A A M 1523 No. 8602 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Oomaniale Anthraciet N00RDEINDE 34 28ste Jaargang J VRIJDAG 18 DECEMBER 1936 3)e £cid<^elie0oii^mt DF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leider) 19 cent pel week i 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeel in gen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V Ter overweging In de December-aflevering van „Stu diën" schrijft dr. J. Beuns S.J. een artikel, waaraan de volgende zinnen zijn ontleend: „Is de Katholieke Staatsparty zich volkomen bewust, dat haar roep om vertrouwen niet alleen gedragen mag worden door de verzekering, dat in haar handen de hoogere belangen vei lig zijn, maar dat zij tegelijk den vas ten wil moet toonen, om met fierheid op elk maatschappelijk terrein haar eischen te stellen?" „Er zijn onder de breede schare velen, die op de fabriek, waar zij wer ken, in den winkel, waar zij achter de toonbank staan, op den akker, waar zij ploeteren, moedig, zonder aarzelen, heldhaftig uitkomen voor God en de Kerk; deze kleinen mogen vragen, dat hun vertegenwoordigers zich niet min der moedig en eerlijk gedragen, dat zij zich zelf ook niet sparen". Deze wenken mogen alle Katholieken ter harte nemen, die volksvertegenwoor digers zijn, in welken zin dan ook; mogen ook alle Katholieken ter harte nemen, die in een of ander maatschappelijk voor aanstaande positie staan! Daar zijn er nog té veel, die niet met fierheid stellen de eischen, welke zij moeten stellen; die zich niet in voldoende mate moedig en eerlijk gedragen, zichzelf te veel sparend Wie dit beaamt denke hierbij niet uit sluitend aan anderen hoe verleidelijk dit ook zij maar allereerst aan zichzelf! Er zijn menschen, die voor de goede zaak werken, als deze samenvalt met de zaak van hun portemonnaie; als zij daarbij op een hoog voetstuk komen te staan; als zij daarin de behartiging van eigen belangen, hoe dan ook, vinden. Het volk in breede lage ziet dat en trekt er zijn conclusie uit. Helaas vaak een conclusie, welke niet die huichelende werkers voor de goede zaak treft, maar de goede zaak zelf. Dat is zoo verschrikkelijk droevig! Het is héél erg dom „geredeneerd". Bedoelde ergernis-gevers dragen daaraan echter heel veel mede schuld! Jeugd-werkloosheid De R. K. Werkgeversver. geeft eenige uitstekende richtlijnen aan voor de bestrij ding van de jeugd-werkloosheid (Men leze deze in de kolom hiernaast). De redelijkheid en wenschelijkheid er van spreekt voor zichzelf wij behoeven er niets aan toe te voegen. Maarnu in de practijk brengen! Ja, wij weten heel goed, dat een indi vidueel werkgever dat niet op z'n eentje kan klaar spelen. Daarvoor is noodig gezamenlijk optreden; daarvoor is noodig drang en dwang van den wetgever. Maar wij weten ook, dat er individueel in vele gevallen toch wel iets bereikt kan worden. Verwacht mag worden, dat de R. K. werkgevers, die collectief sociale maat regelen eischen, ook individueel zooveel mo gelijk in eigen bedrijf, in eigen onderne ming sociaal zullen optreden en hande len. Dat mag op de eerste plaats al ver wacht worden van het Katholiek-zijn, van welks practische beleving rechtvaardigheid en naastenliefde onder alle o m- standigheden als de prond-peilers moeten worden beschouwd. R.K. Werkgevers en jeugdwerkloosheid Herscholing van de arbeidskrachten. VERVANVING VAN VROUWELIJKE WERKKRACHTEN DOOR MANNELIJKE. In de Maandag te 's-Gravenhage gehou den gecombineerde vergadering van de A. R. K. W. V.-federatie en van het R.-K. Ver bond van werkgeversvakvereenigingen, werden resoluties aangenomen inzake be strijding der jeugdwerkloosheid. De vergadering vereenigde zich met een rapport eener commissie, die dit onder werp had ingeleid. De commissie is van oordeel, dat ook na de wijziging der muntpolitiek maatregelen tot opname van het surplus aan jonge werkkrachten in het bedrijfsleven noodig zullen zijn. Vrees wordt uitgedrukt, dat bij wederopleving van het bedrijfsleven jonge re krachten tewerk zullen worden gesteld en jongelieden tusschen 20 en 30 jaar zul len worden overgeslagen. Rekening houdende met de betreurens waardige waarschijnlijkheid, dat geduren de vele jaren een deel der arbeiders werk loos zal blijven, zelfs bij toepassing van een actieve conjunctuurpolitiek, dienen maatregelen te worden getroffen om het voorhanden werk dusdanig onder de ar beiders te verdeelen, dat de moreele en ma- terieele nadeelen der werkloosheid tot de kleinste afmetingen worden teruggebracht. Hierbij dient er tegen te worden ge waakt, zoowel dat jongeren ongemotiveerd de plaats gaan innemen van volkomen va lide gezinshoofden, als dat jongeren blijven uitgeschakeld. Aan te wenden middelen. De vergadering aanvaardde de volgende middelen om het doel te bereiken: lo. Stelselmatige door de wet bevor derde vervanging van vrouwelijke ar beidskrachten door mannelijke bij het ver richten van werkzaamheden, die niet spe cifiek als vrouwenarbeid zijn aangewe zen. 2o. Wettelijk verbod van het verrichten van arbeid in het bedrijfsleven door de gehuwde vrouw-niet-kostwinster. Ook al is het totale aantal der gehuwde vrouwen in de Nederlandsche bedryven verblijdend klein, in sommige bedrijfstak ken en in sommige streken des lands komt deze arbeid nog zeer veelvuldig voor. 3o. Vervanging van oudere door jonge re arbeidskrachten met behoorlijke verzor ging van de belangen der ouderen in den vorm van een regeling, analoog aan de hui dige wachtgeldregeling. Gezien de enorme bedragen, 'die aan werkloosheidsuitkeering worden besteed, zal de Overheid niet verleenen van ver vroegd pensioen op ruime wijze moeten stimuleeren 4o. De Overheid zal op ruimer schaal dan thans geschiedt en met voldoende gel delijke bijdragen de herscholing van ar beidskrachten moeten bevorderen. Gezien het feit, dat aan geschoolden arbeid steeds hooger eischen worden gesteld en er, bij eenige opleving hier en daar een tekort aan geschoolde arbeiders kan gaan drei gen, moet alles in het werk worden gesteld om in deze leemte te voorzien. Nu de wet telijke bepalingen van de nij verheidson derwijswet inzake het leerling-wezen nog niet zijn ingevoerd, zal een noodoplossing gezocht moeten worden, die werklooze ar beiders in staat stelt, zonder dat hun werk- loozenuitkeeringen in gevaar komen, weer den arbeid op te nemen en de verloren be kwaamheid te herwinnen. Geschiedt zulks niet, dan zal binnen lan gen of korten tijd niet voorkomen kunnen worden, dat overwerkvergunningen dienen te worden gegeven en dat buitenlandsche arbeidskrachten moeten worden aangeno men. Bij dit alles zag de vergadering niet over het hoofd, dat een constructieve welvaarts- politiek nog steeds het beste middel is om het vraagstuk der werkloosheid dus ook dat der jeugdwerkloosheid tot een goede oplossing te brengen. In dit verband werd het levendig be treurd, dat het ontwerp van wet, houdende regeling betreffende het beperken van de vestiging van bedrijven, waarin eenige tak van nijverheid of handel (met uitzondering van detailhandel) wordt uitgeoefend en van de uitbreiding van de capaciteit dier bedrijven nog niet bij de Tweede Kamer is ingediend. Aanvullende maatregelen. Naast deze groote middelen om het voor handen werk onder de arbeiders te verdee len, heeft de vergadering zich uitgespro ken voor een drietal aanvullende maatre gelen: lo. Het 2 op 1-stelsel, hierop neerko mend, dat de arbeid van jonge mannen van 14 tot en met 24 jaar niet door één wordt verricht, maar door twee. 2o. Medewerking aan het door den mi nister van Sociale Zaken rondgezonden plan tot het tewerkstellen van z.g. comi té-jongens voor het verrichten van onbe- nutten arbeid van kleinen omvang. 3o. Het doen verrichten van onbenutten arbeid van grooten omvang in den vorm van open en gesloten werkkampen. De radio-uitrusting der K.L.M. viiegtuigen NIEUWE INTERNATIONALE LUCHTVAART-NAVIGATIEMIDDELEN. Korte golf-zenders en aanvliegpeilers aan boord. Als in Juni 1937 van de elf bestelde D C 2-vliegtuigen de eerste acht door de Douglas-fabrieken aan de K.L.M. zijn afge leverd, zal de AmsterdamBatavialijn ge heel met deze toestellen gevlogen worden en zullen waarschijnlijk de Douglassen van het type D C 2 geheel van de Indië-lijn ver dwijnen. De D C 3-machines, die voorzien zijn van de nieuwste navigatie-middelen, zullen te vens worden uitgerust met de modernste en meest-volledige radio-installatie, die men tot nu toe aan boord van vliegtuigen kent, n.l. een lange golf-zender en -ontvanger, zooals vrijwel alle moderne verkeersvlieg tuigen tegenwoordig aan boord hebben, een korte golf-zender en -ontvanger en verder een aanvliegpeiler ,een installatie, die den boord- telegrafist in staat stelt, door radio peilingen zelf de positie van het vliegtuig te bepalen, zoodat hij daarvoor niet de hulp van de landstations behoeft in te roepen. Slechts zeer weinig vliegtuigen zijn voor zien van korte golf-zenders en dat zooals de K.L.M. doet, een geheele vloot van een bepaald type vliegtuigen naast de lange golf-installatie een volledige korte golf-uit- rusting krijgt, is tot nog toe een unicum. De korte golf-zenders, die in de K. L. M.-vliegtuigen zullen komen, werken met een energie van 40 Watt in den antenne kring. Proefnemingen op de Indië-route hebben een uiterst bevredigend verloop ge had en zelfs met geringe energie bleek het onder bepaalde omstandigheden en onder bepaalde perioden van het etmaal, waaron der uren, dat het geheele traject in daglicht lag, mogelijk, den geheelen afstand Am sterdamBatavia te overbruggen. De groote voordeelen hiervan springen in het oog: le is voortaan onderling con tact tusschen de machines op de route mo gelijk, waardoor technische en andere me- dedeelingen betreffende den dienst kun nen worden uitgewisseld; 2e. is daardoor ook contact mogelijk met alle grondstations tusschen Karachi en Australië, die behalve op lange ook op kortegolf uitzenden, omdat in den moussontijd de lange golf te zeer aan storingen onderhevig is; 3e. kan het vliegtuig gedurende de geheele vlucht zoowel met Amsterdam als met Batavia in verbinding blijven, zoodat het voortaan zelf vertrek- en aankomstberichten kan geven. De aanvliegpeilers aan boord. Een der belangrijkste radio-instrumen ten, waarmee de nieuwe Douglassen zullen worden uitgerust, zijn de aanvliegpeilei's. Volgens het oude systeem van radiopeiling vraagt de marconist van een vliegtuig een der grondstations, in welke nabijheid het toestel zich bevindt, om positie-opgave. Het grondstation bepaalt de richting, vanwaar de ontvangen radiosignalen komen en ver zoekt een tweetal andere grondstations draadloos hetzelfde te willen doen. Waar de drie lijnen, die de gevonden richtingen aanduiden, elkaar snijden, bevindt zich het vliegtuig, dat de peiling heeft aangevraagd en draadloos wordt dat van zijn positie op de hoogte gesteld. De aanvliegpeiler stelt thans evenwel den boordmarconist in staat, zelf de richting te bepalen van de grondstations, die hij kan hooren en aldus zelf zijn positie vast te stel len. Het groote voordeel hiervan is, dat de hulp van de grondstations niet meer be hoeft te worden ingeroepen, waardoor deze aanzienlijk ontlast worden. Een tweede groot voordeel is, dat de boordmarconist veel eerder dan een grond station bemerkt, of zijn peiling beïnvloed wordt door het z.g. kust- of bergeffect, een verschijnsel, dat zich in kustgebieden van ethergolven voordoet en peilingen vaak hoogst onbetrouwbaar maken. De marco nist, die zelf peilt, merkt al dra, dat de drie gevonden peilrichtingen elkaar niet in één punt snijden, is gewaarschuwd, dat de pei lingen niet zuiver zijn en kan na eenigen tijd opnieuw zijn positie probeeren vast te stellen. Internationale gTondorganisatie. Teneinde de peilingen te vergemakkelij ken, is men in Duitschland en in Italië in den laatsten tijd overgegaan tot het oprich ten op enkele plaatsen van z.g. radio-navi- gatiebakens. Dat zijn zenders, die elke twee minuten een vast signaal uitzenden en waarop de boordmarconisten dus vast kun nen rekenen voor hun peilingen. Men hoopt dit systeem, dat van grooter beteekenis wordt naarmate het aantal vliegtuigen met aanvliegpeilers toeneemt, te kunnen orga- niseeren ten behoeve van het geheele Euro- peesche luchtverkeer. In April 1937 wordt ni. te Cairo een internationale conferentie gehouden onder auspiciën van de Service Internationale des Telecommunications d'Aeronautique, waar van vrij wel alle regeeringen van luchtva rende landen deel uitmaken en die zich o.a. bezighoudt met den internationalen weer- berichtendienst. Het ligt nu in de bedoeling, op de con ferentie voor te stellen in Europa op te richten 42 a 45 van deze navigatiebakens, die verdeeld zullen worden in 14 of 15 groe pen van drie, welke een driehoek vormen. Elke driehoek zal zijn eigen golflengte heb ben en elk baken ervan zijn eigen vastge steld signaal, dat om de twee minuten wordt uitgezonden en wel zoodanig, dat het twee de baken zijn signaal uitzendt als het eerste ophoudt en het derde baken zendt onmid dellijk na het tweede en de uitzending staakt als na twee minuten het eerste baken weer zendt. Van de ontworpen navigatiebakens zul len die te Amsterdam, Parijs en Londen zoo'n driehoek met gelyke golflengte moe ten vormen, de bakens te München, Berlijn en Keulen een andere driehoek enz. Als de conferentie te Cairo het ontwor pen plan aanvaardt en de regeeringen me dewerken aan een spoedige uitvoering er van, zal dat van zeer groote beteekenis voor het Europeesche luchtverkeer zijn en een belangrijke vereenvoudiging van de navi gatie beteekenen. De moderne aanvliegpeiler maakt het niet noodig, dat de radiotelegrafist voortdu rend naar de signalen van het te peilen sta tion luistert. Een wijzer toont de juiste rich ting aan,, en daardoor wordt het aanvlie gen van een bepaald punt ontzaglijk ver gemakkelijkt. Een Indië-vliegtuig op de thuisreis bijv. zoekt ter hoogte van Marseille een in de nabijheid van Schiphol gelegen zendsta tion, dat den geheelen dag zendt, een der omroepstations dus, bijv. Kootwijk. De wij zer op het instrumentenbord toont den pi loot de juiste richting waarin hij te vliegen heeft en slechts van tijd tot tijd neemt de marconist een dwarspeiling op een buiten de rechte vlieglijn gelegen station, om na te gaan, waar deze peilrichting de vlieg lijn snijdt, dus hoever men reeds is op geschoten. NederI. product Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Blum over de stallingen in Frankrijk. (2de blad). Ras Imroe geeft zich over. (2de blad). De opstandige Chineesche maarschalk Tsjang Sjoe Liang verzoekt staking der militaire operaties. (2de blad). Gisteren heerschte er rust aan het Ma- drileensche front. De Spaansche regeering verwerpt het bemiddelingsvoorstel, maar aanvaardt controle onder voorbehoud. (2de blad). BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft gisteren ver scheidene wetsontwerpen behandeld w.o. eontingenteeringen, termijnen betreffende het lager onderwijs en het vaccinatiewetje. (3de en 1ste blad). De wereld in vogelvlucht De toestand in China blijft verward Men krijgt den indruk, dat de Nanking- troepen een zoodanigen militairen druk op Sianfoe, de hoofdstad van Sjensi, waar de opstandige maarschalk zich bevindt, uit oefenen, dat deze, beangst voor de gevol gen, om onderhandelingen heeft gevraagd Wat er intusschen met maarschalk Tsjang Kai Sjek is gebeurd, is niet duidelijk. Men spreekt van een particulier vliegtuig van den maarschalk, dat in Sjansi is aangeko men, en waarin de maarschalk gezeten zou zijn. Hij zou dan vry gelaten zijn. In ieder geval schijnt het conflict zich te ont wikkelen in de richting van een overwin ning van de centrale Nankings-regeering In Spanje heerscht rust. De Spaansche regeering heeft het FranschEngelsche bemiddelingsvoorstel verworpen. De strijd is er een op leven en dood, zegt men, en moet uitgevochten worden tot het bittere eind. Een compromis is niet mogelijk, één van beide partijen moet definitief overwin nen. Wel heeft de Spaansche regeering de controle van de non-interventie-commissie aanvaard, maar onder voorbehoud. Het blijft dus een wanhopig geval. DE PORTRETTEN VAN DRIE DER BRUIDSJONKERS BIJ HET HUWELIJK VAN H. K. H. PRINSES JULIANA EN Z. D. H. PRINS BERNARD. V. 1. n. r. FENTON MORAN; ASCHWIN FREIHERR VON CRAMM; PRINZ VON WINDISCHGRaTZ.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1