Radio-toespraak van Prinses Juliana. KERKNIEUWS BINNENLAND DINSDAG 15 DECEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 BUITENLAHDSCHE BERICHTEN SLOEP OMGESLAGEN. 20 personen om het leven gekomen. Uit Bogota (Columbië) wordt gemeld, Op het strandmeer van Fuguene is een overbelaste sloeg omgeslagen. Van de 27 opvarenden konden slechts zeven worden gered. ONTPLOFFING OP EEN RUSSISCHE MARINEWERF. Uit Odessa wordt gemeld, dat op de Ma rinewerf „Nikolajef" een ernstige ontplof fing zich heeft voorgedaan, waarbij zeven personen werden gedood en verscheidene zwaar gewond. NEDERLANDER TE BRUSSEL VERONGELUKT. Bij het oversteken door autobus aangereden. Tengevolge van een verkeersongeval is Zaterdagmorgen te Brussel op 58-jarigen leeftijd overleden de heer H. Menko, fir mant van de firma S. J. Menko en Zonen, textielfabriek te Enschedé. De heer H. Menko, die zich metterwoon in de Belgische hoofdstad zou vestigen, vertoefde daar men zijn naaste familie om een woning te zoeken. Op straat is hij door een autobus aange reden en aan de gevolgen dezer aanrijding overleden. DE STORM AAN DE ENGELSCHE KUST. Drie opvarenden van een motorboot verdronken. De zware storm, die gewoed heeft aan de Engelsche kust, heeft drie opvarenden van een motorboot het leven gekost. In de nabijheid van de kust van Suffolk trachtten een vader met zoon en dochter zwemmend aan land te komen, doch zij verdronken daarbij. Een meisje, dat aan boord van de motor boot was gebleven, werd later met boot en al aan land gespoeld, en kon aldus gered worden. 80.000 DAKLOOZEN OP DE PHILIPPIJNEN. Aanhoudende stortregens maken den nood nog nijpender. De groote overstrooming van den Rio de Cagayan op de Philippijnen wordt nog verergerd door de stortregens, die bijna onafgebroken neervallen. Tot nu toe heeft men nog slechts 115 lijken gevonden, ter wijl nog ongeveer duizend personen wor den vermist. Tachtigduizend menschen zijn door de overstrooming dakloos geworden. SCHILDERIJEN-ZWENDEL ONTDEKT. Na een jaar lang speuren heeft de poli tie ten huize van een zekeren Elie Gordon een aantal vervalschte schilderijen ontdekt, terwijl ten huize van den schoonzoon van Gordon nog een aantal valsche doeken werd ontdekt. In totaal zijn 77 stukken in beslag genomen. Ook de schilder van deze valsche werken is gevonden. Hij verklaar de op bestelling van Gordon gewerkt te hebben en de stukken met de namen van beroemde meesters te hebben geteekend. Uit het onderzoek is verder gebleken, dat Gordon verscheidene valsche stukken heeft verkocht. BIJZONDERE NOODEN. Maandagavond werd over beide zenders om 8.15 uur een programma uitgezonden voor het „Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden". Dit programma werd verzorgd door de vier groote omroepen. Na een inlendend woord van mr. A. J. A. A. Baron van Heemstra, oud-gouverneur van Suriname, als voorziter van het „Na tionaal Fonds voor bijzondere Nooden,, sprak H. K. H. Prinses Juliana als eere voorzitster van het Fonds als volgt: Gaarne wil ?k op dezen propaganda- avond voor het Nationaal Fonds voor Bij zondere Nooden een enkel woord van warme aanbeveling spreken voor deze noodzakelijke actie, die een voortzetting is van een zoo belangrijk onderdeel van het werk, dat tot voor kort door het Nationaal Crisis Comité werd verricht. Moge het steeds uw warme belangsteling hebben en moge de steun en de sympathie, die ge ook het Nationaal Crisis Comité hebt geschon ken, thans op het Fonds overgaan. Het Fonds biedt u de gelegenheid, uw landge- nooten, die door de zware omstandigheden van onzen tijd getroffen zijn, metterdaad te helpen. Na een intermezzo van symphonische muziek sprak Z.Exc. dr. H. Colijn, minis ter-president een "opwekkend woord, waar in spr. er vooral op wees, dat in deze da gen van vreugde over het geluk van het jonge Vorstenpaar juist onze landgenooten niet vergeten mogen worden, die als stille armen zooveel van de bittere crisis te lij den hebben. Ieder waar Nederlander, die daartoe in staat is, moet met milde hand geven, aller eerst uit aanhankelijkheid voor onze Prin ses, die vier jaar lang haar krachten wijd de aan het moeilijke werk van het Crisis comité en vervolgens omdat er honderd duizenden zijn, die noch door Burgerlijk Armbestuur noch door .Maatschappelijk Hulpbetoon kunnen worden geholpen. Spr. bracht in herinnering, dat ook H. M. KOPEREN PRIESTERFEESTEN Prof. A. Cleophas en en Prof. C. van Trigt. In aansluiting op ons verslag van giste ren betreffende de viering van het 12 1/2- jarig Priesterfeest van prof. A. Cleophas en prof. C. van Trigt, hoogleeraren aan het Theologicum te Warmond kunnen wij nog melden, dat een zeer groot aantal belang stellenden ter receptie hun gelukwenschen kwamen aanbieden. Vooral de talrijke or ganisaties, waaraan prof. Cleophas als gees telijk adviseur verbonden is, gaven van hun belangstelling blijk. Ter receptie verschenen o.a. de heeren dr. H. Walenkamp Sr. en H. Walenkamp Jr., de heer en mevrouw Bouvy uit Over- veen, de Regent en verschilende leeraren van het Seminarie „Hageveld", pastoor Th. Beukers uit Leiden, de heeren van Ommen, dir. van het assurantiekantoor van de L. T. B., van Baar, dir. van de Boekhouding van de L. T. B., Verkley, voorz. Boeren- vakbond L. T. B., Kampschöer, algemeen voorzitter L. T. B., Ausems Wzn., secr. L.T.B., Mr. van Haastei't, secr. Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, Rector Beune, dir. van de K. J. M. V., de heer Simonis voorzitter met het dagelij ksch bestuur van „De Hanze" te Leiden, de heer Nij- huis, voorz. met het dag. bestuur van den R.-K, Volksbond te Leiden, de heer de Jong met afvaardiging van de Leidsche R.- K. werkloozen, die een fraaie fruitmand aanboden, de heer Heemskerk, voorzitter van de R.-K. Bond van Gezinshoofden te Leiden, de heer Langeveld namens Kath. Leiden, mevr. Manders presidente met het dag. bestuur van den R.-K. Vrouwen bond te Leiden, een afvaardiging van de Kern van „De Hanze" te Leiden, de heer Wilmer, hoofdred. van „De Leidsche Cou rant" en vele anderen. Bijhet diner, dat aan de Jubilarissen wex'd aangeboden, zaten aan de tafel van prof. van Trigt mede aan de oud-x*egent van het Seminarie Hageveld Kanunnik Wijtenburg, Deken Homulle van Leiden en de kapelaans E. en N. Pronk, neven van den Jubilaris. Aan de tafel van prof. Cleo phas zaten o.a. mede aan pastoor Bur- winkel uit Kethel en pastoor van Beuke ring uit Haarlem. Om half zes celebreex'de prof. van Trigt een plechtig Lof, waarbij hij door studen ten werd geassisteerd. Het Lof werd met het Te Deum besloten. Des avonds werd door de studenten een tooneeluitvoering gegeven. Kapelaan L. Gudde. Bij gelegenheid van zijn 12K-jai"ig priesterfeest heeft de weleerw. heer L. Gudde, sedert begin September kapelaan van St. Antorxius Abt in Delfshaven te Rot terdam, gisteren om 9 uur in de stemmig versierde parochiekerk een plechtig dank offer opgedragen, daarbij geassisteerd door zijn drie mede-kapelaans in dezelfde pa rochie en in aanwezigheid van zijn moeder en verdere talrijke familie. De kerk was overigens gevuld met een overgroot getal parochianen en vrienden en kennissen van den jubilaris uit vorige standplaatsen, o.a. een groep verkenners uit L e i de n. 's Middags om twee uur was er in de rijk versierde parochie-zaal, Jan Kruijffstraat 4, een receptie, die door eenige honderden van binnen en buiten de stad werd bijge woond, waarbij een afvaardiging van pa rochiale kruisvaart met vlaggen en banie ren. Aan het begin bood de zeereerw. heer Pastoor J. J. Lammers, met een hartelijk speech je, het parochiale cadeau onder couvert aan, waarvoor 's morgens in alle diensten was gecollecteerd. De heer Wuijster bood namens de man nen-congregatie een nieuw brevier aan, de heer Scheel voor de parochiale propaganda- club een huishoudelijk geschenk, het col lectanten-college een bouquet bloemen, ter wijl een afgevaardigde van het leeken apostolaat der parochie O. L. Vr. Hemel vaart en St. Joseph te L e i d e n ook nog een couvert schonk aan zijn onvergetelijken op lichter en eersten directeur. De jubilaris dankte zeer uitvoerig en na- drukkelijk. 's Avonds was er tot slot een plechtig Lof met Te Deum. „Msb." Kapelaan F. Wolff. De parochie van Onze Lieve Vrouw van Lourdes te Amsterdam heeft Zondag het koperen priesterfeest gevierd van kapelaan F. Wolff, die reeds meer dan acht jaar als kapelaan aan deze parochie verbonden is. 's Morgens om half tien di*oeg de jubilaris de Koningin het Beschermvrouwschap op zich heeft willen nemen. Ons antwoord daarop hioet zijn een welgemeende steun aan het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden. Hierna werd een luisterwedstrijd gehou den in zes klankbeelden. Deze werden af gewisseld met korte toespraken van Z.Exc. dr. J. R. Slotemaker de Bru'xne, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. Z.Exc. mr. P. J. Oud, Minister van Financiën, prof. mr. M. J. M. Aalberse, Minister van Staat, voorzitter der Tweede Kamer, den heer J. van Zutphen, voorzit ter van de vereeniging „Zonnestraal" en den heer Bouwe Vlas, commandant van het Leger des Heils in Nederland. Prof. mr. P. J. M. Aalberse wees er o.m. op, dat de katholieke charitatieve instel lingen in Nederland veel en goed werk verrichten, doch dat er gevallen zijn, waar steun op breeder terrein noodig is. Spr. was er van overtuigd, dat de Ka tholieken van Nederland dit Fonds voor Bijzondere Nooden krachtig zullen steunen. Hierna werd nog een muzikaal pro gramma uitgezonden. een plechtige Hoogmis op met assistentie van de weleerw. heeren P. Vollebregt en P. Berlage, beiden kapelaan te Rotterdam, als diaken en sub-diaken, terwijl ceremo- niarius was kapelaan L. Roelvinck. Als cantores fungeerden de weleerw. héeren J. Tesselaar en C. Does wijk. Het altaar ging schuil onder een over vloed van paarse bloemen, terwijl ook in de kerk bloemversieringen waren aange bracht. Om half twee ving in het parochiehuis in de Kostverlorenstraat een officieele recep tie aan, waarin kapelaan Wolff door den pastoor werd toegesproken en gehuldigd voor het vele werk, dat hij in de acht en een half jaar, die hij als kapelaan aan de Lourdesparochie verbonden was, heeft ver richt. In het bijzonder noemde pastoor Kooy de voortreffelijke wijze, waarop de jubilaris zijn huisbezoek vexricht, zijn gestage wer ken in het parochiaal adviesbureau, voor de meisjesvereenigingen, het leekenaposto laat, het Louxxlesliefdewerk, de stichting geestelijke bedevaart naar Lourdes en de winterhulp e.a. Steeds ging en gaat kape laan Wolff rustig zijn gang, doch inmiddels verricht hij door zijn harden arbeid bij zonder mooi werk. Een plechtig Lof besloot den feestdag. „Msb." Kapelaan H. J. A. M. v. d. Ven. In de parochiekerk van den H. Vincen- tius a Paulo te Amsterdam heeft Zondag morgen kapelaan H. J. A. M. van der Ven een plechtige Hoogmis van dankbaarheid opgedragen bij gelegenheid van zijn 12y2- jarig priesterfeest. De jubilaris werd ge assisteerd door den weleerw. heer Mein- ders, als diaken en door praeses Simons als sub-diaken. In het priesterkoor had plaats genomen mgr. dr. G. C. van Noort, deken van Amsterdam, oud-pastoor van den jubilaris. Onder 'n vroegei-e H. Mis vond een gene rale H. Communie plaats van de leden der verschillende mannelijke jeugdorganisaties, waarmede kapelaan Van der Ven in het bijzonder belast is. Tijdens een receptie, die des middags werd gehouden, heeft pastoor C. Wouter- lood den jubilaris toegesproken namens alle parochianen en een feestgave onder cou vert overhandigd. Vele parochianen maak ten van de gelegenheid gebruik om per soonlijk hun gelukwenschen aan te bie den. Om vijf uur werd in de parochiekerk een plechtig D anklof opgedragen, waarbij kapelaan Van de Ven geassisteerd werd door den zeereerw. neer J. Kuilman, pas toor te Schoorl en pastoor Th. Beukers uit Leiden. „Msb." GR0ENTEC0NSEHVEN De Centrale Propaganda Dienst meldt, dat als gevolg van de 100.000 nieuwe-leden- actie een ware toevloed van leden valt waar te nemen. Hier volgen enkele opga ven van aanwinsten: In Voorburg steeg het aantal leden van 400 tot 1.400. In de laatste twee weken wer den 225 nieuwe leden ingeschreven. Te Breda werden 400 nieuwe leden ge wonnen. Een af deeling van Amsterdam (N.) won 24 leden. Te Rotterdam werd een nieuwe afdeeling opgericht met 26 leden, thans telt die af deeling 52 leden in 35 Kaholieke gezin nen. De Afdeeling Tilburg berichtte als voorloopig resultaat 1000 nieuwe le den. Te Berlicum werden 70 nieuwe leden in geschreven; te Kerkrade-kom 120; de af deeling Eygelshoven voerde haar leden winst op tot 320; te Amby (L.) zijn 400 nieuwe leden ingeschreven. De Afdeeling Valkenburg heeft haar le denwervingsactie moeten beëindigen, alle voor het lidmaatschap der Partij in aan merking komende personen zijn thans in geschreven Te Leiden werden 56 aspirantleden ge wonnen en 63 leden. (De actie 's nog niet ten einde! Er komen er nog véél meer!) Te Hilversum werd een jongeren groep opgericht met 70 leden. In een vergadering van de afdeeling Heemstede werd het vol gende resultaat bereikt: 50 aspirant-leden, 10 nieuwe propagandisten. 12 Opmarsch- abonné's, 2 nieuwe colpolteurs voor „De Opmarsch". Behalve 4e nieuwste verkeers- voorschriften moet u óók nog de oudste ongevallenoorzaken (roe keloosheid en drankmisbruik!) kennen! HET OVERCOMPLEET BIJ HET LAGER ONDERWIJS. Ruim 1900 wachtgelders. Meer dan 10.000 jonge onderwijzers werkloos. Blijkens de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het ontwerp van wet tot verlenging van de teimijnen, vast gesteld in eenige wetten betreffende het lager onderwijs, kan de minister van On derwijs het denkbeeld om het vervallen van de wet van 1933 aan een bepaalden da tum te binden slechts aanvaax-den, indien die datum gesteld wordt na den vermoede- lijken ingang van de nieuwe wet. Uitgaan de van de stellige verwachting, dat die in gang voor 1 Juli 1937 zal vallen, meent hij aan den in het voorloopig verslag geoefen- den aandrang te mogen tegemoet komen door het in artikel 1 voorgestelde zóó te wijzigen, dat de wet van 1933 zal gelden „tot 1 Juli 1937 of een nader bij de wet te bepalen vroeger tijdstip". Verder wijst de minister erop: dat er nog ruim 1900 wachtgelders zijn en dat op de begrooting voor 1937 nog 2.800.000 voor wachtgelden moest worden geraamd. Alleen reeds dit laatste noopt er toe om het ongedaan maken van den resp. sinds 1 Jan. 1933 en 1 Januari 1934 geldenden tij- delijken maatregel niet te vroeg te stellen. I Er is nog een tweede reden, hierin gele gen, dat het in grooten getale op wachtgeld stellen van onderwijzend personeel het ge volg is van maatregelen van overheidswe ge. Dientengevolge draagt de overheid te genover de wachtgelders een verantwoorde lijkheid als zij niet heeft tegenover degenen, die nog nooit in dienst zijn geweest. Dus ook niet bijv. tegenover hen, die sinds 1933 de onderwijzersakte hebben behaald en voor wie in het Vooxdoopig Verslag een lans wordt gebroken. Moge het voor dezen een ernstige teleurstelling zijn als de vrije sollicitatie nog eenige maanden woi"dt ver schoven, voor vele wachtgelders zal het achterwege blijven van dit uitstel betee- kenen, dat de overheid, die hen de school deed verlaten, hun temigkeer daarin voor niet te bepalen tijd vrijwel onmogelijk maakt. Al werden de leerlingenschalen van vóór de bezuinigingen hersteld, dan zou, I aldus de minister, nog wel een aantal van j zeker 10.000 aktebezitters overblijven, I voor wie in de school geen plaats is. De minister is daarbij uitgegaan van een op gave, verstrekt door de organisaties, die aari werklooze onderwijzei-s en onderwij zeressen steun verleenen. Volgens die op gave, dateerende van vóór de onderwijzers examens in 1935, was het aantal onder steunden 5955. Voegt men daarbij de 2875 en 2555 geslaagden bij de examens in 1935 en 1936, dan komt men tot een getal van 11.385. DE DISTRIBUTIE VAN VARKENS GEHAKT. Ook aan ondersteunden krachtens de Armenwet. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gericht betreffende de distributie van varkensge hakt in blik aan ondei'steunden volgens de Armenwet. Voorloopig zullen tot en met 16 Januari 1937 deze ondersteunden op denzelfden voet als de gesteunden of te werk gestelde werkloozen behandeld wor den. In aanmerking komen gezinnen tot en met 4 personen voor één bus per week; aan grootere gezinnen zullen twee bussen per week worden verstrekt. De verkoopprijs bedraagt 32.5 cent per blik. VERLENGING CONTINGENTEERINGEN. Naar mag worden verwacht zullen de navolgende contingenteexlngen per 1 Jan. 1937 voor den tijd van een jaar worden ver lengd, waarbij de onderstaande bepalin gen betreffende de basistijdvakken en de percentages voor de berekening van de autonome contingenten zullen worden vastgesteld: kaliloog en bijtende potasch basistijdvak 1932, 1933, 1934 percentage 100 bruto-gew., ongesmolten dierlijk vet ba sistijdvak 1929, 1930, 1931, percentage 25 bruto-gew. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bovengenoemde percentages alleen betrek king hebben op de autonome landencon- tingenteeringen, derhalve inlet op de bij handelsverdrag verleende contingenten, welke in vele gevallen hooger zijn. GEEN PROVINCIALE TAAK? Gedeputeerden wenschen geen steun te verleenen aan borgstellingsfondsen. Bij de behandeling van de ontwerp-pro- vinciale begrooting van Zuid-Holland voor 1937 in de afleelingen, konden, volgens het verslag der commissie van rapporteurs, vele leden zie?» niet vereenigen met het ■d»:or Ged. Staten ingenomen standpunt ten opzichte van de borgstellingsfondsen. Zij achten* het onjuist, dat het college zich op het standpunt stelt, dat de provincie in deze aangelegenheid geen taak zou hebben. Andere provincies verleenen wel steun en hebben zelfs het initiatief genomen. Verscheidene leden betreurden het, dat de aanvrage van het Rijnlands Borgstel lingsfonds en het daarop betrekking heb bende voorstel-Van Eek niet in de zomer- zitting is behandeld, omdat de sindsdien ingekomen aanvragen van andere fondsen het vraagstuk hebben vertoebeld Daarentegen vei-klaarden verscheidene andere leden zich met het afwijzende voor stel van het college accoord. Blijkens hun antwoord blijven Ged. Sta ten van meening, dat de provincie op dit terrein geen taak heeft. Wat het Rijnlandsch Borgstellingsfondes betreft, dit fonds heeft besloten zich niet bij de rijksregeling voor de middenstands fondsen aan te sluiten en het zal dienten gevolge geen steun van het rijk ontvan gen. Onder deze omstandigheden komt het Ged. Staten niet wenschelijk voor dit fonds aan de andere fondsen voor te houden als een tot leering strekkend voorbeeld. A. N. W. B. De Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B. heeft de wintervergadering van het alge meen bestuur dit jaar te Breda gehouden. De afwijking van den regel om te Amstei"- dam te vergaderen vond haar oorbaak in de omstandigheid, dat vele leden van het alg. bestuur er prijs op stelden, de plech tigheid van de openstelling der nieuwe Moerdijkbrug bij te wonen, waai'bij de A. N. W. B. met zijn ster tocht voor alle vor men van toerisme een rol speelde en zich met de deelnemers aan dezen stertocht naar breda hadden begeven. De voorzitter, de heer Edo J. Bergsma, wees daar ook op in de rede, waarmede hij de vergadering opende en waarin hij nog eens den nadruk legde op de beteekenis van de totstandkoming van deze brug. Na dit openingswoord, door de vergade ring met toejuiching begroet, werd overge gaan tot de behandeling der begrooting van den A. N. W. B., voor het jaar 1937, welke in ontvangst en uitgaaf werd vastgesteld op een eindcijfer van 1.061.900. Tot lid van het dagelijksch bestuur werd met acclamatie herbenoemd de heer mr. A. M. J. de Jager, kantonrechter te Utrecht. In de vacature in het D. B., ontstaan door het overlijden van den heer G. A. Pos, welke vacature sinds 1933 nog steeds onvervuld was gebleven, werd, op voor stel van het dagelijksch bestuur en even eens met acclamatie, voorzien door de be noeming van den heer H. P. J. Bloemers, burgemeester van Arnhem, die, naar de voorzitter in herinnering bracht, vroeger als burgemeester van Rheden gewerkt heeft om het prachtige natuurreservaat in die gemeente tot stand te brengen, waar op een der schoonste punten dè Posbank werd opgericht en wiens wel'k getuigt van een streven, dat met het streven van den A. N. W. B. en van wijlen Gerard Pos over eenkomt. Tot buitengewone leden van het dage lijksch bestuur werden met acclamatie her benoemd de heeren C. R. T. baron Kraijen- hoff en Ernst Crone. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat tot aller leedwezen de heer mr. M. Nauta zich wegens gezondheidsredenen genoopt heeft gezien, af te treden als bui tengewoon lid van het dagelijksch bestuur. Besloten werd, deze vacature voorloo pig onvervuld te laten. Tot stemgerechtigden in de afdeelingen Limburg en Friesland van den A. N. W. B. werden resp. gekozen de heeren J. J. van Sonsbeek te Amsterdam en J. H. G. van den Berg, bondsconsul te Sneek. PRESIDIUM NED. HEIDE-MIJ. Dr. H. J. Lovink gekozen. In de te Arnhem gehouden vex-gadering van de Nederlandsche Heide Maatschappij is tot voorziter gekozen de heer dr. H. J. Lo vink, commissaris en oud-directeur.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7