lfDV RIJKSPENSIOEN NIEUUtf JAARS- ABVERTENTIËN NIEUWJAARSWENSCH DINSDAG 15 DECEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. II Wf M VOOR U EN UW VROUW RAAD VAN ARBEID VOOR UW KINDEREN EN UW PERSONEEL! HET GESCHENK DER NEDERLANDSCHE SCHOOLJEUGD. Hedenmorgen bloemen aan Prinses aangeboden. Hedenmorgen te tien uur is op alle Ne derlandsche scholen, lagere zoowel als mid delbare, openbare zoowel als bijzondere, de inzameling gehouden voor het geschenk, dat de Nederalndsche schooljeugd Prinses Juliana en Prins Bernhard ter gelegenheid van hun huwelijk zal aanbieden en dat naar men weet zal bestaan uit de biblio theek voor het paleis te Soestdijk. Als symbool van de sympathie, die op dit uur de geheele Nederlandsche school jeugd vereenigde heeft terzelfder tijd een deputatie van het comité van de Nederland sche schooljeugd op het paleis Noordeinde Prinses Juliana een bloemstuk aangeboden. De deputatie bestond uit de voorzitter van het comité, dr. Joh. H. van Burkom en vier leerlingen van Haagsche Middelbare scholen, die lid zijn van het comité, n.l. de dames Lydia Walther en Corry Wery en de heeren Floris Struys en Louis Vernède. Kort voor tien uur arriveerde dr. van Burkom met het bloemstuk, dat bestond uit een mand witte bloemen die bekroond werd met een tuil witte anjers. Een oranje-lint droeg het opschrift „De Nederlandsche schooljeugd: één dag, één uur, één daad". Boven aan de mand was de gouden wij zerplaat van een klok aangebracht, waarop de wapens van Prinses Juliana en Prins Bernhard, terwijl de wijzer op 10 uur ston den, het uur van de inzameling. Ten paleize werd de deputatie ontvangen door den kamerheer van H. K. H. mr. J. C. baron Baud, wien dr. van Burkom het bloemstuk overhandigde, hem wijzende op de symbolische beteekenis van het tijdstip, waarop dit geschiedde, nu een band van sympathie voor het hooge jonge paar de ge heele Nederlandsche schooljeugd samen bond. Baron Baud zegde toe, lilt bloemstuk terstond aan Prinses Juliana te zullen over handigen, opdat ook zij dit merkwaardige oogenblik zou mogen meebeleven. AANBIEDEN VAN GESCHENKEN AAN HET PRINSELIJK PAAR. In verband met het groot aantal verzoe ken om persoonlijk geschenken te mogen aanbieden aan het prinselijk paar verzoekt rr.en ons, er de aandacht op te willen ves tigen, dat daartoe op 30 December a.s. ge legenheid zal bestaan, doch dat, met het oog op den beschikbaren tijd, slechts aan de verzoeken van een ze°r beperkt aantal comité's of deputaties zal kunnen worden voldaan. Verzoeken tot het persoonlijk aanbieden van geschenken moeten worden gericht vóór 25 December a.s. aan den d.d. groot meester van H. K. H. Prinses Juliana, Noordeinde 72, alhier. HET FEEST TE AMSTERDAM. Ter gelegenheid van het Prinselijk Hu welijk wordt te Amsterdam op 7'Januari een groote zanguitvoering gegeven op den Dam, waaraan 5000 zangers deelnemen. Des avonds wordt een fakkeloptocht ge houden en muziek-uitvoeringen op ver schillende plaatsen in de stad. Het eigenlijk feestbetoon te Amsterdam zal zich concentreeren op de dagen van het eerste bezoek van het prinselijk echtpaar. DE STRAATVERSIERING IN DEN HAAG. Bij den aanvang van de week, aan het einde waarvan de aanteekening voor het prinselijk huwelijk zal geschieden, wordt in versneld tempo gewerkt aan de versie ringen op die plaatsen, die men reeds bij den ondertrouw van Prinses Juliana en Prins Bernhard een feestelijk aanzien wil geven. De versiering van het kon. paleis is thans vrijwel gereed. Treffende sober en uiter mate smaakvol steekt het donkere groen der dennenversiering tegen het wit der mu ren af. De Koningin heeft met dit ontwerp de versiering van het kon. paleis wel 'n zeer bijzonder cachet gegeven. De vier hooge denneboomen ter zijde van de kolonnade en in de beide hoeken waar de vleugels begin nen vormen het uitgangspunt van een mo tief, dat ter hoogte van de eerste etage wordt voortgezet door de tusschen de ramen geplaatste kleinere dennenboomen en dat zijn bekroning vindt in de groene omlijsting van de kroonlijst en het tympanon, waar boven de kon. standaard wappert. In de bogen van de zuilengalerij van den linker en rechtervleugel zijn van dennengroen vervaardigde kerstklokken opgehangen, die een waardige afsluiting van de versiering vormen. Aan den overkant van het Noordeindc heeft het gebouw van de Nederlandsche Bank, ten einde in harmonie met het kon. paleis te blijven, eveneens dennengroen bij de versiering toegepast, dat echter een om lijsting vormt, van de breede oranjebanen, die langs den gevel zijn opgehangen. In de Heulstraat stonden vanmorgen wel 5 mechanische ladders opgesteld, waarop gemeentewerklieden druk aan het werk ÏJ zijn om dé metalen koepels over de straat ie spannen waarop de illuminatie-lampen zullen worden bevestigd, zoodat het zal lijken alsof de korte Heulstraat overwelfd wordt door een poort van licht. In Spuistraat en Veenestraat is de straat- versiering vrijwel gereed. Oranjekleurig timmerwerk dwars over de straat zal ook hier een poort van oranjelampen vormen, waartusschen vele kleurige vlaggen wappe ren. In de Korte Poten wordt eveneens een eerepoort opgericht. Zeer smaakvol is.de versiering van de Prinsestraat, waar men slingers van dennengroen, waarin organje- lampen zijn aangebracht, diagonaalsgewij- ze over de straat heeft gespannen. Op de plaats wordt met waaiervormig ge- spreidde bogen gewerkt aan de versiering van het standbeeld van Johan de Witt, ter wijl de monumentale lampen, die tegen de boomen van den Kneuterdijk zijn aange bracht, vrijwel gereed zijn. Ook in de buitenwijken schiet men hard met de werkzaamheden op. Op allerlei plaatsen, waar men nog geen indruk van het versieringsplan kan krijgen, wijzen sta pels dennengroen, palen en rollen prikkabel erop, dat er in korten tijd nog veel gebeu ren moet. Gelukkig heeft de storm, die in den na nacht heeft gewoed, nergens in de stad aan de reeds gereed zijnde versieringen eeniger- lei schade van beteekenis aangericht. Luidsprekers en radio-reportage langs den geheelen bruidsweg. Burgemeester en Wethouders van "s-Gra- venhage hebben opdracht gegeven langs de geheele route van den Koninklijken stoet op 7 Jan. a.s. luidspreker-installaties op te stellen, die in de eerste plaats zullen dienen om de politieautoriteiten in de ge legenheid te stellen het talrijke publiek aanwijzingen te geven omtrent de door hen noodig geachte orde-maatregelen. Met goedkeuring van de bevoegde auto riteiten zullen deze installaties tevens ge bruikt worden om het publiek, dat zich langs den weg van den optocht heeft ge schaard, zooveel mogelijk de algemeene radio-reportage van de huwelijksplechtig heid te doen beluisteren. De uitgebreide apparatuur is gehuurd van de N.V. Philips Radio te Eindhoven en zal door den gemeentelijken telefoon dienst worden geïnstalleerd, waarbij door het staatsbedrijf der P. T. T. uitgebreide medewerking zal worden verleend. DE BRUIDSWEG. Aangezien te verwachten valt, dat me nigeen in Den Haag den Bruidsweg zal gaan bewandelen, vooral als daar de versieringen gereed zijn, is het wellicht niet ondienstig, eens wat topografische bijzonderheden van dien weg mede te deelen. Een menschen- leeftijd geleden toch zou het onmogelijk geweest zijn, den prinselijken stoet den thans gekozen weg "te laten volgen, zoozeer is de stad sindsdiens van aanzien veran derd. Om te beginnen met de Heulstraat, schuin tegenover het Koninklijk Paleis, 't Heette voorheen Heulstraatje, zóó smal was het. Toen ging dan ook bij de opening der Sta- ten-Generaal de koninklijke stoet altijd het Noordeinde en de Hoogstraat door om via de Gravenstraat het Buitenhof te bereiken. Dit route werd na de belangrijke verbree ding der Heulstraat verlaten. Deze straat door gaat ook de bruidstoet nu over den Kneuterdijk waar Johan de Wit en ba ron van Hogendorp woonden en langs de Gevangenpoort naar het Buitenhof. Vroeger ging de weg door deze smalle poort, maar sinds een strook van den Hof vijver werd gedempt, gaat het verkeer over den zgn. „Vijverdam" naar het Buitenhof. Kier laten Prinses en Prins nu de door hen indertijd bezochte Cineac links liggen om via de Gravenstraat de Groenmarkt te be reiken. Deze Groenmarkt is eeuwenoud en in hoofdzaak nog onveranderd van vorm, maar de Gravenstraat zal hoogstens 'een paar honderd jaar oud wezen. Voordien was de eenige verbinding tusschen Buien hof en Groenmarkt de Kleine Halstraat, het nog bestaande onaanzienlijke steegje ach ter het gebouw der „Bonnetterie". Op 't smalle deel' der Groenmarkt ligt de hoofdingang met bordes van het Stad huis. Hier wordt natuurlijk voor strenge afzetting gezorgd, anders zou op dit voor name punt een doodelijk gedrang komen te heerschen. Van het Stadhuis naar den ingang van de aloude St. Jacobskerk is hoogstens hon derd Meter. Toch zal ook dit eindje gereden worden met het oog op de mogelijke koude of regenachtige weersgesteldheid. Dit zal een bijzondere organisatie vergen van de verkeerspolitie. Vanuit de kerk gaat de stoet om den to renvoet heen naar de Torenstraat. Deze voorheen smalle straat zal nooit gedroomd hebben, eenmaal aan zulk een voornaam gezelschap doortocht te zullen verleenen. Sinds eenige jaren is zij echter behoorlijk breed; ter wille van het verkeer zijn daar toe gansche huizenblokken afgebroken. Er ligt nog open terrein, waarop tribunes ko men. Van de Torenstraat gaat de tocht diwars over de Veenkade en door een s tule je Bil- derdijkstraat naar de Vondelstraat, een ge heel nfeuwe verkeersweg, uitgebroken dwars door een stratennet heen. Hier bie den weer open terreinen plaats voor tribu nes, evenals in de daarna te volgen Eland straat. Vervolgens wordt gereden over het Piet Heinplein waar men rechts dc ko ninklijke stallen ziet en door de Anna- Paulowna-straat naar de Laan Copes van Cattenburch; men passeert dan den Sche- veningschen weg met links het Vredes paleis. Genoemde laan vormt een rechten hoek; het langste deel, rechtsom, loopt tusschen de leelijke Alexander-kazerne door tribunes aan het oog te onttrekken en het modderige Alexandersveld, waai* later het nieuwe stadhuis zal komen. Thans ver rijzen er ook al tribunes. Voorbij dit veld nadert de breede Nassau- laan. Deze wordt ingeslagen, waarna rechts wordt omgebogen door een deel der Java- straat naar de Alexanderstraat. Deze pas seert in het midden het „Plein 1813", waar op het bekende Onafhankelijkheids-monu ment, en voert naar de Parkstraat; in 't midden van deze straat, vlak bij de nieuwe St. Jacobuskerk, ligt de Oranjestraat, waar op de Paleisstraat uitkomt, die den stoet terugvoert naar het uitgangspunt: het ko ninklijk paleis. Ongeveer een halve eeuw geleden was de Paleisstraat er nog niet. Tegenover het Paleis stond toen in 't Noor-deinde achter het ruiterstandbeeld een Gothische galerij, die uitzicht gaf op een tuin, behoorend bij het voor de Prinses bestemde paleis in den hoek van den Kneuterdijk tegenover het Lange Voorhout. Wie indertijd het initiatief hebbeix genomen om die galerij weg te bre ken en de Paleisstraat aan te leggen heb ben wèl blijk gegeven van een vooruit- zienden blik. Hoe zou men immers thans de menschenmenigte kixnnen bergen en leiden, die de Koninklijke familie op het paleisbalcon wil zien en toejuichen. Bleek uit het bovenstaande, hoezeer het de verkeersdoorbraken van den laatsten tijd zijn geweest, welke zoo breede ruim ten baanden voor den Bruidsweg, tevens werd er mede bereikt, dat de Prinselijke stoet te rijden komt door straten van ver schillend gehalte. Torenstraat en Vondel straat grenzen immers aan wijken van veel eenvoudiger aard dan de overige deelen van den Bruidsweg. En zoo krijgt ieder zijn zin. AJO. UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM. K. J. M. V. Gisterenavond hield de heer Th. J. van der Heijden uit Leiden voor de K.J.M.V. een iixteressante cause rie over het Volkscredietwezen. Spreker behandelde eerst de z.g. volksspaarkassen, die hoofdzakelijk werden onder arbeiden- de klasse en \yelke kassen nuttig werk kunnen verrichten, doch de praktijk heeft geleerd, dat een deel van de exploitanteix tot oplichters gerekend moeten worden. In korte trekken besprak inleider den ver koop van huizen op termijnbetaling. Lan gen tijd stond spr. stil bij den afbetalings- handel en besprak zijn aan financierings- banken te danken groei. Het huurkoopsy steem heeft uit hoofde van credietver- schaffing ten behoeve van den handeldrij- venden groote voordeelen, mits het met beleid voor productieve doeleinden wordt toegepast. Spr. keurde het colporteeren met afbetalingsgoeder-en in het algemeen af. Hij ging de constructie van het afbe talingscontract na, zette de nieuwe wette lijke regeling duidelijk uiteen en verwacht te van die wet groote verbeteringen. Komende tot de behandeling van de geldschieetrswet illustreerde spr. het op treden van woekeraars en hun wijze van rente-berekening met enkele treffende vooi-beelden, doch deze woekeraax-s zijn thans practisch uitgeschakeld, dank zij de strafbepalingen van de geldschieterswet. Hierdoor brengt deze wet evenwel geen uitkomst aan degenen, die in geldverle genheid verkeeren, omdat het aanbod om geld uit te leenen thans kleiner dan voor heen is. Daarom zullen gemeenten en phi- lantropische instellingen op dit terrein veel nut kunnen doen door geldschietbanken op te richten, welke banken bij een zuinig en degelijk beheer zich wel zullen kunnen bedruipen, doch van het maken van een goede winst zal geen sprake kunnen zyn, doch dit is ook niet noodzakelijk, waar het uit commercieel oogpunt uitleenen van gelden aan particulieren niet toe te jui chen is. Hanze. Gisterenavond kwam de R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" te Leidschendam in spoedvergadering bijeen ter bespreking en eventueele opgave tot deelname etalagewedstrijd op 21 en 22 December a.s. De voorzitter zet een en an der uiteen, o.m. ook over de goedkoope verlichting, waarna na diverse besprekin gen tot deelname besloten wordt, terwijl zich staande de vergadering 21 leden de finitief opgaven voor deelname. In bespre king komt het eventueel sluitingsuur op 2en Kerstdag. Hierover wordt lang en breed gesproken; er wordt besloten op 2en Kerstdag algemeen zoo vroeg mogelijk te sluiten; o.m. zullen alle kappers des middags om 5 uur sluiten. In behandeling komt de vaststelling advies aan B. en W. inzake ontheffing sluitingsuur voor win kels van 4 tot 7 Januari. Met algemeene stemmen wordt besloten voor deze dagen ontheffing aan te vragen tot des avonds 11 uur; men kan dan toch sluiten, wanneer men wil. Na een geanimeerde rondvraag en een kernachtig woordje van den Geeste lijken adviseur sluiting. VEUR. Diefstal. Bij de politie te Veur werd door den heer v. d. K. aangifte gedaan van diefstal van een kop van een rijwiellamp. Door de politie te Voorburg werd een ver dacht persoon aangehouden, die in het be zit was van een dergelijke kop, welke hij zeide te Veur gevonden te hebben. Na on derzoek te Veur bleek deze kop van bo vengenoemde diefstal afkomstig. Verdach te bleek zich nog aan meer diefstallen te. hebben schuldig gemaakt, zoodat ook te Veur nog een nader onderzoek zal worden ingesteld. NIEUWVEEN. Van een stroowagen gevallen. De stroohandelaar Jac. Freyee had, ter wijl hij bij den landbouwer v. Scheppingen in den Legmeerpolder bezig was zijn auto met stroo te laden, het ongeluk hiervan af te vallen. Hij kwam op een daarnaast staande boerenwagen terecht, waarbij hij zich ernstig bezeerde en niet in staat was zijn wagen thuis te brengen. Een motor rijder, daaj juist aanwezig, bood welwillend zijn diensten aan hem huiswaarts te bren gen. Bij zijn thuiskomst heeft de heer Freyee zich onder behandeling gesteld van dr. B. Nout, die bij onderzoek constateerde dat een ribbe gebroken was. OEGSTGEEST. Gemeenteraad. De Raad komt mor genavond in vergadering bijeen. De agen da bevat o.a. onbewoonbaarverklaring van perceelen aan Terweeweg en Wyttenbach- weg, verkoop van grond, uitstel van be bouwing en betaling van verschillende perceelen. OUD-ADE. Brand in een woonschip. Men schrijft ons: Zondagavond om streeks half negen brak alhier een felle brand uit in het woonschip van den heer van Nieuwenhuizen uit den Haag, dat aan het Vennemeer gemeerd lag. Dank zij den gunstigen wind en het tijdig opmerken van den brand werd een ramp vorokomen, daar de boot ongeveer 4 Meter van enkele hooibergen van den veehouder v. d. Geest verwijderd was. Aan een staaldraad werd de boot een 30-tal meters van den wal af gehouden. Na een tweetal ontploffingen van benzine en Butagas was het schip in enkele uren uitgebrand. Het was een mooi schouwspel op 't water, doch lang niet zonder gevaar daar een vonkenregen op de aan de andere zijde van 't meer liggende panden neerkwam. Er was enorme be langstelling, ook van autoriteiten, waar onder veldwachter Jansen, die tweemaal de brandspuit van Alkemade waarschuw de, doch zonder resultaat, zoodat op Oud- Ade de boel gerust kan branden, want er is veel water maar geen spuit. Intusschen voor den heer v. N. een groote schadepost. Oorzaak onbekend. WASSENAAR. WIELRIJDER AANGEREDEN. Zijn linkerbeen gebroken. De wielrijder B. reed hedenmorgen op de Zijdeweg alhier achter twee andere wielrijders. Plotseling passeerde hij deze links, waarbij een achter hem komende auto niet vlug genoeg kon stoppen en hem aanreed, waardoor hij een linker been breuk opliep. Dr. Hubbeling verleende de eerste hulp, waarna hij per ziekenauto werd overge bracht naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal te den Haag. VOORSCHOTEN. Ernstige aanrijding. Op den Veursche weg nabij 'Boschgeest heeft hedenmorgen te 12.30 uur een aanrijding plaats gehad. Een auto, komende uit de richting Veur en passeerende een bakfiets en een rijtuig bespannen met een paard, reed de 60-jarige man J. v, d. V. uit den Haag aan. Hij werd met een ernstige blessure aan den linker arm en een heupontwrichting opgenomen. Dr. M, v, d. Stoel verleende de eerste hulp. V. werd in ernstigen toestand naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd. De bestuurder der auto is onbekend, daar hij doorreed, doch het autonummer kon worden opgenomen. WARMOND. Bijzondere nooden. Het comité voor bijzondere nooden al hier heeft tegen morgen een speldjesdag georganiseerd. Het behoeft geen betoog", dat deze inzameling van harte in de be langstelling der ingezetenen wordt aanbe volen. UIT DE RIJNSTREEK BOSKOOP. Derde Orde. Zondagavond werd in het R. K. Vereenigingsgebouw alhier, uitgaan de van de Derde Orde, een lezing gehou den over het leven van den H. Franciscus. door den Zeereerw. Pater Frid. Huissen O.F.M., welke lezing vooral ten doel had meer belangstelling op te wekken voor deze schitterende Orde. Na opening door den directeur der Derde Orde met een woord van welkom tot de talrijke belangstellenden, kreeg de Eerw. spr. het woord tot het houden van zijn lezing. Z.Eerw. schetste op prachtige wijze het leven van den H. Franciscus, den stichter van de Derde Orde: hoe deze afstand deed van alles en armoede verkoos boven alles en van jeugdig ridder werd: de pionier van de Kerk van Christus en de stichter der Derde Orde. Was het stichten van een Derde Orde in dien tijd hoog noodzakelijk, thans, in onzen tijd, misschien nog meer. De pausen Leo XIII, Benedictus XV en onze tegenwoor dige Paus Pius XI schreven speciale ency clieken hierover en wekten allen op lid te worden van de Derde Orde, daar hiervan redding te verwachten is in dezen zoo be narden tijd, waarin alles zich verzet tegen Christus en zijn wetten. In dezen tijd van werkloosheid, waar zooveel armoede ge leden wordt en zoo spoedig de kerk ver geten wordt, gaan de vijanden van Chris tus rond om hun slag te slaan. Wij moeten ons daartegen stellen èn door ons gebed èn onze naastenliefde. Overal waar de Derde Orde bestaat is naastenliefde en helpt men elkander door de moeilijke tijden heen. Na nog een korte bespreking over de rechten en de plichten der leden, sloot de eerw. spr. zijn lezing met een aansporing om zoo suoedig mogelijk zich op te geven als lid van deze over de geheele wereld verspreidde Orde van den H. Franciscus. Tusschen de verschillende deelen der lezing werden enkele gezangen uitgevoerd door het Kerkkoor en het koor der Derde Orde en van de Congregatie, welke deze avond mede tot een genotvollen avond maakten. Tot slot sprak de directeur nog een woord van dank tot den spreker voor zijn prach tige lezing alsmede tot de dames en heeren zangers en zangeressen voor hun medewer king en sloot deze mooi geslaagde bijeen komst met den Chr. groei. Vanaf heden tot en met 28 Dec. a.s. is de gelegenheid openge steld, aan ons Bureau, Bezorgers in de stad, en bij onze Agenten, om in het nummer van 31 Dec. den gebruikelijken Nieuwjaars groet te plaatsen. De prijzen dezer Advertentiën zijn a contant 1—4 regels 5-8 9—12 13-16 DE ADMINISTRATIE Ondergetcekeude verzoekt plaatsing van den onderstaandeu NIEUWJAARSGROET in liet nummer van 31 December van -De Leidsche Courant", Papougracht 32, Leiden S.v.p. duidelijk met potlood invullen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11