DINSDAG 15 DECEMBER 1936 DE LE'DSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 1'. LUCHTVAART DE „GRAF ZEPPELIN". 578 reizen zonder eenig ongeval volbracht. Met den terugkeer op 1 December jl. van het luchtschip „Graf Zeppelin" van zijn laatste voor dit jaar op het programma staande reis naar Zuid-Amerika werd de tweede reizen-periode van dit luchtschip onder de vlag der Deutsche Zeppelinree- derij afgesloten. Met zijn gewone betrouwbaarheid en re gelmatigheid verrichtte de „Graf Zeppe lin" ook in zijn nu beëindigde achtste be- drijfsjaar zijn dienst op Zuid-Amerika en wel 13 reizen tusschen Duitschland en Bra zilië, benevens een tocht over den Zuidelij ken Atlantischen Oceaan in het kader van den Deutsche Südamerika-Luftpostdienst. Meer dan 300.000 km. heeft de „Graf Zeppelin" in het afgeloopen reisseizoen afgelegd, een prestatie, waarop de beman ning van het luchtschip met recht trotsch mag zijn. De prestaties van den „Graf Zeppelin" zijn tegenover de reizen van zijn beroem den grooteren broer, het luchtschip „Hin denburg", zooals te begrijpen is, eenigs- zins op den achtergrond geraakt. Het is daarom niet ondienstig de „loopbaan" van dezen pionier in het luchtvaartverkeer op Zuid-Amerika aan de hand van eenige ge tallen uit zijn logboek te beschrijven. Op 578 reizen heeft de Graf Zeppelin" tot dusver in totaal rond 1.650.000 kilome ter afgelegd, bij elke weersgesteldheid, over land en over zee, in de tropen, in de Poolgebieden en om de aarde heen. Acht jaren is het luchtschip in bedrijf en de dienst wordt slechts gedurende de wintermaanden onderbroken. Sedert zes jaar verricht het volgens een vast reisplan zijn dienst op Zuid-Amerika Niet minder dan 139 keer heeft het den Atlantischen Oceaan overgestoken, het geen op de geheele wereld een unicum is. Zonder één enkel ongeval werden plus minus 13.000 passagiers en 100.000 kilo gram post en vracht vervoerd. Op al zijn reizen in den loop van dit jaar was de „Graf Zeppelin" volgeboekt. Voor de meeste reizen moesten tengevol ge van plaatsgebrek zelfs passagiers ach tergelaten worden. Onderdanen van bijna alle landen der wereld behoorden tot de passagiers van het luchtschip, onder welke Duitschland en de overige groote staten van Europa en van Zuid-Amerika het sterkst verte genwoordigd waren. Na de krachtprestaties, die de „Graf Zeppelin" tot dusver geleverd heeft, en die overeenkomen met 41 keer een reis om den aardbol, kan het luchtschip met zijn bekwame bemanning nu getroost „met Kerstverlof" gaan, om na de ge bruikelijke winter-inspectie het volgend voorjaar zijn tweewekelijksche reizen naar Zuid-Amerika weer aan te vangen. MARCONIST P. C. V. VAN BEMMEL BEGRAVEN. Eerste der droeve plechtigheden na de ramp van de „Lijster". Het stoffelijk overschot van den in dienst der K. L. M. gevallen radiotelegrafist P. C. V. van Bemmel, die in het ziekenhuis te Purley overleden is aan de kwetsuren, op- geloopen tengevolge van de ramp van de „Lijster" nabij het vliegveld Croydon, is gistermiddag op de begraafplaats „Zorg- vlied" aan den Amsteldijk te Amsterdam ter aarde besteld. O.a. sprak de heer A. P. Plesman. „De radio-telegrafist Piet van Bemmel behoorde", zeide hij, „tot de slachtoffeis van het vliegtuig dat op 9 December bij Croydon verging. Nog een dag heeft hij geleefd en, naar wij meenen te mogen ge- looven, zonder pijn. Bij deze baar gaan me de onze gedachten uit naar de nagelaten be trekkingen van de 12 passagiers, die bij deze ramp het leven lieten, zoo ook naar van Bemmel's kameraden, den piloot Hautz- mayer en den werktuigkundige Verkerk. Tezamen vormden zij een bemanning, die in volkomen vertrouwen met elkander haar plicht deed in dienst der luchtvaart. Van Bemmel was een jongeman, die hoog bij zijn superieuren stond aangeschreven en die zijn taak verstond, ook in de moeilijk ste oogenblikken". Zich diep on.roerd tot de ouders en zus ters van den omgekomene richtende, zeide spr.: „Wij begrijpen, hoe diep u getrof fen bent door het verlies van uw eenigen zoon en broer. Ik hoop, dat u sterkte en vertroosting zult vinden, want diep voel ik hoe groot het offer is, dat hier is gebracht. De K. L. M. zal aan van Bemmel de herin nering bewaren van een braven en flinken jongeman". GESLAAGDE NOODLANDING VAN DUITSCH MILITAIR VLIEGTUIG. Gistermiddag omstreeks half drie heeft een Duitsche korporaal-vlieger, die, naar hij bij zijn verhoor aan de marechaussee te Emmen mededeelde, door het slechte weer verdwaald was geraakt en meende nog op Duitsch grondgebied te zijn, met zijn toestel een zeer geslaagde noodlanding ge maakt op een esch nabij de Odoorner straatweg te Emmen. Het toestel bleef geheel onbeschadigd, terwijl de bestuurder geen enkel letsel had bekomen. De korporaal-vlieger heeft zijn intrek genomen in een hotel te Em men. Het toestel is onder bewaking van de marechaussee gesteld. Indien de vereischte toestemming van het departement van defensie zal zijn ver kregen, zal de bestuurder weer opstijgen en naar zijn standplaats terugkeeren. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Het Vorstelijk Huwelijk. De opbrengst der collecte voor het Nationaal Huldeblijk heeft te dezer plaatse niet aan de verwach tingen beantwoord: er werd slechts 280 bijeengebracht, hetwelk door de Commis sieleden persoonlijk tot f 450 is aangevuld. Het Comité zal nu nog trachten gelden bij een te brengen voor feestelijkheden en te dien einde zal Zaterdag a.s. een collecte langs de huizen der ingezetenen worden gehouden met medewerking van verschil lende muz'ekvereenigingen. De feesten zullen hier gehouden worden op Vrijdag 8 Januari. Voor de behoeftige Gezinnen. Een paar heeren hebben zich beschikbaar ge steld om bij de hier gevestigde firma's en groote bedrijven te collecteeren ten be hoeve van de behoeftige gezinnen ter plaat se, om deze te doen deelen in de vreugde van het Vorstelijk Huwelijk. Een schitte rend resultaat was wel, dat een der heeren een bedrag van 750 in één dag bijeen bracht. Zoo blijkt wel het meeleven met de nooden van velen door de beter gesi tueerden! Mazelen. In deze gemeente heerschen in hooge mate de mazelen; van sommige scholen heeft men reeds klassen naar huis gestuurd. Het aantal patiënten bedraagt ongeveer 200; gelukkig vertoont de ziekte geen kwaadaardige verschijnselen. LISSE. Zangvereen. „St. Gregorius". Gister avond hield de R. K. Gemengde Zangver- eeniging „St. Gregorius" op een der zalen van het Bondsgebouw haar 16e Jaarver gadering onder presidium van den heer F. N. A. Beijssens. De opkomst was best. De secretaris, de heer P. van Opzeeland, bracht een zakelijk jaarverslag uit. Uit het finantieel jaarversiag van den penning meester bleek, dat aan ontvangsten 1079.67, a.n uitgaven 1013.22 viel te boeken, alzoo een voordeelig saldo van 66.45. Dit saldo is te danken aan de ge houden verloting. Bij monde van den heer A. Wassenaar verklaarde de commissie van verificateurs de bescheiden volkomen ac- coord. In het .bestuur waren aftredend de hee ren Th. Wassenaar, P. Opzeeland, M. Schune en Th. Wassenaar en Mej. M. Half- schepel. Allen werden bij enkele candidaat- stelling herkozen. Als verificateurs voor een volgend jaar werden benoemd Th. v. d. Aart, M. v. d. Aart en G. Elfering. Aan de orde was iaarna de benoeming van een feestcommissie voor den te houden jaarlijkschen feestavond. De minimum- bijdrage voor dezen feestavond is 1.per lid. Op voorstel van het bestuur werden in de feestcommissie wederom benoemd de heeren J. Veldhoven en G. Elfering en de dames M. Halfschepel en Willy Hilders. Hierna sluiting. NOORDWIJKERHOUT. Kraamverpleging. Een vorig jaar, bij gelegenheid van een bezoek aan den Moe dercursus heeft de burgemeester als voor zitter van het Wit-Gele Kruis de toezegging gedaan, zoo mogelijk te zullen bevorderen, dat vanwege het Wit-Gele Kruis een kraamverpleegster zou worden aangesteld, opdat de a.s. moeders tegen een billijk tarief in de gelegenheid zouden zijn zich een behoorlijke kraamverpleging te verze keren. De verleden jaar gedane toezegging is door het Wit-Gele Kruis in een daad om gezet. Met ingang van 1 Januari e.k. zal Zuster Meiland, aan vele ingezetenen zeker wel bekend, als kraamverpleegster aan het Wit- Gele Kruis worden verbonden. Zij die zich de hulp der kraamverpleeg ster wenschen te /erzekeren kunnen zich mondeling of schriftelijk wenden tot de kliniek van het Sint Josephhuis Heeren - weg, alhier. Bij mondelinge aanmelding uitsluitend tusschen 4 en 5 uur namiddag. Het tarief bedraagt: a. voor hen, die geen lid zijn van het Wit Gele Kruis 10. b. voor leden van het Wit Gele Kruis 7.50. De leden die evewel niet in staat zijn di bedrag te betalen kunnen tegen een nader voor elk geval te bepalen verminderd tarief worden geholpen. t Vertrouwd wordt, dat van de geboden gelegenheid een zoo ruim mogelijk ge bruik zal worden gemaakt, Financieele on macht kan en mag nu geen beletsel meer zijn om voor een behoorlijke kraamver pleging van moeder en kind zorg te dragen immers zooals boven blijkt kunnen zij, die het tarief niet betalen kunnen tegen een verminderd tarief worden geholpen. Moeders meldt u tijdig aan opdat gij ze ker op tijd wordt geholpen. K. J. M. V. De K. J. M. V. had Maan dag een bijzonderen avond daar de oud- moderator, de weleerw. heer kapelaan Min- nebo uit Zaandam een lezing kwam hou den over Pater Pro, de martelaar van Mexico. Om kwart over 8 opende de voor zitter de heer Jan Oostdam, de goed be zochte vergadering een aantal ouders waren aanwezig en heette alle aanwezi gen hartelijk welkom, in het bijzonder den spreker kapelaan Minnebo. Hij zeide, dat het bestuur van de K. J. M. V. dankbaar was voor de spontane toezegging om deen lezing te houden. De voorzitter herinnerde de oud-moderator aan de groote Septem- ber-actie welke op touw gezet is en waar na de K. J. M. V. gegroeid is onder den nieuwen moderator, kapelaan van Eg- mond. Hierna deelde de voorzitter mede, dat Maandag 21 December pater Henricus voor de K. J. M. V. zal komen spreken. Plaatsbespreking voor dezen avond kan geschieden Donderdag a.s. van 78 uw en Zondag a.s. van 10 tot 12 uur. Hierna verleende de voorzitter het woord aan den spreker. Deze begon met te zeggen, dat het hem verheugd had de laatste maanden zulke verblijdende berichten te hebben ver nomen van de K. J. M. V. die onder de lei ding van den nieuwen moderator zoo ge groeid is. Ik hoor zelfs spreken, aldus de oud-moderator, van zangclub, actie clubs en retraite-club, een bewijs, dat de hui dige moderator met nog meer moed dan de vroegere moderatoren aan de K. J. M. V. werkt. Spreker wenschte de vereeniging verder het grootste succes toe. Hierna ving hij zijn lezing aan over den grooten marte laar van Mexico Pater Pro. Alvorens hier aan te beginnen, besprak spreker de ge schiedenis van Mexico, dit was noodig om een goed inzicht te krijgen. Hij toonde op duidelijke wijze aar hoe het mogelijk is dat in een door en door katholiek land de Christenen zoo vervolgd worden. Vervol gens besprak hij het leven en werken van Paer Pro die in 1891 geboren werd en in 1927 gemarteld werd om zijn heldhaftige belijdenis van zijn heilig geloof. Een hartelijk applaus aan het einde van de lezing getuigde dat de aanwezigen het gesprokene goed beluisterd hadden en waarden. Na een dankwoord aan den spre ker werd de bijeenkomst gesloten. NOOTDORP. Ziekenfondspremie werkloozen. Reeds eenigen tijd geleden was in den Raad beslo ten een gedeelte van door de werkloozen te betalen ziekenfondspremie voor rekening der gemeente te nemen. Ingevolge dat raadsbesluit, hetwelk inmiddels door om standigheden niet tot uitvoering kon wor den gebracht, zou voor rekening der werk- looze de helft en voor de gemeente en fonds tezamen de andere helft van de premie ko men. Deze materie is nader door B. en W. onder de oogen gezien met het gevolg, dat dit College thans een voorstel indient tot vaststelling van een verordening, regelen de de bijdragen der premie. In 't kort komt deze regeling er op neer, tiat voor de groo te gezinnen voor een grooter deel door de gemeente bijgedragen wordt. Om den le zer een inzicht te doen krijgen, wat het gemeentebestuw terzake beoogt, laten wij hieronder de voornaamste bepalingen uit het ontwerp volgen: De gemeente neemt van de premie, door een werklooze aan een ziekenfonds ver schuldigd, voor haar rekening: 4. 4/8 deel voor zoover betreft een ge zin met 6 of meer inwonende kinderen, welke zelf geen inkomsten hebben; b. 3/8 voor zooveel betreft een gezin met 3 of meer, doch minder dan 6 inwo nende kinderen, welke zelf geen inkomsten hebben; c. 2/8 deel voor zooveel betreft een ge zin met kinderen, minder dan 3, mits de inwonende kinderen zelf'geen inkomsten hebben; d. 1/8 deel voor zoover betreft de ove rige gezinnen of alleenstaande personen. Een kind, dat inkomsten heeft, wordt voor de toepassing van deze verordening als niet tot het gezin te behooren aange merkt. Voor rekening van het ziekenfonds en den verzekerde komt, naar de onderschei ding in de hierboven genoemde bepalingen gemaakt: a. 3/8 en 1/8 deel; b. 3/8 en 2/8 deel; c. 2/8 en 4/8 deel; d. 1/8 en 6/8 deel. Hierbij zij nog aangeteekend, dat de werklooze verplicht is zich bij een zieken fonds aan te sluiten. Extra-gaven aan werkloozen. Deze week zijn vanwege de gemeente aan werk loozen bonnen uitgereikt, waarop deze kleeding, dekking en schoeisel konden be komen. Bovendien zal in de week vóór Kerstmis een extra-Kerstgave worden ver strekt ten bedrage van 25 pet. der gewone steunuitkeering. RIJNSBURG. GEMEENTERAAD. In de j.l. gehouden raadsvergadering is mededeeling gedaan van het Kon. besluit waarbij de Kroon het raadsbesluit tot op heffing van de openbare school heeft ver nietigd. Naar aanleiding daarvan besprak de heer Zandbergen de z.i. noodzakelijke concentratie der beide Herv. scholen. Zou die samenvoeging ook geen belangrijke be zuiniging brengen voor Rijk en gemeente? Hij stelde voor, dat B. en W. een schrijven richten aan het schoolbestuur, waarin op concentratie wordt aangedrongen. Dr. Jonker wees er op, dat eerlang het rapport van de concentratiecommissie zal ver schijnen en nadere voorstellen van de re geering. Hij achtte het beter daarop te wachten. Aldus besloten. Nog was o.a. ingekomen een verzoek van het oranje-comité om medewerking bij het organiseeren van feestelijkheden ter gelegenheid van het vorstelijk huwe lijk. In dit verband las de voorzitter een schrijven van Ged. Staten voor, waarin de mogelijkheid geopend wordt bij de a.s. feesten financieelen steun te verleenen o.a. voor schoolkinderen een uitgave van 25 ct. per leerling. Er zal zeer spoedig een conferentie gehouden worden met B. en W„ de feestcommissie en de hoofden van scholen. De raad ging hiermede accoord. De gemeenschappelijke regeling voor den vleeschkeuringsdienst in de gemeen ten Katwijk, Valkenburg, Rijnsburg en Noordwijk moet thans worden vasgesteld. Destijds was art. 7 het struikelblok n.l. de stichting van een abattoir in de centrale gemeente Katwijk. De slagers uit de aan gesloten plaatsen moeten dar hun vee slachten. Dit werd steeds als een ernstig bezwaar gevoeld. Talrijke onderhandelin gen zijn er het gevolg van geweest, doch zonder resultaat. Ged. Staten leggen thans de verplichting op. De voorzitter deelde nog mede, dat van de bouw van een slacht huis te Katwijk voorloopig wel niet zal komen. B. en W. stellen daarom voor de veror dening conform die van de gemeente Kat wijk goed te keuren. Aldus besloten met 82 stemmen (de heeren v. d. Gugten en Kort). B. en W. stelden voor op dezelfde voet als vorige jaren een Kerstgave te verstrek ken aan hen, die daarvoor in aanmerking komen. Na discussie wordt dit aan het be leid van B. en W. overgelaten. Tijdens de rondvraag vroeg de heer van Duin hoe het standpunt van B. en W. is inzake het onderzoek naar de woningtoe standen in de gemeente en het onbewoon- baarverklaren van woningen. De voorzit ter zeide dat onbewoonbaarverklaren van woningen behoort tot de competentie van den raad. T.z.t. zullen voorstellen worden ingediend. Er is een onderzoek ingesteld naar den toestand van verschillende woningen in de gemeente. Dat onderzoek heeft plaats ge had door particulieren en namens de ge meente. De resultaten van laatstgenoemd onderzoek zijn thans bij den inspecteur van de volksgezondheid. Het wachten is thans op het rapport van dien ambtenaar. VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. De raad dezer gemeen te vergadert op Woensdag 23 December a.s. des namiddags te 8 uur. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot het sluiten van een wettelijke aansprake lijkheidsverzekering. 3. Voorstel tot het sluiten van een automobielverzekering. 4. Idem van een ongevallenverzekering brand weerpersoneel. 5. Idem van een uitgebreide fraude en diefstalverzekering. 6. Idem uit- leenen van kasgelden. 7. Idem tot wijzi ging van de rijwielvergoedingen aan het personeel der bedrijven. 8. 8. Idem tot wij ziging van de verordening regelende de benoembaarheid en de. bezoldiging van de veldwachters. 9. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe heffings- en invorderings verordening van een belasting op het hou den van honden. 10 Voorstel tot wijziging van de gas- en electriciteitstarieven. 11. Voorstel tot wijziging van de verordening op het beheer der bedrijven. 12. Reclame hondenbelasting. 13. Voorstel tot wijzi ging van de tarieven van waterverbruik en huur van watermeters. 14. Besluiten comptabiliteit. z Benoeming. Tot gemeenteveldwachter alhier is benoemd de heer J. C. van der Wedden, marechaussée te Moerdijk. WASSENAAR. De geschiedenis van de buitenplaatsen. In het Wapen van Wassenaar werd voor een goed bezette zaal een door de Wasse- naarsche Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer. georganiseerde voordrachtavond gehouden. Door den" voorzitter, den heer G. L. C. Zeedijk, werden de aanwezigen, inviteé's en de bewoners van de buitenplaatsen har telijk welkom geheeten en in het bijzonder mr. R. Bijlsma, Rijksarchivaris en de Da meszang koor onder leiding van Mevr. Wil- lemse. Het doel van de Vereeniging voor Vreemdelingen Verkeer is om de leden daarvan gedurende de stille tijd bijeen te roepen om het bestaande contact te bewa ren. Hierna was het woord aan mr. Bijlsma tot het houden van zijn voordracht. In het midden van de 16e eeuw waren er in de heerlijkheid van Wassenaar slechts PROFESSOR SLIM een drietal kasteelen, daarnaast de bevol king. Ei waren twee gelijkwaardige recht gebieden Wassenaar en Zuydwijck. Vanaf 1553 zijn alle eigendommen in Wassenaar bekend. Gezien de uitgebreidheid van de te behandelen stof beperkte spreker zich verder enkel tot het behandelen van het eigenlijke grondbezit zelf. Als uitgangspunt nam spreker den tijd van het Henegouw- sche Huis. De toen bestaande kasteelen waren Zuydwijck met bewoner de heer van Zuydwijck, behoorende tot het geslacht van Raaphorst, deze buitenplaats lag in het gebied van Wassenaar, De heer van Zuydwijck was tevens Burggraaf van Lei den, heer van Wassenaar. Verder was er het kasteel Raaphorst op Raaphorst en dat van Santhorst, bewoond door het geslacht Sant horst. Nadat spreker het veranderen van eige naren door erving enz. de revue had laten passeeren, waarin de oorzaak moet liggen dat de grens tusschen Wassenaar en Zuyd wijck tenslotte geheel vervaagde, behan delde spreker hoe doordat de Graaf de Ligne die zich in de 80-jarige oorlog aan de zijde van Spanje had geschaard, zijn goe deren te Wassenaar verbeurde en hoe aan Prins Frederik Hendrik de baten uit die heerlijkheden werden overgedragen. Reeds toen bestonden de boerenhofsteden Ter Weer, Rijksdorp, Haesebroek, Santhorst en Persijn. Reeds gedurende het einde van de 80-jarige oorlog hielden vele rijke inge zetenen uit Den Haag te Wassenaar hof steden die tot zomerverblijf moesten die nen b.v. Reichersbergen, de Kolfmaker$- woning, later genaamd de Hoefijzer, Dam- horst, de Paauw, Bellesteijn, Bleijensteijn, Santwijck, Kokshoorn, Huis te Waalsdorp. Tijdens het 12-jarig bestand werden de in beslag genomen goederen aan de Graaf de Ligne teruggegeven en deze trachtte hiervan gebruik te maken door deze te verkoopen. In 1615 kocht Jacob van Was senaar, heer van Obdam Zuydwijck van hem, maar het kasteel moet toen een ruïne zijn geweest. Tijdens het bestuur van ïSred. Hendrik ontstonden in de heerlijkheid Wassenaar en Zuydwijck weder drie kleine heerlijk heden n.l. die van Waalsdorp, Arendsdorp en Marlot. In 1712 waren deze door over lijden der betrokken heeren, weder opge heven en kwamen weer onder de Hooge Heerlijkheid terug. Gedurende het tijdvak 16301640 werden verder te Wassenaar ge sticht Oosterbeek, Vreeburg, Rijksdorp, Duinrell, oorspronkelijk de hofstede ter Duin, Haesebroek, Roggewoning, Oud Was senaar Stoepwoning enz. In dé 18e eeuw ontstonden Eikenhorst, Langenhorst, Oud Clingendaal, Groenendaal, Blankenstein, Voorlinden en Wildrust. Hiermede beëindigde spreker zijn met aandacht gevolgde causerie. Door Mevrouw Willcmse werden ver volgens eenige solo-zangnummers te ge- hoore gebracht. Onder dankzegging werden aan Mevr. Willemse bloemen aangeboden. Hierna sluiting. Personalia. Voor het examen Staats inrichting M. O. is geslaagd de heer W. F. C. M. Smeets. FINANCIëN EN ECONOMIE BANK VOOR INT. BETALINGEN. Mr. Trip treedt af als president; mr. Beyen zal zijn opvolger worden. In de gisteren gehouden zitting van den Raad van Beheer der Bank voor Internatio nale Betalingen te Bazel, heeft de presi dent, mr. L. J. A. Trip, medegedeeld, dat hij voornemens is aan het einde van het boekjaar af te treden. De Raad van Beheer besloot een wijzi ging der statuten voor te stellen, waardoor het mogelijk zal worden, dat ook een niet- lid van den Raad van Beheer gekozen kan worden tot president der B. I. B. In verband hiermede werd verder be sloten, dat na goedkeuring van deze sta tutenwijziging de plaatsvervangende presi dent der B.I.B., mr. J. W. Beyen, tot pre sident benoemd zal worden. De grootsche verwachtingen, welke oor spronkelijk van de Bank voor Internatio nale Betalingen werden gekoesterd, zijn slechts voor een zeer gering gedeelte in vervulling gegaan. In het bijzonder heeft het de aandacht getrokken, dat de instel ling, welke o.a. ten doel heeft „bevorde ring van samenwerking tusschen de cir culatiebanken", bij de ernstige gebeurte nissen der laatste maanden zelfs niet ter sprake is gekomen en even zoo, dat de drie hoeksverklaring van Amerika, Engeland en Frankrijk buiten haar is omgegaan. EN ZOON. 73. Van dit oogenblik waren de plagerijen niet meer van de lucht. Op zekeren dag had de professor een paar zaad jes van het speenkruid op den grond gelegd om eens te kij ken hoe de kleine ontkiemende worteltjes uit het dopje kropen en zoo op eigen houtje in den grond kropen., maai telkens deed buurman of hij er over wilde loopen. 74. Professor Slim had een eigen manier gevonden om de groeikracht der plantjes heel sterk te ontwikkelen. Hoe hel ging wist niemand, maar hij zag kans om met een touwtje de plantjes als 't ware uit den grond te trekken.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 12