15 millioen K.G. aard appelmeel, wat ontlasting beteekent voor een'gebied van duizenden H.A. Stellig zul len al deze maatregelen een versnellenden invloed uitoefenen op de opheffing van de talrijke restrictie-maatregelen die den landbouw knellen. Inderdaad is een liquidatie van het dui zenden ambtenaren omvattende landbouw crisis-apparaat voor de regeering zeer moei lijk, maar juist nu zoo meende ir. Wi gersma wordt de gelegenheid daartoe gunstig. En de Nederlandsche regeering heeft uiteraard veel belangstelJling voor onze plannen. Daarenboven gaat de beteekenis van dr. Deterding's plannen niet uit van land bouwbelangen uitsluitend, want ook de Clearingpositie van Nederland ten opzichte van Duitschland zal erdoor verbeteren. De export van de door ons gekochte goe deren gaat buiten de clearing om, maar Duitschland zal nu het geld, dat het anders voor agrarische producten besteed zou heb ben in ons land besteden aan andere arti kelen bijvoorbeeld industrieproducten en ook deze takken van de Nederlandsche nij verheid ondervindt er dus indirect de voor- deelen van. Met alle waardeering voor het initiatief van sir Henry Deterding, blijkt diens daad voor de anti-rev. „Rotterdammer" toch ook een „eenigszins onaangename bijsmaak" te hebben. Het blad schrijft: „Wij laten daarbij buiten bespreking het feit, dat de benzineprijs opnieuw met een halve cent per liter verhoogd is door het petroleumconcern, waarvan tot voor twee maanden Sir Henry opperleider was, om dat wij niet ten volle kunnen beoordeelen, of de depreciatie van de gulden deze ver hooging volkomen rechtvaardigt. Maar de groote massa, die deze producten noodig heeft, zegt niet geheel ten oprechte, dat deze monopolie-bedrijven naar believen de winst kunnen bepalen; hoewel anderzijds toegegeven moet worden, dat het publiek in het algemeen niet gebrandschat wordt. Dit economisch gerecht heeft echter voor ons een onaangename bijsmaak, omdat de opdiening gepaard gaat met de stichting van de „Vereeniging tot studie van de Staat", welke is opgericht door de groep intellectueelen, die eenigen tijd geleden uit de N.S.B. getreden zijn. De stichting wordt door dezelfde gedachte geleid als de daad van den heer Deterding, zoo gaf zijn medewerker, dr. Dijt, toe en beiden maken er deel van uit. Het bureau van de Centrale Inkoop voor de export producten is ook het bureau van „De Waag". In het bestuur zitten nog prof. J. Hessing, te 's-Gravenhage; mr. J. A. P. C. ten Bok- kel, te Haarlem en de heer A. Karseboom, te Aerdenhout. De stichting zal met 15 Januari bij Joh. Enschedé en Zonen, een tijdschrift „De Waag" uitgeven, dat zich voornamelijk, doch niet uitsluitend, op eco nomisch terrein zal bewegen. Hieraan moet volledigheidshalve wel toe gevoegd worden, dat men beslist ontkent op deze wijze het fascisme te steunen, doch daarmee is de onduidelijkheid niet opge lost. Immers blijft men onwillekeurig vragen hoe het komt, dat hier een combinatie ge vormd wordt van personen, die in het ver leden althans sympathiek tegenover de N.S.B. stonden, de groep van Mussert om deels persoonlijke redenen verlieten, en die nu een tijdschrift gaan oprichten, dat „zich voornamelijk doch niet uitsluitend op economisch terrein zal bewegen". Dat laatste wil zeggen, dat men „het staatsbelang wil behartigen, zooals deze groep het ziet". Waarlijk, volkomen klaar zijn deze dingen niet en het spijt ons, dat door de entourage, welke Sir Henry zelf om deze royale schenking heeft gehangen, deze nobele daad een eigenaardige omlijsting heeft gekregen". DE SCHEEPVAART HERLEEFT. Gedurende 1936 zijn in den Nieuwen Wa terweg binnengekomen 13.894 zeeschepen tegen 12.505 in het jaar 1935. Hieronder be vonden zich 13.273 stoom- en motorsche pen, 17 zeelichters, 536 bunkerbooten, 15 buitenlandsche sleepbooten, 25 bijleggers. 2 buitenlandsche marinevaartuigen, 11 schepen, welke voor sloop bestemd waren en 15 schepen, welke een proeftocht ge maakt hadden. In het afgeloopen jaar zijn in de Am- sterdamsche haven binnengekomen 3023 schepen met een bruto-inhoud van 20.287.795 M3. tegen in 1935 2893 met een inhoud van 19.805.002 M3„ hetgeen 130 schepen meer is met een inhoud van 482.793 M3. Het laatste schip, dat binnen kwam, was het Engelsche s.s. „Surrey Brook". Officieele Crisisberichten STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbóuwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C, gedenatureerd in het tijdvak vsn 21 Decem ber 1936 tot en met 26 December 1936 1.50 per 100 K.G. zal bedragen. Voor in datzelfde tijdvak gedenatureer de groene erwten van de laagste klasse en andere erwten, zal die sternvergoeding ƒ1.per 100 K.G. bedragen Voor veldboonen welke bljkens de da teering van het dorschbriefje in genoemd tijdvak zijn gedorscht, is de steunvergoe ding op 2.per 100 K.G. vastgesteld. OVERHEIDSCONTROLE OP LUCHTVAARTMATERIAAL. Stichting van een nationasl luchtvaart laboratorium. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, dat de bedoeing heeft, den huidigen rijksstudiedienst /oor de lucht vaart om te zetten in eei stichting, ge naamd: Nationaal Luchtvairtlaboratorium. De noodzaak heeft ziel namelijk doen gevoelen, niet alleen het Eepartement van Waterstaat, doch ook andtre departemen ten, zoomede de luchtvaartindustrie en de particuliere gebruikers, rechtstreeks bij de leiding van dat apparaat te betrekken en mede in de kosten te doen bijdragen. Het ligt in het voornemen der regeering, een commissie in te stellen, welke met de Overheidscontrole op luchtvaartmaterieel zal worden belast in dier voege, dat zij zal hebben te adviseeren betreffende elke uit reiking, verlenging enz. van bewijzen van luchtwaardigheid. Het Kerstvervoer bij de Spoorwegen. Gedurende het tijdvak van 21 tot en met 27 December j.l. bedroeg het aantal te Utrecht C.S. ingezamelde plaatsbewijzen, 64.245 stuks, tegen 81.918 in het zelfde tijdvak van 1935. Het aantal uitgegeven biljetten bedroeg gedurende deze dagen in 1936, 32.402, tegen 32.376 in 1935. Neemt men hierbij in aanmerking, dat Kerstmis in 1935 viel op Woensdag en Donderdag en thans op Vrijdag en Zaterdag, waar door er drie Zondagen achtereen waren, zoodat velen 28 Dec. terugkeerden (welke datum niet in het tijdvak begrepen is), dan komen we tot de slotsom, dat ditmaal met Kerstmis van en raar Utrecht belang rijk meer gereisd moet zijn dan in 1935. Burgemeester van Hellendoorn. t In den ouderdom van 52 jaar is gister morgen te Hellendoorn overleden de bur gemeester dezer gemeente, mr. dr. L. C. van den Steen van Ommeren, lid van de Christelijk-Historische Unie, die tot 1935 zitting had in de Provinciale Staten van Overijsel. Afwikkeling achterstallige handelsvorde ringen op Duitsche debiteuren. In de week van 28 December 19362 Januari 1937 is door de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks R.M. 800.000 van de op het Treuhaender- konto Niederlande uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. Het hoog ste afgerekende volgordenummer was 36659. Het totale bedrag van de op het Treu- haenderkonto Niederlande uitstaande vor deringen die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen belcopt op het oogenblik om streeks R.M. 0.8 millioen. Niet-toelaatbare politieke propaganda in treinen en op stations. Naar ons ter oore komt, hebben de Ne derlandsche Spoorwegen ook al last van politieke propaganda. Men ontziet zich niet om de coupé's hiervoor te misbruiken en te kladden in het N. S.—Maandblad of op de wanden der W.C.'s. De directie heeft, naar aanleiding hier van, het personeel opgedragen bij het be trappen der bedrijvers procesverbaal te gen hen op te maken wegens overtreding van artikel 26 van het Algemeen Regle ment voor het Vervoer op de Spoorwegen. Reglement Dienstvoorwaarden N.S. Naar wij vernemen, heeft de Personeel- raad der Ned. Spoorwegen van den minis ter van Waterstaat bericht ontvangen, dat de geldigheidsduur van het bestaande Re glement Dienstvoorwaarden, dat 31 De cember ten einde loopt, tot 1 Juli 1937 is verlengd. 791 verasschingen op Weslerfeld. In het crematorium op Wester veld te Velsen hebben in 1936 791 verasschingen plaats gevonden, dat is 44 meer dan verle den jaar. HEFFING OP BOTER. De heffing op boter is voor de week van 3 tot en met 9 Januari 1937, behoudens tusschentijdsche wijziging, wederom vast gesteld op 85 cent per K.G. Naar gemeld wordt zou een Duitsch oor logsschip in de Spaansche wateren een Spaansch regeeringsvaartuig hebben buit gemaakt. Men meent te weten, dat het de „Aragon" is. In een communiqué van het Duitsche Nieuwsbureau wordt medegedeeld, dat de ze maatregel is genomen als represaille naar aanleiding van de verbeurdverkla ring van een gedeelte van de lading van het Duitsche stoomschip „Palos" en de ar restatie van een pasagiers van de „Palos". „De weigering van de roode regeering te Bilbao, aldus het communiqué van het D. N. B., heeft de Duitsche regeering ge noodzaakt haar eisch tot teruggave door maatregelen van dezen aard te steunen. De buitmaking van het Spaansche stoom schip heeft ten doel. de Duitsche souve- reine rechten tegen daden van zeerooverij te beschermen". ENGELSCH SCHIP IN SPAANSCHE WATEREN LASTIG GEVALLEN. In kringen der Londensche admiraliteit wordt vernomen, lat het Britsche stoom schip „Etrid" dat onderweg was van Haifa naar Liverpool, ter hoogte van Gibraltar door een oorlogsschip der Spaansche op standelingen is gepraaid. Het oorlogsschip opende het vuur op de „Etrid" maar de kapitein weigerde de hem gestelde eischen te voldoen, en bracht de autoriteiten te Gibraltar van het geval op de hoogte. Dinsdag of Woensdag komt de „Etrid" in Liverpool aan. Schip op een mijn geloopen. De correspondent van de „Times" te Gi braltar meldt, dat een schip, welks naam en nationaliteit niet bekend zijn, bij den ingang van de haven van Malaga op een mijn zou zijn geloopen en ernstige schade zou hebben opgeloopen. Hij voegt aan zijn bericht toe, dat de rechtschen mijnen zou den hebben gelegd langs de Spaansche oost kust. DE KWESTIE DER VRIJWILLIGERS. Italiaansche nota over het vraagstuk. De Italiaansche ambassade heeft een no ta van haar regeering over het vraagstuk der vrijwilligers in Spanje aan den voor zitter der commissie voor de niet-inmen- ging overhandigd. Het schijnt, dat Italië bereid is dit vraagstuk eerst te behande len, indien het de zekerheid heeft, dat ook de andere kanten, die der middellijke in terventie, door de commissie onderzocht worden. In Italiaansche kringen zegt men, dat de aan lord Plymouth overhandigde Italiaan sche nota geen antwoord op het Britsch- Fransche voorstel vormt, maar slechts be trekking heeft op de beraadslagingen in de commissie voor de niet-inmenging. De Ita liaansche regeering geeft in de nota te ken nen, dat zij het niet aanbevelenswaardig zou achten het vraagstuk der vrijwilligers los te maken van de andere punten dei- middellijke inmenging en dit afzo- derlijk te behandelen. De nota zegt verder, dat een verbod van financieele hulpverleening aan Spanje niet alleen betrekking zou moeten hebben op regeeringsleeningen en -credie- ten, maar ook op leeningen en credieten van particuliere banken of andere finan cieele instellingen, de openbare inschrij Griep, Influenza. ^rtjVpóëaif te herstellen, zijn een paar Mijnhardt's Poeders. Per stuk S et doos 45 et. Bij Uw Drogist. LUCHTVAART SCHIPHOL. DE GEMEENTE LUCHT HAVEN VAN AMSTERDAM, IN 1936 Het verkeer der luchthaven Schiphol be woog zich in het afgeloopen jaar over het algemeen in stijgende lijn. Het goederen vervoer liep eenigszins terug. Deze ver mindering moet worden toegeschreven aan geringere goudverschepingen. Het aantal luchtreizigers van, naar en via Amsterdam steeg van 50.455 in 1935 tot 58.800 in 1936. Het in bovenstaande cij fers begrepen aantal transito-reizigers via Amsterdam op de Europeesche lijnen ver toonde wederom een belangrijke stijging, n.l. van 19.151 tot 24.900. Het postvervoer bedroeg 398.000 kg. te gen 271.200 K.G. in 1935, een stijging dus van 126.800 K.G., dit is 46.7 pet. Onder deze cijfers zijn begrepen resp. 222.000 K.G. en 130.700 K.G. transito. De Indië-lijn vervoerde circa 56.800 K.G. post van, naar en via Amsterdam tegen 39.517 K.G. in 1935. Het goederenvervoer liep, gelijk gezegd, eenigszins terug, n.l. van 1.475.700 K.G. in 1935 tot 1.328.000 K.G. in 1936. Het tran- sitoverkeer hieronder begrepen bleef onge veer gelijk. Het bedroeg 448.500 K.G. in 1935 en 436.000 K.G. in 1936. Op West-Centraal- en Zuid-Europa onder hield de K.L.M. geregelde luchtdiensten in samenwerking met zeven buitenland sche luchtverkeer-maatschappijen t.w. de Lufthansa, de Air France, de Zweedsche Aerotransport, de Tsjechische Mij. „C.L.S.", de Swissair, de Danske Luftfartselskab, de Sabena en de British Air Ways Ltd. Het totaal aantal vluchten der geregel de verkeersdiensten van en naar Schiphol bedroeg 14.505 (12.732). Van het totaal aantal vluchten (14.505) op genoemde re gelmatige diensten voerde de K.L.M. plus minus 4/7 (8.212) en de buitenlandsche maatschappij de overige (6.293) uit. Onder de door de K.L.M. uitgevoerde vluchten zijn ook begrepen de binnenland- sche diensten. De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven de aantallen van 1935 aan. NAAR EEN GEREGELDEN DIENST OVER DEN OCEAAN. Lindberg zal in den loop der maand proefvlucht maken. Kolonel Lindberg, die in Engeland de American Airways Ltd. vertegenwoordigt, is voornemens in den loop dezer maand met de vliegboot „Caledonia" van de Im perial Airways de eerste proefvlucht te maken van de vlieghaven Westpart, aan de Westkust van Ierland, naar New York. via New Foundland. De beide genoemde luchtvaartmaatschap pijen zullen gemeenschappelijk de eerste luchtlijn voor passagiers en goederen over den Atlantischen Oceaan exploiteeren.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6