MAANDAG 28 DECEMBER 1936 DE LEÏDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. li BUITENIANBSCHE BERICHTE* KETELONTPLOFFING TN DE HAVEN VAN MASSOUA. Zes-en-twintig personen gedood. Op 23 December jl. heeft zich een ern stige ontploffing voorgedaan aan boord van het Italiaansche mailschip „Cesare Battisto" in de haven van Massoua (Ita- laansch Oost-Afrika). Hierbij werden 26 personen gedood en ongeveer honderd ge wond. De slachtoffers zijn meerendeels arbei ders, die zich naar Oost-Afrika begaven. Twintig gewonden verkeeren in ernstigen toestand. De minst ernstig gewonden zijn opgenomen in het ziekenhuis van Asmara. Het ongeluk is te wijten aan een ontplof fing van de ketel, waardoor de brug van het voortuig werd opengereten. VIJF PERSONEN BIJ EEN ONTPLOFFING OMGEKOMEN. Bij een ontploffing in een meelfabriek te Embabeh in Egypte, zijn vijf arbeiders om het leven gekomen, terwijl vijf ande ren ernstig werden gewond. BRAND IN BFRLTJNSCHE „UNTERGRUND." Moeilijk blusschingswerk. In den in aanbouw zijnden tunnel vo^r de Noord-Zuid-snelverbinding onder het Potrdamsche plein is Zondagavond door rog niet bekende oorzaak brand uitgebro ken. De blussching was zeer moeilijk door de groote rookontwikkeling in verband waarmede met gasmaskers moest worden gewerkt. Na drie uur ingespannen arbeid is de brandweer er in geslaagd, de brand in de „Untergrund" meester te worden. Havas deel nog mede, dat de brand weer met houweslen de straat heeft open gehakt, Vlammen van drie meter hoog sloegen uit de gaten omhoog en dikke rook wolken dreven boven de huizen. Met fak kels en electrische toortsen daalden de brandweerlieden af in de gangen om het vuur te bestrijden. Door middel van luid sprekers werden hem orders gegeven. Bevestigd wordt, dat geen slachtoffers in de gangen zijn gevonden. Men vermoedt, dat de schade zeer aan zienlijk zal zijn. Het vuur heeft het hout werk van de tunnel verpield en het blusch- water, dat de grond heeft doordrenkt, maakt het voortzetten van den arbeid niet gemakkelijk. Verwacht wordt, dat het verkeer enkele weken zal worden omge legd. Omtrent de oorzaak van den brand zijn twee lezingen in omloop, kortsluiting en vuur uit een kachel, welke in de verband- plaats van het werk brandde. Een waker, die te kwart voor zes in den avond zijn ronde heeft gemaakt, heeft niets gezien. Uit vrees voor instorten zijn het Palace- hotel en het warenhuis Wertheim ont ruimd. ERNSTIGE BRANDEN IN POLEN. Door onvoorzichtige behandeling van vuurwerk is op Kerstavond in een dorp bij Warschau een geweldige brand uitgebro ken waarbij zestien hofsteden vernietigd werden. Bjj een brand in een dorp in de Wojo- deschap Lemberg zijn vier kinderen en een vrouw omgekomen. DICHTE MIST TE LONDEN. Op tweeden Kerstdag lag een dichte mist over de Noordelijke voorsteden van Londen. Het verkeei werd hierdoor geheel in de war gebracht, de autobusdïensten werden gestaakt en de voetgangers gebrui ken op straat elect-rische lampen. Op som mige plaatsen bedroeg het zicht niet meer dan vier meter. Talrijke inwoners van Ditchling en Sus sex, die de Kerstdag jp in Londen hadden doorgebracht, konden door den dichten mist niet naar huis terugkeeren. OP EERSTE REIS NAAR ZUID-AFRIKA GESTRAND. Het mailschip .Pretoria" van de Duit- sche lijn op Zuid-Afrika is op lsten Kerst dag tusschen Calshot en Hurst Castle aan den grond geloopen. Den geheelen daarop volgenden nacht hebben zes sleepbooten getracht het vaartuig vlot te brengen, hetgeen Zaterdagmorgen gelukte. Dit is de eerste reis, welke de „Preto ria" onderneemt. ZANGHULDE VAN SCHOOL KINDEREN Meer dan 1600 Haagsche schoolkinderen vijftig bij loting aangewezen klassen van openbare en bijzondere scholen der Resi dentie, hebben daags voor Kerstmis in de groote zaal van den Dierentuin te 's-Gra- venhage aan Prinses Juliana een zanghulde gebracht Even voor half drie arriveerde Prinses Juliana in een gesloten auto, vergezeld van Haar Hofdame freule Van Heemstra en Haar Kamerheer, baron Boud. Zij werd ontvangen bij den ingang van het gebouw door den voorzitter van het comité tot luis terrijke viering, generaal-majoor Wag ner. en den heer L. P. van der Heyden. die de leden van de commissie kinderrzang aan Haar voorstelde. Tilly Goslinga en Wouter Ringelenstein, kinderen van comité-leden, boden de Prinses bloemen aan, die daarna de loge rechts naast het podium betrad. Teen de Prinses had plaats genomen, trad drs. D. G. G. van Ringelenstein naar vo ren om de Prinses, den minister van On derwijs, prof. Slotemaker de Bruine, en den burgemeester van 's-Gravenhage, mr. S. J. R. de Monchy te begroeten. Hij her innerde er aan, dat de hier aanwezige 1600 leerlingen de gelukkigen zyn, die meer dan 80.000 Haagsche schoolkinderen, ja de ge- heele Nederlandsche schooljeugd mogen vertegenwoordigen. De dirigent W. D. Kaat, die het dirigeer- gestoelte had beklommen, tikte af en uit honderden jonge kelen klonken twee cou pletten van het oude „Wilhelmus". De kinderen in de zaal zongen vervol gens nog twee liederen uit Valerius Ge- denck-clanck „Wilt heden nu treden" en „Heer, die uw tent in de heem'len spreidt". Na dezen massa-zang was de beurt aan het op het podium opgestelde koor van 300 kinderen, die onder leiding van den heer R. A. van Pelt eenige gedeelten ten gehoore brachten van de Oranje-Nassau- cantate, die in 1898 op muziek van Catha- rina van Rennes was uitgevoerd bij de in huldiging van Koningin Wilhelmina en thans opnieuw werd gezongen met een nieuwen tekst van J. D. C. van Dokkum. Vervolgens zongen de kinderen in de zaal „Waar de blanke top der duinen" en „Ferme jongens, stoere knapen". Toen van het inmiddels ontruimde po dium het gordijn weer opging, stonden daar in hun keurige matrozen-blouses, de han den voor de borst gevouwen, de knapen van het Haagsche „Matrozenkoor". die vier liederen ten gehoore brachten, n.l. Vondel's Wildzang, het middeleeuwsch „De winter is vergangen", „Zondag" van J. Hartog en het bekende „Wiegelied" van Johan Brahms „De bloempjes ginge slapen". Te ruim 3 uur, toen het grootste gedeel te van het program was afgewerkt, ver liet de Prinses de zaal, na hartelijk af scheid te hebben genomen van de kinde ren, die haar uitgeleide deden met een daverend „Leve de Prinses". Bezoek Vorstelijk Bruidspaar aan hofprediker Weiter Tweeden Kerstdag te 4 uur hebben H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard een bezoek gebracht ten huize van den oud-hof-prediker, ds. W. L. Wei ter en diens dochter aan de Jan van Nas- saustraat te 's Gravenhage, met wie de Vorstelijke bezoekers zich ongeveer een half uur onderhielden. Zooals bekend, zal ds. Weiter het a.s. huwelijk van het Vorstelijk Paar inze genen. Eerewacht meisjesstudenten Veertien meisjes-studenten, die sinds 1927 deel uitgemaakt hebben van het bestuur of van een der sub-commissies van de Vereeniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden, zullen 7 Januari een eere wacht vormen vóór den ingang van de kerk, waar het huwelijk van Prinses Ju liana en Prins Bernhard zal worden in gezegend. De tribunes langs den bruidsweg. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gra venhage waarschuwt het publiek nogmaals ernstig vooral nauwlettend na te gaan of te laten nagaan, of de plaatsen in percee- len, welke voor 7 Januari a.s. te huur wor den aangeboden, een behoorlijk uitzicht op den stoet geven. In bepaalde gevallen zijn wel alle te ver huren plaatsen aanwezig, doch zijn de op stellingsplaatsen dusdanig, dat teleurstel ling is te vreezen. Gevallen zijn bekend, dat in perceelen zelfs verbouwingen hebben plaats gehad zonder vergunning van bouw- en woning toezicht en bovendien nog op een gevaar lijke wijze. Het behoeft geen betoog, dat hiertegen streng wordt opgetreden. De door den hoofdcommissaris van poli tie verstrekte doorgangsbewijzen t o t de perceelen, waarborgt uiteraard geenszins een behoorlijke kijkplaats in de perceelen. Men lette op zijn eigen zaak Voorts bedenke men, dat de door den hoofdcommissaris van politie afgegeven doorgangsbewijzen tot die perceelen, geen recht geven zich daar per auto of rijtuig te laten brengen. Alleen voetgangers wor den doorgelaten. Aanbieding van geschenken aan Prinselijk paar. In aansluiting aan het bericht, dat op 29 December het uitvoerend comité en eenige leden van de technische commissie in het paleis Noordeinde het nationaal huwelijks geschenk zullen aanbieden, kan nog worden medegedeeld, dat op Woensdag 30 Decem- ber in het paleis Kneuterdijk een aantal comité's en deputaties in de gelegenheid zal worden gesteld geschenken aan Prinses Juliana en Prins Bernhard te overhandigen. AANKOMST INDISCHE GASTEN De ontvangst in de residentie Met den Genua-trein van 9 uur is op den Eersten Kerstdag aan het Staats spoor aangekomen een aantal Indische gasten van H.M. de Koningin, die de reis naar Nederland maakten ten einde het prinselijk huwelijk bij te wonen. Met hen kwam med de heer de Vries, procuratie houder van de Stoomvaart Mij. „Neder land", die de gasten tot Arnhem was te gemoet geheisd. Het gezelschap bestond uit deputaties van Zijne Vorstelijke Hoogheid den Soe- soehoenan van Soerakarta, bestaande uit zijn zoon Pangeran Ario Soerjohamidjojo, kapitein bij den generalen staf van het Koninklijk Nederlandsche Indische Le ger, die vergezeld was van zijn echtge- noote en zijn secretaris, Pangeran Tjokro- nogoro, die een neef is van den Soesoe- hoenan, voorts als gedeputeerde van Z. H. Pangeran Adipati Ario Pakoe Alam VII I te Djogjakarta, diens zcon Pangeran Ario J Praboe Soerjodilogo, kapitein bij den ge neralen staf van het Koninklijk Neder landsche Indisch Leger, zoomede gedele geerden van Z. H. den sultan van Langkat en van den zelfbestuurder van Koealoe- Ledong, gezamenlijk bestaande uit Teng- Koe Kamil, broeder van den sultan van Langkat en Tengkoe Mansoersjah. In een speciaal voor deze ontvangst ge reserveerde wachtkamer waren zeer ve len ter ontvangst van het hooge gezel schap aanwezig. Namens H.M. de Ko ningin was tegenwoordig haar adjudant, majoor Phaff, namens den minister van Staat, minister van koloniën, de heer J. Th. Petrus Blumberger. Namens den Mangkoe Negoro, die licht ongesteld was j en in hotel kasteel „Oud-Wassenaar", j waar hij logeert, zijn kamer moet houden, was tegenwoordig kapitein W. J. H. Hou- bolt. Voorts waren aanwezig de heeren Pan geran Adipati Ario Koesoemo Joedo, oud lid van den Raad van Nederlandsch-In- I dië, Raden Adipjarti Ario Soejono, oud- gedelegeerde van den Volksraad, J. J. van, Helsdingen, oud-gouverneur van Soera- karta, A. Vos, gepensionneerd kapitein ter zee, A. P. F. Keiler, directeur van het Haagsche agentschap der stoomvaart Mij. „Nederland", J. Johan, oud-resident van S^erabaja, mr. S. W.' Tromp, vertegen woordiger van de Bataafsche Petroleum Mij., F. H. A. van der Bruch, algemeen secretaris van de Kon. vereeniging „Oost en West" F. G. Putman Cramer, oud-re sident, S. J. Rikkers, directeur van de firma van Gorkom en Co., te Djogjakar ta, dr. J. J. Reys, die toegevoegd is aan de beide Tengkoes, verder familieleden van de aangekomen gasten en vele dames. De deputatie van den Soesoehoenan en Pakce Alam begaven zich vervolgens per auto naar hotel des Indes, die van de twee zelfbesturen der Sumatro-Oostkust naar Kasteel „Oud-Wassenaar", in welke hotels zij hun intrek namen. ESTAFETTELOOP NAAR DEN HAAG DOOR AMSTERDAMSCHE STUDENTEN. Het aanbieden van een oorkonde aan Prinses Juliana van den academi- schen senaat der gemeente- universiteit. Woensdagmiddag a.s. zal, tijdens een audiëntie, welke Prinses Juliana i^en dag ten paleize aaxi den Kneuterdijk houdrii za in verband met de nadere .de huw. lijksvoltrekking, een oorkonde worden aangeboden van den Academischer Senaat der Gemeente-Universiteit te Amsterdam, welke oorkonde bevatten zal een 'gecalii- grafeeruen gehikwensch van den Senaat met het nationale gebeuren op 7 Januari. Deze oorkonde nu za] op origineele wijze naar Den Haag worden gebracht en wel door middel van een estafetteloop, waaraan j zestig Amsterdamsche studenten zullen deelnemen. Dit plan, waaraan de Acade- mische Senaat zijn goedkeuring heeft ge- hecht, is uitgegaan van den student Blei- weiss, lid van de Unitas Studiosorum Am- stelodamensium. Het viel in zulk een goe de aarde dat alle Amsterdamsche studen ten vereenigin gen aan de verwezenlijking spontaan haar medewerking hebben toe gezegd, als gevolg waarvan het feit zich voordoet dat voor het eerst sinds vele ja ren alle hoofdstedelijke studenten weer in onderling contact staan. De eerste der deelnemers aan den esta fetteloop, de heer Bleiweiss zelf, „start" Woensdagochtend te half twaalf van de Oudemanspoort. Elk der deelnemers legt ongeveer een kilometer af van de route j van zestig kilometer, alleen in den Haar- lemmermeer zal door een der deelnemende studenten een afstand van drie kilometer moeten worden geloopen. De route is als volgt: Amsterdam. Slo- j terweg tot Kruisweg, Hoofddorp, Nieuw- Vennep, Sassenheim, langs den nieuwen weg via Oegstgepst, via den Rijndijk bij Leiden terug op den ouden weg, den Deyl te Wassenaar, viaduct, Den Haag. Elke looper. die zijn taak volbracht heeft zal door een autobus worden opgenomen, zoodat alle deelnemers in Den Haag ko- j men. Voor een goeden gang van zaken worden te Amsterdam. Sassenheim en Den Haag telefoonposten ingericht. De oorkonde wordt gevat in een houten I koker, welke als geschenk van de Am- sterdamsche studenten het wapen van I Amsterdam in zilver zal dragen. HULDEBETOON OP 29 DECEMBER A.S. Morgen, Dinsdag 29 December, zal het de groote dag zijn, dat het vorstelijk bruidspaar de bij het comité voor de luis terrijke viering van het huwelijk van H.K. H. Prinses Juliana met Z.D.H. Prins Bern hard aangesloten vereenigingen in staat zal stellen langs een route van 5 K.M. haar hulde te betuigen. Door een koor, samengesteld uit Haag sche zangvereenigingen, wordt op het Re. gentesseplein ten gehoore gebracht: „Wij willen Holland houen" (begeleid door „De Postfanfare"), op het Piet Heinplein: „Ge lukkig is het land" (begeleid door het „Jongeliedenkorps Juliana"). De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat Dinsdag om kwart voor één alle verkeer op en tusschen den voor het huldebetoon aangewezen kring van wegen zal zijn stopgezet. Deze wegen zijn: Noordeinde, Zeestraat, Laan van Meerder- voort, Regentesselaan, Weimarstraat, Ko ningsplein, Prins Hendrikstraat, Prins Hen drikplein, Zoutmanstraat. Piet Heinstraat, Piet Heinplein, Kortenaerkade en terug door het Noordeinde. Zij, die omstreeks dien tijd van of naar hun arbeid gaan, zullen goed doen hun weg buiten dien kring om te nemen. Dit zal de orde ten zeerste bevorderen. Geschat wordt, dat de afzettingen te half vier we der zullen zijn opgeheven. MIJNWERKERS OP 7 JANUARI VRIJAF. In verband met het vorstelijk huwelijk hebben de directies der Limburgsche mij nen besloten op Donderdag 7 Januari aan alle mijnwerkers een vrijen dag te geven met behoud van loon. LUCHTVAART ZWARE MISTBANK OVER EUROPA. K.L.M.-machines en buitenlandsche vlieg tuigen landen op het vliegveld te Eelde. Het internationale vliegverkeer was op tweeden Kerstdag ernstig gehandicapt als gevolg van een zware mistbank, welke boven een groot deel van Europa hing en welke zich ook over ons land uitstrekte. Schiphol, Waalhaven, Vlissingen en Twente zaten reeds in de ochtenduren potdicht en dat was ook het geval met Brussel. Later op den dag gingen ook Eelde en Parijs in den nevel schuil. De K.L.M.-machines „Toekan" en „Sper wer", die resp. van Londen en Parijs kwa men, zijn in plaats van op Schiphol te Eelde geland. Ook de „Koetilang", die van Malmö op was was naar Parijs, is daar neergestreken om korten tijd daarna de reis voort te zetten. Voorts daalde te Eelde de „Wilhelm Koerty" van de Deutsche Luft Hansa van den dienst BerlijnAmsterdam v.v. De „Norrland" van de Zweedsche maatschappij „A.H.A.", die op Schiphol voor de aanslui ting zorgt met Kopenhagen en Malmö, is naar Eelde gevlogen om daar de doorgaan de reizigers van de „Toekan" en „Sper wer" over te nemen. Een en ander bracht op het vliegveld Eelde een groote drukte teweeg, aangezien men op deze landingen niet was voorbe reid. DUITSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Zaterdagnacht is een vliegboot die den dienst DuitschlandZuid-Amerika onder houdt, op het traject Zuid-AmerikaAfrika door motorstoring gedwongen geweest op open zee te dalen. Een Fransch jacht bood zoolang bijstand tot het vliegtuigsteunpunt „Ostmark" ter plaatst was en passagiers, bemanning en post aan boord nam. BINNENLAND R.K. STAATSPARTIJ. De groote groei van het ledental houdt aan. De Centrale Propagandadienst der R.K. Staatspartij verstrekt ons de volgende greep uit de berichten over de groote toe name van het ledental der Partij. De Afdeeling Empel berichtte een leden toename van 90 naar 200. In de Afdeeling Wieringermeer werden 60 nieuwe leden in geschreven. Een mooi resultaat in het nieu we land. De ledenwinst in de Afdeeling Hillegersberg steeg tot 213. De Afdeeling Limmen berichtte als voorloopig resultaat 128 nieuwe leden. Grubbenvorst bracht 65 nieuwe leden aan, Lutjebroek 46, Volendam 60, Venlo 138, Hoogkarspel 30. In de Afdee ling Druten steeg het ledental met 25 pCt. Het bestuur van den Kring Den Haag deel de mede, dat in de laatste twee weken 294 nieuwe leden werden ingeschreven: met de vorige opgave medegerekend, zijn aldaar 600 nieuwe leden gewonnen! Te Noordwijk wonnen de propagandisten 100 nieuwelingen. De Afdeeling Voorhout won 200 leden, Roermond 350, Zuilen 60. De Afdeeling Schiedam (H. Liduina) kon 100 nieuwe leden inschrijven, de nieuwe Af deeling Moerstraten (Heerle N. Br.) in één week 150. Overschie noteerde 100 nieuwe leden, Noordwijkerhout nog 55, Hengelo (O.) 200, Heerlen 300. Te Leuth bij Nijme gen werden in enkele dagen 26 nieuwe le den gewonnen; deze kleine gemeente telt thans 265 leden. Te Halsteren steeg het le dental tot 330, Weerselo boekte 100 nieuwe leden, Roermond (Kapel in t Zand) 173, Delft 151, Kampen 100, Monster 150, Wa teringen 120. Te Uulvenhout werd het le dental van 502 tot 780 opgevoerd, een ver meerdering dus met 55 pet., dank zij de groote activiteit van 28 propagandisten. Vele afdeelingen meldden, dat zij de le denwervingsactie in Januari zullen voort zetten. DE VESTIGINGSWET IN DE TWEEDE KAMER. Telegrammenwisseling van den Ned. R. K. Middenstandsbond. De Ned. R. K. Middenstandsbond heeft telegrafisch hulde en dank betuigd aan het lid der Twesde Kamer den heer E. J. M. Stumpsl te Hoorn, in verband met diens zoo intensieve en succesvolle bemoeiingen terzake van het ontwerp vestigingswet- kleinbedrijf, dat Dinsdag j.l. door de Tweede Kamer werd aanvaard. Tot Minister Gelissen richtte de bond het volgende telegram: „Bieden hartelijkste gelukwenschen aan met aanneming vestigingswet door Twesde 'Kamer. Reeds daardoor naam Gelissen voor Nederlandschen middenstand onvergetelijk. Hopen intusschen onverzwakt op de an dere, nog ontbrekende, aanvullende maat regelen van middenstandspolitiek. KOOPS, voorzitter Ned., R. K. Midden standsbond". Hierop mocht ten antwoord worden ont vangen: „Terwijl ik U zeer erkentelijk ben voor uwe gelukwenschen en U en den Roomsch Katholieke Middenstandsbond daarvoor hartelijk dank zeg, stel ik er prijs op u te zeggen, dat ik het ontwerp vestigingswet gaarne voorbereid en verdedigd heb, over tuigd als ik ben van het groote belang, dat dit ontwerp, mocht het wet worden, voor den middenstand beteekent. GELISSEN". AANTAL GEHEEL WERKLOOZEN EINDE NOVEMBER 1936. Stijging der werkloosheid in November 1936 kleiner dan in November 1935. Het centraal bureau voor de statistiek deelt de volgende cijfers mede betreffende het aantal geheel werkloozen, bij alle or ganen der openbare arbeidsbemiddeling aLs werkzoekende ingeschreven. Opgemerkt zij, dat niet alle werkloozen in Nederland zich als werkzoekende bij de openbare arbeidsbemiddeling laten in schrijven. Bij vergelijking met opgaven van vorige maanden houde men er rekening mede, dat de loop der cijfers wordt beïnvloed door den aanwas der bevolking en door maat regelen van administratieven aard, welke beoogen de arbeidsbemiddeling te bevor deren. aantal geheel werkloozen op het einde van Nov. 1936 Oct. 1936 stijging Gemeenten met: 100.000 en meer inw. 165.726 163.697 2.029 50.000—50.000 inw. 53.252 52.093 159 20.000—50.000 inw. 52.937 49.619 3 318 minder dan 20.000 148.565 129.035 19.530 totaal 419.480 394.444 25.036 Uit onderstaand overzicht betreffende de overeenkomstige maanden van het jaar 1935 blijkt, dat de stijging van het aantal werkloozen toen grooter was. aantal geheel werkloozen op het einde van Nov. 1935 Oct. 1935 stijging Gemeenten met: 100.000 en meer inw. 164.960 161.152 3.803 50.000—100.000 inw. 51.991 49.165 2.826 20.000—50.000 inw. 51.844 48.227 3.617 minder dan 20.000 146.385 123.392 22.993 totaal 415.180 381.936 33.244 Wellicht ten overvloede zij hierbij aange- teekend, dat de hierboven aangegeven om standigheden, die den loop der werkloosheid van maand tot maand kunnen beïnvloeden, eveneens, doch in belangrijk sterkere mate, van beteekenis kunnen zijn voor den loop der werkloosheid van jaar tot jaar. G. J. DROSTE, t In den ouderdom van 65 jaar is te Haar lem overleden de heer G. J. Droste Jr., di recteur van de N.V. Droste's cacao- en cho coladefabrieken. Sedert 1932 was de heer Droste voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en omstreken. Ook is de overledene voorzitter en penningmees ter geweest van het departement Haarlem der Maatschappij voor Nijverheid en Han del. Een schoenenfabriek te Bunschoten. Door het Tweede Kamerlid v. d. Putt waren den Minister van Waterstaat enkele vragen gesteld in verband met het op nieuw in exploitatie brengen van de schoe nenfabriek te Bunschoten. In zijn antwoord daarop deelt minister van Lidt de Jeude mede, namens minister Gelissen mede, dat de N.V. „IJsselmeer" Maatschappij voor de Schoenindustrie, welke haar bedrijf te Spakenburg (gemeente Bunschoten) uit oefent, niet in staat van faillissement is verklaard, doch surséance van betaling heeft aangevraagd. Hoewel plannen om deze fabriek op nieuw in exploitatie te brengen in overwe ging schijnen te zijn, is nog geen verzoek in verband met de toepassing van de Zuiderzeesteunwet ingekomen. Steun krachtens de Zuiderzeesteunwet is gegrond op lid 6 van art. 5 dier wet en heeft de beteekenis va-, een vergoeding voor de kosten van opleiding van belang hebbenden en hun kinderen. In hoeverre verleening van dez!en steun ook thans we der in aanmerking zal kunnen komen, kan slechts beoordeeld worden nadat de boven bedoelde plannen bekend zullen zijn.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6