HET STERVENSUUR DER DUITSCHE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 2 JANUARI 1»o. DE LEIDSL'HE CUUKAn. EERSTE BLAD - PAG. 3 GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. De Directeur der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit brengt ter alge- meene kennis, dat de kantoren Langegracht 70 en Hooigracht 14, op 4 en 7 Januari a.s. den geheelen dag gesloten zullen zijn, terwijl op die dagen ook geen afle vering van.cokes zal plaats hebben. Voor klachten inzake de gas- en electri- citeitslevering kan men zich wenden tot den portier in het Administratiegebouw Lan gegracht 70, Tel. 1220. De Directeur voornoemd, G. A. VAN KLINKENBERG. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUX. Burgemeester en Wetholders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat de gemeentelijke bureaux, zoomede het Ste delijk Museum „de Lakenhal" en het bad huis aan de van der Werffstraat op 4 J a- n u a r i a. s. en 7 Januari d. a. v. den geheelen dag gesloten zullen zijn. Het bureau van den Burgerlijken Stand zal beide dagen geopend zijn van des v.m. 9 tot 10 uur. A. v. d. SANDE BAKHYZEN, Burgemeester. J. A. v. d. STOK, lo.-Secretaris. AGENDA LEIDEN. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Jasperse, v. Leeuwen, Poortman en De Jager. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Hugenholtz, Tel. 390. Zaterdag 2 en Zondag 3 Jan. a.s. nemen waar de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telefoon 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telefoon 1313. LAND- EN TUINBOUW Mineralen in de Veevoeding. Aan dr. J. Grashuis komt de eer toe in de laatste jaren sterk de aandacht gevestigd te hebben op de noodzakelijkheid van minera len in de veevoeding. De behoefte daaraan is bij onze melkkoeien zeer toegenomen, voor namelijk in den winter. Verschillende oorza ken zijn daarvoor te -noemen. Worden de noodige mineralen niet in voldoende hoe veelheden verstrekt, dan vertoonen zich na korteren of langeren tijd verschijnselen van mineraaltekort, 't Is van groot belang hierop te wijzen. Men kan die verschijn selen vooral opmerken bij veel melkgeven de dieren. Ze worden bouwvallig en vertoo nen veel slijtage, ze krijgen een weeken rug, verkeerde beenstanden, zooals koe- hakkigheid (hakken bij elkaar en achter- beenen ver onder het Tichaam geschoven). Verkeerde beenstanden geven verkeerde klauwvormen en de laatste weer pijnlijke voeten. Dergelijke koeien trippelen heen en weer op stal en liggen te veel. Door een tekort aan mineralen gaat de eetlust van tijd tot tijd verloren. De dieren worden zoogenaamd „flauw in het eten", lusten meestal nog wel het ruwvoer, doch geen krachtvoer. Soms ook weigeren zij bijna alles. Wanneer een veehouder deze verschijn-, selen bij veel melkgevende koeien opmerkt, dan denkt hij bij zichzelf: „Ik moet wat andei's probeeren en anders krijg ik er niets van, dan komen ze me aan den grond te liggen". Hij probeert dan andere koek- soorten of andere graanmeelsoorten, doch deze helpen niet of slechts voor een paar dagen. Ten slotte houdt hy den dieren alles voor, wat op de boerderij aan eetbare waar aanwezig is, bijv. biggenmeel, ochtendvoer, zelfs opfokvoer, zuurkool, gezouten spek, vischmeel enz. En hij kan dan waarnemen, dat de koeien vooral die voedermiddelen prefereeren, welke rijk zijn aan de mine ralen, waaraan ze behoefte hebben. Daarmee keert de eetlust dan ook meestal terug. Soms raken de koeien bij een tekoiT aan mineralen z.g. „verstopt", d.w.z. dat maag- en darmkanaal niet goed meer functionee- ren. De magen werken dikwijls heelemaal niet meer, zijn als het ware verlamd. Dan moet dikwijls de dierenarts er aan te pas komen en met behulp van medicijnen trachten het maag- en darmkanaal weer in werking te stellen. Met andere voedermiddelen en met be hulp van medicijnen krijgt men de dieren weer aan het eten. Maar niet zoodra is de eetlust weer goed, of de boer denkt bij zichzelf: „Nu moet ik zoo langzamerhand maar weer eens tot de oude voeding terug- keeren". Dat doet hij dan ook, maar 't was juist die voeding, welke de verschijnselen veroorzaakte, zoodat het dan ook slechts enkele weken goed kan gaan; dan krijgt men weer hetzelfde liedje: de koe wordt weer flauw in het eten en raakt weer eens verstopt. Dat kan zich in den winter ver- schiHende keeren herhalen, en op die wijze sukkelt men dikwijls met die veel melkge vende koeien den winter verder door. Een reeks nieuwe knellende bepalingen Gaspedalen zijn gewillig! Maar SSL als uw autosnelheid verdubbelt wordt uw remweg (afstand, noodig M&P/ om te stoppen) 2 X 2 4 maal zoo groot! (Van onzen Berlijnschen correspondent). B e r 1 ij n, 30 December 1936. Wie den lijdensweg der Katholieke pers in het Derde Rijk van nabij gevolgd heeft, wordt met weemoed vervuld bij het be schouwen van haar naderend einde. Van een katholieke dagbladpers in den eigen lijken zin van het woord kan eigenlijk reeds geruimen tijd geen sprake meer zijn, daar de taak van den katholieken journa list om de katholieke leer en beginselen uit te dragen, en te verdedigen, onmogelijk is gemaakt. De meeste Katholieke dagbla den zijn opgehouden te verschijnen, en kelen hebben hun rok omgedraaid, maar allen zijn gelijkgeschakeld. De meeste copy wordt door het Propaganda-Ministerie verstrekt en de Katholieke journalist is zelfs niet meer vrij om over de plaats, waar deze persproducten van Goebbels moeten worden opgenomen, te beschik ken. Zij waren verplicht de schandelijke aan vallen op kerk, priesters en kloosterlingen op te nemen, zonder dat zij daaraan eenig commentaar konden toevoegen. Men den- ke slechts om het artikel „Sorgen um Fulda" van het „Frankfurter Volksblatt". Weggedrukt hier of daar in een hoek, als „stopper" werden nog wel enkele Katho lieke berichten geplaatst, maar bijna tel kenmale kreeg de redactie voor dit mis drijf een waarschuwing. In ieder geval is het cachet van het katholieke dagblad ver dwenen. Op allerlei slinksche wijzen wordt getracht om de aandeelen der nog bestaan de Katholieke dagbladen op te koopen. Ook bij de Germania tracht de Nazi-in vloed het bedrijf binnen te dringen en het is heel goed mogelijk, dat directie zich op den duur zoo iets niet kan laten welge vallen en dat het blad daarom op een goe den dag verdwijnen zal. De meeste hoofdredacteuren moesten hun plaats reeds aan anderen af staan. Met ingang van 1 Januari 1937 heb ben ook het Berliner Tageblatt en de Frankfurter Zeitung, de twee meest gele zen Duitsche dagbladen in het buitenland een andere Chef-Redacteur gekregen. Weliswaar hebben de Kerkelijke Week bladen een grootere oplaag gekregen, en steeg hun aantal abonné's met tienduizen den, doch ook deze tak van de Katholieke Pers wordt het bestaan hoe langer hoe moeilijker gemaakt. Vooreerst mogen al leen maar „Kerkelijke en religieuse" ad vertenties worden opgenomen, zooals over Mis gewaden en doodskisten. Alleen de nog loopende contracten der andere adver tenties mogen worden afgewikkeld. Ver der is de hoofdredacteur verplicht gewor den om lid te zijn van de Nationaal-Socia- listische „Reichspressekamer", waarvan men voortdurend allerlei oekasen krijgt thuisgestuurd, die de ontwikkeling van het blad in den weg staan. Worden deze niet opgevolgd dan dreigt strenge censuur vóór het verschijnen van het blad en in beslagname. Zoo stuurde de „Fachschaft" van de Katholieke-Kerkelijke pers in de Rijksperskamer op 28 December aan de aangesloten bladen het volgende commu niqué: De verordening van den Voor zitter van de Rijksperskamer van 17 Februari 1936 betreffende de vorm en inhoud der Kerkelijk- Confessioneele pers, wordt zooals de controle-afdeeling der Rijks perskamer mededeelt, door een deel der leden in absoluut onvol doende mate opgevolgd. Ik maak u er opmerkzaam op, dat bij verdere overtredingen te gen deze voorschriften, in de toe komst strenge maatregelen van de zijde der Rijksperskamer te wach ten zijn. Ik reken er derhalve op, dat de leden de bepalingen van deze ver ordening op de meest stipte wijze zullen opvolgen". Ook de Kerkelijke Weekbladen worden dus buitengewoon bemoeilijkt en zijn aan allerlei knellende voorschriften gebonden. Zoo mogen b.v. in de toekomst geen be richten meer worden opgenomen over het veelvuldig voorkomende verschijnsel dat Nazi-leiders hun lidmaatschap van het kerkgenootschap waartoe zij behooren op zeggen, ïn nummer 5 van dezelfde jongste oeka- se die aan de Kerkelijk confessioneele pers is gericht lezen we: „In den laatsten tijd komt het veelvuldig voor dat kerkelijke tijd schriften met name publiceeren wie er uit de Kerk is getreden. Dergelijke publicaties zullen naar de heer Rijksminister voor Volks voorlichting en Propaganda mede deelt, in de toekomst niet meer getolereerd worden". De eerste maatregel die tegen de Ka tholieke journalisten genomen wordt, is deze dat zij van het lidmaatschap van de Rijksperskamer vorden uitgesloten, aan geen enkel blad verbonden mogen zijn, ook niet bij de administratie en in geen enkel blad iets mogen publiceeren, der halve hun pennevruchten nergens meer geplaatst krijgen, dus bi'oodeloos zijn. In hetzelfde nummer van de mededee- lingen der „Fachschaft" van de Kerkelijk Confessioneele pers in de Rijksperskamer van 28 December staat b.v. vermeld dat Marianne Spitzler, München 42, Aindor- ferstrasse 199 uit de Rijksperskamer is uit- gestooten. „Genoemde persoon mag in de Duitsche pers niet meer werkzaam zijn". We zouden zoo kunnen voortgaan, doch we zouden eentonig worden. Eén ding is wel heel typeerend: het aan tal abonné's der dagbladen is over heel Duitschland belangrijk gedaald. Geen wonder, want heel de'Duitsche Dagblad pers is gelijkluidend: 't Is allemaal koe koek één zang! Toch wordt er van regeerings- wege op aangedrongen om propa ganda te maken voor het „Duit sche Dagblad" en de directies van de kerkbladen hebben al waar schuwingen gekregen, dat ze niet voldoende reclame voor het Duit sche Dagblad hebben gemaakt. Ze moeten nu de drie eerstvolgende nummers van hun blad opzenden; waaruit moet blijken dat de tekst der reclame die in den Herfst werd voorgeschreven ook werkelijk in het redactioneele gedeelte is opge nomen! Uitdrukkelijk worden de redac ties der kerkbladen er op gewezen dat er geen woord in deze tekst veranderd of toegevoegd mag wor den. Voegen we hieraan tenslotte nog de volgende ambtelijke mededeeling toe. Er heerscht papiernood in Duitschland. Vol gens het viei'jarenplan moet er bezuinigd worden op het papierverbruik hetgeen ook in het formaat en de omvang van de kran ten tot uitdrukking moet komen. Voor 6 Januari 1937 uiterlijk moet op gegeven worden: a. Formaat der kranten of tijdschriften, lengte en breedte in c.M. b. Aantal paginas tekst in de afzonder lijke maanden óver de jaren 1934, 1935 en 1936". c. Aantal pagina's advertenties in de af zonderlijke maanden over de jaren 1934, 1935 en 1936. d. De hoeveelheid krantenpapier die bedrukt werd in K.G. e. ontwikkeling der oplage en het aan tal abonnementen in de jaren 1934, 1935 en 1936. Deze opgaven moeten in duplo verstrekt worden en zeer zorgvuldig zijn opgemaakt. De papierbesparing moet reeds op 1 Jan. 1937 een aanvang nemen. De definitieve regeling volgt later. In ieder geval moet over de maand Januari minstens 10 pro cent bezuinigd worden. Als maatstaf wordt genomen Januari 1936. „Deze korting van 10 procent mag in de pers niet gepubliceerd worden". Algemeen wordt verwacht dat de Ker kelijke Weekbladen op de eerste plaats het slachtoffer zullen worden, want uit deze bladen zal datgene moeten worden weggelaten, wat ze juist zoo aantrekkelijk maakte. Het stervensuur van de Katholieke pers in het Derde Rijk is aangebroken, een groot stuk katholiek cultuurgoed is daar mee verdwenen. Duitschland is wel een waarschuwend voorbeeld van de gevaren, welke het dictatoriale systeem met zich brengt. Of spreken bovenstaande documenten geen duidelijke taal? UIT DE OMGEVING WASSENAAR Jubileum. Op 1 Januari werd door den heer H. Brouwer, hoofdcommies, te vens waarn. gemeente-secretaris alhier, het feit herdacht, dat hij vóór 25 jaren zijn loopbaan in de gemeente-administratie be gon en wel te Noord wij kerhout. Sedert 1 Mei 1914 is hij in deze gemeente werkzaam De Lange Kerkdam. Aan B. en W. is door de vereeniging van huis- en grond eigenaren een verzoekschrift gericht, me de-onderteekend door aanwonenden, om den Lange Kerkdam te willen voorzien van een tegelpad een en ander in het belang van de aanwonenden en uit een aesthe- tisch oogpunt. RECHTZAKEN HEDELSCHE MISDRIJVEN Tegen de hoofddaders straffen van VA tot 8 jaar geëischt De rechtbank te Den Bosch nam in be handeling de Hedelsche misdrijven, be staande uit zes brandstichtingen en vier uit lokkingen daarvan, een geval van heling en een geval van vernieling, waarvoor zes verdachten zijn gedetineerd in het huis van bewaring te Den Bosch. Aan den 28-jarigen bakker M. A. van S. uit Den Bosch, waren vijf feiten ten laste gelegd, n.l. een inbraak, diefstal, drie brandstichtingen en een geval van vernie ling. Tegen hem eischte de Officier van Justitie, mr. Van den Burg, acht jaar ge vangenisstraf. Tegen den 47-jarigen petroelumventer M. Q. te Hedel, werd wegens tweemaal uit lokken van brandstichting en heling vier jaar gevangenisstraf geëischt. Tegen de vrouw van M. Q., de 42-jarige F. van den B., wegens tweemaal uitlokken tot brandstichting, subs, medeplichtigheid hieraan, eveneens vier jaar. Tegen den 22-jarigen manufacturier B. S., wegens brandstichting en inbraak, voor het eerste feit twee jaar en 6 maanden, voor het tweede één jaar en zes maanden. Voorts werd tegen den 23-jarigen kap- BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Lido: Goedgekeurd. Luxor: Goedgekeurd. Trianon: Goedgekeurd voor volwassenen. per H. V., wegens diefstal twee jaar en we gens brandstichting 8 maanden geëischt en tenslotte tegen den 30-jarigen kantoorbe diende P. S. uit Hedel kwegens medeplich tigheid aan brandstichting 6 maanden, waarvan 4 voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. N.S.B.-PLAKKERS VOOR DEN RECHTER Dinsdagmorgen moesten voor den Utrechtschen kantonrechter terecht staan twee N.S.B.-ers wegens overtreding van het plakverbod. Op.l October j.l. hadden zij in de Ma liebaan gereden met een auto, waaraan een- reservewiel was bevestigd en waarin gedrukt stonden de woorden: Mussert wint. Door middel van verf werd deze leuze op straat afgedrukt. Verdachten waren niet verschenen, doch, zooals onder N.S.B.-ers meer gebruikelijk is, kwam er een clubje geestverwanten de zaak onveilig maken. Twee getuigen werden in deze zaak ge hoord, waarna de kantonrechter besloot de zaak veertien dagen aan te houden om mr. Sleburg gelegenheid te geven zijn verde diging te houden. Hierna werd op de ovbliek tribune door een der aanwezige N.S.B.-ers „houzee" ge roepen. De kantonrechter liet den rustver stoorder onmiddellijk verbaliseeren. LAATSTE BERICHTEN DIEVEN SLAAN BIJ DE JAAR WISSELING HUN SLAG. In den Nieuwjaarsnacht hebben dieven op verschillende plaatsen in Amsterdam hun slag geslagen. In een rijwielstalling in de Mamixstraat, waarvan de deur open gebroken werd gevonden, maakten de on welkome bezoekers elf fietsen buit. In een woning in de de Clercqstraat brachten inbrekers op de eerste en tweede etage een bezoek. Een kleine brandkast braken zij open; de buit bedroeg 50. Voorts vermisten de bewoners een zeekij ker en een fototoestel. In een woning in de Mamixstraat brak een insluiper den muntmeter open. De politie van het bureau Mamixstraat arresteerde een 40-jarigen man, die er van wordt verdacht een deur van een perceel aan de Lindengracht te hebben ingetrapt met de bedoeling diefstal te plegen. Van een auto, staande in de Westerstraat is een kist met 12 flesschen gestolen. ZEVENHONDERD GULDEN GESTOLEN. Vanmorgen ontdekte de schoonmaakster dat ingebroken was in het kantoor van de Firma Klaas Schenk en Zonen, fabriek van papierwaren aan het Kalf te Zaan dam. In het kantoor vond zij de deur van de brandkast open, terwijl boeken en papie ren over den grond verspreid lagen. Ter stond werden directie en politie gewaar schuwd. Uit de brandkast waarvan het slot is uitgebrand, is een bedrag van zevenhon derd gulden meegenomen. Een bedrag van 90.000 Mark aan waardeloos papier is on aangeroerd gelaten. De Firma is verzekerd De loonen van het personeel waren reeds Donderdag j.l. uitbetaald. De dieven zijn binnengekomen door aan de zijde van de Zaan een raam open te schuiven. Dit is reeds de vijfde maal dat de firma bezoek van inbrekers heeft gehad, doch den eer sten keer, dat de dieven succes hebben gehad. Het staat nog niet vast of de inbraak in den afgeloopen nacht of in de daarin voorafgaande is gepleegd. De politie ^stelt een onderzoek in. SERIE INBRAKEN OPGEHELDERD. In de laatste maanden werd een serie inbraken gepleegd in de Alblasserwaard en omgeving. De gemeente-politie, rijks- veldwacht en marechaussée stelden een onderzoek in, dat tot resultaat had, dat vanwege de brigade 'marechaussée te Pa- pendrecht, in samenwerking met de rijks- veldwacht, huiszoeking is gedaan ten hui ze van C. ten B. te Capelle aan den IJs- sel. Men vond zoowel inbrekerswerktuigen als van inbraak afkomstige goederen, welke in beslag werden genomen. C. ten B. werd in arrest gesteld. Het voortgezette onderzoek leidde nog tot de arrestatie van den beruchten B. G. te Rotterdam. Na langdurig verhoor heeft de man bekend, zich aan een vijftal inbra ken met diefstal te hebben schuldig ge maakt. C. ten B. en B G. zyn ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Dordrecht. Het is niet onwaarschijnlijk, dat nog meer personen aan de inbraken schuldig zijn. Met deze arrestaties is de serie inbraken opgehelderd. HOFSTEDE AFGEBRAND. Gisteravond is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de hofstede, bewoond door den landbouwer H. A. Hommersom gelegen aan de Breedestraat te Herveld (gemeente Valburg). De brandweer kon niet verhinderen, dat de geheele hofstede afbrandde. Van den inboedel kon niets worden ge red. Het vee wist men tijdig in veiligheid te brengen. De verzekering dekt de schade. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Renée d. van J. H. F. Lahr en J. J. v. d. Kaai Johannes Hendrikus Jacobus z. van J. H. Pompe en H. C. Lek Hendrik z. van L. Prins en M Th. Vin- kestijn Elizabeth d. van H. Molenaar en G. Lingen Cornelis z. van A. v. Groe ningen en M. v. Es Barend Albertus z. van A. v. Beek en A. Hoek Cornelis z. van A. Maarse en J. A. C. Verdegaal Ferdinand Rudolf Eduard z. van J. E. Tel- jeur en G. E. Knoblich Cornelis z. van E. v. d. Lubbe en J. v. Schend el Steven z. van S. van Randeraad en G. Verboom Petrus Johannes Maria z. van J. P. A. M. v. d. Staak en C. A. Lagerberg Petrus Johan Vinzenz z. van J. P. J. Ramb en J. M. J. Stuifzand Elsje Yvonne d van J. J. v. d. Kamp en C. P. v. Berkel Lud- gardia Maria Johanna d. van L. v. Zand wijk en C. de Haas. Ondertrouwd: A v. Wijk jm. 27 j. en B. J. de Vries jd. 23 j. J. de Ridder jm. 22 j. en E. Kleijn jd. 23 j. P. G. La ter veer jm. 22 j. en A. v. d Zanden jd. 21. jaar. Overleden: J. K. Wendt z. 23 j. M. L. VeenendaalPera v. 41 j. J. Sleij- serKors wede. 67 j. A. v. Rooijen Boelee v. 38 j. TELEGRAMMEN DE ITALLVANSCH—BRITSCHE GENTLEMEN'S AGREEMENT GETEEKEND ROME, 2 Jan. (A.N.P.) De Italiaansch Britsche gentlemen's agreement is om streeks het middaguur geteekend door den ltaLaansrhen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, en den Britschen am bassadeur te Rome, sir Eric Drummond. De tekst zal Maandag worden gepubli ceerd. Volgens Havas bestaat zij uit een enkel document, dat de voorwaarden bevat, waarop de beide regeeringen elkander een reeks verzekeringen hebben gegeven. Deze verklaring is kort en heeft betrekking op den status quo in de Middelandsche Zee, de vrijheid van verkeer op deze zee, de we- derzijdsche eerbiediging van elkanders po sities en de vreedzame bedoelingen der bei de landen. DE POSITIE DER MARITIEME MOGENDHEDEN. TOKIO2 Jan. (A. N. P.). De groote maritieme mogendheden zijn volkomen in net onzekere aangaande hun toekomstige vlootsterkte, hoewel zij voornemens zijn hun maritieme verdedigingsmiddelen te versterken. De bestaande vlootsterkten zijn Groot- Brittannië 136.209 ton, Vereenigde Staten 1.300.425 ton, Japan 827.142 ton, Frankrijk 711.817 ton, Italië 517.475 ton, Duitschland 238.415 ton en Sovjet Rusland 247.600 ton. Men legt er dan nadruk op, dat Japan tracht een oeconomisch redelijke vlootpo- litiek te voeren op de basis van niet-aan- val en niet-bedreiging, welke principes Ja pan sedert langen tijd huldigt. Japansche vlootdeskundigen hechten meer beteekenis aan het feit, dat in 1937 een tijdvak intreedt voor de vervanging van slagschepen dan dat de vlootverdra- gen zijn afgeloopen. Hoewel de vlootmogendheden nu een pe riode ingaan van bewapeningswedloop zijn Japansche critici van meening, dat zij in de ontwikkeling van de tendenz 'n gunsti- teeken mogen zien voor de onderhandelin gen over en de tot standkoming van een redelijk vlootverdrag tegen 19411942. Zij verklaren, dat Japan een vlootsterk te van 834.642 ton zal hebben, wanneer zijn vlootbouwprogram zal zijn uitgevoerd en dat Japan een negatieve houding zal aan nemen ten aanzien van den aanvang van zijn derde aanvullend vlootbouwprogram, dat voor dit jaar was vastgesteld. De Japansche vlootcritici zeggen ten slot te, dat Japan veel van Amerika verwacht, daar de leiders der Vereenigde Staten van meening zijn, dat het onnoodig is voor het Verre Oosten een vlootsterkte van -.500.000 ton te hebben en de Amerikaansche vloot sterk genoeg is om de waardigheid der Vereenigde Staten te beschermen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 2 Jan. Boter. Aanvoer 330 kg. Prijzen: prima fabrieksboter 1.55 en pri ma boerenboter 1.451.50 per kg. Handel goed. Turfmarkt van 28 Dec. tot en met 2 Jan. Aanvoer: 145.000 stuks lange turf, prijzen 68 per 1000 stuks. DELFT, 31 Dec. Vee. Aanvoer 2 paarden. 56 runderen, 86 nuchtere kalveren, 297 magere varkens, 284 biggen, 15 schapen of lammeren, 9 geiten of bokken. Prijzen: kalfkoeien 125240, varekoeien S 75 155, nuchtere kalveren f 414, magere varkens f 1442, biggen 613, geiten of bokken f 39, alles per stuk, rundvleesch 465664 cena per kg. DELFT, 31 Dec. Boter, 1.62^ per kg Aanvoer 1 achtste vaten wegende 20 kg. WISS ELNOTEERIN GEN (AMSTERDAM) Londen 8.96i/2 Berlijn 73.50 Parijs 8.52!/o Brussel 30 76 Zwitserland 41.96 Kopenhagen 40 05 Stockholm 46.271Jo Oslo 45.071/; New York 1.825/g Praag 6.40

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3