DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Het wegverkeer eischte op de Kerstdagen in ruime mate zijn tol 28ste Jaargang MAANDAG 28 DECEMBER 1936 No. 8608 3k £ekJ6eh£(3oii/fca/nt 9F ABONNEMENTSPRIJS bedri&gt bij Tooraitbetafing: Voor Leiden 19 cent pei week t 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeeiingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.E0 Kerstfeest niet gevierd. „Het Kerstfeest werd dit jaar niet gevierd te Barcelona, iedereen heeft gewerkt". Een klein berichtje in de bladen, maar met een verschrikkelijke strekking. Wat 'n beklagenswaardige toestand on der het volk, als het Kerstfeest niet ge vierd wordt.... Zeker ook ten onzent zijn er duizenden en duizenden, die het Kerstfeest niet vie ren, al werken ze niet en al dragen ze Zon- dagsche kleeren. Maar, gelukkig, zijn er toch méér, die het Kerstfeest wél vieren, willen vieren.E n de uiterlijke omstandigheden: de Zondagsrust met de gewijde atmosfeer zijn ten onzent over het algemeen zóó, dat een ware Kerstfeest-viering niet belem merd maar bevorderd wordt. Ondanks alle stoffelijke èn geestelijke èn zedelijke miserie leven wij toch betrekke lijk in een gelukkig land. Weten wij het wel te waardeeren? Het ongeloof en het socialisme Ieder, die, al is 't maar héél even, kan nadenken, begrijpt en ziet zonneklaar vóór zich, dat een katholiek in het Communisme een allergevaarlijksten vijand moet vree zen. De tegenstelling Katholicisme en Com munisme is allerduidelijkst. De tegenstelling Katholicisme en Socia lisme is .helaas, niet iedereen zóó dui delijk. Paus en Bisschoppen hebben ze echter herhaaldelijk aangewezen en aangetoond, zoodat ieder, die wil zien, ook hier de waarheid kan vinden. En de socialistische pers in ons land komt vaak zelf bewijzen, hoe waar zijn de be doelde uitspraken van het Kerkelijk Gezeg, hoe juist is geweest de leiding onzer Bis schoppen. Zoo b.v. nu weer in een Kerstartikel in de „Voorwaarts". De heer Vliegen schrijft daar, dat „wij, socialisten, gesteld, dat wij de Messias-gedachte huldigden, ze toch niet zouden belichamen in een persoon", en ver der, dat „wij gelooven niet in een verlos ser, maar in een verlossing1'. Wij zijn van meening, dat de onge- loovige Vliegen eigenlijk niet zóó voor en uit naam van al zijn partijgenooten mag en kan spreken. Doch: 't gebeurt toch maar in een officieel orgaan vandeS. D. A. P.!- De heer Vliegen gelooft, dat de mensch in zichzelf de kracht kan vinden, om het „vrede op aarde" te verwezenlijken!.... Dit verklaart hij in bedoeld KerstartikeL De „Volkskrant" merkt bij deze verkla ring op: „Grijpt ons niet een innig medelijden aan met dezen verdoolde, die de anderen op zijn doolweg wil verlokken, hun een ideaal voorspiegelt, dat nooit verwezenlijkt kan worden? En levendiger wordt van den anderen kant in ons de blijdschap dat wij, niet uit ons zelf maar door Góds genade en met die genade meewerkend, een ander iaeaal nastreven: de menschheid en haar lot te verbeteren om daardoor haar einddoel: de eeuwige gelukzaligheid, veiliger te berei ken. Vrede op aarde, ja, maar dan toch alleen in en door het dienen van den God, die vóór ons op de wereld is gekomen om ons door Zijn Woord en Zijn voorbeeld den weg naar den Hemel te toonen". V Conductrices op de tram. De directie van de N.Z.H.T.M. is voor nemens op haar lijnen conductrices te werk te stellen. Ontslag van personen in vasten dienst zal van dezen maatregel niet het gevolg zijn. Aldus de samenvatting van een persbe richt, enkële weken geleden ook in onze courant gepubliceerd. Wij zagen dezen zomer in Gelderland Voor eenige millioenen aan voedsel uit Nederland naar Duitsehland SIR HENRI DETERDING EN DE NEDERLANDSCHE LANDBOUW. Naar aanleiding van in de pers versche nen berichten, kan worden medegedeedd, dat Sir Henri Deterding,begaan met de moeilijkheden, waarin de Nederlandsche landbouw verkeert en onder den indruk van de bezwaren, die de voedselvoorzie ning aan Duitsehland baart, besloten heeft, buiten de Nederlandsch-Duitsche clearing om, middelen ten bedrage, van eenige mil lioenen guldens beschikbaar te stellen voor den aankoop van Nederlandsche lanbouw- producten, die binnenkort naar Duitseh land zullen worden geëxporteerd. De Nederlandsche regeering heeft haar medewerking in zooverre verleend, dat de noodige vergunningen voor de uitvoering van deze transacties, die een extra uitvoer naar Duitsehland beteekent verstrekt zul len worden Uiteraard kan over de grootte van het bedrag niets positiefs worden medegedeeld. ook meisjes als conductrices dienst doen op de autobussen. Onze indruk van de wijze, waarop dezen haar dienst verrichtten, was uitstekend. En deze indruk werd ons la ter van meerdere zijden bevestigd. De ge- uniformde meisjes kweten zich van hun taak'zóó, dat zij noch een tekort noch een teveel aan beleefdheid en voorkomend heid ten opzichte van het publiek aan den dag legden; zij waren blijkbaar behoorlijk opgevoed en tot in de puntjes geïnstru eerd, welke instructies zij zeer correct ten uitvoer brachten. 't Kan zijn, dat de werkelijkheid min der gunstig is of worden zal dan onze indruk en onze inlichtingen zifn ge weest. Maar laten wij veronderstellen, dat dit laatste niet het geval is; dat het goed gaat en goed zal blijven gaan, dat meisjes uit stekende conductrices kunnen zijn op autobus of tram, zoodat de belangen van het publiek, dat van deze vervoer-midde- len gebruik maakt, door de vervanging van mannelijk door vrouwelijk personeel allerminst geschaad worden. Maar ook dan ook dan noemen wij een dergelijken maatregel tóch hoogst be treurenswaardig. Wij vragen ons zelfs af, of niet van ver schillende zijden tegen een dergelijken maatregel geprotesteerd moet worden. Ons inziens moet dat beslist gebeuren! Zeker; er zal geen vast geen vast personeel worden ontslagen; maar, na tuurlijk, zal er mannelijk los personeel worden ontslagen en, natuurlijk, zullen er in de toekomst bij de N.Z.H.T.M. niet zoo veel mannelijke krachten meer in dienst gesteld worden. Op zichzelf is dat niet zoo erg: wij zijn niet tegen allen vrouwen-arbeid en ook niet a priori tegen dezen vrouwen arbeid! Maar in dezen tijd, onder de huidige om standigheden is het toch wel héél erg, verschrikkelijk erg, als men de werk-ge- legenheid voor mannelijke arbeidskrach ten nog verder gaat inkrimpen. Zeker, er loopen ook vele meisjes werk loos rond, terwijl zij voor zichzelf en voor het gezin, waartoe zij behoqren, op werk zijn aangewezen; terwijl het voor haarzélf en voor het gezin zoo dringend ge- wenscht is, dat zij door arbeid in het levensonderhoud voorzien. En wij vinden het erg, die werkloosheid onder de meisjes. Maar geven alle ouders niet toe, dat werkloosheid voor jongens nog véél en véél erger is! En, als zij tusschen de keuze zouden staan: jongen óf meisje aan het werk, dan zouden zij bij hun beslissing niet aarzelen. Het voornemen van de N.Z.H.T.M. in dezen tijd in dezen tijd moge niet in werkelijkheid worden omgezet. Wij hopen het van ganscher harte. Auto te Schagen door trein gegrepen. DRIE INZITTENDEN GEDOOD. Zware mist belemmerde het uitzicht. Zaterdagmiddag is een ernstig ongeluk gebeurd op den onbewaakten spoorweg overgang aan de Kei.is te Schagen. De sneltrein, welke omstreeks 12 uur uit Den Helder vertrekt en 12.13 te Schagen móet aankomen, Teeds op bovengenoem- den spoorwegovergang en kwam in botsing met een auto. Dit voertuig werd aan de achterzijde gegrepen en ongeveer 50 Me ter verder aan den voet van den dijk neer geworpen. Van de drie inzittenden werden mejuffrouw J. de Reus uit Winkel en-.me juffrouw A. Reuvers uit Dirkshorn op slag gedood. Mejuffrouw M. Hopman, uit War menhuizen, werd zwaar gewond en met den trein naar Alkmaar vervoerd, waar zij in het Centraal ziekenhuis is opgeno men, alwaar zij in den loop van den avond is overleden. In den trein was toevallig aanwezig dokter Schuringa uit Dep Hel der, die met een even^ens in den trein aanwezige pleegzuster de eerste hulp ver leende. Het ongeluk is te wijten aan den zwa- ren mist, welke Zaterdagmorgen over Schagen hing. De sneltrein zette met een half uur vertraging de reis voort. .Auto te Middelburg te water gereden. TWEE DAMES VER DRONKEN. De mist heeft in den nacht van Zater dag op Zondag te Middelburg twee slacht offers geëischt. Omstreeks één uur begaven twee dames en heeren uit Goes, die den Tweeden Kerstdag te Middelburg hadden doorge bracht, zich per taxi naar hun woonplaats. Op den hoek van de Maisbaai en de Los- kade is de auto, die bestuurd werd door den heer J. Pantus uit Goes, in het ka naal gereden. De bestuurder en de twee zich in de auto bevindende heeren J. Braam en G. de Jan, konden zich door het verbrijzelen van de voorruit uit het voer tuig bevrijden. Zij werden door een voor bijganger, die op het hooren van den slag in het water was toegesneld, door hand reiking op den wal getrokken. De beide dames die zich in den wagen bevonden, de 29-jarige M. van Hoorn, echtgenoote van den heer de Pan en haar 21-jarige zuster, C. van Hoorn, konden niet uit de auto komen en verdronken. Eerst toen de wagen met behulp van een kraan tegen den wal was opgetrokken, konden de slachtoffers worden bevrijd. De levensgeesten waren echter reeds gewe ken. Mevrouw de PanVan Hoorn was moe der van zes kinderen van drie tot twaalf jaar. Haar zuster was ongehuwd. Auto met vier personen bij Stadskanaal te water BESTUURDER VER DRONKEN. Gistermiddag omstreeks half een is een personenauto, waarin vier personen geze ten waren, bestuurd door den heer H. Ru- bingh uit Stadskanaal, nabij den Gassel- ternijveenschebocht in het kanaal gereden. De bestuurder moest uitwijken voor eenige kinderen, die op den weg aan het spelen waren. De wagen slipte, en kwam in het kanaal terecht. Direct was hulp ter plaatse en men slaagde er in drie der in zittenden, den heer Moesker, diens echt genoote en den heer Bartels, allen uit Stadskanaal, spoedig op het droge te bren gen. Zij waren echter zoodanig geschrok ken, dat zy vergaten mede te deelen, dat de bestuurder, de heer Rubingh, nog in den wagen zat. Deze is, ongeveer een half uur later, toen men den wagen opgehaald had, levenloos achter het stuur vandaan gehaald. Men heeft nog getracht de levensgees ten op te wekken, doch zulks mocht niet meer baten. Het lijk is naar Stadskanaal overgebracht. De drie overige personen, die geen noemenswaardig letsel hadden bekomen, konden later huiswaarts keeren. Auto met vijf personen door tractor gegrepen. TWEE INZITTENDE ERNSTIG GEWOND Een huurauto met vijf inzittenden is Don derdagavond om ruim kwart over acht op den onbewaakten spoorwerovergang van het lijntje VolendamKwadijk, dat den rijksweg AmsterdamHoorn kruist, gegre pen door een passeerenden tractor met goe derenwagen. De auto werd geheel in elkaar gereden. De gevolgen waren gelukkig minder ernstig dan men aanvankelijk meende. Drie personen onder wie de bestuurder, waren vrijwel zonder letsel gebleven, doch de overige twee hadden vrij ernstige ver wondingen bekomen. Het waren de heeren Veldman en Severijn, de laatste afkomstig uit Harlingen. Nadat zij in een café door dokter Van der Steen warert geholpen, zyn zij naar het St. Lidwuinagesticht te Purmerend over gebracht. De overige bij het ongeluk betrokkenen waren de heeren S. Vellinga en zijn broe der H. Vellinga, beiden uit Harlingen en de heer Van der Gaast uit Edam. Het gè- zelschap was op weg van de hoofdstad naar Harlingen. De auto is later weggesleept. Ook de tractor was zwaar beschadigd. AUTOBOTSING TE DEN HAAG. Twee gewonden waarvan één ernstig. Gistermorgen zijn ten gevolge van den dikken mist twee auto's, resp. bestuurd door de chauffeurs J. N. te Scheveningen en W. R. uit de Appelstraat te Den Haag met vrij groote vaart tegen elkaar gere den. De slag was zoo hevig, dat beide wagens geheel in elkaar gedrukt werden. De chauffeur J. N. was er zeer ernstig aan toe. Met een schedelbasisfractuur en inwendige kneuzingen is hij naar het zie kenhuis aan dep Zuidwal overgebracht. W. R. had slechts lichte kwetsuren opge- loopen, o.m. een neusbeen gekneusd. Hij kon na verbonden te zijn huiswaarts kee ren. ONBESUISDE JONGEMAN VEROORZAAKT AUTO-ONGELUK. Eén doode, één ernstig gewonde. Gistermorgen omstreeks kwart over tien heeft zich op den Schaesbergerweg een ernstig auto-ongeluk voorgedaan, waarbij een persoon den dood heeft gevonden en een tweede vrij ernstig verwond wérd. De toedracht was als volgt: Zaterdag had de 17-jarige jongeling S. uit Heerlen de auto van zijn vader, welke voor een repara tie in een garage was gebracht buiten me deweten van zijn vader gehaald voor het maken van een uitstapje. Onderweg kreeg de auto een lekken band, zoodat de jon gen haar in een garage te Sóhaesberg achterliet. Een plotseling sterfgeval maak te het echter noodzakelijk, dat de vadér de beschikking kreeg over zijn auto, zoo dat de jongeman gistermorgen vroeg in allerijl naar Schaesberg toog om den wa gen op te halen. Met een vaart van naar schatting 60 tot 70 K.M. reed hij langs den Schaesbergerweg naar Heerlén. Zijn ner vositeit was naar het schijnt nog grooter geworden door de omstandigheid, dat de weg beijzeld was, althans, toen hij voor zich uit een aantal wielrijders zag rijden, remde hij plotseling, zonder dat daartoe eenige noodzaak aanwezig was, met het gevolg, dat de wagen suipte, het trottoir op vloog en vervolgens nog driemaal heen en weer over den weg zeulde. Een der ge noemde wièlrijders, de heer Bührmann, werd door de auto gegrepen en zoo ernstig gewond, dat hij zeer spoedig daarna over leed. Een tweede, de schoonzoon van den heer Bührmann, bekwam een hoofdwonde en eenige schaafwonden, terwijl een derde, de heer Plannings, eenige kleine kneuzin gen opliep. Van nog een vierden wielrij der werd het rijwiel totaal vernield, doch de man zelf bleef ongedeerd. De auto schoot na deze verrichtingen in een heg en bleef daar steken. De jongeman kwam Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De gezondheidstoestand van den H. Va der. (2de blad). Generaal von Seeckt overleden. (2de blad). Een Middellandsche Zee-accoord gesloten tusschen Engeland en Italië. (2de blad). Een Engelsch-Fransche stap ora werke lijke non-interventie in Spanje te krijgen. Geen Kerstvrede in Spanje. (2de blad). Tsjang Kai Sjek in vrijheid gesteld. (2de blad). BINNENLAND. Sir Henri Deterding heeft besloten eenige millioenen guldens beschikbaar te stellen voor den aankoop van Nederlandsche land bouwproducten voor Duitsehland. (1ste blad). De Kroon heeft een raadsbesluit tot be perking van het aantal winkels vernietigd. (2de blad). De spoorlijn van de voormalige Haarlem mermeerlijn. (2de blad). Onderwijzers-examen en de buigingsuit gang. (2de. blad). De Kerstdrukte óp de wégen heeft dit jaar niet minder dan tien dooden en ver schillende gewonden geëischt. (1ste blad). Twee arrestaties te Leek in verband met gepleegden moord. (3de blad). 's-Gravenhaagsche juwelier voor 20.000 aan sieraden bestolen. (3de blad). Scheveningsche logger bij Monster ge strand. (3de en 1ste blad). er met den schrik af. Hij is in arrest ge steld en zal ter beschikking van de justitie gesteld worden. Uiteraard had hij geen rijbewijs, noch nummerbewijs bij zich. VOETGANGER DOOR AUTO GEGREPEN Op slag gedood. Zaterdagavond omstreeks zeven uur is op den weg tusschen Vlissingen en Kou- dekerke de arbeider Kopejan, die daar wandelde, door een personenauto aangere den en op slag gedood. Het slachtoffer, dat te Koudekerke woonde, was ongeveer 35 jaar. WIELRIJDER DOODGEREDEN. Autobestuurder reed door. Commissaris van politie te Delft vraagt inlichtingen. Zaterdagochtend omstreeks elf uur werd op den Delftgauwscheweg te Delft na bij den Pauwmolen de wielrijder M. van der Steenhoven uit Delft door een auto aangereden. Ofschoon de verwondingen zich aanvan kelijk niet ernstig lieten aanzien, is het slachtoffers gisteren in het gasthuis te Delft aan de bekomen kwetsuren overle den. De bestuurder van de auto, welke de aan rijding veroorzaakt had, is na het ongeval doorgereden. In verband met deze aanrijding verzoekt de commissaris van politie te Delft den autobestuurder, die direct na het ongeval aan omstanders verklaard heeft, de juiste toedracht van het gebeurde te weten, zich zoo spoedig mogelijk aan zijn bureau, af- deeling recherche, te vervoegen. OUDE MAN AANGEREDEN DOOR STOOMTRAM. Aan de gevolgen overleden. Woensdagavond is te Aalten de zeventig jarige D. W., die in beschonken toestand verkeerde, door een goederentram van de Geldersch-Westfaalsche stoomtrammaat schappij aangereden. Ernstig gewond en met een gebroken been is de man naar het ziekenhuis te Winterswijk vervoerd, waar hij in den loop van den dag is overleden.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1