A A M STADS NIEUWS 1523 28ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN uit WOORDEINDE 34 DONDERDAG 31 DECEMBER 1936 No. 8611 Ste £eid&efie(5oii/Y<Mit ÏF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent pei week 2.50 per kwartaal Bü onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ea verhuur, koop en verkoop: 0-SO Dit nummer bestaat zes bladen. VERHEUGT IJ „Verheugt u in den Heer te allen tijde! Ik herhaal het: verheugt u". Is dit woord, dat de heilige Paulus aan de Philippensen schreef, ook gericht tot ons, die nu leven, die hopen, straks het jaar 1937 in te gaan? Tot ons, die leven in een oeconomische crisis, waarin, gelukkig, wel enkele licht punten verschijnen, maar welke toch, over het geheel beschouwd, nog egaal-donker is die leven in een nog véél erger crisis van geestelijke verwarring, overal rondom ons heen. Tot ons, onder wie er zoo velen zijn, die gebrek hebben of staan aan den rand van den duisteren afgrond, die armoe heet. Tot ons, onder wie zoo vele ouders zijn, die voor de toekomst hunner kinderen geen enkel perspectief zien geopend; en zoo vele jongeren, die, terwijl zij in zich voe len kroppen een drang naar arbeid en hun werk-grage handen élke mogelijkheid willen aangrijpen, om zich een zelfstandig bestaan te bouwen, dag-in, dag-uit moeten n iets-doen! Tot ons, wien zoo wij niet zelf moe ten torsen het kruis van steeds maar ver deren achteruitgang in zaken en maar al door voortdurende werkloosheid het Ynede-lijden met anderen rondom ons heen op het hart drukt en zoo vaak benauwt. Tot ons, die getuigen zijn van een we- reld-verdwazing, welke zoo velen, die ons dierbaar zijn, losscheurt van de Kerk, en dus van Christus, hun éénig heil een wereld-verdwazing, die in de Staten de waarde aller dingen satanisch ten onder ste boven wil gooien een wereld-verdwa zing, die als God 't niet verhoedt tot de ontzettende verschrikkelijkheid van een wereld-oorlog móet voeren. Is ook tot ons gezegd, dat wij ons moeten verheugen? Ja ook tot ons! De boven-natuur ontneemt niet aan den mensch zijn natuurlijke strevingen, ver langens en gevoelens. Paulus bedoelt dus niet, als hij zegt, dat wij ons moeten ver heugen óók de menschheid in dezen tijd dat wij niet bedroefd en bezorgd zouden mogen zijn om het lijden, dat ons treft en pijn doet, en dat wij dreigend op ons zien afkomen. Er is verschil in vreugde. De ziel kan op- jubelen in de verrukking van vreugde; de ziel kan glimlachen door haar tranen heen in de vreugde van een stille berusting een stille berusting, stevig en vast gegrond in de wetenschap, dat wie zijn plicht doet door God niet zal verlaten worden, ook niet zal verlaten worden op deze wereld; in de wetenschap, dat er is een eeuwigheid, om het goede te loonen, zóó onmetelijk- rijk, zóó goddelijk-overvloedig, dat wij er ons geen voorstelling van kunnen vor men. Dat kan zijn ons aller perspec tief: de eeuwige hemel.... Och, wij we ten het wel, dat wij dat perspectief niet altijd vóór ons kunnen hebben, als de, vaak venijnige, zorgen van eiken dag, ons willen deprimeeren, ons willen neerdruk ken. Maar nu, vandaag, toch wel, nu moet het! En, schouwend in dat grandiose pers pectief, zullen wij vanavond, recht-staan- de voor het aanschijn Gods, zingen en ju belen en bidden en schreien, als kinderen, van dankbaarheid: Te Deum laud.a- mus, U, o God, loven wij.... kunnen verheugen in den Heer, geeft Paulus in denzelfden brief aan de Philip pensen dezen raad, die goud en schatten waard is: dat in alles door gebed en smee king met dankzegging uw begeerten ge openbaard worden aan God. Wie dezen raad opvolgt heeft zich reeds verze kerd: een zalig Nieuwjaar. God schenke het ons allen! Het belangrijk jaar 1937 Wij weten met zekerheid, dat in 1937 van de houding der Katholieken heel veel zal afhangen voor de toekomst van ons vaderland. Dat is een feit. Dat is a 11 ij d een feit dat n.l. van de houding der Katholieken heel veel afhangt maar nu toch op zeer bijzondere w ij z e waar! Wat wij hier constateeren is zóó duide lijk, ligt zóó open en klaar vóór ons, dat., niemand van onze lezers ons zal vragen, waarom beweert ge dat, op welke gronden berust uw meening. Wij zijn het allen met elkaar eens, volkomen eens: dat 1937 een zeer belangrijk jaar zal zijn voor Neder land, een zeer belangrijk jaar voor de Katholieke Kerk in Nederland; dat in 1937 van ons, Katholieken, als staatsburgers en als Katholieken, een zéér ernstige plichts vervulling voor het openbare le ven zal "worden geëischt. Ook voor de Katholieke pers is 1937 een zeer belangrijk jaar. Haar taak zal ook op zeer bijzondere wijze moeten worden uitgevoerd. Van haar zal worden gevraagd héél wat voorlichting, positief en negatief: bestrijding van alle onware en verkeerde Wij wenschen u allen, dat het nieuwe jaar u zal schenken vreugde in den Heer! Dezen wensch zullen allen begrijpen, die den Godsdienst begrijpen. Maar z ij zullen óók begrijpen, dat we daaraan toevoegen den wensch, dat de uiterlijke omstandighe den, de „levensomstandigheden" voor u gun stig mogen zijn, om die vreugde in u be trekkelijk gemakkelijk levendig te houd- den. Om, ondanks ale bekommernis, ons te Wij hopen deze taak te kunnen uitoefe nen, waar en waardig tegenover alle te genstanders. Ook in een politiekèn strijd heiligt het doel nooit de middelen Een onwaarheid, bewust geplaatst om tegen standers te bestrijden, is leugen en laster, en dus zedelijk kwaad, en dus een katho liek volkomen onwaardig. Zooals in het verleden wij meenen dit te mogen con stateeren: zooals in het verleden, zal ook in de toekomst onze strijd voor wat wij waar en goed achten welke strijd allereerst positief zal willen zijn, möar ook negatief zal moeten wezen zich door dezen regel van moraliteit laten leiden. En wij vertrouwen, dat onze courant alle katholieken in het haar aangewezen ge west zal mogen bereiken. Ons, ook in de zen tijd stijgend, lezers-aantal geeft ons alle reden tot tevredenheid en dankbaar heid, maar't kan en 't moet dus nóg grooter! Waarom niet in elk katholiek ge zin in ons gewest letterlijk: in elk het gewestelijk katholiek dagblad „De Leidsche Courant"? Waarom niet?.... Wij durven deze gedachte voorleggen bij den aanvang van het zoo belangrijke jaar 1937: dat allen, die daarop invloed kunnen uitoefenen, niet mogen rusten, voordat in elk katholiek gezin is binnengelaten het aangewezen katholiek gewestelijk dagblad! moeide, van wie verscheidenen naar later bleek een zevental min of meer ernstige verwondingen, vooral snij wonden van de gebroken glasruiten, hadden opge- loopen. Mede werd de geneeskundige dienst gewaarschuwd, welke spoedig met het noodige personeel en twee ambulance auto's ter plaatse was. Met deze aüto's werden resp. vier en drie passagiers, de meesten vrouwen, naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd. Vooraf had een Am- sterdamsch geneesheer, dr. Mendels, die, met zijn auto in de Beethovenstraat rij dend, het ongeluk zag gebeuren, een aan tal gewonden, die voorloopig het op den hoek van de Apollolaan gelegen huis wa ren binnengebracht, verbonden. Van de auto was de zijkant gedeeltelijk ingedrukt, van den motorwagen der tram, welke door de botsing uit de rails was ge- loopen, vertoonde het voorbalcon een groote ravage. De bestuurder, die door glasscherven licht gewond was en door het gebeurde in hoogst nerveuzen toestand verkeerde, moest zich naar huis begeven. De trampassagiers kwamen met den schrik vrij. Te half twaalf verschenen de foto grafen van het hoofdbureau van politie om de situatie voor het onderzoek vast te leggen. Met dat al was het tramverkeer op deze lijn zeer geruim en tijd ernstig ge stagneerd. Het publiek, dat in grooten ge tale was komen toestroomen, werd door de politie op flinken afstand gehouden. Omtrent de oorzaak hebben ooggetuigen medegedeeld, dat de tram met groote snel heid heeft gereden, als gevolg waarvan," toen de toeringcar op de rails was, de trambestuurder zijn wagen niet bijtijds tot stilstand kon brengen. Wij vernemen nader dat in het geheel zes personen naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd zijn, van wie zich vijf, na daar behandeld te zijn, naar huis konden be geven. De gewonden zijn de 28-jarige chauffeur P. Wind. dt? 57-jarige mejuffr. C. Kelderman, de 16-jarige Arthur Briëtt, de 40-jarige mevrouw A. DostPels, de 50- jarige mevrouw A. de VriesBenjamins, allen te Hilversum woonachtig en de 13- jarige Paulina Gerritsen, wonende te Amersfoort. Alleen de voorlaatst genoem de is in het gasthuis opgenomen, aange zien zij over pijn in de zijde klaagde. Remproeven, welke de politie met den tramwagen en met de touringcar heeft ge nomen, hebben uitgewezen, dat de rem men volkomen in orde waren. De plaats, waar de botsing is gebeurd Beethoven- straat hoek Apollolaan is een gevaar lijk verkeerspunt. Kort geleden is daar nog een wijkzuster, op een motorfiets ge zeten, aangereden en aan de bekomen verwondingen overleden. Autobus te A'dam door tram gegrepen ZEVEN GEWONDEN Vanmorgen te ruim half elf is te Am sterdam een uit Hilversum komende tou ringcar, welke gevuld was met feestgan gers, die op weg naar den Haag waren om daar de versieringen te bezichtigen, op het oogenblik dat de chauffeur van den wagen, uit de Apollolaan komende, den rijweg van de Beethovenstraat wilde over steken, door een in de richting van het Roelof Hartplein rijdende tram van lijn 24 in de flank gegrepen. De slag van de bot sing, die tot in verren omtrek hoorbaar was, werd onmiddellijk gevolgd door het gegil van de passagiers der bus, die in wilde paniekstemming zoo spoedig moge lijk uit den wagen trachtten te komen. Weldra was politie ter plaatse, die zich dadelijk met het lot der passagiers be- De wereld in vogelvlucht Het oude jaar gaat uit als een nacht kaars. Zijn laatste levensdagen zijn niet sensationeel geweest en deze allerlaatste dag wil geen uitzondering zijn. Wanneer wij de wereld bezien, treffen wij thans overal rust aan. Wij zullen niet beweren, dat er overal vrede heerscht, maar er is althans die rust, welke het ge volg is van het uitblijven van schokkende gebeurtenissen. In Spanje kunnen wij de schieterij hier en daar, welke in wederzijdsche telegram men wat wordt aangedikt met cijfers over groote verliezen (verliezen van de tegen partij natuurlijk), nauwelijks gevechten noemen. Op zichzelf is de toestand natuur lijk erg genoeg, maar in dezen burgeroor log zijn wij in den loop van het jaar aan andere dingen gewend geraakt. De pogin gen van de Engelsche en Fransche regee ringen om de non-interventie-overeen- komst' werkelijk doeltreffend te maken door deze aan te vullen met een overeen komst om ook geen „vrijwilligers" naar Spanje te sturen, heeft in zooverre suc ces, dat Sovjet-Rusland een toestemmend antwoord heeft gegeven, mits er voldoen de controle wordt uitgeoefend. Ook van Duitschland en Italië wordt in principe een toestemming verwacht. Er is evenwel nog geen enkele reden om „hoera" te roe pen, want de geschiedenis van het niet- inmengings-accoord heeft wel bewezen, dat alles aankomt op de wijze van uitvoe ring. In China heeft Tsjang Kai Sjek thans voor de tweede maal bedankt en is zijn ontslag voor de tweede maal niet aan vaard. Het zou ons niets verwonderen als dit spelletje nog eens wordt uitgehaald. Driemaal is scheepsrecht. De gezondheidstoestand van Z. H. den Paus blijft bezorgdheid wekken. Welis waar is gisteren de pijn verminderd maar of dit een verbetering beteekent is nog onzeker. Alarmeerende veronderstellingen spreken van een dreigende amputatie van het ontstoken been en dat een dergelijke operatie voor den hoogbejaarden patiënt uiterst gevaarlijk zou zijn, is licht te be grijpen. Er doen evenwel wel meer ge ruchten de ronde, welke later van geener lei waarde blijken, zoodat wij vooralsnog het ergste niet als waarschijnlijk behoeven te accepteeren. DE HEER A. P. A. ESKENS. De heer A. P. A. Eskens, hoofdinspecteur van politie te Leiden, die, na een 33-jarige ambtsvervulling, den dienst met ingang van morgen gaat verlaten. Wij hebben reeds eerder op verzoek van den betrokkene: heel sober melding gemaakt van dit feit. Moge den heer Eskens nog vele gelukkige jaren geschonken worden! Veel Heil en Zegen met Domaniale. WEGENS NIEUWJAARSDAG ZAL „DE LEIDSCHE COURANT" MORGEN NIET VERSCHIJNEN. DE DIRECTIE. Naar wij vernemen heeft dr. J. H. Hol- werda, directeur van het Rijksmuseum van Oudheden alhier, die in het Diaconessen- huis een operatie heeft ondergaan, dezer dagen het ziekenhuis kunnen verlaten. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Gisteren is eenige verlichting van pijn ingetreden in de ziekte van den Paus. (2de blad). Politieke rust in Duitschland tot 11 Januari. (2de blad). Het antwoord van Sovjet-Rusland op de Britsch-Fransche voorstellen inzake het zenden van vrijwilligers naar Spanje. (2de blad). BINNENLAND. Aankoop van een groote hoeveelheid kaas voor Duitschland in Bodegraven. (2de blad). Vergadering van het R. K. Werklieden verbond. (2de blad). Vanmorgen is te A'dam een touringcar dcor een tram gegrepen, waardoor zeven personen werden gewond. (1ste blad). Meubelfabriek afgebrand te Rotterdam. (Gem. Ber. 6e blad). Brand in een filmwasscherij te Diemen. (Gem. Ber. 6e blad). AFSCHEID G. L. DE GOEDEREN Hoofdopzichter der Gemeentegebouwen. Gisteravond heeft de heer G. L. de Goe deren, chef van algemeene zaken en hoofd opzichter der Gemeentegebouwen bij den dienst van Gemeentewerken alhier, in een feestelijke bijeenkomst in de kleine Stads- zaal afscheid genomen van het personeel van Gemeentewerken, welk afscheid plaats vond naar aanleiding van het feit, dat hij wegens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd den dienst met ingang van morgen gaat verlaten. Op deze bijeenkomst waren behalve de directie, ambtenaren en werklieden mede aanwezig de oud-directeur, ir. G. L. Dries- sen, de referendaris, chef van algemeene za ken ter gemeentesecretarie, de heer G. P. E. Weyer, die vroeger commies van Ge meentewerken was, benevens verschillen de oud-opzichters van Gemeentewerken. De directeur van Gemeentewerken, ir. A. M. de Blauw, wees er in zijn toespraak tot den heer de Goederen op, dat hij na 41 jaar den gemeentedienst gaat verlaten, waaraan hij zijn beste krachten heeft ge wijd. Namens de ambtenaren waaronder de heer de Goederen gewerkt heeft en namens de werklieden, wier chef hij was, meende spr. te moeten wijzen op de uitstekende verdiensten van den heer de Goederen voor de gemeente. Voor de ambtenaren was hij gedienstig en kameraadschappelijk, voor zijn werk lieden goed, humaan en rechtvaardig. Op 24-jarigen leeftijd kwam de heer de Goederen in dienst der Gemeente als bui tengewoon opzichter bij den bouw van En- clegeest, waarna hij als opzichter naar den eigenlijken dienst overging. In deze functie was hij echt in zijn ele ment en heeft hij zijn groote werkkracht en werklust tot ontplooiing kunnen bren gen, waarbij vooral zijn practische kennis van het bouwvak en zijn tact om met men- schen van allerlei soort om te gaan, hem van groot nut waren. Van den ochtend tot den avond, zelfs bij nacht en ontij stond de heèr de Goederen voor de gemeente klaar, in verband waar mee spr. herinnerde aan den stadhuisbrand, waarbij hij nog het brandende gebouw in wilde om te trachten te redden wat er te tedden viel. Toen heeft men hem bepaald moeten verbieden zich aan dat groote ge vaar bloot te stellen. Toen nu zes jaar geleden wijlen de heer Verhoog als chef der afd. gebouwen en Alg. Zaken den dienst verliet, was het geen vraag wie zijn opvolger zou worden. De Goederen was daarvoor de aangewezen man en het was spr. een voldoening hem daarvoor te kunnen voordragen. En ook in die moeilijke en veelomvattende functie heeft hij het in hem gestelde vertrouwen nimmer beschaamd. Persoonlijk dankte spr. den heer de Goe deren voor de vele goede, weloverwogen

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1