STADS NIEUWS MAANDAG 14 DECEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN NEDERLANDER TE BRUSSEL OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag is de 38-jarige Nederlan der H. Menco uit Enschedé in de Konink lijke straat te Brussel ter hoogte van de Warandeberg onder een electrische tram geraakt. De ongelukkige werd onmiddel lijk naar het St. Pietershospitaal gebracht, •waar hij kort daarna is overleden. DOOR AUTOBUS GEGREPEN. Hedenmorgen reed op den weg van En- ■ehede naar Losser een dienstbus van lijn toen de voorband sprong. Op dat mo ment passeerde een zekere Dijkstra uit Overdinkel, die door de bus werd gegrepen, met een ernstige schedelbasisfractuur werd de man opgenomen en naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is hopeloos. TWEE AUTO'S VAN EEN DIJK GEREDEN Door de gladheid van den weg zijn gis teravond tegen tien uur aan den Oostza- nerdijk te Amsterdam bij zij kanaal H. twee auto's van den weg gegleden. De een kwam in een sloot terecht en de ander in het kanaal. Van de laatste auto kon de chauffeur zichzelf redden. De brandweer, die te hulp geroepen werd, behoefde geen dienst te doen. TREIN VERBRIJZELT VRACHTAUTO. Or^der de gemeente Mijdrecht, ter hoog te van den Tienboerenweg, is Zaterdag avond te omstreeks halfzes op een onbe- waakten overweg een vrachtauto door een passeerenden locaaltrein gegrepen en to taal vernield. De chauffeur had zijn wa gen reeds verlaten. Nóg was men met het opruimingswerk bezig, toen een tweede trein, dien men niet had kunnen doer stoppen, voorbijraas de. Gelukkig zagen de op de lijn werk zame personen kans tijdig opzij te sprin gen. De vrachtauto, een wagen van de firma v d. Berg uit Mijdrecht, wilde van de Uithoornsche Zuwe, den Tienboerenweg oprijden. De onbewaakte overweg ter plaatse is zeer smal, nogal hoog, en daar bovendien de weg glad was, gleed de auto van den weg, waardoor hij tusschen^de rails kwam te staan. Hoe de chauffeur ook trachtte zijn wagen vooruit te krijgen, de wielen sloegen tegen de hooge rails door. Ten slotte stapte de man uit zijn cabine, en hoorde toen tot zijn schrik het locaal- treintje uit de verte naderen. Met een zak lantaarn rende hij den trein tegemoet, om te trachten den trein tot stilstand te bren gen. Niets werd echter opgemerkt en met een harden slag, die tot ver in den om trek te vernemen was, liep de trein bo ven op den vrachtauto. Het voertuig werd terzijde van de spoorbaan geworpen en to taal vernield. Ook de trein bleek, nadat men hem tot stilstand had gebracht, vrij ernstig te zijn beschadigd. Zooals te begrij pen valt, waren de inzittenden van het locaaltreintje ernstig geschrokken Het treintje kon echter, zij het met belang rijke vertraging, zijn reis, naar Nieuwer- sluis voortzetten. Omstreeks acht uur begon men met het opruimingswerk, en men was hiermede nog volop bezig, toen om halfnegen op nieuw een trein in aantocht was. Een op zichter en een ploegbaas der spoorwegen gingen daarop met een roode lantaarn den trein tegemoet om den machinist te laten stoppen. Ook dit werd echter niet opge merkt en het was een geluk, dat de men- schen, die op de lijn bezig waren, op tijd uit den weg konden komen, anders was het onheil niet te overzien geweest. „De Crt." GEVAARLIJKE STOEIPARTIJ. Jongen met een dolkmes gewond. Na afloop van de lessen in een ambachts school op Blijdorp te Rotterdam raakte een tweetal jongens aan het stoeien. Daarbij heeft een van de jongens een dolkmes in de hand genomen, waarmede hij den ander, den 15-jarigen Van S., wonende aan den Stationsweg te Rotterdam, in den buik raakte. Vermoed wordt, dat de jongen in het mes geloopen is. De gewonde jongen werd door een dok ter, die de eerste hulp verleende, direct pea* G.G. en G.D. naar het St. Francisous- gasthuis te Rotterdam ovei-gebracht, waar de diepe snij wonde van zoo ernstigen aard bleek te zijn, dat operatief ingrijpen nood zakelijk werd geacht. Men vreesde voor het leven van den jongen, waarom hij bediend werd. De operatie heeft een gunstig verloop ge had en thans is de toestand van den jongen goed te noemen. TRAWLLOGGER GESTRAND. Door sleepbooten vlotgebracht. Gisternacht is de logger K.W. 112, schip per C. Schaap, van de reedery Vertrouwen te Kamperduin, gemeente Schoorl op het strand geloopen. De opvarenden zijn door leden van de reddingsbrigade te Petten van boord ge haald. Mist was de oorzaak van het uit den koers raken van den logger. Nader vernemen wij, dat de logger iets ten noorden van Kamperduin tegen de Hondsbossche zeewering op het strand is geloopen. Aan boord van den logger, die op kust vaart was, bevonden zich zeven opvaren den, die in een hotel te Petten zijn onder gebracht. De K.W. 112 is gistermiddag door de sleepbooten „Utrecht' en „Nestor" van de firma Weismuller vlot gesleept. De beman ning was weer aan boord gebracht. De K.W. 112 is naar IJmuiden gevaren. GRIEP IN HET GARNIZOEN TE ASSEN. Naar wij vernemen heerscht er onder de manschappen van het garnizoen te Assen zeer veel griep. Niet minder dan ongeveer het derde deel van de manschappen 6 a 700 in getal is aangetast. De griep is echter niet kwaadaardig. VOLKSLOGEMENT UITGEBRAND. Enkele bewoners konden zich met moeite redden. Zaterdag omstreeks vijf uur ontstond, door tot nu toe onbekende oorzaak, een fel uitslaande brand in het volksiogement van den heer K. de Haan aan den Singel, te Sneek. In het logement waren slechts wei nig logeergasten, hetgeen een geluk mag worden genoemd, daar de bewoners door het vuur volkomen werden verrast en ge noodzaakt waren in nachtgewaad te vluch ten. Tot de gasten behoorde een reeds be jaarde invalide, die in een wagentje, ge trokken door een hond, rijdt. Deze, De Vries geheeten, werd bewusteloos achter een deur gevonden. Toen hij buiten was gebracht, heeft hij spoedig het bewustzijn herkregen. De hond van den invalide is in de vlammen omgekomen. De vrouw en het kind van den logement houder zagen zich door de vlammen den weg naar de deur afgesneden. Zij moesten zich langs een laken van de eerste verdie ping naar beneden laten zakken. Even voor dat de vrouw den beganen grond had be reikt scheurde het laken. Bij den val heeft de vrouw een gekneusden arm opgeloopen. De andere bewoners wisten zich langs lad ders in veiligheid te stellen. De brandweer was met volledig materiaal ter plaatse. Het vuur werd met zestien stralen vrij spoedig bedwongen. Het pand is geheel uitgebrand. Van den inventaris werd niets behouden, de schade wordt door verzekering gedekt. BOVENWONING TE ROTTERDAM UITGEBRAND. Door tot nog toe onopgehelderde oor zaak is gisteravond tydens afwezigheid der bewoners brand uitgebroken op de tweede verdieping van perceel 31 aan de Kruis straat te Rotterdam, bewoond door de fa milie M. de Rooy. De brand woedde voornamelijk aan de achterzijde. Met een zestal stralen van eeni- ge slangenwagens wist men het vuur mees ter te worden. De brandweer kon echter niet verhinderen dat de voorkamer, de slaapkamer, de keuken en een gedeelte van den zolder uitbrandden. De lager ge legen verdiepingen kregen groote water schade. Het ter plaatse zeer drukke tram verkeer moest ongeveer drie kwartier lang omgelegd worden. VROUWELIJKE BOEFJES AAN GEHOUDEN. Twee meisjes pleegden drie diefstallen. De politie te Oost- en West Souburg heeft de hand gelegd op de daderessen van ver schillende diefstallen in den loop van dit jaar gepleegd. Het zijn twee meisjes van 15 jaar, die bekend hebben in den zomer o.a. bij een oefening van het Roode Kruis uit een damesrijwieltasch een bedrag van 20 te hebben ontvreemd. Het taschje werd weggeworpen en is nu óp aanduiding der meisjes gevonden. Uit kleeren van zwemmers en baders stalen zij voorwerpen, op het vliegveld een taschje van een dame. Zoowel te Vlissingen als te Souburg namen zjj herhaaldelijk rij wielen weg, klaarblijkelijk om te zien of er ook geld te vinden was in de tasschen. De gestolen rijwielen werden dan in een sloot of tegen een wegberm neergeworpen. Het geld verborgen de kinderen, want meer zijn het feitelijk niet, onder de kanaal- brug en als zij geld noodig hadden om hun snoeplust bot te voeren, haalden zij het daar weg. Toen deze bergplaats ledig raak te, gingen de jeugdige deugnieten over tot diefstallen in winkels. „Msbd." DE OPLICHTINGSPOGING TE ENSCHEDé. Chauffeur herkent den man van de kwitantie. In verband met de arrestatie onder zeer bijzondere omstandigheden van den ver- moedelijken dader der poging tot oplichting van de Twentsche- Bank aldaar voor het aanzienlijke bedrag van ƒ44.500, vernemen we nader: Het personeel van de gasfabriek in En schedé werd Zaterdagmorgen gewaar schuwd, dat in een woning aan den Henge- loschestraat een sterke gaslucht hing. Bij een terstond ingesteld onderzoek kwam men toen tot de ontdekking, dat een insnij ding was aangebracht in de looden toevoer- bruis, waardoor het gas kon ontsnappen. Het huis werd bewoond door de wed. ter M., haar zoon en diens verloofde, die er tijdelijk verbleef. De politie werd gewaarschuwd en deze kreeg aanleiding den zoon te verdenken, de buis te hebben stukgesneden. Deze zoon, de 26-jarige B. ter B., werd aan een ver hoor onderworpen en al spoedig kwam daarbij aan het licht, dat hij een ex-em ployé was van de firma gebr. Van Heek en sedert October werkloos. Hierdoor kreeg men vermoeden, dat hij wel eens de schrij ver kon zyn «van de kwitantie, die dezer dagen ten name van den heer G. van Heek aan de Twentsche Bank werd aangeboden. De politie combineerde een en ander en was van meening, dat de jongeman, be vreesd voor ontdekking, zou hebben ge tracht zich van het leven te berooven, waarby intusschen het leven van zijn moe der en zyn verloofde evenzeer groot ge vaar liepen. Ofschoon de verdachte alles hardnekkig VEERTIGJARIG JUBILEUM DR. J. A. SCHREUDER. Onder groote belangstelling heeft Vrij dag dr. J A. Schreuder te Apelcoorn, vroe gers arts hier ter stede, den dag herdacht, waarop hij vóór veertig jaar het artsexa men aflegde. De heer Schreuder, die zich ook te Apel doorn, waar hij lid van den gemeenteraad is, tal van vrienden heeft verworven, hield gistermiddag een drukbezochte receptie. Namens het Apeldoornsch gemeentebe stuur verschenen op deze receptie de wet houders W. Volgers en C. H. Weverink en de gemeente-secretaris G. J. Hardinck. De burgemeester, die uitstedig was, zond een schriftelijke gelukwensch. Dr. J. Tromp vertegenwoordigde de afdeeling Apeldoorn en omstreken van de Nederlandsche Maat schappij tot bevordering van de genees kunst, de heer C. L. Zeilinga verscheen na mens het hoofdbestuur van den Neder!and- schen Kegelbond waarvan de jubilaris eenige jaren voorzitter is geweest. Voorts meldden zich vertegenwoordigers van on derscheidene plaatselijke vereenigingen op sociaal en medisch gebied, waarvan dr. Schreuder medewerker is. De jubilaris ontving bovendien tal van schriftelijke en telegrafische gelukwen- schen, niet in het minst ook uit Leiden, waar hij van 19031931 geneesheer was. Vele bloemstukken sierden zijn woning. LEIDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN WELDADIGHEID. Jaarlijksche Algemeene Vergadering. Onder voorzitterschap van mej. D. M. J. Coebergh is Vrijdagmiddag de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid ter voorkoming van verval tot armoede. In haar openingswoord herdacht mej. Coe bergh de verliezen die de maatschappij ge leden heeft in de eerste plaats door het bedanken van den voorzitter mr. P. A. Pijnacker Hordijk als zoodanig en door het overlijden van den nieuwen voorzitter den heer A. Couvee en ,-an het bestuurslid ir. Modderman. Ook verschillende medewer kers en medewerksters ontvielen de Mij. door den dood. De notulen werden gelezen en goedge keurd. De bestuursleden mevr. de Vries de Vries en mr. H. R. Goudsmit werden bij acclamatie herkozen. De vergadering hecht te haar goedkeuring aan de benoeming tot hoofdbestuurslid van den heer Crommelin in de vacature ontstaan door het overlij den van den heer Couvee. Het jaarverslag loopt van Juli 1935 tot en met Juni 1936. Het aantal aanvragen om hulp overtrof ook ditmaal weer dat van vorige jaren en steeds meer blijkt, hoe moeilijk het is voor onbemiddelden om zich staande ts houden. Dit komt vooral tot uiting in de nieuwe vormen van hulp, die verzocht worden. Zoo werd betaling ge vraagd van premieën van levensverzeke ringen, van vry willige ouderdomsverze- kering en zelfs eenige malen van hypo theekrente. Vaak kon de Mij. hier de hel pende hand bieden, maar ook zagen som migen zich verplicht met zooveel moeite verkregen bezit te verkoopen. Indien de Mij. in sommige gevallen niet slechts ten deele kon helpen, dan bleek het dikwijls mogelijk, in samenwerking met andere instellingen het beoogde doel te be reiken. In dit jaar ging de Maatschappij over tot het centraal verstrekken van brandstof fen, hetgeen een groote besparing op de uitgaven bracht. Aan 31 gezinnen werd ge durende hqf geheele winterseizoen cokes verstrekt en aan 12 gezinnen gedurende korteren tijd. In het gehe.el werden 716 II.L. brandstoffen gegeven. De heer W. A. Bodewes stelde zich be schikbaar als adviseur in onderwijszaken. Ook het jaarverslag wijdde eenige woor den aan de nagedachtenis van de bestuurs leden die aan de Mij. ontvallen zijn. Evenals vorige jaren mocht de My. vele malen advies uitbrengen aan H.M. de Ko ningin over gevallen waarin haar hulp werd gevraagd. Met groote dankbaarheid maakt het verslag melding van een be langrijke gift, welke H.M. de Koningin in Juli aan de Mij. deed toekomen. Aan giften werd dit jaar ontvangen 1132.50 en aan rente 5457.32 (v. jaar 5391.76), terwijl het netto provenu van de Hulpbank bedroeg 684.74 (v. jaar 698.57). Aan schoolgeld en leermiddelen werd uitgegeven een bedrag van 492.43 ontkende, heeft de politie hem gisteren middag geconfronteerd met den chauffeur, die de valsclie kwitantie had moeten in- casseeren. Deze heeft den aangehoudene thans perti nent herkend als de man, die hem de op dracht gaf naar de Bank te gaan. Ter M. heeft zich als een Duitscher voor gedaan, maar desondanks had de chauf feur terstond den indruk gekregen, dat hij met een Nederlander te doen had. Er zijn nu zooveel aanwijzingen tegen Ter M., dat zijn schuld vrijwel vast staat. OPLICHTER AANGEHOUDEN. De Groningsche recherche heeft te Ha ren aangehouden den 22-jarigen gehuw den rijwielhandelaar G. K., wonende al daar, die een ongehuwd meisje, met wie hij relaties had aangeknoopt, heeft opge licht voor een bedrag van ruim drie dui zend gulden. De jongeman is raar het hoofdbureau van politie te Groningen overgebracht en is heden ter beschikking van den Officier van Justitie te Groningen gesteld. (v. j. ƒ171.52). De medewerkers ontvin gen voor de aan hun zorgen toevertrouw de gezinnen ƒ6052.48 (v. j. 7109.88). Voor de Pauvres Honteux werd uit het Kuiperfonds beschikt over 3544.20 (v. j. 3255.88). Het aantal gezinnen, dat een vaste toelage ontving, bedroeg 108, ter wijl daarnaast nog 227 gezinnen of perso nen de hulp van de Mij. inriepen. Van deze moesten 65 worden afgewezen, zoo dat in totaal aan 355 gezinnen of perso nen hulp werd verschaft. Oryler grooten dank voor zijn vele werk aan den secretaris werd dit verslag goed gekeurd. Na voorlezing van de accountantsverkla ring inzake het beheer der geldmiddelen werd de penningmeesteresse, mej. Coe bergh van haar gehouden beheer gedéchar- geerd. Daarna werd de vergadering, die zeer matig was bezocht, gesloten. KANARIETENTOONSTELLING „DE ZANGER". Vrijdagavond is in de bovenzaal van café- restaurant „Royal" aan de Doezastraat de jaarlijksche tentoonstelling begonnen van de Eerste Leidsche Kanarievereeniging „De Zanger". Ditmaal is het een bijzondere tentoon stelling in den vorm van een nationalen wedstrijd voor kleurvogels en een zang wedstrijd voor Leidsche inzendingen. Met het aantal van 130 inzendingen kan „De Zanger" ongetwijfeld tevreden zijn. Er zijn heel goede exemplaren bij, zoodat de keurmeesters over het algemeen geen gemakkelijke taak hebben gehad bij het toekennen der prijzen. Daarom ook mogen we een bezoek aan deze tentoonstelling, welke tot morgenavond 5 uur geopend is, ten zeerste aanbevelen. De loterij zal 2 uur na de sluiting der tentoonstelling plaats vinden. De jury kende de volgende bekroningen toe: klasse A, stam van 4 vogels: le pr. M. J. Vei'hagen, 2e pr. J. Kukler, 3e pr. L. Lacourt, 4e pr. J. W. v. Hees, 5e pr. J. L. F. v. d. Meijden, 6e en 7e pr. R. v. Drumpt. Klasse B, stam van 2 vogels: le pr. J. W. v. Hees, 2e pr. J. Kukler, 3e pr. J. L. F. v. d. Meyden, 4e en 5e pr. R. v. Drumpt. Klasse C, 1 vogel: le pr. J. Kukler, 2e pr. en 3e pr. R. v. Drumpt, 4e pr. Chr. Reizevoort, 5e pr. en 6e pr. N. J. Verhagen, 7e pr. W. B. Roman, 8e pr. R. v. Drumpt, 9e pr. D. A. v. d. Laaken. Alle bovengenoemde klassen bevatten éénjarige vogels eigen kweek. Klasse D: overjarige vogels: le pr. J. W. v. Hees. Klasse E, open inzending: le pr. D. A. v. d. Laaken, 2e pr. M. J. Verhagen. Klasse F, Belgische waterslagers, 3 stammetjes van vier: le pr. G. v. Rijn, Katwyk. Klasse G, id. twee vogels: le pr. C. Huisman. Klasse H, witte man en witte pop: le pr. J. Schouten. Id. bruin: le pr. J. Schouten. Eénkleurige vogels (blauw, citroen, oran je, Isabel, agaalt, Duitsch gekuifd): le pr. J. Steensma, Leeuwarden, id. de Boer Leeuwarden en id. Teegelaar Delft. Bont: le pr. J. Schouten, Leiden. Norwich gladkop: le pr. Engel, Den Haag. Eénkleurige open klasse: le pr. Rijswijk, Den Haag en v. Herp, Den Haag. In den stryd om den meesterzangerstitel der tentoonstelling had de jury een zeer zware taak. Zij kon niet anders dan het lot laten beslissen tusschen de vogels van J. W. v. Hees en M. J. Verhagen, waarbij eerstgenoemde de gelukkige was. In den derbywedstrijd verwierf L. La court den lsten en Chr. Reizevoort den 2den prijs. De tentoonstelling wordt opgeluisterd door een stand voor de vogelbescherming. MUZIEK. RESIDENTIE-ORKEST. Antonio Votto. Het derde van de reeks concerten, dat het Residentie-orkest te Leiden gaf, stond on der leiding van den ras-dirigent Antonio Votto, die ons verleden jaar met den pia nist Orloff zulk een genotvollen avond schonk. Tegenover de nerveus-gevoelige, besliste en anim eerend e directie van Do- browen, staat de directie van Votto, kalm, met joyeuse muzikaliteit, rijk van kleur en dynamiek, zéker en met exquise verzor ging van détail en ensemble. Wat wij verleden jaar schreven herhalen wy: met echt muzikantesken geest plaatst hij zich objectief tegenover de partituur in heel haar samenstelling, met veel smaak al haar mogelijkheden en kansen naar voren brengend. Daarbij kwam nog een interes sante indeeling van 't programma: Men delssohn, Chopin vóór-, oude en hedendaag- sche Italianen na de pauze. Wij kregen de „Sommernachtstraum ouverture" van Men delssohn. Voluit gezegd speelde het orkest mooi en meer dan dat: het speelde fijn. Lubka Kolessa solieerde in 't „e moll concert" van Chopin en hoogelijk is het krachtig spel van deze jonge talentvolle vrouw, die is toegerust met voortreffe lijk pianistische eigenschappen te waardee- ren. Vooral het middendeel „de Romance" heeft zij met veel melodische vloeiing en kleur en het „Rondo" frappant geïnterpre teerd. 't Orkest, geleid door den- eminenten dirigent, deed prachtige dingen, wat juist by Chopin's concert, waar het orkest na genoeg uitsluitend begeleidend is, zoo opmerkelijk is. De belangstelling was on verdeeld en meermalen werd de pianiste onder veel applaus teruggeroepen. R. K. Ver. v. Kraamverzcrging voor alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsingf-Bureau Boerbaavestr. 30 verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 2—4 UUR tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contnbucerende leden cn aanvragen voor kraamhulp - Telef. 3420. Aanvragen (schriftelijk) adres Boerhaave- straat 30. Na de pauze Vivaldi's „concerto grosso a kl. t." in de bewerking van Molinari, die zich voortreffelijk in de klassiek, heeft in gewerkt. De obligaat viool-partijen waren bij Swaap en Poth in uitnemende handen, evenals de leiding hiervan bij de maëstro. De gelegenheid om het transpa rante, sirene werk, waarbij solisten en or- kes om beurten excelleerden, weer te hoo- ren was heel welkom. Het ontbrak den uit voerenden niet aan toewijding en- kunstzin en den toehoorders niet aan waardeering. Nu kwam de kennismaking met Martuc- ci's (18561909) „Notturno e Novelletta". Twee kleinere orkestwerken, die werkelijk bekoorlyk zijn en waarin Martucci den in druk van een temperamentvol kunstenaar vestigt met meesterschap in het schrijven van een breede warme cantilene in de notturno, opbloeiende glanzende hoogte- pimten, in de noveletta een markant dans- rhythme, en meesterschap in instruments- tie en stemvoering. Na dien „La danseuse au Forsches", uit de suite rapsodique „Hoggar". Fel is de teekening, zooals Rossellini deze geeft van de negerdanseres, geïnspireerd door het ci taat „Le tintement de tes bracelets me ravit l'esprit" uit Oudiane „Chants de la Caravane". Chapeau bas voor het orkest, dat zoo slagvaardig en typeerend de fanatieke dansmuziek heeft weergegeven, alle eer aan dirigent Votto voor de markante inter pretatie. Wy hadden graag dit werk van onzen begaafden tijdgenoot nog eens weer gehoord. Maar om eenigszins te bekomen van zooveel vreemde geluiden werden wij teruggebracht naar Rossini en hoorden wij een zeer verzorgde uitvoering van diens ouverture „La. gaza ladra". Ontving men Votto met veel warme be langstelling, het stemgeluid van het orkest was zoo gaaf en de muzikale wedergave zóó émotioneel, dat de toehoorders niet ophiel den voor zij den dirigent danig beapplaudis- seerd hadden, en maëstro Votto van zijn kant rustte niet voor het orkest en dit geheel terecht deelde in het huldebe toon. J. K. CHR. ORATORIUMVER. „CON AMORE". Kers t u itvoerin g. Maandag 21 Dec. hoopt bovengenoemd koor in de verwarmde Remonstrantsche Kerk (ingang Hoogl. Kerkgr. 34) een uit voering te geven, die bedoelt een inleiding te zyn tot de naderenae viering van Chris - tu's geboorte. Het koos daartoe in de eerste plaats de mooie Adventscantate (No. 61) van Joh. Seb. Bach „Nun komm der Heiden Hei land", waarin de grondgedachte van den tekst, de bede, dat Christus met Zijn zege ningen mogen komen in Zyn Kerk en wo nen in des menschen nart, op schoone wijze door den vromen componist werd ver klankt. Daarna plaatste het op zyn pro gramma het eerste deel van Handel's „Mes sias", waarin achtereenvolgens bezongen wordt: a. de voorbereiding van de komst des Heer en, b. de profetische aankondiging van den Messias, c. de verschijning van den Zoon Gods op aarde, d. de geboorte van Christus, en e. des Heilandswerken, een reeks van prachtige, lyrische zangen voor soli en koor, die hun fijn ge-boetseer den sluitsteen vinden in het slotkoor: Zijn juk is zacht, Zijn last is licht. Als solisten zullen aan deze Kerstuitvoe ring medewerken de dames Sophie Both- Haas, sopraan, Annie Hermes, als en de heeren Mr. Harm Smedes, tenor en Lucien Louman, bas. Het orgel zal bespeeld worden door mevr. L. Beukema-Benraadt, terwijl verder het Strijkorkest van het Nederl. Kamerorkest het instrumentale gedeelte verzorgen zal. Moge de belangstelling van het muziek- minnend publiek de groote zorgen, aan de voorbereiding van deze uitvoering besteed, loonen. Voor verdere bijzonderheden als kaart verkoop enz. verwijzen wij naar de adver tentie in dit blad. BIOSCOPEN. Casino. „Wie doodde Helen Stanley??" is een van de hoofdfilms, die deze week in Ca sino loopen. Ja, wie deed het eigenlijk? De toeschouwers, die deze vraag trachten te beantwoorden, zullen het nog al eens een keertje mis hebben, want de ingewikkelde intrige brengt hen totaal op een dwaal spoor. Inspecteur Trent (Ralph Bellamy) weet nochtans den waren schuldige te ontdekken en dan blijkt het iemand te zijn, van wien men een moord nooit zou ver wachten. Het is een vlot gespeelde crimi- neele film van de beste soort, waarin het geen oogenblik aan spanning en sensatie ontbreekt. En deze mankeert ook niet in „Zijn recordvlucht", welke film na de pauze gegeven wordt. Een twee-acter in 't voorprogramma noopt ons 't programma te verklaren als: Uitstekend voor volwas senen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9