VRIJDAG 18 DECEMBER 1936 DE LE'DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 H. M. de Koningin inspecteert proef- verlichting van het koninklijk paleis. - Gisteravond omstreeks half negen con centreerde de belangstelling van het Haag- sche publiek zich in de nabijheid van het Noordeinde tegenover het koninklijk pa leis, want snel had het gerucht de ronde gedaan, dat de feestverlichting daar zou proefbranden Inderdaad glansden kort voor negen uur de electrische kaarsen in de als versiering aangebracht denneboomen op en zette het licht der illuminatie het ver sierde paleis in een feestelijken gloed. Ook de kerstklokken die aan de bogen der zui lengalerij ter linker- en rechterzijde van het paleis zijn aangebracht straalden in het licht en een gemompel van bewonde ring ging door de menigte. Desondanks was het weinig wachtenden entgaan, dat uit de zijdeur van den lin kervleugel van het paleis twee in bontman tels gehulde dames naar buiten waren ge komen en in een harer herkende men on middellijk de Koningin, die met een har telijk gejuich werd begroet. Van achter een der zuilen van de galerij nam H. M. de verlichting in oogenschouw. Boven den hoofdingang hingen eenige werklieden een lichtbak op met de woorden „Leve het bruidspaar" en nadat de Koningin daar even naar gekeken had gaf zij den heer Scheers, die belast is met de aanleg der illuminatie, eenige aanwijzingen, waar op de heer Scheers de werklieden en kele veranderingen liet aanbrengen. Na ongeveer vijf minuten keerde H. M. in ge zelschap van haar hofdame in het paleis terug en werd de verlichting gedoofd. STAMBOOM VAN PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD. De Nationale Levensverzekering Bank te Rotterdam biedt aan de leden van de comité's voor de aanbieding van een na tionaal huwelijksgeschenk en haar goede relaties een stamboom Oranje-NassauLip- pe-Biesterfeld aan. De plaat is ontworpen door den Nederlandschen heraldicuh S. G. van der Laars en vervaardigd door de fir ma L. van Leer en Co. te Amsterdam. De heer Van der Laars heeft zich, voor zoo ver het betreft de wapens van het huis Lippe-Biesterfeld, bediend van aanwijzin gen, welke de Nationale van den Duit- schen heraldicus dr. O. Neubecker te Ber lijn heeft ontvangen. De plaat bevat den volledigen stamboom van H. K. H. de Prinses en de jongste drie takken van den stamboom van Z. D. H. den Prins. Bovenaan prijkt in het "midden het Nederlandsche wapen, geflankeerd door de wapens van de Prinses (links) en den Prins (rechts). Onder het Nederlandsche wa pen staat de opdracht, waarlangs aan de linkerzijde de stamboom van de Prinses, die ook het geheele ondervlak vult, op klimt, terwijl rechts de beknopte stam boom van den Prins is geplaatst. Het zoo doende verkregen evenwichtig geheel doet niet stijf aan. UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM. Luchtvaart. Op Woensdag 16 Decem ber hield dr. F. H. M. van Zeeland, voor bovengenoemde vereeniging een lezing over Luchtbescherming. Spr. zet allereerst definitie en geschiede nis van dit onderwerp uiteen. De luchtbe scherming kan men onderscheiden in actieve en passieve luchtbescherming. Bij het groote publiek blijkt algemeen de mee ning te heerschen, dat luchtbescherming identiek is met gas-bescherming, een ver onderstelling die echtei onjuist is. Op over zichtelijke wijze schetst spr. de techniek van een luchtaanval. In deze wordt onder scheid gemaakt tusschen het dag- en het nachtbombardement. Hiertegenover staat de luchtafweer, welke ook aan een behan deling onderworpen yvordt. Komende aan de eigenlijke luchtbescher mingsdienst. noemt spr. de verschillende organen waaruit deze is opgebouwd o.a.: 1. Politie en hulp-politie; 2. Brandweer; 3. Geneeskundige dienst; 4. Ontsmettingsploe- gen; 5. Herstellings- en opruimingsploegen; 6. Uitkijk- en luisterposten; 7. Waarschu- wings- en alarmeeringsdienst. YEUR-LEIDSCHENDAM. Opening Winkelweek. Maandag 21 Decembei a.s. des namiddags te 5 uur zal de opening plaats hebben van de te houden winkelweek, waaraan het comité tot rege ling der feestelijkheden te Veur-Leidschen- dam een étalage wedstrijd verbonden heeft. De opening dezer winkelweek zal op fees telijke wijze plaats hebben in de groote zaal van het Gemeentehuis te Veur aan den Prinses Julianaweg en zal geschieden door den Burgemeester. STOMPWIJK B.V.L. Donderdag heeft de B.V.L., afd. Stompwijk, haar propaganda-samen- komst gehouden in het café „Het Blesse- paard" van den heer J. v. Esveld. Mede werking werd verleend door de fanfare „St. Juliana". Acht uur werd de bijeenkomst geopend met het eerste couplet van het Wilhemus, waarop burgemeester Keijzer, als voorzit- ted, de vergaderden toesprak en verwel komde. Onder de aanwezigen merkten wij nog op den burgemeester van Voorscho ten, den heer Berkhout. Op de gemoede lijke wijze, welke onzen burgemeester eigen is, werden de verschillende sprekers alvast ingneleid. levens werd een woord van hulde gebracht aan den heer v. Es veld voor de prachtige versiering van de zaal. B.VX. en Oranje gaan samen. In de zaal was Oranje-versiering aangebracht, welke in één woord prachtig was. Nadat de fanfare zich nog een keer had doen hooren, was het woord aan den heer L. G. Royaards, voorzitter Gew. Landst. Com. Z.H.W. Een heel kort woordje, maar een krachtig woordje. Spr. bracht naar vo ren wat hij zou gezegd 1 ebben als Z. Exc. de minister van Landbouw en Visscherij dr. L. N. Deckers, hier tegenwoordig was geweest, doch door de drukke werkzaam heden was de minister verhinderd te ko men. Volgende spreker was de heer G. F. Boulogne, res. kap., secr. Nat. Landstor- commissie. Het zou ons te ver voeren de geheele rede hier te herhalen. Spr. memoreerde wat in 1918 is gebeurd en besprak de toe stand in verschillende landen. Onder de grootste stilte werd spr. aangehoord. Een daverend applaus mocht spr. in ontvangst nemen, toen hij zijn rede beëindigde. Na de pauze werden de brevetten uit gereikt van koning en scherpschutter door den heer J. P. Boots, met een felicitatie en een hartelijk woordje aan de volgende personen: W. v. d. Pijl, konings-schutter, J. v. Beuningen, J. v. d. Helm, Jac. Ha gen, A. v. d. Piel, W. v. Leeuwen, G. Hil- gersom, J Boogmans, scherpschutters. De wisselbeker werd met een toepasselijk woord uitgereikt door den burgemeester aan P. v. d. Poel. Hierna was er gelegenheid een kort woord te spreken voor degenen, die hier toe het verlangen te kennen gaven. Eerst was het woord aan den kapelaan, A. Bregten, vervolgens aan den burge meester van Voorschoten, en ten laatste aan den heer Karres, een bekende voor degenen, die de Landstorm-avonden bezoe ken. Vervolgens werden de schietprijzen uitgereikt en was het einde van deze ge zellige bijeenkomst gekomen. De voorzit ter bedankte allen, die hadden meegewerkt deze avond te doen slagen. Kapitein v. d. Zande, den leider van den schietavond, werd nog een stoffelijk blijk van genegen heid gegeven voor zijn onvermoeide zorg om elke veertien dagen van den Haag naar hier te komen, teneinde de avond te leiden. Tenslotte nog een apart woord van dank aan de Leidsche Courant die altijd zoo welwillend en onverkort de verschil lende oproepen en aankondigingen de B. V. L. betreffend, opneemt. Nadat door allen staande het Wilhelmus was gezongen, was deze avond ten einde. E.H.B.O. Met eenige plechtigheid, in tegenwoordigheid van het geheele bestuur van het W.G.K. eri den zeereerw. heer pas toor Floor, werden Dinsdagavond in de par. jongensschool de diploma's en speld jes uitgereikt aan de op 17 Nov. 1.1. ge slaagde cursisten van de E.H.B.O. De voorzitter, de heer J. H. Fleuren, sprak enkele korte woorden van opwek king, om nu niet maar stil te zitten en over drie jaren die diploma's maar weer terug te geven; neen, blijven oefenen, want als ge, aldus spr., een half jaar niet oefent, dan gaat het geleerde weer te niet. Ook de secretaris, de heer J. v. Maren, sprak zijn voldoening uit, dat er na de vele po gingen door het W.G.K. gedaan, er nu ze ven personen zijn, die bij eventueele ge vallen de eerste hulp kunnen verleenen. Vervolgens werden nog eenige bespre kingen gehouden om te komen tot het op richten van een vereeniging, welke plan nen op den eersten oefenavond verder zul len uitgewerkt worden. De eerste oefen avond wordt gehouden op 12 Jan. a.s. De namen van de gediplomeerden worden hier nog even vermeld: J. Boogmans, J. v. d. Helm, L. v. Bosch, J. de Groot, A. de Groot, P. v. Bohemen en G. Mavik. De leider van dezen cursus was dr. S. P. Perquin van Leidschendam. Nadat de voorz. de diploma's en speldjes had uitgereikt, bedankte een van de cur sisten, de heer J. Boogmans, het bestuur van het W.G.K. dat de gelegenheid had ge geven een dergelijke cursus te volgen, en -den docent dr. Perquin voor zijn aange naam, gezellige, leerrijke avonden. Spr. bood een voortbrengsel van Stompwijks dreven aan als aandenken. De samenstelling en werkwijze van deze organen wordt op duidelijke wijze naar voren gebracht. Speciaal ten aanzien van den Geneeskundigen dienst is spr. zéér uit voerig. Hierna wordt de constructie en uitwer king van verschillende bommen uiteenge zet, o.a. van de brandbom en brisantbom. Aan de behandeling van letsels, ontstaan door deze bommen, iets wat voor den Eerste Helper toch van groot belang is, wordt veel aandacht geschonken. Bij de uiteenzetting van werking en toe passing van chemische strijdstoffen, blijkt, dat de fantastische verhalen hierover wel eens onwaar blijken te zijn. Wanneer we zien, dat wind en regen de toepassing van de gasaanval in den weg staan, dat de ge steldheid van het terrein ook een woordje meespreekt zoodat uitgebreid, vlak terrein de toepassing van het chemische strijdmid del niet gemakkelijk maakt, dan komt wel zeer duidelijk naar voren, dat ons land een buitengewoon moeilijk land voor gas aanvallen is en dan doen we goed een even tueel toepassen van gas door een aanvaller koelbloedig en bedaard onder de oogen te zien en van de natuurlijke beschermings middelen van ons land een dankbaar ge bruik te maken. Voor gasaanvallen mag het gasmasker wel genoemd worden hèt middel tot bescherming. Spr behandelde voorts de juiste behandeling bij gaszieken en het ontsmettingsproces. UIT DE RIJNSTREEK BODEGRAVEN. Kind aangereden en ernstig gewond. Donderdagmorgen heeft op den Rijksstraat weg nabij Nieuwerbrug een ernstige aan rijding plaats gehad. Een beladen melk- auto van de kaasfabriek „Oud-Holland" wilde ter hoogte van „Knodsenburg" een andere vrachtauto links voorbijgaan. Nau welijks was hij de door hem ingehaalde auto voorbij toen van het erf van v. VI. 3 jongetjes van de naastbij wonende fami lie Benschop plotseling hard den weg op wilden loopen, zonder op het verkeer te letten. Een der kinderen, de 6-jarige B., liep tegen de melkauto op, met het nood lottig gevolg, dat het knaapje met een ga pende hoofdwonde en inwendige kneuzin gen hevig bloedend aan den kant van den weg werd geslingerd. Door toegeschoten hulp en aanwezige politie, alsmede dr. W. werd de knaap naar de ouderlijke woning vervoerd en later naar het Academisch ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Men vreest voor het leven. De feesten! De verschillende gebeur tenissen welke dezer tijden zullen plaats hebben zijn officieus als volgt: Zaterdag 19 Dec. 's avonds 8 uur optocht met beide muziekvereenigingen en lam pionoptocht. 4 Januari Oranje vergaderingen. 7 Januari muzikale rondgang, waarbij een ieder zich aansluit. Daarna aubade door de kinderen, 's Middags kindervoor stelling. Van 11 tot 1 uur is gereserveerd voor het beluisteren van de radiouitzen dingen. 's Avonds fakkeloptocht en vuur werk. 14 Januari filmvoorstellingen. 29 en 30 December uitvoering „Hallelu jah", o.a. „Oranje Boven" tableau. Pro gramma's reeds verkrijgbaar in den boek handel. Personalia. De heer Vilke, wachtgel der bij het R. K. onderwijs, tijdelijk ver bonden aan de R. K. Jongenschool, ont ving een benoeming te Velseroord. RECHTZAKEN NOG GEEN UITSPRAAK IN DE NIJENRODE-ZAAK. Het Gerechtshof wenscht een nieuw onderzoek naar de briefwisseling. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft van daag een interlocutoir arrest gewezen, in de strafzaken tegen de heeren Onnes van Nijenrode en Koning, die in hooger beroep terecht hadden gestaan, resp. verdacht van oplichting van een verzekeringsmaatschap pij tot een bedrag van 72.000.en mede plichtigheid daaraan. Het Hof was van oordeel, dat het onder zoek in de zaak niet volledig was geweest en stelde de stukken in handen van den rechter-commissaris om op verschillende punten een nieuw onderzoek te doen in stellen. Er zal o.a. worden onderzocht, wat de ware beteekenis en de bedoeling is van de in 1932 tusschen Koning en Onnes ge wisselde brieven. Ook zal de beteekenis van den brief van Groeneveld aan Onnes nauwkeuriger dienen te worden nagegaan, evenals de beteekenis van de kladjes, die ten huize van Witbraad achter den spiegel zijn gevonden, en die bedoeld waren om raar Onnes te-worden gestuurd om hem te bewegen de beloofde som uit te betalen. In de zaak tegen Koning, zoowel als in die tegen Onnes van Nijenrode werd hetzelfde interlocutoir arrest gewezen. Zooals men zich zal herinneren, beweert Koning dat de briefwisseling over de schil derijen tusschen hem en Onnes gecamou fleerd was en slechts betrekking had op af spraken in verband met de in elkaar gezette inbraak op het kasteel Nijenrode. Onnes houdt echter vol, dat de briefwisseling tus schen hem en Koning wel degelijk betrek- kinig had op een handel in of een belee ning van schilderijen. De veidachte Koning was ter zitting aan wezig. Lt verdachte Onnes was echter niet verschenen om de uitspraak aan te hooren. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. BINNENLAND. DE OVERVAL OP EEN GELDAUTO. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde heden den werkman P. J. N wegens dief stal met geweldpleging tot een gevangenis straf van drie jaar. De eisch luidde twee en een half jaar gevangenisstraf. De man heeft met twee vrienden op 17 Januari j.l. een overval gepleegd op een auto, waarmede een bedrag van 32.000 gul den in specie en bankpapier werd vervoerd naar de Nederlandsche Scheepsbouw Maat schappij. Na een achtervolging reed de auto van de roovers tegen een hek, zoodat zij moesten vluchten. Het geld werd terug gevonden en korten tijd later zijn de daders gearresteerd. AANBIEDING VAN DE SABEL AAN PRINS BERNHARD. Hedenmiddag te halt vier heeft de com mandant van het veldleger, lui*.-generaal jhr. W. Roëll, aan Z.L.H. Prins Bernhard ten paleize Noordeinde den sabei overhan digd, die aan Z.D.H. ter gelegenheid van zijn benoeming tot kapitein (ritmeester) la suite bij de Kon. Landmacht door het veldlegei is geschonken en die door de firma Van Wielik is vervaardigd. Generaal Roëll was bij deze aanbieding vergezeld door ranggerooten van den Prins uit de verschillende underdeelen van het veldleger en wel dooi kapitein Tibo van de infanterie (brigade grenadiers en jagers), ritmeester Laiour van de cavalerie (3e halfregiment huzaren), kapitein De Ruyter van Steveninck van de artillerie (2e regiment veldartillerie) en kapitein Spanjaard Speekman van de inspectie der genie. COMMISSIE BOTERNOTEERING. De commissie noteering voor Nederland sche boter is heden vastgesteld op 65 ct. per K.G. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Cornells, z. van C. Choufour en C. E. v. d. Ster. Overleden: C. de Jong m. 65 j. W. Esselman m. 61 j. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld „Onderzoekingen in de hoofden in verband met de gesteldheid der Nederlandsche kust" de heer J. van Veen, geboren te Uithuizermeeden; tot arts: de heeren W. Briët, Apeldoorn, J. H. J. M. Vallen, Ottersum, C. W. Ouder kerk, Soestdijk, W. Metz, Hillegersberg. Geslaagd: Candidaatsexamen rechten de heeren W. Kreukniet, Wassenaar, J. C. de Jongh, Eindhoven en A. v. d. Heul, Rotterdam; Doctoraal examen Zuid-Afrikaansch recht de heer J. P. Verloren van Themaat, Stellenbosch, Zuid-Afrika; Taalkundig doctoraal examen Indologie, de heeren C. P. Redert, Dordrecht en L. V. Aarsse, Den Haag; Candidaatsexamen geschiedenis: mej. A. Hoogendoorn, Haarlem; Economisch doctoraal examen Indologie, de heeren H. M. van Beresteyn, Leiden en P. Th. Holman, Den Haag; Doctoraal examen rechten, de heer D. E. P. Scholte, Den Haag en de heer ir. J. G. Sissingh, den Haag; Artsexamen 1ste gedeelte: de heeren F. Jannette Walen, Grelot (Fr.), L. Zandijk, Waarden, R. G. Wijmans, den Haag. LAATSTE BERICHTEN A. KOPER. Bekende figuur in tuinbouwkringen. Gisteren is te Den Haag in den ouder dom van 58 jaar plotseling overleden de heer A. Koper, uit Bermebroek, een zeer bekende persoonlijkheid in tuinbouwkrin gen. De heer Koper genoot in binnen- en buitenland vooral groote vermaardheid door zijn werkzaamheden als arrangeur van bloemententoonstellingen. Hij heeft onder andere een zeer belangrijk aandeel gehad bij de inrichting van de internationale bloemententoonstelling „Flora" te Heem stede. De begrafenis zal geschieden Maandag middag a.s. om twee uur te Bennebroek. DE BRANDSTOFFENBIJSLAG AAN WERKLOOZEN. Een circulaire van den minister van Sociale Zaken aan de gemeentebesturen. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat volgens zijn brief van 9 October j.l. voor brandstoffenbijslag in aanmerking komen behalve kostwinners, zij die den steun voor alleenwonenden ontvangen, terwijl aan hen die bij anderen inwonen, geen brandstof fenbijslag mag worden verstrekt. Nu bestaat er een groep bij anderen in- wonenden die een kamer hebben gehuurd zonder huiselijk verkeer, daarbij zelf de zorg dragend voor hun voedsel. Deze groep is op zichzelf aangewezen voor het verkrij gen van brandstoffen. Daarom is de minis ter voornoemd, in afwijking van bovenge noemde circulaire, bereid goed te vinden, echter onder het beding, dat ook het ge meentebestuur hiervoor termen aanwezig acht, aan de hiertoe behoorende personen een brandstoffenbijslag te verstrekken, ge lijk aan de helft van dien, welke in de gemeente aan gehuwde kostwinners wordt toegekend, dus tot een maximum van 0.50 per week. De minister veronderstelt in deze ge vallen, dat in de kamer een in bruikbaren toestand verkeerende stookgelegenheid aanwezig is, waarvan ook inderdaad regel matig gebruik wordt gemaakt. De minister kan deze tegemoetkoming echter slechts dan. handhaven, indien hem bij nader onderzoek niet blijkt, dat daar van knoeierijen het gevolg zijn geweest. Daarom verzoekt hij den gemeentebesturen met nadruk in het belang der ondersteun den zelf, een zeer strenge controle te wil len doen uitoefenen. De minister verzoekt verder den onderhavigen bijslag van ge val op geval alleen dan te verleenen, in dien het gemeentebestuur overtuigd is, dat 'daartoe voldoende redenen aanwezig zijn en dezen omgaande te doen beëindigen, in dien de ondersteunde persoon aanleiding geeft te veronderstellen daarvan misbruik te maken. BRAND IN EEN WONING TE BLERICK Bewoner gearresteerd. Gisteravond is in de woning van den heei J:' Niessen te Blerick op den zolder brand ontstaan. Door het spoedig ingrijpen van de brand weer konden de vlammen spoedig ge doofd worden, en breidde de brand zich niet verder uit. Slechts het dak brandde af, terwijl de zolderverdieping ernstige schade bekwam. De bewoners waren bij het uitbreken van den brand niet aanwezig en versche nen eerst ter plaatse toen de bovenverdie ping in lichterlaaie stond. Vanmorgen heeft de gemeentepolitie der heer Niessen, verdacht van brandstichting gearresteerd en ingesloten. TELEGRAMMEN DE GEBEURTENISSEN IN CHINA. Een driedaagsch bestand? NANKING, 18 Dec. (A. N. P.). Naar in goed ingelichte kringen verluidt, is van gisteren af een driedaagsch bestand over eengekomen tusschen vertegenwoordigers der regeeringstroepen en van de troepen van Tsjang Sjoe Liang. Gedurende deze drie dagen zal Sianfoe niet door regeeringsvliegtuigen worden ge bombardeerd, terwijl Nanking niet dooi artillerie zal worden beschoten. Mocht na het verstrijken van dezen drie- daagschen termijn de in vrijheidstelling van Tsjang Kai Sjek nog geen feit zijn, dan behoudt de regeering zich voor de militaire operaties te hervatten. De overeenkomst schijnt te Sianfoe te zijn tot stand gekomen door tusschen- komst van den Britschen adviseur van Tsjang Kai Sjek, Donald. BELANGSTELLING VOOR DE MEMOIRES VAN EDWARD. Reeds 1 millioen dollar aangeboden. NEW YORK, 18 Dec. (A. N. P.). De pu blicist Myles Lasker heeft tegenover pers vertegenwoordigers verklaard, dat hij na mens een Amerikaansch syndicaat lord Brownlow heeft opgebeld om hem te vra gen den gewezen koning van Engeland een millioen dollar te willen bieden voor zijn memoires. MEVROUW SIMPSON NAAR EGYPTE. CAIRO, 18 Dec. (A. N. P.) Men meldt, dat mevrouw Simpson aan boord van de „Athena" op weg is naar Alexandrië, waar zij Zaterdagochtend zal aankomen, doch direct zal doorreizen naar Luxor. VERBLIJFSVERGUNNING VOOR TROTZKY IN MEXICO. MEXICO, 18 Dec. (A. N. P.). De Mexl- caansche Minister van Binnenlandsche Za ken heeft Trotzky, die op het oogenblik in Noorwegen verblijft, officieel machtiging verleend zich naar Mexico te begeven, op voorwaarde evenwel, dat hij uit het land zal worden gezet, indien hij zich in de po litiek mengt. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 18 Dec. Vee. Totaal aanvoer: 481 runderen, 216 kalveren, 980 schapen, 740 varkens. Prijzen per stuk: 13 stieren 130240, schoon gewicht 4855 cent, handel stil; 118 kalf- en melkkoeien/ 140 230, handel kalm; 152 varekoeien e. a. 80 180, handel duur; 198 vette koeien f 115 250, schoon gewicht 4666 cent, handel vlug; 43 graskalveren f 2470, fokkalveren 1016, 32 vette kalveren 40100, schoon gewicht 5694 cent, 141 nuchtere kalveren 712 handel matig; 100 vette schapen 1824, 600 vette lammeren f 14 18, 280 weideschapen 1216 handel matig; 364 mestvarkens f 1223, 25 zeugen 3552 en 351 biggen 58, 2 paarden; 16 bokken of geiten 513. Kaas. Aangevoerd 74 partijen, waar van 56 partijen Goudsche kaas 2021, 2e soort 1819, en 18 partijen Leidsche kaas 1819.50, handel matig. ALKMAAR, 18 Dec. Kaas. Aangevoerd 29 stapels, zijnde 50.000 kg. Fabriekskaas kleine 18 en Boerenkaas f 18 per 50 kg. Handel matig. LEEUWARDEN, 18 Dec. Vee. Aanvoer 35 Enterstieren 115120, 82 Twenter- stieren 180280., 422 vette koeien f 110 220 per stuk, 3656 cent per kg.; 470 melk- en kalfkoeien 110235, 105 pin ken 75140, 24 vette kalveren 3570 254 graskalveren 25105, 443 nuchtere kalveren 410, 678 vette schapen 15— 25, 114 weideschapen f 1020, 622 lam meren 817, 635 vette varkens 25115 per stuk, 3642 cent per kg.; 28 magere varkens f 1540, 52 kleine biggen f 610 per stuk, 16 bokken of geiten, 35 paarden Totaal aanvoer 4015 stuks. Kaas. Goudakaas 2526, Edammer kaas 27, Aanvoer 2190 kg. Boter. Veilingboter f 1.381.29. Aan voer 6 zesde vaten. Commissie 65 cent. NOOTDORP, 17 Dec. Eierenveiling. Op de eierenveiling alhier werden deze week de volgende prijzen genoteerd: kippen eieren 4.805.40 (aanvoer 1764 stuks) henneneieren 3.604.20, eendeneieren 3.503.90 per 100 stuks; hanen 0.75 1.35, kippen 4075 cent. konijnen 0.80 1.75 per stuk. kaas 2026 cent per pond. NIEUWKOOP, 17 Dec. Eierenveiling. Op de eierenveiling alhier werden deze week aangevoerd 1294 eieren. Prijs 3.25 4.40 per 100 stuks BOSKOOP, 17 Dec. Bloemenveiling Beshulst I 3045 cent, idem II 1525 cent J. C. v. Tol I 19x32x41; idem II 15—20 cent, Hulst met gele 1?es 406590 cent Goudhonte hulst 3851 cent, Zilverbonte hulst 4066 cent, Polingroen 46 cent per kg., Blauwe open 2029 cent per kg. Misteltoe 30 cent per kg., hulst met bes per stuk 2872 cent en tulpen per 20 stuks 2030 cent. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 8.98 Berlijn 78.60 Parijs 8.541/0 Brussel 30 933 Zwitserland 42.02 Kopenhagen 40.10 Stockholm 46.80 Oslo 45.15 New York 1.823', Praag 6.45

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3