f NIEUWS STADS M E U W J AARSWENSCH MAANDAG 28 DECEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER LICHTE VOKST. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke tot Zuidelijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt or betrokken, waarschijnlijk weinig of geen neerslag, lichte vorst tot om het vriespunt. Hoogste barometerst.: 776.8 te Krakau. Laagste barometerst.: 742.8 te Isafjord. Het centrum van het hoogedruk gebied, dat reeds vóór de Kerstdagen in onze om geving was geregen, bevindt zich thans over Centraal Europa. De drog. bovenlucht liet tijdens de Kerstdagen groot nachtelijk warmteverlies toe, waarbij overal in onze omgeving stralingsmist iptrad. Ook thans is het nog mistig in het Noordelijk gedeel te van Düitschland gedeelte van'Duitsch- land. Geleidelijk is in het hoogedruk ge bied ook de vorst toegenomen. Het vriest matig over Centraal-Europa, licht over Midden-Duitschland en onze omgeving en hei, grootste gedeelte vm Frankrijk. Over het Noorden hield de stroom van depres- sis in West-Oostelijke richting nog aan Hedenmorgen was over IJsland weer een lage drukkern gelegen. Een rug van hooge drukking, welke zich achter een depressie over Scandinavië heeft uitgebreid, bracht over Midden-Zweden matige vorst, Over de Britsche Eilanden daal-le de barometer geleidelijk. In verband hiermede is te ver wachten. dat ten or.zent de \vin-' Z":-*°Tik en iets krachtiger zal worden. Uit Frank rijk wordt daarbij koude 'ucht aangevoerd zoodat lichte vorst des nachts en tempera tuur om het vriespunt oveidag te wachten zijn. De kans op neerslag van beteekenis blijft klein. LUCHTTEMPERATUUR. 1.2 gr. onder nul. LICHT OP VOOR FIZTSERS e. a. Van Maandagnamiddag 4.20 uur tot Dinsdagmorgen 7.42 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan 2ee op Dinsdag 29 Dec. voorm. 3.00 en nam. 3.25 uur. AUTO RIJDT OP BIDSTOET IN. Verschillende gewonden. In vele Limburgsche plaatsen bestaat de goede gewoonte om, zoodra iemand overleden is, familieleden, vrienden en bu ren bijeen te roepen, die dan gezamenlijk een bidstoet vormen en zich aldus naar de parochiekerk begeven teneinde daar voor de zielerust van den overledene te midden. Zulk een bidstoet bewoog zich de zer dagen voort in de richting van de pa rochiekerk van Lindenheuvel, toen in de Valderenstraat plotseling een auto, op de biddenden inreed. Verschillende deelnemers werden tegen den grond gesmakt en be kwamen hevig bloedende verwondingen j aan hoofd en armen, terwijl de overigen met onbeduidende schrammen en kneu zingen vrij kwamen. De politie was da delijk ter plaatse en stelde een onderzoek in. De oorzaak van het gebeurde ligt ech ter waarschijnlijk in den dichten mist, waardoor de chauffeur de stoet eerst heeft opgemerkt toen het te laat was. De auto had slechts een middelmatige vaart. „Msbd." AUTO MET VIJF JONGEMANNEN TE WATER GEREDEN. Een der inzittenden redt de vier anderen. Op den avond van den Tweeden Kerst dag, te omstreeks negen uur, is een per sonenauto, komende uit Uithuizermeeden, waarin vijf jongemannen gezeten waren Lij Zandeweer onder Uithuizen in het Bo- terdiep gereden. De bestuurder van de auto, de negentienjarige P. B.t heeft blijk baar een bocht in den weg te laat opge merkt en toen inplaats van te remmen het gaspedaal gebruikt met bovengemeld ge volg. Gelukkig zijn alle inzittenden, zij het dan ook met veel moeite, aan den kant ge komen. De negentienjarige J. Allersma, die er als eerste in slaagde uit de auto te komen, heeft zich hierbij vooral kranig gedragen. Hoewel hij tengevolge van een wonde aan het achterhoofd veel bloed verloor, slaagde hij er in de vier andere inzitten den allen op het droge te brengen. Deze jongeman was echter zoo overstuur ge raakt, dat hij op advies van den te hulp geroepen geneesheer, niet mocht worden vervoerd. Hij was er vanmorgen iets beter aan toe. De auto is later door een kraanwagen ge licht. KERSTVERKEER IN DE VER STATEN EISCHT TAL VAN DOODEN. Droeve lijst na twee dagen. Tijdens de Kerstdagen zijn in de Ver- eenigde Staten 468 menschen door onge lukken om het leven gekomen. De meeste ongevallen waren het gevolg van het ver keer, dat druk was door het ongewoon zachte weer. H. VORMSEL AAN VOLWASSENEN. Op Zondag 17 Januari a.s. des avonds om 7 uur zal Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem het H. Vormsel toedienen aan volwas senen in de kerk van O. L. Vrouw Hemel vaart en St. Joseph (Heerensingel) te Leiden. De voorbereidingen worden gehouden in diezelfde kerk op Woensdag, Donderdag en Vrijdag 13, 14, 15 Januari, 's avonds om kwart voor 9 uur. Ook de volwassenen die buiten Leiden wonen er nog niet hei H. Vormsel hebben ontvangen, kunnen van deze gelegenheid gebruik maken. Zij moeten dan zorgen, dat zij een kwartier voor 7 in de kerk aan wezig zijn, met een vormbriefje van een hunner plaatselijke geestelijken van wien zij de instructie hebben ontvangen. DEKEN A. HOMULLE. KINDERFEEST. Wij verwijzen gaarne naar een adverten tie in dit nummer, waarin nogmaals de aandacht wordt gevestigd op een groot kin derfeest MORGENMIDDAG in het St. An- tonius-clubhuis aan de Mare. Voor een ge ringen toegangsprijs kan men den kinderen een allerprettigsten middag schenken. De entreé's komen ten goede aan andere kinderen aan kinderen, die wegens zwak te moeten worden uitgezonden. HET DIESELGEMAAL TE SPAARNDAM. In aansluiting aan het reeds medegedeel de omtrent het ingebruikstellen van het nieuwe 'Dieselgemaal van hst Hoogheem raadschap van Rijnland te Spaarndam, dat het oude stoomgemaal aldaar heeft ver vangen, kan nog het volgende worden be richt. De beide door Werkspoor geleverde Dieselmotoren zijn langzaam looopende. Zij zijn namelijk berekend op 160 a 185 om wentelingen per minuut. De kosten van de door Werkspoor ge leverde twee Dieselmotoren met bijbehoo- ren hebben 113000.bedragen, terwijl de verbouwing van het oude gemaal, alles in begrepen, 18000.heeft gekost. Als ge middelde opbrengst van het nieuwe D e- selgemaal kan men aannemen 1800 M3 water pei minuuut of 2 6/10 millioen M3 water per etmaal. Het grootste voordeel van het nieuwe gemaal te Spaarndam ligt in de zooveel lagere exploitatiekosten, - terwijl verder de onmiddellijke bedrijfsvaardigneid een be langrijk voordeel is. Wegens de heerschende windrichting worden de beide noordelijke gemalen van Rijnland (Spaarndam en Halfweg) het meest in werking gesteld. Zij nebben altijd 70 tot 80% van de geheele kunstmatige loozing van Rijnland voor hun rekening genomen. Het was dus van belang om in het Noorden een gemaal met lage exploi tatiekosten te hebben. Dat dit bereikt is, blijkt wel uit de volgende cijfers: Terwijl de oude stoomgemaal te Spaarn dam per etmaal malen 205.— kostte, is dit bedrag voor het nieuwe Dieselgemaal 72.04. Per 1000 M3 wateropbrengst waren de kosten voor het oude stoomgemaal 9 45 cent, voor het n-euwe 2.8 cent. Ook het andere Noordelijke stoomgemaal van Rijnland te Halfweg werkt betrekke- De wereld in vogelvlucht De Kerstdagen hebben behalve in Spanje in verschillende politieke proble men een ontspanning gebracht. Zoo is een „gentlemen agreement be reikt tussehen Engeland en Italië. De beide onderteekenaars erkennen wederkeerig de verkregen positie in de Middellandsche Zee en verplichten zich te werken aan de hand having van den vrede. De weg naar En- gelsch-Indië voor Groot-Brittannië en die naar Oost-Afrika voor Italië worden weder keerig gegarandeerd. Dit accoord brengt een belangrijke ont spanning te weeg. Voorts is in China de generalissimus van Nanking, Tsjang Kai Sjek, vrij gelaten. De maarschalk, die hem gevangen nam. Tsjang Sjoe Liang, is tezamen met zijn vrij gelaten gevangene te Nanking aangekomen en heeft tranen met tuiten vergoten, want alles was een misverstand! Hij had diep berouw. Een dergelijke Oostersche mentaliteit kunnen wij hier in het Westen niet doorgronden, maar in ieder geval is Japan er niet geheei gerust op. De Japansche regeering vraagt zich af: heeft Tsjang Kai Sjek soms toe gestemd in een scherpere anti-Japansche actie, of zit er wat anders achter die come- die? In Spanje hebben de Kerstdagen geen vrede gebracht. Zelfs een sympathiek ge baar als de uitwisseling van krijgsgevan genen is niet doorgegaan. In Barcelona heeft men den eersten Kerstdag beschouwd als een gewone werkdag. Net als in Sovjet- Rusland. De groote toevloed van vrijwilli gers, die ondanks het non-interventie-ac- coord in Spanje strijden aan beide kanten, heeft de regeeringen van Engeland en Frankrijk bewogen om stappen te doen te Berlijn, Rome, Moskou en Portugal, ten einde te verkrijgen, dat de non-interventie- politiek nu eens werkelijk zal worden toe gepast. Nu maar afwachten, wat daarvan komt. lijk zuinig, daar te Halfweg één etmaal malen 102.kost en de kosten per 1000 M3 water 5 cent bedragen. Inbraak. Tijdens afwezigheid der bewoners, die ter kerke waren, is gistermorgen tussehen 9.30 en 1.30 uur ingebroken in een per ceel aan den Hooge Morschweg. Toen de bewoners thuis kwamen vonden zij den boel overhoop. Bij onderzoek bleek uit een spaarpot 25.ontvreemd te zijn. De in breker heeft zich vermoedelijk met een valschen sleutel toegang verschaft. Insluiping, welke op arrestatie uitdraaide. In den vooravond van Eersten Kerstdag heeft een slechts ten deele gelukte poging tot insluiping met braak plaats gehad in een hotel aan de Steenstraat alhier. Te omstreeks 7 uur, terwijl de bewoners des huizes beneden waren, hoorde de 16- jarige zoon des hoteleigenaars iemand naar boven gaan. De jongen begaf zich eveneens naar boven en hoorde al spoedig, dat iemand iets openbrak. Hij waarschuwde daarop zijn vader, die tot de ontdekking kwam, dat een schrijf tafel was opengebroken en dat daaruit een geldkistje was verdwenen. Bij onderzoek trof hij in de badkamer aan den 21-jarigen kok L. J. v. d. H., die vroeger bij hem in betrekking was ge weest. Terwijl de hoteleigenaar de politie op belde, zag de jonge man kans dobr een raam naar het dak te vluchten, waar de politie hem echter spoedig te pakken had, waarna hij in arrest werd gesteld. Been gebroken. Op het terrein der voetbalvereeniging Roodenburg aan den Zoeterwoudschenweg heeft gisteren tijdens een wedstrijd de 16- jarige C. v. B. een trap tegen een scheen been gekregen, waardoor dit been brak. Door den E. H. D. is de jongen naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Vechtpartij. Op Tweeden Kerstdag ontstond bij een café aan de Steenstraat een vechtpartij tussehen eenige personen, die teveel aan Bacchus geofferd hadden. De politie zag zich daarbij genoodzaakt in te grijpen en den 21-jarigen C. G. uit Katwijk te arres teeren, waarbij gebruik moest worden ge maakt van ,den gummistok. Vrouw vermist. Sinds gisteren wordt hier ter stede ver mist de 43-jarige mej. W. W. J. Edelaar— geb. Eibers. De juffrouw, die aan zwaar moedigheid lijdt, loopt eenigszins gebogen en praat in zichzelf. Zij heeft een nikkelen bril op, een blauwen mantel aan met brui nen bont. grijze hoed en zwarte lage schoe nen. Zij heeft kort geknipt haar. Wie over haar inlichtingen kan verstrekken wordt verzocht de politie hiervan op de hoogte te stellen. PULCHRI STUDIO. Opvoering van „De Visschersbruid". De R.-K. gemengde zangvereeniging „Pulchri Studio" heeft het stoere besluit genomen een liefdadigheidsoperette uit te voeren en wel met het mooie doel de ba ten af te dragen aan den pastoor der St. Petruskerk, ten einde een aanvang te kun nen maken met het leggen van een vloer in den nieuwbouw. Natuurlijk was pas toor Beukers dan ook present, alsmede de Geestelijk Bestuurder, kapelaan Mudde en nog enkele andere heeren geestelijken. „Pulchri" heeft het stoute stuk vol bracht en niet zonder succes. Temeer noe men wij dit een „succes" omdat Pulchri zich nog nooit op dramatisch gebied heeft bewogen en zich in het genre van dit stuk niet onaardig thuis schijnt te gevoelen. Cri- tiek zullen wij uiteraard niet geven, wel veroorloven wij ons, hiertoe uitgenoodigd, eenige opmerkingen. Na het openingswoord van den heer Witte begon de operette. De keuze was gevallen op: „De Visschers bruid" een operette in drie bedrijven van Joh. Hendrix. Het geheel stond onder lei ding van den heer Th. van Niekerk, ter wijl de begeleiding bij den heer M. J. Markx m goede handen was. Elk der me despelenden was rolvast. Vergissingen kwamen weinig voor. Het verhaal is nogal gecompliceerd: bij wijlen vèr van vroolijk, zelfs langdradig, al bleven zoo nu en dan de kwinkslagen niet achterwege. Maar, eind goed al goed. .ou de Ruiter, een een voudige visscher wordt op aandrijven van Henk van Berkel door diens vader op een wrakke schuit aangemonsterd; (een ma troos wordt omgekocht het oude ding te laten zinken) omdat hij verliefd op Lou's bruid Clara genoemden jongen man uit den weg wil ruimen. Clara blijft gelooven, dat Lou zal terugkomen al is hij ruim twee maanden weg en wil van Henk niets weten. Van Berkel, die haar 't hof maakt, probeert nu haar moeder om te praten en als dat niet gelukt strooit hij las terpraatjes uit over Clara en den ouden de Ruiter. Clara's moeder jaagt haar nu weg. Lou komt terug van het wrak ge red; de lasterpraatjes worden weerlegd. En als de dorpsvrienden Henk aan de poli tie willen uitleveren, dan springt de brave de Ruiter voor hem in de bres een ge voelig lesje op zijn rug vindt hij voldoende afstraffing. Het stuk speelt in een vis- schersdorp en een frisch koor van vis- schersmeisjes en jongens leiden in en vul len het spel van de solisten aan. Inder daad komt 't veel aan op 't spel der solis ten. Lou, de bewuste bruidegom heeft maar een weinig op den voorgrond tredende rol, die hij vlot zong en zijn spel was ook vol- ilTAX TllEFt6t doende. De vermomming bij zijn terug komst was nogal gewild. Voor Clara „de Visschersbruid", hadden wij ons een meer dramatisch aangelegd jongmeosje ge- wenscht, daar zij voor tooneelspel geen groote gave bezit. Wat zij te weinig heeft, gaf haar tegenspeler, de oude vader, te veel. Al heeft hij aanleg voor het melo dramatisch aangelegd jongmeisje ge- ziet de werkelijkheid over het hoofd. Hij was overigens een stoere kerel met een draagkrachtige natuurstem. Twee alten komén er in voor, de visschersgeduwe, vrouw Hoek en Emma de vriendin van Clara. Dan was er Toon Huizer, de ma troos, die de werkelijkheid niet over het hoofd zag, zelfs wel eens te veel benaderde. Een toffe jongen, die zich wel eens schul dig maakte aan het bas-komiek. Drie jongens treden nog even naar voren, waar van Woud Witte de kroon spande door be schaafd rustig spel. Henk van Berkel, de valsche intrigant speelde zijn rol met be grip. De koren stevig gesteund door de draagkrachtige begeleidingen van den heer Markx klonken ferm en al was (om bij het schippersbedrijf te blijven) er wel eens een klip te omzeilen, wist de schipper van Niekerk op de brug het commando te hand haven. Ten slotte enkele bemerkingen, le. voor bijna alle medespelenden geldt het: de uitspraak cultiveeren. 2e Bij zoo'n tal rijk koor behoeft er geenszins forto gezon gen te worden (vooral de sopranen geven graag de volle maat)! De toon zal er alles zins bij winnen. De regie was aan den heer van Leeuwen toevertrouwd. Aan de actie had hij veel zorg besteed en vooral by de massa was hij geslaagd. Costumeering en grime was aan den heer Hoppezak opge dragen, 't Zag er kleurig en fleurig uit en de typeering had hij getroffen. Het succes was groot. De zaal was uit stekend bezet en na elk bedrijf was er da verend applaus. Wij twijfelen niet of Pul chri zal een batig saldo kunnen afdragen aan het hierboven genoemde goede doel. Met genoegen hoorden wij het muziekge zelschap „Frans Schweitzer" onder lei ding van Adolf Brunt, dat in de pauzes opgewekte muziek liet hooren. Een extra pluimpje voor den vaardigen xylophonist, die een solo met begeleiding van blaas- en strijkinstrumenten ten beste gaf. Pastoor Beukers dankte met een geestig spsechje de beide medwerkende vereenigingen. J. K. Een collecte na afloop gehouden voor de R.-K. werkloozen bracht 22.op. DE WERKLOOSHEID. De stand der werkloosheid was op 23 December als volgt: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, be hangers 27, betonvlechters 30, betonwer kers 75, fundeeringswerkers 1, glazenma kers 2, glazenwasschers 8, granietwerkers 15, grondwerkers 107, heiers 1, metselaars 17(5t opperlieden 129, schilders 246, sloo- pers 9, steenhouwers 2, straatmakers 8, hulp-straatmakers 14, stucadoors, witters 93, timmerlieden 304, uitvoerders 13, voe gers 29, ongesch. bouwarb. 12. Totaal 1304. Fabrieksarbeiders: bleekers 17, lompen- sorteerders 17, vellenblooters 5, steenfabr. arb. 151, zeepfabr. arb. 5, ongesch. fabr. arb. 67. Totaal 262. Kantoorpersoneel: kantoorpei'soneel 98, reizigers, colp. 48, winkelbedienden 44, etaleurs 2, incasseerders 12, musici 7, on derwijzers 8, overheidspersoneel 9, verple gers 5. Totaal 233. AGENDA LEIDEN. Maandag, Leidsche Kunstkring „Voor Al len", Celloconcert Tibor de Machu- la, Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. Dinsdag. Kinderfeest St. Antoniusclubhuis, Mare, 2.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Dec. a.s. tof en met Vrijdag 1 Jan. 1937 (Nieuwjaarsdag), waargenomen door apotheek: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, te lefoon 552. Zaterdag 2 en Zondag 3 Jan. a.s. nemen waar de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telefoon 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telefoon 1313. Hotel-café-personeel: huispersoneel 9, kellners 57, koks 9. Totaal 75. Houtbewerkers: beddenmakers 4, hout bewerkers 92, kistenmakers 6, kuipers 9, lijstenmakers 4t mandenmakers 2, meubel stoffeerders 17, meubelmakers 29, politoer- dei-s 1, ongesch. arbeiders 33. Totaal 197. Kleermakers: kleermakers 77, kappers 9, schoenmakers e.a. 13. Totaal 99. Land- en tuinarbeiders: bloemisten 41, landarbeiders 26, tuinlieden 39, warmce- ziers 13, ongesch. landarb. 10. Totaal 129. Metaalbewerkers: Bankwerkers 109, Blik- bewerkers 29, Burgersr ,eden 48, Electri- ciens 56, Gasfitters 13, Gasmetermakers 4, Isoleerders 9, Instrumentmakers 6, Kern makers 26, Kettingsme 'en 26, Klinkers 11, Koperslagers 2, Lasscl ers 8, Lab. bedien den 8, Loodgieters 67, Machinisten 22, Me- taalboorders 8, Meta; 'draaiers 11, Metaal zagers 1, Monteurs 19, Pianostemmers 3, Polijsters 1, Ponsers 5, Rijwielherstellers 20, Rijtuigschilders 3. Scheepstimmerl 9, Stokers 26, Teger" ouders 19, Verw. Mon teurs 17, Voorsla ders 8, Voorwarmers 6 Vulcaniseurs 1, uurwerkers 8, Wagenma kers 5, IJzerwe r.ers 54, Zandspuiters 4, Zand vormers 3, Ongesch. Arbeiders 42, to taal 692. Sigarenmake- s: Sigarenmakers 9, Siga- rensorteerders 1, Sigarentrippers 1, to taal 11. Technici, opzichters: Bedrijfsleiders 7, Ingenieurs Technikers 7, Teekenaars, Opz. 17, V. kmeesters 15, totaal 50. Textiel? eiders: Hekelaars 6, Katoen drukkers 5, Kluwers e.a. 7, Luikers 12, Plaatsnij ,rs 22, Schrobbelaars 1, Spin ners 44, jpoelers 3, Staaldraaddraaiers 3, Sterker? 2, Strijkers 13, Wevers 113, Wol- bewerk: s 40, Ongesch. Textielarb. 60, to taal 35' Tra' -.ortarbeiders: Emballeurs 5, Chauf feurs 19, Exp. Knechten 20, Koetsiers 17, Loop echten 52, Schippers 102, Magazijn- knec ten 65, Spoor- en Trampei's. 15, Wa kers 5, Transportarbeiders 65, Losse Ar- beic" rs 546. Totaal 1041. Tj pografen: Boekbinders 24, Boekdruk kers 14, Fotografen 2, Hulp-Vakarbeiders 5. Letterzetters 22, Steendrukkers 2. To taal 69. cedingsmiddelenarb.: Bakkers 84, Mo- 1' aars 1, Ovenisten 5. Slagers 55, Suiker- v erkers 22, Wijnkooperskn. 10, Zoutzieders 3. Zuiverbereiders 2, Ongesch. Arb. Fabr. 45. Totaal 227. Vrouwen: Apotheker-ass. 1, Kapsters 2, Naaisters 17, Maasters 1, Winkeljuffrou wen 19, Serveersters 5, Buffetjuffrouwen 1, Strijksters 1, Linnenjuffrouwen 2, Kantoor bedienden 28, Verpleegsters 4, Teekenares- sen 1, Bedrijfsleidsters 1, Onderwijzeres sen 3, Huisel. Diensten 139, Fabr. Arbeid sters 34, Kinderjuffrouwen 3, Boekhoud sters 1. Totaal 233. Alg. totaal 5003; 20 Dec. 1935 4749; 21 Dec. 1934 3239. Ben. 39 Ged. Werkloozen. Toten met morgen 29 Dec. is de gelegenheid openge steld aan ons Bureau, Bezorgers in de stad. en bij onze Agenten, om in het nummer van 31 Dec- den gebruikelijken Nieuwjaars^ groet te plaatsen. De prijzen dezer Advertentiên zijn a contant 1—4 regelsf 0.50 5-8 9-12 13-16 DE ADMINISTRATIE Ondergeteekende verzoekt plaatsing van den onderstaanden NIEUWJAARSGROET in het nummer van 31 December van „De Leidsche Courant", Papengracht 32, Leiden v.p. duidelijk met potlood invullen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2