MAANDAG 28 DECEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 LISSE. Geboren: Stephanus Cornelis en Cor nells Maria, zoons van S. R. Lemmers en E. van Beek Johannes, z. van P. van Hartingsveldt en H. F. Engelberts Esther, d. van J. J. Meijer en H. Mink. Getrouwd: P. L. Burssé te Lisse en G. H. Mülders te Haarlem. Overleden: P. Berkhout wedr. van M. Heemskerk. Gevestigd: M. P. Berbee uit Haar lemmermeer J. M. A. Kerkvliet geb. van der Zon uit Bloemendaal Chr. van de Weerd en gezin uit Haarlemmermeer. Vertrokken: A. J. Driessen en gezin naar Haarlemmermeer C. C. van Stein naar Noord wijk J. M. Buschman naar Engeland G. Eisenga naar 's-Graven- hage M. M. van Essen naar Bloemen daal W. C. van Roode en gezin naar Hil- legom. WASSENAAR. Winkelsluiting. Door B. en W. is beslo ten om van 4 t/m. 7 Januari a.s. ontheffing van winkelsluiting te verleenen. Op die dagen zullen alle winkels tot des nachts 12 uur geopend mogen blijven. Gevestigd: G. W. L. Aandewiel, N. H., suikertechnicus, uit Hoogketk, Lange Kerkdam 103 H. van den Arend, N.H., zonder beroep, uit Den Haag, Schouwweg 72 A. J. Bisschoff, R.K.t koopman, uit Rotterdam, Burchtplein la K. Buwalda, N.H., boerenknecht, uit Ferwerderadeel, Raaphorstlaan 11 F. M. Dekker, E.L., kinderjuffrouw, uit Bussum, Storm van 's-Gravesandeweg 77 E. E. Th. Dulfer, en vrouw, Rem., zonder beroep, uit den Haag, Aarweg 16 L. van den Ende, N.H. huishoudster, uit Driebergen-Rijsenburg, Wassenaarscheweg 13 C. J. Grimbergen, R. K., bakkersknecht, uit Rijnsburg, Lang straat 35 I. Groen, geen, zonder beroep, uit Zaandam, Nassaulaan 9 H. A. Grü- ter, R.K., zonder beroep, uit Amsterdam, Amazonelaan 4 P. Imanse, R.K., zonder beroep, uit Hillegom, Havenplein 27 G. Pucher geb. Jentoch, Ev., zonder beroep, uit Den Haag, Rijksstraatweg 757 H. Kaufhardt, R.K., dienstbode, uit Den Haag, v. d. Oudermeulenlaan 20 H. G. Knij- •nenburg, R.K., metselaar, uit Den Haag, Oostdorper weg 155 T. Meijer en gezin, E.L., zonder beroep, uit Rotterdam, Rijks straatweg 324 C. van Nes en gezin, N. H„ zonder beroep, uit Stomp wijk, Meijen- delscheweg 18 L. de Nooijer, Ger. K., zonder beroep, uit Den Haag, v. d. Ouder meulenlaan 10 K. v. d._ Plas, N.H. dienstbode, uit Oegstgeest, Bloemcamp- laan 68 A. M. Schaveij, R.K„ dienst bode, uit 's-Gravenhage, L. v. Rhenen v. Rhemenshuizen 12 B. P. v. d. Schuit, Ger. K.. dienstbode, uit den Haag, L. v. Hoogwolde 1 H. J. Slakhorst en gezin. R.K., kok, uit den Haag, Gladiolusstraat 5 M. V. Dussèldorp. geen. zonder beroep, uit Breda. Joh. de Wittstraat 9 M. Ver meulen, Ger., huishoudster, uit Rio de Janeiro, Pr. Marielaan 27 D. Timmer en gezin, geen, uitvoerder Ned. Heide Mij., uit Schiedam, Havenplein 5 P. A. R. van Vloten en gezin, geen, Dir. N.V. Nell en Stutterheim. uit den Haag, Middelweg 13 J. Th. Witteman, R.K., dienstbode, uit Lisse, Zijdeweg 54. Vertrokken: E. W. Bekker naar Katwijk, Valkenburgscheweg 9 L. De- meny naar den Haag, Weissenbruchstraat 243 G. H. van Lemel naar Soest, Bec- keringhstraat 29 E. M. Gescher naar Amsterdam, Nic. Maesstraat 122 H. B. Peters naar Amsterdam, Pienemanstraat 11 II J. Nieland naar Haarlem, van Ho- gendorpstraat 6 J. v. Witteveen en ge zin naar den Haag. Mauritskade 93 H. E. Vossevelde geb. E verhard naar Zutphen, Warmv. weg 63 Th. L. Straathof naar Zoeterwoude, Weipoort B 72 J. Schel- levis naar den Haag. Schenkweg 270 M. Busse naar den Haag, Carel van Bylandt- laan 8 K. Foppen naar Harderwijk. Kei zerstraat 9 J. H. P. Westhof naar Sneek, Kloosterstraat 28 B. C. Veenstra geb. van Klaveren naar Alphen a. d. Rijn. van Eeghenstraat 25 T. Pool naar Leiden, Kerkstraat 1 Wed. W. A. Stokhuvzen geb. C. Brink naar Den Haag, van Alke- madelaan 32 A. M. Stokhuyzen naar idem. Geboren* Anna Margaretha Woutri- na d. van J. P. Nikkels—J. M. Honig Welhelmus Albertus z. van N. J. Knijn H. J. Beijersbergen. Ondertrouwd: P. B. Kreukniet en N. Vervloet A. van de Werken en H. Zuiddam H. Lange en C. A. Treffers. Getrouwd: J. C. B. Roekens en M. M. Kitt J. O. Hodgkinson en L. L. Lan ge J. van Laar en H. Bouwmans. Overleden: Pietje Kinkel 69 j., geh. met K. Plomp Geertruida yan der Laars 80 j., wed. van P. Louwman. WARMOND. INBRAAK BIJ DEN NOTARIS. De brandkast werd opengeknipt. Gedurende de Kerstdagen is tijdens de afwezigheid van de bewoners ingebroken in de woning van notaris R. alhier. Het ge- heele' huis is doorzocht, terwijl de brand kast a la sardine is geforceerd. Een be langrijk bedrag aan geld, bestaande uit bankpapier, gouden tientjes en zilvergeld, is buit gemaakt. De daders hebben zich toe gang verschaft door een W.C.-raam, het welk is open gebroken. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Kindje aangereden Op Eerste Kerstdag werd een tweejarig dochterje van T. aan den Steekterweg, toen het meisje plotseling voor de ouder lijke woning den weg overliep, dcor een passeerende auto aangereden. Het kind, dat een vrij ernstige hersenschudding be kwam, werd door dr. S. de eerste hulp verleend. Tot heden is de kleine nog niet tot het bewustzijn gekomen. Den chauf feur v. d. M. uit Wassenaar treft geen schuld. Auto tegen boomen gebotst. Gister morgen omstreeks 11 uur is in wijk Hoorn de autobestuurder A. B. uit Den Haag, door het slippen van zijn wagen, tegen twee links van den weg staande boomen gebotst. De botsig was zoo hevig, dat de auto aan de linker voorzijde geheel werd meengedeukt, terwijl een der wielen van den wagen werd gerukt en in de sloot terecht kwam. De inzittenden P. B. uit Den Haag, benevens mejuffrouw H. B. met haar dochter, wonende alhier, werden licht gewond. Mej. B. die bewusteloos was, werd bij omwonenden binnengebracht. Dr. W. verleende de eerste hulp. De auto, die eigendom was van een garagehouder in den Haag, moest worden weggesleept. Volgens ooggetuige had de bestuurder met groote snelheid gereden, terwijl hij een andere auto wilde passeeren. Na de bot sing kwam de wagen dwars over den weg te staan. Tegen den bestuurder werd door de politie proces-verbaal opgemaakt. Verlichting Gouwebruggen. Bij de vele buurtcommissies, welke zich hebben gevormd voor de a.s. feestviering bij ge legenheid van het vorstelijk huwelijk, heeft zich thans ook aan Gouwsluis een comité gevormd, dat het plan heeft opge vat, de beide bruggen feestelijk te ver sieren en te verlichten, hetwelk ongetwij feld over het water van Rijn en Gouwe een feeërieke aanblik zal bieden Diefstal. Mej. E. van den Gnephoek deed aangifte van diefstal van haar rijwiel tijdens godsdienstoefening in het Evange liegebouw aan de Hoofdstraat. Geboren: Cornelia Maria d. van Hen- drikus Anthonius de Lange en Petronella Hendrika 'van Tol. Johannes Petrus Lau- rentius z. van Hendrik J. P. Tuinenburg en Adiana Gerarda de Vogel. Sinmon z. van Simon Dam en Cornelia van der Haven. Overleden: Jacobus Verhaar 85 j. Margje de Wit 74 j, Philippus Hendrik Burggraaf 7 mnd. Gerardus Jacobus Jo hannes Cornelius Penders 15 jaar (over leden te Leiden). Ingekomen: Hendrik F. de Looij, slager, Hooftstraat 51, van Lisse. Maria M. Hofer echtgen. van J. F-. Samson, zon der beroep, dr. Lovinklaan 14, van Korn- westheim (Did.). Arie Breedijk, win kelbediende, Hooftstraat 121, van Linscho- ten. Elisabeth G. Vrolijk, dienstbode, Stationsstraat 28, van Boskoop. Hendri- kus Veentsra, corrector, v. Eeghenstraat 25 van Oegstgeest. Vertrokken: Gijsbertha van Emme rik, huishoudster, Jan Nieuwenh.str. 21, naar Rotterdam. Maria M. v. d. Meer, chef-strijkster, Stationsstraat 4, naar Delft. Johan van der Windt en gezin, machi nist, Gouwsl.weg 69a, naar Vlaardingen. HAZERSYVOUDE. Lichtstoet. Reeds hebben dertig Ver- eenigingen zich opgegeven voor deelneming aan de lichtstoet. De aandacht wordt er op gevestigd dat ook op zich zelf staande per sonen kunnen aansluiten, doch bij voor keur met oranjelampions. LEIDERDORPs GEMEENTERAAD. Alle leden zijn aanwezig wanneer de voorzitter, burgemeester K. Brug, de ver gadering met gebed opent. De voorzitter stelt voor aan Prinses Ju liana en Prins Bernhard een telegram te zenden ter felicitatie met de ondertrouw. De notulen worden vastgesteld en over gaan wordt tot de behandeling van de in gekomen stukken. De voorzitter deelt mede, dat de begrooting van het grondbe drijf is goedgekeurd. De gementebegroo- ting 1937 is met eenige opmerkingen te ruggekomen, in overweging werd gegeven over te gaan tot verhooging der opcenten op verschillende belastingen, en aangera den werd deze gemeente voor de gemeen tefondsbelasting in een andere klasse in te deelen. Nog zoo slecht niet. Naar aanleiding van dit schrijven, maak te de voorzitter de opmerking, dat de toe stand van de gemeente-financiën nog zoo slecht niet is. Na uitvoerige toelichting, deelt de voor zitter mede, dat B. en W. een en ander dui delijker aan Ged. Staten zullen uitleggen. Op het verzoek van den heer M. v. d. Velden om vergunning tot aanleg van 3 straten t.w. verlenging Acacialaan en Pa rallelstraat langs den Hoogmadescheweg, wordt met algemeene stemmen gunstig beslist. Met algemeene stemmen worden aange nomen een voorstel tot wijziging van de schoolgeldverordening, een voorstel tot wij- giging van de verordening op de heffing en invordering van los- en laadgeld en kadegeld, alsmede het voorstel tot onder- handsche verhuring van de woningen in de z g. Blauwe Buurt, waarvan er momen teel 5 worden verhuurd en 3 leeg staan. Het ligt in de bedoeling te leeg staande wo ningen niet meer te verhuren. De heer van der Wal wil de huurprijs der woningen verlagen, waarop wethouder Boot ant woordt, dat wanneer de huurprijs nog la ger wordt gesteld, de bewoners in deze hui zen blijven wonen en dat is de bedoe ling niet. Aan de orde kom* het punt: verhuring gemeentelokaliteiten. B. en W. stellen voor deze op dezelfde voorwaarden aan gega digden te verhuren. De heeren Klaver en de Haas hebben een voorstel ingezonden om de huur te verhoogen, behalve voor de muziekver. „Devote", welk voorstel nader wordt toegelicht door den heer de Haas. De exploitatiekosten zijn hoogsr dan de vergoeding voor het gebruik der lokalen, hetwelk z.i. een verkapte subsidie is. De voorz. geeft ten antwoord, dat het college van B. en W het vereenigingsleven tege moet wil komen, te meer, daar men veelal met moeilijkheden zit, door de werkloos heid onder sommigen der leden. Spr. geeft in overweging de tarieven te handhaven. De heer Klaver zegt, dat de gemeente er niet is om vereenigingen in stand te hou den door het geven van een verkapte sub sidie. De beide wethouders en de heer Groe nendijk ontraden verhooging. De heer van der Wal wil verhooging ook voor „De vote". Het voorstel van B. en W. wordt hierna met 43 stemmen (tegen: de heeren De Haas, Klaver en van der Wal) aangeno men. Voorts wordt besloten het onderhoud der gemeentelijke plantsoenen opnieuw aan te besteden voo'r 1937. Tot leden van het Burgerlijk Armbestuur worden benoemd de heeren J. van der Meer en A. van Winkel. De heer dr. J. J. Persant Snoep wordt benoemd tot geneesheer voor de vaccinatie in 1937. De Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs wordt met alg. stemmen opgehe ven. De muziekver. „Devote" wordt een sub sidie toegekend over 1935 groot 100. B. en W. bieden vervolgens het 5-jaarl. verslag der gemeente aan. Een reclame hondenbelasting wordt be handeld en een wijziging in de begrooting aangebracht. Naar aanleiding van een voor stel betreffende verstrekking van schoei sel en^. enz. aan schoolgaande kinderen, ingezonden door de heeren Klaver en van der Wal zegt de voorzitter, dat hierover praeadvies door B. en W. zal worden uitge bracht, nadat advies is ingewonnen bij de hoofden der scholen. De raad gaat over in geheime vergadering ter bespreking van de contract-bepalingen tot verpachting van den tol van de Leiderdorpsche brug. Na heropening der openbare vergadering stel len B. en W. voor de tol ondershands te ver pachten voor 3 jaar aan den tegenwoor- digen pachter, mits een pachtsom gebo den wordt, waarmee de Raad genoegen kan nemen. Met alg. ste,mmen aangenomen. Aan het einde der vergadering, dankt de voorzitter de leden voor de aangename samenwerking en wenscht de leden bij de wisselings des jaars een goede einde en een gezegend begin toe. WOERDEN De feestelijkheden. Heden (Maan dag) zal met man en macht aan de ver siering door de buurtvereenigingen be gonnen worden. Deze belooft iets zeer bij zonders te zijn. De vereeniging „Ko ninginnedag" is met haar programma ge reed. Deze week zal het verschijnen. We kunnen hieruit het volgende in hoofd trekken mededeelen. Nadat de huwelijksdag met tamboers is geopend, zal er gelegenheid zijn om in eenige zalen de radio-reportage te beluis teren uit Den Haag. Hierna volksspelen. Na afloop trekt de groote lichtstoet uit, die de vorige nog verre zal overtreffen in pracht en schittering. Des avonds zullen in de groote tent optreden o.m. Henri Nol- les met medewerking van mej. Marina v. Goudswaard, dezelfde die ook in Den Haag voor Prinses Juliana en Prins Bern hard zijn opgetreden. Des avonds een groot vuurwerk. Vrijdagochtends begint de dag met een aubade voor het stadhuis door de 2000 schoolkinderen, waarna vertooning van een Oranjefilm en traci.atie. Des namiddags zal een huwelijksgedenk- teeken voor het stadhuis onthuld worden, waarna des avonds een herhaling plaats vindt van den vorigen dag. Zaterdag is de dag voor de buurtver eenigingen, waarop ieder de prachtige versieringen en verlichtingen zal kunnen bewonderen. Een bijzondere aantrekkelijkheid is ieeds de verlichting van het stadhuis en het „kasteel". Kinderfeest. In het Patronaatsgebouw was het tweeden Kerstdag weer eens echt feest voor de kinderen van hen, die min der met aardsche goederen zijn gezegend. HET NUT DER SOCIALE VERZEKERING. Op 3 December j.l. was het 17 jaar gele den, dat de Invaliditeitswet in werking trad. Om een idee te geven van de resultaten dezer Verzekering, volgt hieronder een overzicht van de op 1 December van dit jaar loopende renten. 52212 Invaliditeitsrenten tot een bedrag van7.255.681.90 117348 Ouderdomsrenten tot een bedrag van 17.790.702.80 34948 Weduwenrenten tot een bedrag van5.549.079.54 13936 Weezenrenten tot een bedrag van 1.949.635.30 Totaal 32.545.099.63 Dit zijn de bedragen, welke per jaar over het geheele land worden uitgekeerd. Alleen in het gebied van den Raad van Arbeid Leiden, waren op 1 December j.l. loopende: 1604 Invaliditeitsrenten tot een bedrag van 232.498.85 3604 Ouderdomsrenten tot een bedrag van 544.232.— 1077 Weduwenrenten tot een bedrag van175.582.45 395 Weezenrenten tot een- bedrag van 57.003.69 Totaal 1.009.316.99 Bovendien werden tot op 1 December 1936 in totaal 58.719 personen voor reke ning van het Invaliditeitsfonds behandeld of verpleegd, waarvan alleen in het gebied van den Raad van Arbeid Leiden 1.279 verzekerden. Uit deze gegevens blijkt zeer zeker weer opnieuw het groote nut van de Sociale Verzekering. Het begon 's morgens met een ontbijt, na de H. Mis van 9 uur, waaraan 170 kinde ren deelnamen. En dat het hun smaakte bewezen genoeg de stapels brood die in een ommezien waren verdwenen. Geen wonder, weldadige menschen hadden voor een echt feestelijke boterham gezorgd! Na afloop werden nog wat Kerstliedjes door al de kinderen gezongen, 's Middags half drie waren alle kinderen weer pre sent, vol verwachting van de dingen die komen zouden. Ook vele genoodigden wa ren gekomen. Door den heer v. Breuke- len werd geopend en allen welkom ge- heeten. Dcor de meisjes der Jeugd Derde Orde werden enkele meerstemmige Kerst liedjes gezongen. Daarna werd door de aspirantengroep een tooneelstukje opge voerd: „De boodschap van Maria". Onder doodsche stilte werd dit mooie stukje door de kinderen gevolgd. In de pauze werden ze getracteerd op chocolademelk en be schuit met muisjes, wat voor de kinderen dankbaar werd aanvaard. Vervolgens speelden de kinderen van het Franciscus Liefdewerk ook een too neelstukje, getiteld: „Twee Kerstenspelen", wat ook zeer aardig ten uitvoer werd ge bracht! Tenslotte speelden de jongens van de J. D. O. nog een komisch stukjje „De stagna tie in een dorpsschool, of de gevolgen van een kinderziekte", dat de lachspieren nog wel eens in beweging bracht. De middag vloog voorbij, nog enkele Kerstliedjes wer den door de meisjes van de J. D. O. ge zongen, daarna vroeg de heer v. Breuke- len het woord, bracht dank aan al de me dewerker (sters) en de vele weldoeners, die ons in staat hebben gesteld,, om dit feest zoo mooi mogelijk te maken. Bij- zonderen dank werd gebracht aan mevr. Forsthövel, die ook dit jaar weer vol toe wijding haar beste krachten heeft gege ven. Alsook den heer Vermeij voor de spon tane hulp en medewerking! Tenslotte noo- digde de heer v. Breukelen de zeereerw. Pater Parmenius Büller, visitator der D. O., alhier, uit om een kort woordje tot de kinderen te richten. Aan dit verzoek werd direct voldaan. In een hartelijk welgemeend toespraakje wees de Pater op het mooie Kerstfeest en spoorde de kinderen aan, nu en in ver volg eens goed hun best te doen. Hierna kwam de tafel met speelgoed aan de beurt, dat na loting werd uitgedeeld. Ook was er voor elk gezin een pakje kleeren, ruim 400 stuks, bijna allen door de meis jes der Jeugd Derde Orde vervaardigd en aan de kinderen meegegeven, die hoogst- voldaan naar huis gingen. Dit Kerstfeest was reusachtig geslaagd, vele gezinnen blij gemaakt, dank zij de vrijgevigheid van onze meelevende wel doeners! Bijzondere dank aan de familie v. Breu kelen, die zich weer geheel belangloos heeft gegeven aan dit mooie werk. LAND- EN TUINBOUW WENKEN VOOR IEDERE MAAND. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. 2e helft December Vroege groente. Vroege groenten en wel versche groenten te hebben, is een heerlijk iets. Hoe mooi en lekker inmaak- en bus groenten ook mogen wezen, er gaat niets boven versche groente, en als de beurs het toelaat dan koopt men in 't voorjaar gaarne weer spinazie, kropsla, worteltjes en raapstelen van den groenteboer, 't Zijn de voorjaarsbeden uit onzen moestuin. En in de laatste jaren stelt men des te meer op prijs, nu de nieuwere wetenschap ons leert, dat voedingsgroenten en vitaminen door het drogen, inmaken en steriliseeren voor een min of meer belangrijk deel ver loren gaan. Wie een eigen tuintje bezit, wil allicht probeeren zelf de vroege groenten te kwee ken: al is het niet om het geldelijk voor deel, dan om de glorie: een onschuldige vreugde! Men meene echter niet, dat die allervroegste groenten, spinazie bijvoor beeld, die zoo vroeg reeds ter markt komt, van den kouden grond is. O neen, die wordt geleverd door onze kassen en bakken. Wil men de eerste zijn met spinazie, dan moet men er al heel vroeg bij zijn met zaaien. Haast zouden we zeggen een jaar, maar toch wel het jaar te voren. Bij goed weer zaait men de laatste helft van December 't spinaziezaad uit; bij voorkeur dit ligt voor de hand op een beschut hoekje, voor een muur of schutting of wel voor een kas. Vooraf dient de aarde goed gemest te worden met stalmest en daarna flink diep losgespit, dat wil zeggen ook de ondergrond dient goed los te zijn, er mag zich geen bank in bevinden. Op de bewerking van tuingrond komen we nog wel eens nader terug. Men zij niet te zuinig met het zaad want het is een slechte tijd. De arme vo geltjes, die 't om dezen tijd niet al te breed hebben, pikken zoo gaarne een zaad je op; en ook blijft door de kou en 't veie vocht allicht een korreltje in den grond achter. Of dat uitgestrooide zaad dan niet bevriest? Neen, en als strenge vorst dat niet belet, dan ontkiemt het spinaziezaad nog vrij spoedig. Ge behoeft u niet bezorgd te ma ken voor die teere plantjes; want de kou deert ze niet. De spinazie groeit wel niet hard, 't gaat slakkengang; maar bevriezen geen nood! En nauwelijks stijgt 't zonnetje hooger, of ze begint door te zetten, vooral als ze wat geholpen wordt met chili- of kalksalpeter. Zulke spinazie wint het toch altijd van de heel vroeg in 't voorjaar ge zaaide. En eiken dag eerder, dat wil wat zeggen, niet alleen voor den kweeker, maar ook voor den liefhebber. Nu is zulke spi nazie van den open grond altijd min of meer wreed; 't is immers een bladgroente en zulke groenten, moeten om malsch te zijn. snel groeien. Zoo gaat het ook met de steeltjes (raapstelen of stengels), die kun nen vooral bij aanhoudend schraal weer soms blauw, niet van de kou maar van ar moede zien hoewel die armoede toch het gevolg is van de kou. Intijds dus wat zaad besteld! Vaak wordt de zaadlijst eerst na Nieuwjaar opgemaakt. Klimop. Ter bedekking van oude muren leelijke schuttingen, onooglijk hekwerk, blijft de klimop een plant die in dit opzicht haar wederga niet heeft. In zomer en win ter is ze altijd dezelfde en verkwikt ons steeds met haar eeuwig groene kleur. En of ze nu in een slechte of in een licht of donker plaatsje heeft het is haar alles het zelfde; ze doet haar werk vlug en goed. Het is dan ook geen wonder, dat deze plant bijna overal wordt aangetroffen. Voor kleine donkere tuintjes, begrensd door hoo- ge sombere muren, is de klimop eigenlijk de eenige plant, die aan alle verwachting kan beantwoorden. Zoolang het niet vriest, is het een geschikte tijd om de klimop te planten. We kiezen bij voorkeur planten, welker takken niet veel langer zijn dan een meter. Ze langer te nemen brengt dadelijk veel meer werk met aanbinden mee; terwijl het beter is, dat de takken zelf al groeiende aan het steunsel vasthechten. Men lette er voorts op, een soort te nemen, die veel hechtworteltjes maakt; want er zijn varië teiten, dit dat niet zoo sterk doen, dan zijn ze ter bekleeding van muren en schuttingen minder geschikt. Toch zal men bij harde en glad gecementeerde muren ook al heeft men de goede soort, wel eens last hebben, dat de takken niet pakken of later losra ken. Men kan dan niet beter doen dan voor de plant, tegen den muur grootmazig kip pengaas te spannen, waarachter de klimop zich omhoog kan werken. In ons volgend artikeltje komen we hierop terug. PROFESSOR SLIM EN ZOON. 91. Jij bent ook een mooie om onderzoekingstochten mee I 92. „Ga maar in den tuin spelen," zei zijn vader. Pietje te maken zei zijn vader. Professor Slim trachtte den mid- slenterde den tuin in en bleef staan kijken bij een takje dag door te komen door het uitbottende takje van een pere- I van den pereboom dat al wat verder was uitgeloopen. Dit boom te bestudeeren. Pietje zat met blokken te spelen en I verveelde hem echter gauw en hij ging eens kijken of hij hinderde hem erg met zijn lawaai. 1 wat anders kon ontdekken.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10