KERKNIEUWS UIT DE OMGEVING ZATERDAG 19 DECEMBER 1936 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BEAD - PAG. 7 ONZE MAGERE KOEIEN NAAR SPANJE? Corned beef voor Rooden of Witten. De „Vee- en Vleeschhandel" schrijft: Het opkoopen van derde kwaliteit slacht vee door een tweetal groote vleeschwaren- fabrieken, welke deze week in weer rui mer mate geschiedt, heeft al tot heel wat gissingen aanleiding gegeven. Met name vraagt men zich af, wat er met het pro duct, dat van deze koeien vervaardigd wordt, gebeurt en verder welk bedrag de Regeering bij den (waarschijnlijken) ex port bij moet passen. Een tipje van den sluier vermogen we thans op te lichten. Inderdaad wordt de „corned beef", die van deze koeien ge maakt wordt, geëxporteerd. Waarheen, weten we (nog) niet. Combineerende en deduceerende meenen we echter we leggen er den nadruk op, dat dit een per soonlijke visie is! verband te mogen zoeken tusschen den burgerstrijd, die zich in Spanje afspeelt, waar groote aantallen soldaten onder de wapenen zijn, en dezen plotselingen export van corned beef. Of de „roode" partij of de „witte" partij onze magere koeien zal consumeeren is ook voor ons een open vraag. Wat de toeslag, die de Regeering ver leent, betreft, we vernamen, dat deze zich beperkt tot een restitutie van den crisis accijns en den normalen accijns, hetgeen een bedrag van 11 12 ets. per K.G. cor ned beef uitmaakt. Hierin schuilt zeker geen onbillijkheid. Immers het geval had zich ook kunnen voordoen, dat de bewuste koeien levend zouden zijn geëxporteerd. Uiteraard had de Overheid dan geen ac cijns en het Landbouwcrisisfonds geen cri sisheffing gebeurd, zoodat, wat dit betreft, de financieele consequenties thans dezelf de zijn. Bij den export in den vorm van corned beef bestaat echter het voordeel, dat alle verwerkingskosten (loonen, slachtrechten en dergelijke) in het land blijven, terwijl ze anders in het buitenland terecht zou den komen. Principieel moet dan ook de export van geslacht rundvee verkozen worden boven den export van levend slachtvee, zooals die b.v. naar Zwitserland plaajts vond. In de practijk is het echter zoo, dat men iedere gelegenheid tot export, die niet met groote toeslagbedragen gemoeid is, dient aan te grijpen. NEDERLANDERS TE MADRID. Blijkens een op het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken ontvangen telegram van den tijdelijken zaakgelastigde te Ma drid maakten alle Nederlanders aldaar het op 16 December goed. DE RADIO-PRIJSVRAAG VAN HET NATIONAALFONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Het Nat. Fonds voor Bijzondere Nooden deelt mede, dat de inzending der oplos singen van den radiolusterwedstrijd, wel ke 14 December j.l. werd uitgezonden, op 30 December laatste buslichting onheroe- pelijk sluit. Momenteeel zijn ruim 60.000 oplossingen ontvangen; daar ieder gezins lid kan medededingen, verwacht het be stuur nog vele oplosingcn per briefkaart met 0.25 port extra. Midden Januari zal een trekkingslijst verkrijgbaar zijn aan het Nat. Fonds, Prin- cessegracht 28, 's-Gravenhage, vermelden de de 2050 prijzen, den naam der firma's, die deze prijzen beschikbaar stelden en naam en adres van de winnaars. Naar aanleiding van de radio-uitzending zijn talrijke aanvragen om hulp uit het Nat. Fonds voor bijzondere Nooden bij het bureau ontvangen. Uitdrukkelijk zij nog eens onder de aandacht gebracht, dat het fonds geen rechtsstreeksche aanvragen in behandeling neemt; alle aanvragen wor den naar plaatselijke organen doorgezon den. Men wende zich dus uitsluitend tot de plaatselijke commissie van samenwer king voor bijzondere nooden of tot den bur gemeester. VERKEERSTOEZICHT OP DEN WEG LEIDEN—UTRECHT. Aangezien gebleken is, dat na het intre den van de duisternis vele onverlichte rij en voertuigen en rijwielen worden aan getroffen op den rijksweg LeidenUtrecht, verzocht de KNAC aan den betrokken dis trictscommandant van de rijksveldwacht in het belang van de verkeersveiligheid het toezicht hierop te willen doen verscher pen. Thans werd op dit verzoek bericht ont vangen, dat den leider der verkeersinspec- tie in genoemd district en den commandan ten der brigades Leiden en Alphen werd opgedragen om op onverlichte rij- en voer tuigen en rijwielen op den stratweg Lei denUtrecht speciaal te doen letten. „LENTE IN JANUARI". Z. Exc. Mr. Dr. L. N. Deckers, Minister van Landbouw en Visscherij, heeft zich be reid verklaard, de groote jubileumtentoon stelling van bloemen en planten welke ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Centrale Aalsmeerscne veiling van 6 tot en met 11 Januari 1937 te Aalsmeer wordt gehouden, plechtig te openen. ZWEEFVLIEGEN. Het terrein „Maaldrift" te Wasse naar is goedgekeurd in dien zin, dat het terrein mag worden gebezigd voor het doen opstijgen van zweefvliegtuigen en voor het opleiden tot zweefvlieger. Adresplaatjes voor adresseermachines. In het binnenlandsche verkeer kunnen adresplaatjes voor adresseermachines als chliché's voor drukwerken worden be schouwd en derhalve in het vervolg, voor zoover de verzending niet met handelsoog merken geschiedt, tegen het tarief van monsters worden verzonden. S. PIETERSPENNING Dankbetuiging van den H. Vader Z. Em. de Kardinaal-Staatssecretaris heeft, volgens St. Bavo, aan Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, het volgend schrijven gericht: Vaticaan, 6 Dec. 1936. Hoogwaardige Excellentie. De Apostolische Internuntiatuur in Ne derland deelde onlangs schriftelijk aan den H. Vader mede, dat u haar een bijdrage had gezonden voor den St. Pieterspenning De verheven Opperherder zag daarin vooral een hernieuwd bewijs van den Hem reeds lang bekenden godsdienstzin en aan- kelijkheid van u en uw kudde. Z. H. prijs openlijk uw edelmoedigen en vrijgevigen bijstand in de behoeften van den H. Stoel en dankt u zeer hartelijk voor uw gave. Hij is er van overtuigd, dat de oneindig barmhartige God, die de goede daden ingeeft en ook beloont, met hemel- sche goederen uw hulp aan den H. Stoel zal vergoeden en vergelden. Om dit laatste smeekt Z. H. den Gever van alle goede gaven en als bewijs van zijn vaderlijke liefde schenkt Hij u en de u toevertrouwde kudde volgaarne den Apostolischen zegen. Intusschen verblijf ik met verschuldigde hoogachting van uw Hoogwaardige Excel- de dienstwillige dienaar, (w.g.) E. KARD. PACELLI. PRIESTERWIJDINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft heden op Quatertemper-Zaterdag in de ka pel van het Theologicum de H. Priester wijding toegediend aan de Eerw. heeren: P. A. van den Bosch, H. J. Heesterbeek, en A. C. Pielage; en heeft den Zeereerw. heer J. P. Ver haar, thans professor in de Dogmatiek op het Theologicum te Warmond, benoemd tot Rector van de Weeshuizen te Rotterdam. KATWIJK. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Woensdag. 23 Dec. 's avonds te 7.30 uur. Punten van behan deling: 1. Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Benoeming van een hoofd van de openbare school. 3. Herstemming over het voorstel-van Rijs met betrekking tot de capitulantenverhouding en vaststelling der verordening. 4. Voorstel tot verkoop van grond. 5. Voorstel tot onderhandsche verhuring van land aan de voetbalver. „Katwijk". 6. Voorstel tot onderhandsche verhuring van land afin J. C, Ippel en J. Schaap. 7, Voorstel tot verhuring van een strookje grond, deel uitmakende van het trottoir langs de Noord-Boulevard (zee zijde). 8. Voorstel tot aanvaarding in eigen dom van het lijkenhuisje op de begraaf plaats te Katwijk aan den Rijn. 9. Voorstel tot conversie van diverse geldleeningen. 10. Voorstel tot herziening van de salarisrege ling voor den bode-congierge van het Raadhuis. 11. Voorstel tot voorloopige vast stelling van de gemeenterekening over het dienstjaar 1935. 12. Voorstel tot wijziging van de gemeentebegrooting voor het dienst jaar 1936—1937. 13. Voorstel tot verhoo- ging van het subsidie aan de Katwijksche Naaischool. 14. Voorstel tot intrekking van de gemeenschappelijke regeling inzake toe lating van kinderen uit Rijnsburg op de openbare lagere school. 15. Voorstel tot ver- leenen van dispensatie van artikel 22 der bouwverordening. 16. Rondvraag. LISSE. Rijwieldiefstal. Bij de politie alhier Is aangifte gedaan van de ontvreemding van een viertal rij#ielen. Deze rijwielen zijn ontvreemd op vier verschillende plaatsen in de gemeente, zoodat men zij gewaar schuwd, aangezien men het blijkbaar weer op rijwielen voorzien heeft. NIEUW VEEN. Vertrokken: A. J. Vossepoel naar Amsterdam A. M. Eefsla naar Vleuten C. Maartemum naar Amsterdam W. A. Nicolaas naar Lisse H. J. Rekelhof naar Wateringen. Gevestigd: C. M. Mol van Rotter dam J. B. M. v. Tol van Zoetermeer N. de Jong van Freneker. weten, dat tegenover deze politiek geen eigen richtlijnen zijn gesteld. Met tal van citaten toont spr. dit aan. Spr. wil daarmede niet zeggen, dat men gezonde opbouwende critiek in de doofpot moet doen verdwijnen. Integendeel, elke Staatsman en elk Kamer lid moet tegen een duwtje kunnen. In het tweede gedeelte behandelde spr. de geestelijke stroomingen van dezen tijd; voornamelijk Communisme en Nationaal- Sbcialisme waren de stelsels welke spr. ver afschuwde. Spreker besloot zijn mooie re de met te wijzen op de gevolgen van gees telijke verslapping en een krachtig pleidooi voor behoud van onze mooie „Eenheid". Spr. oogstte een dankbaar applaus en een extra woord van dank door den voorzitter. In dien slotwoord werden ook de vele jongeren bedankt voor hun aanwezigheid, en krachtig aangespoord om actief aan de politiek in onze partij deel te nemen. Hier na volgde sluiting. TER-AAR. Zeldzaam jubileum. Vandaag herdenkt de heer N. Hoogervorst den dag, dat hij voor vijf en vijftig jaar lid werd van het R.K. Zangkoor „Soli Deo". De l&atste dertig jaar is de jubilaris dirigent van het koor. Namens de leden overhandigde de vice- president, de heer G. Mourits, hem een mooie lijst, waarin bevestigd was de „Pau selijke Zegen". IJsvereeniging „Nooit Gedacht". De IJsclub te Korteraar hield een goed be zochte leednvergadering in Café Machielse. Er waren bij de vijftig leden tegenwoordig, waarover de voorzitter D. Machielse in zijn openingswoord zijn tevredenheid uitsprak. Nadat de heer C. de Bruyn, de secretaris der vereeniging, de notulen had voorge lezen en deze waren goedgekeurd, gaf de penningmeester, de heer H. Bader, een fi nancieel verslag over het afgeloopen jaar. Er bleek een batig saldo van ruim hon derd en zeventig gulden de vereeniging ter beschikking te staan bij het ingaan van het nieuwe boekjaar. De controle-commissie had de cijfers voor juist aangemerkt. Op het hierna door den secretaris voor gedragen jaarverslag volgde een gratis verloting van rookartikelen. De gelukkigen waren zoo edelmoedig om den anderen, wien het lot niet trof, te laten profiteeren van de uitgeloofde prijzen. De periodiek aftredende bestuursleden, det heeren C. de Bruyn, H. Angenent en A. Poel wijk werden met groote meerderheid als zoodanig herkozen. Besloten werd, wan neer ijs en weder dienen, dezen winter een wedstrijd in hardrijden met hindernissen te organiseeren. Mocht er nu wederom geen sterk ijs komen, dan stelde de heer de Bruyn voor een uitdeeling te doen van le vensmiddelen aan behoeftigen, ten laste der kas. Dit toch sympathieke voorstel kon de vereisdhte goedkeuring niet verkrijgen. Met de rondvraag ontstond nog eenige dis cussie over reglementswijziging, waarna sluiting volgde van deze geanimeerde ver gadering. Inenting. Op Woensdag 23 December a.s. zal ten huize van dr. Post-Uiterweer en dr. Quartel de gelegenheid zijn opengesteld voor kostelooze inenting en herinenting, vanaf des voormiddags negen uur. VOORSCHOTEN. Poppenkast-vertooning. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat voor de leerplichtige kinderen, wonende in deze gemeente, op Dinsdag 29 Deecmber a.s. een poppenkastvoorstelling zal worden gegeven in het gebouw voor Christelijke Belangen aan de Wijngaardenlaan. Voor de verschillende scholen zal deze voorstelling plaats hebben op de uren, zoo als hieronder vermeld: Openbare lagere school in het dorp 9 uur v.m. Openbare la gere school aan den Rijndijk 9 uur v.m. Ge reformeerde school 9 uur v.m. Hervormde school 11 uur v.m. Bijzondere school aan de Morsch 11 uur v.m., Roomsch Katho lieke jongensschool 2 uur n.m. Roomsch- Katholieke meisjesschool 2 uur n.m. Kinderen, die elders een school bezoe ken, kunnen zich aansluiten bij de leerlin gen van die school, welke van dezelfde richting is, als zij thans bezoeken. Diefstal. Ten nadeele van den heer S., die zijn rijwiel onbeheerd had laten staan, is een fiets ontvreemd, terwijl hij op be zoek was bij den heer K. Rectificatie. In het voorstel tot verla ging van de gastarieven is een storende fout geslopen, daar met deze verlagingen de ontvangsten voor dé bedrijven niet rond ƒ1000.doch rond ƒ10.000.zullen be dragen. Geboren: Maria d. van N. v. .d Werf en J. C. van Kleef. Theo z. van M. Lau- rentius en J. Buys. Margje d. van H. v .d. Wel en W. Vis. Overleden: C. van Vliet 52 j. M. E. van Malsen geb. Comerell 66 j. Ingekomen: V. Bunt van Melissen. A. Strijbos, van Leiden. J. A. van Rooyen, van Zoeerwoude. W. B. M. v. d. Zadm, van Wasenaar. A. Laven, van Noordwijk. L. Marselus, van Schoonho ven. J. Vermeulen, van Wassenaar. P. van Buuren, van Den Haag. J. Dolie- slager, van Haarlem. C. Severs, van Den Haag. Vertrokken: E. Rodenburg, naar Den Haag. W. Oussoren, naar Hilver sum. Jac. Groen, naar Koudekerk. H. J. Westerbos, naar Berkel en Rodenrijs. P. Stauthamer, naar Hontendsse. A. M. v. d. Maas ,naar Leiden. H. Schaap, naar Zeist. M. E. Viveen, naar Nootdorp. P. M. J. Vrijdaghs, naar Schaarbeek (Bel gië). VOORHOUT. Mededeeling. De secretaris der ge meente alhier maakt bekend, dat de arm lastigen in deze gemeente ook in de gele genheid worden gesteld tot het verkrijgen van gehakt in blik. Degenen, die hiervan gebruik wensefhen te maken, moeten dit op 't gemeentehuis aanvragen. De fakkeloptocht. Het plaatselijk Oranjecomité maakt bekend aan hen, die 6 Jan. a.s. mee willen doen met versierde wa gens of dergelijke in de te houden fakkel optocht, dat zij zich moeten opgeven bij den heer J. v. d. Berghe, hoofd der Chr. School alhier, secr. Oranjecomité. Zij kunnen dan een prijs winnen, daar het comité voor de meest orlgineele versiering prijzen be schikbaar zal stellen. WASSENAAR. Beroep Kath. kerkbestuur ongegrond verklaard. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben on gegrond verklaard het beroep van het R.K. Kerkbestuur van den H. Willibrordus, Burchtstraat No. 3 te Wassenaar, tegen het besluit van den Raad dier gemeente d.d. 8 Juli 1936, houdende gedeeltelijke weige ring van vergoeding voor boventallige leer krachten aan zijne St. Annaschool aldaar. ZOETERMEER. Reddingsbrigade. In het gymnastiek- gebouw hield de afdeeling Zoetermeer van de Ned. Centr. Reddingsbrigade gister avond een feest- en propaganda-avond. Het eerst kort geleden klaargekomen en grooter gemaakt gebouw, was geheel met belang stellenden gevuld. Te ruim 8 uur opende de voorzitter, de heer J. W. Palte, met een kort welkomst woord de vergadering en sprak een bij zonder welkomstwoord tot den Burgemees ter dezer gemeente, eere-voorzitter der af deeling alhier, die zich wel bereid ver klaard had een propaganda-rede voor de zwemsport te houden. Vervolgens dankt spr. voor -de groote opkomst. De Burgemeester hierna het woord ver krijgende, zeide met zekere schroom thans over zwemmen te opreken, terwijl de tem peratuur niet tot beoefening van die sport uitlokt. Spr, haalde een voorbeeld aan uit eigen leven, hoe de eerste kennismaking met een zweminrichting hem bekwam. Spr. was toen 7 jaar en hem toen verteld was. dat de Batavieren hun kindereu in het water wierpen, zij dan maar moesten zien, hoe zij weer op het droge kwamen. Langen tijd, aldus spr., had ik dit beeld voor oogen, maar later begreep ik zeer goed, dat Bata vieren-vrouwen ook moeders waren. De moraal uit het gesprokene was, dat voor- oordeelen tegen het zwemmen door ouders moeten overwonnen worden; de jeugd en ook ouderen die sport moeten gaan beoefe nen, en wees vooral op het nut, uit hygië nisch oogpunt bezien. Spr. hoopte, dat in het komende seizoen vele van onze zwem inrichting, in het belang van de volksge zondheid, gebruik zouden maken. Als dit bereikt werd, dan was dit voor spr. een groote voldoening. Door de belanglooze medewerking van den plaatselijken fotograaf C. Debben wer den hierna eenige komische films gedraaid. Vervolgens sprak de voorzitter een dankwoord tot den burgemeester, wees op de te houden loterij, waarvan de prijzen door de brigade-leden waren bijeenge bracht en op de diverse attracties. In de pauze had onder groote belangstelling en hilariteit de verloting plaats, terwijl ve len him geluk bij de attracties beproefden. Na de pauze hield de voorzitter een korte rede over het nut der brigade. Spr. memoreerde de oprichting, de stichting van de zweminrichting en de werkzaamheden daaraan verbonden. Hij besprak, dat niet alleen zwemmen werd beoefend, doch ook het reddend-zwemmen; en in den winter een cursus werd gehouden, waarvoor veel animo bestaat, in verbandleer, kunstmatige opwekking van levensgeesten, diverse red dingsgrepen. Ook deze spr. wekte een ieder op, in aansluiting op de rede van den eere voorzitter, in het a.s. seizoen te komen zwemmen in onze zweminrichting. In aansluiting hierop werd de zwemfilm vertoond, die, zooals altijd, omdat het plaat selijke voorvallen betreft, een groot suc ces werd. Hierna werd door leden van de brigade een blijspel „De ontknooping" op gevoerd, hetwelk een groot succes is ge worden. Alle spelers en speelsters waren goed in hun rol. Na afloop dankte de voorzitter allen, die hadden medegewerkt om dezen te doen slagen. Hierna bleef men in de gezellige sfeer nog een uurtje bijeen, ter beoefening van de verschillende spelen, waarvan de onbrengst ten goede kwam aan de noodlij dende kas der afdeeling. Geconstateerd mag worden, dat de avond inderdaad zeer geslaagd is. NOORDWIJKERHOUT. K.JJVI.V. De aandacht wordt geves tigd op de belangrijke gebeurtenis van Maandagavond 21 Dec. a.s. Dan zal de be kende Helmondsche redenaar Pater Henri- cus O.Cap. voor de Noordwijkerhoutsche afdeeling van de K.J.M.V. spreken over het onderwerp: „Katholiek in den Storm". ZILK. Collecte. Ten behoeve van het Natio naal Fonds voor Bijzondere Nooden zal Zondag a.s. een collecte worden gehouden door den verkoop van Anker-bloempjes. Deze collecte, waarvan de opbrengst aan de ingezetenen ten goede komt, wordt ten zeerste In uwe milddadigheid aanbevolen. Eenige jongedames hebben zich belangloos met den verkoop belast. Mogen zij veel suc ces hebben. Er in geloopen. Een drietal Haarlem mers liep terecht met de lamp tegen de lamp toen zij met de lichtbak in het „Haas- veld" bezig waren en door de Rijksveld wachters op heeterdaad werden betrapt. PROF. J. P. VERHAAR. Prof. Verhaar gaat na een professoraat van twintig jaar het Groot-Seminarie, het Theologicum te Warmond, verlaten. Hij is benoemd tot Rector van de weeshuizen te Rotterdam, als opvolger van Rector J. M. Halkes. Maar hiermede is zijn professoraat eigenlijk niet afgesloten! Wel bezet hij niet meer een leerstoel aan een hoogeschool, wel zal hij niet meer de toekomstige clerus inwijden in de wetenschap der dogmatiek op die bekende heldere, klare wijze maar hij zal blijven onderrichten de tal rijken buiten het Seminarie, voor wie hij ook tijdens zijn professoraat te Warmond was de vraagbaak, de leermeester, de 1 e- vensgids. Ja dat moet voor iemand als prof. Verhaar wel het schoonste, het heerlijkste zijn geweest van zijn profes soraat, dat hij in en door zijn wetenschap zoo velen als levensgids kon dienen in het bereiken van hun levensdoel. Voor die tal rijken buiten het Seminarie blijft hij de „prof', de gezochte docent, de graag ge volgde leermeester. Hij zal blijven leeren en leiden, voorna melijk ook in en door zijn geliefd maand blad „Het Schild" het apologetisch tijd schrift van de Nederlandsche Katholieken, dat onder de hoofdredactie van prof. Ver haar is gegroeid en groot geworden en zoo onnoemelijk velen tot zegen is geweest. Wij bidden God, dat Hij prof. Verhaar schenke gezondheid en kracht om nog vele jaren zijn apologetischen arbeid te kun nen verrichten, met zijn vele gaven van hoofd en hart, zijn zeldzame werkkracht, zooals in het verleden ook in de toekomst, zeer velen een weldoener te zijn. DE PROMOTIE VAN PATER SCHMITZ O.F.M. Op proefschrift: „Het aandeel der Min- derboeders in onze Middeleeuwsche litera tuur; inleiding tot een bibliografie der Ne derlandsche Franciscanen" promoveerde Donderdagmiddag in de Senaatskamer der Utrechtsche Rijksuniversiteit de eerw. pa ter Wolfgang Schmitz O.F.M. (in de we reld Wilhlemus Antonius) tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte. Prof. dr. C. G. N. de Vooys, de promo tor verkreeg als eerste het woord en sprak woorden van lof voor 't ontzaglijke werk, dat de promovendus verricht heeft, om zijn prachtig proefschrift samen te stellen. Daarna opponeerde hij tegen enkele de tails uit het proefschrift o.a. hiertegen, dat de middeleeuwen zich tot 1570 zouden hebben uitgestrekt. Als tweede opponeerde prof. dr. Gerlach Royen O.F.M. Prof. dr. van Hamel opponeerde als der de, waarna de Senaat zich in raadkamer terugtrok. Dan deelde de Rector Magnificus, prof. dr. U Ringer mede, dat aan pater W. Schmitz, geboren te Rotterdam, de graad van doctor in de Letteren en Wijsbegeerte is verleend. OEGSTGEEST. Een Kerstfeest voor de armen. Kerstmis, het feest van Gods barmharti ge liefde, het feest waarop de goddelijke liefde in menschelijke zwakheid onder ons verscheen. Sinds het stille Kerstgebeuren begon de vergeten liefde onder de menschen weéT te leven. Door het Kerstkind werd ons hart weer vervuld met de vertrouwe lijke kinderliefde tot den hemelschen Va der en begonnen de menschen, die van goe den wil zijn, elkander weer als broeders lief te hebben. Willen wij echt met 't Kerstkind Kerst mis vieren, dan moet ons hart gloeien van barmhartige liefde en daarvoor wordt ons zulk een goede gelegenheid geboden. Mor gen zal onder alle H.H. Missen gecollecteerd worden voor de noodlijdenden in onze pa rochie. Wij verwachten dan ook, dat allen in wie het geloof aan het diepe Kerstge beuren leeft, hun bijdragen naar vermogen, rijkelijk zullen geven. De ingezamelde gel den zullen besteed worden om in die ge zinnen, waar het noodig is, de armoede of het gebrek te lenigen met een nuttige Kerstgave. Mogen wij op deze wijze de liefde die 't Kerstkind ons bracht beantwoorden! Kap. Al. Sanders, Geestel. Adviseur van den R.K. Volksbonbond Afd. Oegstgeest. In ondertrouw tegelijk met de Prinses. Gisteren is alhier in den ondertrouw opgenomen het bruidspaar M. J. W. v. Stijn te Warmond en Petronella W. v. d. Meer te Oegstgeest. Als bijzonderheid kan wor den gemeld, dat de bruid op denzelfden dag geboren is als H. K. H. Prinses Juliana en dat zij, evenals H. K. H., op 7 Januari 1937 in het huwelijk hoopt te treden. SASSENHEIM. Staatspartij. De afdeeling Sassenheim van de R.K. Staatspartij organiseerde een propagandavergadering in het K.S.A.-ge- bouw. Het was dien avond buitengewoon slecht weer, waaraan het wel is te wijten, dat de belangstelling niet bijster groot was. Na een welkomstwoord door den voorzit ter, den heer H. Bader, betrad de heer M. P. v. d. Weyden de katheder en sprak over „Politieke vraagstukken". In een goed ge- styleerde rede behandelde deze spreker ten eerste de taak der regeering in dezen tijd, en liet daarbij het licht schijnen op de ver houdingen voor de devaluatie en de ge volgen daarvan voor het bedrijfsleven. Spr. stond uitvoerig stil bij de deflatie-politiek der regeering en de consequente toepassing daarvan. Na de devaluatie is er zoo hier en daar eenige opleving te bespeuren, vooral in de groote steden en de textielin dustrie. De werkloosheid is op dit oogen- blik lager dan in voorgaande jaren op den zelfden datum. Te betreuren is het, dat voor namelijk land.- en tuinbouw van deze munt- correctie niet kunnen profiteeren, daar elke noodzakelijke prijs verhooging door de re geering wordt tegengegaan. Vervolgens be handelde spr. de houding der Katholieke Tweede Kamer-fractie, en de critiek welke soms zeer onrechtmatig haar deel is. Spr. wijst er met nadruk op, dat de katholieke fractie ten overstaan van de regeerings- politiek nooit haar eigen standpunt heeft prijsgegeven. En het is ook van alle grond ontbloot, wanneer de fractie wordt ver

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7