Dansschool ANTON DE GROOT Plantage 2> Leiden 'n Gritzner Naaimachine! v/h. WESTDORP Co., Morschstraat 41 0RKEST Komt U 2e of 3e Kerstavond dansen in onze feestelijk versierde zaal? HET JAAR 1936 BIJNA TEN EINDE DONDERDAG 24 DECEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 1 zal haar bezitster nooit teleurstellen. Het is nog steeds de beste van de bede en alléén bij vakmenschen verkri gbaar. Reparatie's aan alle merken van naaimachines. "S55 Scholen en instellingen vraagt bij ons eerst prijs alvorens gi] elders gaat, Voor Uw Dansonderwijs: S. P. WIELINGA NIEUWE RIJN 28 - TEL. 1707 DE SCHOOL VOOR DE BETERE KRINGEN. 2e KERSTDAG EN NIEUWJAARSDAG DANSAVOND NIEUWE CURSUS (10 LESSEN) f 10. op: DINSDAGAVOND (UITSLUITEND R.K.) op: VRIJDAGAVOND (NEUTRAAL) BEGINT: JANUARI AS. INSCHRIJVING DAGELIJKS. PRIVE-LESSEN ZIJN DAGELIJKS TE BESPREKEN. i/d FOYER STADSGEHOORZAAL KAARTEN AFHALEN: NIEUWE RIJN 28 WENSCHT U EEN ZALIG KERSTFEEST. Entree ."f 0.25 - Aanvang 8 uur Leuke attracties Roomsch Katholieken leeren dansen bij een R.K. Dansleeraar. «osz Veel goeds heeft het ons niet gebracht (uitgesloten het feest van ons Koninklijk Huis), maar toch wenscht DE 3 EENEN alle menschen vriend of vijand een Zalig Kerstfeest en Zalig Nieuwjaar. Dat 1937 ons meer goeds mogen brengen, wij zullen trachten U zoo goed en goedkoop mogelijk te bedienen voor Behangsel, Bedden, Dekens en Tapijtgoed. De 3 Eenen, 111 Haarlemmerstraat 111, Telefoon 3867 wJ GEMEENTERAAD VAN VOORSCHOTEN Voorzitter: M. F. Berkhout, Burgemees ter. Aanwezig 9 leden. Afwezig met kennis geving de heeren: J. Braggaar wegens ziek te en wethouder C. Eggink wegens familie omstandigheden. De voorzitter spreekt den wensch uit, dat de heer J. Braggaar wederom spoedig moge herstellen en zijn werkkring moge hervatten. In enkele woorden herdenkt spreker het vorstelijk huwelijk en wenscht Prinses Juliana en Prins Bernhard Gods zegen toe bij hun voorgenomen huwelijk en stelt den raad voor het' volgende tele gram te zenden: „De raad der Gemeente Voorschoten in openbare vergadering bijeen, veroorlooft zich uwe Hoogheden zijn eerbiedige hulde en gelukwensch aan te bieden met hun voorgenomen huwelijk en spreekt den diep gevoelden wensch uit, dat God uw huwelijk moge zegenen voor Vorstenhuis en Va derland". Met applaus geeft de raad zijn instem ming te kennen met het voorgelezen tele gram. Aldus besloten. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en na een opmerking van den heer Mulholland, waaraan tegemoet wordt gekomen, vastgesteld. Aan de orde wordt gesteld het voèrstel tot het sluiten van een wettelijke aanspra kelijkheidsverzekering bij de firma J. C. J. Knegt en Zonen, assuradeurs te Amster dam en voor verzekerde bedragen als volgt: 20.000 voor een ongeval, waarbij slechts één persoon wordt getroffen, 50.000 voor een ongeval, waarbij meerde re personen worden getroffen, 5000 in ge val van vermogensschade, waarvan de pre mie bedraagt 30 per jaar. Conform besloten. Vervolgens komt aan de orde het sluiten van een ongevallen-verzekering van het brandweerpersoneel te sluiten bij dezelfde firma. Voor een brandweercorps van 12 personen zal de premie bedragen ƒ60 per jaar met als uitkeeringen van ƒ20.000 uit- keering bij overlijden, 30.000 uitkeering bij blijvende invaliditeit, ƒ5 daguitkeering bij tijdelijke onbekwaamheid en maximum 5 per dag kosten van geneeskundige behan deling. Z. h. st. goedgekeurd. Daarna komt punt 5 der agenda in be handeling, n.l. het sluiten van een uitge breide fraude- en diefstalverzekering. Voor een verzekerd bedrag van ƒ30.000 zal de premie bedragen 25 per jaar. Conform besloten. Vervolgens stellen B. en W. den raad voor het college te machtigen tot het uit- leenen van kasgelden uitsluitend aan de gemeenten of andere publiekrechterlijke lichamen voor 1937 tot een maximum van 50.000. Aldus aangenomen. Aan het personeel der bedrijven wordt een rijwielvergoeding gegeven van 0.85 plus rijwielplaatje. Met het oog op de daling der rijwielen komt hét het college van B. en W. voor, dat deze vergoeding te hoog is en wenschen B. en W. deze vergoe ding vast te stellen op 30 per jaar. Evenzoo stellen B. en W. den raad voor ook aan de politie een rij wiel vergoeding vast te stellen op 30 per jaar en de ver ordening, regelende de benoembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters aldus wijzigen. Aldus besloten. De honden. Teneinde een onbillijkheid weg te nemen in de hondenbelastingverordening, waarin bepaald wordt, dat waakhonden voortdu rend aan een ijzeren ketting moeten zijn vastgelegd om in de laagste klasse der be lasting op de honden te kunnen vallen, stellen B. en W. den raad voor deze veror dening te herzien en bieden den raad een nieuwe verordening aan bestaande uit 20 artikelen en een nieuwe verorderings- verordening. De tarieven van de oude ver ordening zijn gehandhaafd n.l. op 4 voor losloopende honden en op 2 voor waak honden. Tevens wordt verplicht gesteld het hebben van een hondenbelastingpenning voor losloopende honden, om aldus de po litie in de gelegenheid te stellen afdoende controle te kunnen uitoefenen. Z. h. st. aangenomen. Verlaging tarieven van gas en electriciteit. Wijziging tarieven van gas en electriciteit. Reeds is een groot deel van die praeadvies in de courant versohenen. In 't kort komt dit voorstel hierop neer. De gasprijzen wor den verlaagd voor de gewone gebruikers van 0.10 p. M3. tot 0.09 per M3. voor de eerste 20 M3. per maand en voor de volgen de M3. daarboven 0.06 p. M3. Voor de muntgasgebruikers van ƒ0.11 p. M3. tot 0.10 p. M3. voor de eerste 20 M3. per maand en voor de volgende M3. 0.07 per M3. Van de 1240 aangeslotenen gebrui ken 924 per maand gemiddeld 20 M3. of meer, zoodat 3/4 van de aangeslotenen pro- fiteeren van dit lage tarief. Terwijl de voor de vastrechttarieven beschikbaar gestelde hoeveelheden worden verruimd. Thans is het minimum vastrecht 13.20 per jaar voor een beschikbaar gesteld vermogen van 150 watt en 4.44 voor elke volgende 50 watt en deze aantallen worden veranderd in on derscheid elijk 180 watt en 60 watt. Voor gelijke prijzen als tot dusverre zullen de aangeslotenen voor hetzelfde geld meer lampen gelijktijdig kunnen laten branden. Thans komen de tongen los. De heer A. Verboon meent, dat de klei ne verbruiker niet veel heeft aan deze ver laging en meent, dat het beter is de meter- huur af te schaffen om den omzet van het gas te vergrooten. De heer D. Limburg brengt hulde aan het beleid van B. en W. en meent, dat dit voorstel een belangrijke verlichting betee- kent al komen de kleine verbruikers er minder goed af. Spreker vraagt enkele in lichtingen en heeft bezwaar tegen de af schrijvingstabel. De heer Bakker zegt, dat er een strijd wordt gevoerd tusschen gas en electriciteit en meent, dat de electriciteit den strijd zal winnen. Spreker meent ook, dat de huur voor de meters te hoog is en zou deze gaar ne verminderd zien en deze huur willen brengen van 0.40 tot f 0.20. De voorzitter zegt, dat aan dit voorstel genoegzame bekendheid is gegeven in de alhier verschijnende dagbladen. Spreker is erkentelijk voor de hulde gebracht aan het beleid van B. en W. Inderdaad moest dit voorstel met buitengewone instemming worden ontvangen, daar 20 pet. verminde ring aan de bevolking ten goede komt. Lei den betaalt onverplicht ƒ6300 en de Ge meente 3700. Wat de meterhuren betreft, deze hebben met de zaak op zich zelf niets te maken, daar Leiden alleen bereid is een lagere gasprijs te berekenen, wanneer de gemeente de som van 10.000 op den ver koop van het gas laat vallen en om naast dit voorstel nog eens een vermindering van meterhuur in te voeren. Deze weelde 'kan de gemeente zich niet veroorloven en heeft ook voor de aangeslotenen minder te beteeke- nen dan een verlaging van den gasprijs. Wethouder Mens wenscht aan de verde diging van dit voorstel door den voorzit ter niets toe te voegen, daar deze verde diging uitstekend is geschied. Wel wenscht spr. er den nadruk op te leggen, om misver stand te voorkomen, daar sommige leden spreken van kleine verbruikers, waardoor de indruk kan worden verwekt, dat dit zouden zijn de minder gesitueerden, wot onjuist is. De kleine verbruikers dat zijn de kleine gezinnen; de middelbare >n groo- tere gezinnen, wat met stand niets te me- ken heeft, krijgen aldus een groote ver lichting en dan komen ook de voordeelen iuist daar waar zij behooren. De heer Bakker repliceert en dankt ook B en W. voor de uitwerking van dit voor stel en erkent dat ook juist de grootere gezinnen de meeste voordeelen zullen be halen, wat ook hij billijk acht. De heer Mulholland is zeer tevreden over deze verbetering en alles kan ook niet te gelijk verkregen worden. Dit voorstel wordt met algemeene stem men wordt aangenomen. In verband met de nieuw in te voeren werkwijze om de verschuldigde gas, elec triciteit en watei'gelden op één quitantie per maand en gedurende de zomermaan den om de twee maanden te incasseeren is het wenschelijk wijziging aan te brengen in watertarief en huurprijs van de water meters, waarom de getallen dus in drie moeten worden verdeeld. Het beteekent dus noch een verhooging, noch een verla ging b.v. men betaalt per 3 maanden 2 50 aan watergeld thans ƒ2.49 of ƒ0.83 per maand. B. en W. adviseeren den raad aldus te besluiten. Wordt aldus besloten. Inzake reclame hondenbelasting S. Lan- geveld wordt besloten den aanslag te ver nietigen. Daar de vastgestelde verordening voor opkoopers door Ged. Staten onnoodig wordt geoordeeld, stellen B. en W. voor deze ver ordening in te trekken, doch de politiever ordening aan te vullen in art. 29a met bij voeging der woorden „opkoopers zonder vergunning". Conform besloten. Vervolgens worden eenige besluiten comptabiliteit genomen, waarna B. en W. den raad een voordracht aanbieden van drie leden voor de commissie inzake ar- GEMEENTERAAD VAN WASSENAAR Gisteren vergaderde de Raad dezer ge meente. Afwezig was wegens ziekte de heer Lankhorst en wegens verblijf in het buitenland de heer Kolff. Aan den heer J. van 't Veer werd eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de O. L. School No. 1. Een schrijven van de buurtvereeniging Kerkehout, houdende verzoek de stichting van een badhuis in deze buurtschap te wil len bevorderen werd op voorstel van B. en W. afgewezen. Een adres van B. A. Kennedie e.a. ex ploitanten van bodediensten in de gemeen te, houdende verzoek hun bedrijven door een leening te willen steunen, werd afge wezen in verband met het voorstel tot in stelling van een borgstellingsfonds voor kleine middenstandsbedrijven, aangezien in genoemd fonds de mogelijkheid wordt gezien, de noodzakelijkheid en wensche- lijkheid van de gevraagde credietverlee ning te beoordeelen. Bij het voorstel tot sluiting van een on gevallenverzekering voor leden van de Burgerwacht, wees de heer Boender erop, dat hel bekend is, hoe hij denkt over dit instituut. Hij wees op uitlatingen van en kelen in de pers die opkomen voor de re bellen in Spanje en zeide gehoord te heb ben, dat er fascistische elementen zijn in geslopen. De voorzitter vroeg dit laatste waar te maken. De heer Boender verwees naar hetgeen in de Kamer is gezegd en geschreven in Volk en Vaderland. De voorzitter wees er op, dat hier, voor zooveel bekend geen N. S. B.'ers lid zijn. Vastgesteld werd een nieuwe Keurings verordening van Waren. De werkverschaffings-loonen van ongeorganiseerden. Aan de orde was hierna een voorstel tot wijziging der loonregeling in werkver schaffing. Dit voorstel beoogt een verlaging van het loon in werkverschaffing voor ongeor ganiseerden met 0.70 per week, het be drag dat georganiseerden als contributie aan hun bond hebben te voldoen. De heer van Bemmelen wees erop, dat de ongeorganiseerden reeds 20 pet. minder loon ontvangen. Nu nog f 0.70 korten gaat te ver. Hij vindt het beter de georgani seerden eenigszins tegemoet te komen in hun contributiekosten. Wethouder mr. van Moorsel verdedigt het voorstel. Na discussie wordt het aangenomen met de stem van den heer van Bemmelen te gen. Besloten wordt als begunstiger toe te treden tot de vereeniging voor Luchtbe scherming. Van den heer J. Polak wordt overgenomen een strook grond langs de Hertelaan. Dan is de salaris en loonverordening aan de orde. In groote trekken omvat dit voorstel een verlaging van 5 pet. en op name van een vergoeding voor enkele di ploma's en toekenning van kindertoeslag vanaf het derde kind. Het voorstel wordt aangenomen. Een verzoek van C. Nell en andere be woners aan den Katwijksche weg, om het electriciteitsnet door te trekken tot hun perceelen, wordt afgewezen op grond, dat een jaarlijksch verlies van ongeveer 620 zou moeten worden verwacht en voldoende belangstelling van belanghebbenden niets is te verwachten. Besloten wordt medewerking te verlee- nen aan het bestuur der Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs voor aanschaffing van banken en leermiddelen tot en met 1942 groot 510. Besloten wordt tot verkoop van onge veer 2029 M2. bouwterrein aan de Storm van 's-Gravesandeweg ad f 8.90 per vierk. Meter. Een crediet. voor bestrijding van de jeugdwerkloosheid. Hierna kwam aan de orde een voorstel tot verleening van een crediet van 5800.- tot bestrijding der jeugdwerkloosheid. Een aantal jeugdige werkloozen kan volgens beidsbemiddeling en werkloosheidsverzeke ring en wel de heeren: J. van Sandbrink, voorzitter, J. A. Mens, lid werkgever, P. Schuitemaker, lid werknemer. De voorge dragenen worden met algemeene stemmen benoemd. Door den heer Marcelis is een verzoek ingediend om een vergoeding krachtens art. 13 der L. O.-wet. De voorzit ter stelt voor dit adres in handen te stel len van B. en W. om praeadvies. Aldus be sloten. Hierna ging de raad in besloten zitting. de regeling op Duinrell worden tewerk ge steld en overigens deelnemen aan een technischen ontwikkelingscursus volgens het P. B. N. A-systeem en een algemeenen cursus volgens de Daltonmethode, een en ander in overleg met Graaf van Zuylen van Nijevelt. De deelnemers zullen een zakgeld ontvangen van 2.75. De heer Idenburg juicht de regeling toe. Slechts wil hij een minimum aantal van b.v. 30 werkloozen om een en ander te doen doorgaan. Meerdere leden bepleiten een minimum aantal. De heer Dresselhuys zou gaarne het instituut werkloozenbezig- heid hierbij betrekken. Wethouder van Moorsel verdedigt het voorstel. Hij meent, dat aanvankelijk een aantal van 20 deel nemers is genoemd. Den heer Dresselhuys antwoordt hij, dat werkloozenbezigheid hierin zal worden betrokken. Echter wor den bij die instelling niet alle beroepen practisch beleefd. Bij de arbeidsbemidde ling staan thans 30 jeugdige werkloozen ingeschreven. Spr. is ervan overtuigd, dat er meerderen in aanmerking komen. Na eenige discussie wordt het minimum bepaald op 20, waarna het voorstel wordt aangenomen. Aan het bestuur der R. Kath. H.B.S. te Leiden wordt een subsidie toegekend voor 7 leerlingen uit deze gemeente, groot 298.41. Vastgesteld wordt de exploitatie vergoeding voor de bijzondere U.L.O.- scholen over 1933. Aan de tentoonstel lingscommissie School-, Huis en Kasbroei wordt een subsidie van 50.toegestaan. De huur van een perceel teelland aan den Storm van 's-Gravesandeweg wordt opge zegd in verband met verkoop van den grond. Instelling van een borgstellingsfonds. Hierna is aan de orde de instelling van een borgstellingsfonds in overleg met de Haagsche Kamer van Koophandel en Fa brieken. De heer van der Stoel wijst erop. dat per jaar f 1700.moet gestort worden en een garantie van 0.25 per inwoner. Daar bij is niet de zekerheid, dat é.én persoon zal worden geholpen. Hij acht het beter het bedrag ter bestemming te geven in handen van een plaatselijk comité, die de aanvrage lokaal zal kunnen bezien. De heer Breedvelt verwacht niet veel heil van het instituut. Hij meent, dat de aanvragen met kennis van zaken zullen worden bekeken. Doet men zulks niet, dan wordt het een strop. Gebeurt het wel, dan zal blijken dat vele kleine zaken hier zullen moeten ver dwijnen. Als een mogelijkheid, om waar mogelijk verlichting aan te brengen, wil hij het voorstel accepteeren. De heer Kieviet de Jonge meent, dat men zich bij de beoordeeling der aanvra gen niet uitsluitend zal moeten laten lei den door de nuchtere overwegingen als die van een accountant maar meer door de ingevingen van het hart. Het gaat om de kleine middenstandsbedrijven waarvoor tot dusverre door de Overheid niets is ge daan. Het gaat om een weinig hulp, ten einde zelfstandig te blijven. Het idee van den heer van der Stoel acht hij daarom op het eerste gezicht aanlokkelijk, maar ove rigens meent hij dat de Kamer van Koop handel de bedoeling heeft saneerend op te treden. De heer Idenburg is voor het voorstel van B. en W. De heer Hendriks eveneens. De voorzitter verdedigt het voorstel. Hij gaat eerst de wordingsgeschiedenis na. Hij wijst erop, dat hierin een sociaal element te vinden is. Betoogd is, dat de hulpver leening heden locaal kan worden behan deld waaraan gekoppeld zijn de kosten. Hij meent, dat bij 't aanvullingsfonds zul len aankloppen degenen, die niet naar Maatschappelijk Hulpbetoon willen gaan. De Kamer van Koophandel kan helpen en leiding geven. Hij wijst er verder op, dat de objectiviteit beter gewaarborgd is, dan bij een locaal comité en zegt voorts, dat het Rijk met 40 pet. subsidieert. Na ver dere discussie wordt het voorstel aange nomen. Ingekomen is een adres om te komen tot verbetering, van den Wassenaarschen weg. B. en W. stellen voor mede te werken tot het aanbrengen van eenige verharding, mits de belanghebbende eigenaren mede werking verleenen. Voor een grondigp verbetering van dezen particulieren wég voelen B. en W. niet. Het voorstel wordt aangenomen. Goedgekeurd wordt een voorgestelde be- grootingswijziging, waarop 1000.is ge raamd als bijdrage aan het Comité ter vie ring van het Vorstelijk huwelijk. De heer Hendriks bepleitte een verhooging tot 2000.welk voorstel niet werd ge steund. De rekening over 1935 werd voor- loopig vastgesteld. De begrooting. Hierna kwam de gemeentebegrooting in behandeling. De algemeene beschouwingen werden geopend door den heer Hendriks. Deze vond het opvallend dat de bedrijven moe ten dienen om de begrooting sluitend te maken, vooral het electrisch bedrijf. Hij geeft vervolgens aan, dat het noodig is, bij den constructieven arbeid dien B. en W. verrichten te denken aan de stichting van een open zwembad. Dan wijst hij op de stoornis, door de jongstleden Zondag gehouden motorraces verwekt bij gods dienstoefeningen en vroeg dit te voorko men. De heer Boender bepleit verlaging der vastrechttarieven. Hij acht speciaal het vastrechttarief voor electriciteit geweldig hoog. De heeren Dresselhuys en Breedveld brengen hulde aan het beleid van B. en W. De laatste bepleitte zoo mogelijk een klei ne verlaging van het electriciteitstarief voor den. middenstand. Spr. hoopt, dat spoedig het uitbreidingsplan zal worden behandeld en acht dit een van de belang rijkste feiten voor deze gemeente. De heer Idenburg heeft ook waardeering voor het beleid van B. en W. Alleen wil hij wijzen op een ongunstig feit. De posten voor steun en armenzorg zijn zeer belang rijk gestegen en vorderen ongeveer de helft van de belastingopbrengst op. Dit stemt tot zorg. Hij vraagt voorts enkele inlichtingen met betrekking tot de bere kening van den steun, het aanleggen van normen, aangepast aan de nieuwe loonen enz. De voorzitter beantwoordt de sprekers. De aan het College toegebrachte lof wil hij aanvaarden tot op zekere hoogte. Niet vergeten moet worden, dat B. en W. deze begrooting hebben kunnen aanbieden dank zij de gunstige omstandigheden dezer ge meente en de gevoerde financieele poli tiek. Den heer Hendriks zegt hij toe, de mogelijkheid van oprichting van een-open zwembad nog eens te zullen onderzoeken. Wat de motorraces betreft wijst hij erop, dat hij steeds heeft voorkomen verstoring van godsdienstoefeningen. De vraag is of de stoornis is ontstaan van de motoren op het terrein of vanaf de openbare straat. De verlichting van den Rijksstraatweg is een plicht die het Rijk moet ter harte nemen, behalve in de kommen. Den heer Boender antwoordt hij, dat het niet waar is, dat de tarieven hier geweldig hoog zijn. Een onderzoek heeft dit uitgewezen. De rioleering van De Kieviet is momenteel niet mogelijk. Dit werk zou een uitgaaf van 320.000 vorderen. Hij zou wel willen weten, waar het geld vandaan moest ko men. Den heer Breedvelt zegt hij toe, te onderzoeken of verlaging voor de kleine middenstand mogelijk is. Het uitbreidings plan komt 13 Januari aan de orde. Wethouder van Moorsel gaat in op de opmerkingen omtrent de sociale zorg der gemeente. Inderdaad zijn de kosten met 30 pet. gestegen. Echter de rechtvaardig heid eischt, dat de menschen een mensch- waardig bestaan hebben. Hij wijst erop dat bij de berekening van den steun 80 pet. van het loon in het vrije bedrijf als basis geit. Emigratie is thans moeilijk zegt hij. De loonnormen zullen zoo noodig worden herzien. Hij brengt hulde aan de leden van het bestuur van Maatsch. Hulpbetoon en de diverse commissies en ambtenaren voor den verzetten arbeid. Hierna wordt in tweede instantie ge sproken waarna tot behandeling der be grootingen wordt overgegaan. Na bespreking van enkele posten wor den de begrootingen vastgesteld met alge meene stemmen. De begrooting van het electrisch bedrijf afd. I in ontvangst en uitgaaf op 326.492.16, afdeeling II op 189.652.64. Gasbedrijf afd. I op f 144.972.98. afd. II op 160.971. 42. Waterbedrijf afd. I op 144.972.98. afd. II op 188.846.34 Maatschappelijk Hulpbetoon op 62.638.30. De begrooting der gemeente wordt vast gesteld voor den gewonen dienst in inkom sten en uitgaven op 1.350.594.50, kapitaal- dienst inkomen 777.434.29, uitgaven 721.131.38. batig slot f 56.302.91. Na afhandeling vroeg en verkreeg de voorzitter een crediet van 300.voor verlichting van het gemeentehuis tijdens de a.s. feestviering. Voorts werd na een betoog van den heer Dresselhuys besloten het subsidie voor het Plaatselijk Comité te verhoogen van 1000.— tot 1500.—. Hierna werd de vergadering gesloten. Hoe kleiner u den hoek naar links maakt, hoe grooter het ongeluk, dat erin past.('t Is veel minder tijdroovend om in alle bochten altijd rechts te houden).

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7